Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φρουτο κρεμα μεταφορα


Sporaki17

Recommended Posts

13 ώρες πρίν, Sporaki17 είπε:

Η γιατρος μας μου ειπε ανα 2 μερες.. 

1/2 Μηλο

1/2 Μηλο 1/2 αχλαδι

1/2 μηλο 1/2 αχλαδι 1/2 μπανανα

1/2 μηλο 1/2 αχλαδι 1/2 μπανανα 1/2 πορτοκαλι.. Αναλογικα θα φτανουν τα 180-220 μλ.. Ειπε!

Α μπράβο κ εμείς περίπου τα ιδια βάζουμε σε ποσότητα με τη διαφορα ότι δεν της αρέσει το αχλάδι κ βάζω λίγο παραπάνω μπανάνα.Αυτό θα το δεις κ συ στην πορεια ανάλογα με τις προτιμήσεις του μικρού σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


13 ώρες πρίν, Sunshine8 είπε:

Εγώ τα αλεθω πριν φυγω απο το σπίτι και τα τρωει μεσα σε ενα δίωρο εξω, δεν παθαίνουν τίποτα για τοσο λιγο,  μην τρελενομαστε. Μεταφορα σε ισοθερμικο τσαντάκι.  Απλα τα πράγματα μη δυσκολεύεις τη ζωη σου. 

Aαφαλώς και δε θα πάθει κάτι το παιδί. Και νόστιμο θα είναι το φαγητό και δε θα χαλάσει και τις φυτικές του ίνες θα έχει. Αλλά δε θα έχει πια καθόλου βιταμίνες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ότι παθαίνουν κάτι sunshine, είναι ότι χάνουν τις βιταμίνες τους, άρα ποια η ουσία? Απλά να τραφούν? Αφού υπάρχουν λύσεις.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα ξινιζει μετα απο κάποιες ωρες το φρούτο,  οι βιταμίνες δεν χάνονται όμως τουλάχιστον αμέσως, το γνωριζω καλα αυτο. Ας μην υπερβάλλουμε. Με αυτη τη λογική πρέπει να τα αλεθουμε με τη φλούδα που εχει τις πιο πολλες βιταμίνες. Λύσεις πρακτικές για  τους γονεις δε θεωρω το μπλεντερακι εξω ή το παιδι να τρωει σκέτη μπανάνα. 

Link to comment
Share on other sites

Τα φρούτα και τα λαχανικά οξειδώνονται μόλις κοπούν και έρθουν σε επαφή με τον αέρα. Ένα google θα σε πείσει.

Επεξεργάστηκαν by marakiz

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

14 ώρες πρίν, Sunshine8 είπε:

Εγώ τα αλεθω πριν φυγω απο το σπίτι και τα τρωει μεσα σε ενα δίωρο εξω, δεν παθαίνουν τίποτα για τοσο λιγο,  μην τρελενομαστε. Μεταφορα σε ισοθερμικο τσαντάκι.  Απλα τα πράγματα μη δυσκολεύεις τη ζωη σου. 

 

Και εγώ έτσι έκανα με σύμφωνη γνώμη παιδιάτρου... Δεν εξαφανίζονται καλέ οι βιταμίνες μέσα σε λίγη ώρα... 

Link to comment
Share on other sites

Αααχ οι παιδίατροι! Τα φρούτα και τα λαχανικά είναι καλύτερο να τρώγονται άμεσα. Μου κάνει εντύπωση που έχετε αυτή την εντύπωση. :) Αλήθεια ένα google θα σας πείσει, δεν έχω χρόνο να παραθέσω άρθρα. Για μένα θα έκοβα ένα φρούτο όταν θα ήθελα να το φάω, δεν θα το είχα κομμένο για το φάω όταν μου έρθει. Άρα γιατί να το κάνω με το μωρό αυτό? Για τη βολή μου? Πόσο δύσκολο είναι να πάρουμε μαζί ένα μπλεντεράκι χειρός (τόσα κουβαλάμε) ή έστω μια μπανάνα.

Επεξεργάστηκαν by marakiz

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Για περίπτωση ανάγκης μιλάω πάντα.

Εννοείται ότι τα φρεσκοκομμένα φρούτα είναι προτιμότερα. Αλλά και αν τα έχεις αλέσει 1-2 ώρες πριν δεν σημαίνει ότι έχουν χάσει όλη τη θρεπτική τους αξία.

Μπλέντερ χειρός δεν είχα σκεφτεί. Αλλά αν είμαι στο δρόμο πως θα το χρησιμοποιήσω ακριβώς; Θα κάτσω στη μέση του δρόμου να αλέσω φρούτα;

Μπανάνα ολόκληρη εμένα δεν μπορούσαν να φάνε (μιλάμε για μωρά). Ούτε κατά διάνοια.

Όσο για το google δεν το χρησιμοποιώ για τέτοιες περιπτώσεις. Ρωτάω κατευθείαν τον παιδίατρο. Αν ψάξεις στο google μπορεί να ανακαλύψεις και ότι η γη είναι επίπεδη...

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως η σωστή χρήση του μπορεί να σε διαφωτίσει αρκετά. Κι εγώ για ιατρικό λόγο στον παιδίατρο ή όποιον άλλο γιατρό χρειάζεται θα απευθυνθώ. Οι παιδίατροι ΄όμως συνήθως (για να μην τους τσουβαλιάζω) δεν έχουν ιδιαίτερες διατροφικές γνώσεις. Από εκεί και πέρα, όπως νιώθει καλά ο κάθε γονιός.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα καλύτερα αφού ενημερωθεί μια μαμά από παιδίατρο που γνωρίζει από θέματα διατροφής, ακολουθεί blw και δίνει κομμάτια που και την θρεπτικότητά τους διατηρούν στο έπακρο, και δεν χρειάζεσαι πολτοποιήσεις, μπλεντεράκια, ούτε λοιπά αξεσουάρ. 

 

Παρεπιπτόντως και εμένα η παιδίατρος για τέτοιες ποσότητες μιλούσε, μισό φρούτο την πρώτη μέρα, 3 φρούτα μέχρι το τέλος της εβδομάδας. Αν είχα τέτοιες απαιτήσεις από το παιδί, θα είχα αυτοκτονήσει από τη στεναχώρια :-D Απλησίαστες ήταν αυτές οι ποσότητες, δεν ήθελε κρέμες το παιδί, περάσαμε γρήγορα έως από την αρχή στα κομμάτια και όσο ήθελε έτρωγε.

 

Σε γενικές γραμμές, σε χαμηλές θερμοκρασίες τα θρεπτικά στοιχεία διατηρούνται με μικρές απώλειες. Αυτό σημαίνει ότι αν πολτοποιήσεις (το πρώτο βήμα που χάνει κάποια αξία η τροφή) θα πρέπει να διατηρήσεις σε θερμός την κρέμα (ειδικό σκεύος) και να την φάει κρύα το μωρό. Ε δεν είναι πιο εύκολο να έχεις μια μπανανούλα μαζί (αν μιλάμε για 5-6 άντε 7 μηνών μωρό); Μετά τα 7 άλλωστε έχεις επιλογές (πχ γιαούρτι) και στην τελικά αν συμβεί και μια φορά και δώσεις ένα συσκευασμένο δε χάθηκε και ο κόσμος!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το ότι το λέει ένας παιδίατρος ότι δεν υπάρχει πρόβλημα να πολτοποιηθουν απ το σπίτι δεν σημαίνει ότι είναι κ σωστό. Με την ίδια λογική κ η φρουτοκρεμα του εμπορίου είναι θρεπτική αφού την συστήνουν πολλοί γιατροί. Σε περίπτωση ανάγκης απλά δίνεις κάτι άλλο κ όχι φρούτο. Όπως είπε κ μία κοπέλα παραπάνω τα φρούτα όταν κόβονται σε συνδιασμό με τον ατμοσφαιρικό αέρα οξειδώνονται. Γι αυτό αν δεις αν αφήσεις την φρουτοκρεμα ώρα χωρίς να φαγωθεί το χρώμα της σκουραίνει κ τα θρεπτικά συστατικά χάνονται

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν πάθαινε τίποτα η φρουτόκρεμα. Την έβαζα σε θερμός όπως είπε η @vtgian και την έτρωγε κρύα. Κομμάτια εμένα δεν έτρωγαν. Οπότε δεν είχε νόημα να κουβαλάω μπανάνα μαζί μου. Αλεσμένα όμως έτρωγαν 1 ολόκληρη μπανάνα, 1 μήλο, 1 αχλάδι, χυμό πορτοκάλι κτλ. (στο περίπου. Δεν θυμάμαι ακριβώς τις ποσότητες. Η μπανάνα πάντως ήταν ολόκληρη). Σε κομμάτια δεν υπήρχε καμία περίπτωση να φάνε σε ηλικία μηνών, ειδικά τόσα φρούτα. Οπότε από το να μην φάει καθόλου φρούτα, προτιμούσα να πάρω το θερμός και ας υπήρχε κάποια απώλεια βιταμινών (που σύμφωνα με τον παιδίατρο αν την έτρωγε σχετικά σύντομα δεν υπήρχε πρόβλημα). Αυτό σε περιπτώσεις ανάγκης, όχι συχνά.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η μπανάνα προτάθηκε ως φρούτο που πολτοποιείται εύκολα, σε δευτερόλεπτα βασικά.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Καθαρά για να μην δημιουργηθούν στρεβλές εικόνες, σε καμία περίπτωση δεν περιμένουμε ένα μωρό να φάει την ίδια ποσότητα σε κομμάτια με αυτή που θα έτρωγε πολτοποιημένα. Βασικά, ούτε ενήλικας δεν θα έτρωγε τόσα :) 

Στα πολτοποιημένα η πέψη είναι πολύ πιο εύκολη (μασημένη τροφή που λέμε) και έτσι είναι μεγαλύτερες οι ποσότητες. Στο blw που διατηρείται η δομή και η αξία της τροφής, η πέψη γίνεται με αργότερους ρυθμούς και έτσι μικρότερη ποσότητα είναι ικανή να έχει το ίδιο διατροφικό αποτέλεσμα. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Aαφαλώς και δε θα πάθει κάτι το παιδί. Και νόστιμο θα είναι το φαγητό και δε θα χαλάσει και τις φυτικές του ίνες θα έχει. Αλλά δε θα έχει πια καθόλου βιταμίνες.

Ναι το καταλαβαινω εννοειται!! Ποσο "κακο" θα του κανω.. Αν συμβει αυτο 1-2 φορες το μηνα? Σε καποια "ωρα αναγκης" ?? Θα ηταν καλυτερα να δωσω γαλα κ να μην δωσω καθολου φρουτο τις συγκεκριμενες μερες??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, Sporaki17 είπε:

Ναι το καταλαβαινω εννοειται!! Ποσο "κακο" θα του κανω.. Αν συμβει αυτο 1-2 φορες το μηνα? Σε καποια "ωρα αναγκης" ?? Θα ηταν καλυτερα να δωσω γαλα κ να μην δωσω καθολου φρουτο τις συγκεκριμενες μερες??

