Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

«Επίβλεψη» παιδιών σε πάρτυ!


Recommended Posts

Ζαχαρουλίνι, χίλια συγχαρητήρια για την τόσο καλή σχέση που έχεις με τη μαμά του άντρα σου. Είναι πολύ σπάνιο να βρεις μια γυναίκα ή έναν άντρα τόσο ακομπλεξάριστο που να μην έχει ανάγκη να ανταγωνιστεί τους γονείς του συντρόφου του.
Και μόνο το γεγονός, ότι δέχεσαι τις συμβουλές της μαμάς του άντρα σου καλοπροαίρετα, που την έχεις εντάξει στην καθημερινή ζωή της οικογένειάς σου, που μιλάς τόσο όμορφα για εκείνη, δείχνει ότι είσαι πολύ καλός άνθρωπος.
Μακάρι όλοι και όλες να ήταν σαν κι εσένα.

Τον άντρα σου γιατί δεν τον εμπιστεύεσαι όμως να σας συνοδεύσει, τι φοβάσαι ότι (δεν) θα κάνει; Αν του δώσεις την ευκαιρία μπορεί να σε εκπλήξει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 301
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

7 minutes ago, mamakias said:

Ζαχαρουλίνι, χίλια συγχαρητήρια για την τόσο καλή σχέση που έχεις με τη μαμά του άντρα σου. Είναι πολύ σπάνιο να βρεις μια γυναίκα ή έναν άντρα τόσο ακομπλεξάριστο που να μην έχει ανάγκη να ανταγωνιστεί τους γονείς του συντρόφου του.
Και μόνο το γεγονός, ότι δέχεσαι τις συμβουλές της μαμάς του άντρα σου καλοπροαίρετα, που την έχεις εντάξει στην καθημερινή ζωή της οικογένειάς σου, που μιλάς τόσο όμορφα για εκείνη, δείχνει ότι είσαι πολύ καλός άνθρωπος.
Μακάρι όλοι και όλες να ήταν σαν κι εσένα.

Τον άντρα σου γιατί δεν τον εμπιστεύεσαι όμως να σας συνοδεύσει, τι φοβάσαι ότι (δεν) θα κάνει; Αν του δώσεις την ευκαιρία μπορεί να σε εκπλήξει.

 

Αχ βρε αγόρι μου, σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια, με κάνεις και ντρέπομαι, η αλήθεια είναι ότι πιστεύω πως σε αυτή την ζωή ότι δίνεις παίρνεις! Δίνεις αγάπη παίρνεις αγάπη! :)

Ο σύζυγός μου είναι εξαιρετικός αλλά όπως οι πιο πολλοί άντρες δεν δίνουν πολύ σημασία σε κάποια πράγματα, αν έρθει αυτός στο πάρτυ το πιο πιθανό είναι να πιάσει την κουβέντα και να μην έχει το νου του στα παιδιά, η πεθερά μου όμως είναι κέρβερος σε κάτι τέτοια, σκέψου ότι το καλοκαίρι πηγαίναμε κάθε μέρα στην παιδική χαρά και πρόσεχε τα παιδιά καλύτερα και από μένα μην σου πω!

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , zaxaroulini είπε:

 

Αχ βρε αγόρι μου, σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια, με κάνεις και ντρέπομαι, η αλήθεια είναι ότι πιστεύω πως σε αυτή την ζωή ότι δίνεις παίρνεις! Δίνεις αγάπη παίρνεις αγάπη! :)

Ο σύζυγός μου είναι εξαιρετικός αλλά όπως οι πιο πολλοί άντρες δεν δίνουν πολύ σημασία σε κάποια πράγματα, αν έρθει αυτός στο πάρτυ το πιο πιθανό είναι να πιάσει την κουβέντα και να μην έχει το νου του στα παιδιά, η πεθερά μου όμως είναι κέρβερος σε κάτι τέτοια, σκέψου ότι το καλοκαίρι πηγαίναμε κάθε μέρα στην παιδική χαρά και πρόσεχε τα παιδιά καλύτερα και από μένα μην σου πω!

Ειλικρινά ελπίζω ότι κάνεις χιούμορ και οτι δε θεωρείς ότι διαφέρει σε κάτι ο ρόλος του πατέρα από της μαμάς, ειδικά μετά τη βρεφική ηλικία !

Δεν μπορώ να φανταστώ να αντιμετώπιζα τον άντρα μου σαν έφηβο αντι για γονιό!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , zaxaroulini είπε:

 

Αχ βρε αγόρι μου, σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια, με κάνεις και ντρέπομαι, η αλήθεια είναι ότι πιστεύω πως σε αυτή την ζωή ότι δίνεις παίρνεις! Δίνεις αγάπη παίρνεις αγάπη! :)

Ο σύζυγός μου είναι εξαιρετικός αλλά όπως οι πιο πολλοί άντρες δεν δίνουν πολύ σημασία σε κάποια πράγματα, αν έρθει αυτός στο πάρτυ το πιο πιθανό είναι να πιάσει την κουβέντα και να μην έχει το νου του στα παιδιά, η πεθερά μου όμως είναι κέρβερος σε κάτι τέτοια, σκέψου ότι το καλοκαίρι πηγαίναμε κάθε μέρα στην παιδική χαρά και πρόσεχε τα παιδιά καλύτερα και από μένα μην σου πω!

Δηλαδή πηγαίνετε μαζί με τη μαμά του άντρα σου και βόλτες; Είστε τόσο κοντά, ε; Τώρα να πω πως δε ζηλεύω ψέματα θα πω.

 

Τελοσπάντων, μην αλλάζω θέμα, αν πεις στο σύζυγο ότι θα έχετε την ευθύνη και άλλων παιδιών, και έχει και ο ίδιος μια στοιχειώδη υπευθυνότητα, δε γίνεται, θα έχει το νου του.

 

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, mamakias said:

Δηλαδή πηγαίνετε μαζί με τη μαμά του άντρα σου και βόλτες; Είστε τόσο κοντά, ε; Τώρα να πω πως δε ζηλεύω ψέματα θα πω.

 

Τελοσπάντων, μην αλλάζω θέμα, αν πεις στο σύζυγο ότι θα έχετε την ευθύνη και άλλων παιδιών, και έχει και ο ίδιος μια στοιχειώδη υπευθυνότητα, δε γίνεται, θα έχει το νου του.

 

 

Εννοείται ότι πηγαίνουμε, μας βοηθά πολύ η γυναίκα, να είναι καλά! Ναι μένουμε και κοντά, αλλά και κοντά να μην μέναμε το ίδιο νομίζω θα έκανε. Κοίταξε να δεις, σίγουρα θα ήταν πιο "λογικό" να πάω με τον άντρα μου και όχι με την πεθερά μου στο πάρτυ, αλλά το θέμα είναι πως σε κάποια πράγματα, όπως αυτό, δεν τον εμπιστεύομαι, οπότε ότι κάνω το κάνω με ανθρώπους που τους εμπιστεύομαι!

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 2 λεπτά , zaxaroulini είπε:

 

Εννοείται ότι πηγαίνουμε, μας βοηθά πολύ η γυναίκα, να είναι καλά! Ναι μένουμε και κοντά, αλλά και κοντά να μην μέναμε το ίδιο νομίζω θα έκανε. Κοίταξε να δεις, σίγουρα θα ήταν πιο "λογικό" να πάω με τον άντρα μου και όχι με την πεθερά μου στο πάρτυ, αλλά το θέμα είναι πως σε κάποια πράγματα, όπως αυτό, δεν τον εμπιστεύομαι, οπότε ότι κάνω το κάνω με ανθρώπους που τους εμπιστεύομαι!

 

Εμπιστεύτηκες έναν άνθρωπο να φέρετε δύο παιδιά μαζί στον κόσμο, και αυτό τον άνθρωπο δεν τον εμπιστεύεσαι να πάει σε ένα παιδικό πάρτυ;

Δηλαδή στο σπίτι δεν μένει μόνος με τα παιδιά, δεν τα πηγαίνει βόλτες, δεν παίζουν μαζί, δεν πάνε για ψώνια, για μπάλα, για ποδήλατο;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , zaxaroulini είπε:

 

Εννοείται ότι πηγαίνουμε, μας βοηθά πολύ η γυναίκα, να είναι καλά! Ναι μένουμε και κοντά, αλλά και κοντά να μην μέναμε το ίδιο νομίζω θα έκανε. Κοίταξε να δεις, σίγουρα θα ήταν πιο "λογικό" να πάω με τον άντρα μου και όχι με την πεθερά μου στο πάρτυ, αλλά το θέμα είναι πως σε κάποια πράγματα, όπως αυτό, δεν τον εμπιστεύομαι, οπότε ότι κάνω το κάνω με ανθρώπους που τους εμπιστεύομαι!

Με το "κοντά", αναφερόμουν στη συναισθηματική εγγύτητα. Καλό είναι πάντως που μένετε και κοντά.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, mamakias said:

Με το "κοντά", αναφερόμουν στη συναισθηματική εγγύτητα. Καλό είναι πάντως που μένετε και κοντά.

 

Αχ καλέ μπερδεύτηκα, νόμιζα ότι ρώταγες αν μένουμε κοντά στα σπίτια μας :oops:

Ναι συναισθηματικά είμαστε πολύ κοντά, την βλέπω σαν φίλη μου, μην σου πω και καλύτερη από φίλη μου γι΄αυτό της έχω τόσο εμπιστοσύνη, ίσως γι' αυτό να φάνηκε λίγο περίεργο να την πάρω μαζί! Πάντως αυτό που λες είναι σημαντικό, συνήθως όταν μένουν κοντά οι γονείς είναι πιο εύκολο για όλους!

19 minutes ago, ΑΡΓΚ said:

 

Εμπιστεύτηκες έναν άνθρωπο να φέρετε δύο παιδιά μαζί στον κόσμο, και αυτό τον άνθρωπο δεν τον εμπιστεύεσαι να πάει σε ένα παιδικό πάρτυ;

Δηλαδή στο σπίτι δεν μένει μόνος με τα παιδιά, δεν τα πηγαίνει βόλτες, δεν παίζουν μαζί, δεν πάνε για ψώνια, για μπάλα, για ποδήλατο;

 

Καλέ εννοείται ότι μένει μόνος του με τα παιδιά, και βόλτες τα πάει και rafting το καλοκαίρι κάναμε όλοι μαζί (εκτός από τον μικρούλη που δεν επιτρεπόταν) και ποδήλατο και όλα πανε μόνοι τους, στα πάρτυ όμως (επειδή έχει συμβεί) πιάνει την κουβέντα και χαζολογάει, δεν ξέρει που βρίσκεται το παιδί να καταλάβεις, ενώ η πεθερά μου είναι πως να το πω, αποίκω! δεν της ξεφεύγει τίποτε, αφού να φανταστείς στην παιδική χαρά καμιά φορά πάει και λέει στις άλλες μαμάδες να αφήσουν την κουβέντα γιατί π.χ. το παιδί τους μπορεί να έχει σκαρφαλώσει στα κάγκελα, μιλάμε για πολύ υπεύθυνο άτομο!

Επεξεργάστηκαν by zaxaroulini

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , zaxaroulini είπε:

 

Αχ καλέ μπερδεύτηκα, νόμιζα ότι ρώταγες αν μένουμε κοντά στα σπίτια μας :oops:

Ναι συναισθηματικά είμαστε πολύ κοντά, την βλέπω σαν φίλη μου, μην σου πω και καλύτερη από φίλη μου γι΄αυτό της έχω τόσο εμπιστοσύνη, ίσως γι' αυτό να φάνηκε λίγο περίεργο να την πάρω μαζί! Πάντως αυτό που λες είναι σημαντικό, συνήθως όταν μένουν κοντά οι γονείς είναι πιο εύκολο για όλους!

 

Καλέ εννοείται ότι μένει μόνος του με τα παιδιά, και βόλτες τα πάει και rafting το καλοκαίρι κάναμε όλοι μαζί (εκτός από τον μικρούλη που δεν επιτρεπόταν) και ποδήλατο και όλα πανε μόνοι τους, στα πάρτυ όμως (επειδή έχει συμβεί) πιάνει την κουβέντα και χαζολογάει, δεν ξέρει που βρίσκεται το παιδί να καταλάβεις, ενώ η πεθερά μου είναι πως να το πω, αποίκω! δεν της ξεφεύγει τίποτε, αφού να φανταστείς στην παιδική χαρά καμιά φορά πάει και λέει στις άλλες μαμάδες να αφήσουν την κουβέντα γιατί π.χ. το παιδί τους μπορεί να έχει σκαρφαλώσει στα κάγκελα, μιλάμε για πολύ υπεύθυνο άτομο!

 

Θα σου έλεγα να μιήσεις με την άλλη μαμά για το τι θέλει από εσένα. Ας πούμε, αυτό που περιγράφεις, είναι λογικά επιθυμητό από πολλούς γονείς, αλλά εφιάλτης για άλλους. Η συγκεκριμένη μαμά για να στέλνει τα παιδιά μόνα στο πάρτυ, πιθανότατα δεν θέλει να τα κυνηγά κάποιος από πίσω. Η πεθερά σου π.χ. ακούγεται σαν ο άνθρωπος που θα διαολόστελνα στην παιδική χαρά προσωπικά ;) Οπότε μίλησε με την άλλη μαμά, μην σκοτωθείς να κάνεις το καλό και τελικά καταλήξει να παρεξηγηθείτε!

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, ΑΡΓΚ said:

 

Θα σου έλεγα να μιήσεις με την άλλη μαμά για το τι θέλει από εσένα. Ας πούμε, αυτό που περιγράφεις, είναι λογικά επιθυμητό από πολλούς γονείς, αλλά εφιάλτης για άλλους. Η συγκεκριμένη μαμά για να στέλνει τα παιδιά μόνα στο πάρτυ, πιθανότατα δεν θέλει να τα κυνηγά κάποιος από πίσω. Η πεθερά σου π.χ. ακούγεται σαν ο άνθρωπος που θα διαολόστελνα στην παιδική χαρά προσωπικά ;) Οπότε μίλησε με την άλλη μαμά, μην σκοτωθείς να κάνεις το καλό και τελικά καταλήξει να παρεξηγηθείτε!

 

Θα μιλήσω οπωσδήποτε με την άλλη μαμά, αχ ότι κάνω το κάνω από την καλή μου την καρδιά και με πολύ αγάπη, λες στο τέλος να παρεξηγηθούμε?? :confused:

Για την παιδική χαρά μην το λες, εγώ έχω δει αρκετές φορές μερικές μαμάδες που έρχονται μόνο για να διασκεδάσουν οι ίδιες, τα παιδιά τα αφήνουν αμολυτά! Να σκεφτείς τις προάλλες ένα παιδάκι κόντεψε να βγει μόνο του στο δρόμο και το πρόλαβε η πεθερά μου, έτρεξε του σκοτωμού και το πρόλαβε το πιτσιρίκι πριν βγει στο δρόμο, άσε έχουν δει πολλά τα μάτια μου!

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 1/11/2017 at 10:13 ΠΜ, ΑΡΓΚ είπε:

 Εντυπωσιακό τελικά το πόσο πρέπει να διαφέρουν οι συνηθειες  από περιοχή σε περιοχή!

Το μεγαλύτερο πάρτυ που έχουμε κάνει σπίτι ήταν γύρω στα 35 άτομα, καλοκαίρι με αυλή, όταν η κόρη μου ήταν 12. Χωρις γονείς.  Το συνηθισμένο ετήσιο είναι μεταξυ 8-15 και συνηθως δεν έχουμε γονείς, όπως και σχεδόν σε όλα τα πάρτυ των γνωστών μας. Γενικά απο τις παρέες των παιδιών μου, υπάρχει μία σμμετοχή γονέων εκεί μέχρι δευτέρα-τρίτη δημοτικού (και πάλι όχι όλοι), και μετά είναι αδιανότητο. Ο γιος μου πηγαίνει στο 4ο παρτυ της χρονιάς αυτό το ΣΚ, είναι 10 χρονών και θεωρείται αυτονόητο ότι οι γονείς δεν θα περάσουν την πόρτα.

Με εντυπωσιάζει και εμένα αυτό που λες. Για ποιο λόγο να είναι αδιανόητο να περάσουν την πόρτα οι γονείς;; Εννοείς ότι από επιλογή από την Τετάρτη δημοτικού και μετά (στη χειρότερη) πρέπει οπωσδήποτε τα παιδιά να είναι μόνα τους σε ένα πάρτυ. Για ποιο λόγο;;

 

13 ώρες πρίν, zaxaroulini είπε:

 

Θα μιλήσω οπωσδήποτε με την άλλη μαμά, αχ ότι κάνω το κάνω από την καλή μου την καρδιά και με πολύ αγάπη, λες στο τέλος να παρεξηγηθούμε?? :confused:

Για την παιδική χαρά μην το λες, εγώ έχω δει αρκετές φορές μερικές μαμάδες που έρχονται μόνο για να διασκεδάσουν οι ίδιες, τα παιδιά τα αφήνουν αμολυτά! Να σκεφτείς τις προάλλες ένα παιδάκι κόντεψε να βγει μόνο του στο δρόμο και το πρόλαβε η πεθερά μου, έτρεξε του σκοτωμού και το πρόλαβε το πιτσιρίκι πριν βγει στο δρόμο, άσε έχουν δει πολλά τα μάτια μου!

Συμπάσχω. Πολλές φορές έχω πιάσει τον εαυτό μου να ασχολείται με τα ξένα παιδιά (μην χτυπήσουν, μην χαθούν, μην βγουν στο δρόμο...). Από τη μία λέω "συγκρατήσου, ας ασχοληθεί ο γονιός του", από την άλλη βλέπω τον γονιό στον κόσμο του και λέω θα γίνει κανένα ατύχημα και θα το έχω και βάρος στη συνείδησή μου ότι το έβλεπα να γίνεται και δεν έκανα τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, zaxaroulini είπε:

 

Θα μιλήσω οπωσδήποτε με την άλλη μαμά, αχ ότι κάνω το κάνω από την καλή μου την καρδιά και με πολύ αγάπη, λες στο τέλος να παρεξηγηθούμε?? :confused:

Για την παιδική χαρά μην το λες, εγώ έχω δει αρκετές φορές μερικές μαμάδες που έρχονται μόνο για να διασκεδάσουν οι ίδιες, τα παιδιά τα αφήνουν αμολυτά! Να σκεφτείς τις προάλλες ένα παιδάκι κόντεψε να βγει μόνο του στο δρόμο και το πρόλαβε η πεθερά μου, έτρεξε του σκοτωμού και το πρόλαβε το πιτσιρίκι πριν βγει στο δρόμο, άσε έχουν δει πολλά τα μάτια μου!

 

Κάτι δεν έχεις καταλάβει καλά νομίζω... Το να πάει μια ξένη γυναίκα σε μια άγνωστη και να της πει "Τι χαζολογάς κυρία μου, το παιδί σου σκαρφαλώνει στα κάγκελα" δεν είναι πρέπον. Απορώ που χαίρεσαι και το λες με καμάρι! Δηλαδή θα σου άρεσε εσένα μια άγνωστη γιαγιά να έρθει να σου κάνει συστάσεις για το πως φροντίζεις το παιδί σου; Αν είναι δυνατόν δηλαδή! Και να υποθέσω αν ένα παιδί χτυπήσει το δικό σου στο σχολείο, θα πας να κάνεις παρατήρηση στο ξένο παιδί; Δεν έχεις τέτοιο δικαίωμα. Άλλη είναι η διαδικασία που ακολουθείται... 

 

πρίν από 4 λεπτά , erin0000 είπε:

Με εντυπωσιάζει και εμένα αυτό που λες. Για ποιο λόγο να είναι αδιανόητο να περάσουν την πόρτα οι γονείς;; Εννοείς ότι από επιλογή από την Τετάρτη δημοτικού και μετά (στη χειρότερη) πρέπει οπωσδήποτε τα παιδιά να είναι μόνα τους σε ένα πάρτυ. Για ποιο λόγο;;

 

 

Και εγώ απορούσα με την λέξη "αδιανόητο"! Τα πάρτυ απ ότι έχω καταλάβει, μάλλον είναι ευκαιρία να ξεφορτωθούν οι γονείς τα παιδιά, μεταθέτοντας την ευθύνη στους γονείς που καλούν για να πάνε για καφέ! Και γιατί δεν τον πίνουν εκεί τον καφέ να αναπτύξουν δεσμούς με τους άλλους γονείς; Δε ξέρω, εμένα μου φαίνεται τρομερή αυτή η νέα μόδα. Τα παιδιά είναι ανήλικα και οι γονείς οφείλουν να τα προσέχουν. Σε έναν παιδότοπο που φιλοξενεί άλλα 3 πάρτυ, ποιος περιμένει ο γονιός που φεύγει, να προσέξει το παιδί του; Ο γονιός που απευθύνει την πρόσκληση; Αδιανόητο λοιπόν για εμένα είναι τόσο να αφήσω το παιδί μόνο του κάπου, όπως και το να το στείλω με άλλον γονιό επίσης. 

Καλούμε με χαρά, γιατί πρέπει να μας βγει ξινό απ το άγχος; 

 

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, ravT said:

 

Κάτι δεν έχεις καταλάβει καλά νομίζω... Το να πάει μια ξένη γυναίκα σε μια άγνωστη και να της πει "Τι χαζολογάς κυρία μου, το παιδί σου σκαρφαλώνει στα κάγκελα" δεν είναι πρέπον. Απορώ που χαίρεσαι και το λες με καμάρι! Δηλαδή θα σου άρεσε εσένα μια άγνωστη γιαγιά να έρθει να σου κάνει συστάσεις για το πως φροντίζεις το παιδί σου; Αν είναι δυνατόν δηλαδή! Και να υποθέσω αν ένα παιδί χτυπήσει το δικό σου στο σχολείο, θα πας να κάνεις παρατήρηση στο ξένο παιδί; Δεν έχεις τέτοιο δικαίωμα. Άλλη είναι η διαδικασία που ακολουθείται... 

 

 

Και εγώ απορούσα με την λέξη "αδιανόητο"! Τα πάρτυ απ ότι έχω καταλάβει, μάλλον είναι ευκαιρία να ξεφορτωθούν οι γονείς τα παιδιά, μεταθέτοντας την ευθύνη στους γονείς που καλούν για να πάνε για καφέ! Και γιατί δεν τον πίνουν εκεί τον καφέ να αναπτύξουν δεσμούς με τους άλλους γονείς; Δε ξέρω, εμένα μου φαίνεται τρομερή αυτή η νέα μόδα. Τα παιδιά είναι ανήλικα και οι γονείς οφείλουν να τα προσέχουν. Σε έναν παιδότοπο που φιλοξενεί άλλα 3 πάρτυ, ποιος περιμένει ο γονιός που φεύγει, να προσέξει το παιδί του; Ο γονιός που απευθύνει την πρόσκληση; Αδιανόητο λοιπόν για εμένα είναι τόσο να αφήσω το παιδί μόνο του κάπου, όπως και το να το στείλω με άλλον γονιό επίσης. 

Καλούμε με χαρά, γιατί πρέπει να μας βγει ξινό απ το άγχος; 

 

 

Καλέ είναι πολύ ευγενικός άνθρωπος η πεθερά μου, δεν θα πάει να τις βρίσει! με διακριτικό τρόπο θα πάει να τους το πει του στυλ: "συγνώμη που σας διακόπτω από την κουβέντα αλλά το παιδί σας έχει σκαρφαλώσει στα κάγκελα", προκειμένου να μην χτυπήσει το παιδάκι που το κακό? ο σκοπός αγιάζει τα μέσα! :)

Για τα πάρτυ συμφωνώ απόλυτα, ούτε εμένα μου αρέσει αυτή η νέα μόδα, βέβαια έχω μικρής ηλικίας παιδιά δεν ξέρω τι γίνεται στα πεμπτάκια ή στα εκτάκια, το πάρτυ όμως είναι και μία ευκαιρία να βρεθούν και οι γονείς, να πουν μία κουβέντα, να γνωριστούν και λίγο καλύτερα! εγώ πάντως, νομίζω το ξαναέγραψα, σε πάρτυ συγγενών που έχω πάει και έχουν μεγαλύτερα παιδιά, οι πιο πολλοί γονείς είναι εκεί, είτε το κάνουν σπίτι είτε έξω!

Στην συγκεκριμένη περίπτωση η μαμά τους δουλεύει, στην γειτονιά μένουμε όλοι, οπότε μπορεί η συγκεκριμένη μαμά να μην το βλέπει έτσι.

Χτες μιλήσαμε κιόλας, μου είπε να μην αγχώνομαι, είναι ήσυχα και υπάκουα παιδάκια, μπορούν να φάνε ότι θέλουν, δεν υπάρχει κάποιο θέμα και να γυρίσουμε ότι ώρα θέλουμε! :)

46 minutes ago, erin0000 said:

Με εντυπωσιάζει και εμένα αυτό που λες. Για ποιο λόγο να είναι αδιανόητο να περάσουν την πόρτα οι γονείς;; Εννοείς ότι από επιλογή από την Τετάρτη δημοτικού και μετά (στη χειρότερη) πρέπει οπωσδήποτε τα παιδιά να είναι μόνα τους σε ένα πάρτυ. Για ποιο λόγο;;

 

Συμπάσχω. Πολλές φορές έχω πιάσει τον εαυτό μου να ασχολείται με τα ξένα παιδιά (μην χτυπήσουν, μην χαθούν, μην βγουν στο δρόμο...). Από τη μία λέω "συγκρατήσου, ας ασχοληθεί ο γονιός του", από την άλλη βλέπω τον γονιό στον κόσμο του και λέω θα γίνει κανένα ατύχημα και θα το έχω και βάρος στη συνείδησή μου ότι το έβλεπα να γίνεται και δεν έκανα τίποτα...

 

Αχ το καταλαβαίνω αυτό που λες, για την ευθύνη, άμα χτυπήσει κάποιο παιδάκι είτε είναι εκεί ο γονιός είτε όχι, χαλάει η διάθεση και του παιδιού και του γονιού!

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites

Τι να σας πω κορίτσια, μάλλον εξαρτάται και του πού ζει κανείς και πώς μεγαλώνει τα παιδιά του.

Τα περισσότερα παιδιά 10-11 χρονών και πάνω στη γειτονιά μου βγαίνουν μόνα από το σπίτι για να πάνε στην πλατεία να παίξουν ή στα σπίτια των φίλων, ή στα αγγλικα/ποδόσφαιρο/μπασκετ κλπ οπότε εκ των πραγμάτων θα ήταν περίεργο ξαφνικά να τα επιβλέπει η μαμά στο πάρτυ, θα θεωρούσαν ότι ξεμωράθηκαν. Προσπαθώ να σκεφτώ τη σκηνή όπου θα "επιβλέπω" τον γιο μου που πάει Πέμπτη και ακούγεται κωμικό. Πηγαινοέρχεται μόνος στη γειτονιά, μένει και μόνος αν χρειαστεί να αργήσω καμιά ώρα από τη δουλειά, διαβάζει μόνος, συνεννοείται μόνος με τους φίλους του, έχει τη λίστα με τις υποχρεώσεις του, μωρό είναι;

Για το να γνωριστούν οι γονείς, γνωρίστηκαν στην 1η και 2α δημοτικού, έκαναν τις παρέες τους, βρίσκονται οι γονείς των παιδιών που κάνουν παρέα, δε θα κοινωνικοποιηθούν στην 5η και την 6η πια. 

 

Από την άλλη, τα περισσότερα σπίτια που γνωρίζω μπορεί να χωράνε καμιά δεκαριά 11χρονα, αλλά σίγουρα όχι και τους γονείς τους ταυτόχρονα. Να είναι ένα πάρτυ σε κήπο καλοκαίρι ή σε οργανωμένο χώρο εντάξει, αλλά πόσο συχνά συμβαίνει αυτό; Βέβαια γενικά νομίζω ότι ερχόμαστε πίσω σε μία μεγάλη συζήτηση που υπήρχε με το θέμα "προσλαμβάνουσες" αν θυμάμαι καλά και που είχε αναδείξει πόσο διαφορετικούς τρόπους ζωής  έχουν διαφορετικοί άνθρωποι. Νομίζω ότι το forum είναι κατά μέσο ορο λίγο σε "γυάλα", αλλά για τη μέση ελληνική οικογένεια η προφανής απάντηση στην ερώτηση γιατί είναι αδιανότητο να έρθουν οι γονείς στο πάρτυ των μεγάλων παιδιων, είναι "και πού θα κάτσουν, στο μπάνιο;"  και επίσης "και ποιος θα τους ταϊσει όλους αυτούς;"

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

37 minutes ago, ΑΡΓΚ said:

Επίσης κορίτσια, μη θεωρείτε ότι όταν ένας γονιός αφήνει το παιδί ελεύθερο δεν το κάνει συνειδητά. Υπάρχει η σχολή του helicopter parenting, υπάρχει και ο αντίλογος ότι η υπερπροστασία είναι καταστροφικότερη από ένα γδαρμένο γόνατο.

Η αλήθεια είναι ότι σε ηλικίες π.χ. γυρω στα 10 που το έχω πρόσφατο υπάρχουν παιδιά που τα κρατά η μαμά από το χέρι στο δρόμο, κάθεται στις κερκίδες του μπάσκετ στην προπόνηση, τα βοηθα στα μαθήματα, τους ψήνει το τοστ και τους καθαρίζει το μήλο. Υπάρχουν και παιδιά που το πρωί πανε μόνα στο σχολείο, γυρνάνε και ζεσταίνουν το φαγητό για να φάνε, τελειώνουν τα μαθήματά τους, κάνουν τις δουλειές τους και έρχεται πια η μαμά να τα πάρει από την προπόνηση. Και όλα τα ενδιάμεσα.

Τα θεμέλια για το τι θα γίνει τελικά το παιδί, και ως ενήλικας, αν θα έχει  αυτοπεποίθηση, αν θα αναλαμβάνει ευθύνες, αν θα αναρρωτιέται τι είναι το λεωφορείο, αν θα χρειάζεται τη μαμά να του μαγειρέψει στα 30 του ή δεν ξέρω τι άλλο, έχουν μπει από πολύ νωρίτερα, και από τα 2 που το παιδάκι αφέθηκε να πέσει και να ξανασηκωθεί μόνο στην παιδική χαρα. Δε λέω ότι δεν υπάρχουν γονείς που απλά είναι στον κόσμο τους, αλλά έχοντας και εικόνες ενηλίκων που τους στύβει το χυμό η μαμα ή τους πάει στο σπίτι την κατσαρόλα με το φαγητό, για μένα δεν ξέρω μακροπρόθεσμα τι είναι πιο καταστροφικό.

Αλλά όπως εγώ δε θα πω στη μαμα ότι ευνουχίζει το 5χρονο που το κυνηγά κατά πόδας στην παιδική χαρά, περιμένω και εκείνη να αφήσει το παιδί μου να παίξει σαν παιδί, χωρίς να τρέμει τον κόσμο

 

Πολύ ωραία τα λες κοπέλα μου, σε άλλα συμφωνώ σε άλλα διαφωνώ, πάντως να ξέρεις ότι μιλώντας για εμένα πάντοτε, θεωρώ πως το 46% των ατυχημάτων που δυνητικά θα μπορούσαν να πάθουν τα παιδιά μου έχει αποφευχθεί γιατί ήμουν μαζί τους και τα πρόσεχα! Τώρα σε ποια ηλικία θα άφηνα μόνα τους τα παιδιά να πάνε τα παίξουν δεν το έχω σκεφτεί ακόμη, γιατί είναι μικρά, έχουμε καιρό ακόμη!

Για τα πάρτυ θα διαφωνήσω, θέληση να υπάρχει και όλοι οι καλοί χωράνε! εγώ έχω δει ότι σε μικρά σπίτια δεν θα καλέσει κάποιος όλη την τάξη, μπορεί να είναι 5-6 παιδάκια με τους γονείς, πολύ συνηθισμένο είναι να κάνει κάποιος πάρτυ και σε πάρκο, όπου εκεί το κόστος μειώνεται αισθητά.

Εγώ γενικά είμαι υπέρ του όταν κάνεις κάποιο event όπως αυτά να καλείς παιδιά και γονείς και πίστεψέ με δεν συνδέεται πάντα με το οικονομικό!

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Έσπερος said:

Η πολλή επίβλεψη έχει τον κίνδυνο να αφαιρέσει από το παιδί την ανάληψη ευθύνης για τις πράξεις του, όσο περισσότερο πλησιάζουμε προς την εφηβεία. Γιατί τα 10-11, είναι κοντά στην εφηβεία για αρκετά παιδιά. Όταν αποφεύγεις τους κινδύνους επειδή κάποιος σε προσέχει, και συμπεριφέρεσαι φυσιολογικά και πολιτισμένα μόνο επειδή σε βλέπουν οι "μεγάλοι", και αυτό συνεχίζεται για χρόνια, θα έρθει μια στιγμή που θα βρεθείς χωρίς επιτήρηση, και τότε ή θα νιώσεις τελείως απροετοίμαστος, οπότε θα σου συμβεί το ατύχημα χωρίς να το καταλάβεις, ή θα βγάλεις τα απωθημένα σου και θα κάνεις μόνος σου το ριψοκίνδυνο ή την "καφρίλα" για να εκτονωθείς. Οπότε χίλιες φορές να κάνεις μια μικρή σκανταλιά σε ένα πάρτι στα 7-8 χωρίς να έχεις τη μαμά από πάνω σου, παρά να βρεθείς στα 15-16 με μια ελευθερία που δεν θα ξέρεις να διαχειριστείς, και τότε θα κάνεις κάτι πραγματικά ριψοκίνδυνο ή επιβλαβές για τους άλλους. 

 

Ναι αλλά εδώ μπαίνει και ο υποκειμενικός παράγοντας, π.χ. ο άντρας μου θα πει για τον μεγάλο γιο "άστο τι θα πάθει?" εγώ από την άλλη θα του πω: "σήκω τρέξε δεν βλεπεις ότι πάει να χτυπήσει το παιδί? οπότε η πολλή επίβλεψη είναι λίγο υποκειμενικό, στο τι εννούμε! αν δούμε τον μέσο όρο όμως, θεωρώ πως πρέπει να υπάρχει μία χρυσή τομή, ούτε φυσικά να "ασφυκτιά" το παιδί αλλά ούτε και να είναι "αμολυτό".

Για το πάρτυ να σου πω την αλήθεια 7 χρονών είναι Β' Δημοτικού, έχω έχω σκοπό να πηγαίνω πάντως μαζί :)

Επεξεργάστηκαν by zaxaroulini

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites

Και υποκειμενικό είναι, και κατά περίπτωση πρέπει να κρίνεται, ανάλογα με τον χώρο, την ηλικία και την ιδιοσυγκρασία του παιδιού, το γνωστό ή άγνωστο περιβάλλον, την παρέα κλπ. Επειδή όμως έχω παρακολουθήσει σεμινάριο για την πρόληψη ατυχημάτων σε σχολεία, παιδικές χαρές, κλπ, έχω διαπιστώσει με φρίκη ότι τα ατυχήματα που μπορεί να συμβούν δεν οφείλονται τις περισσότερες φορές σε ελλιπή επίβλεψη αλλά σε προβλήματα των υποδομών. Εκεί, όσο και να προσέξει κάποιος, και δίπλα να είναι, το κακό μπορεί να συμβεί γιατί δεν έχουν γίνει έλεγχοι, δεν έχει γίνει συντήρηση, δεν πληρούνται προδιαγραφές ασφαλείας κλπ. Και όταν λέω ατυχήματα, εννοώ πολύ σοβαρά ατυχήματα που αφήνουν μόνιμες βλάβες ή καταλήγουν μοιραία.

Link to comment
Share on other sites

 Κ γω ακομη στη θεωρια τα λεω γτ ειναι μικρα τα δικα μου αλλα συμφωνω με την αργκ

Κ μενα η κορη μου αν ημουν συνεχεια απο πανω τα μισα ατυχηματα δ θα τα παθαινε,αλλα αφου δ εχει τπτ πιο σοβαρο απο γρατζουνιες προτιμω να παιζει ελευθερη

Σιγουρα φαινονται οι διαφορες μας οικονομικες κ διαβιωσης.πρωτα απο ολα τα γενεθλια δ τα θεωρω event.επισης το 8χρονο θα προτιμησει 10συμμαθητες χωρις γονεις παρα 5με γονεις

Εγω μιλαω για τα δικα μου δεδομενα,με το διαμερισμα κ το μπαλκονι.δ εχω σκοπο να κανω παρτυ σε παιδοτοπο με 20€το ατομο

Τελειως ασχετο με το θεμα σου ζαχαρουλινι.παντως νομιζω σε ξεαγχωσε η μαμα

(Κ μενα η πεθερα σου παρεμβατικη μου φαινεται)

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Έσπερος said:

Και υποκειμενικό είναι, και κατά περίπτωση πρέπει να κρίνεται, ανάλογα με τον χώρο, την ηλικία και την ιδιοσυγκρασία του παιδιού, το γνωστό ή άγνωστο περιβάλλον, την παρέα κλπ. Επειδή όμως έχω παρακολουθήσει σεμινάριο για την πρόληψη ατυχημάτων σε σχολεία, παιδικές χαρές, κλπ, έχω διαπιστώσει με φρίκη ότι τα ατυχήματα που μπορεί να συμβούν δεν οφείλονται τις περισσότερες φορές σε ελλιπή επίβλεψη αλλά σε προβλήματα των υποδομών. Εκεί, όσο και να προσέξει κάποιος, και δίπλα να είναι, το κακό μπορεί να συμβεί γιατί δεν έχουν γίνει έλεγχοι, δεν έχει γίνει συντήρηση, δεν πληρούνται προδιαγραφές ασφαλείας κλπ. Και όταν λέω ατυχήματα, εννοώ πολύ σοβαρά ατυχήματα που αφήνουν μόνιμες βλάβες ή καταλήγουν μοιραία.

 

Σε αυτό συμφωνώ, βέβαια επειδή έθιξες το θέμα των σχολείων, ξέρω μία κοπέλα που έκανε μήνυση στον διευθυντή του σχολείου γιατί το παιδί της έπεσε και χτύπησε στο διάλλειμα σε μία βάση μπασκέτας (σιδερένια) επειδή ήταν ακάλυπτη, μετά το ατύχημα την έντυσαν με ένα χοντρό πλαστικό. Μπράβο πάντως που έχεις παρακολουθήσει τέτοιο σεμινάριο δεν το κάνουν όλοι οι εκπαιδευτικοί! Πάντως να σου πω την αλήθεια επειδή και τα σχολεία και οι παιδικές χαρές είναι ευθύνη του Δήμου ως προς την συντήρηση, κατ΄εμέ όταν οι δάσκαλοι βλέπουν επικίνδυνα πράγματα υποδομής θα πρέπει να προστατεύουν τα παιδιά και να μην τα αφήνουν να πάνε να παίξουν εκεί. Λίγοι το κάνουν όμως, δεν είναι όλοι σαν εσένα ευαισθητοποιημένοι κοπέλα μου!

4 minutes ago, vicky86 said:

 Κ γω ακομη στη θεωρια τα λεω γτ ειναι μικρα τα δικα μου αλλα συμφωνω με την αργκ

Κ μενα η κορη μου αν ημουν συνεχεια απο πανω τα μισα ατυχηματα δ θα τα παθαινε,αλλα αφου δ εχει τπτ πιο σοβαρο απο γρατζουνιες προτιμω να παιζει ελευθερη

Σιγουρα φαινονται οι διαφορες μας οικονομικες κ διαβιωσης.πρωτα απο ολα τα γενεθλια δ τα θεωρω event.επισης το 8χρονο θα προτιμησει 10συμμαθητες χωρις γονεις παρα 5με γονεις

Εγω μιλαω για τα δικα μου δεδομενα,με το διαμερισμα κ το μπαλκονι.δ εχω σκοπο να κανω παρτυ σε παιδοτοπο με 20€το ατομο

Τελειως ασχετο με το θεμα σου ζαχαρουλινι.παντως νομιζω σε ξεαγχωσε η μαμα

(Κ μενα η πεθερα σου παρεμβατικη μου φαινεται)

 

Αχ, μωρέ για τα μικρούλια μας τα πάρτυ είναι τα δικά τους κοινωνικά event :)

Τα κορίτσια είναι και πιο ώριμα νομίζω από τα αγόρια, προσέχουν περισσότερο! Πάντως για τα 20 ευρώ το άτομο θα διαφωνήσω, υπάρχουν πολλοί οικονομικοί παιδότοποι και αν πας και στα μεγάλα (δεν θέλω να κάνω διαφήμιση γι' αυτό και δεν λέω όνομα) αγοράζεις βραχιολάκι για τα παιδάκια με 10 ευρώ που έχει είσοδο σε όλα σχεδόν τα παιχνίδια και φαγητό!

Η πεθερούλα μου εμένα μια χαρά μου φαίνεται :)

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ΑΡΓΚ είπε:

Επίσης κορίτσια, μη θεωρείτε ότι όταν ένας γονιός αφήνει το παιδί ελεύθερο δεν το κάνει συνειδητά. Υπάρχει η σχολή του helicopter parenting, υπάρχει και ο αντίλογος ότι η υπερπροστασία είναι καταστροφικότερη από ένα γδαρμένο γόνατο.

Η αλήθεια είναι ότι σε ηλικίες π.χ. γυρω στα 10 που το έχω πρόσφατο υπάρχουν παιδιά που τα κρατά η μαμά από το χέρι στο δρόμο, κάθεται στις κερκίδες του μπάσκετ στην προπόνηση, τα βοηθα στα μαθήματα, τους ψήνει το τοστ και τους καθαρίζει το μήλο. Υπάρχουν και παιδιά που το πρωί πανε μόνα στο σχολείο, γυρνάνε και ζεσταίνουν το φαγητό για να φάνε, τελειώνουν τα μαθήματά τους, κάνουν τις δουλειές τους και έρχεται πια η μαμά να τα πάρει από την προπόνηση. Και όλα τα ενδιάμεσα.

 

 

Αν συμβεί κάτι σε αυτά τα 10χρονα παιδιά ενώ είναι μόνα στο σπίτι, ή οτιδήποτε, το ξέρεις φαντάζομαι ότι ο γονιός θα κατηγορηθεί για έκθεση σε κίνδυνο ή παραμέληση. 

 

Δεν λέω να ευνουχίζουμε τα παιδιά, αλλά το να αφήνεις ένα 10χρονο να κυκλοφορεί μόνο του, να μένει μόνο του, να πηγαινοέρχεται μόνο του και η μαμά να το παίρνει από την προπόνηση το απόγευμα, εμένα για παραμέληση μου κάνει πάντως.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , zaxaroulini είπε:

 

Σε αυτό συμφωνώ, βέβαια επειδή έθιξες το θέμα των σχολείων, ξέρω μία κοπέλα που έκανε μήνυση στον διευθυντή του σχολείου γιατί το παιδί της έπεσε και χτύπησε στο διάλλειμα σε μία βάση μπασκέτας (σιδερένια) επειδή ήταν ακάλυπτη, μετά το ατύχημα την έντυσαν με ένα χοντρό πλαστικό. Μπράβο πάντως που έχεις παρακολουθήσει τέτοιο σεμινάριο δεν το κάνουν όλοι οι εκπαιδευτικοί! Πάντως να σου πω την αλήθεια επειδή και τα σχολεία και οι παιδικές χαρές είναι ευθύνη του Δήμου ως προς την συντήρηση, κατ΄εμέ όταν οι δάσκαλοι βλέπουν επικίνδυνα πράγματα υποδομής θα πρέπει να προστατεύουν τα παιδιά και να μην τα αφήνουν να πάνε να παίξουν εκεί. Λίγοι το κάνουν όμως, δεν είναι όλοι σαν εσένα ευαισθητοποιημένοι κοπέλα μου!

 

 

Το να καλύψεις τον κορμό και τη βάση της μπασκέτας κανονικά θα έπρεπε να είναι αυτονόητο σε όλα τα σχολεία γιατί είναι όντως από τα μέρη στα οποία μπορεί να συμβεί κάτι πάρα πολύ σοβαρό. Μη νομίζεις όμως ότι τις υποδομές μπορεί όντως να τις ελέγχει κάποιος χωρίς να έχει γνώσεις. Σε έναν σύλλογο καθηγητών οι γνώσεις φτάνουν μέχρι το να προτείνουμε να μπουν αντιολισθητικές ταινίες στα σκαλοπάτια είναι να ζητήσουμε μια παραπάνω κουπαστή σε ένα κλιμακοστάσιο. Δεν μπορούμε να ελέγχουμε το πόσο γερά είναι στερεωμένο ένα ανακλινόμενο παράθυρο ή κάθε πότε θέλει συντήρηση το ταρτάν της αυλής, γιατί δεν έχουμε τις γνώσεις. Τώρα για τις παιδικές χαρές, εκεί είναι πονεμένη ιστορία, γιατί αυτά που είχα δει ήταν πραγματικά σοκαριστικά. Μπορεί ο γονιός να φοβάται μήπως το παιδί του πέσει από τα σκαλιά της τσουλήθρας και να το κρατάει από το χέρι, και να μην ξέρει ότι στην ίδια την τσουλήθρα υπάρχει κάπου μια οπή στην οποία μπορεί να μπλεχτεί ένα κορδόνι από τα ρούχα ή τα παπούτσια του παιδιού και να το τραυματίσει. Αλλά τέλος πάντων, με αυτά έχουμε φύγει τελείως από το θέμα του πάρτι!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Έσπερος είπε:

Μπορεί ο γονιός να φοβάται μήπως το παιδί του πέσει από τα σκαλιά της τσουλήθρας και να το κρατάει από το χέρι, και να μην ξέρει ότι στην ίδια την τσουλήθρα υπάρχει κάπου μια οπή στην οποία μπορεί να μπλεχτεί ένα κορδόνι από τα ρούχα ή τα παπούτσια του παιδιού και να το τραυματίσει. Αλλά τέλος πάντων, με αυτά έχουμε φύγει τελείως από το θέμα του πάρτι!

Έχεις δίκιο σε αυτό. Αλλά είναι ένας λόγος παραπάνω να είναι από κοντά ο γονιός και να επιβλέπει και να είναι σε θέση να διακρίνει πιθανούς κινδύνους. Όχι μόνο στην παιδική χαρά αλλά γενικότερα. 

Όταν κάποιες μανάδες είναι στο παγκάκι και κοροϊδεύουν εκείνες που είναι κοντά στα παιδιά, πως συνεισφέρουν ακριβώς και πως προστατεύουν τα παιδιά τους;

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Έσπερος said:

Το να καλύψεις τον κορμό και τη βάση της μπασκέτας κανονικά θα έπρεπε να είναι αυτονόητο σε όλα τα σχολεία γιατί είναι όντως από τα μέρη στα οποία μπορεί να συμβεί κάτι πάρα πολύ σοβαρό. Μη νομίζεις όμως ότι τις υποδομές μπορεί όντως να τις ελέγχει κάποιος χωρίς να έχει γνώσεις. Σε έναν σύλλογο καθηγητών οι γνώσεις φτάνουν μέχρι το να προτείνουμε να μπουν αντιολισθητικές ταινίες στα σκαλοπάτια είναι να ζητήσουμε μια παραπάνω κουπαστή σε ένα κλιμακοστάσιο. Δεν μπορούμε να ελέγχουμε το πόσο γερά είναι στερεωμένο ένα ανακλινόμενο παράθυρο ή κάθε πότε θέλει συντήρηση το ταρτάν της αυλής, γιατί δεν έχουμε τις γνώσεις. Τώρα για τις παιδικές χαρές, εκεί είναι πονεμένη ιστορία, γιατί αυτά που είχα δει ήταν πραγματικά σοκαριστικά. Μπορεί ο γονιός να φοβάται μήπως το παιδί του πέσει από τα σκαλιά της τσουλήθρας και να το κρατάει από το χέρι, και να μην ξέρει ότι στην ίδια την τσουλήθρα υπάρχει κάπου μια οπή στην οποία μπορεί να μπλεχτεί ένα κορδόνι από τα ρούχα ή τα παπούτσια του παιδιού και να το τραυματίσει. Αλλά τέλος πάντων, με αυτά έχουμε φύγει τελείως από το θέμα του πάρτι!

 

Δεν πειράζει το θέμα του πάρτυ το λύσαμε! :) από Δευτέρα θα σας πω πως πήγε!!

Για τις παιδικές χαρές, έχεις απόλυτο δίκιο! εγώ όταν μιλάω για επίβλεψη παιδιών δεν εννοώ μόνο ότι έχεις τον νου σου μην χτυπήσει! π.χ. είχα πάει τον μεγάλο γιο όταν ήταν γύρω στα 2,5 αν θυμάμαι καλά και τον είχα βάλει σε ένα παιδότοπο εξωτερικό σε μεγάλο εμπορικό, μην πω όνομα και έμπαινα και εγώ μέσα, ο σύζυγος μου έλεγε άσε το παιδί, σε πληροφορώ πως μόλις έμπαινα μέσα έκανα αυτοψία του χώρου. Ο δικός μου ήταν και λίγο ζούζουνος, εεε στην άκρη του παιδότοπου υπήρχε μια οπή που μπορούσε να περάσει παιδί και να πάει στα μηχανήματα που έβγαζαν τον αέρα, επίσης επειδή φύσαγε εκείνη την μέρα υπήρχαν γόπες από τσιγάρα κάτω που τα είχε πάρει ο αέρας από διπλανά τραπέζια, άσε!

για το σπίτι που θα γίνει το πάρτυ, αυτά έγραφα, ότι έχει εσωτερική σκάλα, επικίνδυνα σημεία, το έχω χαρτογραφήσει :)

Για το σχολείο πάντως έχεις δίκιο, ο δάσκαλος μέχρι ένα σημείο μπορεί να ξέρει και αυτός αλλά εκεί πιστεύω πως είναι θέμα του διευθυντή να φέρει κάποιον να ελέγχει τις υποδομές, από την τεχνική υπηρεσία του Δήμου εννοώ!

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...