Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός και πιπίλα;; Γνώμες!


marianito

Recommended Posts

πρίν από 14 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

καταρχην σας ευχαριστω παρα πολυ για τις ευχες.

γεννησα 17w1d λογω πρωτοκολου διαβητη κυησης.δεν ηθελε να το ρισκαρει ο γιατρος να το αφησει περισσοτερο παρολο που οι ενδειξεις ηταν καλες.ειχε κ ισχυακη προβολη οποτε κ η καισαρικη ηταν αναποφευκτη.η εντολη  μου ηταν αποκλειστικος μητρικος θηλασμος.ειχα δικη μου μαια κ με βοηθησε να θηλασω στην ανανηψη.επισης πηρε επιπλεον με μαλαξη το πρωτογαλα τοσο κατα την παραμονη μου εκει οσο κ στο δωματιο κ το ταιζαν με συριγγα.το παιδι εμεινε στην απλη παρακολουθηση για ενα 24ωρο οπως στνηθιζεται στις μητερες που κανουν ινσουλινη προληπτικα για παρακολουθηση των υπογλυκαιμιων.ολα πηγαν πολυ καλα κ την επιμενη μερα μου το εφεραν στο δωματιο.ειχα rooming in.εμεινα αυπνη ολες τις ημερες προσπαθοντας τοσο να το θηλασω με βοηιητοκη θηλη γιατι οι δικες μου ηταν εισεχουσες οσο κ προσπαθοντας να αντλησω με θηλαστρο για να αυξησω την παραγωγη.το γαλα αργησε να κατεβει.το παιδι γεννηθηκε 2.700 κ 52 πο τους.εχασε 300 γρ κ εμφανισε ικτερο.με ενημερωσαν κ το διασφαθρωσα κ με τον παιδιατρο μας οτι το παιδι πρεπει να παρει κ συμπληρωμα λογω βαρους παραλληλα με το μητρικο αλλα κ οτι πρεπει να τραφει καλυτερα για να πεσει ο ικτερος.μειναμε μια μερα παραπανω κ ολα καλα.φυγανε 2.470 kg .συνεχισα με μητρικο στο σπιτι κ μια φορμουλα την ημερα.το γαλα κατεβηκε για τα καλα την πεμπτη ημερα.περπαταω κ ξεχυλιζει ακομη κ στο πατωμα φοραω κοχυλια κ γεμιζουν κ αυτα.λερωνονται συνεχεια τα παντα.τεσσερις ημ μετα την εβοδο μας ωρθε ο παιδιατρος.το βαρος σταθερο.νε συμβουλεψε να δινω το μητρικο κ τρεις φορμουλες την ημερα μεχρι να φτασει τα 3 κιλα κ μετα να συνεχισουμε μονο με μητρικο.δινω τις δυο φορμουλες τη νυχτα για να υην παλρψω λιγο με την αυπνια κ ενα μπιμπερο με μητρικο.κανω κ αντληση για να αποσυμφορισω το στηθος.την αλλη φορμουλα τη δινω το μεσημερι.ταιζω περιπου ανα 2.5_ 3ΩΡΕΣ.Χρησιμοποιω στηθος κ  μπιμπερο mimijumi κ lache.δεν ειχα επιλογη ουτε με τις θηλες μου ουτε με τον ικτερο κ το βαρος.

ξεχασα.το δαχτυλο το πιπθκαει κυριως οταν πειναει αλλα οχι μονο τοτε.ο αντρας μου ισχυριζεται η πληγη μαλλον εχει φιβει επειδη τριβει με το νυχι του δεικτη τη μπουνιτσα του αντιχειρα.εγω δεν ρο νομιζω

Εννοεις 37εβδ φανταζομαι

Κ η εβδομαδα κ το βαρος δ ειναι απαγορευτικα για θηλασμο απευθειας.ο γιος μου γεννηθηκε 38,2900

Με συριγγα επινε στην παρακολουθηση;

Ποσα μλ καθε μπουκαλι;

Ειδικα αφου εχεις τοσο γαλα,το μπουκαλι να ειναι μονο μητρικο

Δλδ εξακολουθει να ειναι 2500;σε διαφορετικες ζυγαριες ομως οι μετρησεις ε;

Ανα 2,5-3ωρες θηλαζεις;δ ζηταει πιο συχνα;οσο ειναι στο στηθος πιανει καλα;εχετε ελεγξει χαλινο;ακους να καταπινει;

Οι ψευδοθηλες μακροπροθεσμα δ θα σε βοηθησουν

Οι θηλες ειναι απλα επιπεδες οι εισεχουσες;προσπαθησε να πιασεις σωστα το στηθος ωστε να βγουν λιγο,η να βαλεις ενα λεπτο το θηλαστρο να τις βγαλει

Μηοως να φωναξεις τη μαια η καποιο συμβουλο θηλασμου;να παρεις μια γνωμη ειδικου;

Καλυτερα θα ηταν το συμπληρωμα να το δινεις με συριγγα η με τα σωληνακια sns

Νομιζω θα ηταν καλο να θηλαζες το βραδυ η να κανεις αντληση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κοιτα.στο μαιευτηριο εδιναν παντα με συριγγα αλλα δεν μου ειπαν ποσο.οι θηλες μαλλον επιπεδες θα ελεγα οτι ειναι.κ στο νοσοκομειο κ ο παιδιατρος μου ειπαν οτι ειναι θεμα χρονου να πιασει τη θηλη.επεμειναν ομως ολοι για λιγο στο ξενο συνδιαστικα.δινω ενα βιολογικο.το biolac. θηλαζω κ τη νυχτα αλλα απο τις 2εως τις 6.30 οπου κουτουλαω δινω μπιμπερο.πολυ σημαντικο αυτο για τη θεση.ειτε θα φερω συμβουλο οπως το ειχα κατα νου πριν γεννησω ειτε θα επισκεφτω τη φαιναρετη.περαν του πρακτικου που δρν μπορει να καλυψει απολυτα η θεωρια η αληθεια ειναι οτι οτι ηπαρακολουθηση των σεμιναριων στη φαιναρετη οσο κ η μελετη παπαβεντση κτλ με προετοιμασαν αρκετα.εαν καταφερω να φτασει κ τη θηλη θα ειμαι πανευτυχης.τον χαλινο τον κοψαμε στο νοσοκομειο.ηταν σθμβουλη του δικου μας παιδιατρου που την ειδε με το που γεννηθηκε γιατι εργαζεται εκει.καποιες φορες ζηταει να φαει κ στο δυωρο.την κραταω στο στηθος απο 50 λεπτα εως μια ωρα.κουτουλαω ομως απο την κουραση.πεφτει στη ιηλη σαν λοιμασμενο.καταπινει πολυ καλα.

Link to comment
Share on other sites

Παντως κ γω ειχα επιπεδες κ δ ειναι κτ που θα σε επηρεασει στο θηλασμο

Απλα πρεπει το μωρο να πιανει ολη τη θηλαια αλω,ειναι τετοιος ο μηχανισμος του θηλασμου,που δ επηρεαζεται τοσο απο τη θηλη

Για τοσο μικρο μωρο,που ειχε θεμα με ικτερο κ βαρος δ θα αφηνα να περνανε πανω απο δυο ωρες απο θηλασμο σε θηλασμο,ακομη κ το βραδυ

Ισως για αυτο πεφτει μετα με τα μουτρα η πιπιλαει δαχτυλο

Εφοσον μενει στο στηθος μια ωρα να εισαι σιγουρη οτι πινει κ οχι οτι παιζει,σιγουρα κ το απλο πιπιλισμα θα σου αυξησει την παραγωγη,αλλα θελουμε κ να πινει

Μπορεις να πιανεις το στηθος σαν σαντουιτς,ο αντιχειρας κατω απο το στηθος κ τα αλλα 4δαχτυλα απο την πανω πλευρα.ελπιζω να γινεται αντιληπτο

Κ να κανεις μαλαξεις στο στηθος οσο πινει να το βοηθας με το γαλα να κατεβει κ να πινει πιο αποτελεσματικα

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

κοιτα.στο μαιευτηριο εδιναν παντα με συριγγα αλλα δεν μου ειπαν ποσο.οι θηλες μαλλον επιπεδες θα ελεγα οτι ειναι.κ στο νοσοκομειο κ ο παιδιατρος μου ειπαν οτι ειναι θεμα χρονου να πιασει τη θηλη.επεμειναν ομως ολοι για λιγο στο ξενο συνδιαστικα.δινω ενα βιολογικο.το biolac. θηλαζω κ τη νυχτα αλλα απο τις 2εως τις 6.30 οπου κουτουλαω δινω μπιμπερο.πολυ σημαντικο αυτο για τη θεση.ειτε θα φερω συμβουλο οπως το ειχα κατα νου πριν γεννησω ειτε θα επισκεφτω τη φαιναρετη.περαν του πρακτικου που δρν μπορει να καλυψει απολυτα η θεωρια η αληθεια ειναι οτι οτι ηπαρακολουθηση των σεμιναριων στη φαιναρετη οσο κ η μελετη παπαβεντση κτλ με προετοιμασαν αρκετα.εαν καταφερω να φτασει κ τη θηλη θα ειμαι πανευτυχης.τον χαλινο τον κοψαμε στο νοσοκομειο.ηταν σθμβουλη του δικου μας παιδιατρου που την ειδε με το που γεννηθηκε γιατι εργαζεται εκει.καποιες φορες ζηταει να φαει κ στο δυωρο.την κραταω στο στηθος απο 50 λεπτα εως μια ωρα.κουτουλαω ομως απο την κουραση.πεφτει στη ιηλη σαν λοιμασμενο.καταπινει πολυ καλα.

Δεν μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό του συμπληρώματος για ένα μωρό που θηλάζει ήδη τόσο καλά.

 

Link to comment
Share on other sites

Θα σε συμβουλευα να βάζεις πιο συχνά το μωρό στο στήθος. Ο δικός μου θήλαζε κάθε μία ώρα! Εγώ όταν έβλεπα πως πιπιλαγε τόσο μικρός τα δάχτυλα του τον έβαζα κατευθείαν να φαει.

  Ή μία ώρα που κάνει να φάει μην σε ανησυχει θα μειωθεί σταδιακά γιατί θα τρώει πιο αποτελεσματικά.

  Δεν χρησιμοποίησα ψευτοθηλες αλλά μία φίλη μου με επίπεδες θηλάσε απευθείας για ένα χρόνο! Μην το αφήσεις προσπάθησε το!

  Δύο μπουκάλια ξένο δεν είναι πολλά και κόβονται σχετικά εύκολα. Αλήθεια πόσα ml την φορά? Ή  παραγωγή επηρρεάζεται αρκετα απ τους νυχτερινούς θηλασμους. Θα σου πρότεινα όταν νιώσεις καλυτερα με το θέμα "ύπνος" να ελαττώσεις το ξένο. Εγώ στην αρχή έδινα δύο γεύματα ξένο το βράδυ μέχρι που ανακάλυψα το φόρουμ και ενημερώθηκα. :-D

  Όταν εδραιωθεί ο θηλασμός πάνω κάτω στις σαράντα μέρες μαλλον θα σταματήσει να στάζει το στήθος και ή παραγωγή σου θα ρυθμιστεί στις ανάγκες του μωρού.

  Μία ερώτηση:  Πόσες πάνες βρέχει το εικοσιτετράωρο? 

ΥΓ: ή πιπιλα είναι υποκατάστατο της θηλής! Αν την δώσεις ίσως χάνει γεύματα. 

  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολλες φορες ζηταει κ στη μια ωρα κ κατι.βρεχει κ με κακα κ με τσισα περιπου 10 πανες.κακα οχι παντα εκτος απο προχθες που τα κακα συνοδευαν παντα τα τσισα για εναεικοσιτετραωρο.το θεμα του ικτερου ξεπεραστηκε.απο το σαββατο εως σημερα πηρε εκατο γρ.πρεπει οπωσδηποτε να ζητησω συνεδρια για να μαθω τη νυχτερινη σταση θηλασμου στο κρεβατι κ να βελτιωσω τις στασεις θηλασμου για τη θηλη.

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει το μωράκι! Δεν ξέρω λόγω προωροτητας αλλά για τον ίκτερο δεν ισχύει ότι πρέπει να πιουν συμπλήρωμα, εμένα έφτασε 16 κ ταιζοντας τη κάθε 1,5 ώρα έπεσε στο 12 σε μια μέρα. Δες στο youtube για τις στάσεις θηλασμού, πάρε μαξιλάρι αν δεν έχεις, βοηθάει πολύ όταν είναι μικρα γιατί δε σκύβεις. Τσεκαρε κ τη στάση ράγκμπι, είναι πιο εύκολη νομίζω στην αρχή. Οσο για τις θηλές, οι περισσότερες πιστεύω εχουμε επίπεδες θηλες αλλά, όπως είπε η @vicky86, η θηλή δεν παίζει ρόλο γιατί το μωρό πρέπει να πιάνει τη θηλαία άλω. Μια συμβουλος θα σε βοηθήσει περισσότερο, θα σου τα δείξει κ στην πράξη. Συνέχισε, το μωρό δε χρειάζεται τη σκόνη. 

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι πρωορο.βασικσ σταση ρακμμπι με βολευει μονο.εχω κ μαξιλαρι.το γαλα μου ηταν ελαχιστο.δεν ειχε κατευει.το συμπληρωμσ τοτε επιβαλοταν.ειχε χασειβαρος.ο ικτερος αποβαλλεται με τα κακα κ τα τσισα.πιστευω οτι οντως τωρα θα βοηθησει  μια συμβουλος.ετσι κ αλλιως το μεγαλο  ημα πιστευω εχει γινει.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

δεν ειναι πρωορο.βασικσ σταση ρακμμπι με βολευει μονο.εχω κ μαξιλαρι.το γαλα μου ηταν ελαχιστο.δεν ειχε κατευει.το συμπληρωμσ τοτε επιβαλοταν.ειχε χασειβαρος.ο ικτερος αποβαλλεται με τα κακα κ τα τσισα.πιστευω οτι οντως τωρα θα βοηθησει  μια συμβουλος.ετσι κ αλλιως το μεγαλο  ημα πιστευω εχει γινει.

Συγγνώμη τωρα ξαναδιάβασα το μνμ σου ότι γεννησες 37 κ 1, είχα μπερδευτεί. Νομίζω κ εγώ πως μια χαρά θα τα πάτε, αφού κ το μωράκι φαίνεται να θέλει να θηλάσει συνέχισε!

Link to comment
Share on other sites

Παντως με αυτα που γραφεις τρεφεται καλα

Ποσα μλ ειναι το ξενο που δινεις

Απλα μη συνεχισεις πολυ τα μπιμπερο για αποφυγη συγχησης

Οσο για την απωλεια βαρους,ενα 10%ειναι μεσα στο αναμενομενο

Κ ο ικτερος πεφτει οσο κατουραει το μωρο,για να κατουραει το μωρο πρεπει να τρωει.ειτε μητρικο ειτε σκονη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειναι περιπου 60 ml.χτες το βραδυ ηθελε νσ τρωει ανα μιαμιση ωρα.συ νηθως μετα το στηθος πειναει πιο γρηγορα.οταν ομως πινει μια φορα τη νυχτα μητρικομε το μπουκαλι πειναει αργοτερα.ζωτησα σημερα ραντεβου στη φαιναρετη που εκανα τα μαθηματα για οδηγειες περι στασεων.πρεπει οπωσδηποτε να μαθω τη σταση θηλασμου το βραδυ στο κρεβατι.δεν την παλευω με την αυπνια.

Link to comment
Share on other sites

60ml συνολο η το καθε μπουκαλι;

Φανταζομαι οτι με το μητρικο στο μπουκαλι πινει πιο πολλα μλ για αυτο ισως κοιμαται πιο πολυ

Απο την αλλη στην ηλικια σας δ το θελουμε κ να κοιμαται παραπανω,εστω απο 2ωρες.

Ποτε θα πας στη φαιναρετη;

Δ ειναι κ ευκολο να εξηγηθει απο το γραπτο η σταση

Οταν θα θηλαζετε θα ξαπλωνετε κοιλια με κοιλια,εγω εβαζα το κεφαλακι στο χερι μου πανω,εκει στο εσωτερικο του αγκωνα,ωστε να ειναι λιγο πιο εκολα να φτασει τοσο μικρο μωρο,κ οταν αποκοιμιοταν ανοιγοντας το χερι,ξαπλωνε τελειως το μωρο

Στην ουσια ειναι η ιδια θεση οταν κρατας το μωρο αγκαλια.δοκιμασε να καθεσαι με την πλατη στο κεφαλαρι,αν αρχισεις να κατεβαινεις κ να ξαπλωσετε,ετσι θα καταληξετε

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 47 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

ειναι περιπου 60 ml.χτες το βραδυ ηθελε νσ τρωει ανα μιαμιση ωρα.συ νηθως μετα το στηθος πειναει πιο γρηγορα.οταν ομως πινει μια φορα τη νυχτα μητρικομε το μπουκαλι πειναει αργοτερα.ζωτησα σημερα ραντεβου στη φαιναρετη που εκανα τα μαθηματα για οδηγειες περι στασεων.πρεπει οπωσδηποτε να μαθω τη σταση θηλασμου το βραδυ στο κρεβατι.δεν την παλευω με την αυπνια.

Συγχαρητήρια βρε Μαγιοπουλας!! Δεν ειχα νέα σου και είδα οτι γέννησες. Πολυ χάρηκα, μπράβο σου!! Εμένα το μωρό ειναι σχεδόν 3 μηνών τωρα. Κι εγω του έδωσα απο την αρχή συμπλήρωμα, αλλα παράλληλα το προσπάθησα και με τον θηλασμό αρκετά θα έλεγα. Σύγχυση θηλων δεν έπαθε. Επιςης πιπίλα δεν θέλει, παρόλο που την δοκιμαςε νωρις. Δεν ξερω βεβαια μπορει να ειναι το συγκεκριμένο παιδί. Παντως ο θηλασμός πάει πλέον πολυ καλυτερα κι εγω αισθάνομαι μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση. Βεβαια πλησιάζει και η ώρα που επιστρέφω στην δουλειά, όποτε δεν ξερω τι θα κάνω. Και πάλι συγχαρητηρια παντως. Αγοράκι η κοριτσάκι έκανες;;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , vicky86 είπε:

Οταν θα θηλαζετε θα ξαπλωνετε κοιλια με κοιλια,εγω εβαζα το κεφαλακι στο χερι μου πανω,εκει στο εσωτερικο του αγκωνα,ωστε να ειναι λιγο πιο εκολα να φτασει τοσο μικρο μωρο,κ οταν αποκοιμιοταν ανοιγοντας το χερι,ξαπλωνε τελειως το μωρο

Στην ουσια ειναι η ιδια θεση οταν κρατας το μωρο αγκαλια.δοκιμασε να καθεσαι με την πλατη στο κεφαλαρι,αν αρχισεις να κατεβαινεις κ να ξαπλωσετε,ετσι θα καταληξετε.

Να συμπλήρωσω πως για καλύτερη στήριξη χρειάζεται ένα μαξιλαράκι πίσω στην πλατη, ένα ανάμεσα στα πόδια για να μην πιαστεις και προαιρετικά ένα μικρότερο ή την άκρη της κουβέρτας ανάμεσα σας ή  στην λεκανη σου -ανάλογα πως βολευει- για να νιώθεις πιο ασφαλής και να μην γυρίσεις.

 

Δεν ξέρω αν μπόρεσα να το αποδωσω αλλά σίγουρα θα υπάρχουν στο διαδίκτυο βίντεο με ξαπλωτη στάση θηλασμού. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

ειναι περιπου 60 ml.χτες το βραδυ ηθελε νσ τρωει ανα μιαμιση ωρα.συ νηθως μετα το στηθος πειναει πιο γρηγορα.οταν ομως πινει μια φορα τη νυχτα μητρικομε το μπουκαλι πειναει αργοτερα.ζωτησα σημερα ραντεβου στη φαιναρετη που εκανα τα μαθηματα για οδηγειες περι στασεων.πρεπει οπωσδηποτε να μαθω τη σταση θηλασμου το βραδυ στο κρεβατι.δεν την παλευω με την αυπνια.

Ξαπλώνεις στο πλάι με το μωρό επίσης στο πλάι, να ειστε κοιλια με κοιλιά. Το χέρι σου που είναι από κάτω, σήκωσε το πίσω από το κεφάλι σου για πιο άνετα. Πειραματίζεσαι με το ύψος του μωρού σε σχέση με εσένα και θα το βρεις. Θα πάρει λίγες προσπάθειες, μην απογοητευτείς, αλλά μετά βολεύει πολύ. Εννοείται ότι βγάζεις μαξιλάρια από το κρεβάτι και παπλώματα, κουβέρτες κλπ τα τυλίγεις γύρω από τη μέση σου, να μην είναι κοντα στο μωρό. Το μωρό πάντα ανάμεσα σε εσένα και τοίχο, η τραβάς την κούνια δίπλα από το κρεβάτι, να το βάλεις προς τα εκεί αν ξυπνήσεις, ή να χρησιμεύσει σαν κάγκελο αν τύχει και το μωρό γυρίσει στον ύπνο του. Ποτέ το μωρό ανάμεσα σε εσένα και τον μπαμπά. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστω πολυ βρε κοριτσια.εχω δει κ ενα βιντεακι της πατσουρου.

γεια σου βρε σπιρτουλιτο.τι κανεις?κοριτσακι εκανα.αγτη τη φορα τα καταφεραμε θριαμβευτικα.πηγε σφαιρα η εγκυμοσυνη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...