Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν ακούσαμε καρδια στις 6 εβδομάδες και 6 μερες


Recommended Posts

Καλησπέρα! Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας αυτό που περνάω! Εχθες στην επίσκεψη μου στο γιατρό δεν ακούσαμε καρδια.  Ειμαι 6 εβδομάδων και 6 ημερών.  Ο γιατρός μου είπε ότι θα έπρεπε να έχει ακουστεί και μάλλον θα αποβαλλω .κανονίσαμε ραντεβού για την άλλη εβδομάδα. Έχω πελαγωσει ! Κλαιω ολη μερα . Σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


4 ώρες πρίν, Χριστίνα92 είπε:

Καλησπέρα! Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας αυτό που περνάω! Εχθες στην επίσκεψη μου στο γιατρό δεν ακούσαμε καρδια.  Ειμαι 6 εβδομάδων και 6 ημερών.  Ο γιατρός μου είπε ότι θα έπρεπε να έχει ακουστεί και μάλλον θα αποβαλλω .κανονίσαμε ραντεβού για την άλλη εβδομάδα. Έχω πελαγωσει ! Κλαιω ολη μερα . Σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο; 

Τι να πω κοπέλα μου είναι στεναχωρο κάτι τέτοιο κ μακάρι να κάνει λάθος ο γιατρός κ να την ακούσετε την επόμενη εβδομάδα. Είναι σίγουρο ότι είσαι 6 εβδομάδων κ 6 ημερών?? Το υπολόγισε ο γιατρός με βάση την τελευταία περίοδο? Μήπως έγινε η σύλληψη αργότερα γι αυτό δεν ακούστηκε η καρδουλα? Ελπιζω να πάνε όλα καλά, αλλά κ έτσι να είναι όπως τα είπε ο γιατρός μην απελπιζεσαι, όταν μένεις μία φορά έγκυος μετά την επόμενη φορά είσαι πιο γόνιμη κ μένεις ακόμα πιο εύκολα..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση! Το υπολογισε με βάση την τελευταία μου περίοδο στις 6/10 . Τώρα περιμένω με αγωνία.  Θα με φάει το άγχος 1 εβδομάδα μέχρι να ξανα πάω. 

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να σου δώσω ελπίδες, εγώ πήγα 6+1 στο γιατρό κ δεν ακούσαμε γιατί ήταν καθυστερημένη η σύλληψη. Κ είχα αγχωθει γιατί είχα μια βιοχημική πριν απο αυτο. Μετά απο λίγες μερες ξαναπήγαμε κ όλα καλά. Εύχομαι να συμβαίνει το ίδιο σε σένα. Αν όχι, μη στεναχωριέσαι.. Μια φορά έγκυος, για πάντα έγκυος.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ άκουσα καρδιά 6+ εβδομάδα δε θυμάμαι ακριβώς, τότε η γιατρός μου το χαρακτήριζε σαν μεγάλο μωρό..στη συνέχεια της εγκυμοσύνης φάνηκε πως ήμουν μια βδομάδα πιο μπροστά δλδ 7+. Είναι αρκετά συχνό φαινόμενο να γίνεται λάθος στην ημερομηνία σύλληψης, πρακτικά είναι πολύ δύσκολο να προσδιοριστεί ακριβώς. 

Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά και να έχεις ευχάριστα νέα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 54 λεπτά , Vasilo είπε:

Εγώ άκουσα καρδιά 6+ εβδομάδα δε θυμάμαι ακριβώς, τότε η γιατρός μου το χαρακτήριζε σαν μεγάλο μωρό..στη συνέχεια της εγκυμοσύνης φάνηκε πως ήμουν μια βδομάδα πιο μπροστά δλδ 7+. Είναι αρκετά συχνό φαινόμενο να γίνεται λάθος στην ημερομηνία σύλληψης, πρακτικά είναι πολύ δύσκολο να προσδιοριστεί ακριβώς. 

Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά και να έχεις ευχάριστα νέα. 

Καλησπέρα κορίτσια μου . Πήγα σήμερα και σε άλλο γιατρό να έχω και μια δεύτερη γνώμη.  Μου λέει εγω βλέπω κάτι σαν να είναι στην άκρη βέβαια κολλημένο. Εισαι σίγουρη για το πότε σου ήρθε περίοδος; υπερηχογράφικα  ειμαι 5 και 6 ημερών. Μου είπε να πάω να κάνω και δεύτερη β χοριακη και αν ανέβει είμαστε καλά απλα πιθανόν να έχει γίνει λάθος στην ημερομηνία γιατι  για την εβδομάδα που υποτίθεται ότι είμαι  είναι πολύ μικρό! Βέβαια με αγχωσε που μου είπε ότι είναι στην άκρη και ίσως αποβαλλω τελικά..

