Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

γεια σας.. είμαι καινούργια στο φόρουμ και θα ήθελα την πολύτιμη βοήθειά σας.. ξεκίνησα να κρατάω ενα μωρακι 11 μηνών μιας γνωστής μου και θα ήθελα να μου πείτε πάνω κάτω που κυμαίνονται οι τιμές εν έτει 2017. Είμαι 21 χρονών, παντρεμένη και δεν σπουδάζω κατι παρεμφερές με εκπεδευτικά, ούτε είχα κάποια προυπηρεσία προηγουμένος. Την μικρή την κράτω Πέμπτη, Παρασκευή και Σάββατο, σύνολο περίπου 22 με 23 ωρες τη βδομάδα, και απο δουλειές κάνω το φαγητο της μικρής καποιες φορές, ενα γενικό συμάζεμα, πλύσιμο τα πιάτα, τα ρούχα στο στεγνωτήριο, σκούπισμα και σιδέρωμα για το οποίο μου είπε πως θα μου το πληρώνει εξτρα αλλα δεν ξέρω ακόμη πως θα γίνει. Απο χρήματα μου δίνει 150 ευρώ τον μήνα. Είναι καλά? Εμένα γιατί μου φαίνονται λίγα? :?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 105
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

9 ώρες πρίν, AnnaRmk είπε:

γεια σας.. είμαι καινούργια στο φόρουμ και θα ήθελα την πολύτιμη βοήθειά σας.. ξεκίνησα να κρατάω ενα μωρακι 11 μηνών μιας γνωστής μου και θα ήθελα να μου πείτε πάνω κάτω που κυμαίνονται οι τιμές εν έτει 2017. Είμαι 21 χρονών, παντρεμένη και δεν σπουδάζω κατι παρεμφερές με εκπεδευτικά, ούτε είχα κάποια προυπηρεσία προηγουμένος. Την μικρή την κράτω Πέμπτη, Παρασκευή και Σάββατο, σύνολο περίπου 22 με 23 ωρες τη βδομάδα, και απο δουλειές κάνω το φαγητο της μικρής καποιες φορές, ενα γενικό συμάζεμα, πλύσιμο τα πιάτα, τα ρούχα στο στεγνωτήριο, σκούπισμα και σιδέρωμα για το οποίο μου είπε πως θα μου το πληρώνει εξτρα αλλα δεν ξέρω ακόμη πως θα γίνει. Απο χρήματα μου δίνει 150 ευρώ τον μήνα. Είναι καλά? Εμένα γιατί μου φαίνονται λίγα? :?

 

Εργασιακός μεσαίωνας λέγεται αυτο!

ειμαστε με τα καλα μας;

 Κακώς δέχτηκες τέτοια συμφωνία αν της είπες εντάξει.

 Πριν απο 12 περιπου χρόνια που κρατούσα ενα παιδάκι , με πτυχίου παιδαγωγικού πανεπιστημίου μου έδιναν 6 ευρώ την ώρα. Η κοπελα που μου καθαρίζει τα τελευταία 10 χρόνια επίσης παιρνει 6 ευρώ την ώρα. Δεν μπορει να πληρώνεσαι με τον μήνα, ειδικά εσυ που κανεις ταυτόχρονα και τις δυο δουλειές. Ετσι οπως το βλέπω κάτω απο 4 ευρώ την ώρα μην δεχτείς την δουλειά.

 Μηπως σου ειπε 150 την εβδομαδα και μπερδεύτηκες;

Link to comment
Share on other sites

Ναι λίγα είναι. Αν το υπολογίσεις με το βασικό μισθό κάτω των 25 ετών αυτός είναι 510 ευρώ μικτά δηλαδή περίπου 430 ευρώ καθαρά για 40 ώρες την εβδομάδα. Ακόμα και τα μισά να υπολογίσεις αφού δουλεύεις περίπου τις μισές ώρες (αν και είναι κάτι παραπάνω) θα πρέπει να παίρνεις περίπου 215 ευρώ καθαρά + ασφαλιστικές εισφορές (εργόσημο). Ακόμα και αν το πας με το ημερομίσθιο του εργατοτεχνίτη που είναι 22 περίπου ευρώ μικτά θα πρέπει να σου βγαίνουν περίπου 200 ευρώ καθαρά το μήνα. Όλα αυτά στο περίπου που σου λέω. Κατά τη γνώμη μου ένα 50άρικο ακόμα πρέπει σίγουρα να το ζητήσεις. 

Α, και φυσικά να ζητήσεις και εργόσημο επιπλέον. 

Επεξεργάστηκαν by Mary1976
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, AnnaRmk είπε:

γεια σας.. είμαι καινούργια στο φόρουμ και θα ήθελα την πολύτιμη βοήθειά σας.. ξεκίνησα να κρατάω ενα μωρακι 11 μηνών μιας γνωστής μου και θα ήθελα να μου πείτε πάνω κάτω που κυμαίνονται οι τιμές εν έτει 2017. Είμαι 21 χρονών, παντρεμένη και δεν σπουδάζω κατι παρεμφερές με εκπεδευτικά, ούτε είχα κάποια προυπηρεσία προηγουμένος. Την μικρή την κράτω Πέμπτη, Παρασκευή και Σάββατο, σύνολο περίπου 22 με 23 ωρες τη βδομάδα, και απο δουλειές κάνω το φαγητο της μικρής καποιες φορές, ενα γενικό συμάζεμα, πλύσιμο τα πιάτα, τα ρούχα στο στεγνωτήριο, σκούπισμα και σιδέρωμα για το οποίο μου είπε πως θα μου το πληρώνει εξτρα αλλα δεν ξέρω ακόμη πως θα γίνει. Απο χρήματα μου δίνει 150 ευρώ τον μήνα. Είναι καλά? Εμένα γιατί μου φαίνονται λίγα? :?

Ανάλογα την περιοχή, και την δική σου εμπειρία, μιλάμε συνήθως για κάτι σαν 450-1000 το 8ωρο. Το 1000 προφανώς για πολύ καλή περιοχή, πλούσιο σπίτι, να είσαι έμπειρη με 2 ξένες γλώσσες, συστάσεις κλπ κλπ :), οπότε να πουμε ένα πιο ρεαλιστικό 500-700, λίγο πάνω λίγο κάτω.

Αν το πας με την ώρα για λίγες ώρες, ένα τρίωρο εδώ ένα δίωρο εκεί μιλάμε για περίπου 3 ευρώ την ώρα

Το θέμα τώρα είναι το εξής: επειδή υπάρχει τεράστια ανεργία, συνήθως σε μία αγγελία απαντάνε πολλές κυρίες, με σπουδες ή μεγάλη προϋπηρεσία, ή έμπειρες μαμάδες και γιαγιάδες ή κυρίες που θα κάνουν και τις δουλειές του σπιτιου. Οι νεαρές για μωρά γενικά δεν προτιμούνται, γιατί ρεαλιστικά πού να τη βρουν την εμπειρία; 

Οπότε αν απλά απαντήσεις σε αγγελίες αυτή τη στιγμή, οι πιθανότητες να βρεις δουλειά για φύλαξη μωρού είναι πολύ μικρές.

Και για μεγαλύτερο παιδί πιθανώς θα θέλουν βοήθεια σε μελέτη (που εκεί χρειάζεσαι πτυχίο ή να έχεις μεγαλώσει τα δικά σου παιδιά), δίπλωμα και αμάξι να τα πηγαινοφέρνεις σε δραστηριότητες (και πάλι λόγω ηλικίας δε θα σε εμπιστευτούν).

Επίσης δυστυχώς, επειδή είσαι και νέα και παντρεμένη, λογικά θα σκεφτεί ο εργοδότης ότι μπορεί σε λίγο να μείνεις έγκυος και να φύγεις. Μεσαίωνας εργασιακός, αλλά είναι η πραγματικότητα.

Κοινώς, ναι, δουλεύεις για ψίχουλα. Το θέμα είναι αν έχεις εναλλακτική. Η αν θα καθήσεις απλά για την εργασιακή εμπειρία, να βρεις κάτι καλύτερο σε 2-3 χρόνια.

Αν είναι περιστασιακή δουλειά όσο σπουδάζεις και δε θα το κρατήσεις σαν επάγγελμα για να σε νοιάζει η προϋπηρεσία, σε συμφέρει να δεις αν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Κάντι είπε:

 

Εργασιακός μεσαίωνας λέγεται αυτο!

ειμαστε με τα καλα μας;

 Κακώς δέχτηκες τέτοια συμφωνία αν της είπες εντάξει.

 Πριν απο 12 περιπου χρόνια που κρατούσα ενα παιδάκι , με πτυχίου παιδαγωγικού πανεπιστημίου μου έδιναν 6 ευρώ την ώρα. Η κοπελα που μου καθαρίζει τα τελευταία 10 χρόνια επίσης παιρνει 6 ευρώ την ώρα. Δεν μπορει να πληρώνεσαι με τον μήνα, ειδικά εσυ που κανεις ταυτόχρονα και τις δυο δουλειές. Ετσι οπως το βλέπω κάτω απο 4 ευρώ την ώρα μην δεχτείς την δουλειά.

 Μηπως σου ειπε 150 την εβδομαδα και μπερδεύτηκες;

Δυστυχώς οι τιμές για babysitter είναι πια οι μισές από όσο θυμάσαι. Και οι μισές από το μισθό καθαρίστριας. Τραγικό αλλά αληθινό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι μια εποχή που κανεις δεν πληρώνεται καλα οπότε δεν μπορεί κιόλας να πληρωσει καλα. Εγώ προσωπικά θα έδινα 3 ευρω την ωρα χωρις δουλειές σπιτιού , μονο εργασίες που αφορούν το παιδι και αυτο στην περίπτωση σου βγαινει κοντα στα 70 την βδομάδα. 

Link to comment
Share on other sites

Λίγα είναι, πόσο μάλλον όταν σου έχει ζητήσει να κάνεις τόσες δουλειές.Αυτές όμως θα στις πληρώσει ξεχωριστά σου είπε, οπότε αυτό μάθε αρχικά, τι ποσό έχει σκοπό να σου δώσει. Η sunshine έχει δίκιο, κανείς δεν πληρώνεται καλά, άρα δεν μπορεί και να πληρώσει, όμως μην φτάνουμε και στα άκρα. Ακόμα και 3 ευρώ την ώρα να υπολογίσεις που είναι ας πούμε το ελάχιστο, βγαίνουν πολύ παραπάνω από 150 ευρώ το μήνα.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Για να αντιλαμβανόμαστε πάντως την αγορά, κάποτε είχα full-time μία κυρία για το σπίτι (ελαφρές δουλειές και για τα παιδια) και όταν πήγαν σχολείο δεν την ενδιέφερε το part-time τα μεσημέρια οπότε έφυγε. Δεν είχε πτυχίο σε παιδαγωγικά, αλλά είχε δουλέψει πάνω από 15 χρόνια σε παρόμοιες δουλειές και είχε μεγαλώσει και δύο παιδιά. 2 χρόνια μετά που είχαμε μιλήσει ακόμη δεν είχε βρει δουλειά. Δυστυχώς τα πράγματα είναι δύσκολα.

Θυμάμαι ότι κάποτε ήταν συνηθισμένο μία babysitter να παίρνει και 700 ευρώ, όχι η εξαίρεση. Σήμερα με πολλές μαμάδες που χρειάζονται babysitter να εργάζονται για ένα όχι και πολύ μεγαλύτερο ποσό, είναι λίγο δύσκολο να δώσουν όλο το μισθό τους στην babysitter. Εκτός αν μιλήσουμε για ιδιαίτερη αγορά με εντελώς όμως διαφορετικές απαιτήσεις σε σπουδές, γλώσσες, πιστοποιήσεις πρώτων βοηθειών, ευχερια για ταξίδια κλπ κλπ. 

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αλλά τα 150 ευρώ μου φαίνονται ξεφτίλα να τα δίνεις σε έναν άνθρωπο για να σου κρατάει το παιδί κ το σπίτι. Θα ντρεπόμουν κ να το προτείνω. Καταλαβαίνω απόλυτα ότι μπορεί να έχεις ανάγκη τα χρήματα και ότι ίσως χρειαστεί να το κάνεις από ανάγκη κ ίσως για προϋπηρεσία αλλά δεν παύουν να είναι ψίχουλα. Αν η μητέρα πληρώνεται με το βασικό μισθό κ δεν βγαίνουν οικονομικά για νταντά, θα μπορούσαν να βρουν άλλη λύση όπως πχ δημόσιο βρεφικό. Αλλά, όπως σε όλες τις δουλειές πλέον, οι εργοδότες πατάνε στην ανάγκη των ανθρώπων για εργασια και εκμεταλλεύονται. 

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να θελω να υποστηρίξω κανεναν η μητερα μπορει να δουλεύει στον ιδιωτικό τομέα 12 ωρο για 500 ευρω κι ο δημόσιος βρεφικός είναι ως τις 2 το μεσημερι. Αυτη ειναι η Ελλάδα του 2017 της κρίσης και της εκμετάλλευσης. Η μητερα δεν μπορει να το παει σε δημόσιο βρεφικό και δεν εχει γιαγιά ή πεθερά ή θεία ή ξαδέρφη να της το κρατήσει αλλα κατι πρεπει να το κανει το μωρο της. Αν μπορει να δωσει 150 ειναι ξεκάθαρο και είναι στην κρίση καθε νταντας αν θα το δεχτει. Δε λεω για τη σγκεκριμενη περίπτωση δεν την ξερω αλλα δυστυχώς αυτή είναι η πικρή αλήθεια γυρω μας για πολλούς ανθρωπους. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σύμφωνα με το αρχικό ποστ, η κοπέλα δουλεύει 7 με 8 ώρες ημερησίως, άρα, αν όχι η μητέρα, κάποιος στο 8ωρο επιστρέφει σπίτι. Εκτός αυτού, 3 δημόσιοι βρεφικοι που γνωρίζω είναι μέχρι τις 4, δεν έχω ακούσει να κλείνει κανένας στις 2. Επίσης, αν έχουν τόσο χαμηλό εισόδημα θα μπορούσαν να έχουν μπει μέσω ΕΣΠΑ σε ιδιωτικό μέχρι τις 5 ή 6. Η συζήτηση μπορεί να τραβήξει σε μάκρος κ δεν έχει απολύτως κανένα νόημα. Το θέμα είναι ότι εδώ βρήκανε πάπα κ είπαν να θάψουν 5-6. Να κρατάει το μωρό οκ αλλά να κάνει κ την καθαρίστρια με 150€ νομίζω πως δεν θα έπρεπε να το δικαιολογούμε σε καμία περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε δημόσιο βρεφικό δεν μπόρεσα να το παω γτ ειναι ως τις 2 πάντως στην περιοχή μου. Κ ως τις 4 να ηταν παλι δεν προλάβαινα ομως αφου σχολάω 5 . Οσο για τα 12 ωρα δεν ειπα για τη συγκεκριμένη αλλα γενικά για πολλές που ξερω. Τα λεφτά ναι είναι λιγα αλλα εμενα και πχ τα διπλα λίγα θα μου φαίνονταν,  το χρημα δεν εχει πια καμια αξια και ολα ειναι σχετικά  

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα είναι στην κρίση της νταντάς να τα δεχτεί αυτά τα 150, αλλά όχι να κάνει και την καθαρίστρια! Ούτε η νταντά να δεχτεί αλλά ούτε καν θα έπρεπε να το προτείνει η όποια μαμά (που πιθανόν είναι και η ίδια υπάλληλος!!!). Να ξανασημειώσω μόνο πως η μαμά είπε ότι θα της δίνει έξτρα χρήματα για τον καθαρισμό του σπιτιού, άρα μένει να ρωτήσει η θεματοθέτρια τι ποσό έχει σκοπό να δώσει.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Σύμφωνα με το αρχικό ποστ, η κοπέλα δουλεύει 7 με 8 ώρες ημερησίως, άρα, αν όχι η μητέρα, κάποιος στο 8ωρο επιστρέφει σπίτι. Εκτός αυτού, 3 δημόσιοι βρεφικοι που γνωρίζω είναι μέχρι τις 4, δεν έχω ακούσει να κλείνει κανένας στις 2. Επίσης, αν έχουν τόσο χαμηλό εισόδημα θα μπορούσαν να έχουν μπει μέσω ΕΣΠΑ σε ιδιωτικό μέχρι τις 5 ή 6. Η συζήτηση μπορεί να τραβήξει σε μάκρος κ δεν έχει απολύτως κανένα νόημα. Το θέμα είναι ότι εδώ βρήκανε πάπα κ είπαν να θάψουν 5-6. Να κρατάει το μωρό οκ αλλά να κάνει κ την καθαρίστρια με 150€ νομίζω πως δεν θα έπρεπε να το δικαιολογούμε σε καμία περίπτωση.

Αν κατάλαβα καλά οι δουλειές είναι έξτρα οικονιμικά, όχι;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πρώτα από όλα είναι τραγικό όταν κάποιος θέλει Νταντα να τη βάζει να κάνει και δουλειές του σπιτιού. 

Το νόημα είναι να φροντίζει το παιδί και να περνάνε όμορφα μαζί , όχι να ξεπατωνεται κάνοντας την καθαρίστρια . 

Ειναι όντως λίγα τα χρήματα . Καλύτερα να το συζητήσεις άμεσα . Οι καλοί λογαριασμοί είναι βασικό μιας καλής συνεργασίας. 

Τι να πω πάντως . Πέφτω από τα σύννεφα όταν ακούω μαμάδες να έχουν τέτοιες απαιτήσεις από το προσωπικό τους ουσιαστικά . 

Link to comment
Share on other sites

οταν ημουν εγκυος στο δευτερο παιδι μου ειχα μια γυναικα για οικιακες εργασιες και να μου κραταει το παιδι. ομως οταν εκανε δουλιες εγω ημουν εκει σπιτι μαζι με το παιδι κι οταν ηθελα καπου να παω σταματαγε τις δουλιες και ασχολιοταν μονο με το παιδι. Θυμαμαι της εδινα 300 ευρω το μηνα για 22 ωρες την εβδομαδα, πριν 3-4 χρονια.(δεν ηθελε εργοσημο, ειχε επιδομα ανεργειας κατι και δεν ηθελε να φαινεται εργαζομενη).

Επεξεργάστηκαν by antsa
Link to comment
Share on other sites

Eγώ πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί όταν μία μαμά παίρνει νταντα περιμένει να της κάνει και τις δουλειές στο σπίτι?Είναι κάτι που το ακούω πολύ συχνά αυτό και ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω.

Δεν ξέρω αν είναι λίγα ή πολλά τα χρήματα που παίρνει η κοπέλα, δεν είχα ποτέ νταντά, όμως επιμένω πως δεν μπορούμε να έχουμε έναν άνθρωπο στο σπίτι για μία τόσο σημαντική δουλειά όπως το να προσέχει το παιδί μας και να περιμένουμε να γίνει χίλια κομμάτια για να καλύψει ουσιαστικά τις δικές μας ανάγκες και όχι του παιδιού.

Πως θα ασχοληθεί δημιουργικά με το παιδί μας όταν έχει να πλύνει πιάτα, να φτιάξει φαί, να σιδερώσει να σκουπίσει???Και εμείς οι μαμάδες τα κάνουμε αυτά βέβαια αλλά εμείς θέλουμε και τα κάνουμε, γιατί είναι η οικογένεια μας, το σπίτι μας..μία νταντά γιατί να το κάνει?

Εγώ καταλαβαίνω και σέβομαι το ότι η μαμά δεν μπορεί να πληρώσει την κοπέλα με παραπάνω από 150 ευρώ, να προσαρμόσει τις απαιτήσεις όμως στα χρήματα που μπορεί να δώσει.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

Eγώ πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί όταν μία μαμά παίρνει νταντα περιμένει να της κάνει και τις δουλειές στο σπίτι?Είναι κάτι που το ακούω πολύ συχνά αυτό και ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω.

Δεν ξέρω αν είναι λίγα ή πολλά τα χρήματα που παίρνει η κοπέλα, δεν είχα ποτέ νταντά, όμως επιμένω πως δεν μπορούμε να έχουμε έναν άνθρωπο στο σπίτι για μία τόσο σημαντική δουλειά όπως το να προσέχει το παιδί μας και να περιμένουμε να γίνει χίλια κομμάτια για να καλύψει ουσιαστικά τις δικές μας ανάγκες και όχι του παιδιού.

Πως θα ασχοληθεί δημιουργικά με το παιδί μας όταν έχει να πλύνει πιάτα, να φτιάξει φαί, να σιδερώσει να σκουπίσει???Και εμείς οι μαμάδες τα κάνουμε αυτά βέβαια αλλά εμείς θέλουμε και τα κάνουμε, γιατί είναι η οικογένεια μας, το σπίτι μας..μία νταντά γιατί να το κάνει?

Εγώ καταλαβαίνω και σέβομαι το ότι η μαμά δεν μπορεί να πληρώσει την κοπέλα με παραπάνω από 150 ευρώ, να προσαρμόσει τις απαιτήσεις όμως στα χρήματα που μπορεί να δώσει.

 

Το συνηθισμένο νομίζω είναι οι δουλειές του παιδιου: να μαζέψει την κουζίνα μετά το φαγητό, να τακτοποιήσει το δωμάτιο κλπ.

Αλλά επειδή όταν οι γονείς λείπουν αρκετές ώρες υπάρχει συχνά και ανάγκη για άλλες δουλειές, είναι πολύ συνηθισμένο όταν  π.χ. κοιμάται ένα μωρό να αναλαμβάνει η ίδια γυναίκα το σίδερο, συνήθως με κάποια οικονομική επιβάρυνση. Οι περισσότερες κυρίες που ψαχνουν για δουλειά το προτείνουν μόνες, εφόσον πληρώνεται και έξτρα.

Επίσης σε μεγαλύτερα παιδάκια, π.χ. πρωτες τάξεις δημοτικού, είναι συνηθισμένο απλά οι γονείς να θέλουν μία παρουσία στο σπίτι και όχι κάποιον να απασχολήσει το παιδί. Δηλαδή ενώ το παιδί διαβάζει ή πάιζει, να υπάρχει μία κυρία να του βάλει να φάει, να το βοηθησει να χρειαστεί κάτι, αλλά βσικά να ασχοληθεί με μαγείρεμα, γενική καθαριότητα κλπ, αν και συνήθως αυτό δεν ορίζεται σαν νταντά.

Τώρα έχω ακούσει και ιστορίες τρέλας, με γνωστή που η οικογένεια σε συνέντευξη τη ρώτησε αν μπορεί ενώ θα προσέχει το μωρό τους να αναλάβει και ο,τι δουλειά προκύψει και τις ανέφεραν σαν παράδειγμα εκτός από συνηθισμένες οικιακές εργασίες, να βοηθήσει με την ανακαίνιση του σπιτιού, γιατί ήθελαν να βάψουν κάποια δωμάτια! Η άλλη γνωστή έφυγε έξαλλη από σπίτι ότι η γιαγια απαίτησε να τη βοηθήσει με το πεντικιούρ της! 

Link to comment
Share on other sites

Ναι το συνηθισμένο είναι να αναλαμβάνει ότι έχει να κάνει με το μωρό, πχ το μαγείρεμα του και τα ρούχα του. Κι επειδή πάντα υπάρχουν δουλειές να γίνουν σε ένα σπίτι, πολλές φορές προτείνεται να κάνει και από αυτές, με πληρωμή κανονικά. Αυτό είναι κάτι που το θέλουν συνήθως οι νταντάδες για να αυξάνεται ο μισθός τους μιας και κατά κανόνα είναι χαμηλός.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να πιστέψω κάποια που διαβάζω.....Πραγματικά.

Προφανώς 150 ευρω για 3 μέρες με τα συγκεκριμένα καθήκοντα  είναι υπερ αποδεκτά!!!

Με 400 ευρω το μήνα βρίσκεις πλέον έμπειρη , με προσόντα κατάλληλα για φύλαξη μωρού , οχι 21 ετων άπειρη,χωρίς τυπικά προσόντα και μάλιστα για 6-8 ώρες. Μην τρελαθούμε τώρα. Για όνομα του θεού πια!

 

Αν θέλετε πιο πολλά χρήματα βρείτε άλλη δουλειά με πιο πολλά καθήκοντα , με βάση τις σπουδές σας (αν υπάρχουν) , με πιο πολλές ώρες και με πιο πολύ κούραση.

Σίγουρα ουρά θα κάνουν κοπέλες  για ενα πρόσθετο εισόδημα 150 ευρω για 23 ώρες!!!!!

 

  

Link to comment
Share on other sites

150 ευρώ για 3 μέρες την εβδομάδα συν τόσες οικιακές εργασίες είναι λίγα, απορώ γιατί τα βρίσκεις ικανοποιητικά. Η κοπέλα μιλάει για 22-23 ώρες την εβδομάδα. Μήπως τα έχεις μπερδέψει και νομίζεις 23 ώρες το μήνα?

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα έχω μπερδέψει. Η τοποθέτηση μου είναι απλά ρεαλιστική με βάση τα προσόντα της κοπέλας , τις εργασίες που κάνει τώρα και ίσως θα κάνει (διφορούμενο) με κάποια πρόσθετη αμοιβή και την σημερινή πραγματικότητα. 

Για την συγκεκριμένη εργασία.....  και όχι γενικά και αόριστα ,Θεωρώ ότι αν θέλει  περισσότερα  απλά δεν θα έχει ούτε αυτά τα λίγα.Αυτό είναι όμως δική της  απόφαση.  Αν θελαν να δώσουν περισσότερα πχ 400 ευρω και πάνω όπως αναφέρθηκαν  έτσι και αλλιώς δεν θα παίρνανε την συγκεκριμένη φίλη Θα παίρνανε έμπειρη για 40 ώρες και βάλε... . .Αυτή είναι η πραγματικότητα ή θα πήγαιναν ι σε  ένα αξιοπρεπές  βρεφικό  σταθμό με φαγητό και δραστηριότητες!

Είναι πάρα πολλές οι κοπέλες απο ειδικότητες παιδαγωγικές , νοσηλεύτριες , βρεφονηπιοκόμοι  που συμπληρώνουν το μηνιάτικο με διάφορες δουλείες πχ ιδιαίτερα το απόγευμα , μελέτη παιδιών  , αποκλειστικές κάποια βράδια και που θα θέλανε αυτά τα  έχτρα 150 ευρω για φύλαξη μωρού 11 μηνών λίγες μέρες και ώρες πρωινές , ώρες που δεν κάνουν τίποτα.

Αυτή είναι η ΄΄αγορά'' της συγκεκριμένης θέσης.

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ο μισθός για ημιαπασχόληση κάτω των 25 ετών με 0 προϋπηρεσία ειναι 255,47 μεικτά, τα οποία μπορούν να καταβληθούν είτε με εργόσημο όπου αφαιρείται το 25% των εισφορών και μένουν 190 ευρώ, είτε στο χέρι. Είναι απίστευτο πως μερικοί άνθρωποι εξανίστανται για τις άθλιες εργασιακές συνθήκες που υπάρχουν, με τους εργοδότες να απομυζούν τους υπαλλήλους χωρίς να πληρώνουν τα δεδουλευμένα, και παράλληλα όταν απασχολούν ανθρώπους για ιδίο συμφέρον τους εκμεταλλεύονται στο έπακρο. Αν δεν μπορεί να τα δώσει αυτά τα χρήματα η συγκεκριμένη μητέρα να το εξηγήσει στη θεματοθέτρια και από εκεί και πέρα αν θέλει η ίδια να συνεχίσει.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...