Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καθαρίστρια στο σπίτι: τι περιμένουμε και πώς το ζητάμε;


Recommended Posts

12 ώρες πρίν, Aggeliki21 είπε:

Μαλιστα ...γιατι δεν θελω να βρω καποια και να της δινω λιγοτερα απο οσο αξιζεις η να καταλβει οτι δεν εχω ιδεα και να με πιασει " κοτσο"  να πληρωνω παραπανω απο οτι πρεπει .... 

Τότε καλύτερα ζήτα από κάποιον γνωστό σου να σου συστήσει κ να σου πει πόσο δίνει κ αν μπορείς διασταύρωσε κ τι τιμές παίζουν στην περιοχή. Γενικά πριν τη βάλεις σπίτι σου, ρώτα κ φρόντισε να είναι δοκιμασμένη κ εμπιστοσύνης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 10/11/2017 at 8:30 ΜΜ, Έσπερος είπε:

 

- Όταν έρχονται για τις εβδομαδιαίες δουλειές, τι ακριβώς κάνουν; Εννοώ, εσείς καθαρίζετε το σπίτι πριν έρθουν για να κάνουν τα πιο βαριά; Θα ντρεπόμουν να έρθει και να βρει σκόνη στα έπιπλα ή το μπάνιο και στάμπες στα πλακάκια ή τα ντουλάπια της κουζίνας, αλλά αν είναι να τα κάνω αυτά μόνη μου, ποιος ο λόγος να έρθει;

 

 

Βρε Έσπερος, εσύ είσαι μορφωμένη κοπέλα! Σοβαρά τα λες αυτά ή σε επηρέασαν άλλοι;:-D

 

Την καθαρίστρια την προσλαμβάνουμε για να καθαρίσει το σπίτι. Προφανώς και θα έρθει για να βρει ένα σπίτι αν μη τι άλλο, σκονισμένο. Δεν θα καθαρίσεις εσύ για να να μην σε παρεξηγήσει η καθαρίστρια!:-D Άσε που σε συζήτηση που έχω κάνει με καθαρίστρια, κοροιδεύει κάτι τέτοιες γυναίκες που τη φωνάζουν ενώ έχουν καθαρίσει-τακτοποιήσει μόνες τους και τη βοηθάνε κιόλας καθόλη τη διάρκεια...

 

Λοιπόν, μη ρωτάς άλλους για το τι πρέπει να κάνει ή να μην κάνει. Αποφάσισε, εσύ και μόνο, τι δουλειές θέλεις να της αναθέσεις, πόσο θα εστιάσει στην κάθε δουλειά κτλ. Όσο θα είναι εκεί της προσφέρεις κάτι να πιει ή να φάει στο διάλειμμα της, την ενημερώνεις για το ποιες δουλειές πρέπει να γίνου σε γενικές γραμμές και την αφήνεις να καθορίσει εκείνη τον τρόπο ή τη σειρά που τη βολεύει.

 

Δεν της πιάνεις συζήτηση και κρατάς επαγγελματική σχέση. Επιβλέπεις διακριτικά και παρεμβαίνεις ευγενικά εάν χρειαστεί. Εννοείται εσύ δεν κάνεις τίποτα.

 

Όσο για το σίδερο, μπορείς να συμφωνήσεις από την αρχή εάν θα είναι μέσα στην τιμή ή όχι. Πχ μπορείς να της πεις να μην κάνει τις βεράντες (αφού βρέχει) και την ίδια ώρα που θα αφιέρωνε στις βεράντες, να σιδερώσει...

On 10/11/2017 at 9:29 ΜΜ, Έσπερος είπε:

 

Μιας και το έφερε η κουβέντα, τι ακριβώς προετοιμασία καθαριότητας κάνατε πριν έρθει το μωρό στο σπίτι; Είχε πάει κάποια τρελογιαγιά να το απολυμάνει ακριβώς πριν έρθετε από το μαιευτήριο; Στο φτωχό μου μυαλό, αν έχει γίνει καλή γενική κάποιο διάστημα πριν, και μετά η φυσιολογική συντήρηση, αυτό αρκεί. Δεν ξέρω όμως οι γιαγιάδες τι γνώμη έχουν, που θα είναι και μακριά και δεν μπορούν να βοηθήσουν /ελέγξουν...

 

Δεν έκανα τίποτα διαφορετικό από ό,τι συνήθως...

 

Φιλική συμβουλή, κράτα γιαγιάδες και γενικά παρεμβατικούς ανθρώπους, μακρυά...

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Aggeliki21 είπε:

Μαλιστα ...γιατι δεν θελω να βρω καποια και να της δινω λιγοτερα απο οσο αξιζεις η να καταλβει οτι δεν εχω ιδεα και να με πιασει " κοτσο"  να πληρωνω παραπανω απο οτι πρεπει .... 

Ρωτάς στη γειτονιά πόσο πάει το ωρομίσθιο, που μπορεί να ακούσεις 3 μπορεί και 8, πάει με την περιοχή και βλέπεις.

Η μαμα μου που λόγω ηλικίας έχει πια μία  κυρία σταθερά 4 φορές το μήνα, την πληρώνει μισθό και εργόσημο.

Link to comment
Share on other sites

On 11/10/2017 at 8:30 PM, Έσπερος said:

Κωδικοποιώ λοιπόν τις απορίες μου για να με βοηθήσουν οι πιο έμπειρες. (Διευκρινίζω ότι θα πάρω συστάσεις, μικρό μέρος είμαστε έτσι κι αλλιώς, και θα κινηθώ στις τιμές της περιοχής).

- Όταν έρχονται για τις εβδομαδιαίες δουλειές, τι ακριβώς κάνουν; Εννοώ, εσείς καθαρίζετε το σπίτι πριν έρθουν για να κάνουν τα πιο βαριά; Θα ντρεπόμουν να έρθει και να βρει σκόνη στα έπιπλα ή το μπάνιο και στάμπες στα πλακάκια ή τα ντουλάπια της κουζίνας, αλλά αν είναι να τα κάνω αυτά μόνη μου, ποιος ο λόγος να έρθει;

- μπορώ να της ζητήσω πιο βαριές δουλειές όπως να πέσει στα γόνατα για κάτι δύσκολους λεκέδες στα πλακάκια και γωνίες και σοβατεπιά; 

- αν της ζητήσω γενική, θα της πω εγώ τι θέλει καθάρισμα ή την αφήνω να κάνει τη δουλειά της;

- καθαριστικά και σφουγγάρια έχει δικά της ή της δίνω αυτά που προτιμώ εγω;

- την ώρα που κάνει δουλειές, εγώ τι κάνω; Κάθομαι στον ίδιο χώρο να επιβλέπω; Αυτό ντρέπομαι να το κάνω. Κάθομαι στο σαλόνι και χαζεύω; Κι αυτό ντρέπομαι να το κάνω. Προφανώς δεν μπορώ να μαγειρεύω την ώρα που καθαρίζει γιατί θα είναι σαν να λερώνω ταυτόχρονα. 

- αν της ζητήσω σίδερο, είναι μέσα στη συμφωνία με την ώρα ή θεωρείται άλλη δουλειά;

- της μιλάω την ώρα που δουλεύει για να μην την αντιμετωπίζω σαν υπηρέτρια, ή την αφήνω ήσυχη για να μην την πρήζω;

 

Αχ βρε Εσπερος, φαντάσου και τις απορίες που θα έχεις ως νέα μανούλα με το μωρό :-D

Απαντώ κωδικοποιημένα:

- δεν είθισται να καθαρίζουμε το σπίτι πριν έρθει η καθαρίστρια, αναλόγως και σε τι κατάσταση βέβαια έχει η καθεμία το σπίτι της

- μπορείς να της ζητήσεις ότι θέλεις αρκεί να έχετε συμφωνήσει από πριν και τις δουλειές και τα χρήματα

- τα υλικά είναι δικά σου

- την ώρα που δουλεύει κάτσε γράφε εδώ στο φόρουμ να μας λες τι κάνει και να σου δίνουμε on line οδηγίες :-D

- η κοπέλα δεν είναι υπηρέτρια, δουλειά κάνει, αλλά κατά πως τα λες καλύτερα να μην της μιλάς!

 

Με το καλό το μωράκι σου, εύχομαι όλα καλά :)

2 hours ago, erin0000 said:

Φιλική συμβουλή, κράτα γιαγιάδες και γενικά παρεμβατικούς ανθρώπους, μακρυά...

 

Φιλική συμβουλή, κράτα γιαγιάδες κοντά :-D

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, erin0000 είπε:

 

Βρε Έσπερος, εσύ είσαι μορφωμένη κοπέλα! Σοβαρά τα λες αυτά ή σε επηρέασαν άλλοι;:-D

 

Την καθαρίστρια την προσλαμβάνουμε για να καθαρίσει το σπίτι. Προφανώς και θα έρθει για να βρει ένα σπίτι αν μη τι άλλο, σκονισμένο. Δεν θα καθαρίσεις εσύ για να να μην σε παρεξηγήσει η καθαρίστρια!:-D Άσε που σε συζήτηση που έχω κάνει με καθαρίστρια, κοροιδεύει κάτι τέτοιες γυναίκες που τη φωνάζουν ενώ έχουν καθαρίσει-τακτοποιήσει μόνες τους και τη βοηθάνε κιόλας καθόλη τη διάρκεια..

Καλά δεν είπα να έρθει και να βρει ένα σπίτι λαμπίκο! Απλώς σκεφτόμουν ότι αν πχ την περιμένω αύριο και σήμερα το απόφευμα μαγειρέψω, και κάνω την κουζίνα χάλια όπως συνηθίζω, προφανώς θα μαζέψω τα βασικά για να μην μοιάζει με αχούρι, αλλά δεν θα κάνω και καμια σχολαστική καθαριότητα αν είναι να έρθει η γυναίκα την επόμενη μέρα. Απλώς θα ένιωθα λίγο άσχημα αν ήταν λερωμένο το πάτωμα ή τα ντουλάπια από ντομάτα πχ. (Είμαι πολύ άγαρμπη και στο μαγείρεμα η κουζίνα είναι πεδίο μάχης). 

 

@zaxaroulini ωραία ιδέα αυτή με τις live οδηγίες. Ευτυχώς η μαμά μου δεν ξέρει απ' αυτά γιατί θα ήθελε να παρακολουθεί τη γυναίκα μέσω του skype αν κάνει καλά τις δουλειές! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

14 minutes ago, Έσπερος said:

Καλά δεν είπα να έρθει και να βρει ένα σπίτι λαμπίκο! Απλώς σκεφτόμουν ότι αν πχ την περιμένω αύριο και σήμερα το απόφευμα μαγειρέψω, και κάνω την κουζίνα χάλια όπως συνηθίζω, προφανώς θα μαζέψω τα βασικά για να μην μοιάζει με αχούρι, αλλά δεν θα κάνω και καμια σχολαστική καθαριότητα αν είναι να έρθει η γυναίκα την επόμενη μέρα. Απλώς θα ένιωθα λίγο άσχημα αν ήταν λερωμένο το πάτωμα ή τα ντουλάπια από ντομάτα πχ. (Είμαι πολύ άγαρμπη και στο μαγείρεμα η κουζίνα είναι πεδίο μάχης). 

 

@zaxaroulini ωραία ιδέα αυτή με τις live οδηγίες. Ευτυχώς η μαμά μου δεν ξέρει απ' αυτά γιατί θα ήθελε να παρακολουθεί τη γυναίκα μέσω του skype αν κάνει καλά τις δουλειές! 

 

Καλέ μπορούμε να μπούμε εμείς μέσω skype, εγώ γενικά να ξέρεις ότι δεν ασχολούμαι με δουλειές του σπιτιού, έχω γυναίκα αλλά ξέρω πολύ καλά τι πρέπει να κάνει και πως πρέπει να είναι το σπίτι!

Τώρα αν η μέση Ελληνική οικογένεια δεν έχει skype, τι να πω!! :shock:

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites

Η μαμά μου ευτυχώς δεν έχει, αλλά μπορεί και να της μπει η ιδέα να κάνει για να βλέπει το εγγόνι της! 

 

Επίβλεψη καθαρίστριας μέσω διαδικτύου πάντως δεν έχω ξανακούσει! 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Ρωτάς στη γειτονιά πόσο πάει το ωρομίσθιο, που μπορεί να ακούσεις 3 μπορεί και 8, πάει με την περιοχή και βλέπεις.

Η μαμα μου που λόγω ηλικίας έχει πια μία  κυρία σταθερά 4 φορές το μήνα, την πληρώνει μισθό και εργόσημο.

Ευχαριστω ...οντως πρεπει να το ψαξω πολυ γιατι σιγουρα θα χρειαστω καποια συντομα αν και ντρεπομαι γιατι ειμαι σε μικρη ηλικια και αυτη η δευτερη εγκυμοσηνη με ταλαιπορει απιστευτα και μολις θα μπω στο 2 τριμηνο ..εμενα οταν ερχεται η μαμα η αδερφη και εγω καθομαι και αυτες καθαριζουν δεν αισθανομαι καλα οχι τωρα μια ξενη ....

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Aggeliki21 είπε:

Ευχαριστω ...οντως πρεπει να το ψαξω πολυ γιατι σιγουρα θα χρειαστω καποια συντομα αν και ντρεπομαι γιατι ειμαι σε μικρη ηλικια και αυτη η δευτερη εγκυμοσηνη με ταλαιπορει απιστευτα και μολις θα μπω στο 2 τριμηνο ..εμενα οταν ερχεται η μαμα η αδερφη και εγω καθομαι και αυτες καθαριζουν δεν αισθανομαι καλα οχι τωρα μια ξενη ....

Χρήματα θα πάρει η γυναίκα, είναι σαν να ντρέπεται ο καταστηματάρχης που απασχολεί ταμία ή ο ιδιοκτήτης του φροντιστηρίου που απασχολεί καθηγητές :)

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Καλά δεν είπα να έρθει και να βρει ένα σπίτι λαμπίκο! Απλώς σκεφτόμουν ότι αν πχ την περιμένω αύριο και σήμερα το απόφευμα μαγειρέψω, και κάνω την κουζίνα χάλια όπως συνηθίζω, προφανώς θα μαζέψω τα βασικά για να μην μοιάζει με αχούρι, αλλά δεν θα κάνω και καμια σχολαστική καθαριότητα αν είναι να έρθει η γυναίκα την επόμενη μέρα. Απλώς θα ένιωθα λίγο άσχημα αν ήταν λερωμένο το πάτωμα ή τα ντουλάπια από ντομάτα πχ. (Είμαι πολύ άγαρμπη και στο μαγείρεμα η κουζίνα είναι πεδίο μάχης). 

 

 

Καλά βρε παιδί μου, αν σου πέσει η ντομάτα στο πάτωμα ή στον τοίχο, θα τη μαζέψεις. Ή θα βάλεις τα πιάτα στο πλυντήριο. Αλλά μην κάτσεις να καθαρίσεις για να μην σε παρεξηγήσει η καθαρίστρια. Την έχεις προσλάβει για συγκεκριμένη δουλειά. Να τη βλέπεις σαν εργαζόμενη. Ούτε σαν υπηρέτρια, ούτε ότι σου κάνει χάρη.

 

Εγώ με τις καθαρίστριες δεν πιάνω κουβέντα πέρα από τα τυπικά και τους μιλάω στον πληθυντικό. Όποτε έχω "χαλαρώσει" ως προς αυτούς τους κανόνες, το έχω μετανιώσει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω πολλά χρόνια (και πριν το παιδί) βοήθεια 2 φορές το μήνα για σίδερο σίγουρα και από εκεί και πέρα τα βασικά και κάποια που εγώ βαριέμαι αφάνταστα (τζάμια, κουφώματα, πατζούρια κτλ). Αν χρειαστεί καμιά φορά την φέρνω και εξτρά πχ 2-3 φορές το χρόνο.

 

Δεν κάθομαι μαζί της γιατί και εγώ νιώθω αμήχανα. Της ανοίγω το πρωί και φεύγω για δουλειά και μετά όταν τελειώσει φεύγει μόνη της. Της έχω βέβαια εμπιστοσύνη γιατί είναι συστημένη από άλλους που δουλεύει και για αυτούς χρόνια. Όμως και παλαιότερα που είχα κατά καιρούς άλλες κυρίες ποτέ δεν τις επέβλεπα.

 

Από προετοιμασία κάνω συμμάζεμα πραγμάτων γιατί δεν θα ξέρει που να τα βάλει και θα την εμποδίζουν στο καθάρισμα. Επίσης συνήθως φροντίζω να είναι καθαρός ο νεροχύτης για να μην ασχολείται με πιάτα κτλ και αδειάζω τους κάδους και παίρνω τα σκουπίδια φεύγοντας.  

 

Της δίνω 7 ευρώ την ώρα και επιδόματα και δώρα (αναλογικά), τα τελευταία δεν μου τα έχει ζητήσει. Επίσης αν την απασχολήσω Κυριακή (έχει τύχει λίγες φορές) της δίνω παραπάνω (επίσης δεν μου το έχει ζητήσει αλλά το θεωρώ υποχρέωσή μου). Επίσης τις γιορτές (Πάσχα, Χριστούγεννα) πάντα της παίρνω κάτι, ένα κρασί, ένα γλυκό κάτι συμβολικό εκτός από το επίδομα. Για μένα είναι πολύτιμη η βοήθειά της και θέλω να ξέρει ότι την εκτιμάω. Δεν θέλω να βάζω στο σπίτι μου έναν άνθρωπο που θα με καταριέται ή που δεν θα κάνει καλά τη δουλειά της γιατί είναι δυσαρεστημένη ή που θα φύγει με την πρώτη ευκαιρία.

 

Τώρα σχετικά με τις δουλειές που πρέπει να κάνεις πριν την γέννα κατά τη γνώμη μου καλό θα ήταν να έχεις κάνει μια καλή γενική, τα χοντρά που κάνεις λίγες φορές το χρόνο όπως κουρτίνες, φωτιστικά, πατζούρια, ντουλάπια μέσα έξω κτλ. ώστε να είναι το σπίτι καθαρό όταν θα μπεις και να μην τα έχεις τους πρώτους μήνες με το μωρό.  Επίσης να έχεις πλύνει – σιδερώσει τα πάντα του μωρού οπότε να μην ασχοληθείς καθόλου και με αυτά στην αρχή. Έτσι τον πρώτο κρίσιμο μήνα θα ασχολείσαι μόνο με το μωρό και τον εαυτό σου. Τα υπόλοιπα, συντήρηση σπιτιού, ψώνια και μαγείρεμα αν μπορείς ανάθεσέ τα σε άλλους (ή φέρνε πιο συχνά την οικιακή βοηθό) και μόνο αν χρειαστεί ασχολήσου εσύ. Επίσης μην θεωρήσεις ότι πρέπει να έχει στην τσίλια το σπίτι, άλλωστε το μωρό στην αρχή δεν μετακινείτε, όπου το βάζεις θα κάτσει και άρα δεν χρειάζεται το πάτωμα ή ο νεροχύτης να λάμπει ανα πάσα στιγμή. Ούτε λίγη σκόνη θα το βλάψει, ούτε αν τα τζάμια έχουν δαχτυλιές θα πάθει κάτι. Επίσης αν παραγγέλνεις και κανα έτοιμο φαγητό (πολλά μαγειρεία έχουν καλό σπιτικό φαγητό και κάνουν παραδόσεις κατ’ οίκον) δεν είναι κακό.

 

Με το καλό το μωράκι σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...