Αν δεν καταφυγεις σε κάποια απο τις παραπάνω λύσεις,δλδ λιωμένο στο χέρι ή ολόκληρο φρούτο έχεις 2 επιλογές :

1)Αλλάζεις γεύμα με την κρέμα

2)Δίνεις γάλα

Προσωπικα εγώ δίνω την κρέμα (είναι χωρίς καθόλου ζάχαρη κ φτιάχνεται με το γάλα της) απλά γτ αν της δωσω μπουκάλι το δένει σκοινί κορδόνι κ θέλει μετά ολα τα γεύματα γάλα ,είναι απαιτητική κ θέλει να περνάει το δικό της..Αφού ξεκινήσαμε να τρώμε με κουτάλι κ στέρεες ποιος ο λόγος για πισωγυρίσματα.Βέβαια δίνω κ γάλα αν είμαστε πχ στο αυτοκίνητο αλλά γενικά το αποφεύγω (μόνο για να μην την μπερδεύω κ οχι γτ είναι λάθος)

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι το blw;

 

Επίσης  sporaki17 έχεις την επιλογή να δώσεις λίγο νωρίτερα ή λίγο αργότερα τη φρουτόκρεμα αν το δέχεται και το μωρό και αν σε παίρνει χρονικά. Εμένα πάντως με είχαν σώσει τα θερμός.  Σε περίπτωση που δεν γινόταν διαφορετικά , έπαιρνα το γεύμα του σε θερμός αλεσμένο (είτε τη φρουτόκρεμα, είτε το μεσημεριανό) και ένιωθα ελεύθερη, αλλά και το μωρό δεν έχανε τα γεύματα ούτε έβγαινε από τη ρουτίνα του.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το θερμός είναι πάρα πολύ πρακτικό. Εγώ έπαιρνα θερμός και μπλεντεράκι ώστε να τα αλέθω αμέσως πριν φάει.

 

Το blw είναι όταν το μωρό από την αρχή των στερεών τρώει κομμάτια αντί για αλεσμένα. Αν και υπάρχουν πολλά οφέλη από αυτόν τον τρόπο, προσωπικά τον φοβήθηκα να τον ακολουθήσω όμως προσπάθησα γρήγορα τη μετάβαση από αλεσμένα σε κομμάτια και πέτυχε.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , marakiz είπε:

Ναι το θερμός είναι πάρα πολύ πρακτικό. Εγώ έπαιρνα θερμός και μπλεντεράκι ώστε να τα αλέθω αμέσως πριν φάει.

 

Το blw είναι όταν το μωρό από την αρχή των στερεών τρώει κομμάτια αντί για αλεσμένα. Αν και υπάρχουν πολλά οφέλη από αυτόν τον τρόπο, προσωπικά τον φοβήθηκα να τον ακολουθήσω όμως προσπάθησα γρήγορα τη μετάβαση από αλεσμένα σε κομμάτια και πέτυχε.

 

Α, μάλιστα. Όχι εγώ ήμουν της σχολής των αλεσμένων...:) Μετά και από 1-2 περιστατικά που είχα δεν βιάστηκα καθόλου να τους τα σταματήσω.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κι εγώ είχα αυτό το πρόβλημα όταν η κόρη μου ήταν μικρούλα και είχα βρει 3 λύσεις:

1)έπαιρνα τα φρούτα μαζί μου ολόκληρα. Όταν ερχόταν η ώρα τα καθάριζα σε κομματάκια και τα έδινα εκεί που ήμασταν (καφετέρια ή εστιατόριο ή ταβέρνα) και μου τα άλεθαν στην κουζίνα τους! Όπου και να πήγα, ακόμα και σε beach bar, ποτέ δεν μου είπαν όχι!

2) έπαιρνα 1 μπανάνα και 1 μανταρίνι (γεννήθηκε Μάιο οπότε το φθινόπωρο περνούσαμε αυτή τη φάση) έλιωνα την μπανάνα με το πιρούνι και έστιβα το χυμό από το μανταρίνι (δεν της άρεσε το πορτοκάλι) και γινόταν ένα ωραίο νιανιά!

3)σε περίπτωση απρόοπτης παραμονής έξω, όπου δεν είχα υπολογίσει σωστά και δεν είχα τίποτα μαζί μου, είχα βρει στα φαρμακεία τα βαζάκια της hipp που είναι έτοιμη φρουτόκρεμα. Ανοίγεις βαζάκι, τρώει, πετάς. Απλά. Εντάξει, δεν είναι για κάθε μέρα, συνολικά να έφαγε 5-6 τέτοια σε όλη την βρεφική ηλικία.

Πάντως κι εμείς γρήγορα περάσαμε στα στερεά και το πρόβλημα λύθηκε!!

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, CME2205 είπε:

Λοιπόν κι εγώ είχα αυτό το πρόβλημα όταν η κόρη μου ήταν μικρούλα και είχα βρει 3 λύσεις:

1)έπαιρνα τα φρούτα μαζί μου ολόκληρα. Όταν ερχόταν η ώρα τα καθάριζα σε κομματάκια και τα έδινα εκεί που ήμασταν (καφετέρια ή εστιατόριο ή ταβέρνα) και μου τα άλεθαν στην κουζίνα τους! Όπου και να πήγα, ακόμα και σε beach bar, ποτέ δεν μου είπαν όχι!

2) έπαιρνα 1 μπανάνα και 1 μανταρίνι (γεννήθηκε Μάιο οπότε το φθινόπωρο περνούσαμε αυτή τη φάση) έλιωνα την μπανάνα με το πιρούνι και έστιβα το χυμό από το μανταρίνι (δεν της άρεσε το πορτοκάλι) και γινόταν ένα ωραίο νιανιά!

3)σε περίπτωση απρόοπτης παραμονής έξω, όπου δεν είχα υπολογίσει σωστά και δεν είχα τίποτα μαζί μου, είχα βρει στα φαρμακεία τα βαζάκια της hipp που είναι έτοιμη φρουτόκρεμα. Ανοίγεις βαζάκι, τρώει, πετάς. Απλά. Εντάξει, δεν είναι για κάθε μέρα, συνολικά να έφαγε 5-6 τέτοια σε όλη την βρεφική ηλικία.

Πάντως κι εμείς γρήγορα περάσαμε στα στερεά και το πρόβλημα λύθηκε!!

Ευχαριαστω... Θα ρωτησω για τα 'βαζακια' .. Ναι εννοειται ΟΧΙ καθε μερα σε μια στιγμη αναγκης!! 

Link to comment
Share on other sites

On 7/11/2017 at 10:19 ΠΜ, marakiz είπε:

Elfer μου, για τόσο μωράκια το θεωρώ προσωπικά μεγάλη ποσότητα αυτό που γράφεις.

1η εβδομαδα πο ξεκινησαμε.. 2πρωτες μερες 1/2 μηλο.. Τις 2 επομενες 1/2 μηλο κ 1/2 αχλαδι κ σημερα θα προσθεσουμε  σε αυτα κ 1/2 μπανανα για αλλες 2 μερες.. Μετα το πορτοκαλι! Ετσι μας τα ειπε η παιδιατρος μας.. Ταυτοχρονα (εννοειται) ελλατωνω το γαλα (που συμπληρωνω μετα το φρουτο) Στο απογευματινο εχουμε φτασει τα 120ml (νερου) στο ρυζαλευρο οποτε εχω σταματησει το συμπληρωμα (γαλα)!! 

Link to comment
Share on other sites

On 10/11/2017 at 11:52 ΠΜ, erin0000 είπε:

Μόνο προσέξτε με τα βαζάκια μήπως πχ παραείναι γλυκά ή νόστιμα και μετά το μωρό να αρνείται την κανονική φρουτόκρεμα...

Η δικιά μου δεν τρελαινόταν ιδιαίτερα για τα βαζάκια. Και τη φρουτόκρεμα δεν την έτρωγε με κανέναν συνδυασμό φρούτων, μέχρι που μία φίλη μου με συμβούλεψε να προσθέσω αβοκάντο! Για έναν ανεξήγητο λόγο, ότι και να έβαζα μαζί με το αβοκάντο το τσάκιζε! Όταν όμως αρχίσαμε τα κομματάκια άρχισε να θέλει να τρώει όλα τα φρούτα, της αρέσουν πολύ σε αυτή τη μορφή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...