18 δημοσιεύσεις σε αυτό το θέμα

Καλημερα! Ψαχνω βρεφονηπιακο σταθμο για παιδακι 2 ετων στα Βριλήσσια. Θα με ενδιεφερε η γνωμη γονεων που πηγαινουν τα παιδια τους ήδη κι έχουν ιδία άποψη. Εχω δει κατα καιρους σχετικα θεματα αλλα ειναι πολύ παλιά οποτε θα με ενδιεφερε πιο προσφατη γνωμη. Μεχρι στιγμης εχω δει: Toboggan (ωραιοι εξωτερικοι χωροι αλλα λιγο παλιο μεσα), Αγριόκυκνους (πολύ ωραιο αλλα ακριβο), Παππά (πολύ ωραιο μεσα αλλα οχι πολυ φιλικος εξωτερικος χωρος και  πολλες σκαλες μεσα) και θα δω ακομα: Χαμόγελο, Παιδότοπος, Nancys Kinderland, Playtown, Σιμόνη, Froggy, Μαγικος Αυλος (αν και μου πεφτει λιγο μακρια), Δουκα Φανη, Mary Poppins Land και ισως και καποια ακομα που θα μου προτείνουν. Περιμένω την άποψή σας, ευχαριστώ!

Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, Marka110 είπε:

Καλημερα! Ψαχνω βρεφονηπιακο σταθμο για παιδακι 2 ετων στα Βριλήσσια. Θα με ενδιεφερε η γνωμη γονεων που πηγαινουν τα παιδια τους ήδη κι έχουν ιδία άποψη. Εχω δει κατα καιρους σχετικα θεματα αλλα ειναι πολύ παλιά οποτε θα με ενδιεφερε πιο προσφατη γνωμη. Μεχρι στιγμης εχω δει: Toboggan (ωραιοι εξωτερικοι χωροι αλλα λιγο παλιο μεσα), Αγριόκυκνους (πολύ ωραιο αλλα ακριβο), Παππά (πολύ ωραιο μεσα αλλα οχι πολυ φιλικος εξωτερικος χωρος και  πολλες σκαλες μεσα) και θα δω ακομα: Χαμόγελο, Παιδότοπος, Nancys Kinderland, Playtown, Σιμόνη, Froggy, Μαγικος Αυλος (αν και μου πεφτει λιγο μακρια), Δουκα Φανη, Mary Poppins Land και ισως και καποια ακομα που θα μου προτείνουν. Περιμένω την άποψή σας, ευχαριστώ!

Μέτρησα 12 σταθμούς στο ποστ σου :shock: και θες κι άλλους, δε χρειάζεται να δεις τόσους καλέ...θα μπλέξεις, αλήθεια στο λέω...

Από Βριλήσσια-Γέρακα προσωπικά είχα δει και το Πατουχάκι, συμπαθητικός σταθμός μου φάνηκε.

Η Σιμόνη πρέπει να είναι ο πιο γνωστός σταθμός στην περιοχή και ο πιο μεγάλος. Γνωρίζουμε 2 ζευγάρια που έχουν στείλει εκεί τα παιδάκια τους και είναι ικανοποιημένοι.

Τους υπόλοιπους που αναφέρεις τους έχω ακουστά ή έχω δει τα λεωφορεία τους, αλλά δε γνωρίζω κάτι.

Καλή αναζήτηση!

2lz0qrohj7o75bl9.png

"Οτιδήποτε δεν έχει την ποιότητα της αµφιβολίας είναι επικίνδυνο."

Από το Πατουχάκι πήρα την κόρη μου καθώς η ιδιοκτήτρια την χαστούκισε στα προνήπια γιατί αρνιόταν να φάει. Την ίδια περίοδο γινόταν ντόρος στο σταθμό γιατί ένας γονιός έλεγε ότι μεγαλύτρο παιδί κακοποίησε το τρίχρονο κορίτσι του. Δε γνωρίζω αν όντως συνέβη, αλλά δυστυχώς ήταν πάγια τακτική να προσφέρεται μεσημεριανή φύλαξη (δεν υπήρχε ολοήμερο τότε στο δημοτικό της περιοχής) σε παιδιά δημοτικού στον ίδιο χώρο με παιδιά προνηπίου.

Επίσης υπάρχει στο παρελθόν καταδικαστική απόφαση εναντίον των ιδιοκτητών για θάνατο βρέφους από αμέλεια, όπως έμαθα μετα που πήρα το παιδί: http://www.kathimerini.gr/254357/article/epikairothta/ellada/h-nomarxia-estyye-galazio-portokali

Μπορείς να δείς και το Σπίτι των Παιδιων είναι βέβαια Πατημα Χαλανδρίου ,εγω είμαι πολυ ικανοποιημένη , τους θεωρώ σωστούς επαγγελματίες, απλα δεν έχει φαγητο το πας εσύ. Είναι σχετικά καινούριος σταθμός (2013) με ωραίες εγκαταστάσεις, σε κάποιους μπορεί να φανεί λιγο μικρος ο χωρος αλλα δεν εχει πολλά παιδιά, Το τηλ ειναι 2106004035.

On 29/11/2017 at 7:47 ΠΜ, Marka110 είπε:

Aν εχεις φτάσει μέχρι toboggan, και αν το σηκώνει άρα ο προϋπολογισμός σας, δες και το Σπίτι της Σοφίας στην Πεντέλη. Εχω ακούσει πάρα πολύ καλά λόγια και είναι και ωραίος χώρος.

Διαφημίσεις

1 hour ago, Sunshine8 είπε:

Μπορείς να δείς και το Σπίτι των Παιδιων είναι βέβαια Πατημα Χαλανδρίου ,εγω είμαι πολυ ικανοποιημένη , τους θεωρώ σωστούς επαγγελματίες, απλα δεν έχει φαγητο το πας εσύ. Είναι σχετικά καινούριος σταθμός (2013) με ωραίες εγκαταστάσεις, σε κάποιους μπορεί να φανεί λιγο μικρος ο χωρος αλλα δεν εχει πολλά παιδιά, Το τηλ ειναι 2106004035.

Συμφωνώ, είναι καλό σχολείο, το έχω γράψει και σε άλλο θέμα (γι'αυτό απέφυγα να το γράψω κι εδώ :-P)

15 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Από το Πατουχάκι πήρα την κόρη μου καθώς η ιδιοκτήτρια την χαστούκισε στα προνήπια γιατί αρνιόταν να φάει. Την ίδια περίοδο γινόταν ντόρος στο σταθμό γιατί ένας γονιός έλεγε ότι μεγαλύτρο παιδί κακοποίησε το τρίχρονο κορίτσι του. Δε γνωρίζω αν όντως συνέβη, αλλά δυστυχώς ήταν πάγια τακτική να προσφέρεται μεσημεριανή φύλαξη (δεν υπήρχε ολοήμερο τότε στο δημοτικό της περιοχής) σε παιδιά δημοτικού στον ίδιο χώρο με παιδιά προνηπίου.

Επίσης υπάρχει στο παρελθόν καταδικαστική απόφαση εναντίον των ιδιοκτητών για θάνατο βρέφους από αμέλεια, όπως έμαθα μετα που πήρα το παιδί: http://www.kathimerini.gr/254357/article/epikairothta/ellada/h-nomarxia-estyye-galazio-portokali

Το τελευταίο που λες το είχα διαβάσει κι εγώ, πριν τους επισκεφθώ κιόλας, δεν το ανέφερα ωστόσο εδώ διότι έχουν περάσει πάνω από 15 χρόνια...Υπέθεσα πως για να λειτουργεί ακόμα η επιχείρηση και να έχει τόσα παιδιά, κάποια πράγματα θα έχουν αλλάξει.

Για το 1ο τι να πω, αν ισχύει, είναι τρομερό.

2lz0qrohj7o75bl9.png

"Οτιδήποτε δεν έχει την ποιότητα της αµφιβολίας είναι επικίνδυνο."

Ευχαριστω πολύ για τις πληροφορίες! Οι σταθμοι αυτοι που αναφερω ειναι αυτοι που εχω δει στην περιοχη. Αν βρω καποιον που να μου αρεσει και να ειναι μεσα στο ευρος τιμων που θελω, θα σταματησω προφανως να ψαχνω και ελπιζω να μη χρειαστει να παω και στους 12!!! Για αυτο σας ρωτάω, μηπως και γλιτωσω τοσο κοπο. Μεχρι στιγμής παντως οι σταθμοι που μου αρεσαν πιο πολυ ηταν οι Αγριοκυκνοι και ο Παιδότοπος, οι οποιοι φαινεται να ειναι προσανατολισμενοι πολυ στην εξατομικευμενη διαπαιδαγωγηση του παιδιου και στην ψυχολογια του. Αλλά οι τιμές τους ειναι πολύ υψηλές. Μακαρι να υπηρχαν φθηνότεροι με τις ιδιες προδιαγραφες, δεν θα χρειαζοταν να ψαξω καθολου! Να υποθεσω όμως πως για αυτούς που ανεφερα δεν εχετε καποια εικονα για να μην αναφέρετε κάτι για αυτα. Σχετικα με το toboggan εφτασα ως εκει γιατι εχει συμβαση η δουλεια μου, οποτε θα μου βγει πολυ οικονομικα, οποτε αν εχετε καποια αποψη συγκεκριμενη για αυτον θα με ενδιεφερε πολυ. Αναφορικα με το Πατουχακι, ειναι εξωφρενικα αυτα που αναφερετε, πραγματικα ντροπη να συμβαινουν τετοια πραγματα. Τελος με ενδιαφερει το Πατημα (εκει αλλωστε μενω), οποτε θα κοιταξω και τους σταθμους που μου προτεινατε κι ευχαριστω πολύ. Μηπως επισης εχουμε εικονα τιμης για Σιμόνη για να μην τρεχω τσαμπα? Ελπίζω να υπάρξουν κι αλλες γνωμες, μήπως με βοηθησουν σε αυτή τη σημαντικη θεωρω επιλογη για τα παιδια μας. Ευχαριστω και παλι!

Επισης μου ειναι δυσκολο να μαγειρευω καθημερινα λογω δουλειας, οποτε ψαχνω σταθμο που να το συμπεριλαμβανει

Καλημέρα κι ευχαριστω πολύ για τις πληροφορίες! Οι σταθμοι αυτοι που αναφερω ειναι αυτοι που εχω δει στην περιοχη. Αν βρω καποιον που να μου αρεσει και να ειναι μεσα στο ευρος τιμων που θελω, θα σταματησω προφανως να ψαχνω και ελπιζω να μη χρειαστει να παω και στους 12!!! Για αυτο σας ρωτάω, μηπως και γλιτωσω τοσο κοπο. Απλά ψάχνω σταθμό που να ειναι προσανατολισμενος πιο πολυ στην εξατομικευμενη διαπαιδαγωγηση του παιδιου και στην ψυχολογια του, αλλά όσους εχω δει κι εχουν αυτες τις προδιαγραφες ειναι αρκετα ακριβοι. Μακαρι να υπηρχαν φθηνότεροι με τις ιδιες προδιαγραφες, δεν θα χρειαζοταν να ψαξω καθολου! Αν γνωρίζεται κάποιον τέτοιον παρακαλώ πολύ να με ενημερώσετε. Να υποθεσω όμως πως για αυτούς που ανεφερα δεν εχετε καποια εικονα για να μην αναφέρετε κάτι για αυτα. Σχετικα με το toboggan εφτασα ως εκει γιατι εχει συμβαση η δουλεια μου, οποτε θα μου βγει πολυ οικονομικα, οποτε αν εχετε καποια αποψη συγκεκριμενη για αυτον θα με ενδιεφερε πολυ. Αναφορικα με την περιοχη, με ενδιαφερει το Πατημα (εκει αλλωστε μενω), οποτε θα κοιταξω και τους σταθμους που μου προτεινατε κι ευχαριστω πολύ, απλώς επειδή δεν έχω δυνατότητα, λόγω δουλειάς, να μαγειρευω καθημερινά, αναζητω σταθμό που να περιλαμβάνει τη διατροφη. Μηπως επισης εχουμε εικονα τιμης για Σιμόνη για να μην τρεχω τσαμπα? Ελπίζω να υπάρξουν κι αλλες γνωμες, μήπως με βοηθησουν σε αυτή τη σημαντικη θεωρω επιλογη για τα παιδια μας. Ευχαριστω και παλι!

Διαφημίσεις

Εχεις κοιτάξει τους δημοτικούς σταθμούς στο Πάτημα; Εχουν γίνει από όσο έχω δει και ανακαινίσεις αλλά και έχουν φτιαχτεί και καινούριοι. Ειδικά ένας που είναι στην Πρωτέως, από όσο έχω δει τον εξωτερικό χώρο και όσο έχω ακούσει από γνωστούς, σαν εγκαταστάσεις είναι μάλλον καλύτερα από πολλούς ιδιωτικούς. Δε ξέρω βέβαια πόσο θα μείνει έτσι, αλλά ακόμη είναι ολοκαίνουριος.

Δεν μπορώ να σε βοηθήσω μάλλον, αλλά θα συμφωνήσω με την εικόνα σου για τον Παιδότοπο και τους Αγριόκυκνους, απ' όσα έχω λίγο ψάξει κι εγώ. Οι μοναδικοί που ξεχώρισαν και μου έκαναν εντύπωση για την παιδαγωγική τους προσέγγιση. Εμείς για την ώρα δεν έχουμε καταλήξει ακόμα, προτιμήσαμε σπίτι με τη babysitter κι εμένα για ένα χρόνο ακόμα, αλλά από του χρόνου θα ξαναψάξουμε γι' αυτό και παρακολουθώ. 

Ip4Mp2.pngfreEp3.png

Οσον αφορα τη Σιμονη ακουγεται ως ακριβός αλλα καλύτερα να παρεις να τους ρωτήσεις, εμένα τοτε που έψαχνα μου έλεγαν ολοι οσοι το ρώταγα τιμη απο το τηλέφωνο, είναι βασική πληροφορία, δεν χρειάζεται να πας απο κοντα.  Αν δεν μπορείς να αντεπεξέλθεις στο κόστος δεν εχει νοημα να πας. Εγω το Σεπτέμβριο τους ειχα παρει γιατι ηταν απο τους λίγους της περιοχής που δέχονταν βρεφακια αλλα δεν ειχαν θεσεις (για βρεφη) οποτε κ δε ρώτησα τιμη. Πάντως δωσε βαση για το τι παρέχεται απο τον καθε σταθμό μέσα στην εκάστοτε τιμή. 

7 hours ago, Marka110 said:

Καλημέρα κι ευχαριστω πολύ για τις πληροφορίες! Οι σταθμοι αυτοι που αναφερω ειναι αυτοι που εχω δει στην περιοχη. Αν βρω καποιον που να μου αρεσει και να ειναι μεσα στο ευρος τιμων που θελω, θα σταματησω προφανως να ψαχνω και ελπιζω να μη χρειαστει να παω και στους 12!!! Για αυτο σας ρωτάω, μηπως και γλιτωσω τοσο κοπο. Απλά ψάχνω σταθμό που να ειναι προσανατολισμενος πιο πολυ στην εξατομικευμενη διαπαιδαγωγηση του παιδιου και στην ψυχολογια του, αλλά όσους εχω δει κι εχουν αυτες τις προδιαγραφες ειναι αρκετα ακριβοι. Μακαρι να υπηρχαν φθηνότεροι με τις ιδιες προδιαγραφες, δεν θα χρειαζοταν να ψαξω καθολου! Αν γνωρίζεται κάποιον τέτοιον παρακαλώ πολύ να με ενημερώσετε. Να υποθεσω όμως πως για αυτούς που ανεφερα δεν εχετε καποια εικονα για να μην αναφέρετε κάτι για αυτα. Σχετικα με το toboggan εφτασα ως εκει γιατι εχει συμβαση η δουλεια μου, οποτε θα μου βγει πολυ οικονομικα, οποτε αν εχετε καποια αποψη συγκεκριμενη για αυτον θα με ενδιεφερε πολυ. Αναφορικα με την περιοχη, με ενδιαφερει το Πατημα (εκει αλλωστε μενω), οποτε θα κοιταξω και τους σταθμους που μου προτεινατε κι ευχαριστω πολύ, απλώς επειδή δεν έχω δυνατότητα, λόγω δουλειάς, να μαγειρευω καθημερινά, αναζητω σταθμό που να περιλαμβάνει τη διατροφη. Μηπως επισης εχουμε εικονα τιμης για Σιμόνη για να μην τρεχω τσαμπα? Ελπίζω να υπάρξουν κι αλλες γνωμες, μήπως με βοηθησουν σε αυτή τη σημαντικη θεωρω επιλογη για τα παιδια μας. Ευχαριστω και παλι!

Για τους Δημοτικους σταθμους εχω ακουσει κι εγω καλα λογια, αλλα εχω την εντυπωση πως θα ξερεις αν γινει δεκτη η αιτηση σου τελευταια στιγμη, οποτε τοτε δεν θα εχεις τη δυνατοτητα να εγγραφεις σε καποιον αλλον. Κι επισης δεν ξερω ποσα παιδακια αναλογουν σε 1 δασκαλα. Αν παντως εχετε καποιο τηλεφωνο, στειλτε το μου για να παρω να ρωτησω.

Οι δημοτικοί Πεντέλης-Μελισσίων τουλάχιστον είναι πολύ καλοί και δέχονται όλα τα παιδιά, οι θέσεις δεν γεμίζουν. Αν ανήκετε στα Βριλήσσια μπορείς να πάρεις στο δήμο να ενημερωθείς. Επίσης, υπάρχει ομάδα στο φβ που μπορείς να ρωτήσεις εμπειρίες άλλων μαμάδων σχετικά με τους δημοτικούς της περιοχής σας, τις δασκάλες, την προσέγγιση κ.λπ. (Παιδικοί σταθμοί και Attachment Theory). 

αυτό άρεσε στην/στον 1 person

Ip4Mp2.pngfreEp3.png

Παντως φιλη μου που εστειλε τωρα το παιδι της σε δημοσιο βριλησσιων, της ειπαν πως ηταν τυχεροι γιατι ηταν το τελευταιο που πηραν.

Πήγα και στο χαμογελο και μου φανηκε πολυ καλός σταθμός. Το κακό ειναι πως δεν τα κοιμιζουν ολα τα παιδια, δεν τα βγαζουν για εκδρομουλες εξω απο το σταθμο πριν τα 3,5-4, δεν εχουν εξτρα δραστηριοτητες τυπου αθληματα & μου φανηκε ο κηπος μες στο δρομο (δεν ειχε τοσο καλη περιφραξη γυρω γυρω ωστε να επιτυγχανεται ιδιωτικοτητα). Κατα τα αλλα ομως μου φανηκε πολύ επικεντρωμενος στην προσωπικοτητα και την ψυχολογια του παιδιου. Εχουν και σενιναρια παιδοψυχολογιας για γονεις 2 φορες το μηνα. Αν καποιος εχει ιδία άποψη θα ήθελα να την ακουσω.

Μηπως εχει καποιος γνωμη για Froggy στα Μελίσσια και Nancys kinderland στα βριλησσια? Επίσης μηπως γνωριζουμε τιμες για το Παιχνιδι της Σοφιας στην Πεντελη (αν δηλ ειναι επιπεδου Αγριοκυκνων)?

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα