Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καθαρίστρια στο σπίτι: τι περιμένουμε και πώς το ζητάμε;


Recommended Posts

Λόγω προχωρημένης εγκυμοσύνης θα αναγκαστώ να φέρω μια γυναίκα στο σπίτι για μια μικρή βοήθεια και για τη γενική καθαριότητα πριν υποδεχτούμε το μωρό. Δεν είχα ξαναφέρει ποτέ, ούτε εγώ ούτε η μητέρα μου, οπότε δεν έχω ιδέα για το τι αναμένεται να κάνει και τι μπορώ να κάνω εγώ όσο θα είναι εκεί. Εντωμεταξύ για κάποιο λόγο νιώθω άβολα με την ιδέα, φανταστείτε ότι την στην αρχή της εγκυμοσύνης έκανα μόνη μου γενική στο σπίτι που ξενοικιάσαμε και στο σπίτι που μετακομίσαμε, γιατί δεν ήθελα να φέρω γυναίκα. Τώρα όμως δεν μπορώ να το αποφύγω κυρίως επειδή θα γεννήσω σε άλλη πόλη και θα λείψω κάμποσο καιρό πριν και μετά τον τοκετό, και δεν υπάρχει άλλος συγγενής για να ετοιμάσει το σπίτι όταν επιστρέψουμε -χώρια που δέχομαι και απίστευτες πιέσεις από μαμά και πεθερά για το πώς θα καθαριστεί κάθε γωνίτσα του σπιτιού για το μωρό. 

 

Κωδικοποιώ λοιπόν τις απορίες μου για να με βοηθήσουν οι πιο έμπειρες. (Διευκρινίζω ότι θα πάρω συστάσεις, μικρό μέρος είμαστε έτσι κι αλλιώς, και θα κινηθώ στις τιμές της περιοχής).

- Όταν έρχονται για τις εβδομαδιαίες δουλειές, τι ακριβώς κάνουν; Εννοώ, εσείς καθαρίζετε το σπίτι πριν έρθουν για να κάνουν τα πιο βαριά; Θα ντρεπόμουν να έρθει και να βρει σκόνη στα έπιπλα ή το μπάνιο και στάμπες στα πλακάκια ή τα ντουλάπια της κουζίνας, αλλά αν είναι να τα κάνω αυτά μόνη μου, ποιος ο λόγος να έρθει;

- μπορώ να της ζητήσω πιο βαριές δουλειές όπως να πέσει στα γόνατα για κάτι δύσκολους λεκέδες στα πλακάκια και γωνίες και σοβατεπιά; 

- αν της ζητήσω γενική, θα της πω εγώ τι θέλει καθάρισμα ή την αφήνω να κάνει τη δουλειά της;

- καθαριστικά και σφουγγάρια έχει δικά της ή της δίνω αυτά που προτιμώ εγω;

- την ώρα που κάνει δουλειές, εγώ τι κάνω; Κάθομαι στον ίδιο χώρο να επιβλέπω; Αυτό ντρέπομαι να το κάνω. Κάθομαι στο σαλόνι και χαζεύω; Κι αυτό ντρέπομαι να το κάνω. Προφανώς δεν μπορώ να μαγειρεύω την ώρα που καθαρίζει γιατί θα είναι σαν να λερώνω ταυτόχρονα. 

- αν της ζητήσω σίδερο, είναι μέσα στη συμφωνία με την ώρα ή θεωρείται άλλη δουλειά;

- της μιλάω την ώρα που δουλεύει για να μην την αντιμετωπίζω σαν υπηρέτρια, ή την αφήνω ήσυχη για να μην την πρήζω;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Η γυναίκα που θα προσλάβεις θα κάνει ο,τι της ζητήσεις, οπότε το πρώτο βήμα είναι να σκεφτείς από ποιες δουλειές θέλεις να σε απαλλάξει.

Τη γυναίκα που έχουμε, πριν τα παιδιά την απασχολούσα 2 φορές την εβδομάδα. Στόχος μου ήταν να απαλλαγώ πλήρως από τις οικιακές εργασίες πλην του μαγειρέματος. Όταν ήρθε πρώτη φορά στο σπίτι της εξήγησα τι ακριβώς θέλω, την ξενάγησα στους χώρους, της είπα πόσα πλυντήρια έχουμε κατά μέσο όρο εβδομαδιαίως και μου είπε με βάση τα στοιχεία αυτά πόσο χρόνο χρειάζεται.

Μετά την έλευση των διδύμων και ειδικά το πρώτο διάστημα δεν υπήρχε χρόνος και κουράγιο ούτε τη βασική συντήρηση να κάνω (μπάνια, wc, κουζίνα), ούτε και να μαγειρεύω, άλλαξε η συμφωνία μας και έρχεται έκτοτε καθημερινά.

Τα είδη που θα χρειαστεί τα προμηθεύεσαι εσύ, εκτός κι αν πρόκειται για εταιρεία, οι οποίες συνήθως έχουν δικό τους εξοπλισμό.

Η αλήθεια είναι, ότι μέχρι να έρθουν τα δίδυμα ήμουν τις ώρες εργασίας της οικιακής βοηθού στη δικη μου εργασία, μετά ένιωθα λίγο αμήχανα, όταν καθόμουν ενόσω δούλευε - και με το καθόμουν εννοώ θήλαζα ή άλλαζα ή κοίμιζα κάποιο από τα μωρα - όμως στη συνέχεια συνηθίζεις την ύπαρξη του ατόμου στο σπίτι και αντιμετωπίζεις την παρουσία του, όπως θα αντιμετώπιζες την παρουσία της μητέρας σου ή όπως αντιμετωπίζεις την παρουσία συζύγου.

Τέλος, αυτό που της ξεκαθάρισα εγώ ήταν ότι επειδή γενικά δεν αρέσκομαι στο να υποδεικνύω, θα ήθελα να παίρνει πρωτοβουλίες και να κάνει ο,τι ακριβώς θα έκανε εάν επρόκειτο για το δικό της σπίτι.

Ο τρόπος που σε αντιμετωπίζει η ζωή είναι ένας ανελέητος καθρέφτης του τρόπου που εσύ αντιμετωπίζεις τη ζωή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , Έσπερος είπε:

- Όταν έρχονται για τις εβδομαδιαίες δουλειές, τι ακριβώς κάνουν; Εννοώ, εσείς καθαρίζετε το σπίτι πριν έρθουν για να κάνουν τα πιο βαριά; Θα ντρεπόμουν να έρθει και να βρει σκόνη στα έπιπλα ή το μπάνιο και στάμπες στα πλακάκια ή τα ντουλάπια της κουζίνας, αλλά αν είναι να τα κάνω αυτά μόνη μου, ποιος ο λόγος να έρθει;

- μπορώ να της ζητήσω πιο βαριές δουλειές όπως να πέσει στα γόνατα για κάτι δύσκολους λεκέδες στα πλακάκια και γωνίες και σοβατεπιά; 

- αν της ζητήσω γενική, θα της πω εγώ τι θέλει καθάρισμα ή την αφήνω να κάνει τη δουλειά της;

- καθαριστικά και σφουγγάρια έχει δικά της ή της δίνω αυτά που προτιμώ εγω;

- την ώρα που κάνει δουλειές, εγώ τι κάνω; Κάθομαι στον ίδιο χώρο να επιβλέπω; Αυτό ντρέπομαι να το κάνω. Κάθομαι στο σαλόνι και χαζεύω; Κι αυτό ντρέπομαι να το κάνω. Προφανώς δεν μπορώ να μαγειρεύω την ώρα που καθαρίζει γιατί θα είναι σαν να λερώνω ταυτόχρονα. 

- αν της ζητήσω σίδερο, είναι μέσα στη συμφωνία με την ώρα ή θεωρείται άλλη δουλειά;

- της μιλάω την ώρα που δουλεύει για να μην την αντιμετωπίζω σαν υπηρέτρια, ή την αφήνω ήσυχη για να μην την πρήζω;

-Αν χρειάζεσαι την καθαρίστρια την χρειάζεσαι για να μην καθαρίζεις εσύ. Οπότε εσύ δεν κάνεις τίποτα.

-Η καθαρίστρια έχει σαν επάγγελμα το να καθαρίζει. Εξηγείς γενικά τι θες, συζητάτε τι γίνεται στις ώρες που δουλεύει και την αφήνεις να κάνει τη δουλειά της. Εννοείται ότι το πάτωμα θα το καθαρίσει. Αν θες κάτι περίεργο για μία φορά, που δε γίνεται κάθε βδομάδα, το εξηγείς και βλέπετε αν και πότε θα το κάνει. Αλλο να καθαρίσει π.χ. μία φορά το μήνα 150 τετραγωνικά, και άλλο 70 τετραγωνικά 2 φορες τη βδομάδα, σε άλλη λεπτομέρεια θα μπει.

- Αν πάρεις συνεργείο, όλα δικά του, αλλιώς όλα δικά σου, η δική σου σκούπα, σφουγγαρίστρα, απορρυπαντικά κλπ. Αν δεν έχεις κάτι, δεν μπορεί η γυναίκα να δουλέψει.

- Οσες φορές είχα γύναίκα για δουλειές, το νόημα ήταν ότι έκανε 1-2 φορές το μήνα ό,τι εγώ δεν προλάβαινα, οπότε δεν ήμουν σπίτι. Κάποιες φορές έχω χρειαστεί λογω νεογέννητου (οπότε απλά ασχολιόμουν με το μωρό και τον ύπνο) ή λόγω οδηγίας γιατρού για ανάπαυση, οπότε απλά ξεκουραζόμουν.

- Το σίδερο εξαρτάται από το μέγεθος του σπιτιού και τι θες να κάνει. Συνηθως πάει με την ώρα, οπότε βλέπεις πόσα θες να δώσεις και τι βγαίνει σε αυτό το χρόνο και αποφασίζεις.

- Την αφήνεις ήσυχη, πέραν της φυσιολογικής κουβέντας που σου βγάινει στο χαρακτήρα να κάνεις με οποιοδήποτε άνθρωπο που συναντάς. Δεν την κυνηγάς από πίσω παρά μόνο αν δεν την εμπιστεύεσαι. Και αν το κάνεις, προφανώς θα το εκλάβει σαν παρακολούθηση.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Έσπερος είπε:

Λόγω προχωρημένης εγκυμοσύνης θα αναγκαστώ να φέρω μια γυναίκα στο σπίτι για μια μικρή βοήθεια και για τη γενική καθαριότητα πριν υποδεχτούμε το μωρό. Δεν είχα ξαναφέρει ποτέ, ούτε εγώ ούτε η μητέρα μου, οπότε δεν έχω ιδέα για το τι αναμένεται να κάνει και τι μπορώ να κάνω εγώ όσο θα είναι εκεί. Εντωμεταξύ για κάποιο λόγο νιώθω άβολα με την ιδέα, φανταστείτε ότι την στην αρχή της εγκυμοσύνης έκανα μόνη μου γενική στο σπίτι που ξενοικιάσαμε και στο σπίτι που μετακομίσαμε, γιατί δεν ήθελα να φέρω γυναίκα. Τώρα όμως δεν μπορώ να το αποφύγω κυρίως επειδή θα γεννήσω σε άλλη πόλη και θα λείψω κάμποσο καιρό πριν και μετά τον τοκετό, και δεν υπάρχει άλλος συγγενής για να ετοιμάσει το σπίτι όταν επιστρέψουμε -χώρια που δέχομαι και απίστευτες πιέσεις από μαμά και πεθερά για το πώς θα καθαριστεί κάθε γωνίτσα του σπιτιού για το μωρό. 

Και πολύ καλά θα κάνεις, δε χρειάζεται να ντρέπεσαι! Κι εγώ σε έκτακτες περιπτώσεις καλώ κάποια, μακάρι να μπορούσα και τακτικά.

 

πρίν από 20 λεπτά , Έσπερος είπε:

Όταν έρχονται για τις εβδομαδιαίες δουλειές, τι ακριβώς κάνουν; Εννοώ, εσείς καθαρίζετε το σπίτι πριν έρθουν για να κάνουν τα πιο βαριά; Θα ντρεπόμουν να έρθει και να βρει σκόνη στα έπιπλα ή το μπάνιο και στάμπες στα πλακάκια ή τα ντουλάπια της κουζίνας, αλλά αν είναι να τα κάνω αυτά μόνη μου, ποιος ο λόγος να έρθει;

- μπορώ να της ζητήσω πιο βαριές δουλειές όπως να πέσει στα γόνατα για κάτι δύσκολους λεκέδες στα πλακάκια και γωνίες και σοβατεπιά; 

- αν της ζητήσω γενική, θα της πω εγώ τι θέλει καθάρισμα ή την αφήνω να κάνει τη δουλειά της;

- καθαριστικά και σφουγγάρια έχει δικά της ή της δίνω αυτά που προτιμώ εγω;

- την ώρα που κάνει δουλειές, εγώ τι κάνω; Κάθομαι στον ίδιο χώρο να επιβλέπω; Αυτό ντρέπομαι να το κάνω. Κάθομαι στο σαλόνι και χαζεύω; Κι αυτό ντρέπομαι να το κάνω. Προφανώς δεν μπορώ να μαγειρεύω την ώρα που καθαρίζει γιατί θα είναι σαν να λερώνω ταυτόχρονα. 

- αν της ζητήσω σίδερο, είναι μέσα στη συμφωνία με την ώρα ή θεωρείται άλλη δουλειά;

- της μιλάω την ώρα που δουλεύει για να μην την αντιμετωπίζω σαν υπηρέτρια, ή την αφήνω ήσυχη για να μην την πρήζω;

Αρχικά εξαρτάται πόσο συχνά θέλεις να έρχεται. Εαν την παίρνεις τακτικά, θα κάνει ακριβώς ό,τι θα έκανες και συ. Γενικώς εξηγείς εσύ τις ανάγκες σου,δηλαδή εσύ τι θέλεις. Θέλεις να σου πλένει πιατα και ρουχα και σίδερο τα συζητάς από την αρχή. Κάποιες τα κάνουν όλα ακόμα και μαγείρεμα. Μπορείς να ζητήσεις και βαριες δουλειές απλά να τα σκέφτεσαι σε λογικό χρονικό πλαίσιο δλδ μια μερα θα αναλάβει καλά κουζίνα με φούρνο ψυγειο κλπ και θα κάνει κατι πιο λαιτ μετά. Άλλη μέρα το μπάνιο καλά ή ο.τι χρειάζεσαι. Σίγουρα δε λες πέσε στα γόνατα και τρίψε ε,!! λες θα ήθελα να καθαρίσεις πολύ καλά κι αυτούς τους λεκέδες, ναι το ζητάς.

Καθαριστικά και απορρυπαντικά χρησιμοποιεί τα δικά μου και νομίζω είναι κ το πιο σωστό. 

Δε χρειάζεται να επιβλέπεις, εκει τριγύρω θα σαι κ συ κ θα ξέρεις τι γίνεται.

Υπό άλλες συνθήκες θα μπορούσες να ασχολείσαι κ συ με κάτι από τις δουλειες εαν ήθελες να βοηθήσεις, υπό αυτές άραξε κ ας ντρέπεσαι κ λιγο. Πρέπει να προσέχεις τον εαυτό σου. Σίγουρα θα τη βοηθήσεις σε κάτι πολύ απλό τύπου να της φέρεις ένα πανί ένα νεράκι βρε αδερφέ αλλά μέχρι εκεί.  

Δε χρειαζεται να της μιλάς, θέλω να πω η ίδια θα σου μιλήσει τόσο όσο χρειάζεται κ για να μην ειστε εντελώς ξένες αλλα κ να μην διακόπτει τη δουλειά της. 

Η γενική σίγουρα χρειάζεται κάποιες μέρες και σίγουρα θα τα λέτε και πιο αναλυτικά για το τι θα κάνετε αν αναλάβει και καθημερινές δουλειές. 

Αυτή σίγουρα ξέρει τη δουλειά της όμως εσύ θα βγάλεις το πρόγραμμα ανάλογα με τις ανάγκες σου.

Εγώ προσωπικά της κάνω κ ένα καφεδάκι αν θέλει κ κάτι να φάει.

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Έσπερος said:

Λόγω προχωρημένης εγκυμοσύνης θα αναγκαστώ να φέρω μια γυναίκα στο σπίτι για μια μικρή βοήθεια και για τη γενική καθαριότητα πριν υποδεχτούμε το μωρό. Δεν είχα ξαναφέρει ποτέ, ούτε εγώ ούτε η μητέρα μου, οπότε δεν έχω ιδέα για το τι αναμένεται να κάνει και τι μπορώ να κάνω εγώ όσο θα είναι εκεί. Εντωμεταξύ για κάποιο λόγο νιώθω άβολα με την ιδέα, φανταστείτε ότι την στην αρχή της εγκυμοσύνης έκανα μόνη μου γενική στο σπίτι που ξενοικιάσαμε και στο σπίτι που μετακομίσαμε, γιατί δεν ήθελα να φέρω γυναίκα. Τώρα όμως δεν μπορώ να το αποφύγω κυρίως επειδή θα γεννήσω σε άλλη πόλη και θα λείψω κάμποσο καιρό πριν και μετά τον τοκετό, και δεν υπάρχει άλλος συγγενής για να ετοιμάσει το σπίτι όταν επιστρέψουμε -χώρια που δέχομαι και απίστευτες πιέσεις από μαμά και πεθερά για το πώς θα καθαριστεί κάθε γωνίτσα του σπιτιού για το μωρό. 

