Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ασφαλής χρήση κινητού και επίβλεψη γονέων.


Recommended Posts

Με αφορμή μία άλλη συζήτηση που είχαμε για την επίβλεψη των παιδιών, συνειδητοποίησα ότι υπάρχει εδώ και καιρό ένα θέμα που παρατηρώ ανάμεσα στους συμμαθητές των παιδιών μου. Τα περισσότερα παιδιά στο δημοτικό, ήδη από την ηλικία των 9χρ περίπου (Τετάρτη τάξη δημοτικού), όχι απλά έχουν κινητό, αλλά έχουν και παρουσία στα social media και σε άλλες εφαρμογές (viber, snapchat, fb κτλ). Ως ένα βαθμό δεν έχω αντίρρηση να έρχονται τα παιδιά σε επαφή με την τεχνολογία ή να εξοικειώνονται με αυτήν. Αρκεί παράλληλα κάποιος να τα ενημερώνει για τους κινδύνους και το σωστό τρόπο χρήσης και η επαφή που θα έχουν με την τεχνολογία να είναι ανάλογη της ηλικίας και της ωριμότητάς τους.

 

Αλλά αυτό που παρατηρώ είναι ότι δεν υπάρχει σε πολλές περιπτώσεις επίβλεψη από τους γονείς, για το πως χειρίζονται τα παιδιά το κινητό. Βλέπω για παράδειγμα να ανταλλάσσουν μεταξύ τους συνέχεια βιντεάκια τα παιδιά. Στα οποία όχι μόνο αποκαλύπτουν διαφόρων ειδών πληροφορίες, αλλά και εκτίθενται σε μεγάλο βαθμό (και φοβάμαι ότι μπορεί να εκθέτουν και άλλα παιδιά εν αγνοία τους).  Άραγε είναι ενήμεροι οι γονείς τους και συναινούν; Βλέπω να μπαίνουν και να ψάχνουν ανεξέλεγκτα στο ίντερνετ το οτιδήποτε. Σε πολλές περιπτώσεις έχουν fb τα παιδιά, ενώ οι ίδιοι οι γονείς δεν γνωρίζουν και πολλά από social media. Ποιος τα έχει συμβουλεύσει πως να χειριστούν τέτοιες πλατφόρμες, όταν ούτε καν η ηλικία τους δεν ενδείκνυται; Σε ορισμένες δε περιπτώσεις ο γονιός νιώθει ασφαλής γιατί το παιδί του δεν έχει υπολογιστή ή τάμπλετ, αλλά το κινητό δεν το βλέπει σαν παράγοντα κινδύνου... είναι δυνατόν; τόση άγνοια από γονείς;

 

Εσείς έχετε διαπιστώσει κάτι ανάλογο στο δικό σας περίγυρο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 158
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ έχω εικόνα μεγαλύτερων παιδιών, αλλά από την εξοικείωση που βλέπω να έχουν ήδη στα 12 με τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης, είμαι σίγουρη ότι άρχισαν να την αποκτούν 2-3 χρόνια νωρίτερα. Επίσης, κρίνοντας από την μηδαμινή σχεδόν εξοικείωσή τους με το πληκτρολόγιο του υπολογιστή, είμαι πεπεισμένη ότι δραστηριοποιούνται αποκλειστικά μέσω κινητού και τάμπλετ. Άρα είναι πιθανό ο γονιός να είναι ήσυχος ότι έχει περιορίσει τη χρήση του υπολογιστή στο σπίτι, αλλά τα παιδιά, να σερφάρουν ανενόχλητα στο κινητό. Αναρωτιέμαι βέβαια πού βρίσκουν τόσο συμφέροντα πακέτα δεδομένων, γιατί είναι μονίμως συνδεδεμένα, εντός και εκτός σπιτιού. Εκτός αν έχουν και απεριόριστη πρόσβαση σε χρήματα για ανανέωση. 

 

Πολλοί γονείς σε ηλικίες κοντά στα 50 δεν έχουν ιδέα από social media, οπότε αμφιβάλλω για το τι μπορούν να επιβλέψουν, έστω και διακριτικά. Κι ο άντρας μου ακόμα που είναι 40ρης και λύνει και δένει υπολογιστές και φτιάχνει δίκτυα και κάνει ό,τι θες από τεχνικής άποψης, δεν έχει ιδέα από αυτά όχι γιατί δεν μπορεί, αλλά γιατί τα θεωρεί σαχλά. Οι νεότεροι γονείς λογικά έχουν μια μεγαλύτερη εξοικείωση και βλέπω ότι πολλοί μαθητές μου είναι φίλοι με τους γονείς τους στο fb. Μαζί με τους γονείς βέβαια είναι φίλοι με τον μισό μαθητικό πληθυσμό της Ελλάδας και αναρωτιέμαι γιατί δεν προβληματίζεται ο γονιός αν βλέπει ότι το παιδί του έχει κυριολεκτικά χιλιάδες φίλους! 

 

Εδώ παίζει ρόλο και ο παράγοντας του σχολείου. Επειδή το ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα είναι συντηρητικό, και μαζί μ' αυτό και αρκετοί εκπαιδευτικοί, αν δεν ασχοληθεί ο καθηγητής της πληροφορικής, το μόνο που θα ακούσουν παιδιά αυτής της ηλικίας για τις νέες τεχνολογίες θα είναι μια γενικόλογη τεχνοφοβία χωρίς ουσιαστική εμβάθυνση, γιατί ποιος θα εμβαθύνει; Αυτός που δεν ξέρει το αντικείμενο στο οποίο θα εμβαθύνει; Και φυσικά όταν ένα παιδί ακούει κάποιον μεγάλο να του επισημαίνει γενικώς και αορίστως κινδύνους με τρόπο που δείχνει ότι δεν ξέρει για ποιο πράγμα μιλάει, θα τον θεωρήσει γελοίο, θα αντιδράσει σε αυτά που λέει και θα τα αγνοήσει πλήρως χωρίς να προβληματιστεί. 

 

Η λύση βέβαια δεν ξέρω ποια είναι. Δεν είναι εύκολο να μεγαλώνεις σε γυάλα και το λέω εκ πείρας γιατί υπήρξα παιδί που οι γονείς του ήθελαν να το προστατεύσουν από την υποκουλτούρα, και το αποτέλεσμα ήταν να μην μπορώ να επικοινωνήσω με τους συμμαθητές μου μέχρι να πάω στο Λύκειο, όπου εκεί είχαν αρκετοί αρχίσει να αποκρυσταλλώνουν τα ιδιαίτερα ενδιαφέροντά τους. Σίγουρα θεωρώ απαραίτητο ο γονιός να κάτσει και να ασχοληθεί, για να γνωρίσει ο ίδιος τα μέσα στα οποία κινείται το παιδί του -αν μπορεί να το κάνει ένα 10χρονο, σίγουρα μπορεί ο οποιοσδήποτε γονιός οποιασδήποτε μόρφωσης, αρκεί να υπάρχει χρόνος βέβαια.... Το ίδιο θα έπρεπε να ισχύει και για τους εκπαιδευτικούς. Θα μπορούσα να πω κι άλλα για το να έχουν τα παιδιά δραστηριότητες ώστε να μην βαριούνται και να είναι κουρασμένα το βράδυ και να μην ξενυχτούν, και να περνούν ποιοτικό χρόνο με τους γονείς κλπ κλπ, αλλά πρώτον τα ξέρουμε όλοι, και δεύτερον σε πολλές οικογένειες με τις τωρινές οικονομικές και εργασιακές συνθήκες αυτά είναι ανέφικτα. 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τα 9χρονα και 10χρονα που έχουν δικούς τους λογαριασμούς fb με ενοχλεί απίστευτα. Δεν μπορώ να το καταλάβω, πραγματικά..!!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Έσπερος είπε:

Αναρωτιέμαι βέβαια πού βρίσκουν τόσο συμφέροντα πακέτα δεδομένων, γιατί είναι μονίμως συνδεδεμένα, εντός και εκτός σπιτιού. Εκτός αν έχουν και απεριόριστη πρόσβαση σε χρήματα για ανανέωση. 

 

 

Εδώ παίζει ρόλο και ο παράγοντας του σχολείου. Επειδή το ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα είναι συντηρητικό, και μαζί μ' αυτό και αρκετοί εκπαιδευτικοί, αν δεν ασχοληθεί ο καθηγητής της πληροφορικής, το μόνο που θα ακούσουν παιδιά αυτής της ηλικίας για τις νέες τεχνολογίες θα είναι μια γενικόλογη τεχνοφοβία χωρίς ουσιαστική εμβάθυνση, γιατί ποιος θα εμβαθύνει; Αυτός που δεν ξέρει το αντικείμενο στο οποίο θα εμβαθύνει; Και φυσικά όταν ένα παιδί ακούει κάποιον μεγάλο να του επισημαίνει γενικώς και αορίστως κινδύνους με τρόπο που δείχνει ότι δεν ξέρει για ποιο πράγμα μιλάει, θα τον θεωρήσει γελοίο, θα αντιδράσει σε αυτά που λέει και θα τα αγνοήσει πλήρως χωρίς να προβληματιστεί. 

 

 

Τα παιδιά που βλέπω εγώ, συνδέονται κυρίως με wi fi. Στο σπίτι, στο σπίτι φίλων, στο πάρκο, σε ανοικτά δίκτυα κτλ...

 

Εκεί ήθελα να καταλήξω. Ότι μιας και κάνουν πληροφορική στο σχολείο, δεν θα έπρεπε να ενημερώνονται λίγο και για τη χρήση κινητού ή το σερφάρισμα στο διαδίκτυο; Ή να δίνεται κάποιο ενημερωτικό υλικό στους γονείς;

Δεν μπορώ να καταλάβω πως υπάρχουν γονείς που από τη μια έχουν δαιμονοποιήσει το τάμπλετ ή τον υπολογιστή και από την άλλη το κινητό το βρίσκουν αθώο... Συνήθως λένε "δίνω κινητό για να μπορώ να τα βρίσκω. Η για να με πάρουν τηλ αν χρειαστεί" αγνοώντας ή παραβλέποντας όλες τις άλλες χρήσεις ενός κινητού...:confused:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν καταλαβαίνω με ποια λογική τα παιδιά να έχουν κινητό στο σχολείο!! με ξεπερνά! και για όσους θα βιαστούν να μιλήσουν για οπισθρόμηση, φίλη μου εκπαιδευτικός σε σχολείο (δημόσιο) μου έχει πει τα απίστευτα. Και εμείς που μεγαλώσαμε χωρίς κινητό μια χαρά μας έβρισκαν οι γονείς μας αν χρειαζόταν κάτι.

Αλλά αν πεις σε κάποιον να μην πάνε τα βλαστάρια τους με το iphone στο σχολείο θα γελάνε! Είναι αυτό που έλεγα για θέμα παιδείας στο άλλο θέμα.

Από εκεί και πέρα σε ότι αφορά το fb κλπ όπως και την χρήση του διαδικτύου γενικότερα είναι διττό το θέμα που θέτεις, από την μία θα πρέπει όλοι οι γονείς να ξέρουν τι σημαίνει ιντερνετ και τι κινδύνους φέρει ώστε να λάβουν κάποια μέτρα να τους περιορίσουν και από την άλλη για πολλούς γονείς είναι εύκολο να παρκάρουν τα παιδιά τους μπροστά στον υπολογιστή!

 

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 3 λεπτά , zaxaroulini είπε:

Εγώ δεν καταλαβαίνω με ποια λογική τα παιδιά να έχουν κινητό στο σχολείο!! με ξεπερνά! και για όσους θα βιαστούν να μιλήσουν για οπισθρόμηση, φίλη μου εκπαιδευτικός σε σχολείο (δημόσιο) μου έχει πει τα απίστευτα. Και εμείς που μεγαλώσαμε χωρίς κινητό μια χαρά μας έβρισκαν οι γονείς μας αν χρειαζόταν κάτι.

Αλλά αν πεις σε κάποιον να μην πάνε τα βλαστάρια τους με το iphone στο σχολείο θα γελάνε! Είναι αυτό που έλεγα για θέμα παιδείας στο άλλο θέμα.

Από εκεί και πέρα σε ότι αφορά το fb κλπ όπως και την χρήση του διαδικτύου γενικότερα είναι διττό το θέμα που θέτεις, από την μία θα πρέπει όλοι οι γονείς να ξέρουν τι σημαίνει ιντερνετ και τι κινδύνους φέρει ώστε να λάβουν κάποια μέτρα να τους περιορίσουν και από την άλλη για πολλούς γονείς είναι εύκολο να παρκάρουν τα παιδιά τους μπροστά στον υπολογιστή!

 

Στο δικό μας σχολείο δεν επιτρέπεται κινητό στο σχολείο (δεν ξέρω αν παρόλαυτά κρύβουν στην τσάντα). Έχουν όμως όλες τις υπόλοιπες ώρες. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι οι γονείς υποτιμούν τις δυνατότητες ενός κινητού. Λες και δεν γνωρίζουν ότι μπορείς να συνδεθείς μέσω κινητού στο ίντερνετ, ή να στείλεις άμεσα φωτογραφίες και βίντεο σε κάποιον ή να κάνεις νέες γνωριμίες. Νομίζουν ότι ελέγχουν το παιδί με το να του τηλεφωνούν...

Link to comment
Share on other sites

Στο σχολείο κανονικά δεν επιτρέπεται η κατοχή κινητού. Σε πολλά σχολεία, επειδή υπάρχει και η γκρίνια των γονέων, βρίσκεται η μέση λύση να τα αφήνουν σε έναν συγκεκριμένο προστατευμένο χώρο στο γραφείο για να μην τα παίρνουν στην τάξη. Προφανώς πολλοί το κρύβουν στην τσάντα - οι μισοί από αυτούς θα κάνουν τον κακό χαμό αν κάποιος καθηγητής τους ζητήσει να ανοίξουν την τσάντα ή την κασετίνα για να δει αν έχει κινητό, επειδή παραβιάζονται τα δικαιώματά τους. (Εννοείται ότι δεν ψάχνεις τσάντα παιδιού, του ζητάς να την ανοίξει το ίδιο). 

 

Με δεδομένο ότι σε μη υποβαθμισμένες περιοχές το μέσο κόστος του κινητού των μαθητών είναι υψηλότερο από το μέσο κόστος του κινητού των εκπαιδευτικών, καταλαβαίνουμε ότι η δικαιολογία ότι οι γονείς το δίνουν μόνο και μόνο για να επικοινωνήσουν μαζί τους αν χρειαστεί, είναι γελοία. Τώρα αν ο γονιός πιστεύει ότι η μόνη τεχνολογική δυνατότητα ενός κινητού που κοστίζει παραπάνω από τον βασικό μισθό είναι η τηλεφωνική επικοινωνία, τι να πω....

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Έσπερος said:

Στο σχολείο κανονικά δεν επιτρέπεται η κατοχή κινητού. Σε πολλά σχολεία, επειδή υπάρχει και η γκρίνια των γονέων, βρίσκεται η μέση λύση να τα αφήνουν σε έναν συγκεκριμένο προστατευμένο χώρο στο γραφείο για να μην τα παίρνουν στην τάξη. Προφανώς πολλοί το κρύβουν στην τσάντα - οι μισοί από αυτούς θα κάνουν τον κακό χαμό αν κάποιος καθηγητής τους ζητήσει να ανοίξουν την τσάντα ή την κασετίνα για να δει αν έχει κινητό, επειδή παραβιάζονται τα δικαιώματά τους. (Εννοείται ότι δεν ψάχνεις τσάντα παιδιού, του ζητάς να την ανοίξει το ίδιο). 

 

Με δεδομένο ότι σε μη υποβαθμισμένες περιοχές το μέσο κόστος του κινητού των μαθητών είναι υψηλότερο από το μέσο κόστος του κινητού των εκπαιδευτικών, καταλαβαίνουμε ότι η δικαιολογία ότι οι γονείς το δίνουν μόνο και μόνο για να επικοινωνήσουν μαζί τους αν χρειαστεί, είναι γελοία. Τώρα αν ο γονιός πιστεύει ότι η μόνη τεχνολογική δυνατότητα ενός κινητού που κοστίζει παραπάνω από τον βασικό μισθό είναι η τηλεφωνική επικοινωνία, τι να πω....

 

Να σου πω κάτι όμως? επειδή κατ' εμέ ο εκπαιδευτικός ξέρει καλύτερα από τον γονιό, θα πρέπει να είναι κάθετοι σε κάποια τέτοια θέματα! τι πάει να πει γκρίνια γονιών? το βλέπω στο δημόσιο σχολείο της φίλης μου, ο άλλος καθημερινά πάει καθυστερημένα το παιδί του και το σχολείο το δέχεται, σε κάποια σχολεία βέβαια το παιδί θα μπει μέσα στο πρώτο διάλλειμα. Με το να αργείς όμως συνέχεια όλη την χρονιά τι μαθαίνεις στο παιδί σου για την συνέπεια? πάμε ότι ώρα γουστάρουμε σχολείο και θα μπούμε μέσα!

Ή να δίνουν περισσότερες / λιγότερες φωτοτυπίες. Ο γονιός για κάποιο λόγο που δεν έχω καταλάβει έχει άποψη για όλα και δυστυχώς το σχολείο για να αποφύγει την γκρίνια ενδίδει με αποδέκτη όλων αυτών των συνεπειών τα παιδιά!

Καλέ τι λέμε τώρα? εννοείται ότι κανείς γονιός δεν θα πάρει τηλ το παιδί, το δίνουν γιατί το ζητάνε τα παιδιά, γιατί όλα έχουν και αυτό γιατί να μην έχει κλπ κλπ

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites

Με κίνδυνο να χαρακτηριστώ οπισθοδρομική, ομολογώ πως δεν διαθέτω κανένα λογαριασμό κοινωνικής δικτύωσης, ομοίως και ο σύζυγος μου. Η λαοσοφία μας αποτυπώνεται στη ρήση "τα εν οικω μη εν δημω".

Δεν μπορώ να κατανοήσω την ανάγκη του κόσμου να αυτοπροβάλλεται σε υπερθετικό βαθμό, να δημοσιεύσει χωρίς φειδώ την κάθε πτυχή της ζωής του, να θέτει τον εαυτό του στη διάθεση της διαδικτυακής παρακολούθησης απο "φίλους" που μπορεί να μη γνωρίζει καν.

Νομίζω πως γίνεται αντιληπτή η θέση μου στο ζήτημα σε ο,τι αφορά τα παιδιά.

Προσωπικά παρουσιαζω τον κόσμο του διαδικτύου στα παιδιά ως εργαλείο αναζήτησης πληροφοριών και όχι γνώσεων - το τονίζω αυτό - εφιστωντας παράλληλα την προσοχή τους, πως όπως κάθε εργαλείο, έτσι και αυτό ενέχει κινδύνους και άρα η χρήση του θα πρέπει να γίνεται με προσοχή και σύνεση.

Θεωρώ πως στο θέμα της κοινωνική δικτύωσης θα είμαι αυστηρή, ίσως και κάθετη. Η χρήση του ηλεκτρονικού υπολογιστή θα περιορίζεται στο χώρο του γραφείου και για συγκεκριμένους σκοπούς, τα ταμπλετ δεν θα έχουν πρόσβαση στο διαδίκτυο εκτός και αν το ενεργοποιούμε εμείς. Επίσης, εάν παραστεί η ανάγκη για απόκτηση κινητού, αυτό δε θα είναι πολυεργαλειο τελευταίας τεχνολογίας, αλλά μοντέλο που θα καλύπτει συγκεκριμένα την ανάγκη για τηλεφωνική επικοινωνία.

Προφανώς, ανάλογα με την ηλικία και την ωριμότητα, τις συναναστροφές, κλπ. των παιδιών τα όρια θα χαλαρώνουν. Ωστόσο, δεν μπορώ να φανταστώ ένα παιδί στην προεφηβική ηλικία να έχει διαδικτυακή κοινωνική ζωή και απεριόριστη πρόσβαση στο διαδίκτυο.

Επεξεργάστηκαν by Αννα 35

Ο τρόπος που σε αντιμετωπίζει η ζωή είναι ένας ανελέητος καθρέφτης του τρόπου που εσύ αντιμετωπίζεις τη ζωή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 38 λεπτά , zaxaroulini είπε:

 

Να σου πω κάτι όμως? επειδή κατ' εμέ ο εκπαιδευτικός ξέρει καλύτερα από τον γονιό, θα πρέπει να είναι κάθετοι σε κάποια τέτοια θέματα! τι πάει να πει γκρίνια γονιών? το βλέπω στο δημόσιο σχολείο της φίλης μου, ο άλλος καθημερινά πάει καθυστερημένα το παιδί του και το σχολείο το δέχεται, σε κάποια σχολεία βέβαια το παιδί θα μπει μέσα στο πρώτο διάλλειμα. Με το να αργείς όμως συνέχεια όλη την χρονιά τι μαθαίνεις στο παιδί σου για την συνέπεια? πάμε ότι ώρα γουστάρουμε σχολείο και θα μπούμε μέσα!

Ή να δίνουν περισσότερες / λιγότερες φωτοτυπίες. Ο γονιός για κάποιο λόγο που δεν έχω καταλάβει έχει άποψη για όλα και δυστυχώς το σχολείο για να αποφύγει την γκρίνια ενδίδει με αποδέκτη όλων αυτών των συνεπειών τα παιδιά!

Καλέ τι λέμε τώρα? εννοείται ότι κανείς γονιός δεν θα πάρει τηλ το παιδί, το δίνουν γιατί το ζητάνε τα παιδιά, γιατί όλα έχουν και αυτό γιατί να μην έχει κλπ κλπ

Τώρα τι να σου πω; Ότι έχεις άδικο; Στο δικό μου σχολείο έχουμε διαφωνήσει πολλές φορές για τη φύλαξη των κινητών. Εγώ πιστεύω ότι από τη στιγμή που και ο νόμος σου δίνει το πράσινο φως για να το απαγορεύσεις, μπορείς να το απαγορεύσεις, δεν πάει να χοροπηδάνε οι γονείς. Κι ενώ γενικά δεν είμαι υπέρ των αυστηρών ποινών, όποτε έχει προκύψει θέμα χρήσης κινητού στην τάξη (φωτογράφησης, βιντεοσκόπησης κλπ, γιατί αυτά συμβαίνουν και στις καλύτερες οικογένειες), πάντα ψηφίζω υπέρ της υψηλότερης ποινής. 

 

@Αννα 35 δεν θα σε έλεγα οπισθοδρομική σε καμία περίπτωση. Απλώς δεν ξέρω πόσο εφικτό είναι να διαχειριστείς μία κατάσταση στην οποία όλα τα παιδιά θεωρούν κάτι δεδομένο κι εσύ δεν θα το προσφέρεις στο παιδί σου. Εμένα πάντα θα με τρώει το άγχος του να μην νιώσει το παιδί μου όπως ένιωθα εγώ σαν παιδί, που είχα σοβαρότατα θέματα κοινωνικοποίησης για αυτούς τους λόγους. 

Link to comment
Share on other sites

Εσπερος, συμμερίζομαι την αγωνία σου και συνάμα η λέξη κοινωνικοποίηση που επιλέγεις με προβληματίζει. Αντιλαμβάνομαι πως δεν εννοείς ότι θα κοινωνικοποιηθεί το παιδί μέσω των ηλεκτρονικών εφαρμογών, αλλά ότι αυτές αποτελούν αναπόσπαστο στοιχείο στα πλαίσια της κοινωνικοποίησης τους, παρόλα αυτά ομολογώ πως "τρομάζω" στη σκέψη του πόσο σημαντική θέση έχουν πλέον στη ζωή μας και στη ζωή των παιδιών μας οι εικονικές πραγματικότητες και η υπερεκθεση διαδικτυακά.

Ο τρόπος που σε αντιμετωπίζει η ζωή είναι ένας ανελέητος καθρέφτης του τρόπου που εσύ αντιμετωπίζεις τη ζωή.

Link to comment
Share on other sites

Οχι, με τον όρο κοινωνικοποίηση δεν εννοώ αυτό. Εννοώ το τι σημείο επαφής θα έχει ένα παιδί με τους συμμαθητές του για να μπορεί να συζητήσει, αν όλοι έχουν συγκεκριμένες συνήθειες κι εκείνο δεν έχει. Εγώ ας πούμε δεν ήξερα ούτε για τις σειρές που έβλεπαν στην τηλεόραση, ούτε για τους τραγουδιστές που ήταν της μόδας, ούτε για ηθοποιούς, ούτε τίποτα, γιατί μεγάλωσα με γαλλικά και πιάνο και το πιο σύγχρονο που ακούγαμε στο σπίτι μου ήταν η Αρλέτα και το πιο λαϊκό ο Πουλόπουλος. Κι αυτά όλα σε δίσκους και κασέτες εννοείται, όχι cd. Με τα χίλια ζόρια είχα αγοράσει ένα cd του Ρουβά (χαχαχαχα) όταν αποκτήσαμε στερεοφωνικό. Πώς να επικοινωνούσα με τους συμμαθητές μου όταν ήμουν σαν ούφο, ντυμένο ταυτόχρονα σαν το μικρό σπίτι στο λιβάδι;

Link to comment
Share on other sites

Άλλο πράγμα λέμε τότε. Δεν έχω σκοπό να απαγορεύσω τη χρήση του διαδικτύου, την τηλεόραση ή να επέμβω στα μουσικά τους ακούσματα επιβάλλοντας τα δικά μου, εν γένει να τα αποκόψω από τον κόσμο. Δε νομίζω πως ένα παιδί όμως που δεν έχει facebook ή twitter ή όπως αλλιώς τα λένε, δεν μπορεί να συμβαδίσει με τα τεκταινομενα της εποχής του.

Και πάλι λέω πως όταν έρθει η κατάλληλη ωριμότητα και αντίληψη θα αναθεωρησω την τακτική μου.

Ο τρόπος που σε αντιμετωπίζει η ζωή είναι ένας ανελέητος καθρέφτης του τρόπου που εσύ αντιμετωπίζεις τη ζωή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η αλήθεια είναι ότι αυτό δεν το ξέρω κ ίσως είναι υπερβολή να κρίνω από τον εαυτό μου γιατί ήμουν ούτως ή άλλως κλειστό παιδί και μπορώ να πω ότι ακόμα και τώρα δεν ανοίγομαι εύκολα να γνωρίσω ξένους ανθρώπους, οπότε μπορεί να μην ευθύνονται για όλα οι κακόμοιροι οι γονείς μου που ήθελαν απλώς να διασφαλίσουν ότι θα μεγαλώσω με ένα επίπεδο! Σίγουρα ένα παιδί που κάνει αρκετές δραστηριότητες και κοινωνικοποιείται σε αυτές θα έχει κοινά σημεία να συζητήσει με φίλους οπότε δεν θα νιώθει εκτός τόπου και χρόνου. Δεν ξέρω όμως και πάλι πώς θα νιώθει αν όλοι βλέπουν survivor κι εκείνο δεν βλέπει, ή αν όλοι έχουν λογαριασμό στο fb κι εκείνο δεν έχει. 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Έσπερος said:

Οχι, με τον όρο κοινωνικοποίηση δεν εννοώ αυτό. Εννοώ το τι σημείο επαφής θα έχει ένα παιδί με τους συμμαθητές του για να μπορεί να συζητήσει, αν όλοι έχουν συγκεκριμένες συνήθειες κι εκείνο δεν έχει. Εγώ ας πούμε δεν ήξερα ούτε για τις σειρές που έβλεπαν στην τηλεόραση, ούτε για τους τραγουδιστές που ήταν της μόδας, ούτε για ηθοποιούς, ούτε τίποτα, γιατί μεγάλωσα με γαλλικά και πιάνο και το πιο σύγχρονο που ακούγαμε στο σπίτι μου ήταν η Αρλέτα και το πιο λαϊκό ο Πουλόπουλος. Κι αυτά όλα σε δίσκους και κασέτες εννοείται, όχι cd. Με τα χίλια ζόρια είχα αγοράσει ένα cd του Ρουβά (χαχαχαχα) όταν αποκτήσαμε στερεοφωνικό. Πώς να επικοινωνούσα με τους συμμαθητές μου όταν ήμουν σαν ούφο, ντυμένο ταυτόχρονα σαν το μικρό σπίτι στο λιβάδι;

 

Καλέ πόσο χρονών είσαστε εδώ μέσα? μόνο εγώ είμαι νέα και ωραία??

 

Εσπερος μακάρι όλες οι δασκάλες να ήταν σαν και εσένα, είναι αυτό που λες πως, όταν απαγορεύεται κάτι στο σχολείο και ένας μαθητής το κάνει τότε ναι θα πρέπει να υπάρξει το προβλεπόμενο και για να συνετιστεί το ίδιο το παιδί αλλά να καταλάβουν και τα άλλα παιδιά ότι υπάρχουν όρια!

Για την χρήση διαδικτύου κλπ συμφωνώ με ότι θα πρέπει να υπάρχει με μέτρο και με έλεγχο!

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites

Just now, zaxaroulini είπε:

 

Καλέ πόσο χρονών είσαστε εδώ μέσα? μόνο εγώ είμαι νέα και ωραία??

 

Μα είπαμε, έχω υπάρξει Ρουβίτσα. Μη με μεγαλώνεις παραπάνω! Απλώς οι γονείς μου με μεγάλωσαν με το νέο κύμα! 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Έσπερος said:

Μα είπαμε, έχω υπάρξει Ρουβίτσα. Μη με μεγαλώνεις παραπάνω! Απλώς οι γονείς μου με μεγάλωσαν με το νέο κύμα! 

 

Αααα εγώ τώρα έγινα Ρουβίτσα να καταλάβεις! :-D

4 minutes ago, Έσπερος said:

Η αλήθεια είναι ότι αυτό δεν το ξέρω κ ίσως είναι υπερβολή να κρίνω από τον εαυτό μου γιατί ήμουν ούτως ή άλλως κλειστό παιδί και μπορώ να πω ότι ακόμα και τώρα δεν ανοίγομαι εύκολα να γνωρίσω ξένους ανθρώπους, οπότε μπορεί να μην ευθύνονται για όλα οι κακόμοιροι οι γονείς μου που ήθελαν απλώς να διασφαλίσουν ότι θα μεγαλώσω με ένα επίπεδο! Σίγουρα ένα παιδί που κάνει αρκετές δραστηριότητες και κοινωνικοποιείται σε αυτές θα έχει κοινά σημεία να συζητήσει με φίλους οπότε δεν θα νιώθει εκτός τόπου και χρόνου. Δεν ξέρω όμως και πάλι πώς θα νιώθει αν όλοι βλέπουν survivor κι εκείνο δεν βλέπει, ή αν όλοι έχουν λογαριασμό στο fb κι εκείνο δεν έχει. 

 

Καλέ τώρα που είπες survivor, έρχεται ο μικρός μία μέρα και μου λέει: μαμά την ξέρεις την Λάουρα?? μέχρι να συνεννοηθούμε ποια εννοεί πήρε ώρα, πάλι καλά που ήταν η πεθερά μου εκεί και μου είπε, η πεθερά μου σοβαρό άτομο έβλεπε survivor για τον Ντάνο! έλεος όμως!

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω κάτι, η πλειοψηφία των παιδιών γνωστών μας, που προσεγγίζουν ηλικιακά τα δικά μου, πέρσι έβλεπαν survivor. Δε θα υποκύψω σε τέτοιου είδους υποτίμηση της προσωπικότητας των παιδιών μου, στο όνομα του τι θεωρείται νόρμα. Το ίδιο ισχύει και για πολλά άλλα θέματα.

Ο τρόπος που σε αντιμετωπίζει η ζωή είναι ένας ανελέητος καθρέφτης του τρόπου που εσύ αντιμετωπίζεις τη ζωή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , zaxaroulini είπε:

 

Αααα εγώ τώρα έγινα Ρουβίτσα να καταλάβεις! :-D

 

Καλέ τώρα που είπες survivor, έρχεται ο μικρός μία μέρα και μου λέει: μαμά την ξέρεις την Λάουρα?? μέχρι να συνεννοηθούμε ποια εννοεί πήρε ώρα, πάλι καλά που ήταν η πεθερά μου εκεί και μου είπε, η πεθερά μου σοβαρό άτομο έβλεπε survivor για τον Ντάνο! έλεος όμως!

Ήθελε η γυναίκα να καμαρώσει ένα ωραίο γυμνασμένο παλικάρι, τι σχέση έχει αυτό με τη σοβαρότητα; Φυσική ανάγκη είναι!  Χαχαχαχα! Αυτή η πεθερά σου η καημένη έχει γίνει διάσημη στο φόρουμ. 

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω αυτό που λες Έσπερος και έχεις δίκιο. Έχω την αγωνία, ειδικά για το μεγαλύτερο παιδί μου, από τη μια να μην απομονωθεί, από την άλλη να μην ενταχθεί-αφομοιωθεί σε ένα περιβάλλον που δεν εγκρίνω. Για παράδειγμα, από την Δ Δημοτικού για να μην πω νωρίτερα όλη η τάξη σχεδόν συνομιλούσε μέσω viber. Το καθυστέρησα 1-2 χρόνια, μετά δεν γινόταν άλλο. Άλλωστε από μόνο του σαν μέσω επικοινωνίας δεν είναι κάτι κακό.  Έλα όμως που πολλά από τα άλλα παιδιά δεν κάνουν σωστή χρήση. Βιντεοσκοπούν τα πάντα και στέλνουν βιντεάκια. Δημιουργούν συνέχεια ομάδες, όπου μερικά τα βάζουν σε ομάδα χωρίς να το καταλάβουν. Δηλαδή νομίζω ότι συνομιλώ μόνο με την Έσπερος και τελικά συνομιλώ με άλλους 10 άσχετους και μέχρι να το πάρω είδηση είναι αργά. Βομβαρδίζουν το ένα το άλλο με μηνύματα (το δωρεάν είναι και εύκολο). Στέλνουν άσεμνες φωτογραφίες που βρίσκουν στο ίντερνετ. Δεν ξέρω από που να το πιάσω. Το παιδί μου είναι ενήμερο για τη σωστή χρήση και για τους κινδύνους, αλλά δεν μπορούμε να ελέγξουμε το τι κάνουν οι υπόλοιποι. Οπότε σιγά σιγά πάλι αποκλείουμε άτομα... και είναι ένας φαύλος κύκλος. Και αναρωτιέμαι πως οι γονείς τους δεν τους βάζουν κάποιους κανόνες. Πως δεν ελέγχουν τη χρήση. Και αυτό είναι ένα μόνο παράδειγμα. Χρησιμοποιούν ό,τι εφαρμογή μπορείτε να φανταστείτε...

Όσοι έχετε παιδιά σε παρόμοια ηλικία δεν έχετε τέτοια θέματα; έτυχε σε εμάς; δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Έσπερος said:

Ήθελε η γυναίκα να καμαρώσει ένα ωραίο γυμνασμένο παλικάρι, τι σχέση έχει αυτό με τη σοβαρότητα; Φυσική ανάγκη είναι!  Χαχαχαχα! Αυτή η πεθερά σου η καημένη έχει γίνει διάσημη στο φόρουμ. 

 

Η πεθερά μου, το ρεσώ και η τοστιέρα!! :-D:-D

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Αννα 35 είπε:

Να σου πω κάτι, η πλειοψηφία των παιδιών γνωστών μας, που προσεγγίζουν ηλικιακά τα δικά μου, πέρσι έβλεπαν survivor. Δε θα υποκύψω σε τέτοιου είδους υποτίμηση της προσωπικότητας των παιδιών μου, στο όνομα του τι θεωρείται νόρμα. Το ίδιο ισχύει και για πολλά άλλα θέματα.

Έχεις δίκιο, αλλά να ξέρεις ότι μπορεί να το έβλεπαν μέσω του κινητού των φίλων τους... Σε ένα πάρτυ καθόντουσαν κάτι κορίτσια ήσυχα στο δωμάτιο και όταν πήγα να δω τι κάνουν, είχαν το κινητό μιας μαμάς και είχαν συνδεθεί στο ίντερνετ... Μόλις μπήκα έσκασαν στα γέλια. Ήταν ξένο το κινητό οπότε δεν μπορούσα να πάρω να δω τι έκαναν. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Αννα 35 είπε:

Να σου πω κάτι, η πλειοψηφία των παιδιών γνωστών μας, που προσεγγίζουν ηλικιακά τα δικά μου, πέρσι έβλεπαν survivor. Δε θα υποκύψω σε τέτοιου είδους υποτίμηση της προσωπικότητας των παιδιών μου, στο όνομα του τι θεωρείται νόρμα. Το ίδιο ισχύει και για πολλά άλλα θέματα.

 

Μωρέ και αυτό το υποτίμηση της προσωπικότητας είναι και το άλλο άκρο, καμιά φορά οι υπερβολές φέρνουν αντίθετα αποτελέσματα.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Σύνδεση/Εγγραφή

    Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν: 

  • Δημοφιλή μέλη

    Nobody has received reputation this week.

×
×
  • Δημιουργία νέου...