Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ιδέες από το βιβλίο No cry sleep solution (ελεύθερη μετάφραση)


marakiz

Recommended Posts

πρίν από 14 λεπτά , marakiz είπε:

Ξεκινάει από τον 7ο μήνα και κορυφώνεται τον 18ο ενώ μπορεί να συνεχίσει και μέχρι 2-2.5 χρονών. Σε κάθε παιδί είναι διαφορετικοί οι χρόνοι κι ο τρόπος που το αντιμετωπίζει/εκδηλώνει.

δλδ εμενα ο γιος μου που αποταν περπατησε περιπου 19 μηνων θελει συνεχεια αγκαλια ενο ποιο μικρος δεν ηθελε σχεδων καθολου και ποιο εντονο εχει γινει τωρα που εγινε δυο χρονων μπορω να πω οτι φταιει αυτο; αν δεν τον παρω αγκαλια ποιανει το ποδι μου αγκαλια και προχωραμε παρεα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 138
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ψυχούλα μου μωρέ!!! Είναι πολύ πιθανό! Υπάρχουν πολλά άρθρα που μπορείς να βρεις στο διαδίκτυο σχετικά με το άγχος αποχωρισμού, είναι πολύ ενδιαφέρον αν έχεις όρεξη να διαβάσεις. Νομίζω και στο φόρουμ παίζουν σχετικά θέματα.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

 

Ήθελα να πω και το ξέχασα μ αυτά και μ αυτά, @Sentir...natureza πήρε το μάτι μου πως γράφεις τις σημειώσεις σου στο κινητό και δεν ξέρω αν έχουμε αναφερθεί σε οθόνες, δεν θυμάμαι, πάντως είναι ανασταλτικές για τον ομαλό ύπνο, γενικά των ανθρώπων κι ειδικότερα των παιδιών. Τόσο πριν τον ύπνο όσο και κατά τη διάρκεια. Δεν ξέρω πόση χρήση κάνεις, εγώ πάντως καθόλου μα καθόλου, αν εξαιρέσεις τους πρώτους μήνες ζωής που είχα άγνοια. Φαντάζομαι το γνωρίζεις, αλλά ας το γράψω να υπάρχει.

 

πρίν από 4 λεπτά , Lenia16 είπε:

@marakiz καλή χρονιά με πολύ ύπνο! Κ εσύ Αμερική πηγές τις γιορτές γι αυτό κ το αγγλικό;:P

 

I am crying!!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, marakiz είπε:

Ψυχούλα μου μωρέ!!! Είναι πολύ πιθανό! Υπάρχουν πολλά άρθρα που μπορείς να βρεις στο διαδίκτυο σχετικά με το άγχος αποχωρισμού, είναι πολύ ενδιαφέρον αν έχεις όρεξη να διαβάσεις. Νομίζω και στο φόρουμ παίζουν σχετικά θέματα.

ευχαριστω πολυ πολυ και sorry που εφυγα λιγουλακι απο το θεμα..!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, marakiz είπε:

 

Ήθελα να πω και το ξέχασα μ αυτά και μ αυτά, @Sentir...natureza πήρε το μάτι μου πως γράφεις τις σημειώσεις σου στο κινητό και δεν ξέρω αν έχουμε αναφερθεί σε οθόνες, δεν θυμάμαι, πάντως είναι ανασταλτικές για τον ομαλό ύπνο, γενικά των ανθρώπων κι ειδικότερα των παιδιών. Τόσο πριν τον ύπνο όσο και κατά τη διάρκεια. Δεν ξέρω πόση χρήση κάνεις, εγώ πάντως καθόλου μα καθόλου, αν εξαιρέσεις τους πρώτους μήνες ζωής που είχα άγνοια. Φαντάζομαι το γνωρίζεις, αλλά ας το γράψω να υπάρχει.

Καλα κανεις και το αναφερεις. Προσωπικα δεν κανω σχεδον καθολου χρηση (δεν εχω καν smartphone) και το βραδυ απλα σημειωνω στα γρηγορα την ωρα που ξυπνησε και ποσο θηλασε. Βασικα εμενα πιο πολυ με πειραζει που εχω το κινητο στο υπνοδωματιο λογω ακτινοβολιας, παρα που σημειωνω για 10'' την ωρα.

 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Sentir...natureza είπε:

Καλα κανεις και το αναφερεις. Προσωπικα δεν κανω σχεδον καθολου χρηση (δεν εχω καν smartphone) και το βραδυ απλα σημειωνω στα γρηγορα την ωρα που ξυπνησε και ποσο θηλασε. Βασικα εμενα πιο πολυ με πειραζει που εχω το κινητο στο υπνοδωματιο λογω ακτινοβολιας, παρα που σημειωνω για 10'' την ωρα.

 

Μπορείς να το βάζεις σε λειτουργία πτήσης και να μην έχεις τέτοιο θέμα. Κι εγώ έτσι το έχω, στο πιο χαμηλό φως για να κοιτάζω τι ώρα είναι όταν ξυπνάει. 

 

2 ώρες πρίν, ζαχαρωτο είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για το βιβλίο που μεταφρασες και ανέβασες.είναι μια τεραστια βοήθεια για εμάς τις νέες αυπνες μαμάδες

 

Να είσαι καλά,  μια νέα κι άυπνη (εξακολουθώ να) είμαι κι εγώ! Έχουν καλυτερεύσει βέβαια κατά πολύ τα πράγματα. Εύχομαι να βρεις ιδέες που θα σε βοηθήσουν.  

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μην έχετε ασύρματο τηλέφωνο ούτε ασυρματο ιντερνετ ούτε φούρνο μικροκυμάτων στο σπίτι σας κ φυσικά ούτε γείτονες με τέτοια γιατί από τα κινητά μονο δε σωζόμαστε! Όταν το wi fi του κινητού είναι κλειστό κ βρίσκεται σε  απόσταση 20 εκατοστών τότε η ακτινοβολία είναι απειροελάχιστη.

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ δεν σωζόμαστε,  αλλά δεν χρειάζεται και το κινητό στο κρεβάτι ή στο κομοδίνο.  Οπότε ας είναι αυτό έστω σε λειτουργία πτήσης το βράδυ. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...
On 3/1/2018 at 8:09 ΜΜ, ζαχαρωτο είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για το βιβλίο που μεταφρασες και ανέβασες.είναι μια τεραστια βοήθεια για εμάς τις νέες αυπνες μαμάδες

 

Τώρα το είδα αυτό, να είσαι καλά! Είδες βελτίωση???

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

@Zouzou31 Ρίξε μΙα ματιά από την αρχή του θέματος, πιστεύω πως μπορείς να βρεις πολλές βοηθητικές ιδέες.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γεια σας κορίτσια!

ανηκω κι εγω στις αυπνες μανούλες, εχω να κοιμηθω έστω δυο ώρες σερί απο τότε που γέννησα! Εδω και 17 μήνες θηλαζω αποκλειστικά και κανουμε συγκοιμηση: εχω βάλει ένα διπλό κρεβάτι στο δωμάτιο του και κοιμόμαστε μαζι απο οταν εγινε τεσσάρων μηνων καθώς δεν άντεχα να σηκωνομαι τοοοοοσες πολλές φορές! Το βιβλίο το αγόρασα τα Χριστούγεννα και απο τότε το εχω διαβάσει χιλιες φορές, πιο πολυ γιατι με βοηθάει ψυχολογικα καπως! Η αληθεια ειναι οτι ανέκαθεν εφαρμοζα ρουτίνα προ ύπνου, πάντα τον έβαζα για υπνο νωρίς, χρησιμοποιώ απαλή μουσική και γενικα τηρώ προγραμμα των ημερήσιων ύπνου και του φαγητου. Επίσης για να αποσυνδεσω τον θηλασμο απ τον υπνο, απομακρύνω τη θηλή οταν ξεκινήσει το πιπίλισμα οχι ομως με συνέπεια... δηλαδη τα ξημερώματα κυρίως με παίρνει ο ύπνος. Επίσης οταν τον βάζω για υπνο το βραδυ δεν τον αφήνω να κοιμηθει ενω θηλαζει αλλα του δίνω νεράκι μετα τον θηλασμο και τον κοιμίζω με χαδακια και σσσσς. Το θεμα ειναι οτι δεν εχω δει καμια βελτίωση στα νυχτερινά ξύπνηματα, έστω να κοιμηθει τρεις ώρες σερί! Ξυπνάει παρα παρα πολλές φορές. Τωρα ένωσα την κουνια με το κρεβάτι που κοιμόμαστε και προσπαθώ να κοιμαται στην κουνια του ούτως ώστε να μην τον ενοχλω αφενός με κινήσεις μου, αφετέρου  να μην εχει άμεση πρόσβαση στο στηθος(move the milk). Ε ξυπνάει πιο συχνα ακομα... δεν ξέρω τι να κάνω.. δεν εχω το κουραγιο να φύγω απ το δωμάτιο του οπως προτείνει το βιβλίο για τους επίμονους cosleepers.. και δεν θέλω κιόλας!! Εσεις έχετε εφαρμόσει με επιτυχία λύσεις απ το βιβλίο αυτο;;; 

Link to comment
Share on other sites

φανταζομαι οτι περναει λιγω ηλικιας αγχος αποχωρισμου.κ ισως εχει κ ενοχλησεις απο τα δοντια;

η κορη μου μεχρι 18μ ξυπνουσε ανα τριωρο,χωρις να προσπαθω να το αλλαξω,μετα ξαφνικα κ απο μονη μεγαλωσε τα διαστηματα.ειχε νπει κ σε φαση αποθηλασμου,πιθανον επαιξε ρολο οτι ημουν εγκυος 

απο το βιβλιο αυτο που δουλεψε σε εμας ειναι η ηπια απομακρυνση

κ μετα τον χρονο ελεγα θα πιουμε λιγο γαλα κ μετα θα γυρισεις πλευρο να σε κανω χαδακια,να κοιμηθουμε αγκαλιτσα.μετα το 18μηνο αρχισε να πιανει

υπομονη

Link to comment
Share on other sites

@vicky86 ευχαριστω για την άμεση απάντηση. Με προβληματίζει το οτι δεν εχει ένα σταθερό ωράριο που ξυπνάει οπως εσυ αναφέρεις πχ το τρίωρο..μπορει να ξυπνήσει σε δυο ώρες(max), μπορει ομως και καθε τέταρτο! Απ οτι διαβαζω ο τρόπος που θα κοιμηθει για βραδυ ειναι το πιο σημαντικο για το τι θα αναζητήσει στα επόμενα ξυπνηματα. Εμείς εδω κι ένα μήνα αφου θηλασουμε για όση ωρα θελει, του δίνω νεράκι και κοιμαται μετα απο δέκα λεπτα περίπου με χάδια χωρις στηθος! Αρα αφου καπως εχουμε αποσυνδέσει το στηθος απ τον υπνο δεν καταλαβαίνω γιατι ξυπνάει τοσο συχνα και αναζητά το στηθος! Ισως τελικα τα δοντια παίζουν πολυ μεγάλο ρόλο η μήπως φταίει και η συγκοιμηση;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

20 ώρες πρίν, Kellymom είπε:

@vicky86 ευχαριστω για την άμεση απάντηση. Με προβληματίζει το οτι δεν εχει ένα σταθερό ωράριο που ξυπνάει οπως εσυ αναφέρεις πχ το τρίωρο..μπορει να ξυπνήσει σε δυο ώρες(max), μπορει ομως και καθε τέταρτο! Απ οτι διαβαζω ο τρόπος που θα κοιμηθει για βραδυ ειναι το πιο σημαντικο για το τι θα αναζητήσει στα επόμενα ξυπνηματα. Εμείς εδω κι ένα μήνα αφου θηλασουμε για όση ωρα θελει, του δίνω νεράκι και κοιμαται μετα απο δέκα λεπτα περίπου με χάδια χωρις στηθος! Αρα αφου καπως εχουμε αποσυνδέσει το στηθος απ τον υπνο δεν καταλαβαίνω γιατι ξυπνάει τοσο συχνα και αναζητά το στηθος! Ισως τελικα τα δοντια παίζουν πολυ μεγάλο ρόλο η μήπως φταίει και η συγκοιμηση;

μαλλον τα δοντια,τουλ στα δικα μου παιδια

γτ η κορη μου 20μ κοιμοταν 8ωρο με συνκοιμηση κ ο μικρος 5ωρο απο αρκετα μικρος,αν κ χαλαγε αρκετα συχνα ο υπνος του

Link to comment
Share on other sites

Θα δω σε μερικούς μήνες λοιπον.. απλα προσπαθώ να εφαρμόσω πραγματα απ το συγκεκριμένο βιβλίο για να επισπευσω λιγο την διαδικασία! Απ οτι βλέπω ομως μονο υπομονη μπορω να κάνω... Σ ευχαριστω και να τα χαίρεσαι! 

Αλλες μανούλες εφαρμόζετε κάποια μέθοδο για να κοιμηθείτε μεγαλύτερα διαστήματα κι εσεις και τα μικρά σας;

Link to comment
Share on other sites

Περνάτε αρκετό χρόνο μέσα στην ημέρα μαζί?

Τι ώρα κοιμάται για βράδυ?

Κάνει ημερήσιους ύπνους?

Παρακολουθεί οθόνες πριν κοιμηθεί?

Χρησιμοποιείς οθόνες μέσα στο δωμάτιο την ώρα που κοιμάται?

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

On 1/11/2018 at 3:32 ΜΜ, marakiz είπε:

Περνάτε αρκετό χρόνο μέσα στην ημέρα μαζί?

Τι ώρα κοιμάται για βράδυ?

Κάνει ημερήσιους ύπνους?

Παρακολουθεί οθόνες πριν κοιμηθεί?

Χρησιμοποιείς οθόνες μέσα στο δωμάτιο την ώρα που κοιμάται?

Γεια σου @marakiz!

λοιπον ειμαστε 24 ώρες το 24ωρο μαζι καθώς εχω αφήσει τη δουλεια μου απο τότε που γέννησα.. μαζι τα κανουμε ολα οπως και κοιμόμαστε μαζι!

Το βραδυ ξεκινάμε τη ρουτίνα μας στις 7:30 και κοιμαται στις 9. Εγερτήριο εχουμε στις 8.

τωρα κοιμαται μονο μεσημέρι απ τις 2+ περίπου μέχρι τις 4.

Καθολου οθόνες! Ουτε μεσα στη μερα, ξέρω οτι κάνει κακο στην ανάπτυξη του παιδιού!

Εσεις εφαρμόσατε τη μέθοδο της απομάκρυνσης και είχες αποτέλεσμα; Ήσουν τυπική;

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 3/11/2018 at 12:01 ΠΜ, Kellymom είπε:

Γεια σου @marakiz!

λοιπον ειμαστε 24 ώρες το 24ωρο μαζι καθώς εχω αφήσει τη δουλεια μου απο τότε που γέννησα.. μαζι τα κανουμε ολα οπως και κοιμόμαστε μαζι!

Το βραδυ ξεκινάμε τη ρουτίνα μας στις 7:30 και κοιμαται στις 9. Εγερτήριο εχουμε στις 8.

τωρα κοιμαται μονο μεσημέρι απ τις 2+ περίπου μέχρι τις 4.

Καθολου οθόνες! Ουτε μεσα στη μερα, ξέρω οτι κάνει κακο στην ανάπτυξη του παιδιού!

