Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κοιμάται σε αγκαλιά


Recommended Posts

7 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Ακομη κ για 5κιλα μωρο το ξενο που δινεις ειναι πολυ,για 2εβδομαδων μωρο.το στομαχι του ειναι οσο ειναι η μπουνια του

Κατα βαση με τα μλ που λες,το μωρο σου πινει ξενο κ εσυ εισαι το συμπληρωμα κ η πιπιλα

Καλο θα ηταν να μιλησεις με συμβουλο,ισως σου προτεινει κ κτ για την αυξηση παραγωγης.

Προς το παρον πινε πολλα υγρα,τρωγε γαλακτογωγες τροφες κ παρε μαρσιπο τυπου baby wearing να εχεις ελευθερα χερια,να μπορεις να φας τουλ

Λογικα θα χρειαστεις χρονο να αυξησεις την παραγωγη σου,κ για να μη νιωθεις οτι μενει νηστικος,μπορεις να κοβεις ενα μπουκαλι καθε 3-4μερες η 10μλ απο καθε μπουκαλι

Το θηλαστρο ειναι νοσοκομειακο;

Εγώ έχω γάλα αλλά ο μικρός δεν το θέλει. Δηλαδή μπορεί να θηλάσει 5 λεπτά και να αφήσει το στήθος μου ενώ έχςι ακόμα πολύ γάλα

7 ώρες πρίν, Ζάντενα είπε:

Καλέ μη στραβωνεις,  να βοηθήσουν θέλουν τα κορίτσια. Η φόρμουλα που δίνεις είναι πολύ βαριά τα 160ml είναι παααααρα πολλά για τόσο μικρό μωράκι. 

Το 160 δεν είναι συστηματικό, μόνο χθες έγινε και ξαναλέω ότι ήταν σε διάστημα δυομιση ωρών, δηλαδή έτρωγε, σταματούσε, ρευόταν, ξαναζητούσε να φάει. Και ότι ξαναζητούσε το καταλαβα από το ότι μασούλαγε τα χέρια του.

2 ώρες πρίν, xaroumenh mama είπε:

εγω δε θηλασα τον γιο μου και συμβουλες για θηλασμο συγουρα δεν ειμαι η καταλληλη για να σου δωσω..!!! αυτο που θα σου πω εγω ειναι πως τα 120 μλ που πινει ο γιος σου στο δυωρο ειναι μια χαρα  ΑΝ ΔΕ ΘΕΣ ΝΑ ΘΗΛΑΣΕΙΣ  αν θες ομως να θηλασεις ειναι πολλα..!! και ο γιος μου γυρω στο 90 μλ επεινε στο 2 . θα σου πω και μια συμβουλη που μου εδωσε εμενα η παιδιατρος γιατι ο γιος μου ηταν λαιμαργος και εκανε ρουκετες δινουμε στο μωρο να πιει γαλα οσο θελει οτι ωρα θελει αλλα με αυτο δεν εννοειτε οτι βαζεις ενα μπουκαλι γαλα στο στομα του μωρου και το αφηνεις να πινει ανεξελεκτα του κανεις πολλα διαλειμματα για να ρευτει και να παει το μηνυμα στο κεφαλακι του οτι εχει χορτασει και μετα συνεχιζεις με το υπολοιπο αν θελει... αν πεινασει μετα απο μιση ωρα του βαζεις το μπιμπερο στο στομα και αφηνεις να παιξει η να πιει πολυ λιγο του το βγαζεις το αφηνεις να ρευτει παιζεις μαζι του  και βλεπεις μετα αν θελει αλλο.. οταν ακολουθησα αυτες τις συμβουλες ο γιος μου ουτε γουλια δε ξαναεβγαλε ποτε...!!!! σου ευχομαι να σου ζησει το μωρακι σου να βρειτε γρηγορα τους ρυθμους σας και να αποφασεις τι ειναι σωστο για το μωρακι σου και για εσενα..!!!!!

Μα εμένα μου είπε να αφήνω τουλαχιστον μια με μιάμιση ώρα πριν ξαναφάει γιατί θα το πιάσουν κολικο :-\ :-\ :-\ 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 105
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, ΧρύσαΜ είπε:

Εγώ έχω γάλα αλλά ο μικρός δεν το θέλει. Δηλαδή μπορεί να θηλάσει 5 λεπτά και να αφήσει το στήθος μου ενώ έχςι ακόμα πολύ γάλα

Το 160 δεν είναι συστηματικό, μόνο χθες έγινε και ξαναλέω ότι ήταν σε διάστημα δυομιση ωρών, δηλαδή έτρωγε, σταματούσε, ρευόταν, ξαναζητούσε να φάει. Και ότι ξαναζητούσε το καταλαβα από το ότι μασούλαγε τα χέρια του.

