Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλησπέρα σας!

ειμαι 36 εβδομαδων σχεδον...

στον 4ο-5ο μηνα είχα κάποιες συσπάσεις ,ειχα περιγράψει στον γιατρό τι νιώθω και μου ειχε πει ότι ειναι συσπάσεισ και μου έδωσε περισσότερο μαγνήσιο.το οποίο μείωσα πάλι όταν σταμάτησα από την δουλεία(ένα μήνα πριν περίπου).το θέμα μου ειναι ότι εδω και σχεδον ένα μήνα δεν νιώθω τετοια ενοχλητικά συμπτώματα,κάνω τις δουλειές μου κανονικά,κουράζομαι αλλά χωρίς να νιώθω αυτό το πέτρωμα στο κάτω μέρος της κοιλιας που ένιωθα! σήμερα που πηγα στον γιατρό, ο καρδιοτοκογράφος επιβεβαίωσε ότι δεν έχω συπάσεις καθώς δεν κατέγραψε καμία!από σήμερα επίσης σταμάτησα τελείως το μαγνήσιο!!το μόνο που νιωθω είναι κάποια  πονάκια χαμηλά στην κοιλια,στην  μέση(που όσο περνάει ο καιρος ποναει ολο και πιο πολυ),και καποια τσιμπηματακια χαμηλά προς τον κόλπο θα ελεγα!!αυτα τι μπορεί να σημαίνουν? δεν ρωτησα τον γιατρο γιατι το ξεχασα!!

επίσης το άλλο θεμα δεν θα έπρεπε κανονικα να έχω συσπάσεις που να καταγραψει και το μηχάνημα???

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


8 ώρες πρίν, sweety** είπε:

Καλησπέρα σας!

ειμαι 36 εβδομαδων σχεδον...

στον 4ο-5ο μηνα είχα κάποιες συσπάσεις ,ειχα περιγράψει στον γιατρό τι νιώθω και μου ειχε πει ότι ειναι συσπάσεισ και μου έδωσε περισσότερο μαγνήσιο.το οποίο μείωσα πάλι όταν σταμάτησα από την δουλεία(ένα μήνα πριν περίπου).το θέμα μου ειναι ότι εδω και σχεδον ένα μήνα δεν νιώθω τετοια ενοχλητικά συμπτώματα,κάνω τις δουλειές μου κανονικά,κουράζομαι αλλά χωρίς να νιώθω αυτό το πέτρωμα στο κάτω μέρος της κοιλιας που ένιωθα! σήμερα που πηγα στον γιατρό, ο καρδιοτοκογράφος επιβεβαίωσε ότι δεν έχω συπάσεις καθώς δεν κατέγραψε καμία!από σήμερα επίσης σταμάτησα τελείως το μαγνήσιο!!το μόνο που νιωθω είναι κάποια  πονάκια χαμηλά στην κοιλια,στην  μέση(που όσο περνάει ο καιρος ποναει ολο και πιο πολυ),και καποια τσιμπηματακια χαμηλά προς τον κόλπο θα ελεγα!!αυτα τι μπορεί να σημαίνουν? δεν ρωτησα τον γιατρο γιατι το ξεχασα!!

επίσης το άλλο θεμα δεν θα έπρεπε κανονικα να έχω συσπάσεις που να καταγραψει και το μηχάνημα???

 

Μπα μη σε ανησυχεί αυτό!Εγώ ας πούμε δεν είχα καθόλου προπαρασκευαστικές (Braxton) και ξαφνικά με έπιασαν συσπάσεις γέννας.Νομίζω έχει να Κάνει με τον άνθρωπο.Επίσης υπάρχει ενδεχόμενο το μηχάνημα να μην καταγράφει καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα,

Μπορεί κάποια κοπέλα να μου πει πως ξεχωρίζουμε τις συσπάσεις από τον πόνο περιόδου; Η μήπως είναι το ίδιο; Χαμηλά κάτω με πιάνει συνήθως είμαι σχεδόν στην 39η 

Για πρώτη φορά θα μείνω μαμά μα ούτε και η δικιά μου μητερα δεν τις κατάλαβε ποτέ κάνοντας και τα δύο παιδιά της 

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Martha11 είπε:

Καλησπέρα,

Μπορεί κάποια κοπέλα να μου πει πως ξεχωρίζουμε τις συσπάσεις από τον πόνο περιόδου; Η μήπως είναι το ίδιο; Χαμηλά κάτω με πιάνει συνήθως είμαι σχεδόν στην 39η 

Για πρώτη φορά θα μείνω μαμά μα ούτε και η δικιά μου μητερα δεν τις κατάλαβε ποτέ κάνοντας και τα δύο παιδιά της 

Τις συσπάσεις λογικά θα τις καταλάβεις,ειδικά της γέννας.Είναι σαν σφίξιμο,σα να σε πιάνει κραμπα δλδ.Πολλές κοπέλες νοιώθουν σα να πετρωνει η κοιλιά.Αν είναι γέννας θα είναι και ρυθμικές. Εγώ ένιωθα κάτι διαφορετικό απο τις προηγούμενες μέρες χωρίς να μπορώ να προσδιορίσω τι ακριβώς.Άφησα καμιά ώρα να δω πώς θα πάει κ πηρα τη γιατρό μου.Η απάντηση της ήταν "δεν ξεκινάς σιγα σιγά"..Όταν μιλήσαμε κ μετά στην αρχή ένιωθα σφίξιμο κάθε 10 λεπτά μετά κάθε 5,κάθε 2,στο λεπτό κ μετά κάθε μισαλεπτο.Καλό θα ήταν βέβαια αφου είσαι ήδη στην 39η να μιλήσεις με τι γιατρό σου πότε δεν ξέρεις..Με το καλό να δεχτείς το μωράκι σου!!

Link to comment
Share on other sites

Οι συσπάσεις που σηματοδοτούν την έναρξη του τοκετού είναι χαρακτηριστικές και αποκλείεται βέβαια μην τις καταλάβεις όταν θα έρθουν... Πρώτον έρχονται και δεν φεύγουν... δυναμώνουν με την ώρα και είναι σταθερές σε χρόνο και διάρκεια πχ ανά 20 λεπτά. Η ένταση του πόνου διαφέρει από γυναίκα σε γυναίκα , εγώ πχ ένιωθα να με σουβλίζουν 20 ψηστες χαμηλά στην κοιλιά. Επειδή είσαι στην 39 πρέπει να είσαι σε ετοιμότητα γιατί ανά πάσα στιγμή μπορεί να γεννήσεις. Αν οι πόνοι δεν περάσουν τότε έρχεται ο τοκετός, αν περάσουν τότε η μήτρα ετοιμάζεται για το ευτυχές γεγονός. Ο γιατρός μου με έβαζε να του χρονομετρω. Η μητέρα σου δηλαδή δεν ένιωθε πόνο όταν γεννούσε????:shock:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

18 ώρες πρίν, Martha11 είπε:

Καλησπέρα,

Μπορεί κάποια κοπέλα να μου πει πως ξεχωρίζουμε τις συσπάσεις από τον πόνο περιόδου; Η μήπως είναι το ίδιο; Χαμηλά κάτω με πιάνει συνήθως είμαι σχεδόν στην 39η 

Για πρώτη φορά θα μείνω μαμά μα ούτε και η δικιά μου μητερα δεν τις κατάλαβε ποτέ κάνοντας και τα δύο παιδιά της 

 

Πόνο περιόδου προφανώς και δεν έχεις, οπότε κάθε πόνος είναι ύποπτος στη φάση που είσαι. Εγώ έφτασα στο νοσοκομείο με πλήρη άγνοια ότι γεννάω πάντως και μάλιστα οδηγώντας, οι πόνοι περιόδου που έχω πολλές φορές ήταν χειρότεροι, οπότε μην θεωρείς ότι απαραίτητα πρέπει να ουρλιάζεις. Το ιδιο έλεγε και η μαμά μου, ότι μέχρι να αρχίσει να βγαίνει το μωρό όπου όντως πια φώναζε, δεν είχε ιδέα ότι γεννάει, περίμενε κάτι πιο εντονο.  

Link to comment
Share on other sites

On 17/3/2018 at 9:05 ΜΜ, Martha11 είπε:

Καλησπέρα,

Μπορεί κάποια κοπέλα να μου πει πως ξεχωρίζουμε τις συσπάσεις από τον πόνο περιόδου; Η μήπως είναι το ίδιο; Χαμηλά κάτω με πιάνει συνήθως είμαι σχεδόν στην 39η 

Για πρώτη φορά θα μείνω μαμά μα ούτε και η δικιά μου μητερα δεν τις κατάλαβε ποτέ κάνοντας και τα δύο παιδιά της 

Κι εγω δεν ενιωσα τις συσπασεις σαν πονο περιοδου, περισσοτερο σαν σφιξιμο ή σαν την αισθηση που ειχα αν με κλωτσουσε ο μικρος στο εντερο. Να πω την αληθεια μου κι εγω παρ'ολο που αρχισα να χρονομετραω τις συσπασεις οταν ειδα οτι ο πονος ερχοταν σταδιακα, κορυφωνοταν και "εσβηνε", δεν ημουν σιγουρη οτι γεννουσα. Περιμενα να ποναω περισσοτερο. Παρ'ολα αυτα στη διαδρομη για το μαιευτηριο (κι εμενα μου ειπε η γιατρος "δεν ερχεσαι να σε δω καλυτερα;") αρχισαν να δυναμωνουν και οταν με μετρησαν που εφτασα ημουν 5 εκατοστα διαστολη. Μετα τα 7-8 εκατοστα μπορω να πω οτι ηταν αρκετα εντονος ο πονος, αλλα και παλι διαχειρισιμος (εκτος απο 2-3 συσπασεις). Στο σταδιο της εξωθησης παλι δεν πονουσα ιδιαιτερα, περισσοτερο ενιωθα πιεση παρα πονο. 

Αν δεις οποιοδηποτε πονο ή αισθηση ή σφιξιμο να ερχεται μετα απο λιγα λεπτα ξανα και ξανα, αρχισε να χρονομετρεις (εχει και εφαρμογη πολυ χρησιμη για το κινητο ή το tablet) και αναλογως ενημερωνεις τον γιατρο σου.

On 18/11/2017 at 12:22 ΠΜ, sweety** είπε:

επίσης το άλλο θεμα δεν θα έπρεπε κανονικα να έχω συσπάσεις που να καταγραψει και το μηχάνημα???

 

Eγω ειχα το αντιθετο. Ο καρδιοτοκογραφος εδειχνε συσπασεις (προπαρασκευαστικες, απ'οταν μπηκα στην 40η εβδομαδα, νωριτερα δεν πηγα για καρδιοτοκογραφημα) αλλα εγω δεν ενιωθα τιποτα.

Ο καρδιοτοκογραφος γραφει τι γινεται εκεινη την ωρα στη μητρα. Αν εκεινη τη δεδομενη στιγμη που εισαι καλωδιωμενη δεν νιωσεις συσπασεις λογικο να μην τις καταγραψει. Αυτο δεν σημαινει οτι την υπολοιπη ημερα δεν εχεις συσπασεις. 

Οι ενοχλησεις γενικως θα ειναι πιο συχνες τωρα (για τα τσιμπηματακια που γραφεις), αφου κοντευεις στο τελος της διαδρομης :wink: 

 

@Dust pink κι εγω απο τοτε που αρχισαν οι συσπασεις στο σπιτι μεχρι που γεννησα, περασαν 15-16 ωρες, αλλα οι εντονοι πονοι κρατησαν περιπου 3 ωρες.

 
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Κι εγω δεν ενιωσα τις συσπασεις σαν πονο περιοδου, περισσοτερο σαν σφιξιμο ή σαν την αισθηση που ειχα αν με κλωτσουσε ο μικρος στο εντερο. Να πω την αληθεια μου κι εγω παρ'ολο που αρχισα να χρονομετραω τις συσπασεις οταν ειδα οτι ο πονος ερχοταν σταδιακα, κορυφωνοταν και "εσβηνε", δεν ημουν σιγουρη οτι γεννουσα. Περιμενα να ποναω περισσοτερο. Παρ'ολα αυτα στη διαδρομη για το μαιευτηριο (κι εμενα μου ειπε η γιατρος "δεν ερχεσαι να σε δω καλυτερα;") αρχισαν να δυναμωνουν και οταν με μετρησαν που εφτασα ημουν 5 εκατοστα διαστολη. Μετα τα 7-8 εκατοστα μπορω να πω οτι ηταν αρκετα εντονος ο πονος, αλλα και παλι διαχειρισιμος (εκτος απο 2-3 συσπασεις). Στο σταδιο της εξωθησης παλι δεν πονουσα ιδιαιτερα, περισσοτερο ενιωθα πιεση παρα πονο. 

Αν δεις οποιοδηποτε πονο ή αισθηση ή σφιξιμο να ερχεται μετα απο λιγα λεπτα ξανα και ξανα, αρχισε να χρονομετρεις (εχει και εφαρμογη πολυ χρησιμη για το κινητο ή το tablet) και αναλογως ενημερωνεις τον γιατρο σου.

 

Eγω ειχα το αντιθετο. Ο καρδιοτοκογραφος εδειχνε συσπασεις (προπαρασκευαστικες, απ'οταν μπηκα στην 40η εβδομαδα, νωριτερα δεν πηγα για καρδιοτοκογραφημα) αλλα εγω δεν ενιωθα τιποτα.

Ο καρδιοτοκογραφος γραφει τι γινεται εκεινη την ωρα στη μητρα. Αν εκεινη τη δεδομενη στιγμη που εισαι καλωδιωμενη δεν νιωσεις συσπασεις λογικο να μην τις καταγραψει. Αυτο δεν σημαινει οτι την υπολοιπη ημερα δεν εχεις συσπασεις. 

Οι ενοχλησεις γενικως θα ειναι πιο συχνες τωρα (για τα τσιμπηματακια που γραφεις), αφου κοντευεις στο τελος της διαδρομης :wink: 

 

@Dust pink κι εγω απο τοτε που αρχισαν οι συσπασεις στο σπιτι μεχρι που γεννησα, περασαν 15-16 ωρες, αλλα οι εντονοι πονοι κρατησαν περιπου 3 ωρες.

Πολύ ωραίο να γέννας σχετικά εύκολα και υποφερτα. Εγώ θυμάμαι πήγα στο μαιευτήριο με σφαχτες στην κυριολεξία πολύ έντονους πόνους περιόδου σαν σούβλες και με διώξαμε με διαστολή 1, έβγαλα μια νύχτα εφιαλτική με πόνους που δυνάμωναν ,ξαναπάω το πρωί με την βαλίτσα με βλέπει ο γιατρός...διαστολή 1,5-2, του λέω θα με κάνεις εισαγωγή τ.ω.ρ.α δεν αντέχω να ξαναπάω σπίτι. Από τότε που έκανα ουσιαστικά την εισαγωγή γέννησα σε 16 ώρες...ηρέμησα με την επισκληριδιο μόνο. 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το βράδυ πριν γεννήσω είχα τρομερό εκνευρισμό δε μπορούσα να κοιμηθώ.Αισθανομουν η κοιλιά μου να πετρώνει χαμηλά και είχα πάει τουαλέτα 5 φορές.Στις 7:30 πήρα τη γιατρό και 8 ήμουν στο μαιευτήριο.Ισα που πρόλαβα να μου κάνουν επισκληριδιο και στις 9:40 είχα γεννήσει τον μπεμπουλη.Τη γέννα τη φοβόμουν αλλά μετά την εμπειρία μου που ήταν τόσο εύκολη είπα κάνω αλλά 10 παιδιά.χαχαχα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο πόνος πάντως είναι και υποκειμενικός. Σαφώς και δεν υπάρχει περίπτωση να πει κανείς ότι όταν γεννάς δεν καταλαβαίνεις προς τι η φασαρία, αλλά στα πρώτα στάδια νομίζω παίζει και ρόλο με τι το συγκρίνεις. Εγώ π.χ. έχω έντονες περιόδους και εδικά νεότερη χωρίς 3-4 μέρες με συνεχή παυσίπονα, ώστε να μην περνά ποτέ η δράση, δεν μπορούσα να περπατήσω. Μετά στις εγκυμοσύνες είχα συσπάσεις από την αρχή που παρόλα τα φάρμακα, ούτε περνούσαν τελείως ούτε γινόταν να μην τις νιώθω. Οπότε νομίζω ήταν σχετικά λογικό ότι δεν κατάλαβα καν ότι άρχισε η διαδικασία τοκετου, σε σχέση π.χ. με μία κοπέλα με νορμάλ περιόδους και ήρεμη εγκυμοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

On 17/3/2018 at 9:05 ΜΜ, Martha11 είπε:

Καλησπέρα,

Μπορεί κάποια κοπέλα να μου πει πως ξεχωρίζουμε τις συσπάσεις από τον πόνο περιόδου; Η μήπως είναι το ίδιο; Χαμηλά κάτω με πιάνει συνήθως είμαι σχεδόν στην 39η 

Για πρώτη φορά θα μείνω μαμά μα ούτε και η δικιά μου μητερα δεν τις κατάλαβε ποτέ κάνοντας και τα δύο παιδιά της 

 

Οι πόνοι της γέννας θεωρητικά μοιάζουν με τους πόνους περιόδου και επαναλαμβάνονται πχ κάθε 10 λεπτά χωρίς να περνάν. 

  Τις συσπάσεις τις ένιωθα σαν πετρώματα. Χωρίς πόνο ενιωθα σα να τεντωνοταν η μητρα, ετσι το καταλαβαινα εγώ! 

 

2 ώρες πρίν, ninika84 είπε:

Προσωπικά το βράδυ πριν γεννήσω είχα τρομερό εκνευρισμό δε μπορούσα να κοιμηθώ.Αισθανομουν η κοιλιά μου να πετρώνει χαμηλά και είχα πάει τουαλέτα 5 φορές.Στις 7:30 πήρα τη γιατρό και 8 ήμουν στο μαιευτήριο.Ισα που πρόλαβα να μου κάνουν επισκληριδιο και στις 9:40 είχα γεννήσει τον μπεμπουλη.Τη γέννα τη φοβόμουν αλλά μετά την εμπειρία μου που ήταν τόσο εύκολη είπα κάνω αλλά 10 παιδιά.χαχαχα

Μπράβο ταχύτητα! Και έλεγα κι εγώ πως γέννησα σύντομα :-D! Μέσα σε τέσσερεις ώρες από όταν σπασαν τα νερά. 

 

@Dust pink σε νιώθω. Τα είδα όλα και μόνο ή επισκληρηδιος με έσωσε! Υπεφερα παλιά από πόνους στην περίοδο και νόμιζα πως ήμουν ψημένη :cool:. Αμ δε! 

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

 

Οι πόνοι της γέννας θεωρητικά μοιάζουν με τους πόνους περιόδου και επαναλαμβάνονται πχ κάθε 10 λεπτά χωρίς να περνάν. 

  Τις συσπάσεις τις ένιωθα σαν πετρώματα. Χωρίς πόνο ενιωθα σα να τεντωνοταν η μητρα, ετσι το καταλαβαινα εγώ! 

 

Μπράβο ταχύτητα! Και έλεγα κι εγώ πως γέννησα σύντομα :-D! Μέσα σε τέσσερεις ώρες από όταν σπασαν τα νερά. 

 

@Dust pink σε νιώθω. Τα είδα όλα και μόνο ή επισκληρηδιος με έσωσε! Υπεφερα παλιά από πόνους στην περίοδο και νόμιζα πως ήμουν ψημένη :cool:. Αμ δε! 

 

@ninika84 προτείνω σε δεύτερη εγκυμοσύνη διανυκτέρευση στο μαιευτήριο με all inclusive μην τυχόν και δεν σε προλάβουν!!! @Mama_Anesti_ και εγώ στην περίοδο υπέφερα και υποφέρω αν δεν πάρω προκαταβολικά 2 μέρες πριν παυσίπονο. Τώρα που το καλοσκεφτομαι τον πόνο τον ξεχνάς (είναι και μια φυσιολογική διαδικασία) το χέρι δύσκολα... Το σιχαινομουν. Όλα τα ξεχνάς πάντως μιας και είναι μια φυσιολογική εξέλιξη μόλις δεις το μωρό!

Link to comment
Share on other sites

@Dust pink έχω πει με τη γιατρό μου,στο επόμενο παιδί μόλις μπω στον 9ο να κατασκηνωσω έξω από το μαιευτηριο για να προλάβω. Να φανταστείς 2 εβδομάδες πριν γεννήσω είχα πάει σε συναυλία και ξεσκιστηκα στο χορό. Απορώ πως δε γέννησα τότε.

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, ninika84 είπε:

και είχα πάει τουαλέτα 5 φορές

Nα σου πω κι εμενα με θορυβησε που πηγα τουαλετα 3-4 φορες μια μερα πριν γεννησω, αλλα μαλλον δεν ηθελα να το πιστεψω οτι θα γεννουσα..ισως γι'αυτο αγνοουσα ολα τα σημαδια:-D. Κι επειδη δεν ξεκινησα με εντονες συσπασεις μονο οταν μου ειπε οτι ειμαι 5 εκατοστα και θα γεννουσα εκεινη την ημερα το συνειδητοποιησα. Για την ιστορια κι εγω πονουσα αρκετα στην περιοδο, αλλα δεν το συγκρινω με τον τοκετο που εχει και διαλειμματα (τι ωραιες που ηταν εκεινες οι παυσεις) μεχρι την επομενη συσπαση.

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...