Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δωρο για 6 μηνων μπεμπουλα


Recommended Posts

Σκεφτομαι τι δωρο να ζητησουμε να μας αγορασουν οι παπουδες για τα χριστουγενα. επειδη ακομα και τωρα η μικρη καθεται με υποστηρηξη σε κανενα μηνα θα καθεται στα συγουρα... Οποτε κατι που παιζεται καθηστη η κατι αλλο που ενθαρρηνει το μπουσουλημα; Γενηκως τις αρεσουν τα φωτακια και η μουσικουλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Στην κορη μου δ αρεσε αλλα στον μικρο πολυ,ειναι για λιγο πιο μετα,τραπεζι δραστηριοτητων

Οπως επισης κ κτ σαν στρατες η ποδηλατακια-αυτοκινητακια.κ τα δυο μου τα βοηθησε πολυ με το περπατημα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θα πρότεινα να σας πάρουν ενα ωραίο σετάκι τάπερ, με κουτάλες, κάνα σουρωτήρι, πινέλο και σπάτουλες κάνα σεικερ!

Θα σου μείνουν κιολας.

Είναι δύσκολη η ηλικία για παιχνίδια-μπορούν να σας πάρουν ένα ωραίο παιδικό σερβίτσιο με ποτηρακι κλπ τωρα που θα ξεκινήσετε να τρώτε.

Εμάς τα καλύτερα δώρα που ασχολήθηκε το μωρό ήταν διαδραστικά βιβλια και ένα ηλεκτροκίνητο αυτοκίνητο που έχω μέσα στο σπίτι. Αλλα απο 10 μηνών κ πάνω τα παίζουμε.

Όταν είναι έτοιμο το μωρό θα μπουσουλήσει κ η καλύτερη ενθάρρυνση είναι να βλέπει τη γιαγιά του στα πατώματα να του δείχνει πως μπουσουλάνε.

Δεν ξέρω τι ακριβώς είναι η στράτα πάντως οι περπατούρες απαγορεύονται. 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δε θα έμπαινα καν στον κόπο για παιχνίδια που χαμένα θα πάνε και θα έβλεπα τις γιορτές σαν ευκαιρία να ενισχυθεί η γκαρνταρόμπα του παιδιού ή να γίνουν αγορές για πιο μεγάλα αντικείμενα, όπως ένα ελαφρύ καρότσι αν δεν έχετε ή ένα καρεκλάκι φαγητού.

Link to comment
Share on other sites

Εγω να σου πω επειδή μας έχουν δώσει άπειρα ρούχα σκεφτόμουν κάτι σε παιχνίδι δραστηριοτήτων με χρώματα μουσική που να κάνει φασαρία γενικά ή το jumperoo της Fisher price ή κατι αντίστοιχο οικονομικό απλά φοβάμαι μη χάσει το ενδιαφέρον γρήγορα κ πανε τόσα χρήματα βόλτα γτ καμιά φορά δεν ξέρεις..ενθουσιάζονται με καθε τι άσχετο..Παρεμπιπτόντως εχουμε την ίδια ηλικία ξέχασα να το αναφέρω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνω με την ΑΡΓΚ! Θα πρότεινα πρακτικά δωράκια, πχ καρεκλακι φαγητου, ρουχαλακια, καρεκλακι αυτοκινήτου, περπατούρα , πάρκο. Σε αυτήν την ηλικία ο δικός μου τουλάχιστον δεν πολυενδιαφεροταν για τα παιχνίδια αλλά για ότι άλλο εχει μέσα το σπίτι!

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου από 5,5 μηνών τρελαινοταν για το jumperoo, αν δεν την έβγαζα εγώ ήταν ικανή να κάθεται με τις ώρες κ η αλήθεια είναι πως δεν ηθελα γιατί φοβόμουν ότι επιβαρύνεται η σπονδυλική στήλη. Επίσης, τώρα που αρχίζει κ κάνει βηματακια της αρέσει πολύ η περπατουρα αλλά βαριέται στη στράτα, παρόλο που είναι πιο αυτόνομη. Οι παππούδες χαίρονται να βλέπουν το μωρό να ασχολείται με το δώρο τους οπότε δε θα πρότεινα ρούχα κ πάρκο κλπ γιατί αυτά σε 3 μήνες θα πάνε προς αποθήκευση. Ισως ένα καρεκλακι φαγητού που θα το χρησιμοποιήσετε για πολύ καιρό αξίζει τον κόπο, αν δεν έχετε πάρει. Επισης, αλλά για αρκετά πιο μετά, τους αρέσει πολύ το ποδήλατο απο αυτά με τις τρεις ρόδες κ τιμονι για να τα οδηγείς εσύ αρχικά, το οποίο μετεπειτα αφαιρείται.

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, Δωρα είπε:

Σκεφτομαι τι δωρο να ζητησουμε να μας αγορασουν οι παπουδες για τα χριστουγενα. επειδη ακομα και τωρα η μικρη καθεται με υποστηρηξη σε κανενα μηνα θα καθεται στα συγουρα... Οποτε κατι που παιζεται καθηστη η κατι αλλο που ενθαρρηνει το μπουσουλημα; Γενηκως τις αρεσουν τα φωτακια και η μουσικουλα.

Γιατί δεν αφήνεις να σας κάνουν έκπληξη;

Link to comment
Share on other sites

προς το τραπεζι δραστηριοτητων γερνω μαλλον, καρεκλα φαητου θα εχουμε παρει μεχρη τοτε και απο ρουχα εχουμε απειρα.... γενηκως τις εκληξεις τις αποφευγω, τις τελευταια φορα που μας εκαναν εκπληξη (χειμερινα στο σεπτεμβριο)  πηραμε ρουχα που δεν μας εκαναν καν στο μεγεθως και τους ειχα προειδοποιησει οτι ειναι μεγαλο μωρο... γενηκως με τα ρουχα δεν το πετυχαινουν πολυ καλα...

ποδιλατακι η καθησμα αυτοκινητο θα το ζητησουμε μαλλον για πασχα...

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Επίσης, τώρα που αρχίζει κ κάνει βηματακια της αρέσει πολύ η περπατουρα αλλά βαριέται στη στράτα, παρόλο που είναι πιο αυτόνομη.

Ψάξε λίγο για τις περπατούρες/στράτες. Είναι απαγορευτικές σύμφωνα με τους ορθοπεδικούς κ όχι μόνο.

 

πρίν από 54 λεπτά , Δωρα είπε:

προς το τραπεζι δραστηριοτητων γερνω μαλλον, καρεκλα φαητου θα εχουμε παρει μέχρι τοτε

ποδηλατακι η καθισμα αυτοκινητο θα το ζητησουμε μαλλον για πασχα...

Εφόσον δήλωσες πως δε θα ξεκινήσετε να τρώτε μέχρι τότε μπορείς να τους πεις να σου πάρουν το καρεκλάκι. Ακόμα κ αν ξεκινήσετε δλδ υπάρχουν λύσεις. Μην το πάρεις πιο πριν απλό είναι ή πες τους να στο πάρουν πιο πριν. 

Υπάρχει κ η επιλογή να βγείτε κ ν αγοράσετε κάτι μαζί εφόσον θα είσαι 10 μέρες εκεί κ βλέπεις από κοντά τι σου αρέσει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνω με τη @Vasilo, Περπατούρες, στράτες, jumperoos κλπ κλπ θεωρούνται εδώ και χρόνια επικίνδυνα από παιδίατρους και ορθοπεδικούς και σε κάποιες χώρες απαγορεύεται και η πώληση.

Link to comment
Share on other sites

Για τις περπατουρες πραγματι λενε οτι δ βοηθαει κ δ ειναι καλο για το μωρο γτ δ ξερει να στηριζεται

Για παιχνιδια ομως που εφοσον στηριζεται το μωρο κ κανει βηματακια,απλα να εχουν ροδες κ να το βοηθανε δ εχω ακουσει κτ αρνητικο

Θυμηθηκα κ κτ αρκουδακια που πατας κ εχουν τραγουδακια,αρεσουν πολυ στα δικα μου,κ μια μινι που λεει επισης τραγουδια κ παραμυθια

Εχουμε κ τα παιχνιδια που βαζεις τους κρικους στη σειρα,η το σωστο σχημα στην τρυπουλα

https://www.skroutz.gr/s/6412068/Chicco-Happy-Hippy-Walker-Στράτα-Αυτοκινητάκι.html

https://www.e-jumbo.gr/paichnidia-athlitika/paichnidia-bebe/paichnidia-ride-on/strates/bebe-strata-4se1-me-cherouli-kokk-pra-165856_165856/

Οταν λεω στρατα η σαν αυτοκινητακι εννοω κτ τετοιο

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Για τις περπατουρες πραγματι λενε οτι δ βοηθαει κ δ ειναι καλο για το μωρο γτ δ ξερει να στηριζεται

Για παιχνιδια ομως που εφοσον στηριζεται το μωρο κ κανει βηματακια,απλα να εχουν ροδες κ να το βοηθανε δ εχω ακουσει κτ αρνητικο

Εγώ δε γνώριζα τι είναι η στράτα. Αυτά που λες ναι που στηρίζονται και μενα μου φαίνονται μια χαρά. Από ορθοπεδικής μεριάς τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Εγω του ειχα παρει αυτο https://www.skroutz.gr/s/10071702/Hape-Wonder-Wagon-Ξύλινο-Καρότσι.html και το λατρεψε. Βεβαια, μεχρι να περπαταει λιγο καλυτερα πρεπει να εισαι διπλα του, αλλα πραγματικα πιστευω οτι τον βοηθησε πολυ στην ισορροπια. Αργοτερα (και μεχρι τωρα) του αρεσε πολυ να φορτωνει πραγματα και να τα μεταφερει μεσα στο σπιτι. Eπιπλεον, μπορεις αργοτερα να το χρησιμοποιεις σαν παιχνιδοκουτο.

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Vasilo είπε:

Ψάξε λίγο για τις περπατούρες/στράτες. Είναι απαγορευτικές σύμφωνα με τους ορθοπεδικούς κ όχι μόνο.

Ναι το έχω υποψην, δεν το έχω ψάξει αλλά το έχω ακούσει. Μας τα κάνανε δώρο κ ελλείψει χρόνου δεν μπήκα στον κόπο να τα αλλάξω. Τα χρησιμοποιώ ελάχιστα, πχ όταν πάω τουαλέτα τη βάζω στη στράτα κ με ακολουθεί γιατί δεν κάθεται μόνη της κ σιχαίνομαι να την αφήνω να μπουσουλαει στο μπάνιο! Η περπατουρα βέβαια, είναι σαν μικρό καροτσάκι, πιάνεται από μια χειρολαβή κ κάνει βηματακια, δεν μπορώ να φανταστώ γιατί να πειράζει σε κάτι.

5 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Συμφωνω με τη @Vasilo, Περπατούρες, στράτες, jumperoos κλπ κλπ θεωρούνται εδώ και χρόνια επικίνδυνα από παιδίατρους και ορθοπεδικούς και σε κάποιες χώρες απαγορεύεται και η πώληση.

Επειδή ρώτησα κ παιδίατρο κ ορθοπεδικό πριν βαλω την κόρη μου στο jumperoo, μου είπαν ότι εφοσον το παιδί στηρίζει τη σπονδυλική στήλη δεν υπάρχει θέμα αλλά σίγουρα όχι για πολύ ώρα.

Αυτό που εννοώ ως περπατουρα είναι σαν το πρώτο link της @vicky86.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κάτι άλλο που θα μπορουσατε να ζητήσετε είναι αντί για δώρο να σας δώσουν λεφτά κ να τα διαθεσετε εσείς είτε για παπουτσάκια αργότερα που είναι ακριβά είτε για κάτι άλλο που χρειαζοσαστε ή αν δεν θέλετε κάτι θα μπορουσατε να ανοίξετε έναν λογαριασμό κ ότι λεφτά σας δίνουν να τα βαζετε εκεί ώστε όταν μεγαλώσει να έχει ένα καλό ποσό για το ξεκίνημα της ζωής του!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δώρα τελικά τι της πήρατε;Εμένα οι παππούδες πήραν το τραπεζάκι δραστηριοτήτων της Fisher price,το τραπέζι με τα μαλακά τουβλάκια της clementoni και εμείς της πήραμε ενα αλογάκι με κάθισμα απο το jumbo.Μόνο το αλογάκι έχουμε ανοίξει της άρεσε πάρα πολύ!

Καλές γιορτές!!Με υγεία!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...