Μα εμένα μου είπε να αφήνω τουλαχιστον μια με μιάμιση ώρα πριν ξαναφάει γιατί θα το πιάσουν κολικο :-\ :-\ :-\ 

Γαλα σε λίγες βδομάδες δε θα έχεις. Το σώμα σου προσαρμόζεται στο πόσο τρώει το μωρό, δηλαδή ελάχιστο.

Το μωρό σου έχει μάθει στο μπιμπερό.

Οσο ξέρει ότι μετά το "δύσκολο " στήθος έχει "ευκολο" μπιμπερό, δε θα θηλάζει. Σε 2-3 βδομάδες δε θα πιάνει καν. 

Ειναι θέμα του τι θες εσυ. Και τα δύο δεν γίνεται τόσο μικρό. Μετά το τρίμηνο ναι, τώρα αδύνατο.

Το μασούλημα χεριών το κάνουν και από τον πόνο, τα αερια και τη δυσπεψία.

Επίση το μιαμιση ώρα ισχύει για γάλα φόρμουλα. Τα μωρά που θηλάζουν τρώνε όσο συχνά θέλουν και όσο πιο συχνά τις πρώτες βδομάδες, τόσο πιο καλά.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, ΧρύσαΜ είπε:

Εγώ έχω γάλα αλλά ο μικρός δεν το θέλει. Δηλαδή μπορεί να θηλάσει 5 λεπτά και να αφήσει το στήθος μου ενώ έχςι ακόμα πολύ γάλα.

Αν οντως εχει παθει συγχυση θηλων (που ετσι φαινεται) θα παραταει ευκολα τη προσπαθεια να θηλασει. Γιατι ο θηλασμος απαιτει προσπαθεια απο τη μερια του μωρου, σε αντιθεση με το μπουκαλι που του ερχεται στο στομα και θελοντας και μη καταπινει. Οταν συνηθισει να τρεφεται χωρις ιδιαιτερη προσπαθεια, γιατι να προτιμησει το στηθος που πρεπει να "πασχισει" για να τραφει; Σε καμια περιπτωση δεν σημαινει οτι δεν θελει το γαλα σου, τον τροπο να το κατακτησει ξεμαθε. Αλλα αν θελεις να συνεχισεις, ειναι νωρις και θα το ξαναμαθει ευκολοτερα. Αν αποφασισεις τελικα να θηλασεις, βαζε τον συνεχεια στο στηθος και μειωσε τα μπουκαλια (δες και εδω http://pediatros-thes.gr/θηλασμός/οδηγίες-θηλασμού/επαναγαλακτισμός-ή-πως-να-κόψετε-το-συ/ ). Καταλαβαινω οτι ειναι πολυ απαιτητικη περιοδος οι πρωτοι μηνες, αλλα ποιος ειπε οτι αναμενεται ευκολη; Ο υπνος ειναι ειδος υπο εξαφανιση! Μη σου πω οτι σε θεωρω απ'τις τυχερες που το παιδι σου κοιμαται 4 ωρες συνεχομενες το βραδυ. Στην ηλικια σας ο μικρος μου καθε 2 ωρες ξυπνουσε οταν κοιμοταν στην αγκαλια μου, καθε 15-20' οσες φορες τον δοκιμασα μονο του (την ημερα) και τα 4 ωρα θεωρουνται ακομη και τωρα (20 μην) ουτοπια! 

Παντως, μην πιστεψεις ουτε στιγμη οτι δεν μπορεις να το θρεψεις ή δεν του φτανει το γαλα σου. Οσο πιο πολυ θα θηλαζεις τοσο αυτος θα ρυθμιζει ποσο χρειαζεται να πινει και μετα απο δυο-τρεις εβδομαδες θα παραγει το σωμα σου την ποσοτητα που πρεπει. Αλλα για να γινει αυτο πρεπει να κοψεις το συμπληρωμα, διαφορετικα το στηθος παιρνει λαθος μηνυμα και σιγα-σιγα θα μειωθει η παραγωγη σου και τοτε οντως δεν θα εχεις γαλα. Εμπιστευσου τον εαυτο σου, το σωμα σου και το μωρο σου. Θα μπορεις να βλεπεις αν τρεφεται επαρκως απο τον αριθμο των αφοδευσεων/μερα. Αν τελικα το παρεις αποφαση απευθυνσου σε συμβουλο θηλασμου, ακολουθησε τις οδηγιες του και θα τα καταφερεις, αρκει να το θελεις πολυ. 

 

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

Tωρα το είδα αυτό με το τετράωρο ήδη το βράδυ! Ως μαμά πρόωρων, ο γιατρός δε μου επέτρεπε να κοιμηθούν πάνω από τρίωρο μέχρι να πιάσουν ένα ικανοποιητικό βάρος, το οποίο συνεβη κάπου στο δίμηνο. Οχι βέβαια πως και τότε κοιμόντουσαν πάνω από τρίωρο :)

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου εμπειρία είναι διαφορετική. Επειδή λόγω αγωγής άργησε να κατέβει το γάλα (ακόμα και αν ήμουν με το μωρό συνέχεια στο στήθος και έπιανε καλά) και επειδή δεν έβαζε το βάρος που έπρεπε, για να μη μείνουμε περισσότερο στο μαιευτήριο έδωσα από την τέταρτη μέρα φόρμουλα. Είμαι τυχερή γιατί δεν έπαθε σύγχυση και εξακολούθησε να θηλάζει (και θηλάζει ακόμα). Το σύστημα που ακολούθησα ήταν ότι τους τρεις πρώτους μήνες την έβαζα πρώτα στο στήθος (και τις δύο πλευρές) και μόνο αν έβλεπα ότι ήθελε και άλλο, της έδινα κάποιες φορές (όχι όλες) φόρμουλα, αλλά και πάλι ελάχιστα ml (top 60ml). Με το θήλαστρο δεν έβγαζα σχεδόν καθόλου (με κανένα τύπο θηλάστρου, τα δοκίμασα όλα) και για να είμαι ειλικρινής, συστήματα επαναγαλακτισμού όπως sns, σύριγγες και τέτοια, ήμουν αρκετά κουρασμένη ψυχολογικά για να τα προσπαθήσω. Ξαναλέω, βοήθησε πολύ ότι το δικό μου παιδί ήθελε να θηλάζει, το ζητούσε όταν το ακουμπούσα πάνω μου. Το πρώτο έτος άντε να έπινε 200ml το σύνολο σε φόρμουλα και θήλαζε 4-5 φορές όλη τη μέρα νύχτα, όταν είχε δόντια περισσότερο.

 

Έχεις ένα αρκετά μεγάλο μωρό που κατ'επέκταση έχει αυξημένες ανάγκες. Αξίζει να προσπαθήσεις να θηλάσεις αποκλειστικά αλλά δεν είναι κάτι που θα γίνει από τη μία μέρα στην άλλη. Αν νιώθεις ότι μπορείς να το προσπαθήσεις πρέπει να επιμείνεις αρκετά στο να δίνεις στήθος πάντα, ως πρώτη επιλογή, πρακτικά σχεδόν να είσαι συνέχεια με το στήθος έξω, ώστε να παίρνει ερέθισμα από το μωρό. Μίλα με σύμβουλο θηλασμού ή ιδανικά βρες παιδίατρο που να είναι και σύμβουλος, ώστε να σε ξεαγχώσει και να σε καθοδηγήσει σωστά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χρυσα να σου ζησει το μωρακι σου!   Ευχομαι να ειναι παντα υγιες και ευτυχισμενο. 

 

Εισαι πολυ νεα μαμα  αν θυμαμαι καλα, και σιγα σιγα θα βρεις  το δρομο σου. Σκεψου, για να παιρνεις θαρρος, οτι του  χρονου  θα δινεις συμβουλες στις αλλες μητερες,εδω!!! 

 

Καταρχην προσπαθησε  να μην επηρεαζεσαι,  απο τις συμβουλες αλλων μητερων οταν ερχονται σε αντιθεση με τις συμβουλες του παιδιατρου. Το πιο πιθανον ειναι σε παραπληροφορησουν και τελικα να μπερδευτεις. Ειναι πολυ δυσκολο και ολοι εχουμε περασει αυτο το σταδιο της  ανασφαλειας εαν κανουμε το καλυτερο για το παιδι μας και ειμαστε πολυ ευπιστες σε συμβουλες. 

