Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φρέσκο κατσικίσιο γάλα επιτρέπεται 7,5 μηνών;


Recommended Posts

Οταν είμασταν 7,5μηνων σταμάτησε να πινει γάλα δεν το δεχόταν με το ζόρι του έδινα λιγο κ με κλάματα!Ετσι λοιπόν ρώτησα το γιατρό κ μου είπε φρέσκο γάλα κατσικίσιο (Παστεριωμένο 6-7ημερων) κ ετσι έκανα του έδωσα κ το ήπιε κ το πινει με ευχαρίστηση!θελω να ρωτήσω γιατι υπάρχουν αντίθετες απόψεις κ κοντραριζόμαι με κάποιες μανούλες!εχει τύχει σε καμία κατι παρόμοιο;ευχαριστω 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ακριβώς ότι είπε η Ζάντενα, απαγορεύεται αυστηρά πριν το έτος!!! Είσαι σίγουρη ότι ο γιατρός συνέστησε φρέσκο για την ηλικία των 7,5 μηνών?? Μήπως μιλήσατε τηλεφωνικά και μπέρδεψε την ηλικία σας? Είναι πολύ σοβαρό αυτό.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μπορεί να κάνω λάθος αλλά δεν είχα ακούσει πουθενά ότι απαγορεύεται. Απλά ξέρω ότι, αν το μωρό δε θηλάζει, μετά τους 6 μήνες συνίσταται το ειδικά τροποποιημένο βρεφικό γάλα. Όχι δηλαδή ότι απαγορεύεται κάποιο άλλο. Αυτό γιατί το φρέσκο υπολείπεται σε σύσταση του μητρικού γάλακτος και της σκόνης. Επίσης αφού το παιδί δεν δέχεται άλλο γάλα, είναι καλύτερα να μην πιει καθόλου? Δεν είναι λίγο μικρό για να κόψει το γάλα? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μέχρι το χρόνο επιτρέπεται μητρικό αλλιώς σκόνη. Το όποιο φρέσκο ως ρόφημα πρέπει να μπαίνει μετά τον πρώτο χρόνο ζωής κι αυτό γιατί  (όπως το θυμάμαι χονδρικά) η πρωτείνη του φρέσκου μπορεί νωρίτερα να τους πέσει βαριά και να προκληθούν γαστρεντερικές αιμορραγίες. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Ναι κορίτσια ομως δεν ειναι καλύτερο το φρεσκο γάλα δεν δίνω τύπου αντβανς όπως είπε η κοπέλα πιο πάνω δλδ καλύτερα να δίνω κονσερβοκούτι τυπου νουλακ ;

κ εχω δοκιμάσει όλες τις σκόνες όλες τις μάρκες κ δεν τρωει

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Mary1976 είπε:

Κορίτσια μπορεί να κάνω λάθος αλλά δεν είχα ακούσει πουθενά ότι απαγορεύεται. Απλά ξέρω ότι, αν το μωρό δε θηλάζει, μετά τους 6 μήνες συνίσταται το ειδικά τροποποιημένο βρεφικό γάλα. Όχι δηλαδή ότι απαγορεύεται κάποιο άλλο. Αυτό γιατί το φρέσκο υπολείπεται σε σύσταση του μητρικού γάλακτος και της σκόνης. Επίσης αφού το παιδί δεν δέχεται άλλο γάλα, είναι καλύτερα να μην πιει καθόλου? Δεν είναι λίγο μικρό για να κόψει το γάλα? 

 

πρίν από 25 λεπτά , vicky86 είπε:

Επισης υπαρχει κατσικισιο σε σκονη,νομιζω ειναι καταλληλο απο 6μηνων κ μετα,για πιο πριν δ ξερω

Κ εγω για αυτο το θεώρησα σωστό γιατι ειναι μικρος να κόψει το γάλα 

κ σκόνη κατσικίσιο που του πήρα παλι δεν το έπινε 

στη Γερμανία πι γιατροί συστήνουν από 4μηνων εισαγωγή στερεών τροφών κ 10 μηνων φρέσκο γάλα εαν δεν θηλάζουν 

Link to comment
Share on other sites

Ο εθνικός διατροφικός οδηγός της Ελλάδας λέει για φρέσκο γάλα από 1 χρ και πάνω. Ακόμα και της Γερμανίας να ακολουθούσες, το μωρό σου δεν είναι 10 μηνών, είναι 7,5! Πάρε μια δεύτερη γνώμη κι από άλλον παιδίατρο τουλάχιστον!!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

http://www.paidorama.com/paidoblog/gia-paidi/nea-moda-katsikisio-gala-gia-vrefi

https://kellymom.com/nutrition/milk/milk-supplements/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15188986

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20231186

 

Τα παραπάνω συνδέουν το κατσικίσιο γάλα σε τόσο μικρές ηλικίες με προβλήματα ανάπτυξης, βλάβες στα νεφρα, μεγαλοβλαστικη αναιμία και υψηλή βρεφική θνησιμότητα. Ακόμη και αν δεν μπορείτε να δείτε ολοκληρα τα άρθρα, οι περιλήψεις είναι αρκετά σοκαριστικές!

Δεν καταλαβαίνω τι θα πει "το μωρό δεν πίνει το γάλα". Η έχει σκάσει από τα στερεά, ή δεν πεινάει ή υπάρχει σοβαρότατο πρόβλημα υγείας αν ένα μωρό αρνείται τη σίτιση! Οσο για τον παιδίατρο, ε, και ο ιατρικός σύλλογος καλό θα ήταν να δέχεται και καμία καταγγελί πού και πού!

Link to comment
Share on other sites

http://prolepsis.gr/new/PRImages/EditorImages/odigoi/Εθνικός Διατροφικός Οδηγός για Βρέφη, Παιδιά και Εφήβους - Κείμενο Επιστημονικής Τεκμηρίωσης.pdf

στη σελιδα 39 γραφει για τα φρεσκα γαλα πριν το χρονο διαβασετο εαν θες για να σου λυθουν οι αποριες και να παρεις τη σωστη αποφαση..!!! παντως οποια αποφαση και ναπαρεις εγω θεωρω πως αν το μωρο σου περνει το ασβεστιο απο τα αλλα τροφιμα το γαλα δε το εχει αναγκη... ειδικα εαν τρωει φρεσκο γιαουρτι πιστευω πως ειναι καλυμενο..!!!!!

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, xaroumenh mama είπε:

http://prolepsis.gr/new/PRImages/EditorImages/odigoi/Εθνικός Διατροφικός Οδηγός για Βρέφη, Παιδιά και Εφήβους - Κείμενο Επιστημονικής Τεκμηρίωσης.pdf

στη σελιδα 39 γραφει για τα φρεσκα γαλα πριν το χρονο διαβασετο εαν θες για να σου λυθουν οι αποριες και να παρεις τη σωστη αποφαση..!!! παντως οποια αποφαση και ναπαρεις εγω θεωρω πως αν το μωρο σου περνει το ασβεστιο απο τα αλλα τροφιμα το γαλα δε το εχει αναγκη... ειδικα εαν τρωει φρεσκο γιαουρτι πιστευω πως ειναι καλυμενο..!!!!!

 

Για ένα μωρό ενός έτους σίγουρα. Για ένα βρεφάκι 7 μηνών, σχεδόν ακόμη το σύνολο της διατροφής πρέπει να ειναι μητρικό γάλα ή φόρμουλα. Οχι για το ασβέστιο, αλλά και για το συνδυασμό όλων των υπολοίπων στοιχείων που περιέχουν. Ειδικά για το νευρικό σύστημα, οι βλάβες από την ακατάλληλη διατροφή σε αυτές τις ηλικίες μπορεί να είναι και μη αναστρέψιμες, όπως νομίζω λέει και ο συγκεκριμένος οδηγός.

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω αυτό απλά εάν ένα μωρό δε πίνει γάλα ούτε για αστείο δε χρειαζετε μία μαμά να αγχωθει ή να δώσει φρέσκο πριν την ώρα προσαρμόζει τι διατροφή του παιδιού βάση την ηλικία του κ μετά τον χρόνο πχ προσαρμοζετε στα νέα δεδομένα βάση της ανάγκες του παιδιού. Γι'αυτό το ανέφερα κ επειδή έχει τύχει κ ξέρω μωρά που δε τους αρέσει καθόλου το γάλα κ δε το πίνουμε ε μη το δίνουν κ με το ζόρι κ το παιδί κάνει εμετό ένα παράδειγμα επειδή απλά πρέπει να το πιει ...! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 52 λεπτά , xaroumenh mama είπε:

Το ξέρω αυτό απλά εάν ένα μωρό δε πίνει γάλα ούτε για αστείο δε χρειαζετε μία μαμά να αγχωθει ή να δώσει φρέσκο πριν την ώρα προσαρμόζει τι διατροφή του παιδιού βάση την ηλικία του κ μετά τον χρόνο πχ προσαρμοζετε στα νέα δεδομένα βάση της ανάγκες του παιδιού. Γι'αυτό το ανέφερα κ επειδή έχει τύχει κ ξέρω μωρά που δε τους αρέσει καθόλου το γάλα κ δε το πίνουμε ε μη το δίνουν κ με το ζόρι κ το παιδί κάνει εμετό ένα παράδειγμα επειδή απλά πρέπει να το πιει ...! 

 

Αν ένα μωρό 7 μηνών δεν πίνει γάλα, ξέρω ότι του κόβουμε όλα τα στερεά για να πιει γάλα, είτε να θηλάσει είτε μπουκάλι. Και αν δεν πίνει πάλι, χρειάζεται άμεσα γιατρός. Το να μην τρώει και να πίνει γάλα δεν είναι πρόβλημα, το ανάποδο δεν επιτρέπεται. Τουλάχιστον έτσι ήξερα από την παιδίατρό μας, που είναι και εκ των συγγραφέων του οδηγού που παρατέθηκε πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Και τι γινετε οταν το μωρο δεν θυλαζει και εχει αλλεργια στο γαλα ειδικα στην πρωτεινη και δεν δεχεται να πινει ειδικο γαλα για την καταπολεμηση τις αλλεργιας ???? Εμενα μου ειπαν οτι ενα βρεφος ειναι απαρετητο να πινει γαλα οπως και διποτε ως τελευτεα λυση μου αφησαν το κατσικισιο ...αλλα με μεγαλη υπομονη και επιμονη με το να αφηνω νιστικο το μωρο μεχρι να πινασει για να πι το ειδικο γαλα ωστε να μην παρουμε κατσικισιο ...στο τελος τα καταφεραμε και πλεον το πινει αλλα αμα δεν το επινε τι να εκανα να το αφηνα χωρις γαλα και τοτε ηταν 7.5 μηνων οταν ξεκινησαν ολα αυτα ...αλλα ειναι καλυτερο να ρωτησης και αλλους παιδιατρους η παιδογαστρεντερολογο  καλυτερα ....

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάζεις διάφορα μέχρι να βρεις αυτό που πίνει, δεν του δίνεις κάτι εν δυνάμει επικίνδυνο.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Aggeliki21 είπε:

Και τι γινετε οταν το μωρο δεν θυλαζει και εχει αλλεργια στο γαλα ειδικα στην πρωτεινη και δεν δεχεται να πινει ειδικο γαλα για την καταπολεμηση τις αλλεργιας ???? Εμενα μου ειπαν οτι ενα βρεφος ειναι απαρετητο να πινει γαλα οπως και διποτε ως τελευτεα λυση μου αφησαν το κατσικισιο ...αλλα με μεγαλη υπομονη και επιμονη με το να αφηνω νιστικο το μωρο μεχρι να πινασει για να πι το ειδικο γαλα ωστε να μην παρουμε κατσικισιο ...στο τελος τα καταφεραμε και πλεον το πινει αλλα αμα δεν το επινε τι να εκανα να το αφηνα χωρις γαλα και τοτε ηταν 7.5 μηνων οταν ξεκινησαν ολα αυτα ...αλλα ειναι καλυτερο να ρωτησης και αλλους παιδιατρους η παιδογαστρεντερολογο  καλυτερα ....

 

Του παίρνεις ένα γάλα υποαλλεργικό με διαπασμένες πρωτεϊνες. Τα μισά μωρά έχουν δυσανεξία στην καζεϊνη. Και το αφήνεις να πεινάσει να πιει το γάλα που χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 

Αν ένα μωρό 7 μηνών δεν πίνει γάλα, ξέρω ότι του κόβουμε όλα τα στερεά για να πιει γάλα, είτε να θηλάσει είτε μπουκάλι. Και αν δεν πίνει πάλι, χρειάζεται άμεσα γιατρός. Το να μην τρώει και να πίνει γάλα δεν είναι πρόβλημα, το ανάποδο δεν επιτρέπεται. Τουλάχιστον έτσι ήξερα από την παιδίατρό μας, που είναι και εκ των συγγραφέων του οδηγού που παρατέθηκε πιο πάνω.

ο γιος μου σαν μωρακι που δεν ηταν τοσο του φαγητου και απο ενα σημειο και μετα ουτε γαλα επινε πολυ το τελευταιο του γευμα ηταν 1 με 2 το μεσημερι και απο εκει και περα δε ξαναετρωγε τιποτα ουτε επινε γαλα μεχρι την αλη μερα το πρωι που επινε 100 γρμ γαλα δεν το πιεσα ποτε δεν τον ζορισα ποτε εφοσον ηταν υγειης και οι εξετασεις του καλες η παιδιατρος δε το θεωρουσε προβλημα παροτι ειμασταν κ στην ποιο χαμηλη καμπηλη αυτο γινοταν απο 8 εως 12 μηνων ......  και πλεον οταν ξυπναει το πρωι το πρωτο πραγμα που ζηταει ειιναι το γαλα του.......γιαυτο κ εγω θεωρω οτι δε χρειαζετε πιεση για τιποτα ναι η βασικη διατροφη του μωρου μεχρι τον χρονο ειναι το γαλα και οι στερεες συμπληρωματικες και εγω το λεω συνεχεια αυτο αλα τυχενει και καποια μωρα κ κανουν εξερεση σε αυτο τον κανονα οπως κ σε πολλους αλλους .

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, xaroumenh mama είπε:

ο γιος μου σαν μωρακι που δεν ηταν τοσο του φαγητου και απο ενα σημειο και μετα ουτε γαλα επινε πολυ το τελευταιο του γευμα ηταν 1 με 2 το μεσημερι και απο εκει και περα δε ξαναετρωγε τιποτα ουτε επινε γαλα μεχρι την αλη μερα το πρωι που επινε 100 γρμ γαλα δεν το πιεσα ποτε δεν τον ζορισα ποτε εφοσον ηταν υγειης και οι εξετασεις του καλες η παιδιατρος δε το θεωρουσε προβλημα παροτι ειμασταν κ στην ποιο χαμηλη καμπηλη αυτο γινοταν απο 8 εως 12 μηνων ......  και πλεον οταν ξυπναει το πρωι το πρωτο πραγμα που ζηταει ειιναι το γαλα του.......γιαυτο κ εγω θεωρω οτι δε χρειαζετε πιεση για τιποτα ναι η βασικη διατροφη του μωρου μεχρι τον χρονο ειναι το γαλα και οι στερεες συμπληρωματικες και εγω το λεω συνεχεια αυτο αλα τυχενει και καποια μωρα κ κανουν εξερεση σε αυτο τον κανονα οπως κ σε πολλους αλλους .

 

Tα μωρα και απεργία θηλασμού κάνουν, και επιμένουν να προτιμάνε ένα συγκεκριμένο φαγητό μόνο, και μεθαύριο σαν παιδάκια μπορεί να φτύνουν τα πάντα εκτός από τα μακαρόνια. Αλλά όταν τίθεται θέμα υγείας, δε θα έπρεπε νομίζω να έχουν την επιλογή. Τουλάχιστον προσωπικά δε θα την άφηνα. Οχι για λόγους βάρους, για το φόβο των μακροπρόθεσμων συνεπειών από την έλλειψη απαραίτητων θρεπτικών ουσιών σε έναν οργανισμό ταχύτατα αναπτυσσόμενο, ειδικά ως προς τον εγκέφαλο και το νευρικό σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...