• Ανακοινώσεις

• Συντονιστής Περιεχομένου

Είμαι έγκυος ή όχι;   02/05/2017

Προσοχή - κείμενα με θέμα "πότε θα μου έρθει η περίοδος, είμαι ή δεν είμαι έγκυος, έχω καφέ υγρά κλπ" δεν θα εγκρίνονται/δεν θα εμφανιστούν ποτέ.  
      Εάν θέλετε να δημοσιεύσετε καθημερινά μηνύματα σχετικά με την πρόοδο των προσπαθειών σας παρακαλούμε χρησιμοποιήστε την ενότητα Θέλουμε να γίνουμε γονείς στο Parentscafe.gr : http://www.parentscafe.gr/forum/forum/148-theloyme-na-ginoyme-goneis/     Το Parents.org.gr  (Ε.Ε.Ε.Γ.) φιλοξενεί ενημερωτικές συζητήσεις με βάση το καταστατικό της εταιρείας! Ευχαριστούμε εκ των προτέρων για την κατανόηση! 

1 δημοσίευση σε αυτό το θέμα

Κορίτσια γεια σας.  Να σας ζήσουν τα μωράκια σας κ καλή επιτυχία σε όσες προσπαθούν ακόμα...

Είμαι και εγώ στον Μ. Θέμα γονιμότητας με τον άνδρα μου δεν έχουμε αλλά κανω PGD. Πήγα εκεί μετά από αποτυχημένη προσπάθεια αλλού με λάθος πρωτόκολλο....

Εκανα το βραχύ, στο 2ο κέντρο, λόγω ηλικίας, 40, και χαμηλής AMH αλλά εκεί που περίμενε 4-5 ωάρια, είχα μόνο 1! Δοκίμασα τροποποιημένο φυσικό κύκλο και την 4η φορά που το πήρα με πείραξε το femara - μικρυνε το ενδημήτριο όταν ήταν να κάνω εμβρυομεταφορά! Πριν φτάσω στην εμβρυομεταφορά είχα καταφέρει να συλλέξω 8ωάρια αλλά στην απόψυξη χάθηκαν τα μισά!!! Μην τα πολυλογώ, χάνω την πρώτη εμβρυομεταφορά όταν από δική μου επιμονή έκανα μέτρηση του ενδομητρίου και είδαμε ότι μίκραινε αντί να μεγαλώνει.  Μετά κάνω προετοιμασίες ενδομητρίου με cyclacur και τις 3 φορές δεν μεγάλωνε το ενδομήτριο..... έφτασα να παίρνω 9 την ημέρα!!!!!  Μετά από 4 μήνες ταλαιπωρίας κάνω εμβρυομεταφορά βλαστοκύστης 6ης μέρας σε φυσικό μου κύκλο όπου το ενδομήτριο μου ήταν πάνω από 7.5.  Δυστυχώς δεν προχώρησε διότι όπως έμαθα εκ των υστέρων η βλαστοκύστη 6ης μέρας έχει 45-50% να πιάσει - κάτι το οποίο δεν γνώριζα!!!!!  Στον αμέσως επόμενο κύκλο κάνω μια αποτυχημένη ωοληψία σε φυσικό κύκλο και εκεί μου λέει ότι λόγω χαμηλης AMH η καλύτερη μου λύση είναι η δωρεά ωαρίων!!!!  

Βρε κορίτσια, γενικά μου είχε κάνει καλή εντύπωση κ  ο ίδιος κ το κέντρο του!  Με το προσωπικό του δεν έχω κανένα παράπονο!!!!  Εχω προβληματιστεί παρα πολύ  -  δεν θέλω αλλάξω γιατρό, ξέρω οτι είναι παρα πολυ καλός αλλά νιώθω ότι δεν μου δίνει άλλη ευκαρία κ με αποφεύγει.  Εχει νιώσει κάποια άλλη έτσι?????

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Θέματα

• Similar Content

• Από Christinaki81,
        Θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας την εμπειρια μου και να ακουσω δικες σας περιπτωσεις που πηρατε καποιου τετοιου ειδους αγωγη κατά την εγκυμοσυνη σας.
        Το 2007 σε ηλικια 26,5 επαθα καταθλιψη και ιδεοληπτικη διαταρραχη και εκανα αγωγη με entact 20 mg.H καταθλιψη περασε γρηγορα και τελειως, όμως η ιδεοληπτικη διαταρραχη θεραπευτηκε σε ένα μονο βαθμο.Καθε αποπειρα να το μειωσω , κατεληγε αποτυχημενη.
        Αρχες του 2011 η αγωγη αλλαχθηκε σε seroxat 20-που είναι πιο εξειδικευμενο για ιδεοληψιες και ενιωσα αμεσως καλα! !11 μηνες μετα αρχισα σταδιακες μειωσεις –πολύ σταδιακες- 17,5 mg για 3 εβδομαδες , 15 mg για άλλες 3 εβδομαδες κτλ – καθως συντομα θα ξεκινουσαμε με τον αντρα μου προσπαθειες για μωρο.Εμεινα εγκυος το Μαιο 2012 οποτε και το εκοψα τελειως για 8,5 μηνες. Με στηριξη ψυχολογου σε ολη την εγκυμοσυνη δε πηρα καθολου χαπια κ ημουν σχετικα καλα. Κρατιομουν για το μωρο. Όλα καλα, μωρο υγιες! Ακουλοθησε εντονη ιδεοληπτικη διαταρραχη 4 μερες μετα τη γεννα και ξαναρχισα αγωγη seroxat 20 το οποιο λιγους μηνες μετα εγινε seroxat 30.Πριν λιγο καιρο εχασα την αδερφη μου 28 ετων σε τροχαιο και από τοτε πιστευω ότι δε μπορω να σταματησω ποτε ξανα αυτό το χαπι. Ηθελα να μου πειτε αν καποια πηρε αντικαταθλιπτικα στην εγκυμοσυνη της καθως σε πιθανη επομενη εγκυμοσυνη,δε πιστευω πως θα τα καταφερω χωρις αυτό.Τι φαρμακο πηρατε, τι ποσοτητα , πως πηγε η εγκυμοσυνη και πως είναι το μωρο και η αναπτυξη του.
        Ευχαριστω πολυ

• Από Maria spanou,
        Για σας 
        ειμαι 7 μηνών έγκυος στο πρώτο  Μου παιδί 
         Λόγω οικονομικής κατάστασης διάλεξα κατευθείαν δημόσιο νοσοκομείο 
        Μία συνάδερφός μου την έχει ξεγεννήσει δύο φορές πριν 12 χρόνια ένας γυναικολόγος του Έλενας που είναι ακόμα εκεί
        Την πρώτη φορά που έκλεισα μαζί του ραντεβού και ρώτησα και τι χρηματικό ποσό θέλει για να γεννήσω μου αρνήθηκε να απαντήσει ( οκ δεν με γνωρίζει ίσως φοβήθηκε ) + ότι είχα ξεχάσει την καρτέλα μου κάτω στη ρεσεψιόν και όταν ήτανε να μου γράψει για εξετάσεις και μου ζήτησε το ΑΜΚΑ δεν το θυμόμουν και θύμωσε πάρα πολύ  Και η βοηθός νοσοκόμα του μου είπε ότι το ΑΜΚΑ είναι κρυφό δύσκολα εάν έχεις ξεχάσει σήμερα την ταυτότητα να σου δώσουνε τον αριθμό σου και τα λοιπά 
         Μου είπε γιατί το χρειάζεσαι να στα γράψω και να πληρώσεις κανονικά 
         Εγώ διάλεξα το Έλενα για να κάνω τις εξετάσεις οικονομικά,
        τις μηνιαίες  εξετάσεις σε συγκεκριμένο γιατρό να με παρακολουθεί ένας γιατρός , και το τοκετό να είναι ο ίδιος γιατρός που θα με παρακολουθεί
        έχω πάει ως τώρα τρεις φορές και δε μου δίνει καμία σημασία την τρίτη φορά πήρα και το σύζυγό μου και μου είπε τι πράγματα είναι αυτά 
         Είναι σε ενάμιση μήνα να γεννήσω και δεν ξέρω τι μου γίνεται απλώς κάθε φορά που πάω όλα είναι φυσιολογικά ευτυχώς αλλά δε μου δίνει καμία σημασία ούτε ξέρω όταν σπάσουν τα νερά και πάω στο νοσοκομείο τι πρέπει να έχω μαζί μου 
        Ούτε πως θα γίνει
        βλέπω να με ξεγεννάει όποιος γιατρός έχει βάρδια
         Επίσης και οι νοσοκόμες βοηθός το συγκεκριμένο γιατρού δε μου δίνουνε καμιά πληροφορία οπότε θεωρώ ότι μάλλον δεν με πάει συμβαίνουν και αυτά έχετε να μου συστήσετε κάποιον άλλον κάποια άλλη ευχαριστώ πολύ ;
      • Από eviehelies,
        Παροτι υπάρχει παλαιοτερη σχετική αναρτηση αλλα κανεις δεν έχει απαντησει, ήθελα να επαναφερω το ζήτημα της κλινικης νίκη. .. εχει γεννησει καμιά μανούλα εκεί και υα μπορουσε να μοιραστει μαζι μας πρόσφατες εμπειριες? Ευχαριστώ πολύ <3
      • Από eviehelies,
        Γεια σε όλους. .. Αυτή ειναι η πρωτη μου ανάρτηση και θελω την γνωμη σας για τρεις γιατρούς του Ρέα. .
        1) κοσμας βρυωνης
        2) Δημήτρης κακαλετρης
        3) ιωαννης καλογηρου
        Η αδερφη μου που δούλευε εκει παλαιότερα μου μιλησε με τα καλύτερα λόγια για τον βρυωνη ομως εχω συνεργαστει με τον καλογηρου στο παρελθον και εμεινα ευχαριστημενη... κ για τον κακαλετρη εχω μια γενική εικονα απο το fb.. επομενως, απο εσας θα ήθελα να με βοηθησετε με προσωπικες γνωμες εμπειριες και λογω των οικονομικών συνθηκων να μου πειτε ποσο περιπου να υπολογίζω την αμοιβή γιατρου για καθένα απο αυτους..

Ευχαριστώ πολύ