Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ιδέες από το βιβλίο No cry sleep solution (ελεύθερη μετάφραση)


marakiz

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 138
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

 

Το πρώτο βήμα για τη βελτίωση του ύπνου είναι να αποκτήσετε μια ακριβής εικόνα της τωρινής ρουτίνας που ακολουθείτε. Θα χρειαστεί να επιλέξετε μια μέρα και μια νύχτα για να καταγράψετε το τι πραγματικά συμβαίνει. Αυτό είναι ένα πολύ σημαντικό βήμα που δεν θα  πρέπει να παραλείψετε στη βιασύνη σας να φτάσετε στις ιδέες που προτείνω. Μόλις καθορίσετε ακριβώς πώς κοιμάται το μωρό σας τώρα, θα είστε σε θέση να  αποφασίσετε ποιες ιδέες ταιριάζουν καλύτερα στη δική σας περίπτωση, θα είστε σε θέση να εντοπίσετε την επιτυχία σας και να κάνετε προσαρμογές βάσει των πληροφοριών που θα συλλέξετε από τις καταγραφές σας.

 

Το πρώτο βήμα είναι να καταγράψετε πληροφορίες σχετικά με τους ημερήσιους ύπνους.

 

Θα έχετε πολύ σημαντικές πληροφορίες όταν θα γνωρίζετε ακριβώς πόσο χρόνο χρειάζεται το μωρό σας για να κοιμηθεί, πως κοιμάται, που και για πόση ώρα. Δεδομένου ότι οι ημερήσιοι ύπνοι επηρεάζουν πάρα πολύ το βραδινό, αυτά που θα έχετε καταγράψει θα είναι πολύ χρήσιμα όταν θα αποφασίζετε ποιες αλλαγές πρέπει να κάνετε.

 

Παράδειγμα:

Ώρα που κοιμήθηκε

Τρόπος που κοιμήθηκε

Που κοιμήθηκε

Που συνεχίστηκε ο ύπνος του

Για πόση ώρα

13.20

Θήλασε για 40’

Στο κρεβάτι μαζί μου

Στο κρεβάτι μόνος του

48’

 

Θα βρείτε φόρμα για να καταγράψετε το δικό σας αρχείο ύπνου στη σελίδα 59. Την ίδια ημέρα που θα το συμπληρώσετε, θα καταγράψετε ακόμα τι ακριβώς κάνετε ως ρουτίνα πριν το βραδινό ύπνο. Αυτές οι πληροφορίες θα σας βοηθήσουν να δείτε αν ότι προηγείται βοηθάει το μωρό να κοιμηθεί ή αν εμποδίζει τελικά τις συνθήκες  για έναν καλό βραδινό ύπνο. Ξεκινώντας περίπου μία ώρα ή δύο πριν κοιμηθεί, καταγράψτε όλα όσα κάνετε στη φόρμα που θα βρείτε στη σελίδα 60.

 

Σε κάθε βήμα που κάνετε θα σημειώνετε την ώρα, τις ασχολίες του μωρού σας, και τα επίπεδα τριών πραγμάτων:

 

1. Δραστηριότητα: ενεργή, μέτρια ή ήρεμη
2. Θόρυβος: δυνατός, μέτριος ή ήσυχος
3. Φως: φωτεινό, απαλό ή σκοτεινό

 

Το ημερολόγιό θα σας βοηθήσει να ρίξετε μια νέα ματιά στη νυχτερινή ρουτίνα σας (ή την έλλειψη αυτής!!). Μπορεί να ανακαλύψετε -όπως και εγώ- πως τα βράδια σας δεν είναι αυτό που θα ονομάζατε μια χαλαρωτική, ήσυχη, μεταβατική ρουτίνα για το μωρό σας!

 

Αυτό είναι το πρώτο αρχείο που έφτιαξα εγώ για τον Coleton:

Ώρα

Τι κάναμε

Επίπεδο δραστηριότητας

Επίπεδο θορύβου

Επίπεδο φωτός

18.40

Επιστροφή από ψώνια, ξεφόρτωμα αυτοκινήτου

Ενεργητική

Δυνατός

Φωτεινό

19.00

Φόρεσε πιτζάμες και θήλασε

Ήρεμη

Ήσυχος

Μέτριο

19.45

Παιχνίδι στο δωμάτιο της αδερφής του

Μέτρια

Δυνατός

Φωτεινό

20.00

Αεροπλανάκι και γαργαλητό με τον μπαμπά

Εξαιρετικά Ενεργητική

Πολύ δυνατός

Φωτεινό

20.30

Παρακολουθούσαμε τα αδέρφια του να παίζουν θέατρο

 Ενεργητική

Εξαιρετικά δυνατός

Φωτεινό

20.45

Ξαπλώσαμε στο κρεβάτι και θήλασε

Ήρεμη

Ήσυχος

Σκοτεινό

21.00

Ξανασηκώθηκε για να διαβάσουμε παραμύθια

Ήρεμη

Μέτριος

Μέτριο

21.20

Πίσω στο κρεβάτι, θηλασμός μέχρι να κοιμηθεί

Ήρεμη

Ήσυχος

Σκοτεινό

21.40

Αποκοιμήθηκε

 

 

 

 

Αφού καταγράψετε τις προ ύπνου δραστηριότητες σας, καταγράψτε τις αφυπνίσεις του μωρού μέσα στη νύχτα. Ο ευκολότερος τρόπος είναι να τοποθετήσετε λίγα χαρτιά και ένα μολύβι δίπλα στο κρεβάτι σας. Βάλτε τα κάπου που θα μπορείτε εύκολα να τα φτάσετε όταν ξυπνάτε κατά τη διάρκεια της νύχτας. Βεβαιωθείτε ότι μπορείτε να δείτε ένα ρολόι από το σημείο που ξυπνάτε. Κάθε φορά που το μωρό σας ξυπνάει, σημειώστε την ώρα, πώς σας ξύπνησε και δημιουργήστε γρήγορες σημειώσεις σχετικά με το τι κάνετε εσείς  στη συνέχεια. Για παράδειγμα, αν αλλάξετε πάνα στο μωρό γράψτε το, αν κάνετε συγκοίμηση και βγει από το κρεβάτι, γράψτε το. Εάν θηλάσετε ή δώσετε γάλα με μπιμπερό ή πιπίλα, γράψτε το και αυτό. Σημειώστε πόση ώρα παρέμεινε το μωρό σας ξύπνιο, ή πόση ώρα του πήρε για να ξανακοιμηθεί. Μην ανησυχείτε για το αν οι σημειώσεις σας είναι καλές ή αν έχουν αρκετές λεπτομέρειες. Το πρωί θα τις μεταφέρετε στο σχετικό αρχείο το οποίο μπορείτε να βρείτε στη σελίδα 61. Αυτό να το κάνετε το συντομότερο δυνατό αφότου ξυπνήσετε έτσι ώστε τα πάντα να είναι φρέσκα στο μυαλό σας.

 

Αυτή ήταν η δικιά μου πρώτη καταγραφή:

Ώρα

Πως  με ξύπνησε

Πόση ώρα έμεινε ξύπνιο/τι κάναμε

Ώρα που ξανακοιμήθηκε

Πως ξανακοιμήθηκε

Ώρες που κοιμήθηκε/
Διάρκεια

21.40

Κοιμήθηκε θηλάζοντας

 

 

 

 

23.00

Ρουθούνισμα

10’
Θηλασμός

23.10

Με θηλασμό

21.40-23.00
1.5 ώρα

00.46

Κλαψούρισμα

5’
Θηλασμός

00.51

Με θηλασμό

23.10-00.46
1.5 ώρα

01.55

Ρουθούνισμα

10’
Θηλασμός

02.05

Με θηλασμό

00.51-01.55
1 ώρα

03.38

Κλαψούρισμα
(βρεγμένη πάνα)

25’
Αλλαγή πάνας
Θηλασμός

4.03

Με θηλασμό

02.05-03.38
1.5 ώρα

04.50

Ρουθούνισμα

10’
Θηλασμός

05.00

Με θηλασμό

04.03-04.50
Σχεδόν ώρα

05.27

Κίνηση

15’
Θηλασμός

05.42

Με θηλασμό

05.00-05.27
Μισή ώρα

06.31

Κίνηση

15’
Θηλασμός

06.46

Με θηλασμό

05.42-06.31
Σχεδόν ώρα

07.02

Κίνηση
Κάνοντας θόρυβο

20’
Θηλασμός

07.22

Με θηλασμό

06.46-07.02
Μισή ώρα

07.48

Κίνηση
Κάνοντας θόρυβο

Πρωινή αφύπνιση

 

 

07.22-07.48
Μισή ώρα

 

Στο κάτω μέρος του αρχείου θα αφήσετε ένα κενό ώστε να γράψετε μια περίληψη των πληροφοριών. Αυτό θα σας βοηθήσει να δείτε αμέσως πώς επηρεάζουν οι νέες σας προσπάθειες τον ύπνο του μωρού σας, καθώς δοκιμάζετε τις ιδέες του βιβλίου.

 

Αυτή ήταν η δικιά μου πρώτη περίληψη:

Ώρα βραδινού ύπνου: 9:40 μ.μ.
Ώρα πρωινής αφύπνισης: 7:48 π.μ.
Συνολικός αριθμός αφυπνίσεων: 8
Μεγαλύτερη διάρκεια ύπνου: 1,5 ώρες
Συνολικές ώρες ύπνου: 8,15  ώρες

 

Αφού συμπληρώσετε και τα τρία αυτά αρχεία για τον ύπνο του μωρού σας, απαντήστε στις ερωτήσεις που ακολουθούν τα αρχεία.

 

Αρχείο ημερήσιων ύπνων

Ημερομηνία:

Ώρα που κοιμήθηκε

Τρόπος που κοιμήθηκε

Που κοιμήθηκε

Που συνεχίστηκε ο ύπνος του

Για πόση ώρα

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 1. Ανατρέξτε στον Πίνακα 2.1 στη σελίδα 48:

Πόσους ημερήσιους ύπνους θα πρέπει να κάνει το μωρό σας; 

Πόσους ημερήσιους ύπνους κάνει το μωρό σας τώρα;  

Πόση ώρα θα έπρεπε να διαρκούν οι ημερήσιοι του ύπνοι;  

Πόση ώρα διαρκούν οι ημερήσιοι ύπνοι του τώρα;

2. Έχετε μια σταθερή ρουτίνα ύπνου;

3. Οι ημερήσιοι ύπνοι και η διάρκεια αυτών είναι το ίδιο κάθε μέρα;

 

Αρχείο ρουτίνας προ νυχτερινού ύπνου

Ημερομηνία:

Δραστηριότητα: ενεργητική, μέτρια ή ήρεμη

Θόρυβος: δυνατός, μέτριος ή ήσυχος

Φως: φωτεινό, αχνό ή σκοτεινό

 

Ώρα

Τι κάναμε

Επίπεδο δραστηριότητας

Επίπεδο θορύβου

Επίπεδο φωτός

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1. Έχετε μια σταθερή, συνεπή ρουτίνα για το βραδινό ύπνο;  

2. Είναι η ώρα πριν τον ύπνο ως επί το πλείστον χαλαρωτική, ήσυχη και με χαμηλό φωτισμό;

3. Βοηθάει η ρουτίνα που έχετε τόσο εσάς όσο και το μωρό σας να χαλαρώσετε και να νυστάξετε;  

4. Άλλες παρατηρήσεις σχετικά με την τρέχουσα ρουτίνα ύπνου σας;

 

 

Αρχείο νυχτερινών ξυπνημάτων:

Ημερομηνία:

Ώρα

Πως  με ξύπνησε

Πόση ώρα έμεινε ξύπνιο/τι κάναμε

Ώρα που ξανακοιμήθηκε

Πως ξανακοιμήθηκε

Ώρες που κοιμήθηκε/
Διάρκεια

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Ώρα βραδινού ύπνου: 
Ώρα πρωινής αφύπνισης: 
Συνολικός αριθμός αφυπνίσεων: 
Μεγαλύτερη διάρκεια ύπνου:
Συνολικές ώρες ύπνου: 

 

1. Ανατρέξτε στον Πίνακα 2.1 στη σελίδα 48:

Πόσες ώρες θα έπρεπε να κοιμάται το μωρό σας το βράδυ;  
Πόσες ώρες κοιμάται το μωρό σας  το βράδυ τώρα;
Πόσες ώρες ημερήσιων και βραδινού ύπνου θα έπρεπε να κάνει το μωρό σας?
Πόσες ώρες ημερήσιων και βραδινού ύπνου κάνει το μωρό σας τώρα;

 

Πώς οι προτεινόμενες ώρες ύπνου συγκρίνονται με τις ώρες που κοιμάται το μωρό σας όντως?

Κοιμάται _____ ώρες λιγότερο
Κοιμάται _____ ώρες περισσότερο

 

2. Είναι η ώρα που κοιμάται το μωρό σας (με διαφορά μέχρι μισή ώρα) ίδια κάθε βράδυ;

3. Βοηθάτε το μωρό σας να ξανακοιμηθεί κάθε φορά ή σχεδόν κάθε φορά που ξυπνάει;  
Με ποιον τρόπο;  
4. Τι έχετε μάθει για τον ύπνο του μωρού σας φτιάχνοντας αυτό το αρχείο;

 

Επεξεργάστηκαν by marakiz

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία ιδέα @marakiz, όταν διάβαζα το βιβλίο μου φάνηκαν πολύ χρήσιμα κ εφικτά τα όσα πρότεινε -ασχετο που εγώ ούτε αυτό κατάφερα να εφαρμόσω παρά μόνο μέχρι ενός σημείου. Φαντάζομαι θα ανεβάσεις κ αλλά αποσπάσματα αλλα θέλω να επισημάνω δυο πράγματα. Όντως παίζει μεγάλο ρόλο η δραστηριότητα που είχε λιγο πριν το μωρό, όσο πιο έντονη τόσο πιο δύσκολο να κοιμηθεί κ τόσο συχνότερα θα ξυπνάει τη νύχτα. Εγώ προσπαθώ να την κουράζω νωρις το απόγευμα, ο μπαμπάς της δλδ γιατί εγώ λείπω στη δουλειά, και μόλις επιστρέψω εγώ κάνουμε μπάνιο, παραμύθι, ελαφριά κουβεντουλα κ ύπνος. Αυτό όμως που παρατήρησα ότι έκανε την τεράστια διαφορά είναι ένα μαξιλάρι που κοιμάται μαζί του. Από τότε που της το βάζω μαζί της στην κούνια, όπως δλδ κοιμόταν στον καναπέ που την κοιμιζω, ξυπνάει ναι μεν αλλά προφανώς αναγνωρίζει το μαξιλάρι με το οποίο κοιμήθηκε κ ξανααποκοιμιεται μόνη της. Από τις 9.30 μέχρι τις 3 ξύπναγε 5 φορές χοντρικά, σηκωνόταν στην κούνια κ έκλαιγε, ενώ τώρα μόνο μια! Όντως ο συσχετισμός του ύπνου με το μαξιλάρι βοήθησε!

Επίσης, παίζει μεγαλο ρολο αν θηλάζεις, να προσπαθήσεις να μην το κοιμίζεις με το στήθος. Είναι η εύκολη λύση αλλά μακροπρόθεσμα πολύ κουραστική. Εγώ κατάφερα κ το αποσυνδεσα κ τώρα θηλάζει, το αφήνει μόνη της, βάζει την πιπίλα της, μιλάμε λίγο κ κοιμάται. Θα ξαναδιαβάσω τις οδηγίες όταν πρέπει να κόψουμε την πιπίλα! :-D

Αν σκεφτώ κ αλλά θα τα γραψω. Ακόμα δε θεωρώ ότι κοιμόμαστε της προκοπής αλλά από 10 φορές ξυπνάει 3-4, το θεωρώ τεράστια βελτίωση! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Lenia16 είπε:

Πολύ ωραία ιδέα @marakiz, όταν διάβαζα το βιβλίο μου φάνηκαν πολύ χρήσιμα κ εφικτά τα όσα πρότεινε -ασχετο που εγώ ούτε αυτό κατάφερα να εφαρμόσω παρά μόνο μέχρι ενός σημείου. Φαντάζομαι θα ανεβάσεις κ αλλά αποσπάσματα αλλα θέλω να επισημάνω δυο πράγματα. Όντως παίζει μεγάλο ρόλο η δραστηριότητα που είχε λιγο πριν το μωρό, όσο πιο έντονη τόσο πιο δύσκολο να κοιμηθεί κ τόσο συχνότερα θα ξυπνάει τη νύχτα. Εγώ προσπαθώ να την κουράζω νωρις το απόγευμα, ο μπαμπάς της δλδ γιατί εγώ λείπω στη δουλειά, και μόλις επιστρέψω εγώ κάνουμε μπάνιο, παραμύθι, ελαφριά κουβεντουλα κ ύπνος. Αυτό όμως που παρατήρησα ότι έκανε την τεράστια διαφορά είναι ένα μαξιλάρι που κοιμάται μαζί του. Από τότε που της το βάζω μαζί της στην κούνια, όπως δλδ κοιμόταν στον καναπέ που την κοιμιζω, ξυπνάει ναι μεν αλλά προφανώς αναγνωρίζει το μαξιλάρι με το οποίο κοιμήθηκε κ ξανααποκοιμιεται μόνη της. Από τις 9.30 μέχρι τις 3 ξύπναγε 5 φορές χοντρικά, σηκωνόταν στην κούνια κ έκλαιγε, ενώ τώρα μόνο μια! Όντως ο συσχετισμός του ύπνου με το μαξιλάρι βοήθησε!

Επίσης, παίζει μεγαλο ρολο αν θηλάζεις, να προσπαθήσεις να μην το κοιμίζεις με το στήθος. Είναι η εύκολη λύση αλλά μακροπρόθεσμα πολύ κουραστική. Εγώ κατάφερα κ το αποσυνδεσα κ τώρα θηλάζει, το αφήνει μόνη της, βάζει την πιπίλα της, μιλάμε λίγο κ κοιμάται. Θα ξαναδιαβάσω τις οδηγίες όταν πρέπει να κόψουμε την πιπίλα! :-D

Αν σκεφτώ κ αλλά θα τα γραψω. Ακόμα δε θεωρώ ότι κοιμόμαστε της προκοπής αλλά από 10 φορές ξυπνάει 3-4, το θεωρώ τεράστια βελτίωση! 

 

Πολύ ωραία και σχετικά όσα λες! Και σε εμάς έπαιξε τεράστιο ρόλο η προ ύπνου δραστηριότητα, όταν την κάναμε αρκετά πιο ήπιων τόνων και το φωτισμό του σπιτιού όσο γίνεται πιο φυσικό τα πράγματα άλλαξαν κατά πολύ. Έχουμε κι εμείς ακόμα πολλές αφυπνίσεις όμως παρομοίως όπως εσείς, άλλο να ξυπνάει 6 φορές ανά βράδυ κι άλλο 3! Το μαξιλάρι που λες είναι το μεταβατικό αντικείμενο για το οποίο μιλάει το βιβλίο και θα το μεταφέρω παρακάτω. Στο μωρό μου προσπαθώ να εισάγω ένα τέτοιο αντικείμενο αλλά σφυρίζει αδιάφορα.

 

Χαίρομαι που απάντησες, τόσο για τη συμμετοχή όσο και γιατί θέλω να βάλω επόμενο "κεφάλαιο" αλλά συγχωνεύονται οι απαντήσεις και παραγίνεται μεγάλο. (αν μπορείς να σχολιάσεις και τώρα κάτι, έστω και μια τελεία θα ήταν πολύ καλό :-P @Lenia16)

 

Εννοείται πως όλα τα σχόλια είναι καλοδεχούμενα όπως γράφω και στην αρχή του θέματος, καθώς συζητώντας για το βιβλίο και τις τακτικές του, γίνεται περισσότερο κατανοητό σε όσους διαβάζουν και βοηθιόμαστε όλοι!.

Επεξεργάστηκαν by marakiz

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πραγματοποιήσετε τον έλεγχο ασφαλείας (σελίδα 27), μάθετε βασικά πράγματα περί ύπνου (σελίδα 41)  και ολοκληρώσετε τα αρχικά σας αρχεία (σελίδα 53), θα είστε έτοιμοι να προχωρήσετε. Θα δημιουργήσετε ένα προσαρμοσμένο σχέδιο ύπνου για το μωρό σας με βάση τις ιδέες του παρόντος κεφαλαίου. Σας συνιστώ να χρησιμοποιήσετε όλες τις προτάσεις που νομίζετε ότι έχουν νόημα για εσάς και το μωρό σας. Εφαρμόστε τις αρκετό καιρό ώστε να μπορούν να έχουν κάποια επιρροή - τουλάχιστον δύο ή τρεις εβδομάδες. Μία ή δύο νύχτες δεν είναι αρκετές  για να κρίνουν την αξία μιας ιδέας. Δεν μιλάμε άλλωστε για κάτι που χρίζει γρήγορη επιδιόρθωση, αλλά για ένα σχέδιο που στο τέλος θα λειτουργήσει. Ένα σχέδιο που θα σας επιτρέψει να βοηθήσετε το μωρό σας να κοιμάται καλύτερα. Απλά πρέπει να επιλέξετε τις ιδέες που σας ταιριάζουν, να οργανώσετε το σχέδιό σας, να δεσμευτείτε ότι θα το ακολουθήσετε και τέλος να το εφαρμόσετε.

 

Προετοιμάστε τον εαυτό σας:
Κατά τη διάρκεια της έρευνάς μου και βάση της δικής μου εμπειρίας, ανακάλυψα το εξής: Tα ίδια μας τα συναισθήματα είναι που συχνά μας κρατούν πίσω από το να κάνουμε αλλαγές στις υπνικές συνήθειες των μωρών μας. Εσείς οι ίδιοι μπορεί να είστε το εμπόδιο που δεν σας αφήνει να αλλάξετε μια συνθήκη που διαταράσσει τη ζωή σας – στη συγκεκριμένη περίπτωση, τις συνήθειες ύπνου του μωρού σας.  Έτσι κι αλλιώς, πιθανότατα δεν θα διαβάζατε αυτό το βιβλίο, αν δεν είχατε βιώσει ότι η ρουτίνα ύπνου του μωρού είναι δύσκολο να ταιριάξει με τη δική σας ζωή. Ας ανακαλύψουμε λοιπόν αν κάτι στέκεται εμπόδιο στο δρόμο σας.

 

Ξεκινήστε σήμερα με τη διερεύνηση αυτών των ερωτημάτων:

• Είμαι ικανοποιημένη με τα πράγματα όπως είναι τώρα, ή γίνομαι ανυπόμονη, θυμωμένη, απογοητευμένη;
• Η νυχτερινή ρουτίνα του μωρού μου επηρεάζει αρνητικά το γάμο μου, τη δουλειά μου ή τις σχέσεις με τα υπόλοιπα παιδιά μου;
• Είναι το μωρό μου χαρούμενο, υγιές και ξεκούραστο;
• Είμαι εγώ χαρούμενη, υγιής και ξεκούραστη;
• Με βάση τα γεγονότα αυτού του βιβλίου (βλ. Κεφάλαιο 2), τι σημαίνει
λογική προσδοκία για το μωρό μου στην ηλικία που είναι;
• Ποιες καταστάσεις ημερήσιων και νυχτερινού ύπνου θα θεωρούσα αποδεκτές?
• Ποιες καταστάσεις ημερήσιων και νυχτερινού ύπνου θα θεωρούσα καθαρή ευλογία?

 

Είμαστε πολύ κουρασμένοι ώστε να δουλέψουμε τις επερχόμενες αλλαγές

Η αλλαγή απαιτεί προσπάθεια και η προσπάθεια απαιτεί ενέργεια. Στη φάση της εξάντλησης ίσως να είναι ευκολότερο απλά να κρατήσουμε τα πράγματα όπως είναι αντί να δοκιμάσουμε κάτι διαφορετικό. Με άλλα λόγια, όταν το μωρό ξυπνά για πέμπτη φορά μέσα στο βράδυ και εγώ είμαι απελπισμένη για ύπνο, είναι πολύ πιο εύκολο να καταφύγω στον πιο εύκολο τρόπο που θα κοιμηθεί (να το κουνήσω, να το θηλάσω ή να του δώσω την πιπίλα του) από ό, τι είναι να δοκιμάσω κάτι διαφορετικό. Μόνο ένας γονέας που έχει πραγματικά στερηθεί τον ύπνο μπορεί να καταλάβει τι λέω τώρα. Οι υπόλοιποι μπορούν να συμβουλεύουν εκ του ασφαλούς, "Αν τα πράγματα δεν πάνε καλά, γιατί δεν τα αλλάζετε?".

 

Ωστόσο, τα καθημερινά νυχτερινά ξυπνήματα σας βάζουν σε μια πολύ δύσκολη κατάσταση όπου το μόνο πράγμα που επιθυμείτε διακαώς είναι να ξανακοιμηθείτε κι όλα τα υπόλοιπα σχέδια και ιδέες μοιάζουν να χρειάζονται τεράστια αποθέματα δύναμης –τα οποία δεν έχετε.

Εάν θέλετε να βοηθήσετε το μωρό σας να κοιμηθεί όλη τη νύχτα, θα πρέπει να πιέσετε τον εαυτό σας να ακολουθήσει το σχέδιό σας, ακόμα και στη μέση της νύχτας, ακόμη και αν είναι η δέκατη φορά που το μωρό σας ξυπνά και σας αναζητά. Κάτι που ίσως σας πείσει να το περάσετε αυτό είναι να πείτε στον εαυτό σας: "Σε ένα μήνα ή δύο το μωρό μου θα κοιμάται όλη τη νύχτα. Μπορώ να το κάνω αυτό για λίγες εβδομάδες." Και μπορείτε. (Ειδικά αν σκεφτείτε την εναλλακτική λύση: να ασχολείστε με τα νυχτερινά του ξυπνήματα για ένα ακόμη έτος ή και περισσότερο!) Έτσι, εάν μετά την ανάγνωση αυτής της ενότητας είστε βέβαιοι ότι εσείς και το μωρό σας είστε έτοιμοι, ήρθε η ώρα να κάνετε μια δέσμευση για αλλαγή. Τώρα. Απόψε. Αυτή είναι η ώρα.

Επεξεργάστηκαν by marakiz

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι μόνο που το δικό μας μεταβατικό αντικείμενο είναι τεραστιο. Μιλάμε για το μαξιλάρι ύπνου του μπαμπά της!:-P Φρόντισε εσύ να εισάγεις κάτι πιο εύκολο στη μεταφορά!

Link to comment
Share on other sites

Καλη κινηση @marakiz. Το βιβλιο δεν το κατεχω, αλλα ηξερα την υπαρξη του. Αυτο που εχω διαβασει ειναι το βιβλιο "Τα μωρα ειναι ανθρωποι της νυχτας", το οποιο μαλλον εχει τις ριζες του στο "Νο cry sleep solution" γιατι μεχρι στιγμης βλεπω πολλα κοινα σημεια. Απλα το επισημαινω σε περιπτωση που καποια θελει να αγορασει κατι αντιστοιχο, αλλα κωλυεται λογω γλωσσας. Φυσικα, η μεταφραση του και η σκεψη σου να το μεταφερεις στο forum ειναι πολυτιμη. Σ'ευχαριστουμε!:) 

Προσωπικα, οταν το διαβασα (το "τα μωρα ειναι ανθρωποι της νυχτας") ο μικρος μου ηταν 5 μηνων και βρηκα λιγο κουραστικο (και αχρειαστο) να σημειωνω μες στη νυχτα τα πινακακια (εστω και προχειρα, σε ενα χαρτι, με κλειστα ματια, οπως αναφερει). Tο διαβασα καθαρα για ενημερωτικο σκοπο. Ειπα οτι θα το ξαναδιαβασω αργοτερα οταν το χρειαστω, γιατι εκεινο το διαστημα δεν ηθελα να κανω καποια αλλαγη που να εχει σχεση με τον υπνο, απλα ακολουθουσα το μωρο. Αλλα επειδη εχω σκοπο καποια στιγμη (μολις ηρεμησουμε απ'αυτα τα δοντια επιτελους!) να αλλαξω τελειως τον τροπο που τον κοιμιζω, θα αρχισω τη δουλεια και θα σας γραφω ενημερωσεις!

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή η ιδέα σου να μεταφέρεις αποσπάσματα. Το βιβλίο δεν το έχω διαβάσει αλλά θα ήθελα κάποια στιγμή. Εχουμε κι εμείς τα θέματακια μας με τον ύπνο (νυχτερινές αφυπνίσεις). Ελπίζω να τα λυσουμε!

 

Link to comment
Share on other sites

@Sentir  το βιβλίο που λες είναι όντως ότι πιο κοντινό στο No Cry,  είναι και τα δυο με πιο baby friendly προσέγγιση από τα γνωστά που κυκλοφορούν.  Το έχω, αλλά δεν το έχω διαβάσει όλο και δεν ήξερα ότι έχει κι αυτό πρόταση για σημειώσεις,  εντυπωσιάστηκα τώρα! . Εγώ το έκανα αυτό με τις σημειώσεις,  στο περίπου δηλαδή. Δεν έγραφα κάτι το βράδυ, απλά κοιτούσα την ώρα και μετέφερα ότι θυμόμουν το πρωί. Δεν το συνέχισα για πολύ γιατί κι εμένα με κούρασε συν ότι δεν έχω ξεκινήσει 100% τις προτάσεις της, παρόλα αυτά όντως οι καταγραφές βοηθούν στο να αναγνωρίσεις τα προβλήματα κι όσο εφαρμόζεις τις ιδέες την εξέλιξή τους. 

 

Σχετικά με την ανάγνωση, αρχικά έκανα το ίδιο με σένα. Την πρώτη φορά διάβασα στα πεταχτά,  καθαρά προς ενημέρωση. Το βιβλίο δεν προτείνει μόνο λύσεις,  σε κάνει να κατανοήσεις την όλη κατάσταση και να την αποδεχτείς καλύτερα. Τη δεύτερη φορά που το διάβασα πιο συγκεντρωμένη άρχισα να ακολουθώ κάποιες ιδέες.  Θα σου πρότεινα να κάνεις το ίδιο μέχρι να έρθει η ώρα που θα κάνεις το σχέδιο σου  (να αλλάξεις όλο το πως το κοιμίζεις). Σε μια τέτοια φάση είμαι κι εγώ.  Εφαρμόζω κάποια πράγματα,  υπάρχουν ήδη αποτελέσματα κι είμαι εξοικειωμένη πλέον στο τί . πρέπει να κάνω. Μένει να πάρω την απόφαση για επιπλέον  (προσωρινή ελπίζω) αϋπνία μέχρι να λειτουργήσει το πλάνο μακροπρόθεσμα. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπραβο μαρακιζ,πολυ καλη ιδεα,ευχαριστουμε για τη μεταφραση

Το βιβλιο το εχω διαβασει οταν ηταν η κορη μου περιπου 8μηνων,εκεινη την εποχη δ ηθελα να κανω καποια αλλαγη αλλα με βοηθησε πολυ να καταλαβω πως λειτουργουν τα μωρα σε σχεση με τον υπνο.

Ειδικα οσα λεει για την αποσυνδεση υπνου-θηλασμου ειναι πολυ βοηθητικα

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμάστε το μωρό σας
Πριν επιχειρήσετε να κάνετε αλλαγές στη ρουτίνα ύπνου του μωρού σας, βεβαιωθείτε ότι νιώθει άνετα στο χώρο του, δεν ευθύνονται παθολογικά αίτια και ότι είναι χορτασμένο όταν πέφτει για ύπνο. Ένα μωρό που είναι πεινασμένο, κρυωμένο, έχει αλλεργίες ή οποιοδήποτε άλλο πρόβλημα υγείας μπορεί να ξυπνήσει τη νύχτα λόγω πόνου ή δυσφορίας. Αποκλείστε αυτά τα ζητήματα πριν ξεκινήσετε το σχέδιό σας. (Για περισσότερες πληροφορίες, δείτε το κεφάλαιο 8.)

 

Γεμίστε την πεινασμένη κοιλίτσα μέσα στην ημέρα.
Βεβαιωθείτε ότι το μωρό τρώει αρκετά κατά τη διάρκεια της ημέρας, ειδικά αν θηλάζει αποκλειστικά ή πίνει γάλα με μπιμπερό. Κάποια μωρά συνηθίζουν να λαμβάνουν τη νύχτα ένα σημαντικό ποσοστό από τις καθημερινές θερμίδες που χρειάζονται. Αυτά τα μωρά θα πρέπει να αντικαταστήσουν τη βραδινή σίτιση με θερμίδες που θα λάβουν κατά τη διάρκεια της ημέρας.

 

Για τα μεγαλύτερα μωρά που τρώνε στερεές, βεβαιωθείτε ότι οι διατροφικές σας επιλογές είναι υγιεινές. Η καλή διατροφή είναι σημαντική για τη συνολική υγεία, συμπεριλαμβανομένου του καλού ύπνου. Ρίξτε μια ματιά σε αυτά που το παιδί σας τρώει τις ώρες πριν να κοιμηθεί. Τρώει φαγητά που να τον ευνοούν; Κάποια τρόφιμα είναι πιο εύπεπτα από άλλα και είναι λιγότερο πιθανό να διαταράξουν τους κύκλους ύπνου. Σκεφτείτε καλές τροφές – με ποικιλία, υγιεινούς υδατάνθρακες και θρεπτικές πρωτεΐνες. Αντίθετα, πολλά τρόφιμα τείνουν να φέρνουν υποδιέγερση. Ψάξτε για κρυφή καφεΐνη και άλλες διεγερτικές ουσίες. Τροφές όπως  μπισκότα με ζάχαρη και σοκολατένια κέικ,  μάλλον δεν είναι καλές επιλογές για αργά μέσα στην ημέρα.

 

Θηλάστε  περισσότερο κατά τη διάρκεια της ημέρας.
Εάν το μωρό σας, έχει συνηθίσει στα συστηματικά νυχτερινά ταϊσματα , καλύπτει ένα μεγάλο ποσοστό της τροφής που έχει ανάγκη. Ίσως χρειάζεται να θηλάζετε συχνότερα κατά τη διάρκεια της ημέρας για λίγο καιρό ώστε να επανορθώσετε για τους βραδινούς θηλασμούς που θα αφήσετε πίσω.  Το μωρό σας μπορεί να στηρίζεται στα νυχτερινά ξυπνήματα τόσο για την παρηγοριά και τη συναισθηματική σύνδεση όσο και για το γάλα. Αυτό αφορά κυρίως εσάς που εργάζεστε ή ασχολείστε και με άλλα παιδιά κατά τη διάρκεια της ημέρας. Εφόσον καταλαβαίνετε τις ανάγκες του μπορείτε να δώσετε στο μικρό σας  έξτρα αγκαλιές και θηλασμούς κατά τη διάρκεια της ημέρας ώστε να τον βοηθήσετε να προσαρμοστεί και  να παραιτηθεί από τους νυχτερινούς.

 

Δώστε προσοχή στις τροφές που καταναλώνετε, γιατί αυτές μπορεί να επηρεάζουν το μητρικό σας γάλα. Παρακολουθήστε την αντίδραση του μωρού σας  όταν πίνετε καφέ, τσάι ή κόλα, ή όταν τρώτε γαλακτοκομικά, ξηρούς καρπούς ή τροφές  όπως το μπρόκολο, τα φασόλια και το κουνουπίδι. Μπορεί, το πολυάσχολο παιδί σας να είναι πολύ δραστήριο για να σταματήσει κατά τη διάρκεια της ημέρας ώστε φάει ή ακόμα και να θηλάσει. Σε αυτή την περίπτωση, προσπαθήστε να δώσετε στο νήπιο σας τρόφιμα που μπορεί να τρώει καθώς κινείται, παίζει κλπ. Μια άλλη επιλογή είναι να του  προσφέρετε εσείς μπουκιές ενώ παίζει. Το κλειδί είναι να το βοηθήσετε να  πάρει τις θερμίδες που χρειάζεται μέσα στην ημέρα ώστε να αποφύγετε να τις παίρνει το βράδυ.

 

Ελέγξτε πόσο άνετα νιώθει το μωρό σας το βράδυ

Βεβαιωθείτε ότι το κρεβάτι του μωρού είναι άνετο (το στρώμα δεν είναι πολύ μαλακό ή πολύ σκληρό, όπως ακριβώς αναλύεται στο κεφάλαιο 1). Ντύστε το σύμφωνα με τη θερμοκρασία του δωματίου, φροντίζοντας ώστε ούτε να κρυώνει ούτε να υπερθερμαίνεται. Εάν το σπίτι σας είναι δροσερό το βράδυ, αγοράστε του έναν υπνόσακο και φορέστε το πάνω από ένα ζιπουνάκι. Αν η εποχή είναι ζεστή, δροσίστε το δωμάτιο με ανοιχτό παράθυρο ή ανεμιστήρα, αλλά σε περίπτωση που κάνετε κάτι από αυτά ακολουθήστε όλους τους κανόνες ασφαλείας.

Επεξεργάστηκαν by marakiz

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

 

Αναπτύξτε μια ρουτίνα προ ύπνου

Μια ρουτίνα πριν το βραδινό ύπνο δείχνει στο μωρό σας ότι ήρθε η ώρα για ύπνο. Προσδοκά μια ζεστή ανταπόκριση από το μωρό: "Ω! Είναι ώρα για ύπνο! Θα έπρεπε να νυστάζω!" Μια ρουτίνα είναι ζωτικής σημασίας στο να παραπέμπει και να προετοιμάζει το μωρό σας για ύπνο. Συμπεριλάβετε οποιοδήποτε από τα παρακάτω αρέσει σε εσάς και βοηθά το μωρό σας να χαλαρώσει και να ηρεμήσει.

 

• Κάντε του ένα ζεστό, χαλαρωτικό μπάνιο
• Χαρίστε του ένα τρυφερό μασάζ
• Διαβάστε του παραμύθια
• Τραγουδήστε του
• Βάλτε χαλαρωτική μουσική
• Κάντε το μια βόλτα
• Κουνήστε το
• Θηλάστε το
• Ταίστε το με μπιμπερό

 

Η ώρα πριν πάει στο κρεβάτι θα πρέπει να είναι ήρεμη. Η ρουτίνα σας θα πρέπει να γίνεται σε δωμάτια με χαμηλό φωτισμό. Το τελευταίο σας βήμα θα πρέπει να είναι στην ήσυχη, σκοτεινή κρεβατοκάμαρα με χαμηλόφωνη ομιλία και τη συνηθισμένη σας μέθοδο που το κοιμίζετε. Καταγράψτε τη ρουτίνα σας και φροντίστε να είναι πολύ συγκεκριμένη.

Παράδειγμα λίστας για ρουτίνα προ ύπνου:


1. 19.00 - Μπάνιο
2. Μασάζ με λοσιόν για μωρά
3. Βάζουμε πιτζάμες
4. Διαβάζουμε τρία παραμύθια
5. Κλείνουμε φώτα
6. Νανουρίσματα
7. Θηλασμός ή τάισμα με μπιμπερό
8. Τρίψιμο στην πλατούλα
9. Ύπνος

 

Ακολουθήστε τη ρουτίνα με ακρίβεια κάθε βράδυ. Προσπαθήστε να αποφύγετε να βγαίνετε έξω την ώρα που κανονικά προετοιμάζετε το μωρό σας για ύπνο κατά την προσαρμοστική αυτή περίοδο. Αν πρέπει να βγείτε έξω και να επιστρέψετε στο σπίτι αργότερα από την καθιερωμένη ώρα προετοιμασίας , να ακολουθήσετε όλη τη ρουτίνα, ακόμα κι αν χρειαστεί να συντομεύσετε τα βήματα - για παράδειγμα, να διαβάσετε μόνο ένα παραμύθι αντί για τρία.

 

Η ρουτίνα βοηθά το βιολογικό ρολόι του μωρού

Αν μπορείτε να βάζετε το μωρό σας για ύπνο τόσο την ημέρα όσο και τη νύχτα  περίπου την ίδια ώρα κάθε μέρα, θα καταφέρετε να φτάσετε νωρίτερα σε επιτυχία, επειδή η συνέπεια θα ρυθμίσει το εσωτερικό ρολόι του μωρού. Ένα πρόσθετο πλεονέκτημα αυτής της ιδέας είναι ότι μια συγκεκριμένη ρουτίνα οργανώνει τη ζωή μας, μειώνοντας έτσι το άγχος και την ένταση.

 

Μια ευέλικτη ρουτίνα είναι η καλύτερη

Η ευελιξία είναι σημαντική όταν έχετε ένα μωρό στη ζωή σας! Προσπαθήστε  να διατηρήσετε τη ρουτίνα προ ύπνου όσο πιο συχνά γίνεται, αλλά συγχρόνως παρατηρήστε το μωρό σας. Αν το μικρό σας είναι αναστατωμένο και χασμουριέται δεν είναι η ώρα για να το κάνετε μπάνιο και να του διαβάσετε μια ιστορία! Είναι η ώρα να παραλείψετε κάποια βήματα και να το πάτε στο κρεβάτι ΑΜΕΣΩΣ ! Μπορεί επίσης να χάσετε ολόκληρη τη ρουτίνα σας για μερικές νύχτες, αν πχ η γιαγιά σας κάνει πάρτι γενεθλίων για το 100ό της έτος μην αισθάνεστε ότι πρέπει να φύγετε αυστηρά στις 18.00 ώστε να προλάβετε να ξεκινήσετε τη ρουτίνα σας . Υπάρχουν φορές που θα πρέπει να ακολουθήσετε τη μέρα σας όπως προκύπτει και να επιστρέψετε στην καθιερωμένη ρουτίνα το επόμενο βράδυ.

 

Η ρουτίνα ύπνου είναι σημαντική καθ 'όλη τη διάρκεια της παιδικής ηλικίας

Μην θεωρείτε τη ρουτίνα προ ύπνου ως κάτι που σας πιέζει ή είναι ασήμαντο ή περιττό. Μια γεμάτη αγάπη ρουτίνα είναι πάντα σημαντική για τα  παιδιά. Μέχρι περίπου την ηλικία των δέκα χρόνων, ένα παιδί επωφελείται  όταν περνάει  ξεχωριστές ήσυχες στιγμές  με το γονιό του αμέσως πριν να κοιμηθεί. Το να διαβάζουν μαζί βιβλία, να συνομιλούν, τα απολαμβάνουν χάδια και φιλιά και απλά το να είναι μαζί ήσυχα, είναι όλα σημαντικά βήματα για τη μετάβαση σε ένα καλό βραδινό ύπνο. Βασικά, πιστεύω ότι οι περισσότεροι γονείς που δεν ακολουθούν μια τυπική ρουτίνα, συνήθως ξοδεύουν την τελευταία ώρα πριν να κοιμηθούν τα παιδιά μαλώνοντας μαζί τους ώστε να πάνε στο κρεβάτι. Αυτό είναι κάτι δυσάρεστο όσο και περιττό.

 

Καθιερώστε την ώρα ύπνου νωρίτερα
Πολλοί άνθρωποι βάζουν τα μωρά τους στο κρεβάτι πολύ αργά, ελπίζοντας συχνά ότι αν το μωρό είναι "πραγματικά κουρασμένο" θα κοιμηθεί καλύτερα. Αυτό συχνά λειτουργεί ανάποδα γιατί το μωρό καταλήγει εξαντλημένο και στερημένο από ύπνο. Οι επιπτώσεις της καθυστέρησης του ύπνου ακόμα και για μισή ώρα μπορεί να είναι ολέθριες  όταν πρόκειται για μωρά και μικρά παιδιά.  Το βιολογικό ρολόι ενός μωρού είναι προκαθορισμένο να πέφτει νωρίς για ύπνο. Όταν οι γονείς δουλεύουν πάνω σε αυτή την ώρα, ένα μωρό αποκοιμιέται πιο εύκολα και παραμένει πιο ήρεμο όσο είναι κοιμισμένο. Τα περισσότερα μωρά είναι έτοιμα να κοιμηθούν για βράδυ ήδη από τις 18:30 ή τις 19:00. Θα σας βοηθούσε αν καθιερώνατε αυτή την ώρα ύπνου για το μωρό σας  και ξεκινούσατε  τη ρουτίνα σας μια ώρα νωρίτερα αν αυτό είναι δυνατόν. Συχνά ακούω για το πώς τα μωρά και τα μικρά παιδιά έχουν ένα ξέσπασμα στο τέλος της ημέρας, όπου γκρινιάζουν και κλαίνε. Υποψιάζομαι πλέον ότι αυτό είναι απλά ένα σημάδι από εξαντλημένα παιδιά με υπερβολική επιθυμία για ύπνο.

 

Νωρίς στο κρεβάτι, νωρίς εγερτήριο;

Για τα μωρά, το να πάνε νωρίς για ύπνο δεν σημαίνει πως θα έχουν εξίσου νωρίς εγερτήριο! Τα περισσότερα μωρά κοιμούνται καλύτερα και περισσότερο όταν κοιμούνται νωρίς. Πολλοί γονείς  φοβούνται να βάζουν το μωρό τους στο κρεβάτι τόσο νωρίς, νομίζοντας ότι έτσι θα χρειαστεί να ξεκινήσει η μέρα τους στις 5 το πρωί. Ή μπορεί να έρχονται στο σπίτι αργά από τη δουλειά και να θέλουν να κρατήσουν το μωρό μέχρι πιο αργά για να μπορούν να το δουν και να παίξουν μαζί του. Όμως το να κρατάτε το μικρό σας μέχρι αργά λειτουργεί αντίθετα. Γίνεται εξαντλημένο, αγχωμένο και αποκτά πολλή υπερένταση για να μπορέσει να χαλαρώσει, ενώ συχνά, ένας ύπνος αργά το βράδυ ακολουθείται από ένα πολύ πρωινό εγερτήριο.

 

Ο μικρός μου Coleton συνήθιζε να πηγαίνει για ύπνο στις 21.00 ή στις 21:30, την ώρα που πήγαιναν στο κρεβάτι και τα μεγαλύτερα παιδιά μου γιατί αυτό ήταν βολικό για μένα. Εκείνη την εποχή, χρειαζόταν πολύ ώρα για να μπορέσει να χαλαρώσει. Ποτέ δεν συνέδεσα την μη ικανότητά του να χαλαρώνει με την καθυστερημένη ώρα  ύπνου. Όταν άρχισα να τον βάζω στο κρεβάτι μεταξύ 19:00 και 20:00, κοιμόταν πολύ πιο γρήγορα και για περισσότερη ώρα. Και ως έξτρα προσωπικό μπόνους, ανέκτησα κάποιο ποιοτικό χρόνο για μένα το βράδυ, κάτι που είχα ξεχάσει για πολύ καιρό. Αυτό ήταν κοινή εμπειρία μεταξύ όλων των μαμάδων που δοκίμασαν τις τακτικές μου.  Πολλές ήταν πραγματικά έκπληκτες που διαπίστωσαν ότι όταν έβαζαν τα μωρά τους νωρίς για ύπνο, αυτό τα βοηθούσε να κοιμηθούν ευκολότερα και πιο γρήγορα και συχνά ενθάρρυνε  σε έναν καλύτερο και μεγαλύτερης διάρκειας ύπνο.

 

Τι γίνεται όμως με τους εργαζόμενους γονείς;

Αν είστε εργαζόμενος γονέας, και ο χρόνος με το μικρό σας ξεκινάει στις 18:30 ή 19:00, μπορεί να μην ξέρετε αν πρέπει να κρατήσετε το μωρό σας ξύπνιο ώστε να το δείτε ή να το πάτε αμέσως στο κρεβάτι. Επειδή διαβάζετε αυτό το βιβλίο, ξέρω ότι θα θέλατε το μωρό σας να κοιμάται καλύτερα. Ακολουθήστε αυτή την ιδέα και θα δείτε  αν  αξίζει τον κόπο να την προσπαθήσετε και αν θα έχει αποτελέσματα για εσάς. Κάποιοι εργαζόμενοι γονείς διαπιστώνουν ότι όταν το μωρό τους κοιμάται νωρίτερα,  κοιμάται καλύτερα και ξυπνάει με μια ευχάριστη διάθεση, έτοιμο για παιχνίδι. Επειδή εσείς, ο γονέας, έχετε κοιμηθεί καλά το βράδυ, μπορείτε να εξετάσετε το ενδεχόμενο να σηκώνεστε  νωρίτερα το πρωί και να βρίσκετε χρόνο  πριν από την εργασία σας για να παίξετε με το μωρό σας -ως εναλλακτική λύση σε εκείνο το συνέδριο που έχετε αργά το απόγευμα. Θα απολαύσετε και οι δύο αυτή την ιδιαίτερη πρωινή ώρα. Αργότερα, όταν το μωρό σας θα κοιμάται με συνέπεια όλη τη νύχτα, κάθε νύχτα, μπορείτε να μεταφέρετε το βραδινό ύπνο λίγο αργότερα και να κρίνετε αν η αυτή η διαφοροποίηση επηρεάζει τον ύπνο του μωρού σας.

 

Βρείτε την καλύτερη ώρα που πρέπει να κοιμάται το μωρό σας

Μπορεί να χρειαστεί να πειραματιστείτε μέχρι να βρείτε την ιδανική ώρα για να κοιμάται το μωρό σας. Εάν συνηθίζετε να βάζετε το μικρό σας για ύπνο πολύ αργά το βράδυ, μπορείτε να προσεγγίσετε μια καινούρια προσαρμογή με έναν από αυτούς τους δύο τρόπους:

• Προσαρμόστε την ώρα που κοιμάται το μωρό σας  νωρίτερα κατά δεκαπέντε με τριάντα λεπτά κάθε δύο ή τρεις νύχτες. Δώστε προσοχή στο πόσο εύκολα κοιμάται το μωρό σας καθώς και σε όλα τα ξυπνήματα του. Μετρήστε την αποτελεσματικότητα των αλλαγών μέχρι να καθιερώσετε την ιδανική ώρα.

• Ξεκινήστε γύρω στις 18:30 και παρατηρήστε προσεκτικά το μωρό σας. Από τη στιγμή που θα εμφανίσει  οποιοδήποτε σημάδι κούρασης, βάλτε το κατευθείαν στο κρεβάτι, ακόμη και αν το προηγούμενο βράδυ έπεφτε για ύπνο ήταν στις 23:00. (Για τη λίστα με τα σημάδια κούρασης, δείτε τη σελίδα 111.) Όταν το κάνετε αυτό, φροντίστε να επικρατεί ησυχία στο σπίτι και το δωμάτιο του μωρού να είναι σκοτεινό έτσι ώστε να μοιάζει με το σύνηθες περιβάλλον  στη μέση της νύχτας. Εάν αυτή η ώρα που πέφτει για ύπνο είναι σημαντικά νωρίτερα από ότι συνήθως, το μωρό μπορεί να νομίζει πως πέφτει για έναν ημερήσιο υπνάκο και να ξυπνήσει αφού τον πάρει για λίγο. Εάν το κάνει αυτό, ανταποκριθείτε πολύ γρήγορα, έτσι ώστε να μην ξυπνήσει εντελώς. Ακολουθήστε τη συνηθισμένη μέθοδο που τον βοηθάτε να κοιμηθεί, όπως κούνημα ή θηλασμό. Διατηρήστε το δωμάτιο σκοτεινό και ήσυχο όπως κάνετε κατά τη διάρκεια της νύχτας. Μπορεί να χρειαστεί μια εβδομάδα ή και περισσότερο προσαρμογής  για να εγκατασταθεί η νέα ώρα ύπνου.

Επεξεργάστηκαν by marakiz

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Marakiz τα θερμά μου συγχαρητήρια! Πραγματικά είναι ανεκτίμητο αυτό που προσφέρεις εδώ.

 

Δεν έχω πολλά πράγματα να πω, συμφωνώ απόλυτα με όλα όσα εχεις παραθέσει μέχρι στιγμής!

Link to comment
Share on other sites

Aν και δεν είναι άσχημες ιδέες όλες αυτές, το βασικό ειναι η μαμά να μην το δει σαν κάτι που πρέπει να κάνει. Δεδομένου ότι ελάχιστα από τα θέματα αυτά υλοποιούνται αν υπάρχουν π.χ. δύο εργαζόμενοι γονείς και δύο αδερφάκια, όπως διαπίστωσα μετά το πρώτο παιδί, τελικά εφόσον ο γονιός δεν καταφεύγει σε ακρότητες με τις ρουτίνες ύπνου, όλα τα μωράκια αργά ή γρήγορα θα κοιμηθούν. Θηλάσουν δε θηλάσουν, κοιμηθούν στο δωμάτιό τους ή αγκαλιά με τη μαμά, έχουν ρουτίνα που ακολουθεί τα ίδια ή απλά ακολυθούν τις υποχρεώσεις των μεγαλύτερων αδερφών, είναι όλη τη μέρα με τη μαμά ή 5 ώρες με τη νταντά, 5 με τη γιαγιά, 2 με το μπαμπά κλπ, τελικά αν δει κανείς τι συμβαίνει στα 2 χρόνια, δεν αλλάζει κάτι, όλα το ίδιο κοιμούνται. Σαν μαμά 3 παιδιών, με αρκετά διαφορετικούς χαρακτήρες και συνήθειες, νομίζω το πιο κακό πράγμα που κάνουμε ως μαμάδες είναι να έχουμε προσδοκίες. Τα περισσότερα μωράκια π.χ. θηλάζουν όλη νύχτα όταν είναι μικρούλια. Ειτε πούμε παραμύθι, τραγουδήσουμε, δώσουμε πιπίλα ή δεν ξέρω τι άλλο. Τα περισσότερα μωράκια, εκεί στους 7-8 μήνες κάνουν ένα τεράστειο sleep regression. Πάλι είτε κοιμίζουμε νωρίς, με πρόγραμμα, χωρίς πρόγραμμα, στο δωμάτιό τους, στο δικό μας κλπ. Φυσικά και είναι πολύ καλό να έχουμε μερικά πραγματα σαν ιδέες υπόψη μας, αλλά περισσότερο σαν "ας δούμε μήπως αυτό μας ταιριάξει" παρά σαν "κάτι κάνω λάθος και το μωρό δεν κοιμάται".

Εξάλλου μπορεί να φαίνεται εντελώς εξωφρενικό αυτό που λέω σε μία μαμά ξαγρυπνισμένη, αλλά εκεί κάπου στα 2-3 χρόνια, μου έλειπαν ήδη αυτές οι ατελείωτες νύχτες με ένα μωρό που κοιμόταν αγκαλιά και ήθελε κάθε 2 ώρες το στήθος. Αν έχουμε υπόψη ότι είναι μία περίοδος σύντομη στη ζωή ενός ανθρώπου, και που δε θα υπάρξει ποτέ ξανά αυτά η στενή επαφή με τη μαμα, νομίζω βοηθά πάρα πολύ. Η 13χρονη κόρη μου δε δέχεται πια όχι αγκαλιά, ούτε το χερι να της πιάσω και αν τη φιλήσω, κυριολεκτικά σκουπίζεται με μία έκφραση αηδίας! Ηταν δε το μόνο μου παιδί που κοιμόταν στο κρεβάτι του και αρκετές ώρες (ο χαρακτήρας που λέγαμε, όχι η μέθοδος) και ειλικρινά αν είχα σκεφτεί πόσο λίγο κρατά η μωρουδιακή ηλικία, θα την είχα βγάλει από το κρεβάτι της και θα την κράταγα αγκαλιά με το ζόρι :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια σας ευχαριστώ! Μπορείτε να βοηθήσετε κι εσείς με τις δικές σας παρατηρήσεις αν έχετε κάνει κάποια από όλα αυτά κι έχετε βρει ή/και όχι ανταπόκριση.

Να κάνω ένα πρώτο σχόλιο σχετικά με όσα έχω μεταφέρει ήδη από το βιβλίο παραπάνω κι έχω δει προσωπικό αποτέλεσμα. Εδώ να πω πως το αποτέλεσμα αφορά εξέλιξη σε καλύτερες συνήθειες/συνθήκες ύπνου κι όχι πλήρης επιτυχία. Και είναι σημαντικό να εστιάσουμε στην εξέλιξη γιατί αυτή θα μας φέρει κάποια στιγμή εκεί που θέλουμε.

 

Αν και πάντα ακολουθούσα τις ανάγκες του μωρού βάση ενστίκτου και όσων έχω διαβάσει,  τώρα που είμαι πιο τυπική αντιλαμβάνομαι ότι δεν το έκανα και τόσο επακριβώς. Δηλαδή:
Το μωρό κοιμόταν μέχρι τις 21.00, πολλές φορές και νωρίτερα, όμως τώρα καταλαβαίνω πως είχε ανάγκη να κοιμάται το πολύ μέχρι τις 20.00. Αν τον βλέπω να νυστάζει και νωρίτερα πχ στις 18.00 θα τον ετοιμάσω για ύπνο, δεν θα περιμένω να πάει ντε και καλά τουλάχιστον 19.00. Το αν θα κοιμηθεί νωρίτερα, πραγματικά δεν επηρεάζει την ώρα που θα ξυπνήσει, το βιολογικό ρολόι τον ξυπνάει σταθερά πρωί πρωί. Η ώρα πριν τον ύπνο δεν ήταν αυτό που λέμε ήσυχη ώρα, δεν εστίασα ποτέ στο παιχνίδι να είναι ήσυχο ούτε στο να υπάρχει χαμηλός φωτισμός με σκοπό τη μετάβαση από την εκγρήγορση στη χαλάρωση. Πλέον, μια ώρα πριν κοιμηθεί παίζουμε πιο ήσυχα στο σαλόνι με χαμηλό περιφερειακό φωτισμό κι αυτό πραγματικά λειτουργεί ως χαλαρωτικό, με φέρνει και μένα την ίδια σε κατάσταση χαλάρωσης. Έτσι καλοδέχεται τα επόμενα βήματα που είναι μπανάκι ή σκέτη αλλαγή πάνας/άλλαγμα ρούχων, υπνόσακος, θηλασμός και νάνι. Κοιμάται πολύ πολύ πιο γρήγορα από πριν κι ο πρώτος του ύπνος κρατάει 4-5 ώρες σε σχέση με 1-2 που κρατούσε νωρίτερα. Το ότι δεν παιδεύομαι να τον κοιμίσω, κρατά κι εμένα ήρεμη κι αν η μαμά είναι ήρεμη συνήθως αυτό μεταδίδεται και στο μωρό.

 

Σχετικά με τις υπόλοιπες ιδέες. 

Προσπαθώ να θηλάσει παραπάνω μέσα στην ημέρα αν κι αυτό είναι δύσκολο μιας και δουλεύω, ωστόσο όλο και βρίσκω κάπως λίγο χρόνο. Πριν κοιμηθεί δεν κάθεται εύκολα στο καρεκλάκι του για να φάει -και λογικό, δεν μας έχει δει όλη μέρα και θέλει να παίξουμε- του δίνω οπότε όσο παίζουμε με εύκολο φαγητό όπως μπιφτέκια και μάφινς, να είμαι σίγουρη πως είναι χορτασμένος  Το πρωί που σηκωνόμαστε νωρίς, περνάμε ωραίο χρόνο μαζί με φιλιά, αγκαλιές και παιχνίδια και είναι κάτι που ευχαριστιέμαι κι εγώ με τόσες ώρες απουσίας όλη μέρα.

Επεξεργάστηκαν by marakiz

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Εξάλλου μπορεί να φαίνεται εντελώς εξωφρενικό αυτό που λέω σε μία μαμά ξαγρυπνισμένη, αλλά εκεί κάπου στα 2-3 χρόνια, μου έλειπαν ήδη αυτές οι ατελείωτες νύχτες με ένα μωρό που κοιμόταν αγκαλιά και ήθελε κάθε 2 ώρες το στήθος. Αν έχουμε υπόψη ότι είναι μία περίοδος σύντομη στη ζωή ενός ανθρώπου, και που δε θα υπάρξει ποτέ ξανά αυτά η στενή επαφή με τη μαμα, νομίζω βοηθά πάρα πολύ. Η 13χρονη κόρη μου δε δέχεται πια όχι αγκαλιά, ούτε το χερι να της πιάσω και αν τη φιλήσω, κυριολεκτικά σκουπίζεται με μία έκφραση αηδίας! Ηταν δε το μόνο μου παιδί που κοιμόταν στο κρεβάτι του και αρκετές ώρες (ο χαρακτήρας που λέγαμε, όχι η μέθοδος) και ειλικρινά αν είχα σκεφτεί πόσο λίγο κρατά η μωρουδιακή ηλικία, θα την είχα βγάλει από το κρεβάτι της και θα την κράταγα αγκαλιά με το ζόρι :)

 

 

Προσωπικά, δεν θέλω να περάσει καθόλου γρήγορα αυτή η ηλικία, ήδη τον νοσταλγώ ως πιο μωρούλι. Να καλυτερεύσω τις συνθήκες θέλω, πρώτα για αυτόν κι έπειτα για μένα.

Καλά όλα αυτά, αλλά αν τότε που τα περνούσες εφάρμοζες κάποια πράγματα και μπορούσες να κοιμηθείς λίγο περισσότερο, νομίζω θα το εκτιμούσες δεόντως. :) 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, marakiz είπε:

 

 

Προσωπικά, δεν θέλω να περάσει καθόλου γρήγορα αυτή η ηλικία, ήδη τον νοσταλγώ ως πιο μωρούλι. Να καλυτερεύσω τις συνθήκες θέλω, πρώτα για αυτόν κι έπειτα για μένα.

Καλά όλα αυτά, αλλά αν τότε που τα περνούσες εφάρμοζες κάποια πράγματα και μπορούσες να κοιμηθείς λίγο περισσότερο, νομίζω θα το εκτιμούσες δεόντως. :) 

 

Mα εφάρμοσα διάφορα πραγματα. Απλά ξεκουράστηκα πολύ περισσότερο και σωματικά και ψυχικά όταν σταμάτησα να τα εφαρμόζω :-D. Η μάλλον, όταν σταμάτησα να ασχολούμαι τόσο. Με το τρίτο μου παιδί, δεν είχαν καν κρεβάτι παιδικό να καταλάβεις, είχα μία κούνια μεν, αλλά περισσότερο ως σημείο να τον ακουμπήσω λίγο μην τον πατήσουν τα αδέρφια του. Επειδή ύπηρχαν και άλλα 2 μικρά και ένα προγραμμα αρκετά έντονο από δουλειά, δραστηριότητες κλπ, γενικά η ιδέα ήταν ότι τον έσερνα μαζί όπου ήμασταν, θήλαζε όποτε και όσο ήθελε, και τον έπαιρνε ο υπνος όπου να'ναι, στο μάρσιπο, αγκαλιά, στο καρότσι, στο κρεβάτι το δικό μας. Για ησυχία, σκοτάδια κλπ ούτε λόγος με ένα τρίχρονο και ένα πεντάχρονο να τρέχουν γύρω γύρω και τις υποχρεώσεις τις δικές μου. Ασφαλώς έβγαινε μία ρουτίνα τελικά, αλλά πολυ φλου. Ε, με αυτόν που δεν είχα προσδοκία καμία, και δεν το πάλεψα καθόλου να πετυχουμε κάτι συγκεκριμένο, ήταν και το παιδί που ευχαριστήθηκα ύπνο. Ξύπναγε με το βράδυ αλλά ήμασταν αγκαλιά έτσι κι αλλιώς, δεν είχε απαιτήσεις για περίεργα αντικείμενα, τραγούδια, φωτισμούς και δεν ξέρω τι άλλο, κοιμόταν και κοιμάται και μεγάλος πια το ίδιο καλά και στο μέσω ενός πανηγυριού. Και επειδή εκ των πραγμάτων δεν προλάβαινε πάντα να τον πάρει ο ύπνος θηλάζοντας, ή ήμασταν σε καμια παιδική χαρά ή στο σουπερ μάρκετ ή δεν ξέρω πού αλλού όταν θήλαζε, αποσύνδεσε από μόνος του τον θηλασμό με τον υπνο. Συνήθεις μπήκαν, π.χ. καθόμουν δίπλα του να διαβάσω ένα βιβλίο και τον έπαιρνε ο ύπνος, αλλά ήταν στα πλαίσια του βολευτήκαμε όλη μαζί σε κάποια ρουτίνα ως οικογένεια, δεν έσπασε κανείς το κεφάλι του να δει τι είναι το ιδανικό, τι του αρέσει, πόσο κοιμάται, πότε τρώει κλπ. Και επειδή έλειπε το άγχος, γίναν όλα και πολύ πιο ήρεμα και φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Ακολουθήστε μια ευέλικτη αλλά προβλέψιμη ρουτίνα ημέρας
Το βιολογικό ρολόι ενός μωρού κατά τη διάρκεια του πρώτου έτους ζωής, ωριμάζει σιγά σιγά. Σύμφωνα με τον Δρ Dement, "καθώς περνούν οι εβδομάδες, το μωρό αρχίζει να κοιμάται περισσότερο όπως και να μένει ξύπνιο περισσότερο. Γύρω στη 40η  εβδομάδα, το μωρό αρχίζει να ξυπνά και να κοιμάται την ίδια ώρα κάθε μέρα. Το βιολογικό του ρολόι συγχρονίζεται με τις 24ώρες της ημέρας". Ναι, ναι σωστά διάβασες. Τη 40η εβδομάδα! Με άλλα λόγια, δεν μπορούμε να αναγκάσουμε ένα μωρό να συμμορφωθεί στη δικιά μας επιθυμία για έναν ημερήσιο ύπνο με διάρκεια και ένα μακρύ, αδιάκοπο νυχτερινό ύπνο. Πρέπει να φτιάξουμε τον κόσμο του μωρού έτσι ώστε να ευνοεί τον ύπνο με κάθε τρόπο που μπορούμε. Πρέπει να καταργήσουμε όσα εμποδίζουν τον ήσυχο νυχτερινό ύπνο και να  περιμένουμε υπομονετικά τη φύση να κάνει το καλύτερο που μπορεί. Ναι, μερικά μωρά ρυθμίζουν τον ύπνο τους νωρίτερα από τις σαράντα εβδομάδες (τυχερός όποιος έχει ένα από αυτά!) και κάποια χρειάζονται περισσότερο. (Εντάξει, θα το πω – κάποια μωρά, πολύ πολύ  περισσότερο.) Ακόμη και αν λάβουμε υπόψη τους περιορισμούς της φυσικής ρύθμισης του μωρού σας, μπορείτε να βοηθήσετε αυτή τη διαδικασία φροντίζοντας ώστε όταν το μωρό ξυπνά το πρωί, να είναι εκτεθειμένο σε φως (κατά προτίμηση φυσικό φως ημέρας) και η ώρα πριν το βραδινό ύπνο να είναι ήσυχη και με χαμηλά φώτα. Το να ξυπνάει περίπου την ίδια ώρα κάθε πρωί μπορεί να βοηθήσει το μωρό σας στο να ρυθμίσει το βιολογικό του ρολόι. Αυτό σημαίνει πως ναι, πρέπει να σηκώνεστε την ίδια ώρα κάθε πρωί, αλλά αυτό θα σας βοηθήσει να ρυθμίσετε και το δικό σας βιολογικό ρολόι μαζί με του μωρού σας.

 

Ημερήσιες και  βραδινές ρουτίνες

Όταν ακολουθείτε ένα τυπικό πρόγραμμα σίτισης, ύπνου και δραστηριοτήτων βοηθάτε στο να ρυθμίσετε το εσωτερικό ρολόι του μωρού σας. Για παράδειγμα, ενώ μπορεί να απολαμβάνετε να κοιμάστε παραπάνω τα Σαββατοκύριακα, αυτό μπορεί να διαταράξει το τυπικό πρόγραμμα του. Το μωρό δεν γνωρίζει ούτε και νοιάζεται για το τι μέρα είναι. Οι όποιες αλλαγές στο συνηθισμένο του πρόγραμμα μπορούν να εμποδίσουν το βιολογικό του ρολόι από το να δουλεύει σωστά. Όπως έχω ξαναπεί, δεν προτείνω ένα πρόγραμμα που θα πρέπει να είστε με το ρολόι στο χέρι. Τέτοιες τακτικές προσθέτουν μόνο περιττό άγχος σε σας και το μωρό σας. Προτείνω όμως να ορίσετε μια τυπική καθημερινή ρουτίνα και να την ρυθμίζετε καθημερινά με βάση τα σημάδια του μωρού σας, τη διάθεσή σας, τον καιρό και οποιεσδήποτε άλλες καταστάσεις προκύπτουν.

 

Αυτό που θέλετε να αποφύγετε είναι ένα πρόγραμμα που καμιά σχέση δεν θα έχει η μία μέρα με την άλλη. Πχ το πρωί της Δευτέρας η αφύπνιση να είναι στις 7.00 ενώ το πρωί της Τρίτης στις 9.00. Το μεσημεριανό γεύμα την Τετάρτη να γίνεται στις 11.00, ενώ την Πέμπτη στη 13.00, η ώρα το μεσημεριανό ύπνο τη Δευτέρα να είναι στις 11.00, ενώ την Τρίτη στις 13.00. Όταν το πρόγραμμά σας (ή μήπως να πω καλύτερα η έλλειψη προγράμματος) μοιάζει με αυτό, το βιολογικό ρολόι του μωρού σας δεν είναι σε θέση να λειτουργήσει σωστά. Είναι πολύ καλύτερα να έχουμε μια προβλέψιμη ρουτίνα, που να επιτρέπει ευελιξία. Όταν έχετε μια καθημερινή ρουτίνα για να τρώει, κοιμάται και να παίζει, θα ανακαλύψετε πως  το μωρό σας είναι πιο πρόθυμο να κοιμηθεί για μεσημέρι, να φάει και να αποκοιμηθεί όταν έρχεται η προβλεπόμενη ώρα, επειδή το εσωτερικό του ρολόι εναρμονίζεται  με το προβλεπόμενο πρόγραμμά σας. Φυσικά, εάν το μωρό σας τρέφεται αποκλειστικά με γάλα, είτε θηλάζει είτε πίνει φόρμουλα θα πρέπει να ταίζεται κατά απαίτηση, δηλαδή όποτε είναι πεινασμένο. Όπως και να έχει, μπορείτε να δημιουργήσετε μια προβλέψιμη  ρουτίνα γύρω από όλα τα υπόλοιπα που αφορούν την  ημέρα σας.

 

Βάζετε το μωρό σας για τους ημερήσιους ύπνους συγκεκριμένες ώρες

Σύμφωνα με έρευνες που έχω κάνει μαζί με τη δικιά  μου εμπειρία ως μαμά, έχω να πω πως η διάρκεια και η ποιότητα των ημερήσιων ύπνων επηρεάζουν το βραδινό. (Και αντίστροφα, ο ύπνος κατά τη διάρκεια της νύχτας επηρεάζει τους ημερήσιους). Ένας υπνάκος μέσα στην ημέρα με διάρκεια  μικρότερη από μια ώρα δεν μετράει πραγματικά. Αυτοί οι μικρής διάρκειας ύπνοι μπορεί να φαίνεται αρχικά ότι βοηθούν, επειδή όμως ο κύκλος ύπνου δεν ολοκληρώνεται, αυτό μπορεί να αναστατώνει το μωρό σας μακροπρόθεσμα. Σε μερικά μωρά φαίνεται να λειτουργεί μια χαρά ένας υπνάκος σαράντα πέντε λεπτών, αλλά μην υποθέσετε πως αυτό ισχύει και για το μωρό σας εκτός αν οι ημερήσιοι και ο νυχτερινός ύπνος είναι συνεπείς και το μωρό σας φαίνεται ξεκούραστο. Οι ανάγκες των μωρών διαφέρουν όσο αφορά τη διάρκεια  και τον αριθμό των ημερήσιων ύπνων. Ο Πίνακας 4.1 είναι ένας γενικός οδηγός που ισχύει για τα περισσότερα μωρά.

Ηλικία

Αριθμός ημερήσιων ύπνων

Συνολική διάρκεια ημερήσιων ύπνων (σε ώρες)

4 μηνών

3

4-6

6 μηνών

2

3-4

9 μηνών

2

2,5-4

12 μηνών

1-2

2-3

2 χρονών

1

1-2

3 χρονών

1

1-1,5

4 χρονών

0

0

5 χρονών

0

0

 

Πότε πρέπει το μωρό σας να κοιμάται μέσα στην ημέρα?

Οι ώρες που γίνονται οι ημερήσιοι ύπνοι είναι επίσης σημαντικοί. Ένας υπνάκος  πολύ αργά μέσα στην ημέρα θα επηρεάσει αρνητικά το βραδινό ύπνο. Ορισμένες ώρες της ημέρας είναι καλύτερες για αυτούς τους ύπνους επειδή ταιριάζουν στο βιολογικό ρολόι των μωρών. Αυτές οι ώρες ισορροπούν τη διάρκεια ύπνου και αφύπνισης ώστε να επηρεάζουν το βραδινό ύπνο με τον πιο θετικό τρόπο. Όλα τα μωρά είναι διαφορετικά, γενικά όμως οι καλύτεροι χρόνοι για τους ημερήσιους ύπνους είναι οι εξής:

• Εάν το μωρό κοιμάται 3 φορές μέσα στην ημέρα: το πρωί, νωρίς το μεσημέρι, και νωρίς το απόγευμα
• Εάν το μωρό κοιμάται 2 φορές μέσα στην ημέρα: το πρωί και νωρίς το μεσημέρι
• Εάν το μωρό κοιμάται μόνο μια φορά μέσα στην ημέρα: νωρίς το μεσημέρι

Αν θέλετε το μωρό σας να καλοδέχεται έναν ημερήσιο ύπνο παρακολουθήστε τα σημάδια που δείχνει. Πρέπει να τα πηγαίνετε για ύπνος αμέσως με το που εμφανίζει σημάδια κούρασης. Αν περιμένετε περισσότερο από όσο πρέπει, το μωρό θα είναι πια εξαντλημένο,  θα βρίσκεται σε υπερένταση και δεν θα μπορεί να κοιμηθεί. Μόλις εξοικειωθείτε με τις ανάγκες του μωρού και τα σημάδια που σας δείχνει, θα μπορείτε να ξεκινήσετε τη ρουτίνα ύπνου όταν αυτό θα είναι έτοιμο. Αν οι τακτικοί ημερήσιοι ύπνοι είναι κάτι νέο για σας, αναζητήστε περισσότερο τα σημάδια κόπωσης του μωρού σας και παραλείψτε τη ρουτίνα μέχρι να κατασταλάξετε σε ένα προβλέψιμο σχέδιο. Με άλλα λόγια, μην ξεκινάτε μια μακράς διάρκειας ρουτίνα εάν το μωρό σας είναι ξεκάθαρο πως είναι έτοιμο να κοιμηθεί. Παρατηρήστε αυτά τα σημάδια κόπωσης. Το μωρό σας μπορεί να κάνει ένα ή περισσότερα από αυτά:

• Μειώνει δραστηριότητα
• Χαλαρώνει
• Χάνει το ενδιαφέρον του για ανθρώπους και παιχνίδια
• Τρίβει τα μάτια του
• Μοιάζει ζαλισμένο
• Είναι νευρικό
• Χασμουριέται
• Ξαπλώνει στο πάτωμα ή σε μια καρέκλα     
• Αγκαλιάζει το μεταβατικό του αντικείμενο, ζητάει την πιπίλα του, ένα μπουκάλι γάλα ή να θηλάσει

 

Αυτή η χρονική στιγμή είναι πολύ, πάρα πολύ σημαντική! Έχετε πιθανώς βιώσει το παρακάτω σενάριο: Το μωρό σας φαίνεται κουρασμένο και σκέφτεστε «ώρα για έναν υπνάκο». Έτσι πλένετε τα χέρια και το πρόσωπό του, αλλάζετε την πάνα του, απαντάτε σε ένα τηλέφωνο, βγάζετε έξω το σκυλί και κατευθύνεστε προς την κούνια του μωρού σας μόνο για να ανακαλύψετε ότι ξαφνικά, είναι εντελώς ξύπνιο και ανυπόμονο για να παίξει. Τι συνέβη?  Έχει περάσει από το στάδιο της κούρασης και έχει μεταβεί σε αυτό το στάδιο που του εξασφαλίζει άλλες μία-δυο ώρες εγρήγορσης πριν να επανέλθει και πάλι σε αυτό της κούρασης. Αυτό μπορεί να συμβαίνει συχνά αργά μέσα στην ημέρα. Ξαφνικά το μωρό σας είναι (επιτέλους!) έτοιμο για ύπνο και τότε τα πράγματα περιπλέκονται. Το βάζετε για έναν καθυστερημένο ημερήσιο υπνάκο και ως εκ τούτου να παραταθεί η βραδινή ώρα ύπνου? ή το κρατάτε ξύπνιο για να το βάλετε μια και καλή το βράδυ αλλά έχετε να αντιμετωπίσετε ένα κουρασμένο, ανήσυχο μωρό; Αντί να περνάτε αυτή τη δοκιμασία  ανταποκριθείτε νωρίτερα στα σημάδια της κόπωσης και βάλτε το για ύπνο εκείνη τη στιγμή. Αφού παρακολουθήσετε προσεκτικά το μωρό σας για περίπου μια εβδομάδα, θα πρέπει να είστε σε θέση να δημιουργήσετε ένα πρόγραμμα ημερήσιων ύπνων  που να εναρμονίζεται με τις καθημερινές ώρες εγρήγορσης και κούρασης, κάνοντας το έτσι εύκολο να τηρηθεί.

 

Η ρουτίνα για τους ημερήσιους ύπνους

Μόλις θα έχετε καθιερώσει ένα πρόγραμμα για τους ημερήσιους ύπνους  του μωρού σας, δημιουργήστε μια απλή αλλά συγκεκριμένη ρουτίνα ύπνου που θα είναι διαφορετική από τη βραδινή. Μπορεί να έχει ομοιότητες που να σηματοδοτούν τον ύπνο, για παράδειγμα, την παρουσία ενός μεταβατικού αντικειμένου ή μιας συγκεκριμένης μουσικής/νανουρίσματος. Ακολουθήστε αυτή τη ρουτίνα με τον ίδιο τρόπο κάθε μέρα. (Εκτός, όπως ανέφερα προηγουμένως, αν το μωρό σας παρουσιάζει σαφή σημάδια κούρασης και είναι έτοιμο να κοιμηθεί. Τότε, συντομεύστε ή ακόμη και εξαλείψτε τη ρουτίνα για εκείνη την ημέρα.) Για ένα απρόθυμο για ύπνο μωρό, η ρουτίνα  μπορεί να περιλαμβάνει κάποια βοήθεια χαλάρωσης με κίνηση (κούνημα, χαλάρωση σε ένα λίκνο, περπάτημα με ένα μάρσιπο ή βόλτα με καροτσάκι) ή με χαλαρωτικά μουσικά νανουρίσματα.

Η ρουτίνα για τους ημερήσιους ύπνους δεν χρειάζεται να είναι μεγάλη σε διάρκεια ούτε να εμπλέκεται ο γονιός για να είναι αποτελεσματική. Εάν βάζετε το μωρό σας για ύπνο περίπου την ίδια ώρα κάθε μέρα, πολλές μικρές ενδείξεις - όπως η ώρα του μεσημεριανού γεύματος - θα το προετοιμάζουν ότι πλησιάζει η ώρα που θα κοιμηθεί.

Σημαντικό: Εάν εργάζεστε για την επίλυση των συχνών νυχτερινών ξυπνημάτων, κάντε το οτιδήποτε και τα πάντα  που μπορεί να βοηθάνε  το μωρό σας να κοιμάται κατά τη διάρκεια της ημέρας. Ένα ξεκούραστο μέσα στην ημέρα μωρό θα ανταποκριθεί καλύτερα στις νυχτερινές ιδέες ύπνου.

 

Βοηθήστε το μωρό σας να μεγαλώσει σε διάρκεια τους ημερήσιους ύπνους του

Μερικά μωρά θα σας δείξουν τα σημάδια κούρασης και θα τα βάλετε για ύπνο μάλλον εύκολα, στη συνέχεια όμως, είκοσι λεπτά αργότερα είναι και πάλι ξύπνια . Οι περισσότεροι γονείς παραιτούνται σε αυτούς τους σύντομους υπνάκους. Αυτό που φαίνεται να συμβαίνει είναι ότι το μωρό σας περνά τον κύκλο ύπνου και όταν έρχεται η πρώτη σύντομη αφύπνιση ξυπνά εντελώς. (Το θυμάστε αυτό από το Κεφάλαιο 2;) Το κλειδί για να κάνετε το μωρό σας να επιμηκύνει τον ύπνο του είναι να το βοηθήσετε να κοιμηθεί και πάλι.

 

Βάλτε το μωρό σας για ύπνο. Ρυθμίστε ένα ξυπνητήρι ή κοιτάζετε την ώρα. Περίπου πέντε ή δέκα λεπτά πριν από τη συνηθισμένη ώρα που ξυπνάει, καθίστε έξω από την πόρτα του υπνοδωματίου και ακούστε προσεκτικά. (Χρησιμοποιήστε αυτή την ώρα  για να διαβάσετε ένα βιβλίο, να πλέξετε ή να κάνετε κάποια άλλη ήσυχη, ευχάριστη δραστηριότητα ή κάτι πρακτικό όπως το να διπλώσετε τα πλυμένα σας ρούχα ή να πληρώσετε τους λογαριασμούς σας). Το λεπτό που το μωρό σας θα  κάνει έναν ήχο, μπείτε μέσα  γρήγορα. Θα το βρείτε σε μια κατάσταση που θα κοιμάται ακόμα αλλά θα είναι έτοιμο να ξυπνήσει. Χρησιμοποιήστε οποιαδήποτε τεχνική τον βοηθά να ξανακοιμηθεί πχ θηλασμό, κούνημα ή μπιμπερό ή πιπίλα. Αν το εφαρμόσετε αρκετά γρήγορα, θα ξαναπέσει για ύπνο αμέσως. Μια εβδομάδα περίπου μετά από αυτές τις παρεμβάσεις σας, το μωρό σας είναι πιθανό θα κοιμάται πολύ περισσότερο και χωρίς καμιά βοήθεια από εσάς.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο marakiz! Έχεις κάνει πολύ καλή δουλειά. Διαβάζοντας τα αποσπάσματα άρχισα να καταλαβαίνω καλύτερα πως λειτουργεί το μωρό μου σχετικά με τον ύπνο. 

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Mα εφάρμοσα διάφορα πραγματα. Απλά ξεκουράστηκα πολύ περισσότερο και σωματικά και ψυχικά όταν σταμάτησα να τα εφαρμόζω :-D. Η μάλλον, όταν σταμάτησα να ασχολούμαι τόσο. Με το τρίτο μου παιδί, δεν είχαν καν κρεβάτι παιδικό να καταλάβεις, είχα μία κούνια μεν, αλλά περισσότερο ως σημείο να τον ακουμπήσω λίγο μην τον πατήσουν τα αδέρφια του. Επειδή ύπηρχαν και άλλα 2 μικρά και ένα προγραμμα αρκετά έντονο από δουλειά, δραστηριότητες κλπ, γενικά η ιδέα ήταν ότι τον έσερνα μαζί όπου ήμασταν, θήλαζε όποτε και όσο ήθελε, και τον έπαιρνε ο υπνος όπου να'ναι, στο μάρσιπο, αγκαλιά, στο καρότσι, στο κρεβάτι το δικό μας. Για ησυχία, σκοτάδια κλπ ούτε λόγος με ένα τρίχρονο και ένα πεντάχρονο να τρέχουν γύρω γύρω και τις υποχρεώσεις τις δικές μου. Ασφαλώς έβγαινε μία ρουτίνα τελικά, αλλά πολυ φλου. Ε, με αυτόν που δεν είχα προσδοκία καμία, και δεν το πάλεψα καθόλου να πετυχουμε κάτι συγκεκριμένο, ήταν και το παιδί που ευχαριστήθηκα ύπνο. Ξύπναγε με το βράδυ αλλά ήμασταν αγκαλιά έτσι κι αλλιώς, δεν είχε απαιτήσεις για περίεργα αντικείμενα, τραγούδια, φωτισμούς και δεν ξέρω τι άλλο, κοιμόταν και κοιμάται και μεγάλος πια το ίδιο καλά και στο μέσω ενός πανηγυριού. Και επειδή εκ των πραγμάτων δεν προλάβαινε πάντα να τον πάρει ο ύπνος θηλάζοντας, ή ήμασταν σε καμια παιδική χαρά ή στο σουπερ μάρκετ ή δεν ξέρω πού αλλού όταν θήλαζε, αποσύνδεσε από μόνος του τον θηλασμό με τον υπνο. Συνήθεις μπήκαν, π.χ. καθόμουν δίπλα του να διαβάσω ένα βιβλίο και τον έπαιρνε ο ύπνος, αλλά ήταν στα πλαίσια του βολευτήκαμε όλη μαζί σε κάποια ρουτίνα ως οικογένεια, δεν έσπασε κανείς το κεφάλι του να δει τι είναι το ιδανικό, τι του αρέσει, πόσο κοιμάται, πότε τρώει κλπ. Και επειδή έλειπε το άγχος, γίναν όλα και πολύ πιο ήρεμα και φυσικά.

 

Αργκ με την εμπειρία τρίων παιδιών (και συγχαρητήρια, χαράς το κουράγιο σου πραγματικά!!) δεν μπορείς παρά να συμφωνήσεις πως το κάθε παιδί είναι διαφορετικό. Υπάρχουν παιδιά που κοιμούνται πιο εύκολα και άλλα (τα περισσότερα όσο είναι μωρά) πιο δύσκολα. Προφανώς το τρίτο σου παιδί ανήκει στα εύκολα. 'Οοοοοσο άνετα και χωρίς άγχος να έπραττες που συμφωνώ πως αυτό λειτουργεί μόνο θετικά και κάνει το παιδί γενικά πιο ευπροσάρμοστο, δεν θα κοιμόταν παντού αν δεν ήταν εύκολος στον ύπνο. Οι καλές συνήθειες ύπνου που προτείνονται με ιδέες σε αυτό το βιβλίο βοηθούν τα περισσότερα μωρά, όμως κυρίως αυτά που με τον ύπνο δεν, απλά ΔΕΝ, σαν το δικό μου ένα πράγμα. Άλλα μπορείς να εφαρμόσεις αν είναι το μόνο παιδί μέσα στο σπίτι κι άλλα αν υπάρχουν δύο, τρία κλπ. Δεν χρειάζεται να σπάσεις το κεφάλι σου για να εφαρμόσεις κάποιες ιδέες, μπορείς απλά να τις δοκιμάσεις, όταν όσο και να αποδέχεσαι/ακολουθείς το μωρό/ευχαριστιέσαι τη μωρουδίλα, δεν αντέχεις να το θηλάζεις βραδιάτικο ανά μία ώρα. Δεν χρειάζεται να είσαι με το ρολόι στο χέρι (το λέει και το βιβλίο) απλά να βελτιώσεις τα πράγματα φροντίζοντας κάποιες λεπτομέρειες. Τώρα βέβαια αν είσαι από τους ανθρώπους (όχι εσύ, γενικά) που και μόνο που σκέφτεσαι πως θα πρέπει να λειτουργήσεις με κάποιο πρόγραμμα αγχώνεσαι, τότε ναι, ίσως είναι κάτι που δεν ταιριάζει σε όλους. Μιλώντας προσωπικά, που θηλάζω και κάνω συγκοίμηση με τον σχεδόν 14 μηνών γιο μου, θα πως πως τα πράγματα έχουν καλυτερεύσει αισθητά. Χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν έχουμε πολύ δρόμο ακόμα.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω με μεγάλη προσοχή τα αποσπάσματα που βάζει η marakiz γιατί το βιβλίο το έχω διαβάσει μόνο αποσπασματικά. Αυτό που διαπιστώνω μέχρι στιγμής είναι το κατά πολλούς αντίπαλο δέος On Becoming Babywise λέει πάνω κάτω τα ίδια πράγματα για τους κύκλους ύπνου, τις ρουτίνες κ.λπ, με την βασική διαφοροποίηση βεβαίως ότι αποδέχεται την πιθανότητα κλάματος. Έχοντας εφαρμόσει το On Becoming Babywise στο δεύτερο παιδάκι μου, το συμπέρασμά μου είναι ότι τελικά μάλλον εφάρμοζα εν αγνοία μου και το No cry sleep solution :-D:-D:-D

 

Link to comment
Share on other sites

 

17 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Μπράβο marakiz! Έχεις κάνει πολύ καλή δουλειά. Διαβάζοντας τα αποσπάσματα άρχισα να καταλαβαίνω καλύτερα πως λειτουργεί το μωρό μου σχετικά με τον ύπνο. 

 

Χαίρομαι που αυτή η προσπάθεια βρίσκει ανταπόκριση! Αν είσαι εξοικειωμένη με τα αγγλικά, μπορείς να κατεβάσεις το βιβλίο από το ίντερνετ και να το διαβάσεις ολόκληρο, θα σε κατατοπίσει ακόμα καλύτερα με διάφορα βασικά πράγματα περί ύπνου, αφού εγώ έχω εστιάσει περισσότερο στις ιδέες. Μπορείς ακόμα να πάρεις το βιβλίο που ανέφερε στην αρχή η Sentir, τα μωρά είναι άνθρωποι της νύχτας που είναι στα ελληνικά και της ίδιας φιλοσοφίας.

 

πρίν από 26 λεπτά , Deena είπε:

Διαβάζω με μεγάλη προσοχή τα αποσπάσματα που βάζει η marakiz γιατί το βιβλίο το έχω διαβάσει μόνο αποσπασματικά. Αυτό που διαπιστώνω μέχρι στιγμής είναι το κατά πολλούς αντίπαλο δέος On Becoming Babywise λέει πάνω κάτω τα ίδια πράγματα για τους κύκλους ύπνου, τις ρουτίνες κ.λπ, με την βασική διαφοροποίηση βεβαίως ότι αποδέχεται την πιθανότητα κλάματος. Έχοντας εφαρμόσει το On Becoming Babywise στο δεύτερο παιδάκι μου, το συμπέρασμά μου είναι ότι τελικά μάλλον εφάρμοζα εν αγνοία μου και το No cry sleep solution :-D:-D:-D

 

 

Μα φαντάζομαι όλα τα βιβλία περί ύπνου των μωρών, ακόμα και τα πιο "hardcore", θα γράφουν παρόμοια πράγματα τουλάχιστον για τους κύκλους, ρουτίνες κλπ. Η διαφοροποίηση που έχουν σχετικά με το κλάμα, είναι που κάνει τα αποτελέσματα των προσπαθειών πιο αργά χρονικά, πιο μακροπρόθεσμα. 

Επεξεργάστηκαν by marakiz

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Βοηθήστε το μωρό σας να μάθει πώς να κοιμάται χωρίς βοήθεια
Όπως συζητήσαμε στο Κεφάλαιο 2, όλοι ξυπνάνε το βράδυ. Αν το μωρό σας ξυπνά συχνά το βράδυ, το πρόβλημα δεν είναι οι αφυπνίσεις, αλλά ότι δεν ξέρει πώς να πέσει και πάλι για ύπνο από μόνο του. Υπάρχουν τρόποι για να το βοηθήσετε να αισθάνεται καλά και ασφαλές όταν ξυπνά ώστε να μπορέσει να ξανακοιμηθεί χωρίς τη βοήθειά σας.

 

"Το κρεβάτι μου είναι ένα πολύ ωραίο μέρος!"
Αυτή η πρώτη ιδέα βοηθά το μωρό σας να μάθει ότι το κρεβάτι του είναι ένα ασφαλές, άνετο μέρος. Περάστε λίγο ήρεμο, αγαπησιάρικο χρόνο κατά τη διάρκεια της ημέρας στο χώρο που θέλετε να κοιμάται το βράδυ. Διαβάστε, μιλήστε, τραγουδήστε και παίξτε. Κάντε δύο ή τρία από αυτά τα πολύ ευχάριστα διαλείμματα εκεί μέσα στην ημέρα. Εάν ανταποκρίνεται θετικά, δοκιμάστε να το αφήσετε να παίξει με κάποιο αρκουδάκι ή να παρακολουθήσει ένα από αυτά τα μουσικά παιχνίδια καθώς απομακρύνεστε λίγο και κάθεστε ήσυχα σε μια καρέκλα δίπλα του για να το παρακολουθείτε. Ακολουθώντας αυτά τα βήματα, το μωρό σας θα γνωρίσει τον χώρο που κοιμάται ως ένα φιλόξενο, ασφαλές και άνετο καταφύγιο. Θα γίνει κάτι οικείο. Θα νιώθει άνετα στο να ξυπνάει εκεί κατά τη διάρκεια της νύχτας και θα του είναι ευκολότερο να πέσει και πάλι για ύπνο.

 

Μάθετέ το να κοιμάται με διαφορετικούς τρόπους
Αυτή τη στιγμή, το μωρό σας μπορεί να κοιμηθεί μόνο με έναν τρόπο, πχ με θηλασμό, κούνημα, μπιμπερό. Το μωρό σας έχει συνδέσει αυτή τη βοήθεια με τον ύπνο και είναι  τόσο ισχυρή που μπορεί να πιστεύει ότι ο είναι ο μόνος τρόπος για να μπορέσει να κοιμηθεί. Εάν το μωρό σας βασίζεται σε ένα συγκεκριμένο τρόπο για να κοιμάταί, μπορείτε να το βοηθήσετε να αλλάξει αυτό το συσχετισμό και να μάθει ότι μπορεί να κοιμάται με διαφορετικούς τρόπους. Αν επιλέξετε να ακολουθήσετε αυτήν την πρόταση θα βοηθήσει η δημιουργία ρουτίνας ημερήσιων και βραδινού ύπνων -όπως αναφέρθηκε προηγουμένως σε αυτό το κεφάλαιο.

 

Συνήθως, είναι ευκολότερο να ξεκινήσετε αυτή την πρόταση με τους ημερήσιους ύπνους. Το μωρό σας κοιμάται στο αυτοκίνητο ή στο μάρσιπο; Όσο το κουνάτε, όταν χρησιμοποιεί πιπίλα ή όταν το πάτε βόλτα με το καροτσάκι; Βρείτε και χρησιμοποιήστε εναλλακτικούς τρόπους κι αν είναι δυνατόν, χρησιμοποιείτε δύο μεθόδους. Προσπαθήστε να το κάνετε να νιώσει άνετα και να αποκοιμηθεί με διάφορους τρόπους. Τη μια μέρα, πηγαίνετε μια βόλτα με το αυτοκίνητο. Την επόμενη, βάλτε το σε ένα μάρσιπο. Την τρίτη μέρα, κουνήστε το. Αφού το κάνετε αυτό για μια εβδομάδα ή περισσότερο, μπορείτε να αρχίσετε να χρησιμοποιείτε τη ρουτίνα προ ύπνου που έχετε διαλέξει, και στη συνέχεια να το μετακινήσετε ήσυχα στο κρεβάτι του. Σε αυτό το σημείο, μείνετε μαζί του και χαϊδέψτε το ρυθμικά ή αγγίξτε το με τρόπο που το ηρεμεί. Εφόσον έχετε χρησιμοποιήσει τη ρουτίνα ύπνου και έχετε δει τα σχετικά σημάδια, τότε θα πρέπει να μπορεί να αποκοιμηθεί μόνο του. Εάν δεν το κάνει, χρησιμοποιήστε τη μέθοδο που λειτουργεί καλύτερα. Ο στόχος σας, τελικά, είναι το μωρό σας να κοιμηθεί. Στη συνέχεια, μπορείτε να μειώσετε σταδιακά τη ρουτίνα σας μέχρι να βολεύει και για τους δυο σας. Μόλις το πρόγραμμα ύπνου καθιερωθεί και ο νυχτερινός ύπνος ηρεμήσει, μπορείτε να εξαλείψετε όλους αυτούς τους  εναλλακτικούς τρόπους για να κοιμάται και να χρησιμοποιείτε μόνο εκείνον που σας βολεύει περισσότερο.

 

Εισάγετε στη ρουτίνα σας ένα νάνι (μεταβατικό αντικείμενο)

Μερικά μωρά συνδέονται με μια κουβέρτα ή ένα παιχνίδι που γίνεται το «νάνι» τους. Πρόκειται για ένα μεταβατικό αντικείμενο που παρηγορεί  το μωρό σας κατά την απουσία σας. Σε ορισμένες περιπτώσεις, μπορεί να βοηθήσετε εσείς το μωρό σας να συνδεθεί με ένα τέτοιο αντικείμενο έτσι ώστε να έχει κάτι να αγκαλιάσει και να τον βοηθήσει να κοιμηθεί χωρίς τη βοήθειά σας. Ένα «νάνι» δεν παίρνει τη θέση σας.  Είναι απλά κάτι που το μωρό σας μπορεί να χρησιμοποιήσει για να αισθάνεται ασφαλές όταν δεν είστε μαζί του. Περιέργως,  μόνο ένα από τα παιδιά μου ανακάλυψε το «νάνι» μόνο του: η πάρα πολύ εύκολη στον ύπνο Vanessa. Το «νάνι» της ήταν μια κόκκινη μαξιλαροθήκη που ονομαζόταν Mάξι. Είπα ήταν; Στα δώδεκα της χρόνια, η Μάξι εξακολουθεί να κατέχει τιμητική θέση στην κρεβατοκάμαρά της, λειτουργώντας όχι τόσο ως «νάνι», αλλά ως μια γλυκιά ανάμνηση από όταν ήταν μικρούλα. Η Άντζελα και ο Ντέιβιντ είχαν αγαπημένα παιχνίδια που έπαιρναν αγκαλιά, αλλά κανένα που να μπορούσε να χαρακτηριστεί ως «νάνι». Με τον Coleton, ήμουν σε θέση να ενθαρρύνω εγώ την προσκόλλησή του με ένα μεταβατικό αντικείμενο. Δεν σήμαινε ποτέ για αυτόν όπως σήμαινε για τη Vanessa η Μάξι, αλλά έγινε μέρος της ρουτίνας και ήταν ένα βοηθητικό κομμάτι του όλου σχεδίου ύπνου που δημιούργησα γι 'αυτόν.

 

Μερικά παιδιά υιοθετούν μια σχέση με ένα «νάνι» όσο είναι μωρά και συνεχίζουν να το χρησιμοποιούν σε όλη την παιδική ηλικία. Άλλα το αλλάζουν από καιρό σε καιρό με ένα νέο αντικείμενο, άλλα παιδιά βρίσκουν παρηγοριά σε οποιοδήποτε μαλακό, χνουδωτό παιχνίδι και είναι μερικά που ποτέ δεν συμπαθούν την ιδέα ενός τέτοιου αντικειμένου. Παρατηρήστε το παιδί σας για να δείτε σε ποια κατηγορία ταιριάζει.

 

Επιλέξτε ένα ασφαλές «νάνι»
Επιλέξτε ένα μαλακό παιχνίδι που το μωρό σας ήδη έλκεται ή  κάποιο ασφαλές λούτρινο ζωάκι που να πληρεί αυτά τις προϋποθέσεις:

• Δεν έχει κουμπιά για μάτια ή μύτη, ούτε μικρά, ενδεχομένως αφαιρούμενα
κομμάτια
• Δεν έχει ρούχα, καπέλα ή άλλα αφαιρούμενα κομμάτια υφάσματος
• Να είναι μέτρια σκληρό, όχι πολύ μαλακό
• Να είναι μικρό και εύκολο για το μωρό να μπορεί να το κρατάει και να το χειρίζεται

 

Το ιδανικό «νάνι» είναι ένα λούτρινο ζωάκι που έχει δημιουργηθεί ειδικά για μωρά. Αφού το επιλέξετε προσεκτικά, τοποθετήστε το ανάμεσα σας κάθε φορά που θηλάζετε το μωρό σας, το ταίζετε με μπιμπερό ή το κουνάτε. Σε άλλες ώρες της ημέρας, μπορείτε αν θέλετε ακόμα και να το «φοράτε» μέσα από τη μπλούζα σας για λίγες ώρες έτσι ώστε να γεμίσει με την υπέροχη  μυρωδιά της μαμάς (ή και του μπαμπά), μιας και τα μωρά μπορούν να αναγνωρίσουν τη μυρωδιά των γονιών τους.

 

Στην αρχή, είναι καλύτερα να χρησιμοποιήσετε αυτό το αντικείμενο μόνο σε χρόνο που αφορά ύπνο, ώστε να γίνει μέρος της ρουτίνας σας. Μπορείτε να εισάγετε ένα «νάνι» σε οποιαδήποτε ηλικία. Εάν το μωρό σας είναι πολύ μικρό, μπορείτε να επιλέξετε κάτι εσείς και να δείτε πως θα ανταποκριθεί. Καθώς το μωρό σας μεγαλώνει, θα έχει σίγουρα λόγο το ίδιο όσο αφορά τα παιχνίδια που τον προσελκύουν και το ηρεμούν. Αυτό είναι προφανές κάθε φορά που βλέπετε ένα παιδί να περιπλανιέται με μια φθαρμένη κουβέρτα, ένα ξετριχιασμένο  αρκουδάκι ή ένα κομμάτι ύφασμα από την παλιά νυχτικιά σας.

 

Όταν το μωρό σας γίνει νήπιο, μπορεί να διαπιστώσετε ότι θα  επεκτείνει τη χρησιμότητα του «νάνι» κρατώντας το επάνω του κάθε φορά που χρειάζεται λίγο περισσότερη ασφάλεια. Επομένως, εάν είναι κάτι που μπορείτε να επέμβετε εσείς, κατευθύνετε το παιδί σας προς κάτι που θα χαίρεστε να υπάρχει  στην οικογένεια σας για τα επόμενα χρόνια. Εάν το μωρό πράγματι συνδεθεί  με αυτό το αντικείμενο, φροντίστε να αγοράσετε τουλάχιστον δύο, έτσι ώστε να αποφύγετε τυχόν απώλειες (το λες και ολική καταστροφή) ή να επιλέξετε κάποιο που να είναι εύκολα αντικαταστάσιμο ή εμπορικά διαθέσιμο.

 

 

Κάντε το βραδινό ύπνο διαφορετικό από τους ημερήσιους

Όταν το μωρό σας ξυπνάει, δεν ξέρει αν ξυπνά από έναν ημερήσιο υπνάκο ή από το βραδινό, έτσι πρέπει να του τα διαφοροποιήσετε. Μπορείτε να βοηθήσετε το μωρό σας να παραμείνει σε κατάσταση ηρεμίας όλη τη νύχτα διατηρώντας τη νυχτερινή ώρα ήσυχη και σκοτεινή. Αυτοί είναι μερικοί τρόποι για να κάνουν το βραδινό ύπνο να ξεχωρίζει:

• Όταν το μωρό σας ξυπνά τη νύχτα, μην μιλάτε. Ψιθυρίστε "Σσσσσ" ή "νάνι νάνι", αλλά αποφύγετε τις πολλές ομιλίες.
• Μην ανάψετε κανένα φως. Ακόμα και μια λάμπα των 25
watt μπορεί να ενεργοποιήσει το βιολογικό ρολόι του μωρού σας και να το σηματοδοτήσει ως «ώρα να ξυπνήσουμε» (Χρησιμοποιήστε ένα νυχτερινό φως χαμηλής κατανάλωσης αν χρειάζεται οπωσδήποτε.)
• Διατηρήστε την όποια δραστηριότητά σας σιγανή και ήρεμη.
• Βάλτε στο μωρό σας απορροφητικές βραδινές πάνες με μπόλικη κρέμα. Αλλάξτε μόνο μια λερωμένη ή πολύ μουσκεμένη πάνα ή εάν το ίδιο το μωρό επιθυμεί να το αλλάξετε. Κάθε αλλαγή πάνας θα ξυπνάει το μωρό σας και θα ενισχύει τα νυχτερινά ξυπνήματα. (Σκεφτείτε το έτσι: όταν το μωρό σας θα  κοιμάται όλη νύχτα, δεν θα σηκώνεστε για να αλλάξετε την πάνα του έτσι δεν είναι? Επίσης, καθώς το μωρό σας θα ξυπνά λιγότερο για να θηλάσει ή να πιει γάλα με μπιμπερό, η πάνα του δεν θα είναι τόσο βρεγμένη.) Όταν θα αλλάζετε μια πάνα, έχετε όλες τις προμήθειές σας οργανωμένες και κοντά σας έτσι ώστε να το κάνετε γρήγορα. Και βεβαιωθείτε ότι χρησιμοποιείτε ένα ζεστό πανάκι στο πωπουδάκι που λίγο πριν κοιμόταν, δεδομένου ότι ένα κρύο, υγρό μωρομάντηλο είναι ένας σίγουρος τρόπος για να ξυπνήσετε για τα καλά το μωρό σας.
• Εάν έχετε παράθυρα που αφήνουν το βράδυ ή το πρωί πρωί να μπει φως, καλύψτε τα με κάτι σκοτεινό ή αδιαφανές, όπως στόρια ή χοντρές κουρτίνες (μόνο για το βραδινό ύπνο κι όχι κατά τη διάρκεια των ημερήσιων).
• Κρατήστε τα διαδραστικά παιχνίδια εκτός κρεβατοκάμαρας. Ένα λούτρινο  αρκουδάκι ή το «νάνι» του μωρού σας θα πρέπει να είναι το μόνο παιχνίδι στο κρεβάτι του. Όταν το μωρό ξυπνά κατά τη διάρκεια της νύχτας, δεν θέλετε να του μπει στο μυαλό η ιδέα του παιχνιδιού. Όπως οι ρουτίνες και τα "νάνι" έτσι και η παρουσία παιχνιδιών είναι ένα σύνθημα - αλλά το λάθος είδος για αυτήν την ώρα.

 

Επεξεργάστηκαν by marakiz

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...