Χορηγία Επικοινωνίας:   Προετοιμάζομαι για Τοκετό & Θηλασμό! 

27/1  Σάββατο από τις 11:30-13:30 π.μ. στo Κέντρο Θηλασμού & Μητρότητας
 Απευθύνεται σε εγκύους μετά τον 5ο μήνα κύησης!

Είσοδος Ελεύθερη 

Πατήστε στην εικόνα ή εδώ για να δηλώσετε συμμετοχή

mitrikos18_1.gif

Melitoula

Χάνει βάρος με τον θηλασμό

228 δημοσιεύσεις σε αυτό το θέμα

πρίν από 15 λεπτά , Lenia16 είπε:

Ναι είχαμε, ξεκίνησε όταν ήταν δύο μηνών κ δεν ξέρω πότε ακριβώς το ξεπέρασε τελείως γιατι όταν ξεκινήσαμε τις στερεές άρχισα να της δίνω μοσχάρι χωρίς πρβλ κ άρχισα να τρώω κ εγω ψημένα γαλακτοκομικά κ δεν ξαναεμφανισε ποτέ τπτ. @marakizάστο, για τις αφυπνίσεις δε φταίει αυτό, φταίει το ότι δε θέλει να κοιμηθεί στην κούνια της. Πλέον την αφήνω στον καναπέ στο δωμάτιο της μέχρι να κοιμηθούμε κ εμείς κ ξυπνάει μια φορά μπορεί κ καμία :roll: Κάτω απ' τον καναπέ βγαίνει στρώμα το οποίο το αφήνουμε ανοιχτό μην τυχόν πεσει κ γενικά τρέχα γυρευε αλλά δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Να πάρω κρεβατάκι με κάγκελο φοβάμαι μην το σκαρφαλώσει κ πέσει με το κεφάλι, γιατί δεν είναι από τα ήσυχα!

Συγγνώμη μελιτουλα που λέω κ εγω τον πόνο μου!

Στην θέση σου θα έπαιρνα κανονικό κρεβάτι χαμηλό, τύπου μοντεσσοριανό ή ακόμα και σκέτο στρώμα στο πάτωμα και θα την κοίμιζα εκεί, χωρίς να την παίρνω στο κρεβάτι μου αργότερα. Όποτε ξυπνάει, μπορείς να πηγαίνεις να ξαπλώνεις πλάι της.

αυτό άρεσε στις/στους 3 people

Διαφημίσεις

πρίν από 8 λεπτά , Deena είπε:

Στην θέση σου θα έπαιρνα κανονικό κρεβάτι χαμηλό, τύπου μοντεσσοριανό ή ακόμα και σκέτο στρώμα στο πάτωμα και θα την κοίμιζα εκεί, χωρίς να την παίρνω στο κρεβάτι μου αργότερα. Όποτε ξυπνάει, μπορείς να πηγαίνεις να ξαπλώνεις πλάι της.

Το εχουνε κάνει φίλοι μου γιατί κ το δικό τους δεν ήθελε την κούνια με τπτ κ ουρλιαζε κάθε φορά που τον βαζανε μέσα. Κοιμάται είναι η αλήθεια αλλά κάθε φορά που ξυπνάει τους θέλει δίπλα οπότε ένας απτους δύο βγάζει τη νύχτα στο πάτωμα. Ήθελα να το αποφύγω αλλά προς τα εκεί πάει το πράγμα... Είναι πολύ ελεύθερο πνεύμα το μικρό μου τοξοτακι!

ofbHp2.png

πρίν από 1 λεπτό , Lenia16 είπε:

Το εχουνε κάνει φίλοι μου γιατί κ το δικό τους δεν ήθελε την κούνια με τπτ κ ουρλιαζε κάθε φορά που τον βαζανε μέσα. Κοιμάται είναι η αλήθεια αλλά κάθε φορά που ξυπνάει τους θέλει δίπλα οπότε ένας απτους δύο βγάζει τη νύχτα στο πάτωμα. Ήθελα να το αποφύγω αλλά προς τα εκεί πάει το πράγμα... Είναι πολύ ελεύθερο πνεύμα το μικρό μου τοξοτακι!

Το πάτωμα δεν το έχει γλυτώσει κανένας γονιός, ακόμα και αυτοί με καλόυπνα παιδιά, όπως εγώ!!! :-D:-D:-D

Αργά ή γρήγορα, συνήθως όταν βγαίνουν τα κάγκελα της κούνιας ή όταν το παιδί μεταφέρεται σε κανονικό κρεβάτι, είναι στάνταρ ότι κάποιος από τους γονείς θα μεταφερθεί στο δωμάτιο του παιδιού κάποις/ες στιγμή/ες μέσα στη νύχτα.

Η καλύτερη λύση είναι να πάρεις κανονικό μονό κρεβάτι ή στρώμα (μεγέθους ενηλίκου, 90-100 εκ), ώστε να χωράτε μαζί και να μην σας φάει το πάτωμα. Θα πάρεις ένα τώρα και θα το έχεις για χρόνια. Τέτοιο έχω στον γιο μου από όταν δώσαμε την κούνια του και είναι πολύ βολικό, ακόμα και τώρα που έχει περάσει τα 5, μπορεί να μας φωνάξει μέσα στη νύχτα και συνεχίζουμε άνετα τον ύπνο μας μαζί του, χωρίς να στριμώχνεται ή να πιάνεται κανείς.

Άλλη λύση (όχι τόσο άνετη), αν δεν έχεις ή δεν θέλεις να πάρεις τόσο μεγάλο κρεβάτι είναι να πάρεις ένα αναδιπλούμενο στρώμα για σένα και να το ανοίγεις εύκολα δίπλα της όταν ξυπνάει ώστε τουλάχιστον να μην κοιμάσαι στο πάτωμα. Τέτοιο έχω εγώ για το δωμάτιο της κόρης μου που κοιμάται σε μεταβρεφικό κρεβάτι (κούνια χωρίς κάγκελα), στο οποίο φυσικά δεν χωράω.

αυτό άρεσε στις/στους 2 people

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα