Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ασφαλής χρήση κινητού και επίβλεψη γονέων.


Recommended Posts

πρίν από 17 λεπτά , ΛΕΜΟΝΙΑ2 είπε:

 

Οσο για την ορθη χρηση του ιντερνετ  υπαρχουν απειρα φιλτρα προστασιας και γονικοι ελεγχοι. Λιγος χρονος και εστω και λιγα χρηματα σε καποιο ειδικο που θα τα ενσωματωσει στους υπολογιστες, ταμπλετ, κινητα. Τιποτα περισσοτερο δεν χρειαζεται απο εμας τους γονεις.   

 

 

Ε όχι και τίποτα περισσότερο. Νομίζεις ότι αν βάλουμε ένα φίλτρο ξεμπερδέψαμε; και όταν βρεθεί σε υπολογιστή χωρίς φίλτρο τι θα γίνει; ή όταν είναι με έναν φίλο του οποίου το κινητό δεν έχει φίλτρο; Δεν είναι η λύση ο έλεγχος γιατί δεν μπορείς ως γονιός να ελέγχεις τα πάντα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 158
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Νομίζω αντιλαμβάνομαι τι λες @ΑΡΓΚ. Εννοείς ότι ο γονιός, πρέπει να έχει μιλήσει και να έχει δώσει μια ιδέα στο παιδί, για πράγματα που είναι μπροστά από την ηλικία του, προκειμένου να μην αποτελέσουν αντικείμενο "μυστηρίου" και έλξης, αργότερα. Οτι το παιδί που ξέρει τι είναι επαφές, γεννητικά όργανα, ότι υπάρχουν βρισιές και έχουν αυτό το νόημα κτλ. όταν θα ακούσει sex ή οποιαδήποτε αναφορά γύρω από αυτό, δεν θα τρέξει να το ψάξει στο ιντερνετ να δει τί είναι, γιατί θα έχει ήδη αντίληψη περί αυτού.

Καταλαβάινω καλά;

 

Αν εννοείς αυτό, τότε συμφωνώ και επαυξάνω. Εχω κι εγώ ανιψιά, 10 χρονών τότε, που ήρθε να μου πει, ότι κάτι "πρωτάκια" της λένε να κάνει sex με τον τάδε. Οπως το κατάλαβα, ήταν το εφάμιλλο του "θέλεις να τα φτιάξεις με τον τάδε;" ή "η Μαρία αγαπάει τον Κωστάκι". Και μέσα από πολύ κουβέντα, μου ξεφούρνισε ότι το έψαξε στο κινητό της μαμάς. Το sex. Προφανώς δεν είχε ιδέα τι είναι και η αναζήτηση που έκανε της έδωσε μια εικόνα γυμνών αθρώπων, αλλά από κει και πέρα, ρωτούσε συγκεκριμένα τι είναι και τι κάνει το sex σαν να ήταν αντικείμενο ή κάτι τέτοιο, οπότε μετά τις πρώτες λίγες διευκρινίσεις, θεώρησα καλύτερο να της επισημάνω ότι μπορεί και πρέπει να ρωτήσει τη μαμά της. Αλλά έπαθα ένα σοκ, βλέποντας ότι ένα κορίτσι έτοιμο, ένα βήμα πριν την εφηβεία, που δεχόταν φλερτακια και είχε ρομαντικές σκέψεις για αγόρια, δεν είχε ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ για τι πράγμα μιλάει, γιατί πράγμα μιλούσαν όλοι και τι ήταν τέλοσπάντων αυτό το sex, που ΕΠΡΕΠΕ να κάνει με το αγοράκι που της άρεσε. Το χειρότερο είναι πως, ένα χρόνο μετά, μιλώντας πάλι για τα ίδια, μου μετέφερε την άποψη ότι "sex κάνεις όταν στο ζητήσουν τα αγόρια. Δεν μπορείς να πεις όχι στα αγόρια, γιατί είναι πιο δυνατά....".

Δεν χρειάζεται καν να αναλύσω ή να εξηγήσω, πόσο επικίνδυνο είναι για το συγκεκριμένο κορίτσι, η άγνοια, αλλά και οι πεποιθήσεις που έχει αναπτύξει γύρω από τις σχέσεις μεταξύ ανδρών και γυναικών. Δεν θα πέσω από τα σύννεφα αν μάθω ότι στο γυμνάσιο, έκανε κάποια σεξουαλική πράξη και εκτέθηκε εξαιτίας αυτής. Αφού το παιδί ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ για τι πράγμα μιλάει, ενώ ταυτόχρονα θεωρεί ότι πρέπει να το κάνει!  

 

Τέλος θα ήθελα να προσθέσω, ότι οι σύλλογοι γονέων, θα έπρεπε να κινητοποιηθούν σε επίπεδο ενημέρωσης των γονέων, ώστε οι γονείς να μην εξαντλούνται σε απαγορεύσεις και επιτήρηση και σαφώς να έχουν συναίσθηση ότι, τα φίλτρα προστασίας και οι γονικοί έλεγχοι είναι ένα ελάχιστο μέτρο προστασίας, που θα βοηθήσει μικρά παιδιά να αποφύγουν δυσάρεστες εικόνες. Τίποτα περισσότερο. Είναι πολύ λυπηρό να νομίζουν γονείς, ότι άπαξ και έβαλαν φίλτρα προστασίας, έχουν κάνει τα μέγιστα για να βοηθήσουν και να προστατέψουν τα παιδιά τους, από ανεπιθύμητες πληροφορίες του ιντερνετ. Από τη μια απορώ, πως γίνεται να κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας, από την άλλη, έχω επίγνωση ότι το έκαναν και οι γονείς μας σε άλλα θέματα οπότε, κατανοώ ότι κάποιοι επιλέγουν απλώς να επαναλάβουν πρακτικές, χωρίς να αγγίζουν το πρόβλημα. 

Επεξεργάστηκαν by kine
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Έσπερος είπε:

Το ίντερνετ είναι ένα εργαλείο, τίποτα παραπάνω, τίποτα παρακάτω. Είναι βαρύ να λέμε ότι όλο το ιντερνετ είναι παραπληροφόρηση, γιατί αυτό θα καταστήσει τελικά το παιδί μας αναλφάβητο σε έναν τομέα. Και οι μισές εφημερίδες είναι οχετός παραπληροφόρησης, τι σημαίνει αυτό; 

Δεν είπα να μην ξέρει να το χρησιμοποιήσει το παιδί. Το αντίθετο. Επειδή ακριβώς είναι πηγή παραπληροφόρησης (όπως και όλες οι εφημερίδες) θα πρέπει να γνωρίζει πως να το χρησιμοποιεί και να έχει αναπτύξει κριτική σκέψη. Και να μην πιστεύει το πρώτο που θα διαβάσει σε ένα site.

Εδώ βλέπεις ενήλικες- κατά τα άλλα υποτίθεται μορφωμένους- και πιστεύουν ότι βλακεία διαβάσουν στο ίντερνετ, επειδή ας πούμε το αναπαράγουν πολλές σελίδες...

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , erin0000 είπε:

Ε όχι και τίποτα περισσότερο. Νομίζεις ότι αν βάλουμε ένα φίλτρο ξεμπερδέψαμε; και όταν βρεθεί σε υπολογιστή χωρίς φίλτρο τι θα γίνει; ή όταν είναι με έναν φίλο του οποίου το κινητό δεν έχει φίλτρο; Δεν είναι η λύση ο έλεγχος γιατί δεν μπορείς ως γονιός να ελέγχεις τα πάντα.

 

Tα φιλτρα ειναι το πρωτο βημα που πρεπει να κανουμε σαν γονεις. Εαν δεν μπορουμε, δεν θελουμε,αδιαφορυμε, βαριομαστε, να ενημερωθουμε ,να ασχοληθουμε με αυτο το εργαλειο της τεχνολογιας για προστασια δενμπορουμε νασυζητουμε τιποτα περισσοτερο. Ολα τα υπολοιπα ειναι φιλοσοφικες συζητησεις ετσι για να ξεγελαμε τον εαυτο μαςοτι ενδιαφερομαστε.

Αυτες τις λεξεις που εχω υπογραμμισει αυτες εχω ακουσει  απο γονεις. 

Και εννοειται οτι δεν αρκει αυτο. Οσο για τον ελεγχο και φυσικα τα παιδα θελουν ελεγχο απο τους γονεις και καθοδηγηση. Συνδυασμος. 

Και το βασικοτερο το παραδειγμα μας. Αν εχουμε το κινητο συνεχεια επανω μας, εαν καθομαστε μπροστα σε μια τηλεοραση, εαν ασχολουμαστε εμεις συνεχεια με forum,facebook ktl.

θα ειμαστα ανακολουθοι με τις συμβουλες που δινουμε. 

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, kine said:

Τέλος θα ήθελα να προσθέσω, ότι οι σύλλογοι γονέων, θα έπρεπε να κινητοποιηθούν σε επίπεδο ενημέρωσης των γονέων, ώστε οι γονείς να μην εξαντλούνται σε απαγορεύσεις και επιτήρηση και σαφώς να έχουν συναίσθηση ότι, τα φίλτρα προστασίας και οι γονικοί έλεγχοι είναι ένα ελάχιστο μέτρο προστασίας, που θα βοηθήσει μικρά παιδιά να αποφύγουν δυσάρεστες εικόνες. Τίποτα περισσότερο. Είναι πολύ λυπηρό να νομίζουν γονείς, ότι άπαξ και έβαλαν φίλτρα προστασίας, έχουν κάνει τα μέγιστα για να βοηθήσουν και να προστατέψουν τα παιδιά τους, από ανεπιθύμητες πληροφορίες του ιντερνετ. Από τη μια απορώ, πως γίνεται να κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας, από την άλλη, έχω επίγνωση ότι το έκαναν και οι γονείς μας σε άλλα θέματα οπότε, κατανοώ ότι κάποιοι επιλέγουν απλώς να επαναλάβουν πρακτικές, χωρίς να αγγίζουν το πρόβλημα. 

 

Για ακόμη μία φορά γενικεύεις χωρίς να λαμβάνεις υπόψη ότι όλα δεν είναι στο θέμα του κάθε γονιού! Και άντε εγώ ως γονιός έχω πράξει όλα όσα λες και άντε και ο σύλλογος γονέων στο σχολείο κάνει τα δικά του, τα παιδιά εκείνα που χρησιμοποιούν τα κινητά για να τραβάνε τους συμμαθητές τους βίντεο στις τουαλέτες και μετά να τα χρησιμοποιούν κατά το δοκούν ποιος προστατεύει αυτά τα παιδιά???

Επειδή λοιπόν δεν είναι όλοι οι γονείς λογικά σκεπτόμενοι και επειδή το σχολείο τις περισσότερες φορές δεν μπορεί να λειτουργήσει ως πρέπει, θα πρέπει να υπάρξει απαγόρευση χρήσης των κινητών στα σχολεία, γιατί προφανώς δεν είναι σε θέση όλα τα παιδιά στην ηλικία που βρίσκονται να το διαχειριστούν!

Γιατί ο διασυρμός ενός παιδιού στο διαδίκτυο είναι πολύ πιο σημαντικός από την στέρηση ελευθεριών σε 5 κακομαθημένα που πάνε στο σχολείο με το iphone!

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μα αυτό ακριβώς είναι το ζητούμενο: πώς θα καλλιεργηθεί η κριτική σκέψη. Σίγουρα δεν καλλιεργείται με απαγορεύσεις ή με φίλτρα. Αυτά είναι μόνο μια δικλίδα ασφαλείας μέχρι να κάνεις το παιδί να κατακτήσει την κριτική σκέψη. Και δεν ξέρω και αν είναι πάντα αποτελεσματικά.

 

Υπάρχει όμως και μια παράμετρος που είναι το σύνολο των εικόνων που δέχεται το παιδί από την οικογένεια. Μπορεί οι γονείς να νιώσουν ότι θα κάνουν καλό αγοράζοντας βιβλία ( που οι ίδιοι δεν ανοίγουν ποτέ) ή κλείνοντας την τηλεόραση όταν είναι μπροστά το παιδί αλλά τα συνολοκά μηνύματα που του περνούν να είναι χαμηλού επιπέδου. Το να βάζεις φίλτρο στο ίντερνετ αλλά να αφήνεις εκτεθειμένη την αθλητική εφημερίδα που σε συγκεκριμένη σελίδα έχει γυμνές εικόνες, δεν προφυλάσσει το παιδί σου. Το να του απαγορεύεις την τηλεόραση αλλα να το πηγαίνεις να δει Σεφερλή στο θέατρο επίσης δεν το προφυλάσσει. Παρομοίως, αν σε μια οικογένεια κυριαρχεί μια λογική ότι ο άντρας είναι δυνατός, η γυναικα απροστάτευτη κλπ, το κορίτσι της οικογένειας μπορεί να υποκύψει ευκολότερα σε ερωτικές πιέσεις ασχέτως του αν το διάβασε στο ίντερνετ, και το αγόρι μπορεί να συμπεριφερθεί εξουσιαστικά γιατί το βλέπει σπίτι του, όχι γιατί το είδε σε μια τσόντα. 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Έσπερος said:

Μα αυτό ακριβώς είναι το ζητούμενο: πώς θα καλλιεργηθεί η κριτική σκέψη. Σίγουρα δεν καλλιεργείται με απαγορεύσεις ή με φίλτρα. Αυτά είναι μόνο μια δικλίδα ασφαλείας μέχρι να κάνεις το παιδί να κατακτήσει την κριτική σκέψη. Και δεν ξέρω και αν είναι πάντα αποτελεσματικά.

 

Υπάρχει όμως και μια παράμετρος που είναι το σύνολο των εικόνων που δέχεται το παιδί από την οικογένεια. Μπορεί οι γονείς να νιώσουν ότι θα κάνουν καλό αγοράζοντας βιβλία ( που οι ίδιοι δεν ανοίγουν ποτέ) ή κλείνοντας την τηλεόραση όταν είναι μπροστά το παιδί αλλά τα συνολοκά μηνύματα που του περνούν να είναι χαμηλού επιπέδου. Το να βάζεις φίλτρο στο ίντερνετ αλλά να αφήνεις εκτεθειμένη την αθλητική εφημερίδα που σε συγκεκριμένη σελίδα έχει γυμνές εικόνες, δεν προφυλάσσει το παιδί σου. Το να του απαγορεύεις την τηλεόραση αλλα να το πηγαίνεις να δει Σεφερλή στο θέατρο επίσης δεν το προφυλάσσει. Παρομοίως, αν σε μια οικογένεια κυριαρχεί μια λογική ότι ο άντρας είναι δυνατός, η γυναικα απροστάτευτη κλπ, το κορίτσι της οικογένειας μπορεί να υποκύψει ευκολότερα σε ερωτικές πιέσεις ασχέτως του αν το διάβασε στο ίντερνετ, και το αγόρι μπορεί να συμπεριφερθεί εξουσιαστικά γιατί το βλέπει σπίτι του, όχι γιατί το είδε σε μια τσόντα. 

 

Εγώ προσωπικά το τι κάνει κανείς στο σπίτι του ούτε με αφορά ούτε μπορώ να το ελέγξω και όπως μας είχε πει και μία ψυχολόγος στο σχολείο σε συνάντηση που είχε έρθει το 1/3 των γονιών: αυτό που μπορούμε να ελέξγουμε είναι μόνο το σπίτι μας!

Επειδή όμως το δικό μου το παιδί που όσο ενημερωμένο και να είναι θα βρεθεί στο ίδιο σχολείο με το παιδί που έχει το κινητό και τραβάει τους συμμαθητές του ναι εκεί προσωπικά έχω την απαίτηση να απαγορευτεί το κινητό στο σχολείο γιατί προφανώς δεν μπορεί να γίνει σωστή διαχείρισή του!

Εγώ προσωπικά δεν νομίζω ότι ένας γονιός θα αγόραζε βιβλία για το παιδί του χωρίς να αγαπά ο ίδιος το βιβλίο, επειδή πρέπει, όμοιως ένας γονιός που συνειδητά δεν βλεπει τηλεόραση δεν θα πήγαινε το παιδί του σε κακής ποιότητας παραστάσης. Η παιδεία ενός ανθρώπου φαίνεται στο σύνολό του!

Επεξεργάστηκαν by zaxaroulini

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , zaxaroulini είπε:

 

Εγώ προσωπικά το τι κάνει κανείς στο σπίτι του ούτε με αφορά ούτε μπορώ να το ελέγξω και όπως μας είχε πει και μία ψυχολόγος στο σχολείο σε συνάντηση που είχε έρθει το 1/3 των γονιών: αυτό που μπορούμε να ελέξγουμε είναι μόνο το σπίτι μας!

Επειδή όμως το δικό μου το παιδί που όσο ενημερωμένο και να είναι θα βρεθεί στο ίδιο σχολείο με το παιδί που έχει το κινητό και τραβάει τους συμμαθητές του ναι εκεί προσωπικά έχω την απαίτηση να απαγορευτεί το κινητό στο σχολείο γιατί προφανώς δεν μπορεί να γίνει σωστή διαχείρισή του!

Εγώ προσωπικά δεν νομίζω ότι ένας γονιός θα αγόραζε βιβλία για το παιδί του χωρίς να αγαπά ο ίδιος το βιβλίο, επειδή πρέπει, όμοιως ένας γονιός που συνειδητά δεν βλεπει τηλεόραση δεν θα πήγαινε το παιδί του σε κακής ποιότητας παραστάσης. Η παιδεία ενός ανθρώπου φαίνεται στο σύνολό του! 

Μα το κινητο στο σχολειο απαγορευεται! Για πολλους λογους, οχι μονο για να μην γυριζουν ταινιες χωρις σεναριο στις τουαλετες! 

 

Αλλα το κινητο δεν απαγορευεται στην καφετερια, στο φροντιστηριο αγγλικων, στην παιδικη χαρα. Οποτε, οποιο παιδι ή εφηβος εχει καλλιτεχνικες ανησυχιες αισθησιακου τυπου, ειτε ως θεατης ειτε ως πρωταγωνιστης, θα βρει τροπο να τις ικανοποιησει και θα βρει και τροπο να τις μοιραστει με το ευρυ κοινο (ενδεχομενως και με το παιδι σου) σε καποιον αλλο χωρο, σε καποιο παρτι χωρις επιβλεψη για παραδειγμα :wink:

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , zaxaroulini είπε:

Για ακόμη μία φορά γενικεύεις χωρίς να λαμβάνεις υπόψη ότι όλα δεν είναι στο θέμα του κάθε γονιού! Και άντε εγώ ως γονιός έχω πράξει όλα όσα λες και άντε και ο σύλλογος γονέων στο σχολείο κάνει τα δικά του, τα παιδιά εκείνα που χρησιμοποιούν τα κινητά για να τραβάνε τους συμμαθητές τους βίντεο στις τουαλέτες και μετά να τα χρησιμοποιούν κατά το δοκούν ποιος προστατεύει αυτά τα παιδιά???

Επειδή λοιπόν δεν είναι όλοι οι γονείς λογικά σκεπτόμενοι και επειδή το σχολείο τις περισσότερες φορές δεν μπορεί να λειτουργήσει ως πρέπει, θα πρέπει να υπάρξει απαγόρευση χρήσης των κινητών στα σχολεία, γιατί προφανώς δεν είναι σε θέση όλα τα παιδιά στην ηλικία που βρίσκονται να το διαχειριστούν!

Γιατί ο διασυρμός ενός παιδιού στο διαδίκτυο είναι πολύ πιο σημαντικός από την στέρηση ελευθεριών σε 5 κακομαθημένα που πάνε στο σχολείο με το iphone!

 

Θα σε παρακαλούσα να διαβάζεις ορθώς και πλήρως τα γραφόμενα. Είπα "να μην εξαντλούνται σε φίλτρα και απαγορεύσεις" και ότι είναι "ελάχιστο μέτρο προστασίας". 

Από κει και πέρα, πρέπει να κατανοήσεις ότι για κάθε απαγόρευση, υπάρχει και αντίδραση, παράκαμψη, αμφισβήτηση αυτής. Αν δεν κάνω λάθος έχει πει η @Έσπερος ότι ούτως ή άλλως απαγορεύονται τα κινητά στο σχολείο. Στο δικό μου σχολείο, γυμνάσιο, απαγορευόντουσαν και τα κατέσχεται η διεύθυνση όποτε έβλεπε κάποιο. Ε και; Ολοι οι υπόλοιποι, κυκλοφορούσαν με κινητό, εκτός από εκείνον που του το είχε πάρει η διεύθυνση και έπρεπε να έρθει με το γονέα του, για να του επιστραφεί. Τι ακριβώς νομίζεις ότι προσφέρει ένα "απαγορεύεται" στο σχολείο; Ηδη υπάρχει. Δεν λειτουργεί. Οπως είπα και σε άλλο θέμα, η εμπειρία θα έπρεπε να μας είχε μάθει ότι τα παιδιά δεν μαθαίνουν με υποδείξεις και με "οφείλεις", όπως ούτε και με απαγορεύσεις. 

 

Τέλος, θα σε παρακαλούσα να μην κάνεις τέτοιους άκομψους χαρακτηρισμούς για τα παιδιά των άλλων ή για οποιαδήποτε παιδιά. Με το να δίνεις τέτοιους χαρακτηρισμούς, ούτε τα παιδιά σου προστατεύεις, ούτε τα παιδιά των άλλων βοηθάς.  

Επεξεργάστηκαν by kine
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Έσπερος said:

Μα το κινητο στο σχολειο απαγορευεται! Για πολλους λογους, οχι μονο για να μην γυριζουν ταινιες χωρις σεναριο στις τουαλετες! 

 

Αλλα το κινητο δεν απαγορευεται στην καφετερια, στο φροντιστηριο αγγλικων, στην παιδικη χαρα. Οποτε, οποιο παιδι ή εφηβος εχει καλλιτεχνικες ανησυχιες αισθησιακου τυπου, ειτε ως θεατης ειτε ως πρωταγωνιστης, θα βρει τροπο να τις ικανοποιησει και θα βρει και τροπο να τις μοιραστει με το ευρυ κοινο (ενδεχομενως και με το παιδι σου) σε καποιον αλλο χωρο, σε καποιο παρτι χωρις επιβλεψη για παραδειγμα :wink:

 

Καλέ σε ποιο σχολείο απαγορεύεται??? :shock::shock::shock:

Τυπικά ναι, αλλά δυστυχώς επειδή πολλοί εκπαιδευτικοί (και θα το ξέρεις καλύτερα) δεν ασχολούνται προφανώς και το χρησιμοποιούν κατά το δοκούν τα παιδιά!

Τέλος πάντως ο κάθε γονιός θα πρέπει να αφιερώνει χρόνο για να προσπαθεί να εξηγεί στο παιδί του πάααααρα πολλά πράγματα!

 

2 minutes ago, kine said:

 

Θα σε παρακαλούσα να διαβάζεις ορθώς και πλήρως τα γραφόμενα. Είπα "να μην εξαντλούνται σε φίλτρα και απαγορεύσεις" και ότι είναι "ελάχιστο μέτρο προστασίας". 

Από κει και πέρα, πρέπει να κατανοήσεις ότι για κάθε απαγόρευση, υπάρχει και αντίδραση, παράκαμψη, αμφισβήτηση αυτής. Αν δεν κάνω λάθος έχει πει η @Έσπερος ότι ούτως ή άλλως απαγορεύονται τα κινητά στο σχολείο. Στο δικό μου σχολείο, γυμνάσιο, απαγορευόντουσαν και τα κατέσχεται η διεύθυνση όποτε έβλεπε κάποιο. Ε και; Ολοι οι υπόλοιποι, κυκλοφορούσαν με κινητό, εκτός από εκείνον που του το είχε πάρει η διεύθυνση και έπρεπε να έρθει με το γονέα του, για να του επιστραφεί. Τι ακριβώς νομίζεις ότι προσφέρει ένα "απαγορεύεται" στο σχολείο; Ηδη υπάρχει. Δεν λειτουργεί. Οπως είπα και σε άλλο θέμα, η εμπειρία θα έπρεπε να μας είχε μάθει ότι τα παιδιά δεν μαθαίνουν με υποδείξεις και με "οφείλεις", όπως ούτε και με απαγορεύσεις. 

 

Τέλος, θα σε παρακαλούσα να μην κάνεις τέτοιους άκομψους χαρακτηρισμούς για τα παιδιά των άλλων ή για οποιαδήποτε παιδιά. Με το να δείνεις τέτοιους χαρακτηρισμούς, ούτε τα παιδιά σου προστατεύεις, ούτε τα παιδιά των άλλων βοηθάς.  

 

Σε ευχαριστώ πολύ που με συμβουλεύεις πως να φέρομαι! το ότι το κινητό απαγορεύεται στο σχολείο και δεν λειτουργεί αυτό εγώ πρέπει να το δεχτώ και να είμαι και ευχαριστημένη? Οπότε αντί να καθόμαστε και να λέμε στους άλλους αυτό που εμείς θεωρούμε ότι είναι το σωστό (είτε η μία άποψη είτε η άλλη) μήπως να αναλώσουμε το χρόνο μας στο να απαιτούμε να γίνονται τα αυτονόητα?

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 22 λεπτά , Έσπερος είπε:

Μα το κινητο στο σχολειο απαγορευεται! Για πολλους λογους, οχι μονο για να μην γυριζουν ταινιες χωρις σεναριο στις τουαλετες! 

 

Αλλα το κινητο δεν απαγορευεται στην καφετερια, στο φροντιστηριο αγγλικων, στην παιδικη χαρα. Οποτε, οποιο παιδι ή εφηβος εχει καλλιτεχνικες ανησυχιες αισθησιακου τυπου, ειτε ως θεατης ειτε ως πρωταγωνιστης, θα βρει τροπο να τις ικανοποιησει και θα βρει και τροπο να τις μοιραστει με το ευρυ κοινο (ενδεχομενως και με το παιδι σου) σε καποιον αλλο χωρο, σε καποιο παρτι χωρις επιβλεψη για παραδειγμα :wink:

 

Το σχολειο εχει κανονσμους και επιβαλλεται να τηρουνται που δυστυχως δεν συμβαινει παντα. Εισαι εκαπδευτικος και το γνωριζεις καλυτερα. 

Οι εκπαιδευτικοι κινουνται τις περισσοτερες φορες απο τις επιθυμιες των γονεων. 

 

Το οτι ενα παιδι θα βρει προσβαση σε "απαγορευμενες" ταινιες, η σε οτιδηποτε αλλο,εφοσον το θελει  δεν ειναι επιχειρημα οτι δεν βοηθουν οι απαγορευσεις στα σχολεια και ο ελεγχος των γονιων στι διαδικτυο. Στην ψυχολογια του ανθρωπου ολα εχουν διαβαθμισεις και η πραγματοποιηση της επιθυμιας απεχει κατα πολυ  απο την θεληση,ποσο μαλλον οταν γνωριζουμε, διαισθανομαστε  οτι προκειται για  κατι  επιβλαβες η υποπτο. 

Επεξεργάστηκαν by ΛΕΜΟΝΙΑ2
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, ΛΕΜΟΝΙΑ2 said:

 

Το σχολειο εχει κανονσμους και επιβαλλεται να τηρουνται που δυστυχως δεν συμβαινει παντα. Εισαι εκαπδευτικος και το γνωριζεις καλυτερα. 

Οι εκπαιδευτικοι κινουνται τις περισσοτερες φορες απο τις επιθυμιες των γονεων. 

 

Το οτι ενα παιδι θα βρει προσβαση σε "απαγορευμενες" ταινιες, η σε οτιδηποτε αλλο,εφοσον το θελει  δεν ειναι επιχειρημα οτι δεν βοηθουν οι απαγορευσεις στα σχολεια και ο ελεγχος των γονιων στι διαδικτυο. Στην ψυχολογια του ανθρωπου ολα εχουν διαβαθμισεις και η πραγματοποιηση της επιθυμιας απεχει κατα πολυ  απο την θεληση,ποσο μαλλον οταν γνωριζουμε, διαισθανομαστε  οτι προκειται για  κατι  επιβλαβες η υποπτο. 

 

Συμφωνώ απόλυτα, το ότι το σχολείο δεν εφαρμόζει τους Νόμους θα πρέπει να το δεχόμαστε και να στρέφουμε αλλού την προσοχή μας?

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites

@zaxaroulini έχεις κάποια πρόταση συγκεκριμένη προς το σχολείο, που δεν την εφαρμόζει ή μιλάς γενικώς και αορίστως; 

 

Προσωπικά, από την κατανόηση μου, την εμπειρία μου και την μόρφωση μου, έχω αντιληφθεί ότι οι απαγορεύσεις και οι ποινές, είναι αναποτελεσματικές πρακτικές. Δεν έχουν εκπληρώσει τους στόχους τους, στον ενήλικα, στο ποινικό σύστημα ή οπουδήποτε αλλού. Πόσο μάλλον στο εκπαιδευτικό σύστημα. Οπότε δεν κινούμαι προς αυτη την κατεύθυνση όταν ψάχνω λύσεις, σε ένα πρόβλημα.

Εφόσον εσύ όμως, έχεις άλλη κατανόηση των πραγμάτων, θα μπορούσες να μας πεις, με ποιον τρόπο η απαγόρευση, μπορεί να γίνει ολική απαγόρευση, με ποιον τρόπο ΚΑΝΕΝΑ παιδί, ΠΟΤΕ, δεν θα φέρει κινητό στο σχολείο (ούτε στο δημοτικού, αλλά ούτε στο γυμνάσιο) και με ποιον τρόπο ακριβώς θα επιβληθεί αυτό.

 

Μια καλλυτερη λύση, που μπορώ να προτείνω εγώ, είναι να μην αγοράζει κανείς smart phone. ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΟΝΙΟΣ να μην έχει στην κατοχή του smartphone. Και αν είναι αναγκαίο για λόγους εργασίας, αυτό να μένει στον χώρο εργασίας, όπως και ένας Η/Υ ή άλλο αντικείμενο της δουλειάς. Με αυτό τον τρόπο, είναι βέβαιο ότι τα παιδιά θα έρθουν πολυυυυ αργότερα σε επαφή με τέτοιες συσκευές. Στο σχολείο η χρήση θα γίνεται μονάχα στην ώρα της πληροφορικής, με ότι αυτό συνεπάγεται. Οπότε, είναι απίθανο να βρεθεί παιδί με κινητό στο σχολείο, πόσο μάλλον να το ζητήσει (αφού κανείς δεν έχει). Καλώς εχόντων των πραγμάτων, στα 15 του, μπορεί να έχει μια ενημέρωση του αντικειμένου, της χρήσης του και όλων των παραμέτρων αυτής, αφού ένα 15χρονο είναι ικανό και ώριμο να αντιληφθεί και το sex και τα πορνό και τη βία, αλλά και φυσικά τη λειτουργικότητα ενός εργαλείου όπως το internet και την καλή χρήση αυτού.

Συμπερασματικά, προετείνω την δια του νόμου, απαγόρευση κατοχής smartphone από τους γονείς, προκειμένου να μην χρειάζεται να προβούν σε μάταιες απαγορεύσεις τα σχολεία. Για την προστασία των παιδιών μας, θα έπρεπε να μπούμε σε κάποιες ελάχιστες θυσίες, θεωρώ. Οχι να τους μεταφέρουμε την ευθύνη και να τα χαρακτηρίζουμε κακομαθημένα από πάνω.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, kine said:

@zaxaroulini έχεις κάποια πρόταση συγκεκριμένη προς το σχολείο, που δεν την εφαρμόζει ή μιλάς γενικώς και αορίστως; 

 

Προσωπικά, από την κατανόηση μου, την εμπειρία μου και την μόρφωση μου, έχω αντιληφθεί ότι οι απαγορεύσεις και οι ποινές, είναι αναποτελεσματικές πρακτικές. Δεν έχουν εκπληρώσει τους στόχους τους, στον ενήλικα, στο ποινικό σύστημα ή οπουδήποτε αλλού. Πόσο μάλλον στο εκπαιδευτικό σύστημα. Οπότε δεν κινούμαι προς αυτη την κατεύθυνση όταν ψάχνω λύσεις, σε ένα πρόβλημα.

Εφόσον εσύ όμως, έχεις άλλη κατανόηση των πραγμάτων, θα μπορούσες να μας πεις, με ποιον τρόπο η απαγόρευση, μπορεί να γίνει ολική απαγόρευση, με ποιον τρόπο ΚΑΝΕΝΑ παιδί, ΠΟΤΕ, δεν θα φέρει κινητό στο σχολείο (ούτε στο δημοτικού, αλλά ούτε στο γυμνάσιο) και με ποιον τρόπο ακριβώς θα επιβληθεί αυτό.

 

Μια καλλυτερη λύση, που μπορώ να προτείνω εγώ, είναι να μην αγοράζει κανείς smart phone. ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΟΝΙΟΣ να μην έχει στην κατοχή του smartphone. Και αν είναι αναγκαίο για λόγους εργασίας, αυτό να μένει στον χώρο εργασίας, όπως και ένας Η/Υ ή άλλο αντικείμενο της δουλειάς. Με αυτό τον τρόπο, είναι βέβαιο ότι τα παιδιά θα έρθουν πολυυυυ αργότερα σε επαφή με τέτοιες συσκευές. Στο σχολείο η χρήση θα γίνεται μονάχα στην ώρα της πληροφορικής, με ότι αυτό συνεπάγεται. Οπότε, είναι απίθανο να βρεθεί παιδί με κινητό στο σχολείο, πόσο μάλλον να το ζητήσει (αφού κανείς δεν έχει). Καλώς εχόντων των πραγμάτων, στα 15 του, μπορεί να έχει μια ενημέρωση του αντικειμένου, της χρήσης του και όλων των παραμέτρων αυτής, αφού ένα 15χρονο είναι ικανό και ώριμο να αντιληφθεί και το sex και τα πορνό και τη βία, αλλά και φυσικά τη λειτουργικότητα ενός εργαλείου όπως το internet και την καλή χρήση αυτού.

Συμπερασματικά, προετείνω την δια του νόμου, απαγόρευση κατοχής smartphone από τους γονείς, προκειμένου να μην χρειάζεται να προβούν σε μάταιες απαγορεύσεις τα σχολεία. Για την προστασία των παιδιών μας, θα έπρεπε να μπούμε σε κάποιες ελάχιστες θυσίες, θεωρώ. Οχι να τους μεταφέρουμε την ευθύνη και να τα χαρακτηρίζουμε κακομαθημένα από πάνω.

 

Τι εννοείς πρόταση προς το σχολείο? να τους πω να εφαρμόζουν τους Νόμους? όταν υπάρχουν συγκεκριμένοι Νόμοι που δεν εφαρόζονται π.χ. αυτό με τα κινητά εγώ ως γονιός θα πρέπει να πάω και να δώσω λύσεις? μήπως έχουμε μπερδέψει λίγο τους ρόλους? εάν στο σχολείο απαγορεύεται το κινητό τότε είναι υποχρέωσή του να το εφαρμόσει! εγώ ως γονέας μόνο έλεγχο κάνω και θα πρέπει να κάνω! εάν το σχολείο διαπιστώνει ότι κάποια πράγματα δεν είναι εύκολο να εφαρμοστούν τότε ως εκπαιδευτικοί θα πρέπει να έχουν τον τρόπο να το κάνουν, αλλιώς ας τα αφήσουν όλα στους γονείς!

 

7 minutes ago, kine said:

Συμπερασματικά, προετείνω την δια του νόμου, απαγόρευση κατοχής smartphone από τους γονείς, προκειμένου να μην χρειάζεται να προβούν σε μάταιες απαγορεύσεις τα σχολεία. Για την προστασία των παιδιών μας, θα έπρεπε να μπούμε σε κάποιες ελάχιστες θυσίες, θεωρώ. Οχι να τους μεταφέρουμε την ευθύνη και να τα χαρακτηρίζουμε κακομαθημένα από πάνω.

 

Δεν συνηθίζω να συνδιαλέγομαι με άτομα που ειρωνεύονται, οπότε μπορείς να συνεχίσεις τον μονόλογο μόνη σου! :)

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , zaxaroulini είπε:

 

Καλέ σε ποιο σχολείο απαγορεύεται??? :shock::shock::shock:

Τυπικά ναι, αλλά δυστυχώς επειδή πολλοί εκπαιδευτικοί (και θα το ξέρεις καλύτερα) δεν ασχολούνται προφανώς και το χρησιμοποιούν κατά το δοκούν τα παιδιά!

Τέλος πάντως ο κάθε γονιός θα πρέπει να αφιερώνει χρόνο για να προσπαθεί να εξηγεί στο παιδί του πάααααρα πολλά πράγματα!

 

Το κινητό απαγορεύεται στο σχολείο από τους νόμους. Δεν είναι θέμα κανονισμού του εκάστοτε σχολείου. Μιλάμε όμως για σχολεία και για ανήλικα, η παραβίαση της απαγόρευσης τι ακριβώς ποινή πιστεύετε ότι φέρνει; Στα δημοτικά πολυήμερες αποβολές δεν δίνονται, απ' όσο ξέρω, ούτε καν ωριαίες. Και στο Γυμνάσιο ακόμα και το Λύκειο, το πολύ πολύ, να δώσεις μια 4ήμερη. Άντε στη χειρότερη, αν επαναληφθεί, να γίνει και αλλαγή σχολικού περιβάλλοντος. Αυτά βέβαια ανάλογα με τη χρήση. Δεν θα φάει τετραήμερη κάποιος επειδή φαίνεται ότι έχει κινητό στην τσεπη. Αλλά και να πάρει τετραήμερη, η μόνη περίπτωση να προβληματιστεί είναι αν κινδυνεύει να μείνει από απουσίες, οπότε μιλάμε είτε για παιδί Λυκείου, είτε για κάποιο γυμνασιόπαιδο που έχει τιμωρηθεί πολλές φορές και κινδυνεύει λόγω αποβολών. Σε τέτοιες περιπτώσεις, η ποινή είναι απλώς ένα φόβητρο, που το πολύ πολύ να τους κάνει να προσέχουν περισσότερο και τελικά να την πληρώσει κάποιος άλλος που έκανε κάτι πολύ πιο αθώο. Ακόμη, το να συζητάνε γονείς σαν κουτσομπολιό ότι άκουσαν ότι στο σχολείο κάποιος ίσως έκανε κάτι, δεν έχει νόημα. Αν ξέρεις κάτι, το καταγγέλεις. Αν το σχολείο αδιαφορήσει, κινείσαι κι εσύ αναλόγως. 

 

Επίσης, και στο σχολείο μου έχουν συμβεί βιντεοσκοπήσεις μαθήματος ακόμα και σε κέρβερους καθηγητές, τι σημαίνει αυτό, ότι δεν πρόσεχαν; Σωματικό έλεγχο δεν κάνουμε στα παιδιά όταν μπαίνουν στο σχολείο, ούτε τσάντες ανοίγουμε προληπτικά. Ούτε μπορούμε να ψάξουμε τα κινητά τους χωρίς τη συγκατάθεσή τους αν διαπιστώσουμε ότι τα χρησιμοποιούν μέσα στην τάξη. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να εξηγήσω το γιατί, ακόμα και κάποιος ποινικός παραβάτης που συλληφθεί επ' αυτοφώρω έχει συγκεκριμένα δικαιώματα. Επίσης, δεν μπορούμε να μπαίνουμε μέσα στις τουαλέτες, για ευνόητους λόγους και πάλι.  Και γενικώς δεν μπορούμε να είμαστε παντού. Όλο τον σύλλογο να ακροβολίσεις σε κάθε γωνιά του σχολείου για να κοιτάζει γύρω γύρω, αυτοί που θέλουν να κάνουν κάτι θα βρουν τρόπο να το κάνουν σε κάποιο σημείο που δεν μας έχει περάσει από το μυαλό. Αν φαντασιώνεστε για τα παιδιά σας ένα σχολείο στρατόπεδο συγκέντρωσης με φρουρούς σε υπερυψωμένα φυλάκια σε κάθε γωνία και τον προβολέα να περιστρέφεται για να φωτίζει το συρματόπλεγμα, να το συζητήσουμε. Σίγουρα θα κάνει και τη δική μας δουλειά πιο εύκολη. Έτσι όμως δεν θα μάθει κανένα παιδί να συμπεριφέρεται σωστά. Απλώς θα μεταφέρει την όποια μικρή ή μεγάλη παρασπονδία του σε έναν χώρο που θα του παρέχει την ελευθερία να το κάνει. Τα συζητούσαμε και στο θέμα των πάρτι αυτά. Αλίμονο αν περιμένουμε από κάποιον να συμπεριφερθεί σωστά μόνο και μόνο επειδή υπάρχει επίβλεψη. Κι όμως, αυτό έχουμε καταφέρει. Όποτε λέμε στους μαθητές ότι σύμφωνα με τον κανονισμό του σχολείο πρέπει να βγαίνουν έξω στα διαλείμματα, η απάντηση είναι "κλειδώστε τις αίθουσες για να βγαίνουμε. Αν είναι ανοιχτές, θα μένουμε μέσα, εκτός αν υπάρχει καθηγητής σε κάθε αίθουσα να μας διώχνει". 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι εκπαιδευτικοί είναι και γονείς, οι γονείς τυγχάνουν συχνά και επκαιδευτικοί. Με το διαχωρισμό ρόλων, απλά κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας. Πολίτες είμαστε εξίσου και έχουμε εξίσου ευθύνες προς τα υπόλοιπα μέλη της κοινωνίας και την πολιτεία. Δεν είμαστε απλώς υπόλογοι του νόμου. Τον δημιουργούμε κιόλας ή τον καταργούμε, ανάλογα με την χρηστικότητα του, την αποτελεσματικότητα του κτλ.

 

Οπότε σε ξανα ρωτώ, αν έχεις να προτείνεις, τρόπους εφαρμογής της απαγόρευσης. Είναι σα να συζητάμε για τις δολοφονίες και να μου λες "απαγορεύεται" και πρέπει ο νόμος να εφαρμόζεται! Τι λέμε τώρα; Δεν έχουμε μπερδέψει ρόλους. Τα λόγια μας μπερδεύουμε για να μην βγάζουμε κανένα συμπέρασμα.

Link to comment
Share on other sites

Εσπερος ωραία αυτά που λες και συμφωνώ εγώ όμως άλλο είπα, το οποίο και παρεξηγήθηκε! Εγώ μίλησα για την απαγόρευση του κινητού στα σχολεία όταν χρησιμοποιείται για άλλους λόγους (π..χ βιντεοσκόπηση παιδιών σε τουαλέτες κλπ). Αυτό εντάσσεται στο πλαίσιο του Νόμου περί bulling και εκεί διώκεται ο γονιός, διόρθωσέ με αν κάνω λάθος!

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , zaxaroulini είπε:

Εσπερος ωραία αυτά που λες και συμφωνώ εγώ όμως άλλο είπα, το οποίο και παρεξηγήθηκε! Εγώ μίλησα για την απαγόρευση του κινητού στα σχολεία όταν χρησιμοποιείται για άλλους λόγους (π..χ βιντεοσκόπηση παιδιών σε τουαλέτες κλπ). Αυτό εντάσσεται στο πλαίσιο του Νόμου περί bulling και εκεί διώκεται ο γονιός, διόρθωσέ με αν κάνω λάθος!

 

Το κινητό απαγορεύεται γενικώς για οποιονδήποτε λόγο. Είτε βιντεοσκοπήσεις χωρίς συγκατάθεση τον καθηγητή που κάνει μάθημα, είτε τον συμμαθητή σου που παίζει μπάσκετ, είτε συμμαθητές σε άλλα "παιχνίδια", ασχέτως bullying, υπάρχει νόμος περί κρυφής βιντεοσκόπησης χωρίς τη συγκατάθεση του συμμετέχοντος στο βίντεο κλπ. Προφανώς κανένας καθηγητής δεν θα στραφεί δικαστικά εναντίον γονιού αν το παιδί του βιντεοσκοπήσει το μάθημα, γιατί ο ρόλος μας δεν είναι να ανοίγουμε δικαστικές διαμάχες ούτε να στέλνουμε ανηλίκους σε δικαστήρια. Αν βέβαια είναι θύμα μαθητής, και το σχολείο αδιαφορήσει, αυτό είναι θέμα αδράνειας του συγκεκριμένου σχολείου. Όχι θέμα του νόμου ή του εκπαιδευτικού συστήματος γενικότερα. Εκεί δεν υπάρχει απουσία πρόληψης, υπάρχει απουσία αντιμετώπισης μιας τετελεσμένης κατάστασης. Είναι τελείως διαφορετική περίπτωση. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , zaxaroulini είπε:

Δεν συνηθίζω να συνδιαλέγομαι με άτομα που ειρωνεύονται, οπότε μπορείς να συνεχίσεις τον μονόλογο μόνη σου! :)

 

Δεν ειρωνεύομαι καθόλου.  Δεν προτείνω ποτέ κάτι, που δεν εφαρμόζω η ίδια. Δεν έχω τέτοια συσκευή, δεν χρησιμοποιώ, ούτε κι ο σύζυγος. Και θεωρώ πολύ πιο εύκολο να τεθεί μια απαγόρευση σε ενήλικα, παρά σε παιδί. 

 

Αν δεν θέλεις να προχωρήσεις τον διάλογο ή δυσκολεύεσαι να απαντήσεις για προσωπικούς λόγους, το δέχομαι. Αλλά δεν ειρωνεύομαι καθόλου. Μόνο όφελος μπορεί να προκύψει από τη μείωση χρήσης κινητών τελευταίας τεχνολογίας. Εκτός των άλλων δεν είναι δυνατόν να προτείνουμε τέτοιες απαγορεύσεις στο σχολείο, χρησιμοποιώντας ως επιχείρημα τις ακτινοβολίες, όπως είπε μια άλλη κοπέλα, και να μην σκεπτόμαστε τις ίδιες ακτινοβολίες και τις συγκεντρώσεις τους, στο ίδιο μας το σπίτι! Ρεαλιστικότη η πρόταση μου και πολύ επωφελής για το σύνολο της κοινωνίας, όχι μόνο για τα παιδιά.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι δεν περιμένεις Κινε από το ζαχαρουλίνι να προτείνει τρόπους για να εφαρμόζονται οι νόμοι...:) Αν στην εφαρμογή κάποιου νόμου προκύπτουν πρακτικά προβλήματα (σύνηθες), τότε οι άμεσα εμπλεκόμενοι (στην προκειμένη οι εκπαιδευτικοί) οφείλουν να βρουν τρόπο να ξεπεράσουν τα πρακτικά προβλήματα ή να εισηγηθούν αλλαγή νόμου ή να απαιτήσουν κάποια επεξηγηματική εγκύκλιο ή ποινές για τους παραβάτες.

 

Να απαγορευτεί η χρήση smartphone? Ως τι... Ως όργανο του σατανά;:confused::confused: Μα τι είναι αυτά που λες; Ειλικρινά με έχεις μπερδέψει.

 

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Έσπερος said:

 

Το κινητό απαγορεύεται γενικώς για οποιονδήποτε λόγο. Είτε βιντεοσκοπήσεις χωρίς συγκατάθεση τον καθηγητή που κάνει μάθημα, είτε τον συμμαθητή σου που παίζει μπάσκετ, είτε συμμαθητές σε άλλα "παιχνίδια", ασχέτως bullying, υπάρχει νόμος περί κρυφής βιντεοσκόπησης χωρίς τη συγκατάθεση του συμμετέχοντος στο βίντεο κλπ. Προφανώς κανένας καθηγητής δεν θα στραφεί δικαστικά εναντίον γονιού αν το παιδί του βιντεοσκοπήσει το μάθημα, γιατί ο ρόλος μας δεν είναι να ανοίγουμε δικαστικές διαμάχες ούτε να στέλνουμε ανηλίκους σε δικαστήρια. Αν βέβαια είναι θύμα μαθητής, και το σχολείο αδιαφορήσει, αυτό είναι θέμα αδράνειας του συγκεκριμένου σχολείου. Όχι θέμα του νόμου ή του εκπαιδευτικού συστήματος γενικότερα. Εκεί δεν υπάρχει απουσία πρόληψης, υπάρχει απουσία αντιμετώπισης μιας τετελεσμένης κατάστασης. Είναι τελείως διαφορετική περίπτωση. 

 

Εσπερος, καταλαβαίνω αυτά που λες και την θέση που βρίσκεται και το σχολείο, να σου πω κάτι όμως σαν γονιός? πέρα από την εκπαιδευτική ύλη που καλείστε να υλοποιήσετε, το σχολείο από μόνο του πολύ δύσκολα θα κάνει κάποιες δράσεις, αλλά ακόμη και στο πλαίσιο λειτουργίας του πιστεύω ότι θα μπορούσε να κάνει, θα μπορούσε για παράδειγμα να αποστέλλει κάποιο ενημερωτικό υλικό στους γονείς για ποικίλα θέματα. Εκεί όμως νομίζω ότι δεν το κάνει γιατί δεν θέλει να φανεί η ανεπάρκειά του, όπου υπάρχει! Για παράδειγμα, εάν σε ένα σχολείο υπάρχει bulling το οποίο δεν αντιμετωπίζεται ποιο το νόημα να ενημερώσει τους γονείς, θα φανεί ότι δεν κάνουν κάτι καλά το σχολείο!

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Έσπερος είπε:

Το κινητό απαγορεύεται στο σχολείο από τους νόμους. Δεν είναι θέμα κανονισμού του εκάστοτε σχολείου. Μιλάμε όμως για σχολεία και για ανήλικα, η παραβίαση της απαγόρευσης τι ακριβώς ποινή πιστεύετε ότι φέρνει; Στα δημοτικά πολυήμερες αποβολές δεν δίνονται, απ' όσο ξέρω, ούτε καν ωριαίες. Και στο Γυμνάσιο ακόμα και το Λύκειο, το πολύ πολύ, να δώσεις μια 4ήμερη. Άντε στη χειρότερη, αν επαναληφθεί, να γίνει και αλλαγή σχολικού περιβάλλοντος. Αυτά βέβαια ανάλογα με τη χρήση. Δεν θα φάει τετραήμερη κάποιος επειδή φαίνεται ότι έχει κινητό στην τσεπη. Αλλά και να πάρει τετραήμερη, η μόνη περίπτωση να προβληματιστεί είναι αν κινδυνεύει να μείνει από απουσίες, οπότε μιλάμε είτε για παιδί Λυκείου, είτε για κάποιο γυμνασιόπαιδο που έχει τιμωρηθεί πολλές φορές και κινδυνεύει λόγω αποβολών. Σε τέτοιες περιπτώσεις, η ποινή είναι απλώς ένα φόβητρο, που το πολύ πολύ να τους κάνει να προσέχουν περισσότερο και τελικά να την πληρώσει κάποιος άλλος που έκανε κάτι πολύ πιο αθώο. Ακόμη, το να συζητάνε γονείς σαν κουτσομπολιό ότι άκουσαν ότι στο σχολείο κάποιος ίσως έκανε κάτι, δεν έχει νόημα. Αν ξέρεις κάτι, το καταγγέλεις. Αν το σχολείο αδιαφορήσει, κινείσαι κι εσύ αναλόγως. 

 

Επίσης, και στο σχολείο μου έχουν συμβεί βιντεοσκοπήσεις μαθήματος ακόμα και σε κέρβερους καθηγητές, τι σημαίνει αυτό, ότι δεν πρόσεχαν; Σωματικό έλεγχο δεν κάνουμε στα παιδιά όταν μπαίνουν στο σχολείο, ούτε τσάντες ανοίγουμε προληπτικά. Ούτε μπορούμε να ψάξουμε τα κινητά τους χωρίς τη συγκατάθεσή τους αν διαπιστώσουμε ότι τα χρησιμοποιούν μέσα στην τάξη. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να εξηγήσω το γιατί, ακόμα και κάποιος ποινικός παραβάτης που συλληφθεί επ' αυτοφώρω έχει συγκεκριμένα δικαιώματα. Επίσης, δεν μπορούμε να μπαίνουμε μέσα στις τουαλέτες, για ευνόητους λόγους και πάλι.  Και γενικώς δεν μπορούμε να είμαστε παντού. Όλο τον σύλλογο να ακροβολίσεις σε κάθε γωνιά του σχολείου για να κοιτάζει γύρω γύρω, αυτοί που θέλουν να κάνουν κάτι θα βρουν τρόπο να το κάνουν σε κάποιο σημείο που δεν μας έχει περάσει από το μυαλό. Αν φαντασιώνεστε για τα παιδιά σας ένα σχολείο στρατόπεδο συγκέντρωσης με φρουρούς σε υπερυψωμένα φυλάκια σε κάθε γωνία και τον προβολέα να περιστρέφεται για να φωτίζει το συρματόπλεγμα, να το συζητήσουμε. Σίγουρα θα κάνει και τη δική μας δουλειά πιο εύκολη. Έτσι όμως δεν θα μάθει κανένα παιδί να συμπεριφέρεται σωστά. Απλώς θα μεταφέρει την όποια μικρή ή μεγάλη παρασπονδία του σε έναν χώρο που θα του παρέχει την ελευθερία να το κάνει. Τα συζητούσαμε και στο θέμα των πάρτι αυτά. Αλίμονο αν περιμένουμε από κάποιον να συμπεριφερθεί σωστά μόνο και μόνο επειδή υπάρχει επίβλεψη. Κι όμως, αυτό έχουμε καταφέρει. Όποτε λέμε στους μαθητές ότι σύμφωνα με τον κανονισμό του σχολείο πρέπει να βγαίνουν έξω στα διαλείμματα, η απάντηση είναι "κλειδώστε τις αίθουσες για να βγαίνουμε. Αν είναι ανοιχτές, θα μένουμε μέσα, εκτός αν υπάρχει καθηγητής σε κάθε αίθουσα να μας διώχνει". 

 

 

1 ώρα πρίν, Έσπερος είπε:

 

Το κινητό απαγορεύεται γενικώς για οποιονδήποτε λόγο. Είτε βιντεοσκοπήσεις χωρίς συγκατάθεση τον καθηγητή που κάνει μάθημα, είτε τον συμμαθητή σου που παίζει μπάσκετ, είτε συμμαθητές σε άλλα "παιχνίδια", ασχέτως bullying, υπάρχει νόμος περί κρυφής βιντεοσκόπησης χωρίς τη συγκατάθεση του συμμετέχοντος στο βίντεο κλπ. Προφανώς κανένας καθηγητής δεν θα στραφεί δικαστικά εναντίον γονιού αν το παιδί του βιντεοσκοπήσει το μάθημα, γιατί ο ρόλος μας δεν είναι να ανοίγουμε δικαστικές διαμάχες ούτε να στέλνουμε ανηλίκους σε δικαστήρια. Αν βέβαια είναι θύμα μαθητής, και το σχολείο αδιαφορήσει, αυτό είναι θέμα αδράνειας του συγκεκριμένου σχολείου. Όχι θέμα του νόμου ή του εκπαιδευτικού συστήματος γενικότερα. Εκεί δεν υπάρχει απουσία πρόληψης, υπάρχει απουσία αντιμετώπισης μιας τετελεσμένης κατάστασης. Είναι τελείως διαφορετική περίπτωση. 

 

 Ο ρολος του εκπαιδευτικου δεν ειναι να ανοιγει δικαστικες διαμαχες, εννοειται οτι συμφωνω , αλλα ο ρολος του γονεα ειναι να καταγγελει για να ενημερωσει τους δασκαλους για το τι συμβαινει στον εργασιακο τους χωρο για να ενδιαφερθουν??

 

 

Ετσι οπως τα γραφεις δηλωνεις ευθεως οτι οι εκπαδευτικοι ειναι ανικανοι να επιβαλλουν την ταξη σε ενα σχολειο ωστε να τηρουνται τα αυτονοητα εφοσον  οποιαδηποτε τιμωρια ειναι αναποτελεσματικη. Εαν ειναι ετσι να παραιτηθουν, γιατι δεν μπορουν να λεγονται εκπαιδευτικοι. Ο ρολος του σχολειου δεν ειναι μονο η μεταφορα γνωση στα παιδια αλλα και η σωστη διαπαιδαγωγηση συμπληρωματικα με   το ρολο των γονεων.  Επισης το   Δημοτικο ειναι η πρωτη κοινωνια που τα παιδια μαθαινουν  οτι  πρεπει να συμμορφωνονται με τους  κανονες και οποιαδηποτε παρεκκλιση ακολουθειται απο τιμωρια ή αλλιως  "συνεπεια της πραξεως τους". 

 

 

 

Επεξεργάστηκαν by ΛΕΜΟΝΙΑ2
Link to comment
Share on other sites

Πολλά σχολεία ενημερώνουν γονείς για διάφορα θέματα και πολλά σχολεία αδιαφορούν, αυτό δυστυχώς ισχύει. Αυτό βέβαια δεν απαλλάσσει τον γονιό από την ευθύνη να ενημερώνεται σαν ώριμος πολίτης για τρέχοντα θέματα που αφορούν και την ανατροφή των παιδιών τους. Να ξέρετε όμως ότι σε τέτοια θέματα υπάρχουν πολλές απόψεις και η ενημέρωση δεν αρέσει σε όλους τους γονείς. Εδώ έχει γίνει ολόκληρο θέμα για το αν τα παιδιά στο μάθημα των θρησκευτικών θα μάθουν για τις άλλες θρησκείες. Πέρσι που εφαρμόστηκε η θεματική εβδομάδα στα γυμνάσια, που αφορούσε διάφορα θέματα μεταξύ των οποίων και τις σχέσεις των δύο φύλων, υπήρξαν αντιδράσεις πανελληνίως από γονείς για το συγκεκριμένο θέμα. Και στο σχολείο μου ακόμη διαφωνούσσμε για το αν η α γυμνασίου είναι νωρίς να ακούσει για τα ναρκωτικά, που ήταν ένα άλλο από τα προτεινόμενα θέματα. 

 

Και για να κλείσω με τις ποινές, να ξέρετε ότι ποινές γενικά προβλέπονται. Η μόνη λειτουργία τους είναι να αποτρέψουν κάποιους που μοορεί να τις φοβούνται. Όταν επιβληθούν, πιθανότατα δεν φέρνουν αποτέλεσμα σε όποιον δρα, απλώς λειτουργούν παραδειγματικά για λίγους. Οπότε εκεί που νομίζετε ότι υπάρχει αδράνεια, μπορεί απλώς να μην έχει προκύψει αποτέλεσμα από στγκεκριμένες δράσεις. Και φυσικά τα σχολεία αντιμετωπίζουν το ´οποιο θέμα με παιδαγωγικά μέσα εντός του σχολείου. Αστυνομίες, καταγγελίες μηνύσεις και λοιπά ποινικά δεν έχουν θέση στους σχολικούς χώρους. 

 

Και τέλος, η σωστή συμπεριφορά είναι βασικός ρόλος του σχολείου. Αυτή όμως δεν διδάσκεται με αστυνόμευση κ απαγορεύσεις. 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, erin0000 είπε:

Να απαγορευτεί η χρήση smartphone? Ως τι... Ως όργανο του σατανά;:confused::confused: Μα τι είναι αυτά που λες; Ειλικρινά με έχεις μπερδέψει.

 

 Οκ. ας αφήσω τον νόμο στην άκρη γιατί ξεφεύγει η συζήτηση. Αν και δεν βλέπω το νόημα ύπαρξης ενός τέτοιου νόμου, στα σχολεία, περισσότερο απ' ότι στα σπίτια.

 

Σοβαρά τώρα, κατανοώ ότι όλοι έχουν συνηθίσει να έχουν ένα κινητό στο χέρι και είναι πολυεργαλείο κτλ. αλλά επειδή ακριβώς έχει και πολλές δυσάρεστες συνέπειες η χρήση και κατάχρηση αυτού, γίνεται επικίνδυνο για όλους μας, πόσο μάλλον για τα παιδιά. Το ζήτημα των ακτινοβολιών ας πούμε, δεν είναι καθόλου ασήμαντο και δεν λύνεται με άλλον τρόπο, πέρα από την μείωση της χρήσης, συσκευών που εκπέμπουν. Κι όμως όλοι μας, χρησιμοποιούμε συσκευές που εκπέμπουν και μάλιστα ασύρματα δίκτυα. Κι όχι μόνο αυτό, αλλά κάνουμε το ίδιο το κινητό, κεραία εμπομής σήματος και δε συμμαζεύεται...

 

Και στο κομμάτι της έκθεσης ενός παιδιού στο ιντερνετ και στην οθόνη, η πιο σωστή κίνηση, είναι να απαρνηθεί ο ενήλικας την χρήση τέτοιων συσκευών, στο βαθμό που αισθάνεται ότι η χρήση τους, λειτουργεί εις βάρος των παιδιών του. Εγώ θεωρώ ότι η τηλεόραση, βλάπτει τη νοημοσύνη μου, οπότε την κατήργησα. Θεωρώ ότι η εφημερίδα και τα νέα του διαδικτύου, παραπληροφορούν, οπότε σταμάτησα να τα παρακολουθώ. Επιλέγω να ενημερωθώ για συγκεκριμένα πράγματα, όταν χρειάζεται. Δεν αφήνω τη ροή της επικαιρότητας να με παρασύρει. Οταν ήρθε η εποχή για smartphone, έβαλα κάτω τα υπέρ και τα κατά και αποφάσισα ότι παρόλο τ' ότι είναι πολύ ελκυστική συσκευή και διασκεδαστική, σε βάθος χρόνου, θα λειτουργήσει εις βάρος μου και εις βάρος της οικογένειας και των σχέσεων μας. Εφόσον λοιπόν, μπορώ να καλύπτω της ανάγκες επικοινωνίας με άλλα μέσα, αρνούμαι τη χρήση μιας τέτοιας συσκευής και ούτω καθ' εξής.

 

Δυστυχώς ή ευτυχώς, όταν γίνεσαι γονιός, συνειδητοποιείς ότι πολλές μικρές πράξεις και συνήθειες της καθημερινότητας σου, που ήταν ανώδυνες ή ακούσιες ή απλή συνήθεια για σένα, έχουν μεγάλο αντίκτυπο στο παιδί, σε σημεία που ούτε τα φανταζόσουν, πριν γίνεις γονιός.

Link to comment
Share on other sites

Kine, ομολογώ ότι με μπέρδεψες. Έχω για σένα την εικόνα της μαμάς που σκοπεύει να παρέχει ελευθερίες, χονδροειδώς το λέω για να μην υποπέσω σε αναλύσεις.

Αλλά αυτές οι ελευθερίες εξαιρούν τη χρήση τηλεόρασης/ίντερνετ/εφημερίδων κλπ? :? Λίγο Κωσταλεξικό μου ακούγεται αυτό στην εποχή μας.

Επίσης, για την επικαιρότητα από που ενημερώνεσαι αν έχεις αποκλείσει και τις εφημερίδες και το ίντερνετ και την τηλεόραση? Από περιέργεια ρωτάω, δικαίωμά σου και να μη σε νοιάζει καθόλου.

Ένα παιδί του ΣΗΜΕΡΑ πάντως δεν μπορεί να ζει αποκομμένο από οθόνες, αυτό το θέμα έχει φύγει από την επιλογή μας, η κοινωνία δε γυρίζει πίσω.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...