Χορηγία Επικοινωνίας:  Προετοιμάζομαι για Τοκετό & Θηλασμό! 

25/11  Σάββατο από τις 12:00-14:30 π.μ. στo Κέντρο Θηλασμού & Μητρότητας
 Απευθύνεται σε εγκύους μετά τον 5ο μήνα κύησης!

Είσοδος Ελεύθερη 

Πατήστε στην εδώ για να δηλώσετε συμμετοχή

mitrikos_nov17.gif

Marigat

Πολύ έντονος πόνος αριστερά στη κοιλιά

6 δημοσιεύσεις σε αυτό το θέμα

Καλησπέρα κορίτσια! Είμαι στην 24 εβδομάδα και μέχρι στιγμής όλα πηγαίνουν καλά! Το Σάββατο το βράδυ με έπιασε ένας μικρός πόνος στη κοιλιά αριστερά κάτω από τα πλευρά! Κράτησε κανένα μισάωρο αλλά ήταν ελαφρύς και πέρασε μετά από μισή ώρα! Ένιωθα λες και είχε κάτσει το μωρό κάτω από τα πλευρά μου!! 

Σημερα, με έπιασε πόνος πάλι στο ίδιο σημείο, αλλά επεκτάθηκε λίγο και προς την κοιλιά στο κέντρο και ήταν αφόρητος!!! Έκλαιγα από τον πόνο!!! Κράτησε περίπου 10 λεπτά. Ο γιατρός είπε να κάνω ένα ντουζ και να πάρω ένα ντεπόν! 

Δεν πρόλαβα, ξαπλώσα ήρθε και η μαμά μου και μετά από λίγο πέρασε! 

Το μωρό έχει κλωτσήσει από τότε αρκετά! 

Κοριτσια που μπορεί να οφείλεται ; το έχει πάθει καμία άλλη ; 

φοβάμαι!!! Να πάω να κάνω υπέρηχο ; δεν ξέρω... 

Διαφημίσεις

Καθώς το μωρό μεγαλώνει μπορεί να σε πιέζει κάπου κι αυτό κ να πονας κ τα πάντα μετακινούνται. Εγώ ενιωθα καποιες φορές πονο σαν εσένα αριστερά κ ήταν λόγω αερίων δλδ από το έντερο μου. Αν και δν είχα ακριβώς δυσκοιλιότητα στην εγκυμοσύνη ειδα κάποιες αλλαγές κ ειχα παρόμοιες ενοχλήσεις.

Είχα κ εγώ τέτοιου είδους πόνο, συγκεκριμένα πονούσα εσωτερικά στα πλευρά, στο ύψος του στομάχου, αν θυμάμαι καλά γιατί έχει περάσει κ ένας χρόνος. Διήρκεσε αρκετό καιρο, όχι συνέχεια βέβαια, ο γιατρός με είχε καθυσηχασει αφού δεν είχα κάποιο πρβλ στην εξέταση κ μου είπε κ εμένα να παίρνω κανένα ντεπον, με το οποίο μου περνούσε. Το είχα ψάξει κ στο ιντερνετ -αλιμονο! Νομίζω είναι επειδή ανοίγουν τα πλευρά για να χωρέσει το μωρό. Καλό είναι να αποκλείσετε με το γιατρό σου οτιδήποτε άλλο βέβαια. Γενικά, από τώρα κ πέρα μετατοπίζονται όλα τα όργανα καθώς μεγαλώνει το μωρο κ θα υπάρχουν ψιλοενοχλησεις. 

Εγω οταν το ειχα παθει αυτο ..οταν ειχα τον πονο και επερνα ανασα πονουσα πιο πολυ και ετσι πηγα σε παθολογο στην πρωτη εγκυμοσηνη και σε πιο πρωχορημενενη και βγηκε το αποτελεσμα οτι ειχα πυονεφριτιδα .κατι σαν πετρα ...τωρα στην δευτερη εγκυμοσυνη παλι το εχω και ο παθολογος παλι πιστευει οτι ειναι το ιδιο περιμενουμε τα αποτελεσματα απο τις εξετασεις ..εγω ειμαι τις αποψεις οτι δεν πρεπει να αφηνεις τπτ στην τυχη ...δεν θελω να σε τρομαξω ουτε ειδικος ειμαι.. 

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια!!! Η αλήθεια είναι πως συμπτωματικά και τις 2 φορες που ένιωσα τον πόνο, καθάριζα πριν το σπίτι, αν και δεν τον ένιωσα σαν πόνο κούρασης! @Aggeliki21 τι εξετάσεις σου ζήτησε να κανείς ; 

εχω την Δευτέρα ραντεβού με τον γιατρό, και αφού το μωρό το ακούω κανονικά και δεν έχω ανάλογο πόνο ξανά, θα συζητήσουμε τότε τι μπορεί να ήταν! Αν και δεν νομίζω να βρούμε απάντηση :P

Διαφημίσεις

Εξετασεις αιμα καλλιεργια και υπερυχο ανω κατω κοιλιασις αμα το λεω και σωστα χαχα .μπορει οντως να ειναι και απο της δουλειες ειδηκα αμα ειναι η πρωτη η εγκυμοσηνη το περναει πρωτη φορα το σωμα σου και επειδη ανοιγεις σιγα σιγα η εκανες κατι αποτομα π.χ σηκωσες κατι αλλα αμα συνεχιστει αυτο μην το αφηνεις εγω αμα το ειχα αφησει την πρωτη φορα μου ειχαν πει οτι αυτο που μου βρηκαν μπορει να προκαλουσε τοκετο και ημουν 7 μηνων και μια εμβομαδα  ...αλλα πανω απο ολα θετικες σκεψεις και μην τρομαζεις απλα οτι σου συμβει οτι και νανε παρε ενα τηλεφωνο εστω τον γυναικολογο σ ..αντε και με το καλο το μωρακι σ ...

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα