Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρωτη φορα κρεμα 5 μηνών, κ άλλες ερωτήσεις


Sporaki17

Recommended Posts

Καλησπερα μανουλες!! Θα ηθελα την βοηθεια σας για τον μπεμπουλακο μου!! Προσφατα μετακομισα στην αθηνα για ενα μικρο διαστημα θα μενω εδω και μετα στην βαση μας (Χιος)παλι.. Αναγκαστηκα "αλλαξα" παιδιατρο.. Την νεα μας γιατρο την επελεξα γτ γνωριζοντας την ειχε (σχεδον) τις ιδιες αποψεις κ πρακτικες με την δικη μας!! Μην πολυλογω.. Θελω τα "φωτα" σας σε καποιες (αρκετες) αποριες!! Να ενημερωσω οτι απο χθες ξεκινησαμε ρυζαλευρο για απογευματινο.. 30ml νερακι κ οση κρεμουλα παρει ωστε να γινει αραιη..Ευχαριστω για τον χρονο που θα διαθεσετε.. Εκ των προτειρων!! 

1ον: απαραιτητα μετα τη κρεμουλα δινω νερακι κ ποσο περιπου?

2ον: ποσα ml γαλα πρεπει να συμπληρωσω αν εχει φαει 60ml (ποσοτητα νερου στη κρεμα) κρεμα και ποση ωρα μετα την κρεμα??

3ο:: ποσο γαλα πρεπει να πινει ημερισιως? ( 5μηνων 7 κιλα)

4ο:: ποσο φυσιολογικο θεωρειτε να εχει παρει 0,90γραμαρια σε ενα μηνα (απο 4ο σε 5ο)??

5ο:: κανει 5 γευματα την ημερα ανα 3.5 ωρες περιπου 150-170γρ ειναι λιγο για 5 μηνων??

6ο:: επειδη ειδα τα 0,90γρ ΜΟΝΟ τον πιεζω να φαει αλλιως θα σταματουσε στα 90-120γρ ανα γευμα.. Του κανω κακο?? 

Για να σας προλαβω.. Εχω μιλησει σχετικα με τις αποριες μου στη γιατρο.. Μου ειπε να μην ανησυχω ειναι καλος.. Αλλα ΠΡΩΤΗ φορα και μονη μαμα (ο μπαμπας μας ειναι ναυτικος) Καποιες θα με καταλαβαιτε... Επισης καποιες αποριες θα εχουν απαντηθει αλλα ελαχιστος ο χρονος μου να ψαξω να τις βρω.. Και παλι ευχαριστω για τον χρονο και την υπομονη σας..

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1ον αν θελει να πιει νερο του το δινεις σε μπουκαλι και πινει οσο θελει αν δεν θελει δεν πειραζει η κρεμα εξαλλου ειναι νερο(ο δικος μου δεν επινε ουτε σταγονα)

2ον εγω τον δικο μου τον εκανα την κανονικη ποσοτητα γαλα και επινε οσο ηθελε

3ον το γαλα που επερνα εγω λεει 4 γευματα τη μερα απο 225ml τι φορα

4ον αφου δεν εχει χασε βαρος ποστευω οτι ειναι ενταξη τωρα με την κρεμουλα και αυτα θα παρει αποτομα βαρος 

Ευχομαι να σε βοηθησα λιγο

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Sporaki17 είπε:

Καλησπερα μανουλες!! Θα ηθελα την βοηθεια σας για τον μπεμπουλακο μου!! Προσφατα μετακομισα στην αθηνα για ενα μικρο διαστημα θα μενω εδω και μετα στην βαση μας (Χιος)παλι.. Αναγκαστηκα "αλλαξα" παιδιατρο.. Την νεα μας γιατρο την επελεξα γτ γνωριζοντας την ειχε (σχεδον) τις ιδιες αποψεις κ πρακτικες με την δικη μας!! Μην πολυλογω.. Θελω τα "φωτα" σας σε καποιες (αρκετες) αποριες!! Να ενημερωσω οτι απο χθες ξεκινησαμε ρυζαλευρο για απογευματινο.. 30ml νερακι κ οση κρεμουλα παρει ωστε να γινει αραιη..Ευχαριστω για τον χρονο που θα διαθεσετε.. Εκ των προτειρων!! 

1ον: απαραιτητα μετα τη κρεμουλα δινω νερακι κ ποσο περιπου?

2ον: ποσα ml γαλα πρεπει να συμπληρωσω αν εχει φαει 60ml (ποσοτητα νερου στη κρεμα) κρεμα και ποση ωρα μετα την κρεμα??

3ο:: ποσο γαλα πρεπει να πινει ημερισιως? ( 5μηνων 7 κιλα)

4ο:: ποσο φυσιολογικο θεωρειτε να εχει παρει 0,90γραμαρια σε ενα μηνα (απο 4ο σε 5ο)??

5ο:: κανει 5 γευματα την ημερα ανα 3.5 ωρες περιπου 150-170γρ ειναι λιγο για 5 μηνων??

6ο:: επειδη ειδα τα 0,90γρ ΜΟΝΟ τον πιεζω να φαει αλλιως θα σταματουσε στα 90-120γρ ανα γευμα.. Του κανω κακο?? 

Για να σας προλαβω.. Εχω μιλησει σχετικα με τις αποριες μου στη γιατρο.. Μου ειπε να μην ανησυχω ειναι καλος.. Αλλα ΠΡΩΤΗ φορα και μονη μαμα (ο μπαμπας μας ειναι ναυτικος) Καποιες θα με καταλαβαιτε... Επισης καποιες αποριες θα εχουν απαντηθει αλλα ελαχιστος ο χρονος μου να ψαξω να τις βρω.. Και παλι ευχαριστω για τον χρονο και την υπομονη σας..

 

 

Απ τη στιγμή που σ λέει η παιδίατρος ότι είναι οκ δεν χρειάζεται να αγχωνεσαι. Να ξέρεις ότι το κάθε παιδάκι είναι διαφορετικό, δεν τρώνε όλα την ίδια ποσότητα είναι ανάλογα την όρεξη κ το βάρος του κάθε μωρού. Συνήθως οι παιδιατροι λένε ότι πρέπει να τρώνε γύρω στα 200μλ. Οπότε όση κρέμα τρώει μετά συμπληρώνεις αλλά ούτε κ αυτό είναι στάνταρ. Αν δεν θέλει το μωρακι άλλο κ είναι μέσα στο φυσιολογικό όριο βάρους δεν το πιεζεις. Εμένα πχ ποτέ δεν έφαγε ούτε κρέμα ούτε γάλα τόσο πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,εμένα η μικρή μου έχει την ίδια ηλικία με τον μπεμπακο σου (5 μηνών) απλά έχουμε ήδη ενα μηνα σε στέρεες τροφές.

Ξεκινάω με το νερό: Όσο του δίνεις γάλα συμπλήρωμα δε θα του δίνεις νερό.Το γάλα στην παρασκευή του έχει νερό αλλιώς θα σκάει κ δε θα τρώει οσο πρέπει. Εγώ την κρεμουλα υην έκανα λίγο πηχτή να στέκεται στο κουτάλι (της άρεσε καλύτερα).Σκέψου οτι Θα πρέπει να κάνει ενα πλήρες γεύμα,οπότε αν πχ φάει 30γρ κρέμα θα συμπληρώσεις με τόσο γάλα όσο γράφουν οι οδηγίες στο κουτί. Κατευθείαν δε χρειάζεται να περιμένεις.Ενδεικτικά αναφέρω,μου έλεγαν οι οδηγίες 180ml νερό αφαιρουσα τα 30ml τα έκανα κρέμα κ τα υπόλοιπα γάλα κ όσο έπινε.Δεν ξέρω τι οδηγίες σου έχει δώσει ο γιατρός σου εμάς μας είχε πει 30γρ την 1η μέρα,60γρ τη 2η και ανεβάζω ανα 30 μέχρι να φτάσει να τρώει 150-200γρ κρέμα.Όταν δεν έδωσα συμπλήρωμα γάλα τότε μόνο έδωσα νερό.Όσο ήπιε δεν την πιεσα.Συνήθως εμένα δεν πίνει αμέσως μετα γεύμα αλλά μισή ώρα αργότερα.Αν ο παιδίατρος σου δεν το βρίσκει ανησυχητικό το βάρος του παιδιού δε χρειάζεται να το πιέζεις πολύ να φάει.Εννοείται όχι όμως 90ml.Όπως το κάνεις τώρα Εννοώ,λίγο παραπάνω.Ξέρει το στομάχι του νομίζω απλά χορταίνει κ σταματάει.Τώρα οι κρέμες θα τον κρατάνε καλύτερα κ θα πάρει βάρος.Αν ο γιατρός δει οτι κ δεύτερο μήνα δεν παίρνει κάτι θα αλλάξει.Μην αγχώνεσαι ακόλουθα τις οδηγίες του.Αν εξακολουθείς να ανησυχείς μια δεύτερη γνώμη δεν ειναι κακο να πάρεις..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...