Link to comment
Share on other sites

Περιμενε μια βδομαδα κ μην απογοητευεσαι προκαταβολικα.ποτε ειχες τερ;με σταθερο κυκλο;ημερων;ξερεις περιπου ωορρηξια η συλληψη;δ θελω να σου δωσω ελπιδες χωρις να ειμαι γιατρος αλλα εγω στην πρωτη ακουσα περιπου 8εβδ,σιγουρα 7+.ειχα μεγαλους κυκλους.αν θελεις μπορεις να παρεις κ δευτερη γνωμη.κ αν κανεις χοριακη νομιζω οταν παει 20000ακουγεται η καρδια

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , vicky86 είπε:

Περιμενε μια βδομαδα κ μην απογοητευεσαι προκαταβολικα.ποτε ειχες τερ;με σταθερο κυκλο;ημερων;ξερεις περιπου ωορρηξια η συλληψη;δ θελω να σου δωσω ελπιδες χωρις να ειμαι γιατρος αλλα εγω στην πρωτη ακουσα περιπου 8εβδ,σιγουρα 7+.ειχα μεγαλους κυκλους.αν θελεις μπορεις να παρεις κ δευτερη γνωμη.κ αν κανεις χοριακη νομιζω οταν παει 20000ακουγεται η καρδια

Έχω κάνει ήδη μια και είναι στις 45.000 . Σήμερα έκανα και την άλλη και περιμένω να δω αν ανέβηκε η κατέβηκα.. Έχω σταθερό κύκλο περίπου 28-30  μερες. Τερ  είχα 6 /10 και γόνιμες περίπου στις 18 .

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Χριστίνα92 είπε:

Εισαι σίγουρη για το πότε σου ήρθε περίοδος; υπερηχογράφικα  ειμαι 5 και 6 ημερών. Μου είπε να πάω να κάνω και δεύτερη β χοριακη και αν ανέβει είμαστε καλά απλα πιθανόν να έχει γίνει λάθος στην ημερομηνία γιατι  για την εβδομάδα που υποτίθεται ότι είμαι  είναι πολύ μικρό! Βέβαια με αγχωσε που μου είπε ότι είναι στην άκρη και ίσως αποβαλλω τελικά..

Φυσικά πρέπει να γνωρίζεις όλα τα πιθανά σενάρια. Αυτό δε σημαίνει πως θα επικρατήσει το πιο αρνητικό απλά να είσαι προετοιμασμένη για όλα. 

Εγώ για την ιστορία δεν έχω ιδέα τελικά πότε έγινε η σύλληψη. Ιανουάριο είχα περίοδο, έκανα εξετάσεις κ είχα δύο ωάρια, ήμουν στις γόνιμες μέρες και εκεί στα μισά του κύκλου είχα μικρή αιμορραγία. Στις αρχές Φεβρουαρίου που θα είχα κανονικά περίοδο είχα μικρή αιμορραγία πάλι και Μάρτιο στη μια βδομάδα καθυστέρηση ήμουν έγκυος 7 εβδομάδων. Δεν μας βγήκαν ποτέ τα νούμερα. Συμβαίνουν κ αυτά!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Vasilo είπε:

Φυσικά πρέπει να γνωρίζεις όλα τα πιθανά σενάρια. Αυτό δε σημαίνει πως θα επικρατήσει το πιο αρνητικό απλά να είσαι προετοιμασμένη για όλα. 

Εγώ για την ιστορία δεν έχω ιδέα τελικά πότε έγινε η σύλληψη. Ιανουάριο είχα περίοδο, έκανα εξετάσεις κ είχα δύο ωάρια, ήμουν στις γόνιμες μέρες και εκεί στα μισά του κύκλου είχα μικρή αιμορραγία. Στις αρχές Φεβρουαρίου που θα είχα κανονικά περίοδο είχα μικρή αιμορραγία πάλι και Μάρτιο στη μια βδομάδα καθυστέρηση ήμουν έγκυος 7 εβδομάδων. Δεν μας βγήκαν ποτέ τα νούμερα. Συμβαίνουν κ αυτά!!

