Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κοιμάται πολύ νωρίς για βραδυ - στις 7 κ ξυπνά 5 πρωί (11 μηνών)


Rafaelaki89

Recommended Posts

Γεια σας. Ο μικρός μου είναι 11 μηνών εδώ και πολύ καιρό κοιμάται για βράδυ στις 7 η ώρα με αποτέλεσμα να ξυπνάει 5 το πρωί! Πως θα μπορούσα να του αλλάξω το προγραμμα και να κοιμάται γυρω στις 9; Να προσθέσω ότι μέσα στη μέρα κοιμάται ελάχιστα το πολύ 2ωρες συνολικά ! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πόσες φορές κοιμάται μέσα στην μέρα και για πόσο? Τι ώρα κάνει τον τελευταίο ύπνο του? 

Κι ο δικός μου είναι σχεδόν 11 μηνών κοιμάται 7 το βράδυ και ξυπνά 7.  Μέσα στην μέρα κοιμάται μία φορά γύρω στις 12 για 1.5 με δυο ώρες.

  Ίσως χρειαζεται να αλλάξεις σταδιακά την ώρα ύπνου (αρχίζεις να τον ετοιμαζεις ένα τέταρτο αργοτερα) ή να τον κοιμιζεις και λίγο το απόγευμα. 

Δώσε μας λίγες πληροφορίες ακόμα για να μπορέσουμε να σε κατατοπισουμε καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Πόσες φορές κοιμάται μέσα στην μέρα και για πόσο? Τι ώρα κάνει τον τελευταίο ύπνο του? 

Κι ο δικός μου είναι σχεδόν 11 μηνών κοιμάται 7 το βράδυ και ξυπνά 7.  Μέσα στην μέρα κοιμάται μία φορά γύρω στις 12 για 1.5 με δυο ώρες.

  Ίσως χρειαζεται να αλλάξεις σταδιακά την ώρα ύπνου (αρχίζεις να τον ετοιμαζεις ένα τέταρτο αργοτερα) ή να τον κοιμιζεις και λίγο το απόγευμα. 

Δώσε μας λίγες πληροφορίες ακόμα για να μπορέσουμε να σε κατατοπισουμε καλύτερα.

Ξυπνάει όπως είπα γύρω στις 5 μπορεί βα ξανακοιμηθεί γύρω στις 7.30 για καμμία ώρα . Μετά μπορεί να ξανακοιμηθεί το μεσημέρι για κανένα μισάωρο κ δεν ξανακοιμαται ! Από τις 6 βέβαια αρχίζει κ τρίβει τα μάτια του τον αφήνω λίγο και στις 7 κάνουμε μπάνιο κ πίνουμε γάλα . Τελευταίο γεύμα στις 11 που τρώει κοιμισμένος και ξανακοιμαται 

Link to comment
Share on other sites

Όταν ξυπνάει στις πέντε τι κάνετε? Σηκωνεστε για να ξεκινησετε τη μέρα ή χαζουρευετε μέχρι να ξανά κοιμηθεί? Ο δικός μου ελάχιστες φορές ευτυχώς ξυπνά μέσα στην νύχτα περίπου κατά τις τρεις ή τέσσερις και έχει πολύ όρεξη. Αλλά εγώ ανένδοτη. Ούτε το φως δεν ανοίγω. Τον αφήνω στην κούνια του μέχρι να γκρινιαξει και μετα τον παίρνω στο κρεβάτι. Δεν του δίνω παιχνίδια που μπορεί να τον ξεσηκώσουν (με φώτα και μουσική). Μόλις δω πως νυσταζει τον νανουριζω. Αυτό μπορεί να μας πάρει δύο ώρες ή και περισσότερο. Γενικά θέλω να του δείξω πως ή νύχτα είναι για ύπνο και την ημέρα μονο παιζουμε.

  Και ο δικός μου νυσταζει απ τις εξι. Αν τον κοιμησω τότε μετά θα ξανά κοιμηθεί στις μία και δεν το θέλω καθόλου. Μπορείς να δοκιμασεις να τον κοιμιζεις λίγο το απόγευμα. Το έχεις κάνει?

  Βεβαια, υπάρχει και ή εναλλακτική να προσπαθήσεις να αυξήσεις τον μεσημεριανό του ύπνο έτσι ώστε να μεταφερεις την ώρα ύπνου ένα τέταρτο αργοτερα (σταδιακα να το πας εννιά) και να αντέχει το μωρό. Όταν δεις πως πάει να ξυπνήσει προσπαθείς κατευθείαν να τον ξανά κοιμισεις. 

  

  

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 57 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Όταν ξυπνάει στις πέντε τι κάνετε? Σηκωνεστε για να ξεκινησετε τη μέρα ή χαζουρευετε μέχρι να ξανά κοιμηθεί? Ο δικός μου ελάχιστες φορές ευτυχώς ξυπνά μέσα στην νύχτα περίπου κατά τις τρεις ή τέσσερις και έχει πολύ όρεξη. Αλλά εγώ ανένδοτη. Ούτε το φως δεν ανοίγω. Τον αφήνω στην κούνια του μέχρι να γκρινιαξει και μετα τον παίρνω στο κρεβάτι. Δεν του δίνω παιχνίδια που μπορεί να τον ξεσηκώσουν (με φώτα και μουσική). Μόλις δω πως νυσταζει τον νανουριζω. Αυτό μπορεί να μας πάρει δύο ώρες ή και περισσότερο. Γενικά θέλω να του δείξω πως ή νύχτα είναι για ύπνο και την ημέρα μονο παιζουμε.

  Και ο δικός μου νυσταζει απ τις εξι. Αν τον κοιμησω τότε μετά θα ξανά κοιμηθεί στις μία και δεν το θέλω καθόλου. Μπορείς να δοκιμασεις να τον κοιμιζεις λίγο το απόγευμα. Το έχεις κάνει?

  Βεβαια, υπάρχει και ή εναλλακτική να προσπαθήσεις να αυξήσεις τον μεσημεριανό του ύπνο έτσι ώστε να μεταφερεις την ώρα ύπνου ένα τέταρτο αργοτερα (σταδιακα να το πας εννιά) και να αντέχει το μωρό. Όταν δεις πως πάει να ξυπνήσει προσπαθείς κατευθείαν να τον ξανά κοιμισεις. 

  

  

Συνήθως στις 5 που σηκώνεται τον παίρνω στο κρεβάτι μου μήπως και ξανακοιμηθεί λιγο αλλά αυτός τίποτα τραγουδάει και κουνιέται με αποτέλεσμα να με ξαγρυπναει κ μένα . Όλο αυτό να μας πάρει καμμία ώρα μετά σηκώνομαι του δίνω το γάλα του και γενικά ξυπνάμε. Αυτός βέβαια θα ξανακοιμηθεί μετά από καμμία - μιάμιση ώρα . Προσπαθώ να του αλλάξω το προγραμμα αλλά με τίποτα δεν τα καταφέρνω . Το θέμα είναι ότι είμαι όλη μέρα σα ζομπι απ την αϋπνία, συνέχεια μαλώνουμε με τον άντρα μου ποιος θα σηκωθεί στις 5 και γενικά μια ταλαιπωρία :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η λύση σου βρίσκεται όχι στο να τον κοιμίζει πιο αργά για βράδυ, αλλά στο να κοιμάται περισσότερο μέσα στην μέρα.

 

Πρέπει να αυξήσεις τους ημερήσιους ύπνους, το παιδί κοιμάται πολύ λίγο μέσα στην ημέρα για την ηλικία του. Αν επιχειρήσεις να μεταφέρεις την ώρα ύπνου αργότερα, χωρίς να αυξήσεις τον χρόνο των ημερήσιων ύπνων θα έχεις ακόμα χειρότερα αποτελέσματα.

 

Επίσης, γράφεις ότι νυστάζει από τις 6.00 και τον καθυστερείς και ότι στις 7.00 κάνει μπάνιο, πίνει γάλα και μετά κοιμάται. Τί ωρα δηλαδή πάει για να κοιμηθεί?

 

Τέλος, με ποιον τρόπο κοιμάται το παιδί και που?

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Deena είπε:

Η λύση σου βρίσκεται όχι στο να τον κοιμίζει πιο αργά για βράδυ, αλλά στο να κοιμάται περισσότερο μέσα στην μέρα.

 

Πρέπει να αυξήσεις τους ημερήσιους ύπνους, το παιδί κοιμάται πολύ λίγο μέσα στην ημέρα για την ηλικία του. Αν επιχειρήσεις να μεταφέρεις την ώρα ύπνου αργότερα, χωρίς να αυξήσεις τον χρόνο των ημερήσιων ύπνων θα έχεις ακόμα χειρότερα αποτελέσματα.

 

Επίσης, γράφεις ότι νυστάζει από τις 6.00 και τον καθυστερείς και ότι στις 7.00 κάνει μπάνιο, πίνει γάλα και μετά κοιμάται. Τί ωρα δηλαδή πάει για να κοιμηθεί?

 

Τέλος, με ποιον τρόπο κοιμάται το παιδί και που?

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι ίσως ήταν δικό μου λάθος κατά τις 6.30 αρχίζω να ετοιμάζω το μπάνιο του μέχρι τις 7 δλδ έχει πιει και το γάλα. Κοιμάται συνήθως την ώρα που τρώει στην αγκαλιά μου , με ηρεμία ένα απαλό φωτακι και μόλις φάει τον αφήνω στην κουνια Του. Ίσως έχεις δίκιο για το ότι πρέπει να κοιμάται περισσότερο μέσα στη μέρα αλλά δυστυχώς δεν είναι εύκολο να το συντονισω

Link to comment
Share on other sites

Ότι προσπάθεια κάνεις για να αλλάξεις το πρόγραμμα του πρέπει να την εφαρμοσεις λίγες μέρες. Με λίγες φορές ίσως  δεν δεις αποτέλεσμα.

  Ακόμα αν έχεις μία συγκεκριμένη ρουτίνα που κοιμάται το βράδυ μπορείς να την επαναλαβεις και στους ημερήσιους ύπνους έτσι ώστε το μωρό να χαλαρώσει κ να μπορέσει να κοιμηθει. 

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πάντως κοιμήθηκε λίγο το απόγευμα 6παρα με 6 και κάτι όποτε τον έβαλα για υπνο κατά τις 8 παρά . Για να δούμε τι ώρα θα ξυπνήσει ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο δικός μου ηταν κ ειναι δύσκολος με τον υπνο!Ενός χρόνου ομως έκοψε όλους τους ύπνους,εκτος από τον μεσημερινανο ,μεσα στην ημέρα!Κατά την γνώμη μου το πιο ωραίο πρόγραμμα,γτ κ μενα αυτο με βολεψε πολυ,ειναι:-καθολου πρωινός ύπνος δλδ όχι ύπνος μετα τις 10,-ν εχει φάει το μεσημεριανό μέχρις τις 13:30 ετσι ώστε ν τον γ υπνο το μεσημέρι κατά τις 2-στον μεσημεριανο ας κοιμηθεί κ μέχρι 3 με 4 ωρες-το απόγευμα κανονικά την κρέμα ή ότι αλλο του δινεις-κ κατά τις 9 ξεκινάς διαδικασία υπνου!!!!

 

Μην παραπονιέσαι ότι κοιμάται από τις από την στιγμή που τον πας εσύ εκείνη την ωρα γ υπνο!Οι συμβουλές που σου δίνω ειναι εγγυημένες κ πολυ πολυ πολυ πολυ πολυ δουλεμενες!!!!

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Rafaelaki89 είπε:

Ναι ίσως ήταν δικό μου λάθος κατά τις 6.30 αρχίζω να ετοιμάζω το μπάνιο του μέχρι τις 7 δλδ έχει πιει και το γάλα. Κοιμάται συνήθως την ώρα που τρώει στην αγκαλιά μου , με ηρεμία ένα απαλό φωτακι και μόλις φάει τον αφήνω στην κουνια Του. Ίσως έχεις δίκιο για το ότι πρέπει να κοιμάται περισσότερο μέσα στη μέρα αλλά δυστυχώς δεν είναι εύκολο να το συντονισω

Το καταλαβαίνω, ο προγραμματισμός των ημερήσιων ύπνων κρύβει πάντα παγίδες και πρέπει να είμαστε πάντα σε "επιφυλακή" γιατί οι ανάγκες ύπνου των μωρών αλλάζουν αναπάντεχα και συνεχώς.

 

Ό,τι και να κάνεις, πριν λύσεις το θέμα των ημερήσιων ύπνων, μην του καθυστερείς την ώρα του βραδυνού ύπνου.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω, ο βραδινός ύπνος δεν πρέπει να καθυστερείται, συνήθως φέρνει τα αντίθετα αποτελέσματα από αυτά που επιδιώκουμε. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ίσως ήταν δικό μου λάθος κατά τις 6.30 αρχίζω να ετοιμάζω το μπάνιο του μέχρι τις 7 δλδ έχει πιει και το γάλα. Κοιμάται συνήθως την ώρα που τρώει στην αγκαλιά μου , με ηρεμία ένα απαλό φωτακι και μόλις φάει τον αφήνω στην κουνια Του. Ίσως έχεις δίκιο για το ότι πρέπει να κοιμάται περισσότερο μέσα στη μέρα αλλά δυστυχώς δεν είναι εύκολο να το συντονισω

1 ώρα πρίν, marakiz είπε:

Θα συμφωνήσω, ο βραδινός ύπνος δεν πρέπει να καθυστερείται, συνήθως φέρνει τα αντίθετα αποτελέσματα από αυτά που επιδιώκουμε. 

1 ώρα πρίν, marakiz είπε:

Συμφωνώ αλλά πάλι δε θα ξυπνάει στις 5 ; Στην ουσία Απλά θέλω να κοιμηθεί λίγο παραπάνω το πρωί , αυτό προσπαθώ να πετύχω ! 

Link to comment
Share on other sites

On 11/20/2017 at 10:41 ΜΜ, Rafaelaki89 είπε:

Συνήθως στις 5 που σηκώνεται τον παίρνω στο κρεβάτι μου μήπως και ξανακοιμηθεί λιγο αλλά αυτός τίποτα τραγουδάει και κουνιέται με αποτέλεσμα να με ξαγρυπναει κ μένα . Όλο αυτό να μας πάρει καμμία ώρα μετά σηκώνομαι του δίνω το γάλα του και γενικά ξυπνάμε. Αυτός βέβαια θα ξανακοιμηθεί μετά από καμμία - μιάμιση ώρα . Προσπαθώ να του αλλάξω το προγραμμα αλλά με τίποτα δεν τα καταφέρνω . Το θέμα είναι ότι είμαι όλη μέρα σα ζομπι απ την αϋπνία, συνέχεια μαλώνουμε με τον άντρα μου ποιος θα σηκωθεί στις 5 και γενικά μια ταλαιπωρία :(

ο γιος μου αν και καλουπνος κοιμοταν ολο το βραδυ απο μηνων ... οσες φορες ειχε τυχει να ξυπνησει το βραδυ του εδινα γαλα και επινε και ξανακοιμοταν .. ακομα κ τωρα που ειναι δυο χρονων αν ξυπνησει το βραδυ θα του προσφερω νερο μηπως δηψαει η γαλα μηπως πειναει ...τσεκαρετο παντως και αυτο...τωρα για τους ημερησιους υπνους αυτο που θα σου προτεινα εγω ειναι μετα απο δυο με δυομιση ωρες που θα ειναι ξυπνιος να τον βαζεις στην κουνια του  μηπως και αυτο τον χαλαρωσει κ κοιμηθει.. γιατι αν ειναι σε υπερενταση απο παιχνιδι η αν νυσταζει πολυ κ τον πιεσης να κοιμηθει αυτο θα τον εκνευρισει περισσοτερο ...βασικα πιστευω πρεπει να εχουμε μαθει να διαβαζουμε τα σημαδια της νυστας των παιδιων ετσι ωστε να τα προλαβενουμε γιατι αν τα καθηστερισουμε εκνευριζοναι περισσοτερο η και μετα ξεξυπνανε και χανουν τον υπνο τους που αυτο εχει ως συνεπεια να μην ειναι και αυτα χαρουμενα μεσα στην μερα και να γκρινιαζουν αλλα και οι υπολυποι υπνοι του να μην ειναι τοσο καλοι ....και γινεται ενας φαυλος κυκλος μετα ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σήμερα ξύπνησε 5.30 . Κατά τις 6 του έδωσα το γάλα . Κοιμήθηκε 7-7.30 κ μετά 10και κάτι με 11 παρά . Τρώμε φρουτοκρεμα παίζουμε βγαίνουμε βόλτα .στον καφέ κοιμάται πάλι κανένα μισάωρο γυρίζουμε σπίτι, τρώει και τώρα πάλι κοιμήθηκε για ποσό θα δείξει.. γενικά κοιμάται μισαωρα το πολύ 

Link to comment
Share on other sites

Το παιδί σε αυτήν την ηλικία κατά κανόνα κάνει 2 ημερήσιου ύπνους και όχι έναν. 

Ο ύπνος φέρνει ύπνο, έλεγαν οι παλιές και ... κάτι ήξεραν. 

Φτιάξτου άλλο πρόγραμμα ύπνου πχ κάπως έτσι:

Α ημερήσιοσ: 10:00 

Β ημερήσιος: 14:30 

Νυχτερινός: 20:00 

 

Ξεκίνα δραστικά για καλύτερα αποτελέσματα, δηλαδή στρατιωτική πειθαρχία στο πρόγραμμα. 

το πρώτο τριήμερο θα είναι δύσκολο - στη μία εβδομάδα θα έχει στρώσει. Πισωγυρίσματα μπορεί να γίνονται, αλλά εσύ θα είσαι βράχος στο πρόγραμμά σου. 

Να κρατάς την ίδια ρουτίνα πχ. φαγητό, παραμύθι με αγκαλιά ή και θηλασμό, φιλάκι, ύπνος για να ξέρει τα βήματα και να αισθανθεί ασφάλεια στη συνήθεια που θες να επιβάλεις. 

Καλή επιτυχία :)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές! Ήδη έχουμε ξεκινήσει να κάνουμε αυτούς τους ύπνους.. εκτός απ τον τελευταίο .. μέχρι τις 8 με τίποτα δε μπορώ να τον κρατήσω ξύπνιο. Βια 7.30 να πάει για υπνο το βράδυ .. ελπίζω να το πετύχω 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...