Εσεις εφαρμόσατε τη μέθοδο της απομάκρυνσης και είχες αποτέλεσμα; Ήσουν τυπική;

 

Δεν έχω διαβάσει το βιβλίο. Με τα μωρά δεν αντιμετωπίζουμε πρόβλημα ύπνου, από 4 μηνών έχουν σταθερό πρόγραμμα ύπνου. Εκείνο που με προβλημάτισε είναι η αναφορά πως οι οθόνες κάνουν κακό στην ανάπτυξη του παιδιού. Ο παιδίατρος από την αρχή μου είπε πως μπορούν να παρακολουθούν τηλεόραση και υπολογιστή. Δεν ξέρω ποιο είναι το σωστό.

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, mataza είπε:

Δεν έχω διαβάσει το βιβλίο. Με τα μωρά δεν αντιμετωπίζουμε πρόβλημα ύπνου, από 4 μηνών έχουν σταθερό πρόγραμμα ύπνου. Εκείνο που με προβλημάτισε είναι η αναφορά πως οι οθόνες κάνουν κακό στην ανάπτυξη του παιδιού. Ο παιδίατρος από την αρχή μου είπε πως μπορούν να παρακολουθούν τηλεόραση και υπολογιστή. Δεν ξέρω ποιο είναι το σωστό.

Τί εννοείς να παρακολουθούν από την αρχή τηλεόραση και υπολογιστή; Από το μηδέν;

Δεν ρώτησα ποτέ παιδίατρο,αλλά μέχρι τα 2 έτη απέφευγα τα πάντα, δεν γλίτωσα βέβαια το να δει την οθόνη του κινητού, αλλά όχι να παρακολουθεί βίντεο πχ. απλά να δει κάποιες φωτογραφίες που είχα τραβήξει. Λένε νομίζω από 18 μηνών και πάνω, σταδιακή έκθεση στις οθόνες. Όσο το αποφεύγεις υποθέτω,τόσο καλύτερα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 27/1/2019 at 10:14 ΜΜ, mataza είπε:

Δεν έχω διαβάσει το βιβλίο. Με τα μωρά δεν αντιμετωπίζουμε πρόβλημα ύπνου, από 4 μηνών έχουν σταθερό πρόγραμμα ύπνου. Εκείνο που με προβλημάτισε είναι η αναφορά πως οι οθόνες κάνουν κακό στην ανάπτυξη του παιδιού. Ο παιδίατρος από την αρχή μου είπε πως μπορούν να παρακολουθούν τηλεόραση και υπολογιστή. Δεν ξέρω ποιο είναι το σωστό.

 

Οι ειδικοί συστήνουν έκθεση στις οθόνες μετά τα 2χρ κι αυτό με μέτρο στην ώρα και στο είδος των θεμάτων που βλέπουν. Μπορείς να βρεις άπειρο υλικό με ένα γκουγκλάρισμα.
 

 

On 3/11/2018 at 12:01 ΠΜ, Kellymom είπε:

Γεια σου @marakiz!

λοιπον ειμαστε 24 ώρες το 24ωρο μαζι καθώς εχω αφήσει τη δουλεια μου απο τότε που γέννησα.. μαζι τα κανουμε ολα οπως και κοιμόμαστε μαζι!

Το βραδυ ξεκινάμε τη ρουτίνα μας στις 7:30 και κοιμαται στις 9. Εγερτήριο εχουμε στις 8.

τωρα κοιμαται μονο μεσημέρι απ τις 2+ περίπου μέχρι τις 4.

Καθολου οθόνες! Ουτε μεσα στη μερα, ξέρω οτι κάνει κακο στην ανάπτυξη του παιδιού!

Εσεις εφαρμόσατε τη μέθοδο της απομάκρυνσης και είχες αποτέλεσμα; Ήσουν τυπική;

 

 

Βρε συ @Kellymom με συγχωρείς τώρα το είδα..
Προφανώς δεν έχει νόημα μετά από τόσο καιρό αλλά ναι ακολούθησα τη μέθοδο και ήμουν τυπική, μέχρι εκεί που ήταν δεκτικός, δεν τον άφησα ποτέ να σπαράξει. 

Σε τι φάση είστε?

 

@anemoni1989 Αυτό είναι το θέμα.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...