Χορηγία Επικοινωνίας:  160 Χρόνια Γκάζι 

19/11  Κυριακή από τις 11:00-14:00 π.μ. στην Τεχνόπολη Δήμου Αθηναίων
 Για ενήλικες και παιδιά από 5 -11 ετών !

Είσοδος Ελεύθερη 

Απαραίτητη η κράτηση θέσης!

Πατήστε στην εικόνα ή εδώ για να δηλώσετε συμμετοχή

texnopoli17nov.png

k&m

Αυχενική διαφάνεια

31 δημοσιεύσεις σε αυτό το θέμα

σαφώς και θα είχες λιγότερες τύψεις... έως και καθόλου αν έφευγε μόνο του... η στεναχώρια θα είναι η ίδια όμως... ακόμα και με τον ερχομό του παιδιού που θα κρατήσεις στα χέρια σου, η στεναχώρια αυτή δεν φευγει... παίρνεις δύναμη πολύ όμως. Πραγματικά σε καταλαβαίνω, σε νιώθω και πονάω μαζί σου. 

αν θες την γνώμη μου, αν έχετε αποφασίσει πως θα τερματίσετε την κύηση, μην το καθυστερείτε. και για ψυχολογικούς λόγους...η αναμονή αυτή σε διαλύει. δεν γίνεσαι ποτέ έτοιμη για κάτι τέτοιο. και για πρακτικούς λόγους, όσο προχωράει η εγκυμοσύνη τόσο πιο δύσκολο γίνεται και θέλει πιο προσεκτικούς χειρισμούς από τον γιατρό. εγώ την πρώτη μου διακοπή που έκανα στην 13η εβδομάδα οριακά προλάβαμε και έκανα απόξεση. την δεύτερη όμως φορά που έφτασα 15η εβδομάδα δεν γινόταν απόξεση, έγινε γέννα κανονική. κάτι πιο επώδυνο σωματικά και κυρίως ψυχολογικά, αλλά το πιο σωστό για τον οργανισμό μου, με την μικρότερη επέμβαση του γιατρού και τις λιγότερες πιθανές επιπλοκές. αν πάλι δεν θέλετε να τερματήσετε την κύηση είμαστε και πάλι μαζί σας. η απόφαση είναι μόνο δική σας και είναι σεβαστή από όλους. 

αυτό άρεσε στην/στον 1 person

1/4/13...3/7/17...my 2 angel girls in the sky...

cesap3.png

Διαφημίσεις

Ποσο άδικη μπορει να ειναι η ζωη...

Μακαρι να μην συνέβαιναν τέτοια περιστατικά.. στεναχωριέμαι καθε φορα που τα διαβάζω.. εύχομαι ο θεοσ να σασ δωσει οτι σασ στέρησε.. 

Καλή δύναμη κ καλο κουραγιο..

Να μασ μιλατε για να ανακουφίζεστε..να ξέσπατε..

πρίν από 55 λεπτά , Pleiad είπε:

σαφώς και θα είχες λιγότερες τύψεις... έως και καθόλου αν έφευγε μόνο του... η στεναχώρια θα είναι η ίδια όμως... ακόμα και με τον ερχομό του παιδιού που θα κρατήσεις στα χέρια σου, η στεναχώρια αυτή δεν φευγει... παίρνεις δύναμη πολύ όμως. Πραγματικά σε καταλαβαίνω, σε νιώθω και πονάω μαζί σου. 

αν θες την γνώμη μου, αν έχετε αποφασίσει πως θα τερματίσετε την κύηση, μην το καθυστερείτε. και για ψυχολογικούς λόγους...η αναμονή αυτή σε διαλύει. δεν γίνεσαι ποτέ έτοιμη για κάτι τέτοιο. και για πρακτικούς λόγους, όσο προχωράει η εγκυμοσύνη τόσο πιο δύσκολο γίνεται και θέλει πιο προσεκτικούς χειρισμούς από τον γιατρό. εγώ την πρώτη μου διακοπή που έκανα στην 13η εβδομάδα οριακά προλάβαμε και έκανα απόξεση. την δεύτερη όμως φορά που έφτασα 15η εβδομάδα δεν γινόταν απόξεση, έγινε γέννα κανονική. κάτι πιο επώδυνο σωματικά και κυρίως ψυχολογικά, αλλά το πιο σωστό για τον οργανισμό μου, με την μικρότερη επέμβαση του γιατρού και τις λιγότερες πιθανές επιπλοκές. αν πάλι δεν θέλετε να τερματήσετε την κύηση είμαστε και πάλι μαζί σας. η απόφαση είναι μόνο δική σας και είναι σεβαστή από όλους. 

Και αύριο να πηγαίναμε που είμαι 14 ευδομάδων και 1  ο γιατρός θα ξεκίναγε την διαδικασία με υποθέτα γιατί είπε ότι ειναι καλύτερα.  Ετσι θα βγει όλο μαζί και αν χρειαστεί θα κάνει και απόξεση. Πραγματικά εφιάλτης όλο αυτό. 

1 hour ago, Pleiad είπε:

Κορίτσι μου να ρωτήσω. Την μεσογειακή αναιμία από την στιγμή που ξέρετε εσείς ότι έχετε το στίγμα δεν υπάρχει τρόπος να το μάθετε από τις πρώτες ευδομάδες της εγκυμοσύνης αν τα παιδάκια έχουν η όχι; Ρωτάω γιατί είναι και αυτό πολύ επώδυνο να ξέρεις ότι υπάρχει αυτή η πιθανότητα να έχουν τα παιδάκια μ. αναιμία και να τι μαθαίνεις σε προχωρημένη εγκυμοσύνη. 

On 10/11/2017 at 8:32 ΜΜ, Vasilo είπε:

Με αφορμή το post σου διάβασα για το σύνδρομο Turner. Συμπερασματικά τα κορίτσια αυτά μπορούν να έχουν μια φυσιολογική ζωή. Φυσικά χρειάζεται σωστή ενημέρωση,στενή ιατρική παρακολούθηση και ψυχολογική υποστήριξη,όμως τα θέματα υγείας που προκύπτουν απο το σύνδρομο αντιμετωπίζονται. 

Δεν το ανέφερα για να πω κάτι συγκεκριμένο σε σένα σχετικά με την απόφασή σου. 

Λυπάμαι γι' αυτό που περνάς στ'αλήθεια και σου εύχομαι σύντομα η λύπη σου να γίνει και πάλι χαρά.

Καλησπέρα σας και σας ευχαριστώ για το σχόλιο σας. Ναι τα κορίτσια με την απλή μορφή του συνδρόμου έχουν κάποια θεματάκια.  Στην καλύτερη περίπτωση τα κοριτσάκια αυτά έχουν χαμηλό ανάστημα κάτι το οποίο το αντιμετωπίζεις σχετικά με αυξητική ορμόνη, απουσία περιόδου, και διάφορα από αυτά που γράφουν αφού λέτε ότι διαβάσατε και εσείς κάποια πραγματάκια με αφορμή αυτό το ποστ. Εμάς δυστυχώς η μπεμπούλα έχει αντί για 46 χρωμοσώματα 45.Το ένα χρωμόσωμα από τα 2 που καθορίζουν το φύλλο απουσιάζει. Αυτό σημαίνει ότι μιλάμε για βαριά μορφή συνδρόμου Turner. Σε αυτή την περίπτωση μιλάμε για πολύ σοβαρά προβλήματα. Πίστεψε με το ψάξαμε πολύ. Με γιατρό σύζυγο διαβάσαμε ότι υπάρχει και δεν υπάρχει, ξένες μελέτες μέχρι να δούμε τι είναι το καλύτερο. Φτάσαμε σε σημείο να λέμε ότι αν τα αποτελέσματα του τεστ που κάναμε μας έδειχναν την απλή μορφή μπορεί και να το κρατάγαμε. Η γνώμη  παιδιάτρων, γενετιστων, και άλλων γιατρών που έχουν σχέση με φροντίδα τέτοιων περιστατικών είναι ο τερματισμός της κύησης. 

Επεξεργάστηκαν by k&m

On Tue Nov 14 2017 at 11:49 ΜΜ, k&m είπε:

Και αύριο να πηγαίναμε που είμαι 14 ευδομάδων και 1  ο γιατρός θα ξεκίναγε την διαδικασία με υποθέτα γιατί είπε ότι ειναι καλύτερα.  Ετσι θα βγει όλο μαζί και αν χρειαστεί θα κάνει και απόξεση. Πραγματικά εφιάλτης όλο αυτό. 

Κορίτσι μου να ρωτήσω. Την μεσογειακή αναιμία από την στιγμή που ξέρετε εσείς ότι έχετε το στίγμα δεν υπάρχει τρόπος να το μάθετε από τις πρώτες ευδομάδες της εγκυμοσύνης αν τα παιδάκια έχουν η όχι; Ρωτάω γιατί είναι και αυτό πολύ επώδυνο να ξέρεις ότι υπάρχει αυτή η πιθανότητα να έχουν τα παιδάκια μ. αναιμία και να τι μαθαίνεις σε προχωρημένη εγκυμοσύνη. 

Μακάρι να μπορούσαμε από πιο νωρίς να ξέραμε. Το νωρίτερο που γίνεται είναι με λήψη τροφοβλάστης μετά την 12 εβδομάδα. Πάντως ξέρω πως προσπαθούν να καταφέρουν να κάνουν τον έλεγχο πιο νωρίς παίρνοντας αίμα της μητέρας. Ίσως στα επόμενα χρόνια, τα επόμενα ζευγάρια να μπορούν να κάνουν αυτόν τον έλεγχο

Με την χρήση της εξωσωματικής και του προεμφυτευτικου ελέγχου μειώνεις σημαντικά τα ποσοστά το μωρό να νοσεί αλλά λόγω του φαινομένου του μωσαικισμου, ούτε η εξωσωματική σου δίνει 100% ασφάλεια. Οπότε ακόμα και σε αυτή την περίπτωση ξανακάνεις λήψη τροφοβλάστης για σιγουριά. 

1/4/13...3/7/17...my 2 angel girls in the sky...

cesap3.png

Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, k&m είπε:

Καλησπέρα σας και σας ευχαριστώ για το σχόλιο σας. Ναι τα κορίτσια με την απλή μορφή του συνδρόμου έχουν κάποια θεματάκια.  Στην καλύτερη περίπτωση τα κοριτσάκια αυτά έχουν χαμηλό ανάστημα κάτι το οποίο το αντιμετωπίζεις σχετικά με αυξητική ορμόνη, απουσία περιόδου, και διάφορα από αυτά που γράφουν αφού λέτε ότι διαβάσατε και εσείς κάποια πραγματάκια με αφορμή αυτό το ποστ. Εμάς δυστυχώς η μπεμπούλα έχει αντί για 46 χρωμοσώματα 45.Το ένα χρωμόσωμα από τα 2 που καθορίζουν το φύλλο απουσιάζει. Αυτό σημαίνει ότι μιλάμε για βαριά μορφή συνδρόμου Turner. Σε αυτή την περίπτωση μιλάμε για πολύ σοβαρά προβλήματα. Πίστεψε με το ψάξαμε πολύ. Με γιατρό σύζυγο διαβάσαμε ότι υπάρχει και δεν υπάρχει, ξένες μελέτες μέχρι να δούμε τι είναι το καλύτερο. Φτάσαμε σε σημείο να λέμε ότι αν τα αποτελέσματα του τεστ που κάναμε μας έδειχναν την απλή μορφή μπορεί και να το κρατάγαμε. Η γνώμη  παιδιάτρων, γενετιστων, και άλλων γιατρών που έχουν σχέση με φροντίδα τέτοιων περιστατικών είναι ο τερματισμός της κύησης. 

Δεν αμφισβητώ κάτι απ'όσα λες και καλά έκανες που το έψαξες πολύ. Πολλές φορές τρομάζουμε στη λέξη σύνδρομο, ενώ δεν είναι πάντα τόσο άσχημα τα πράγματα. Δυστυχώς στη δική σας περίπτωση είναι πολύ σοβαρό.

Πραγματικά σου εύχομαι μέσα απ'την καρδιά μου να περάσει όλο αυτό γρήγορα και να σας κάνει πιο δυνατούς. 

Να έχεις θάρρος! Να προσπαθήσεις πάλι για παιδάκι! Καλή τύχη!

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα