Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φρουτο κρεμα μεταφορα


Sporaki17

Recommended Posts

Καλημερα μανουλες.. Εκανα σχετικη αναζητηση αλλα δεν βρηκα κατι.. Ισως κανω καποιο λαθος! Η ερωτηση μου ειναι η εξης: σε περιπτωση (λογο αναγκης) που ειμαστε εξω την ωρα του φρουτου τι κανω? Υπαρχει καποιος τροπος μεταφορας τους? (Δεν θα χαθουν οι βιταμινες τα στοιχεια κτλ?) να αντικαταστησω με γαλα?? Να μεταφερω το φρουτο στο πριν η στο επομενο γευμα? Ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 40 λεπτά , Sporaki17 είπε:

Καλημερα μανουλες.. Εκανα σχετικη αναζητηση αλλα δεν βρηκα κατι.. Ισως κανω καποιο λαθος! Η ερωτηση μου ειναι η εξης: σε περιπτωση (λογο αναγκης) που ειμαστε εξω την ωρα του φρουτου τι κανω? Υπαρχει καποιος τροπος μεταφορας τους? (Δεν θα χαθουν οι βιταμινες τα στοιχεια κτλ?) να αντικαταστησω με γαλα?? Να μεταφερω το φρουτο στο πριν η στο επομενο γευμα? Ευχαριστω!!!

Τα φρούτα γενικά καλό είναι να τρώγονται αμέσως γιατί χάνουν τις βιταμίνες τους αν κοπούν .Και εγώ δεν εχω ρωτήσει την παιδίατρο όλο το ξεχνάω,απλά κανω τουμπα το φρούτο με το ρυζαλευρου που ειναι πιο εύκολο να το φτιάξω έξω.Σε συμπλήρωμα με αυτό που λεει η vasilo της εχω κ εγω κοντά μια μπανάνα,την κρατάω και την αφήνω να τη γλύφει απλά προσέχω γιατί καμία φορά κόβει κομματαρες αλλά κ πάλι δεν είναι γεύμα πιο πολυ έτσι για παιχνίδι της το κάνω κ για να μην ξεχνάει οτι ειναι η ωρα του φρούτου (ασχετα αν έχω κανει τούμπα τα γεύματα).

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , Sporaki17 είπε:

Καλημερα μανουλες.. Εκανα σχετικη αναζητηση αλλα δεν βρηκα κατι.. Ισως κανω καποιο λαθος! Η ερωτηση μου ειναι η εξης: σε περιπτωση (λογο αναγκης) που ειμαστε εξω την ωρα του φρουτου τι κανω? Υπαρχει καποιος τροπος μεταφορας τους? (Δεν θα χαθουν οι βιταμινες τα στοιχεια κτλ?) να αντικαταστησω με γαλα?? Να μεταφερω το φρουτο στο πριν η στο επομενο γευμα? Ευχαριστω!!!

Καλημέρα!! Εγώ φρουτόκρεμες δεν έδωσα ποτέ αλλά ολόκληρα φρούτα, τα οποια τα έπαιρνα πλυμένα σε τάπερ  και τα καθάριζα επιτόπου. Τώρα μία λύση είναι να παίρνεις μπανανούλα ας πούμε που μπορείς να τη λιώσεις εύκολα. Το αν θα χαθούν τα θρεπτικά τους συστατικά εννοείται όσο πιο γρήγορα καταναλωθούν τόσο το καλύτερο. Αυτή την εποχή που έχει κρύο σίγουρα διατηρούνται πιο πολύ ώρα. Εάν θηλάζεις μπορείς να θηλάσεις άνετα κ αν σε βολέψει να δώσεις κ λίγη κρεμούλα. Δεν νομίζω πως χρειαζεται να το μεταφέρεις. Εαν δίνεις φόρμουλα δεν γνωρίζω πάντως επειδή λογικά είστε κάτω των 12 μηνών το γάλα είναι το κύριο γεύμα του κ τα υπόλοιπα συμπλήρωμα. 

Αν είστε σε ηλικία που τρώτε κ άλλα πράγματα.. Μπορείς να παίρνεις ένα γιαουρτάκι ή κάτι άλλο για έξω.

Link to comment
Share on other sites

Aλλαξε την ώρα του φρούτου. Η βιταμίνη C αντέχει το πολύ μισή ώρα από την ώρα που το φρούτο λιώνει. Οπότε όσο δεν τρώει ολόκληρα φρούτα, απλά αλλάξτε την ώρα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 10 λεπτά , marakiz είπε:

Θα παίρνεις μια μπανανούλα που είναι εύκολη να γίνει κρέμα επιτόπου.

Αυτό είναι το λογικό,όμως αν τρώει κανονικά 150-200γρ φρούτο η μπανάνα μονο δε νομίζω οτι φτάνει...Ασε που θα κάνει κ ατελείωτες ώρες να τη φάει.

Link to comment
Share on other sites

5 μηνών και κάτι είναι το μωράκι καλέ, γιατί να μην φτάνει? Άσε που δεν μιλάει για πάντα, αλλά για τις φορές που μπορεί να βρίσκεται εκτός την ώρα του φρούτου. Εγώ πάντως ποτέ δεν μέτρησα γραμμάρια σε ότι κι αν έτρωγε. Δεν τρώνε πολύ στην αρχή και δεν υπάρχει λόγος άγχους, τον πρώτο χρόνο ζωής η κύρια τροφή του είναι το γάλα, είτε μητρικό είτε σκόνη.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

5 μηνών και κάτι είναι το μωράκι καλέ, γιατί να μην φτάνει? Άσε που δεν μιλάει για πάντα, αλλά για τις φορές που μπορεί να βρίσκεται εκτός την ώρα του φρούτου. Εγώ πάντως ποτέ δεν μέτρησα γραμμάρια σε ότι κι αν έτρωγε. Δεν τρώνε πολύ στην αρχή και δεν υπάρχει λόγος άγχους, τον πρώτο χρόνο ζωής η κύρια τροφή του είναι το γάλα, είτε μητρικό είτε σκόνη.

Ο μικρός της έχει την ίδια ηλικία με τη δικιά μου.Της βάζω μία μπανάνα,μισο μήλο,1/4 αχλάδι εκτός κ αν είναι τελείως λιώμα (άρα πολυ γλυκό) και χυμό από λίγο πορτοκάλι κ αφήνει καμια 50αρια γραμμάρια γι αυτό κ αναρωτιέμαι αν φτάνει.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Elfer είπε:

Ο μικρός της έχει την ίδια ηλικία με τη δικιά μου.Της βάζω μία μπανάνα,μισο μήλο,1/4 αχλάδι εκτός κ αν είναι τελείως λιώμα (άρα πολυ γλυκό) και χυμό από λίγο πορτοκάλι κ αφήνει καμια 50αρια γραμμάρια γι αυτό κ αναρωτιέμαι αν φτάνει.

 

:shock: Εγώ είμαι περασμένα 40 και δεν μπορώ να τα φάω αυτά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επειδή εμείς την ώρα των φρούτων συχνά απουσιάζαμε, είχα προμηθευτεί ένα ασύρματο μπλέντερ. Καθαριζα τα φρούτα, τα έκοβα και τα έλιωνα στη συνέχεια.

Ο τρόπος που σε αντιμετωπίζει η ζωή είναι ένας ανελέητος καθρέφτης του τρόπου που εσύ αντιμετωπίζεις τη ζωή.

Link to comment
Share on other sites

Της γνωστής ταπεροεταιρείας? :) Πολύ καλή πρόταση! Ένα χειροκίνητο μπλεντεράκι είναι πραγματικά κάτι που σώζει σε πολλές φάσεις μια μωρομαμά, ακόμα και για άλλα γεύματα αργότερα, όχι μόνο φρούτα. Εγώ το ευχαριστήθηκα πάρα πολύ.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, άλλη εταιρεία, αλλά νομίζω ότι το brand δεν κάνει τη διαφορά. Πραγματικά, όμως, είναι πολύ χρήσιμο.

 

Να διευκρινίσω πως δεν είναι χειροκίνητο, αλλά ασύρματο. Λειτουργεί με μπαταρίες, όπως το συμβατικό μπλέντερ.

Επεξεργάστηκαν by Αννα 35

Ο τρόπος που σε αντιμετωπίζει η ζωή είναι ένας ανελέητος καθρέφτης του τρόπου που εσύ αντιμετωπίζεις τη ζωή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Αννα 35 είπε:

Επειδή εμείς την ώρα των φρούτων συχνά απουσιάζαμε, είχα προμηθευτεί ένα ασύρματο μπλέντερ. Καθαριζα τα φρούτα, τα έκοβα και τα έλιωνα στη συνέχεια.

Οφείλω να ομολογήσω ότι δεν το έχω ξανακούσει!!Καλή επιλογή!! Θα το δω κ εγώ!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μόλις της έδωσα κρέμα.Αυτα που της έφτιαξα βγαίνουν 250γρ οπότε λογικό αυτό που μου αφήνει.το μέτρησα στο μουλτι.Απλά για να έχεις μια εικόνα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς όταν ήμασταν σε εξωτερικό χώρο πχ στο πάρκο ή στην παραλία, απλά μεταθέταμε την ώρα του φρούτου και στη θέση του έτρωγε συνήθως γιαούρτι ή το αυγό ή γάλα μερικές φορές. Αν ήμασταν σε άλλο σπίτι ή σε εσωτερικό χώρο πχ μαγαζί τότε συνήθως έπαιρνα το μιξεράκι και τα φρούτα μαζί. Αλλιώς και η λιωμένη μπανάνα που σου είπαν τα κορίτσια μια χαρά είναι, μπορείς να στύψεις και ένα πορτοκάλι με το χέρι μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Όσες φορές ήμασταν έξω την ώρα της φρουτοκρεμας ποτέ δεν πήρα λιωμένα φρουτα μαζί. Οταν κοπούν χάνονται οι βιταμίνες. Μετεφερα για αργότερα το γεύμα.

Τώρα έχουμε περισσότερες επιλογές και παίρνω μαζί γιαουρτι, μπανάνα ή ψωμάκι για να περνά την ώρα του.:-D

Link to comment
Share on other sites

α) Μπανάνα, κλασική αξία, λιώνει εύκολα.

β) Αβοκάντο επίσης. Το κόβεις στη μέση και βγάζεις εύκολα το μέσα που είναι σα βούτυρο.

γ)πολύ ώριμο αχλάδι, με το πηρούνι και λίγο παραπάνω πάτημα γίνεται εύκολα κρέμα.

Αν είναι λιγόφαγο ή τρώει κομμάτια (blw) με μια μπανάνα είσαι άψογη. Αν είναι της ποσότητας βάζεις και τα υπόλοιπα, στύβεις και ένα πορτοκάλι και είναι οκ. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Αννα 35 είπε:

Όχι, άλλη εταιρεία, αλλά νομίζω ότι το brand δεν κάνει τη διαφορά. Πραγματικά, όμως, είναι πολύ χρήσιμο.

 

Να διευκρινίσω πως δεν είναι χειροκίνητο, αλλά ασύρματο. Λειτουργεί με μπαταρίες, όπως το συμβατικό μπλέντερ.

Αννα35 μπορεις σε παρακαλω να μου στ

ειλεις σε πμ το μπλεντερακι που λες?? μαρκα η κ απο που μπορω να το προμηθευτω?? καθα φορα γυρναμε 11μιση σπιτι για να της δωσω φρουτα!!!

Link to comment
Share on other sites

Balletina σου έστειλα με pm το μοντέλο, όμως αν κάνεις μια αναζήτηση στο διαδίκτυο σίγουρα θα βρεις αρκετά ακόμα.

Ο τρόπος που σε αντιμετωπίζει η ζωή είναι ένας ανελέητος καθρέφτης του τρόπου που εσύ αντιμετωπίζεις τη ζωή.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

:shock: Εγώ είμαι περασμένα 40 και δεν μπορώ να τα φάω αυτά!

Τα μέτρησα σήμερα γιατι Μέχρι τωρα τα έφτιαχνα στο περίπου σύμφωνα με την ποσότητα του ρυζαλευρου και είναι 200-250γρ.Συνήθως δεν το τρώει όλο αφήνει 3-4 κουταλιές ίσως κ παραπάνω μερικές.Σύμφωνα με την παιδίατρο η ποσότητα που πρέπει να τρώει σαν πλήρες γεύμα είναι 150-200γρ.Και το βάρος της είναι στο μέσο όρο..Τι στο καλό,τόσο λάθος κάνω;

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, marakiz είπε:

5 μηνών και κάτι είναι το μωράκι καλέ, γιατί να μην φτάνει? Άσε που δεν μιλάει για πάντα, αλλά για τις φορές που μπορεί να βρίσκεται εκτός την ώρα του φρούτου. Εγώ πάντως ποτέ δεν μέτρησα γραμμάρια σε ότι κι αν έτρωγε. Δεν τρώνε πολύ στην αρχή και δεν υπάρχει λόγος άγχους, τον πρώτο χρόνο ζωής η κύρια τροφή του είναι το γάλα, είτε μητρικό είτε σκό

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, marakiz είπε:

Elfer μου, για τόσο μωράκια το θεωρώ προσωπικά μεγάλη ποσότητα αυτό που γράφεις.

Η γιατρος μας μου ειπε ανα 2 μερες.. 

1/2 Μηλο

1/2 Μηλο 1/2 αχλαδι

1/2 μηλο 1/2 αχλαδι 1/2 μπανανα

1/2 μηλο 1/2 αχλαδι 1/2 μπανανα 1/2 πορτοκαλι.. Αναλογικα θα φτανουν τα 180-220 μλ.. Ειπε!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα αλεθω πριν φυγω απο το σπίτι και τα τρωει μεσα σε ενα δίωρο εξω, δεν παθαίνουν τίποτα για τοσο λιγο,  μην τρελενομαστε. Μεταφορα σε ισοθερμικο τσαντάκι.  Απλα τα πράγματα μη δυσκολεύεις τη ζωη σου. 

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι είναι καλύτερα να φάει εκείνη την ώρα κάποιο γιαουρτακι ή κάποια κρεμουλα από το να τα πολτοποιησεις απ το σπίτι, δεν νομίζω να χαλάει βέβαια αλλά φεύγουν όλες οι βιταμίνες οπότε δεν θα έχει κάποιο νόημα να δώσεις στο μωρακι φρούτο απλά κ μόνο για να πεις ότι έφαγε  την φρουτοκρεμα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...