Χορηγία Επικοινωνίας:  160 Χρόνια Γκάζι 

19/11  Κυριακή από τις 11:00-14:00 π.μ. στην Τεχνόπολη Δήμου Αθηναίων
 Για ενήλικες και παιδιά από 5 -11 ετών !

Είσοδος Ελεύθερη 

Απαραίτητη η κράτηση θέσης!

Πατήστε στην εικόνα ή εδώ για να δηλώσετε συμμετοχή

texnopoli17nov.png

Xrusa123

Δικαιωματα εγκυμοσυνης- Πότε θα μου καταβάλουν το επίδομα;

2 δημοσιεύσεις σε αυτό το θέμα

Καλημερα σε ολους !!!χρειαζομαι την βοηθεια σας!!! Ειμαι εγκυος και πιθανη ημερομηνια τοκετου ειναι 9/1/2018. Θα ηθελα να μαθω ποτε μου καταβαλει ο εεοπυ τα χρηματα ο μισθος μου ειναι ο βασικος νομιμος , και αν δικαιουμαι δωρο χριστουγεννων .ευχαριστω πολυ

Διαφημίσεις

Μόλις βγεις σε άδεια από τη δουλειά σου θα ετοιμάσεις τα χαρτιά που ζηταει το ΙΚΑ και περίπου σε 15 με 20 μέρες από την κατάθεση των δικαιολογητικών σου βάζουν τα χρήματα στο λογαριασμό που θα τους πας. Αυτά για το επίδομα μητρότητας. Της λοχείας, το εισπράττεις αφού γεννήσεις, τότε μπορείς να καταθέσεις κ στον ΟΑΕΔ, από όπου παίρνεις ενα συμπληρωματικό πόσο, για να μην τρέχεις εκατό φορες. Δε θυμάμαι το δικαιολογητικα, αν πας στο ΙΚΑ ή μπεις στο ιντερνετ θα τα βρεις. Επίσης, τον πρώτο μηνα αδειας σου πληρώνει κ ο εργοδότης ένα ποσό, καθώς και το δώρο χριστουγέννων, που μάλλον θα πάρεις το μεγαλύτερο ποσοστο, καθώς σχεδόν έχεις συμπληρώσει τις μέρες του χρόνου. Από τον ΕΟΠΥΥ, τον ΟΑΕΔ και τον εργοδότη θα πρέπει για τους περίπου 4 μήνες άδειας (μητρότητας κ λοχείας) να πάρεις χρήματα σχεδόν ίσα με 4 μισθούς σου. Μόλις τελειώσει η λοχεία, ξεκινάς τα χαρτιά για το 6μηνο του ΟΑΕΔ, το οποίο αν απασχολείσαι full time σου δίνει ποσό ίσο με το βασικό μισθό για 6 μήνες (500€) ενώ αν είσαι με μερική απασχοληση, τα μισα. Όταν γέννησα εγώ πριν ένα χρόνο, ο ΕΟΠΥΥ έδινε κ ένα επίδομα κάπου στα 700 ευρώ για γέννα σε ιδιωτικό νοσοκομείο αλλά εγω γέννησα σε δημόσιο οπότε δεν ξέρω να σου πω περισσότερα. Με το καλό το μωρό σου!

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα