Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πονος στο θηλασμο (4μηνών)


Recommended Posts

Κοριτσια καλημερα. Γεννησα τον αυγουστο ενα αγορακι και απο την αρχη προσπαθησα να τον θηλασω. Ειχα αρκετα προβληματα λογω απειριας και δοξα τω θεω εχουμε καταφερει και θηλαζουμε πια κανονικα. Ποναει ομως πολυ το ενα μου στηθος καθε φορα που θηλαζω και δε ξερω τι να κανω!!πονος σαν σπασμενα γυαλια εσωτερικα της θηλης!!!σκεφτομαι να κανω υπερηχο μηπως εχω τπτ. Σας εχει συμβει εσας;;;φοβαμαι λιγο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμενα πρωσοπικα δεν μου ειχε συμβει κατι τετοιο..ειναι καλο να μηλησης με γυναικολογο σ ..γτ δν μου παει καπου το μυαλο ..εγω στην θεση θα την επερνα προληπτικα αυριο κιολας οκ μπορει να μην ειναι κατι σοβαρο αλλα μπορει να ειναι γτ να το αφηνουμε στην τυχη τ ...δν θελω να σε βαλω σε σκεψεις οτι εχεις κατι ετσι ...

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ πιθανό να έχεις κάποιο φραγμένο πόρο. Εμένα μου έχει συμβεί. Το στήθος σου πως το νιώθεις; έχεις μήπως κανένα γρομπαλάκι ή είναι πιο σκληρό σε κάποια σημεία; αν κοιτάξεις τη θηλή σου μπορεί να δεις που είναι βουλωμένο με ένα άσπρο σημαδάκι που είναι το σταματημένο γάλα. Η ροή σου πως ειναι; Η μαστίτιδα συνοδεύεται απο πυρετό αλλά δεν γνωρίζω πιο πολλά γι αυτό. 

Ό.τι και να έχεις ωφελείται σε μη ικανοποιητικό άδειασμα του στήθους και όπως και να έχει μη σταματήσεις να θηλάζεις, σφίξε τα δόντια σου. Κάνε ελαφρύ μασάζ με το χέρι σου την ώρα που θηλάζει και φρόντιζε να αδειάζει πάντα το στήθος και να τοποθετείς σε πολλές θέσεις το μωρό. Να ξεκινάς το θηλασμό από αυτό το στήθος και ζεστά μπανάκια για να είναι πιο εύκολη η ροή. Εαν μπορέσεις να μας δώσεις πιο πολλες πληροφορίες εκτός του πόνου θα βοηθούσε ή να καταλάβεις αν όντως έχεις φραγμένο πόρο.

Σε διαφορετική περίπτωση θα πρέπει να συμβουλευτείς ένα σύμβουλο θηλασμού ή μαστολόγο για να σε κατευθύνει.

 

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σας ευχαριστω πολυ πολυ!!!δυστυχως ο γυναικολογος δεν ξερει πολλα και συμβουλευτηκα συμβουλο θηλασμου που μου ειπε να παω σε μαστολογο!!μαλλον ειναι καντιντιαση θηλης...μυκητες δλδ!!πως συνεβη δε ξερω..γιατι διαβασα και εχω ολα τα συμπτωματα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

H αισθηση που περιγράφεις ειναο χαρακτηριστική μυκητίασης. Η θεραπεία είναι :

- αποφυγή ζάχαρης

- επάλειψη των θηλών με κρέμα αντιμυκητισιακή κατάλληλη για στόμα (oral gel) και όχι δερματική πριν και μετά το θηλασμό

- η ίδια κρέμα στο στόμα του μωρού (όσες φορές σου πει ο παιδίατρος, γενικά είναι υπόθεση παιδιάτρου και όχι γυναικολόγου, εφόσον έχεις παιδίατρο που ξέρει απο θηλασμό, αλλιώς χρειάζεται να βρεις)

- πλύσεις με διάλυμα ξυδιού-νερού μερικές φορές τη μέρα

- αποφεύγεις να φοράς σουτιέν και αυστηρά δε φοράς επιθέματα

 

Link to comment
Share on other sites

Επισης νιωθω καψιμο και εξωτερικα της θηλης..το στηθος ειναι μαλακο χωρις γρουμπουλακια!!!παλιοτερα ειχα παθει και μαστιτιδα δυο φορες και πετρωμα στηθους επισης!!!μαστιτιδα χωρις πυρετο..

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως επειδη ειχα πολυ μα πολυ γαλα το εβγαζα συνεχεια και εκανα ζεστο μπανιο για να μην δημειουργιδι κανενας θροβος η τπτ αλλο θα συμφωνησο απολυτα με την vasilo

Link to comment
Share on other sites

Επισης νιωθω καψιμο και εξωτερικα της θηλης..το στηθος ειναι μαλακο χωρις γρουμπουλακια!!!παλιοτερα ειχα παθει και μαστιτιδα δυο φορες και πετρωμα στηθους επισης!!!μαστιτιδα χωρις πυρετο..

Link to comment
Share on other sites

Σαν σπασμενα γυαλια ο πονος θυμιζει απο καντιντιαση

Το επαθα στο πρωτο παιδι στο δευτερο μηνα

Ειναι μυκητιαση,δ υπαρχει φοβος για το μωρο,θηλαζεις κανονικα

Βρες συμβουλο να μιλησεις

Εγω εβαζα ντακταριν τζελ,αν εχει κ το μωρο ασπρακια στη γλωσσα πρεπει να βαζεις κ στο μωρο

Πρεπει να κοψεις τη ζαχαρη κ το λευκο αλευρι απο τη διατροφη σου,θρεφουν το μυκητα

Να αεριζεται καλα το στηθος για να μην μενει υγρασια

Εγω επειδη ειχα πληγες εβαζα λανολινη

Επισης εχει κτ σταγονες η δισκια απο εκχυλισμα σποριων γκρειπφρουτ,εβαζα σταγονες σε νερο κ επινα.αλλα βαζεις κ στο στηθος.μονο προσοχη γτ εχει πικρες κ αγευστες,αν βαζεις στο στηθος κ ειναι οι πικρες να το ξεπλενεις

Δ θυμαμαι αυτη τη στιγμη αλλα

Σιγουρα εχει θεματα στο φορουμ για κανττιντιαση

Τα προβιοτικα βοηθανε

Διαγνωση δ μπορουμε να κανουμε,οποτε μιλα με ειδικο.εμενα αυτη ηταν η εμπειρια μου

Αν παιρνει πιπιλα,η οτι βαζει το μωρο στο στομα,πχ μασητικο η κουδουνιστρα πρεπει να αποστειρωνονται γτ ξανακολλαει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 57 λεπτά , vicky86 είπε:

Σαν σπασμενα γυαλια ο πονος θυμιζει απο καντιντιαση

Το επαθα στο πρωτο παιδι στο δευτερο μηνα

Ειναι μυκητιαση,δ υπαρχει φοβος για το μωρο,θηλαζεις κανονικα

Βρες συμβουλο να μιλησεις

Εγω εβαζα ντακταριν τζελ,αν εχει κ το μωρο ασπρακια στη γλωσσα πρεπει να βαζεις κ στο μωρο

Πρεπει να κοψεις τη ζαχαρη κ το λευκο αλευρι απο τη διατροφη σου,θρεφουν το μυκητα

Να αεριζεται καλα το στηθος για να μην μενει υγρασια

Εγω επειδη ειχα πληγες εβαζα λανολινη

Επισης εχει κτ σταγονες η δισκια απο εκχυλισμα σποριων γκρειπφρουτ,εβαζα σταγονες σε νερο κ επινα.αλλα βαζεις κ στο στηθος.μονο προσοχη γτ εχει πικρες κ αγευστες,αν βαζεις στο στηθος κ ειναι οι πικρες να το ξεπλενεις

Δ θυμαμαι αυτη τη στιγμη αλλα

Σιγουρα εχει θεματα στο φορουμ για κανττιντιαση

Τα προβιοτικα βοηθανε

Διαγνωση δ μπορουμε να κανουμε,οποτε μιλα με ειδικο.εμενα αυτη ηταν η εμπειρια μου

Αν παιρνει πιπιλα,η οτι βαζει το μωρο στο στομα,πχ μασητικο η κουδουνιστρα πρεπει να αποστειρωνονται γτ ξανακολλαει

Μηπως ξερεις καποιον ειδικο για να παω;;;γιατι πραγματικα δε ξερω...σε ευχαριστω πολυ για την πολυτιμη βοηθεια σου...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , Lenia16 είπε:

Ο πόνος σα σπασμένα γυαλιά είναι ένδειξη καντιντιασης. Συμβουλεψου σύμβουλο θηλασμού ή τον παιδίατρο αν γνωρίζει. Συμφωνω με ο,τι σου είπε κ η @vicky86.

Ναι κοριτσακι μου σε ευχαριστω πολυ..καλα η παιδιατρος δυστυχως ειναι και υπερ του ξενου γαλατος και εχω θεμα!!!δεν με στηριζει και πολυ

Link to comment
Share on other sites

ειναι μυκητιαση...το εχω παθει κι εγω. Δοκιμασα τα παντα, μεχρι που κατεληξα σε ενα συγκεκριμενο σκευασμα που με βοηθησε κι εννοειται καταργησα σουτιεν κι οτιδηποτε ηταν καπως σφιχτο. Ολα αερατα. Αποχη απο ζαχαρη κ αλευρι δεν ειχα καταφερει να κανω, δεν παλευοταν.

Ειχα ξεκινησει με daktarin, δεν μου εκανε τπτ και μετα με nystamycin καπως ετσι. Αν δεν επιανε κι αυτο, θα δοκιμαζαμε και ..μελανι? εμμμ, δε θυμαμαι ακριβως πια, ενα περιεργο ονομα μιας ουσιας, αλλα παντα με παρακολουθηση της συμβουλου θηλασμου που τσεκαρε και το μωρο, γιατι ο ενας μεταδιδει τους μυκητες στον αλλο. Το μωρο δεν εχει προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Οπως λεει κ η χαρουλι,αν δ καλυτερεψει με ντακταριν βαζει το νισταμισιν.εχει κ καταλληλο για τα μωρα

Στη μυκητιαση ειστε ζευγαρι,οποτε θεραπεια κ οι δυο

Αν δ περναει βαμμα μελανιου η κρεμα apno απο φαρμακειο

Ολα συμβατα με θηλασμο

Στο ενδιαμεσο για να ανακουφιστεις μπορεις να κανεις κομπρεσες με ξυδονερο η σοδονερο(μαγειρικη σοδα).κ αυτα τα εκανα

Ευτυχως εμενα με ντακταριν κ γκρειπφρουτ περασε σε ενα μηνα

Προσεξα κ λιγο διατροφη,ζαχαρη,λευκο αλευρι,μελι,γλυκα φρουτα,αλλα μετα τα ετρωγα ολα ξανα μια χαρα

Σ αυτο το θεμα θα διαβασεις αναλυτικα για αυτο

Αν ο πονος ειναι απο φραγμενο πορο η μαστιτιδα πχ εχει αλλη αντιμετωπιση,γι αυτο καλο ειναι να δεις αρχικα τι ειναι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνώ με @vicky86 και @xaroulini δε μου έχει τύχει,είχα διαβάσει όμως προληπτικά,κ εμένα τα συμπτώματα έτσι όπως τα αναφέρεις σε καντιντιαση με παραπέμπουν.Δες το στόμα του μωρού για τυχόν λευκά σημάδια,βγάλε σουτιέν άμεσα κ μιλά με το γιατρό σου.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Παγωνα είπε:

Ναι κοριτσακι μου σε ευχαριστω πολυ..καλα η παιδιατρος δυστυχως ειναι και υπερ του ξενου γαλατος και εχω θεμα!!!δεν με στηριζει και πολυ

Αν είσαι Αθήνα υπάρχουν πολλές σύμβουλοι θηλασμου, μπορείς να επικοινωνήσεις με τη la leche league ή να γράψεις στο google σύμβουλος θηλασμού κ θα σου βγάλει διάφορα αποτελέσματα. Καλό θα ήταν να έβρισκες κ έναν παιδίατρο να σε στηρίζει στο θηλασμό γιατί είναι σημαντική η συμβολη του.

Link to comment
Share on other sites

Που μενετε;υπαρχουν παιδιατροι συμβουλοι θηλασμου

Κ θα σε βοηθησει με αυτο το θεμα αλλα κ γενικοτερα θα σε στηριξει στο θηλασμο

http://www.mitrikosthilasmos.com/2009/08/ibclc.html?m=1

Εδω εχει τους πιστοποιημενους να δεις αν σας βολευει καποιος

http://www.lllgreece.org/symbouloi

κ εδω συμβουλοι lll.απο οσο ξερω ειναι θηλαζουσες με εμπειρια,εθελοντικα,δ πληρωνεις κτ.κανουν κ συναντησεις ενημερωτικες.θα εχει καποιο τηλ επικοινωνιας 

Επισης μπορεις να μιλησεις τηλ με φαιναρετη κ την αλκυονη,η φαιναρετη ειναι αθηνα ειναι συλλογος υποστηριξης μητροτητας,αλλα κ τηλ θα σε βοηθησουν,η αλκυονη ειναι γραμμη για την υποστηριξη του θηλασμου

Αν κανεις τη σοδα κ δεις οτι ανακουφιζεσαι η κοψεις σακχαρα κ δ πονας τοσο,ειναι καντιντιαση

Δ ειναι τπτ,ευχομαι να το ξεπερασετε γρηγορα

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σας ευχαριστω τοσο πολυ αληθεια!!μιλησα με μια συμβουλο θηλασμου και μου εγραψε μια κρεμα να βαζω θα την φτιαξω στο φαρμακειο..δεν μου ειπε ομως να βαζω κατι στο μωρο στο στομα του. Μου ειπε για σοδονερο και ξαναμιλαμε σε 3 μερες!!!παιδιατρο μου φαινεται θα αλλαξω κοριτσια γιατι δεν με στηριζει στο θηλασμο και μου δινει συνεχως συμπληρωμα για να παρει βαρος το παιδι!!!ετσι που με παει θα σταματησει η παραγωγη μου!!το μωρο ειναι 3.5 μηνων με βαρος 4735..και μου λεει 3 φορες απο 180ml ξενο!!!μου λεει θες να παθει κατι το παιδι;;δωστου ξενο να παρει τα πανω του...

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Παγωνα είπε:

Κοριτσια σας ευχαριστω τοσο πολυ αληθεια!!μιλησα με μια συμβουλο θηλασμου και μου εγραψε μια κρεμα να βαζω θα την φτιαξω στο φαρμακειο..δεν μου ειπε ομως να βαζω κατι στο μωρο στο στομα του. Μου ειπε για σοδονερο και ξαναμιλαμε σε 3 μερες!!!παιδιατρο μου φαινεται θα αλλαξω κοριτσια γιατι δεν με στηριζει στο θηλασμο και μου δινει συνεχως συμπληρωμα για να παρει βαρος το παιδι!!!ετσι που με παει θα σταματησει η παραγωγη μου!!το μωρο ειναι 3.5 μηνων με βαρος 4735..και μου λεει 3 φορες απο 180ml ξενο!!!μου λεει θες να παθει κατι το παιδι;;δωστου ξενο να παρει τα πανω του...

Τα μωρά που θηλάζουν πίνουν κάτι σαν 60 τη φορά. Το 3 Χ 180 σημαίνει ότι το 70% της διατροφής του πια είναι ξένο. Θες άλλη παιδίατρο. 

Link to comment
Share on other sites

Εγω μια χαρα τα βρισκω τα κιλα ποσα κιλα τον εκανες ?? Γτ πιστευω  οτι εχει σημασια ..ειναξ δυσκολο πλεον να βρεις ενα καλο παιδιατρο .εγω εχω αλλξει πολλους ...οκ εμεις ειχαμε και κατι θεματακια υγειας ..και τωρα εχω 2 γιατρους για τον μικρο .

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Παγωνα είπε:

Κοριτσια σας ευχαριστω τοσο πολυ αληθεια!!μιλησα με μια συμβουλο θηλασμου και μου εγραψε μια κρεμα να βαζω θα την φτιαξω στο φαρμακειο..δεν μου ειπε ομως να βαζω κατι στο μωρο στο στομα του. Μου ειπε για σοδονερο και ξαναμιλαμε σε 3 μερες!!!παιδιατρο μου φαινεται θα αλλαξω κοριτσια γιατι δεν με στηριζει στο θηλασμο και μου δινει συνεχως συμπληρωμα για να παρει βαρος το παιδι!!!ετσι που με παει θα σταματησει η παραγωγη μου!!το μωρο ειναι 3.5 μηνων με βαρος 4735..και μου λεει 3 φορες απο 180ml ξενο!!!μου λεει θες να παθει κατι το παιδι;;δωστου ξενο να παρει τα πανω του...

Δεν ξέρω αν το βάρος του είναι καλό, δε θυμάμαι τις καμπύλες αλλά εχω την αίσθηση πως είναι μια χαρά. Ποσό γεννήθηκε; Μπορεις να το δεις κ μόνη σου στις καμπύλες του βιβλιαρίου του, αν και πλέον οι καμπύλες για τα θηλαζοντα είναι διαφορετικες. Αν το μωρό πρέπει να βάλει βάρος η λύση είναι περισσότερο στο στήθος και όχι μπουκάλια με ξένο γάλα.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τα κοριτσια

Αν θες γραψε ζυγισεις αλλα δ ειναι δυσκολο να δεις στη σωστη καμπυλη πως τα παει

Φυσικα αν θελουμε να παρει πιο πολυ βαρος απλα θηλαζουμε πιο πολυ,ακομη κ αν χρειαζεται αυξηση παραγωγης υπαρχουν κ αλλα μεσα

Για να ξερεις οτι χορταινει βλεπεις βρεγμενες πανες

Λογικα θηλαζετε τουλ 8φορες το 24ωρο ε;

Αν υπαρχει θεμα με το βαρος δ δινεις πιπιλα,αν δινεις

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...