Είναι και κάποιες περιπτώσεις που αποτελούν εξαιρέσεις! Εγώ να σου πω την αλήθεια δεν ειμαι πολυ θετική... Εκανα χοριακη προχθές 48.000 σημερα μετα απο 42 ώρες 60.780 .Δεν ανέβηκε και πολύ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κάνε υπομονή κορίτσι μου να περάσουν λίγο οι μέρες να πας να ξανακάνεις υπέρηχο. Ναι μπορεί να είσαι σε μικρότερη ηλικία κύησης. Όλα καλά θα πάνε. Θετικές σκέψεις... 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Χριστίνα92 είπε:

Έχω κάνει ήδη μια και είναι στις 45.000 . Σήμερα έκανα και την άλλη και περιμένω να δω αν ανέβηκε η κατέβηκα.. Έχω σταθερό κύκλο περίπου 28-30  μερες. Τερ  είχα 6 /10 και γόνιμες περίπου στις 18 .

Βγηκε η χοριακη;

Κανε λιγο υπομονη,ενας ακομη υπερηχος σε λιγες μερες θα δειξει

Ευχομαι να εχεις θετικη εξελιξη

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε ναι . Σε 42 περίπου ώρες από 48.000 πήγε 60.000 δεν είναι και μεγάλη η διαφορά.  Θα σκάσω μέχρι να ξαναπάω.  Με τέτοια χοριακη πιστευω θα έπρεπε να ακούγεται :-(

Link to comment
Share on other sites

6 εβδομάδων κ 4 ημερών που πηγα για υπερηχο..στον υπερηχο φαινοταν μονο ο σάκος.. κ δεν φαινοταν εμβρυακα στοιχεία.. κ Κ φυσικά δεν ακούσαμε καρδιά.. 

Μια βδομάδα ακριβωσ μετα..ειχαμε μεγαλη διάφορα. . Κ ακουσαμε καρδιά !!! Κ τωρα τώρα εχω την μπεμπα μου..

Όσο για την χοριακη σου νομιζω πωσ απο  κάποιες χιλιάδες και μετά δεν διπλασιάζεται.. απλά αυξάνεται.. 

Ευχομαι ολα να πανε καλα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Χριστίνα92 είπε:

Βγήκε ναι . Σε 42 περίπου ώρες από 48.000 πήγε 60.000 δεν είναι και μεγάλη η διαφορά.  Θα σκάσω μέχρι να ξαναπάω.  Με τέτοια χοριακη πιστευω θα έπρεπε να ακούγεται :-(

Μην απογοητευεσαι, όπως είπε κ η @tzenaki1982 στην αρχή η χοριακη διπλασιάζεται μόνο. Μετά απλά αυξάνεται.. Εγώ πιστεύω οτι είχες καθυστερημένη σύλληψη, έτσι είχε γίνει κ στη δικιά μ εγκυμοσύνη αλλά εντάξει γιατρός δεν είμαι. Σ εύχομαι αυτό να συνέβει κ σε σένα κ να εξελιχθεί καλά η εγκυμοσύνη σ. Το ότι είναι στην άκρη δεν ξέρω να σ απαντήσω αλλά αν έχει πιαστεί καλά δεν πιστεύω να υπάρχει πρόβλημα. Θα περιμένουμε νέα σου.. Κ να είναι θετικά!! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,νομιζω καλη ειναι η αυξηση χριστινα.δ διπλασιαζεται μετα απο ενα σημειο.αλλα θα στο πει ο γιατρος

Εμενα στην πρωτη εγκυμοσυνη ειχε πιαστει χαμηλα κ σε συνδυασμο με δυο φορες που ειδα καφε κηλιδες κ επειδη πονουσα κ πολυ σαν πονους περιοδου μου εδωσε προγεστερονη

Κ γω εκανα 4κ χοριακες μεχρι να παει 30000 κ ολο βλεπαμε σακο αλλα χωρις εμβρυο κ τελικα καρδια ακουσαμε σχεδον 8εβδ,παρολα αυτα μετα εξελιχθηκε μια χαρα

Ευχομαι κ συ να εχεις μια τελειομηνη εγκυμοσυνη

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια ειλικρινά! Ο γιατρός μου με αποθαρρύνε  παρα πολυ είναι η αλήθεια.  Ίσως να έχει και δίκαιο ο ανθρωπος  βέβαια. Με βάση το υπερηχογράφημα μολις μπήκα στην 6 . Περίπου 1,5 βδομάδα απόκλιση από το όσο με βγάζει αυτός.  Δεν ξερω τι να υποθέσω εχω τρελαθεί.. διακρίνεται μόνο ένα αμβρυακι  μέσα στο λεκιθικο ασκό  2.7 χιλιοστα .

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Χριστίνα92 είπε:

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια ειλικρινά! Ο γιατρός μου με αποθαρρύνε  παρα πολυ είναι η αλήθεια.  Ίσως να έχει και δίκαιο ο ανθρωπος  βέβαια. Με βάση το υπερηχογράφημα μολις μπήκα στην 6 . Περίπου 1,5 βδομάδα απόκλιση από το όσο με βγάζει αυτός.  Δεν ξερω τι να υποθέσω εχω τρελαθεί.. διακρίνεται μόνο ένα αμβρυακι  μέσα στο λεκιθικο ασκό  2.7 χιλιοστα .

Το ότι έχει απόκλιση 1,5 εβδομάδα θα έπρεπε ο ίδιος ο γιατρός να υποθέσει ότι έγινε καθυστερημένη σύλληψη κ γι αυτό είναι πιο μικρό. Ακόμα κ να σκέφτεται ότι κάτι δεν πάει καλά η σωστή αντιμετώπιση θα ήταν να σ έλεγε ότι είναι ακόμα μικρούλη κ θα ήταν καλύτερα να το ξανά δείτε την επόμενη εβδομάδα για να έχει σαφής εικόνα κ όχι να σ κόψει κατευθείαν τα φτερά που μπορεί κ να μην είναι όπως τα λέει.. Μπορεί να ισχύει βέβαια κιόλας αλλά πρώτα πρέπει να το εξακριβώσει.. Η δική μ γνώμη πάντως είναι ότι τζάμπα σε αγχωσε τόσο πολύ κ ελπίζω να έχω δίκιο!

Link to comment
Share on other sites

Καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη

Απλα η δικη μου ειναι θετικη κ ευχομαι κ συ να διαψευσεις το γιατρο

Κ μας αρχικα το εμβρυο με βαση τερ εβγαινε 10μερες μικροτερο,μετα την αυχενικη οριστικοποιηθηκε η πητ,κ γρηγορα ανεκαμψε κ ηταν παντα μεγαλο εμβρυο αλλα κ νεογεννητο

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, mama16 είπε:

Το ότι έχει απόκλιση 1,5 εβδομάδα θα έπρεπε ο ίδιος ο γιατρός να υποθέσει ότι έγινε καθυστερημένη σύλληψη κ γι αυτό είναι πιο μικρό. Ακόμα κ να σκέφτεται ότι κάτι δεν πάει καλά η σωστή αντιμετώπιση θα ήταν να σ έλεγε ότι είναι ακόμα μικρούλη κ θα ήταν καλύτερα να το ξανά δείτε την επόμενη εβδομάδα για να έχει σαφής εικόνα κ όχι να σ κόψει κατευθείαν τα φτερά που μπορεί κ να μην είναι όπως τα λέει.. Μπορεί να ισχύει βέβαια κιόλας αλλά πρώτα πρέπει να το εξακριβώσει.. Η δική μ γνώμη πάντως είναι ότι τζάμπα σε αγχωσε τόσο πολύ κ ελπίζω να έχω δίκιο!

Αυτό σκέφτομαι διαρκώς! Ότι, ότι και να ήταν η αντιμετώπιση του μου φάνηκε απαράδεκτη. Μπορεί να έχει δίκαιο και να είναι απολύτως γιατι πιθανόν να έχει δει περιπτώσεις που στην ίδια φάση απέτυχαν. Αλλά κάθε περίπτωση θεωρώ ότι είναι ιδιαίτερη και εν πάση περίπτωση ότι και να ήταν επρεπε να μου μιλήσει λίγο πιο νορμάλ και όχι να με πανικοβάλλει γιατί  είμαι μέσα στο άγχος ! Μιλήσαμε στο τηλ και μου λέει ααα  είσαι η κοπέλα που της ειπα ότι θα αποβάλλει .....

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vicky86 είπε:

Καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη

Απλα η δικη μου ειναι θετικη κ ευχομαι κ συ να διαψευσεις το γιατρο

Κ μας αρχικα το εμβρυο με βαση τερ εβγαινε 10μερες μικροτερο,μετα την αυχενικη οριστικοποιηθηκε η πητ,κ γρηγορα ανεκαμψε κ ηταν παντα μεγαλο εμβρυο αλλα κ νεογεννητο

Μακάρι το ίδιο να συμβεί και σε μένα όπως και στο μικρακι σου ! Τα λόγια σας μου δίνουν πολυ δύναμη! Αν είναι έτσι όμως σκέφτομαι να αλλάξω και γιατρό.  Ο μόνος λόγος που πηγαίνω σε αυτόν είναι ότι έχει πολύ καλό υπέρηχο ειλικρινά...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 51 λεπτά , Χριστίνα92 είπε:

Αυτό σκέφτομαι διαρκώς! Ότι, ότι και να ήταν η αντιμετώπιση του μου φάνηκε απαράδεκτη. Μπορεί να έχει δίκαιο και να είναι απολύτως γιατι πιθανόν να έχει δει περιπτώσεις που στην ίδια φάση απέτυχαν. Αλλά κάθε περίπτωση θεωρώ ότι είναι ιδιαίτερη και εν πάση περίπτωση ότι και να ήταν επρεπε να μου μιλήσει λίγο πιο νορμάλ και όχι να με πανικοβάλλει γιατί  είμαι μέσα στο άγχος ! Μιλήσαμε στο τηλ και μου λέει ααα  είσαι η κοπέλα που της ειπα ότι θα αποβάλλει .....

Αν είναι δυνατόν που σ είπε κάτι τέτοιο.. Μακάρι όλα να πάνε καλά. Ίσως θα έπρεπε να συνεχίσεις με άλλο γιατρό που θα είναι πιο "άνθρωπος". Ξέρω πάντως περίπτωση από φίλη μ που η γιατρός της είχε πει ότι θα έπρεπε να είχαν ακούσει καρδουλα κ αφού δεν άκουσαν να κανονίσουν για αποξεση κ πήγε σε άλλο γιατρό κ άκουσαν κανονικά καρδουλα κ συνεχίστηκε η εγκυμοσύνη μια χαρά. Υπάρχει περίπτωση ακόμα κ το μηχάνημα να μην είναι κ πολύ αξιόπιστο κ επειδή είναι πολύ νωρίς να ακούγεται

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , mama16 είπε:

Αν είναι δυνατόν που σ είπε κάτι τέτοιο.. Μακάρι όλα να πάνε καλά. Ίσως θα έπρεπε να συνεχίσεις με άλλο γιατρό που θα είναι πιο "άνθρωπος". Ξέρω πάντως περίπτωση από φίλη μ που η γιατρός της είχε πει ότι θα έπρεπε να είχαν ακούσει καρδουλα κ αφού δεν άκουσαν να κανονίσουν για αποξεση κ πήγε σε άλλο γιατρό κ άκουσαν κανονικά καρδουλα κ συνεχίστηκε η εγκυμοσύνη μια χαρά. Υπάρχει περίπτωση ακόμα κ το μηχάνημα να μην είναι κ πολύ αξιόπιστο κ επειδή είναι πολύ νωρίς να ακούγεται

Ο μόνος λόγος  που συνεχίζω είναι το μηχάνημα του που είναι αξιόπιστο και καλυτερα από αλλα που εχω πάει. Δεν ξερω ειλικρινά! Θα πάω την Δευτέρα στο προβλέπομενο  ραντεβού και μακαρι να πάνε όλα καλά και να τον διαψεύσει το μικρακι μου 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια κ ο δικος  μου γιατροσ μέχρι να ακούσουμε την καρδιά ηταν συγκρατημένος.. κ νομιζω πωσ ετσι λειτουργούν κ οι περισσότεροι.. δεν θέλουν ουτε ούτε να μασ απογοητεύουν ουτε να μασ ενθαρρύνουν ι μέχρι να βεβαιωθούν πωσ ολα πανε καλα..

Εσύ μη σταματάς να ελπίζεισ..κ ασ ηταν τοσο αρνητικοσ ο δικός σου.. Μπορεί να ειναι έμπειροσ αλλα Θεός δεν είναι.. ευχομαι  να ακούσεις δυνατά την καρδουλα του..κνεγω πιστεύω πως ηταν καθυστερημενη η συλληψη κ ασ μην ειμαι γιατροσ1 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...