Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αυχενική διαφάνεια


k&m

Recommended Posts

Καλημέρα σας. Αυτή είναι η πρώτη φορά που δημοσιεύω κάτι. Θέλω να μοιραστώ μαζί σας την στενοχώρια μου. Είμαι στην 12 ευδομάδα κύησης και χθες πήγα και έκανα αυχενική διαφάνεια σε εξειδικευμένο κέντρο. Μας είπε ο γιατρός ότι το πάχος της αυχενικής είναι αυξημένο  4.20 και το Doppler τριγλώχινας μη φυσιολογικό (ανάστροφη ροή). Έγινε λήψη τροφοβλάστης και το βράδυ περιμένω αποτέλεσμα για να σύνδρομα. Σε μια βδομάδα θα έχουμε στα χέρια μας πιο αναλυτικά για περισσότερες ασθένειες. Επίσης στην 16 ευδομάδα αν πάνε όλα καλά τώρα  θα πρέπει να γίνει έλεγχος να δούμε τι γίνεται με την καρδιά του εμβρύου. Έχω στεναχωρηθεί τόσο πολύ που δεν μπορώ πλέον να σκεφτώ θετικά. Ο γιατρός εκτιμά ότι είναι κάποια τρισωμία κορίτσια. Θα σκάσω δεν αντέχω άλλο. Μόνο για σύνδρομο Dοwn οι πιθανότητες είναι 1:4. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • k&m

    k&m 19 δημοσιεύσεις

  • Pleiad

    Pleiad 7 δημοσιεύσεις

  • MARMAT

    MARMAT 5 δημοσιεύσεις

  • Nansy29

    Nansy29 5 δημοσιεύσεις

Καλησπερα ..εγω ειμαι στην 2εγκυμοσηνη  και σε λιγες μερες εχω να την κανω με αχγωνει πολυ η αυχενικη διαφανεια...αλλα πρεπει να σκεφτεσαι θετικα γιατι μην ξεχνας οτι επειρεαζεται το  εβρυο απο την ολη στεναχωρεια σου...αλλα απο οτι γνωριζω συνηθως αυτο συμβαινει σε γυναικες που ειναι

Παράθεση

Μεγαλυτερες

Μην  στεναχωριεσε ολα θα πανε καλα ..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 52 λεπτά , k&m είπε:

Καλημέρα σας. Αυτή είναι η πρώτη φορά που δημοσιεύω κάτι. Θέλω να μοιραστώ μαζί σας την στενοχώρια μου. Είμαι στην 12 ευδομάδα κύησης και χθες πήγα και έκανα αυχενική διαφάνεια σε εξειδικευμένο κέντρο. Μας είπε ο γιατρός ότι το πάχος της αυχενικής είναι αυξημένο  4.20 και το Doppler τριγλώχινας μη φυσιολογικό (ανάστροφη ροή). Έγινε λήψη τροφοβλάστης και το βράδυ περιμένω αποτέλεσμα για να σύνδρομα. Σε μια βδομάδα θα έχουμε στα χέρια μας πιο αναλυτικά για περισσότερες ασθένειες. Επίσης στην 16 ευδομάδα αν πάνε όλα καλά τώρα  θα πρέπει να γίνει έλεγχος να δούμε τι γίνεται με την καρδιά του εμβρύου. Έχω στεναχωρηθεί τόσο πολύ που δεν μπορώ πλέον να σκεφτώ θετικά. Ο γιατρός εκτιμά ότι είναι κάποια τρισωμία κορίτσια. Θα σκάσω δεν αντέχω άλλο. Μόνο για σύνδρομο Dοwn οι πιθανότητες είναι 1:4. 

Δεν σ κάνει καλό να αγχωνεσαι στην κατασταση σ, αυτες είναι μόνο πιθανότητες.. Που σημαίνει ότι απ τα 4 παιδάκια τα 3 είναι υγιεστατα. Μπορεί κ το δικό σ παιδάκι να ανηκει σε αυτά. Απ τη στιγμή που έκανες την εξέταση περίμενε τα αποτελέσματα κ μη σκέφτεσαι τα χειρότερα.. Σ εύχομαι τα αποτελέσματα σ να είναι καλά..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την θετική σου σκέψη να είσαι καλά. Προσπαθώ να μην αγχώνομαι αλλά είναι πολύ δύσκολο. Απο την μια σκέφτομαι ότι δεν περνάει η ώρα μέχρι το βράδυ να μας πάρει τηλ ο γιατρός να μας ανακοινώσει  τα αποτελέσματα και από την άλλη δεν θέλω να μάθω. Ο Θεός βοηθός... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

13 ώρες πρίν, k&m είπε:

Ευχαριστώ πολύ για την θετική σου σκέψη να είσαι καλά. Προσπαθώ να μην αγχώνομαι αλλά είναι πολύ δύσκολο. Απο την μια σκέφτομαι ότι δεν περνάει η ώρα μέχρι το βράδυ να μας πάρει τηλ ο γιατρός να μας ανακοινώσει  τα αποτελέσματα και από την άλλη δεν θέλω να μάθω. Ο Θεός βοηθός... 

Φαντάζομαι πόσο δύσκολο είναι, τώρα θα έχεις πάρει τα αποτελέσματα.. Ελπίζω να είναι θετικά κ να απολαύσεις την εγκυμοσύνη σ!!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν είναι καθόλου ευχάριστα τα αποτελέσματα. Το κοριτσάκι μου έχει σύνδρομο Turner.  Μόνο εγώ ξέρω πόσο πολύ ήθελα ένα μωρό και ήθελα να είναι και κοριτσάκι. Τώρα πρέπει να μαζέψω τα κομμάτια μου και να παω να κάνω έκτρωση. 

Link to comment
Share on other sites

On 9/11/2017 at 2:20 ΜΜ, k&m είπε:

Καλημέρα σας. Αυτή είναι η πρώτη φορά που δημοσιεύω κάτι. Θέλω να μοιραστώ μαζί σας την στενοχώρια μου. Είμαι στην 12 ευδομάδα κύησης και χθες πήγα και έκανα αυχενική διαφάνεια σε εξειδικευμένο κέντρο. Μας είπε ο γιατρός ότι το πάχος της αυχενικής είναι αυξημένο  4.20 και το Doppler τριγλώχινας μη φυσιολογικό (ανάστροφη ροή). Έγινε λήψη τροφοβλάστης και το βράδυ περιμένω αποτέλεσμα για να σύνδρομα. Σε μια βδομάδα θα έχουμε στα χέρια μας πιο αναλυτικά για περισσότερες ασθένειες. Επίσης στην 16 ευδομάδα αν πάνε όλα καλά τώρα  θα πρέπει να γίνει έλεγχος να δούμε τι γίνεται με την καρδιά του εμβρύου. Έχω στεναχωρηθεί τόσο πολύ που δεν μπορώ πλέον να σκεφτώ θετικά. Ο γιατρός εκτιμά ότι είναι κάποια τρισωμία κορίτσια. Θα σκάσω δεν αντέχω άλλο. Μόνο για σύνδρομο Dοwn οι πιθανότητες είναι 1:4. 

Ευχομαι ολα να πανε καλα...πολλεσ φορεσ κ οι εξετασεισ αυτεσ πέφτουν εξω..εχω ακούσει τετοοια περιπτωση..μεινε δυνατη κ μακατι ολα να πανε κατ ευχην..

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, k&m είπε:

Δυστυχώς δεν είναι καθόλου ευχάριστα τα αποτελέσματα. Το κοριτσάκι μου έχει σύνδρομο Turner.  Μόνο εγώ ξέρω πόσο πολύ ήθελα ένα μωρό και ήθελα να είναι και κοριτσάκι. Τώρα πρέπει να μαζέψω τα κομμάτια μου και να παω να κάνω έκτρωση. 

Λυπάμαι πολύ για την εξέλιξη, εύχομαι να καταφέρεις γρήγορα να συνέλθεις κ να έρθει γρήγορα μία νέα εγκυμοσύνη με υγιές μωρακι..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με αφορμή το post σου διάβασα για το σύνδρομο Turner. Συμπερασματικά τα κορίτσια αυτά μπορούν να έχουν μια φυσιολογική ζωή. Φυσικά χρειάζεται σωστή ενημέρωση,στενή ιατρική παρακολούθηση και ψυχολογική υποστήριξη,όμως τα θέματα υγείας που προκύπτουν απο το σύνδρομο αντιμετωπίζονται. 

Δεν το ανέφερα για να πω κάτι συγκεκριμένο σε σένα σχετικά με την απόφασή σου. 

Λυπάμαι γι' αυτό που περνάς στ'αλήθεια και σου εύχομαι σύντομα η λύπη σου να γίνει και πάλι χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρός μας είπε ότι αυτό το σύνδρομο δεν μπορείς να το εντοπίσεις από τους υπερήχους. Εγώ έκανα βιοψία τροφοβλάστης και το μάθαμε.Η αλήθεια είναι ότι περιμέναμε  κάποια τρισωμία γιατί η αυχενική διαφάνεια είναι μεγάλη. Από την στιγμή όμως που δεν είναι τρισωμία με τόσο μεγάλη αυχενική διαφάνεια  και είναι Turner η εκτίμηση του γιατρού είναι ότι πρόκειται για βαριά μορφή του συγκεκριμένου συνδρόμου. Τα θέματα υγείας αυτού του συνδρόμου δεν θεραπεύονται. Κάτι κάνεις από ιατρικής πλευράς αλλά ότι και να κάνεις δεν παύεις να έχεις ένα παιδί με σοβαρά προβλήματα στην υγεία του. Και ναι υπάρχουν γυναίκες με ελαφριά μορφή αυτού του συνδρόμου αλλά από την στιγμή που ο υπερηχογραφιστής εκτιμά ότι πρόκειται για δύσκολη μορφή με βάση τα ευρήματα δεν θεωρώ σωστό να γεννήσω αυτό το μωρό τη στιγμή που δεν θα μπορώ να του προσφέρω μια καλή ζωή. Είναι πολύ δύσκολο όλο αυτό και εύχομαι καμία κοπέλα να μην χρειαστεί να μπει σε τέτοιο δίλημμα. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και την συμπαράσταση 

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ δυσκολο αυτο που περνας ...εγω προσωπικα δεν ξερω πως θα το αντιμετοπισα ...αλλα πιστευω οτι αμα φερεις ενα μωρο τοσο ασχημο στην υγεια δεν ειναι μονο το οικονομικο και το ψυχολογικο που χρειαζεται καποιος αλλα και το τι θα απογινει αυτο το παιδι ( οταν φυγουν οι γονεις ) με λογικα πλαισια σε κανενα ιδριμα η οπου διποτε αλλου ..αρα θα εισαι με τον καημο τι θα γινει υστερα αυτο οταν μεινει μονο του ...εγω απο μικρη πιστευω οτι ολα για καποιο λογο γινονται και τιποτα στην τυχη ...κουραγιο κοριτσι μου ..επισης σκεψου το πολυ καλα.πριν παρεις την αποφαση και ψαξτο καλα ...

Link to comment
Share on other sites

 Aggeliki21 έχεις δίκιο σε αυτά που λες. Δυστυχώς δεν ζούμε σε οργανωμένο κράτος έτσι ώστε να πεις ότι υπάρχει υποστήριξη. Το άλλο που σκευτόμαστε με τον άντρα μου είναι ότι εδώ στην επαρχία που μένουμε δεν υπάρχει η δυνατότητα ένα τέτοιο περιστατικό από ιατρικής πλευράς να αντιμετωπιστεί εδώ. Γιαυτό το λόγο κάνουμε προγεννητικό έλεγχο για να μπορέσουμε να αποτρέψουμε δύσκολες καταστάσεις. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι πολύ πιθανό εαν είναι βαριάς μορφής να οδηγούσε και σε αυτόματη αποβολή. Οπως και να έχει αυτόν τον σκοπό έχει ο προγεννητικός έλεγχος, να προλαβαίνει τέτοιες καταστάσεις και είναι πολύ δύσκολη η θέση σου όπως και η απόφαση που πήρες. Ο χρόνος είναι ο καλύτερος/χειρότερος γιατρός (εδώ οι απόψεις διίστανται), παρόλα αυτά θα σου έρθουν κι άλλες ευκαιρίες και πολλές χαρές. 

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό μου είπε και ο γιατρός ότι το πιθανότερο κάποια στιγμή θα γίνει η αποβολή. Δεν πρέπει να ρισκάρω όμως και να κάτσω να περιμένω. Όσο πιο γρήγορα γίνεται μου είπε τόσο το καλύτερο. Σε 2 μέρες μπαίνω στην 13η ευδομάδα και δεν θέλω να πάω. Δεν είμαι έτοιμη. Δεν μπορώ να το πιστέψω. Μέχρι πριν 5 μέρες όλα ήταν μια χαρά και τώρα πρέπει να πάρω τηλέφωνο να κανονίσω άλλα. Φοβάμαι και έκτρωση να κάνω. Δεν ξέρω. Πολλές φορές λέω μακάρι τις επόμενες μέρες πριν πάω να κάνω να γίνει κάτι από μόνο του, να πάρει θέση η φύση και να μην πάρω αυτό το βάρος και την αμαρτία πάνω μου. Νομίζω δεν θα το ξεπεράσω ποτέ. 

Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσι μου πολύ δύσκολο όλο αυτό... Το έχω περάσει δύο φορές... Δύο βαριά άρρωστα κοριτσάκια μεγαλωσαν στην κοιλιά μου μέχρι την 15η εβδομάδα περίπου. Μια πολύ δύσκολη απόφαση που όμως παίρνουμε με γνώμονα την ζωή των παιδιών μας και την ποιότητα της αν αυτή καν υπάρχει. Δύσκολες αυτές οι μέρες τις αναμονής, δύσκολοι και οι επόμενοι μήνες. Δεν είναι κάτι που ξεπερνάς τελικά... Μόνο ο χρόνος θα σε βοηθήσει. Να μιλάς με τους δικούς σου ανθρώπους, βοηθά. Να κλάψεις, να πενθήσεις. Και εμείς εδώ είμαστε μαζί σας

1/4/13...3/7/17...my 2 angel girls in the sky...XSZ4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Μην βάζεις τις σκέψεις σου σε σκοτεινά και δύσβατα μονοπάτια, περί αμαρτιών και ευθυνών. Μείνε στη φύση, η οποία έκανε ένα λάθος και αργά ή γρήγορα θα το διόρθωνε. Δυστυχώς η φύση δεν νοιάζεται για τα συναισθήματά μας, όμως στηρίξου στους ανθρώπους σου. Εξωτερίκευσε αυτά που νιώθεις, μην τα κρατάς μέσα σου και κλάψε κ ξέσπασε και θρήνησε στη συνέχεια την απώλεια σου. Θα μάθεις να ζεις με αυτό και θα προσπαθήσεις ξανά και η αγάπη θα ρθει ξανά και τότε θα μείνει. Στ' αλήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Καλή μου... Δεν ήθελα να σου γράψω πριν πάρεις τα αποτελέσματα στα χέρια σου. Εγώ το πέρασα 2 φορές. 15η και 24η εβδομάδα. Το πρώτο μου παιδάκι κ εμάς με τριγλωχινα κ ελαφρώς αυξημένη αυχενική είχε down. Δυστυχώς είμαστε κάποιες που πρέπει να περνάμε αυτή τη δοκιμασία. Εύχομαι καλό κουράγιο, θα το αντέξεις γιατί μπορείς! Γιατί είναι για καλό του παιδιού και δικό σου. Ότι χρειαστείς είμαστε εδώ. Δύναμη....την έχεις! Την έχουμε!

Link to comment
Share on other sites

Pleiad λυπάμαι πολύ για αυτά που έχεις περάσει και εσύ. Δεν είναι λίγο να χάνεις 2 παιδιά και σε προχωρημένη σχετικά εγκυμοσύνη.  Ελπίζω και εσύ να κατάφερες να βρεις ισορροπία. Έχεις παιδάκι κορίτσι μου τώρα; Φαντάζομαι ότι τα κοριτσάκια σου δεν είχαν και τα 2 Turner. Ρωτάω γιατί ο γιατρός μας είπε ότι είναι κάτι τυχαίο και αν κατάλαβα καλά δεν έχει σχέση με επόμενη κύηση. 

 

Link to comment
Share on other sites

Ισορροπία... Ακόμα την αναζητώ μέσα μου. Τα κοριτσάκια μου είχαν μεσογειακή αναιμία. Μετά την πρώτη μου απώλεια έκανα εξωσωματική και προεμφυτευτικο και έχω μια κορούλα που γεννήθηκε υγιέστατη και κοντεύει τα 3,5 έτη. Ακολούθησε δεύτερη εξωσωματική, έμεινα έγκυος αλλά παλινδρομησε. Μετά αποφασίζουμε να προσπαθήσουμε και πάλι μόνοι μας, εξάλλου οι πιθανότητες με το μέρος μας ήταν...αλλά δυστυχώς πέσαμε σε αυτό το 1/4 και το κοριτσάκι μου νοσουσαι. Γέννησα 15 εβδομάδων αυτό τον Ιούλιο. Είμαι πραγματικά τόσο χαρούμενη που κατάφερα να αποκτήσω το κοριτσάκι μου, όμως οι απώλειες μου μετά από την γέννηση της με έκαναν να ξαναχασω τις ισορροπίες μου. Τώρα είμαι σε διαδικασία εξωσωματικής και πάλι. Ίσως και η τελευταία μου προσπάθεια αφού έχω κουραστεί...να προσπαθώ για το αυτονόητο. Ένα υγιέστατο αδερφάκι για την κόρη μου. 

Όσον αφορά την δική σας περίπτωση, θα ήταν εξαιρετικά σπάνιο να σας ξανασυμβεί. Και είμαι σίγουρη ότι σύντομα θα μας ξαναγράψεις για τα ευχάριστα της επόμενης εγκυμοσύνης σου!

1/4/13...3/7/17...my 2 angel girls in the sky...XSZ4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Πολύ λυπάμαι γι' αυτά που διάβασα!! Έχω βιώσει κι εγώ μια παλίνδρομη κύηση στην 11η εβδομάδα μόλις στα 20 μου και ξέρω τι πάει να πει απώλεια... Τώρα έχω ένα γιο μόλις 1 μήνα!!! Έκανα καθαρισμό μήτρας επειδή δεν είχα αποβάλει απο μονη μου και μέσα σε ενάμιση μήνα έμεινα πάλι έγκυος!!! Ένας Θεός ξέρει βέβαια πόσο φοβισμένη ήμουν και κάθε μήνα περίμενα να ακούσω κάτι κακό στην εξέταση... Αυτά στα λέω για να σου τονίσω ότι μετά από κάτι τέτοιο μένεις έγκυος πάρα πάρα πολύ εύκολα :-) :-):-):-)

Εύχομαι τα καλύτερα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Με αυτα που διαβαζω ειληκρινα εχω τρομαξει πιο πολυ παρολο που ειναι η δευτερη εγκυμοσυνη...ολοι λενε 1:4 αλλα το δικο μ συμπερασμα ειναι πιο πολυ απο οτι 1 :4  και ειλικρινα να συχγαρω τα κοριτσια που το ξεπερασαν και ξανα προσπαθουν και δεν τα παρατανε εμενα αμα μου συμβει κατι τετοιο δεν ξερω πως θα το παρω και τι θα κανω μονο και μονο στην ιδεα τρελονομαι .... 

Link to comment
Share on other sites

On 12/11/2017 at 4:48 ΜΜ, Pleiad είπε:

Ισορροπία... Ακόμα την αναζητώ μέσα μου. Τα κοριτσάκια μου είχαν μεσογειακή αναιμία. Μετά την πρώτη μου απώλεια έκανα εξωσωματική και προεμφυτευτικο και έχω μια κορούλα που γεννήθηκε υγιέστατη και κοντεύει τα 3,5 έτη. Ακολούθησε δεύτερη εξωσωματική, έμεινα έγκυος αλλά παλινδρομησε. Μετά αποφασίζουμε να προσπαθήσουμε και πάλι μόνοι μας, εξάλλου οι πιθανότητες με το μέρος μας ήταν...αλλά δυστυχώς πέσαμε σε αυτό το 1/4 και το κοριτσάκι μου νοσουσαι. Γέννησα 15 εβδομάδων αυτό τον Ιούλιο. Είμαι πραγματικά τόσο χαρούμενη που κατάφερα να αποκτήσω το κοριτσάκι μου, όμως οι απώλειες μου μετά από την γέννηση της με έκαναν να ξαναχασω τις ισορροπίες μου. Τώρα είμαι σε διαδικασία εξωσωματικής και πάλι. Ίσως και η τελευταία μου προσπάθεια αφού έχω κουραστεί...να προσπαθώ για το αυτονόητο. Ένα υγιέστατο αδερφάκι για την κόρη μου. 

Όσον αφορά την δική σας περίπτωση, θα ήταν εξαιρετικά σπάνιο να σας ξανασυμβεί. Και είμαι σίγουρη ότι σύντομα θα μας ξαναγράψεις για τα ευχάριστα της επόμενης εγκυμοσύνης σου!

Κοριτσάκι μου λυπάμαι πάρα πολύ. Δεν είναι καθόλου ευχάριστα αυτά που σου συνέβησαν και μπράβο σου που το αντιμετωπίζεις.  Εμένα μου τυχαίνει πρώτη φορά αυτό και είμαι ράκος. Είχαμε πει αύριο να πηγαίναμε να ξεκινούσε η διαδικασία αλλά το ακυρώσαμε γιατί δεν είμαστε έτοιμοι. Ακόμα το σκευτόμαστε. Πολλές φορές λέω δεν έχω δικαίωμα να του αφαιρέσω την ζωή αλλά πάλι λες τι ζωή και αυτή; Προσπαθώ πάλι να σκεύτομαι ψύχραιμα τι θέλω. 

Είπαμε να περιμένουμε ακόμα λίγες μέρες μήπως αποβάλω μόνη μου μιας και οι πιθανότητες να γεννηθεί το μωράκι (με όλα τα γνωστά και άγνωστα  προβλήματα του) 

είναι μόλις 1%. Δεν ξέρω πραγματικά τι να κάνω. Πιστεύω ότι θα είχα λιγότερες τύψεις εάν γινόταν κάτι από μόνο του. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...