 

Κωδικοποιώ λοιπόν τις απορίες μου για να με βοηθήσουν οι πιο έμπειρες. (Διευκρινίζω ότι θα πάρω συστάσεις, μικρό μέρος είμαστε έτσι κι αλλιώς, και θα κινηθώ στις τιμές της περιοχής).

- Όταν έρχονται για τις εβδομαδιαίες δουλειές, τι ακριβώς κάνουν; Εννοώ, εσείς καθαρίζετε το σπίτι πριν έρθουν για να κάνουν τα πιο βαριά; Θα ντρεπόμουν να έρθει και να βρει σκόνη στα έπιπλα ή το μπάνιο και στάμπες στα πλακάκια ή τα ντουλάπια της κουζίνας, αλλά αν είναι να τα κάνω αυτά μόνη μου, ποιος ο λόγος να έρθει;

- μπορώ να της ζητήσω πιο βαριές δουλειές όπως να πέσει στα γόνατα για κάτι δύσκολους λεκέδες στα πλακάκια και γωνίες και σοβατεπιά; 

- αν της ζητήσω γενική, θα της πω εγώ τι θέλει καθάρισμα ή την αφήνω να κάνει τη δουλειά της;

- καθαριστικά και σφουγγάρια έχει δικά της ή της δίνω αυτά που προτιμώ εγω;

- την ώρα που κάνει δουλειές, εγώ τι κάνω; Κάθομαι στον ίδιο χώρο να επιβλέπω; Αυτό ντρέπομαι να το κάνω. Κάθομαι στο σαλόνι και χαζεύω; Κι αυτό ντρέπομαι να το κάνω. Προφανώς δεν μπορώ να μαγειρεύω την ώρα που καθαρίζει γιατί θα είναι σαν να λερώνω ταυτόχρονα. 

- αν της ζητήσω σίδερο, είναι μέσα στη συμφωνία με την ώρα ή θεωρείται άλλη δουλειά;

- της μιλάω την ώρα που δουλεύει για να μην την αντιμετωπίζω σαν υπηρέτρια, ή την αφήνω ήσυχη για να μην την πρήζω;

 

Λοιπόν, πάρε χαρτί και μολύβι:

 

1oν. Πρέπει άμεσα να απαλλαγείς από τις ενοχές, ντροπές ή οποαδήποτε άλλη σκέψη ότι κάνεις κάτι "μη επιτρεπτό". Θα την αντιμετωπίσεις όπως οποιονδήποτε άνθρωπο ΠΡΟΣΛΑΜΒΑΝΕΙΣ για παροχή υπηρεσιών. Λοιπά παραδείγματα: υδραυλικός/ηλεκτρολόγος/δικηγόρος/τεχνικός κομπιούτερ/ασφαλιστής/καθηγητής πιάνου κλπ. Το ότι αυτό που θα κάνει ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ να το κάνεις κι εσύ, δεν σημαίνει τίποτα απολύτως. Για εκείνη είναι η εργασία της κι εσύ ο άνθρωπος που την προσέλαβε για τις υπηρεσίες της.

Αν βάλεις αυτό καλά στο μυαλό σου, οι μισές σου απορίες θα λυθούν μόνες τους.

-Θα άλλαζες το καζανάκι μην έρθει ο υδραυλικός και το βρει χαλασμένο και ρεζιλευετείς;

-Θα διέκοπτες ένα ιδιαίτερο μάθημα για να πιάσεις κουβέντα στον καθηγητή μήπως πλήττει εκείνη την ώρα;

 

2ον. Θα κανονίσετε αν θα πληρωθεί με την ώρα ή με το πρότζεκτ. Εγώ δεν προτιμώ με την ώρα γιατί δεν μου αρέσει να σκέφτομαι μήπως καθυστερεί επίτηδες αλλά ούτε θέλω να "τιμωρήσω" κάποια που είναι γρήγορη. Εσύ κάνε όπως νιώθεις καλύτερα.

 

3ον. Καθαριστικά και σφουγγάρια πάρε εσύ. Δε θέλεις αυτά που έτριψαν και το σπίτι της απέναντι.

 

4ον. Να ξέρεις τι θέλεις. Χοντρικά ένα σπίτι μέχρι 100τμ, μπορεί να γίνει με πατζούρια-τζάμια-καλό ξεσκόνισμα-σκούπα-σφουγγάρισμα-μπάνια καλό καθάρισμα σε μια μέρα.

Αν θέλεις σίδερο δεν ξέρω αν προλαβαίνει, ίσως πρέπει να αφήσεις κάτι από τα άλλα.

 

5ον. Τι θα κάνεις τον εαυτό σου. Κι εμένα με δυσκολεύει αυτό. Εγώ χώνω τη μούρη μου στο κομπιούτερ ή βάζω πλυντήρια. Κάτι θα βρεις.

 

6ον. Αν στα κάνει χάλια μην παραιτηθείς από την ιδέα. Φταίει η συγκεκριμένη και όχι το πρότζεκτ "παίρνω γυναίκα". Κάνε το συνήθεια, όσο σε παίρνει. Μια λεχώνα δεν πρέπει να φθείρεται με τις δουλειές του σπιτιού. Θα βρεις από κάπου αλλού να κόψεις αν χρειάζεται.

 

7ον. Το πιο σημαντικό. Είπες

δέχομαι και απίστευτες πιέσεις από μαμά και πεθερά

Κι είσαι ετοιμόγεννη ε; (σαρδόνιο και πικραμένο χαμόγελο). Αχχχχχχχ.....εμμμμμμ.....εδώ έχουμε πρόβλημα. Μπες και διάβασε σχετικά θέματα τώρα που έχεις χρόνο (να κάτι ωραίο να κάνεις όσο σφουγγαρίζει η γυναίκα) να είσαι προετοιμασμένη. Αν τώρα νομίζεις ότι νιώθεις πίεση...δεν έχεις ιδέα το θα πάθουν μόλις επιστρέψεις με το μωράκι στο καλάθι. Θα γίνουν γκρέμλινς. Be prepared!!!!!!

 

 

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Αννα 35 Ευχαριστώ για την απάντηση! Σκοπεύω για αρχή, αφού τη γνωρίσω, να της ζητήσω μια γενική μέσα-έξω πριν φύγω για την Αθήνα, ώστε μετά να έρθει να κάνει ο,τι έξτρα προκύψει πριν έρθει το μωρό. Μετά θα τη χρειαστώ για κάποιο διάστημα με το νεογέννητο για κάτι εβδομαδιαίο, και μετά βλέπουμε. Αυτό με τις υποδείξεις μου ακούγεται καλή ιδέα, θα ήθελα κι εγώ να είμαι διακριτική γιατί στο κάτω κάτω επαγγελματικά το κάνει, χώρια που αν είναι μεγάλη θα είναι και πιο έμπειρη νοικοκυρά από εμένα. Όταν την καλούσες δυο φορές την εβδομάδα, υποθέτω ότι καθάριζες στο ενδιάμεςο ο,τι προέκυπτε από το μαγείρεμα στην κουζίνα και ό,τι άλλο λερωνόταν στο σπίτι από την καθημερινή χρήση;  

 

Ευχαριστώ και για τις απαντήσεις που προέκυψσν όσο έγραφα. Καταλαβαίνω ότι το τι κάνουμε την ίδια ώρα είναι κοινός προβληματισμός οπότε ξεαγχώθηκα κάπως από αυτό το σκέλος. 

 

Μιας και το έφερε η κουβέντα, τι ακριβώς προετοιμασία καθαριότητας κάνατε πριν έρθει το μωρό στο σπίτι; Είχε πάει κάποια τρελογιαγιά να το απολυμάνει ακριβώς πριν έρθετε από το μαιευτήριο; Στο φτωχό μου μυαλό, αν έχει γίνει καλή γενική κάποιο διάστημα πριν, και μετά η φυσιολογική συντήρηση, αυτό αρκεί. Δεν ξέρω όμως οι γιαγιάδες τι γνώμη έχουν, που θα είναι και μακριά και δεν μπορούν να βοηθήσουν /ελέγξουν...

Επεξεργάστηκαν by Έσπερος
Link to comment
Share on other sites

Όταν ερχόταν 2 φορές την εβδομάδα σίγουρα στο ενδιάμεσο καθάριζα τα μπάνια, το wc και την κουζίνα. Γενικά το σπίτι δε χρειαζόταν πολλά καθότι απουσιάζαμε αρκετές ώρες λόγω εργασίας. Αν είστε αρκετά τακτικοί και προσεκτικοί λίγη θα είναι η συντήρηση που θα χρειαστεί.

Ο τρόπος που σε αντιμετωπίζει η ζωή είναι ένας ανελέητος καθρέφτης του τρόπου που εσύ αντιμετωπίζεις τη ζωή.

Link to comment
Share on other sites

Για το μωρό, να σου πω την αλήθεια δε θυμάμαι κάποια συζήτηση γύρω από αυτό, άρα δεν είχαμε κάνει τίποτα ιδιαίτερο. Και τι να κάνεις άλλωστε; δεν θα χρησιμοποιείτε το σπίτι με το μωρό μέσα; θα ζείτε κάθε μέρα σε συνθήκες τέλειας απολύμανσης;

Ένα φυσιολογικά καθαρό σπίτι είναι μια χαρά. Το μωρό εξάλλου ούτε θα μπουσουλίσει αυτή τη βδομάδα ούτε θα πάει στην τουαλέτα. :)

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι εχω την ιδια σκεψη να φωναζο καποια γυναικα αλλα για τον ακριβις λογο ντρεπομαι αλλα επισης και φοβαμαι τοσα και τοσα ακουγοντε τωρα περιμενω το δευτερο μωρακι και ειμαι στην αρχη αλλα εχω καποια μικρα θεματα υγειας που δεν μου επιτρεπουν και πολλα πολλα και το.πρωτο.ειναι 15 μηνων και τοσο ζωηρο παιδι που οταν θα ερθει η ωρα και μετα τον τοκετο σιγουρα θα χρειαστω βοηθεια θα ερχονται και οι δικοι μου που και που αλλα με δυο μωρα και σε δυοροφο (μεζονετα) με αχγωνει αυτο το θεμα αρκετα το σπιτι πρεπει να ειναι καθαρο να βρω μια γυναικα καθως πρεπει και οχι να.ειμαι μες το φοβο μηπως κανει κατι η παρει κατι .... με προβληματιζουν πολλα 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, ΑΝΝΑ24 είπε:

Για το μωρό, να σου πω την αλήθεια δε θυμάμαι κάποια συζήτηση γύρω από αυτό, άρα δεν είχαμε κάνει τίποτα ιδιαίτερο. Και τι να κάνεις άλλωστε; δεν θα χρησιμοποιείτε το σπίτι με το μωρό μέσα; θα ζείτε κάθε μέρα σε συνθήκες τέλειας απολύμανσης;

Ένα φυσιολογικά καθαρό σπίτι είναι μια χαρά. Το μωρό εξάλλου ούτε θα μπουσουλίσει αυτή τη βδομάδα ούτε θα πάει στην τουαλέτα. :)

Mα κι εγώ αυτό πιστεύω! Απλώς δεν ξέρω τι μπορεί να έχει μια τρελογιαγιά στο μυαλό της!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν σε ενδιαφέρει αυτό. Είναι ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ σπίτι με ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ μωρό. Μην τις αφήσεις να ανακατεύονται, τώρα είναι εντάξει, διαχειρίσιμο, έχει και λίγο πλάκα, το νιώθεις σαν φροντίδα. Αλλά μετά με το μωρό θα είναι πρόβλημα, σου το λέω εκ πείρας. Κι εγώ έτσι ανυποψίαστη και καλοπροαίρετη ήμουν και μέσα σε ένα μήνα μου κατέλαβαν τη ζωή.

Συγνώμη που σου λέω τέτοια πάνω σε μια χαρούμενη στιγμή, απλά θα ήθελα να με έχει προειδοποιήσει κι εμένα κάποιος! :?

 

Όπως έχουν τώρα γνώμη για την καθαριότητα, θα έχουν μετά για το μπάνιο του μωρού, για τη θερμοκρασία του σπιτιού, για το πως θα το ντύσεις, γιατί θηλάζεις και δεν τρώει αρκετά, γιατί το έβγαλες έξω και θα κρυώσει κλπ κλπ. Κι αν έχουν και αντίθετες γνώμες, θα θέλεις να πάρεις τα βουνά.

Ευτυχώς εσύ έχεις ήδη πάρει τις θάλασσες και θα σωθείς!

Εντάξει, όλοι οι άνθρωποι δεν είναι ίδιοι και μπορεί να μη σου συμβεί ποτέ αυτό. Επείδή όμως μου χτύπησαν και γνώριμα καμπανάκια, είπα να μοιραστώ την εμπειρία μου.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνεις και τα λες, όχι ότι δεν τα ξέρω και δεν τα έχω καταλάβει. Μέχρι τώρα ήταν πραγματικά διακριτικές, αλλά με το μωρό έχουν πάθει αυτή τη μετάλλαξη και κάνουν σαν να είναι δικό τους παιδί - κι εμείς σαν τελείως ανεύθυνα όντα που όλα τα βλέπουν εύκολα και όλο τους άλλους σχολιάζουν! Ευτυχώς μας χωρίζουν αρκετά ναυτικά μίλια, μακριά κι αγαπημένες!

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Μιας και το έφερε η κουβέντα, τι ακριβώς προετοιμασία καθαριότητας κάνατε πριν έρθει το μωρό στο σπίτι; Είχε πάει κάποια τρελογιαγιά να το απολυμάνει ακριβώς πριν έρθετε από το μαιευτήριο; Στο φτωχό μου μυαλό, αν έχει γίνει καλή γενική κάποιο διάστημα πριν, και μετά η φυσιολογική συντήρηση, αυτό αρκεί.

Προσωπικα, εκανα μια γενικη στον 8ο με την μητερα μου και τη μερα που θα γυρνουσαμε σπιτι απο το μαιευτηριο ο μπαμπας μας αερισε το σπιτι, εκανε μια σκουπα και ενα σφουγγαρισμα. Δεν νομιζω οτι χρειαζεται κατι παραπανω.

 

Παράθεση

Δεν ξέρω όμως οι γιαγιάδες τι γνώμη έχουν, που θα είναι και μακριά και δεν μπορούν να βοηθήσουν /ελέγξουν...

Αφου θα ειναι μακρια τι αγχωνεσαι; Παντως, καλα ειπωθηκε να μελετησεις λιγο τα ορια για τις γιαγιαδες. Να πω την αληθεια εγω ημουνα αρκετα παθητικη (ειδικα με τη πεθερα)προ εγκυμοσυνης αλλα οταν εγινα μανα αρχισα να "δαγκωνω" (το ενστικτο μαλλον:-D), να μιλαω ξεκαθαρα και να βαζω τα πραγματα στη θεση τους...απλα γιατι δεν γινεται αλλιως! 

 
Link to comment
Share on other sites

Την πεθερά τη βάζει στη θέση της ο άντρας μου παραπάνω απ' όσο χρειάζεται, όσα κουφά μας λέει είναι περισσότερο χάσμα γενεών παρά παρεμβάσεις, εγώ συνήθως μεσολαβώ για να ηρεμήσουν τα πνεύματα! Τη μαμά μου την αναλαμβάνω εγώ, αλλά επειδή είμαι πιο διπλωματικός τύπος, την αφήνω να λέει διάφορα, αντιδρώ στα σοβαρά, και για τα άλλα απλώς κάνω αυτά που συμφωνούμε με τον άντρα μου και είμαστε όλοι ικανοποιημένοι. 

 

Αλλα με την καθαριότητα το έχω λίγο έγνοια, μην τυχόν πάνω στην αντίδραση για τις υπερβολές τους παραβλέψω κάτι που είναι όντως σημαντικό. Μου αρέσει πολύ η τακτοποίηση και η καθαριότητα, αλλά επειδή δεν έχω καμιά εμμονή με τα μικρόβια, φοβάμαι μήπως κάτι που είναι ουσιώδες για την υγιεινή του μωρού το παραλείψω.

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Μιας και το έφερε η κουβέντα, τι ακριβώς προετοιμασία καθαριότητας κάνατε πριν έρθει το μωρό στο σπίτι; Είχε πάει κάποια τρελογιαγιά να το απολυμάνει ακριβώς πριν έρθετε από το μαιευτήριο; Στο φτωχό μου μυαλό, αν έχει γίνει καλή γενική κάποιο διάστημα πριν, και μετά η φυσιολογική συντήρηση, αυτό αρκεί. Δεν ξέρω όμως οι γιαγιάδες τι γνώμη έχουν, που θα είναι και μακριά και δεν μπορούν να βοηθήσουν /ελέγξουν...

 

Γέννησα στο σπίτι και σου εγγυόμαι ότι δεν χρειάστηκε και δεν αποστείρωσα τίποτα και δεν έκανα καμιά ειδική καθαριότητα σε τίποτα. Αποστείρωση έκαναν οι μαίες στα εργαλεία τους, που ευτυχώς δεν χρειάστηκε να δω από κοντά. Από κει και πέρα, θεωρώ υγιές, να διατηρείς την υγιηνή του σπιτιού στα επίπεδα του "καθαρού" για σένα. Δεν χρειάζεται τίποτα περισσότερο. Τώρα οι γιαγιάδες, μπορούν να λένε ότι τους κατεβαίνει. Η μάνα μου πχ. θεωρούσε βρώμικη την πιτζάμα μου, που μόλις είχα φορέσει και αρα δεν έπρεπε όταν κάθομαι να αγγίζει το μπούτι μου, το σεντονάκι στο οποίο ξάπλωνε το νεογέννητο. Δηλαδή αυτό που φορούσα ήταν βρώμικο σε σχέση με τα πράγματα του παιδιού, no matter what! Της είπα ότι είναι όλα πλυμμένα στην ίδια πλύση και μόλις τα είχα βάλει (και τις πιτζάμες και τα σεντόνια του παιδιού) αλλά συνέχισε να με κοιτάει όλο ένταση, να μιαινω το σεντόνι του μωρού!-_-

 

Ο λόγος που έκανα μια γενική - πορτες, παραθυρα, παντουρια κ.α. είναι γιατί ήξερα ότι θα περάσει πολύυυυυς καιρός για να τα ξανακάνω. Κατα τα αλλα, σκουπισμα σφουγγαρισμα και ρουχα. Αυτα είναι τα πραγματα που εκανα και κανω ακόμη. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 53 λεπτά , Έσπερος είπε:

Την πεθερά τη βάζει στη θέση της ο άντρας μου παραπάνω απ' όσο χρειάζεται, όσα κουφά μας λέει είναι περισσότερο χάσμα γενεών παρά παρεμβάσεις, εγώ συνήθως μεσολαβώ για να ηρεμήσουν τα πνεύματα! Τη μαμά μου την αναλαμβάνω εγώ, αλλά επειδή είμαι πιο διπλωματικός τύπος, την αφήνω να λέει διάφορα, αντιδρώ στα σοβαρά, και για τα άλλα απλώς κάνω αυτά που συμφωνούμε με τον άντρα μου και είμαστε όλοι ικανοποιημένοι. 

 

Αλλα με την καθαριότητα το έχω λίγο έγνοια, μην τυχόν πάνω στην αντίδραση για τις υπερβολές τους παραβλέψω κάτι που είναι όντως σημαντικό. Μου αρέσει πολύ η τακτοποίηση και η καθαριότητα, αλλά επειδή δεν έχω καμιά εμμονή με τα μικρόβια, φοβάμαι μήπως κάτι που είναι ουσιώδες για την υγιεινή του μωρού το παραλείψω.

το ποιο ουσιωδες για μενα  για την υγιεινη του μωρου σου  οταν με το καλο ερθει, ειναι να αεριζετε το σπιτι και ειδικα ο χορος που θα ειναι το μωρο οσο καλυτερα γινεται...τωρα τα υπολοιπα που χρειαζονται εφοσων  μιλαμε για ενα καθαρο σπιτι ειναι μια συντηρη και οχι υπερβολες!! με το καλο σου ευχομαι....!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

H μαμά μου είναι γιατρός και απίστευτα υποχόνδρια. Ακόμη και εκείνη δε μου είπε ποτέ να απολυμάνω κάτι. Πέρα από ένα πλύσιμο σεντονια και ρούχα κλπ, όπως έτσι κι αλλιώς θα έκανα με καινούριες αγορές.

 

Link to comment
Share on other sites

Εσπερος, το πρώτο βήμα είναι να βρεις μια γυναίκα εμπιστοσύνης, ώστε αν θελήσεις και αργότερα να την κρατήσεις ή αν θελήσεις να βγεις μια βόλτα με το μωρο να μην έχεις ενδοιασμούς να την αφήσεις μόνη της στο σπίτι.

Συνήθως στην πρώτη επίσκεψη κάνουν γενική καθαριότητα, όσο καθαρό και αν είναι το σπίτι, προκειμένου να ξέρουν στη συνέχεια τι θα κάνουν και πότε, να μπορούν να διαχειριστούν δηλαδή το χώρο και τις εργασίες τους ανάλογα με το σύστημα που ακολουθούν.

Να μη νιώσεις ίχνος άγχους ή ντροπής. Η λίγη σκόνη ή οι λεκέδες στα έπιπλα είναι το λιγότερο που έχουν δει τα μάτια τους και θεωρείται και φυσιολογικό.

Εφόσον έχεις την οικονομική δυνατότητα να την αξιοποιήσεις την οικιακή βοήθεια και τώρα προ τοκετού και μετά τον τοκετό και θα σου έλεγα να την καθιερώσεις, κερδίζεις πολύτιμο χρόνο. Ειδικά εφόσον εργάζεσαι, με την επιστροφή στη δουλειά θα θέλεις τα απογεύματα και τα Σαββατοκύριακα να τα αφιερώνεις στην οικογένεια σου αντί να έχεις το άγχος του να προλάβεις να καθαρίσεις, να σιδερώσεις, κοκ.

Να προσθέσω πως σαφώς και δε χρειάζεται απολύμανση το σπίτι με την έλευση του μωρου.

Ο τρόπος που σε αντιμετωπίζει η ζωή είναι ένας ανελέητος καθρέφτης του τρόπου που εσύ αντιμετωπίζεις τη ζωή.

Link to comment
Share on other sites

Εσπερος μου εγω ξεκινησα γυναικα στον 5ο μηνα εγκυμοσυνης που ειχα μια αποκολληση κ επρεπε να κατσω ξαπλα. Την εφερνα 2 φορες την εβδομαδα. Την μια μερα μου κανει ολο το σπιτι (ξεσκονισμα  τζαμια μπανιο σκουπισμα σφουγγαρισμα κουζινα σαν γενικη ομως.) την αλλη μερα κανει ενα φρεσκαρισμα κ το σιδερο. Στην αρχη καθοταν 4 με 4μιση ωρες αλλα σιγα σιγα με το που εμαθε το σπιτι φτασαμε στο 3ωρο.οταν πρωτοηρθε ενιωθα ασχημα που ημουν ξαπλωμενη κ αυτη δουλευε αλλα επρεπε.Τωρα η ασχολουμε με τη μικρη μπορει κ να βγω κ εξω ακομα!! Την μερα που εφυγα απο μαιευτηριο ειχε ερθει ειχα καθαρισει οχι ομως κατι διαφορετικο απο τις αλλες φορες. Παντως οταν ειναι εδω κ δε κανω κατι αλλο (μαγειρεμα ,μικρη) κουβεντολογαμε γιατι ειναι κ 45 χρονων κ τυχαινει να δουλευει χρονια στον αντρα μου!!

Αα επισης καποιες φορες μεσα στο μηνα ερχεται μια μερα εξτρα για εσωτερικα ντουλαπιων κ πατζουρια! Για καμια δυο ωριτσες μονο

Επεξεργάστηκαν by balletina
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, ήταν όλες πολύ χρήσιμες και με βοήθησαν πολύ να ξεκαθαρίσω πώς θα χειριστώ το θέμα (και με τη γυναίκα, και με τις γιαγιάδες)!

Link to comment
Share on other sites

Έσπερος, μια υποχόνδρια έψαχνες; Μπορεί να μην είμαι εγώ, αλλά η κοπέλα που έρχεται για το σπίτι κάνει τακτικά δουλειές που ούτε φανταζόμουν ότι υπήρχαν!!! Νομίζω ότι ποτέ μα ποτέ δεν θα σκεφτόμουν να καθαρίσω έτσι το σπίτι μου, οπότε σου αναφέρω απλώς, αλλά όχι για την έλευση του μωρού, τι θα μπορούσε να κάνει έξτρα: καθαρίζει τα σιφόνια μια φορά ανά κάποιους μήνες, μου βγάζει αρκετά τακτικά κάτι ένθετα λέει κάτω απ' τα ντουλάπια της κουζίνας (που είναι μέσα κενά) και μαζεύουν σκόνη, φυσικά μετακινεί ψυγείο/ηλ.κουζίνα/καναπέδες και σκουπίζει/σφουγγαρίζει από πίσω, ε και κλασικά τα πατζούρια όποτε κρίνει. Γενικώς, εγώ της αφήνω το σπίτι στον αυτόματο πιλότο κι επειδή έρχεται τακτικά πάντα βγαίνω εκείνη τη μέρα με τον μπέμπη βόλτα, διότι αφενός το σπίτι γίνεται ψυγείο και ξεπαγιάζουμε, αφετέρου είναι μέρα οικογενειακής εξόδου για εμάς, δηλαδή θέλω να την περάσουμε κάνοντας κάτι ευχάριστο κι όμορφο οι 2 μας ή οι 3 μας. 

Α, άλλα που ξέχασα και τα κάνει περίπου 1 στο 3μηνο: ξεσκόνισμα σε βιβλιοθήκες/ντουλάπια κουζίνας/πόρτες από πάνω όμως, δηλ. ανεβαίνει σε σκάλα, καθάρισμα ντουλάπας μέσα αφού βγάλει τα ρούχα και καθαρίζει και τα χαλιά περίπου 1 στο 3 μηνο πάλι νομίζω αλλά δεν υπάρχουν πολλά. Αφού πάντως θα τη φέρεις 1 φορά αξίζει να σου κάνει κάτι πιο περίεργο που δεν κάνεις εσύ, κάτι πιο "βαρύ" ας πούμε

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι ...ποσο περιπου ειναι ο μισθος πως πανε αυτα με την ωρα με τον μηνα η αναλογως τι θα κανει δλδ τι ειδους δουλειες θα ηθελα μια σχετικη ενημερωση ωστε αμα παρω την αποφαση να μην δινω ουτε λιγα αλλα ουτε και πολλα ....

Link to comment
Share on other sites

Εμάς όταν ερχόταν δυο φορές την εβδομάδα πληρωνόταν ωρομισθιο. Πλέον που απασχολείται καθημερινά παίρνει μισθό και δώρα και εργοσημο φυσικά. Οι τιμές κυμαίνονται. Προφανώς αν απασχολείται λιγότερες ημέρες και ώρες αμείβεται περισσότερο την ώρα.

Ο τρόπος που σε αντιμετωπίζει η ζωή είναι ένας ανελέητος καθρέφτης του τρόπου που εσύ αντιμετωπίζεις τη ζωή.

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα ...γιατι δεν θελω να βρω καποια και να της δινω λιγοτερα απο οσο αξιζεις η να καταλβει οτι δεν εχω ιδεα και να με πιασει " κοτσο"  να πληρωνω παραπανω απο οτι πρεπει .... 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...