Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χάνει βάρος με τον θηλασμό


Recommended Posts

Καλησπέρα σας.. Θ ξεκίνησω από την αρχή. Πριν δεκαπέντε μέρες γέννησα ένα αγοράκι 3800 με καισαρική. Από τη κλινική βγήκαμε 3500. Από την πρώτη στιγμή τον θηλάζω αποκλειστικά. Το μωρό είναι ζωηρό, κοιμάται Όταν Θα έχει φάει, κλαίει όταν πεινάσει, συνήθως ανα δυόμιση τρεις ώρες. Σήμερα τον ζυγισε η παιδίατρος τον βρήκε 3360 και μας είπε ν δώσουμε ξένο.. καταλαβαίνω ότι έχασε Ενώ έπρεπε ν ανακτήσει το βάρος γέννησης. Μου είπε μάλιστα οτι μάλλον το γάλα μου είναι λαιτ. Μου είπε Ν τρώω Καλά Κ Θ Τον ζυγισει ξανα σε τρεις μέρες Κ σίγουρα θέλει να έχει βάλει 100γρ Αλλιώς θα δώσουμε ξένο οπωσδήποτε. Υπάρχει αυτή η περίπτωση όντως με το γάλα μ?Γιατί από ποσότητα εχω. Θέλω να το θηλασω το μωρό μου και Όχι να του δώσω ξένο γάλα.. τι να κανω αλλο? Έχετε να μου προτείνετε κάτι? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 240
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 10 λεπτά , Melitoula είπε:

Καλησπέρα σας.. Θ ξεκίνησω από την αρχή. Πριν δεκαπέντε μέρες γέννησα ένα αγοράκι 3800 με καισαρική. Από τη κλινική βγήκαμε 3500. Από την πρώτη στιγμή τον θηλάζω αποκλειστικά. Το μωρό είναι ζωηρό, κοιμάται Όταν Θα έχει φάει, κλαίει όταν πεινάσει, συνήθως ανα δυόμιση τρεις ώρες. Σήμερα τον ζυγισε η παιδίατρος τον βρήκε 3360 και μας είπε ν δώσουμε ξένο.. καταλαβαίνω ότι έχασε Ενώ έπρεπε ν ανακτήσει το βάρος γέννησης. Μου είπε μάλιστα οτι μάλλον το γάλα μου είναι λαιτ. Μου είπε Ν τρώω Καλά Κ Θ Τον ζυγισει ξανα σε τρεις μέρες Κ σίγουρα θέλει να έχει βάλει 100γρ Αλλιώς θα δώσουμε ξένο οπωσδήποτε. Υπάρχει αυτή η περίπτωση όντως με το γάλα μ?Γιατί από ποσότητα εχω. Θέλω να το θηλασω το μωρό μου και Όχι να του δώσω ξένο γάλα.. τι να κανω αλλο? Έχετε να μου προτείνετε κάτι? 

 

Βρες άλλη παιδίατρο. Πού στην ευχή παίρνουν δίπλωμα όλοι αυτοί οι άνθρωποι!

Θήλαζε ανά 2 ώρες αυστηρά ή συχνότερα αν θέλει το παιδί, μέχρι να αρχίσει να παίρνει βάρος. Ξύπνα τον, βάλε του νεράκι στο μέτωπο, γδύσε τον, γενικά βασάνισέ τον να ξυπνήσει και να φάει. Τη νύχτα, το πολύ 3 τρίωρα, πάλι με ξυπνητήρι. Ολα αυτά μέχρι να παρει βάρος, όχι για πάντα, μην αγχώνεσαι.

Επίσης θηλάζεις τουλάχιστον 15 λεπτά από κάθε στήθος, και τα δύο στήθη. Αν δε θέλει, σταματάς, ρεύεστε, τον γδύνεις, αλλάζεις κλπ, και ξαναρχίζεις. Αν δε θηλάζει έντονα, αλλά χαζοκοιμάται, κάνεις μαλάξεις στο στήθος να αυξηθεί η ροή, αλλάζεις στήθος πολλές φορές στη διάρκεια ενός θηλασμού και παίζεις με χεράκια, ποδαράκια και αυτάκια, να διατηρηθεί ξύπνιο. Αν κλαίει, δεν πτοείσαι, προέχει να βάλει βάρος.

Το τι τρως εσύ, είναι αδιαάφορο εκτός αν κυριολεκτικά λιμοκτονείς.

Ψάξε άμεσα για παιδίατρο που ξέρει απο θηλασμό. Αν είσαι Αττική μπορώ να σου προτείνω και νομίζω και πολλές κοπέλες εδώ γενικά.

Επίσης μπορείς να πάρεις το 10525, γραμμη υποστήριξης θηλασμού και στα τηλέφωνα 2132051360  2106462782 στο Ελενα,Μονάδα Προαγωγής Θηλασμού, όπου βοηθούν μαμάδες που έχουν προβλήματα με το θηλασμό, όπου και αν γέννησαν.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησο με την παιδιατρο σ αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να τρωως πολυ καλα και υγιεινα ..θα βοηθουσε μπυρα χωρις αλκολ ..να τον ταιζεις πιο τακτικα ...εχεις παρατηρηση κατι αλλο μηπως φτεει κατι αλλο που δεν βαζει κιλα και εγω στην θεση σ θα εβλεπε και αλλον παιδιατρο ...

Link to comment
Share on other sites

Θα σε συμβούλευα να μιλήσεις άμεσα με έναν σύμβουλο θηλασμού είτε παιδίατρο-σύμβουλο. Τα κορίτσια που είναι πιο έμπειρα θα σε κατευθύνουν και θα σου λύσουν κάποιες απορίες αλλά ειναι πολύ μικρό το μωρό σου δεν μπορείς να ρισκάρεις να χάσεις χρόνο. 

Να σου ζήσει το παιδάκι σου κ μπράβο σου που το παλεύεις!

 

Link to comment
Share on other sites

3 ωρες αναμεσα στα γευματα ειναι παρα πολλες για νεογεννητο (η δικια μου ειναι 5 μηνων και ακομα τρωει ανα 2ωρο μερικες φορες), το πολυ ανα 2ωρο πρεπει να τρωει αν κοιμαται το ξυπνας... για ποση ωρα παραμενει στο στηθος και θηλαζει εναργα, προσπαθησε να το κρατησεις ξυπνια οσο τρωει. (να πιπιλαει εντονα, η και να καταπινει). πιανει καλα το στηθος; αυτα μου ερχονται σε πρωτη φαση, καλητερο να σε συμβουλευουν και οι πιο εμπειρες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνω κι εγω οτι το 3ωρο για την ηλικια σας ειναι πολυ. Για το γαλα light τι να σχολιασω; το ακουσαμε κι αυτο...η παιδιατρος απλα τραγικη και ανενημερωτη οπως οι περισσοτεροι. Συμφωνω κατα γραμμα με @ΑΡΓΚ.

 
Link to comment
Share on other sites

Όπως ειπώθηκε κ παραπάνω 3 ώρες είναι μεγάλο διάστημα για να μένει νηστικό 15 ημερών μωρό. Ακόμα κ χωρίς να δείξει ορατά σημάδια πείνας βάζε το στο στηθος, δέρμα με δέρμα, να το ακούς να καταπίνει. Νομίζω οι παιδίατροι φοβούνται κ γι αυτό δίνουν αυτές τις συμβουλές, δεν μπορούν να ελέγξουν τις θηλάζουσες κ τα βρέφη οπότε σου λέει πάρε σκόνη που πίνει με το ζόρι συγκεκριμένα ml κ θα πάρει βάρος, απ το να με κατηγορήσουν μετά εμένα. Δεν εξηγείται διαφορετικά. 

Εγώ πάντως στη θέση σου θα νοίκιαζα μια ζυγαριά να ελέγχω το βάρος του παιδιου.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με οσα εχουν ειπωθει.βρες παιδιατρο συμβουλο θηλασμου

Οι 3ωρες ειναι πολλες,το πολυ διωρο απο θηλασμο σε θηλασμο,κ το αφηνεις να θηλαζει οση ωρα θελει

Αν δινεις πιπιλα την κοβεις

Αν δ ξυπναει,το ξεντυνεις,το κανεις μπανακι στην αναγκη

Οσο τρωει,πιανει σωστα ολη τη θηλαια αλω;εχετε ελεγξει χαλινο;το ακους να καταπινει;αν το παιρνει ο υπνος το πειραζεις-γαργαλας να ξυπνησει να φαει

Σε 3μερες κ με 60γρ σημαινει οτι τα πατε καλα

Γενικα στο θηλασμο μια ισορροπημενη διατροφη χρειαζεται.αρκετα υγρα,ισως σουπες.υπαρχουν κ τροφες που βοηθανε στην παραγωγη

Αν το μωρο χρειαζεται συμπληρωμα θα μπορουσε να ειναι μητρικο που θα αντλησεις κ θα δωσεις αλλα οχι με μπιμπερο

Βεβαια στην περιπτωση σας συχνος θηλασμος νομιζω αρκει

Επειδη γραφεις οτι εχεις γαλα,κ αναφερθηκαν κ οι συχνες αναλλαγες,να προσεχεις μονο σε περιπτωση που εχεις πολυ,να πινει το μωρο κ το πιο λιπαρο

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα η πρώτη μου κορη γεννήθηκε 4 κιλά και από το μαιευτήριο έφυγε 3500, δεν ήπιε ποτέ ξένο γάλα μόνο θήλαζε, και εμένα στην αρχή δεν έπαιρνε βάρος ,ευτυχώς που η παιδίατρος ήταν και σύμβουλος θηλασμού και με βοηθήσε πολύ , έτσι με την υποστήριξη της το ξεπεράσαμε και  δεν χρειάστηκε πότε το παιδί να πάρει συμπλήρωμα! Φαντάσου ότι κράτησε σχεδον δύο μήνες αυτό το άγχος με το βάρος της! Εμενα η συμβουλη μου που δινω γενικά σε όποια έγκυο θέλει να θηλάσει αποκλειστικά είναι να βρει παιδίατρο που ταυτοχρονα ειναι και σύμβουλος θηλασμού, και πιο οικονομικό είναι γιατί δεν φωνάζεις ξεχωριστά κάποιον σύμβουλο θηλασμού και επίσης δεν μπερδεύεσαι άμα έχει άλλη άποψη ο παιδίατρος και άλλη ο σύμβουλος θηλασμού! Όλα θα πάνε καλά, μην αγχώνεστε, σύντομα θα το ξεπεράσετε και θα σου φαίνεται μακρινό άγχος! Εμείς τώρα στην δεύτερη κορούλα μας ήμασταν πολύ πιο άνετοι και λυπάμαι που αγχώθηκα τόσο στην πρώτη μου με το θέμα του βάρους! Να το χαίρεσαι το παιδάκι σου!

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου ημερών (και μεγαλύτερος) θήλαζε κάθε μία ώρα. Τρεις ώρες είναι μεγάλο διάστημα. Τάισε τον νωρίτερα και μετρα τις πάνες που πρέπει να είναι τουλάχιστον 6-7 βαριά βρεγμενες την ημέρα.

Μην περιμένεις να κλάψει για να φάει αλλά προσπάθησε να διαβάσεις καλύτερα τα σημάδια πείνας αν πχ τρώει τα χερακια του ή ανοιγοκλείνει το στοματακι του ψάχνοντας και θηλάσε κατ' απαίτηση του και όση ώρα θέλει.

Αφύπνιση το βράδυ οπωσδήποτε κάθε τρεις ώρες. Τα υπόλοιπα στα είπε η ΑΡΓΚ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα κοριτσια νομιζω τα ειπαν ολα. Το μονο που μπορω να προσθεσω ειναι πως γενικα τα μωρα που θηλαζουν ειναι πιο χοντρα απο αυτα που πινουν φορμουλα, γιατι το λιπος απο το μητρικο αφομοιωνεται πιο καλα/ευκολα κτλ. Οποτε, δεν παιζει αυτο με το light γαλα, η διακυμανση απο γυναικα σε γυναικα νομιζω ειναι 0,5%. Οσο απο διατροφη...δε νομιζω να παιζει ρολο, εκτος κι αν δεν τρως/πινεις τπτ. Μηπως του δινεις και τπτ αλλο? Νερο, χαμομηλι κτλ; μηπως του δινεις πιπιλα; μηπως το παιδακι εχει καποιο αλλο προβλημα που πρεπει να εξετασετε;

 

Link to comment
Share on other sites

επησης εινναι πιθανο αν το μωρακι αποκοιμηεται μετα απο λιγα λεπτα στο στηθος να μην προλαβει να πιει το λιπαρο το γαλα αλλα μονο το νερουλο που τρεχει στην αρχη, και αν συμβει αυτο λογικο ειναι να χανει βαρος.

Link to comment
Share on other sites

Θα πω κι εγώ, όπως και όλα τα κορίτσια, να απευθυνθείς σε παιδίατρο-σύμβουλο. Το δικό μου μωράκι γεννήθηκε 2.800, φύγαμε 2.500 από μαιευτήριο και λόγω ίκτερου και δυσκολίας να καταπιεί με το μικρό στοματάκι το γάλα που είχα γενικώς άφθονο επί κάνα δυο εβδομάδες δεν έβαζε κιλά και του δίναμε μητρικό συμπλήρωμα με σύριγγα, χάρη όμως στην παιδίατρο-σύμβουλο που επέμενε και δεν με άφησε ούτε κατά διάνοια να δώσω ξένο (όχι πως ήθελα κιόλας). Στις 2 εβδομάδες με το μητρικό συμπλήρωμα με σύριγγα άρχισε να βάζει  βάρος και αμέσως άρχισε να μειώνει μόνος του το συμπλήρωμα. Θηλάζαμε όλη μέρα ή τουλάχιστον 18 ώρες από όλο το 24ωρο. Γεννήθηκε στην 3η καμπύλη ανάπτυξης και χάρη στον θηλασμό έφτασε πλέον σχεδόν 2 ετών στην 75η. Της χρωστάω ειλικρινά μεγάλη ευγνωμοσύνη τόσο για τον μπόμπιρα όσο και για το γεγονός ότι ποτέ δεν με τρομοκράτησε για τίποτα ούτε εμένα ούτε φυσικά τον σύζυγο ούτε τους συγγενείς για να δεχθώ πίεση να διακόψω τον θηλασμό. Οπότε γενικώς μην χάνεις χρόνο, όλα αυτά που σου συμβαίνουν είναι φυσιολογικά και ίσως πρέπει να αποκλείσετε πρώτα και παθολογικά αίτια, όπως ίκτερος ή ουρολοίμωξη και να δείτε παράλληλα και τα θέματα θηλασμού. 

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, xarouli είπε:

μηπως του δινεις πιπιλα;

Ή xarouli έχει δίκιο. Είναι μία πιθανότητα κι αυτό. Αν δίνεις πιπιλα χάνει γεύματα και ίσως να μην αντιλαμβάνεσαι τα πρώιμα σημάδια πεινας.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια Σας υπερευχαριστω Για Τις άμεσες απαιτήσεις!!Όχι δεν του δίνω πιπίλα για τον λόγο Που λέτε..μη χάνει γεύματα..Ούτε κάποιο άλλο υγρό Του δίνω..για αρχή τον ταιζω από χθες ανα μιάμιση το πολύ δύο ώρες. Σε κάποια γεύματα τρώει αρκετά σε Αλλά βγάζει τη θηλη ενώ έχει φάει μόνο από το ένα στήθος. Σε δεύτερη φάση Αύριο παιρνω τηλέφωνο σε σύμβουλο θηλασμού να μας επισκεφθει ώστε να μου δώσει οδηγίες πως να κινηθώ..

Η ιδέα με τη σύριγγα μου άρεσε πολύ Και θα την προτείνω να δω τι Θ μου πει..Σήμερα το βράδυ θα τον ζυγισουμε γιατί πήραμε ζυγαριά και θα σας ενημερώσω για ότι νεότερο! Σας ευχαριστώ γιατί όταν άκουσα ν μου λέει δώσε ξένο χάλασε η ψυχολογία μου και αναρωτήθηκα αν οι προσπάθειες μου ως Τώρα ν τον θηλάζω πήγαν χαμένες..Σας ευχαριστώ ειλικρινά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 1 λεπτό , Sunshine8 είπε:

Να σου ζήσει καταρχας. Για μένα είναι σωστή η παιδίατρος σου ,εμένα ήπιε ξένο γάλα από τις πρώτες μέρες για να πάρει λίγο το πάνω του και μια χαρά θηλάζω ως τώρα που ειναι 10 μηνών. Δεν είναι κατάρα το ξένο γάλα, αυτός ο φασισμός με τον αποκλειστικό θηλασμό και αυτή η πίεση που ασκείται στις γυναίκες πρέπει πια να σταματήσει. Είναι πολύ σημαντικό τα παιδιά να σιτίζονται σωστά και να παιρνουν βαρος ειδικά τις πρώτες εβδομάδες της ζωής τους, κ η ζυγαριά δείχνει πως  δεν τα καταφερνουν όλα με τον αποκλειστικό θηλασμό, αυτό δεν πρέπει να κάνει καμία μαμά να νιώθει άσχημα ενοχές κλπ.Το να μην παίρνει βάρος ένα νεογνό ελλοχεύει πολλούς κινδύνους.

Οταν η μητέρα θέλει να θηλάσει κ την αναγκάζουν να δώσει ξένο γάλα επειδή το γάλα της είναι light -ημαρτον, πρόκειται περί φασισμού υπέρ της σκόνης κ όχι το ανάποδο. Το ότι είμαστε θηλαστικά εκ φύσεως κάνει το μητρικό γάλα την καταλληλότερη τροφή για το νεογνό. Το να παρέχεις στηριξη κ σωστή πληροφόρηση σε μια γυναίκα που θέλει να θηλάσει δεν το κάνει φασισμό υπέρ του αποκλειστικού θηλασμού, απλα βοήθεια για το αυτονόητο. Δε γεννιομαστε γνωρίζοντας να θηλάζουμε τα μωρά μας και θα έπρεπε οι ειδικοί να υποστηρίζουν κ να ενημερώνουν τις νέες μητέρες ως προς αυτό και όχι να τις φοβεριζουν ότι θα πάθει κάτι το παιδί τους αν δεν του δώσουν σκόνη. Πραγματικά δεν είμαι καθόλου φανατισμένη υπέρ του θηλασμού, αλλά ειλικρινα δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται μια σκόνη παρασκευασμένη σε εργαστήρια, κλεισμένη σε τσιγκινα κουτιά, αποθηκευμένη σε αποθήκες  για μήνες, να ειναι καλύτερη από το γάλα της μητέρας που παράγεται αποκλειστικά για το παιδί της.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 53 λεπτά , Melitoula είπε:

Σε κάποια γεύματα τρώει αρκετά σε Αλλά βγάζει τη θηλη ενώ έχει φάει μόνο από το ένα στήθος.

Προσπάθησε να τον κάνεις να ρευτει και μετά ξανα βαλ' τον. Ίσως να έχει ρουφήξει αέρα και να μην μπορεί  να πιει παραπάνω. 

  Ή σύμβουλος θηλασμού είναι ή καταλληλότερη να σε συμβουλέψει αφού εκτιμήσει την κατάσταση. 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , Sunshine8 είπε:

Να σου ζήσει καταρχας. Για μένα είναι σωστή η παιδίατρος σου ,εμένα ήπιε ξένο γάλα από τις πρώτες μέρες για να πάρει λίγο το πάνω του και μια χαρά θηλάζω ως τώρα που ειναι 10 μηνών. Δεν είναι κατάρα το ξένο γάλα, δε λέω το μητρικό ειναι ο,τι καλύτερο αλλά αυτός ο φασισμός με τον αποκλειστικό θηλασμό και αυτή η πίεση που ασκείται στις γυναίκες ΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΝΑ ΘΗΛΑΣΟΥΝ ΜΕ ΟΠΟΙΟ ΚΟΣΤΟΣ πρέπει πια να σταματήσει. Είναι πολύ σημαντικό τα παιδιά να σιτίζονται σωστά και να παιρνουν βαρος ειδικά τις πρώτες εβδομάδες της ζωής τους, κ η ζυγαριά δείχνει πως  δεν τα καταφερνουν όλα με τον αποκλειστικό θηλασμό, αυτό δεν πρέπει να κάνει καμία μαμά να νιώθει άσχημα ενοχές κλπ. Ούτε φυσικά σημαίνει πως δεν θα καταφέρεις να θηλάσεις..! Το να μην παίρνει βάρος ένα νεογνό ελλοχεύει πολλούς κινδύνους και δεν είναι σωστό να το αφήνουμε να συμβαίνει επειδή απλά αρνούμαστε να δωσουμε ξένο γαλα.

Εγω συμφωνο απολυτα μαζι σου το ιδιο σκεπτικο εχω..προτιμο να φαει παρα να προσπαθησω για κατι που δεν εχει αποτελεσμα ..ας παρει κιλα ειδικα οταν προκειτε για ενα τοσο μικρο μωρο ειδικα αυτο το μωρο που σε 2 εμδομαδες εχασε τοσο πολλα γραμαρια ..αφου ερχετε στα κιλα που πρεπει ας θυλασει υστερα οσο θελει ....

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Sunshine8 είπε:

Σαφέστατα το μητρικό είναι το καλύτερο,  το εγραψα και πριν,  αλλα αν το μωρο δεν παιρνει βάρος μονο με το μητρικό τι πρέπει να κάνουμε ? Παιδια εχουν φτάσει στην εντατική επειδή η μαμά αρνείται να δώσει ξένο γαλα. Και σαφέστατα πρέπει να εχει βοήθεια με το θηλασμό. Εγω οσο αντιφατικό κι αν ακούγεται, πιστεύω πως οτι εδωσα λιγο ξένο γαλα στην αρχή και τον βοήθησα ήταν κι ο λόγος που κατάφερα να θηλασω.. Ειδάλλως θα είχα απογοητευτεί και θα τα είχα παρατήσει. 

Συμφωνώ μαζι σου. Κι εγω αν εχω συνεχίσει να θηλάζω ειναι επειδή έδωσα ξένο στην αρχή, αλλιώς θα τα ειχα παρατήσει. Μου φάνηκε παρά πολυ δύσκολο στην αρχή. Προφανώς και ολες θελουμε να παρει το καλύτερο δυνατό γάλα το παιδί μας, αλλα    Ο θηλασμός δεν ειναι αυτοσκοπός. Αυτο που μετράει ειναι να πάει καλα το παιδί. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Sunshine8 είπε:

οτι εδωσα λιγο ξένο γαλα στην αρχή και τον βοήθησα ήταν κι ο λόγος που κατάφερα να θηλασω

ο λόγος που τα κατάφερες ήταν ή επιμονή και ή θέληση σου διαφορετικά θα συνεχίζες το ξένο. :)

 

Στο περιβάλλον μου πίεση δέχονται ή γυναίκες για να αποθηλασουν και όχι να θηλασουν. Πιστεύω πως ειναι έμφυτη ή ανάγκη να μεγαλώσουμε τα μικρα μας με το δικό μας γάλα για αυτό αναζητάτε βοήθεια και ενημέρωση για τον θηλασμο. 

 

Για την ιστορία ο δικός μου ήπιε συμπλήρωμα ξένο μέχρι είκοσι ημερών λόγο προτροπής παιδιάτρου και όχι χαμηλού βάρους. Όταν συντρέχει σοβαρός ιατρικος λόγος είναι φρονημοτερο να ακούμε το γιατρό μας. Έναν σωστό επιστήμονα όμως και όχι κάποιον που νομίζει πως το μητρικό γάλα βγαίνει και σε light!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Sunshine8 είπε:

Σαφέστατα το μητρικό είναι το καλύτερο,  το εγραψα και πριν,  αλλα αν το μωρο δεν παιρνει βάρος μονο με το μητρικό τι πρέπει να κάνουμε ? Παιδια εχουν φτάσει στην εντατική επειδή η μαμά αρνείται να δώσει ξένο γαλα. Και σαφέστατα πρέπει να εχει βοήθεια με το θηλασμό. Εγω οσο αντιφατικό κι αν ακούγεται, πιστεύω πως οτι εδωσα λιγο ξένο γαλα στην αρχή και τον βοήθησα ήταν κι ο λόγος που κατάφερα να θηλασω.. Ειδάλλως θα είχα απογοητευτεί και θα τα είχα παρατήσει. Γίνεται πλύση εγκεφάλου απο τα μαιευτήρια σε σχέση με το θηλασμό, δεν είναι το τελος του κοσμου να πιει ένα παιδί λιγο ξένο.... Αντίθετα η ολη αυτη πίεση που ασκείται στις γυναίκες τους δημιουργεί τρελό αγχος να καταφέρουν να θηλασουν με αποτέλεσμα στο τελος να τους κόβεται το γαλα!  

Καλέ ποια πλύση εγκεφάλου στα μαιευτήρια πλάκα κάνεις; Το ανάποδο θα ελεγα. Κατά τα άλλα συμφωνώ, ο αποκλειστικός θηλασμός προκαλεί πίεση και δεν μπορούν όλες οι οικογένειες να την αντεξουν. Εννοείται πως δεν είναι καθόλου κακό αλλά όταν ακουω "ειδικούς" να λένε ότι το ξενο είναι καλύτερο απτό μητρικό τρελαίνομαι!

Link to comment
Share on other sites

Ο ορος light ομολογώ πως και μενα με ξενίζει,  δεν ξερω τι ηθελε να πει ακριβώς , ισως θα ηταν πιο δόκιμο να πει πως απλα για την ωρα δεν του φτανει. Το να πάρει αν θελει η συγκεκριμένη κοπελα τη γνωμη ενος δεύτερου παιδιάτρου ειναι φυσικα στην κριση της. Εγω ειπα τη γνωμη μου,  το παιδι δεν πρέπει να συνεχίσει να χάνει βαρος μετα το 10ήμερο σε καμια περίπτωση. 

16 minutes ago, Lenia16 said:

Καλέ ποια πλύση εγκεφάλου στα μαιευτήρια πλάκα κάνεις; Το ανάποδο θα ελεγα. Κατά τα άλλα συμφωνώ, ο αποκλειστικός θηλασμός προκαλεί πίεση και δεν μπορούν όλες οι οικογένειες να την αντεξουν. Εννοείται πως δεν είναι καθόλου κακό αλλά όταν ακουω "ειδικούς" να λένε ότι το ξενο είναι καλύτερο απτό μητρικό τρελαίνομαι!

16 minutes ago, Lenia16 said:

 

Στο μαιευτήριο που γέννησα εγω που εχει και την πιστοποίηση baby friendly γινόταν τρελλή πλύση εγκεφάλου με το θηλασμό,  ο τρόπος που μιλούσαν μαίες παιδίατροι σαν να σ λεγαν πώς αν δε θηλαζεις εισαι άχρηστη , ειναι η νέα μόδα. Είχα δει γυναικες να προσπαθούν να θηλασουν και να κλαίνε το οποίο το θεωρώ απαράδεκτο . Μάλιστα για να πιει το παιδι ξένο επρεπε να υπογράψεις μία υπευθυνη δήλωση και ο τρόπος που παρουσιάζαν το πράγμα σαν να υπέγραφες κάποια καταδίκη-ημαρτον.

Εμένα η παιδίατρος  μου σύστησε ξένο γάλα στην αρχή για συμπλήρωμα (οχι συγκεκριμένη μάρκα, έχει κι αυτο τη σημασια του) αλλα παντα υποστήριζε και υποστηρίζει πως το μητρικό είναι το καλύτερο κ στη συνέχεια πάντα με παρότρυνε να θηλασω οσο πιο πολυ μπορώ-θελω να πω δεν είναι άσπρο ή μαύρο. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...