 

Θα σου γραψω την δικη μου  εμπειρια με δυο παιδια τον ενα  με αποκλειστικο θηλασμο και το αλλο χωρις καθολου  θηλασμο, οχι για να τα εφαρμοσεις αλλα για να ακουσεις  και την αντιθετη αποψη. Ισως να σε βοηθησουν. 

 

Και στις δυο περιπτωσεις ειχα σχεδον το ιδιο προγραμμα. Ειναι μεγαλος μυθος,κατα τη γνωμη μου,  οτι το παιδι που θηλαζει δεν εχει προγραμμα και πρεπει να βρισκεται σχεδον ολοκληρη ημερα πανω στο στηθος γιατι  το  καημενο  τρωει λιγο και  επειδη δεν χορταινει δεν ηρεμει και  ταλαιπωρειται. Η μητερα  στενοχωριεται διπλά γιατι  νιωθει ανυμπορη να το βοηθησει και οπως ειναι φυσικο επομενο μετα απο συνεχομενες μερες αυπνιας οι δυναμεις της την εγκαταλειπουν . Δυστυχως αυτο κυκλοφορει και αποθαρρυνει πολλες γυναικιες απο το θηλασμο.  Αυτη η τακτικη οδηγει με μαθηματικη ακριβεια σε αποθηλασμο  ή σε καταθλιψη οταν προσπαθει συνεχεια να πεισει τον εαυτο της οτι αντεχει, ενω ειναι αδυνατον.  Η λεχωνα  καθεται στο σπιτι 40 μερες γιατι ειναι αδυναμη και ευαλωτη σε μικροβια και εχει αναγκη ο οργανισμος  την ξεκουραση και οχι να βασανιζεται με το θηλασμο και να νιωθει και τυψεις απο πανω. 

Επισης τα μωρακια ειναι οπως εμεις. Μπορουμε εμεις συνεχεια να τρωμε?? 

 

Γυρισα απο την κλινικη και προσαρμοσα τον υπνο μου το βραδυ με τον υπνο του παιδιου ωστε να ξεκουραζομαι και εγω. Αμεσως ξεκινησα τις δουλειες και εαν δεν εκανα πολλες ηταν λογω καισαρικης τομης και οχι λογω θηλασμου. Οι οδηγιες της παιδιατρου μου- υπερμαχος του θηλασμου και σαν γιατρος αλλα και σαν  μητερα-  ηταν τις πρωτες μερες στην κλινικη το παιδι συνεχομενα στην αγκαλια μεχρι να ενεργοποιηθει το στηθος και μετα ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ.  Γαλα καθε 2-3 ωρες, οχι νωριτερα και στο ενδοιαμεσο μου ειχε επιτρεψει την  πιπιλα ωστε να ξεγελιεται. Μην μαθει το παιδι το στηθος σαν παρηγορια, γιατι ετσι του χαλαει το προγραμμα του φαγητου και ακολουθουν ολα τα προβληματα. Πονοι, γουλιες ,νευρα, αυπνιες, κουραση κτλ.  Η περιοδος του θηλασμου ηταν απο τις πιο ευχαριστες περιοδου της ζωης μου, ειχα αδυνατισει, πηγαινα παντου χωρις να κουβαλαω μπουκαλια, δεν ειχα μαρσιπο αλλα καροτσακι, μετα τις 40 ημερες  και πραγματικα δεν ειχα νιωσει καμια κουραση. Καθε μερα πηγαινα για καφε σε εξωτερικο χωρο και σε δουλεια γραφειου με το παιδι μαζι μου. Το μονο μελανο σημειο του  θηλασμου ηταν ο πονος στις θηλες. Να σου πω πως το ξεπερασα. Δυο μερες εβγαζα και εγω το γαλα με θηλαστρο απο την πλευρα που ημουν πληγωμενη και απο την αλλη πλευρα θηλαζα κανονικα-ηταν οτι πιο κουραστικο Αυτο που με βοηθησε περισσοτερο ηταν το ιδιο το γαλα στη θηλη και το αφηνα επανω συνεχομενα, καπου το ειχα διαβασει. Οταν επανεφερα το παιδι σε εκεινη την πλερυα του αλλαξα θεση και ειχα βρει μια συγκεκριμενη  που πονουσα λιγοτερο. 

 

Στο αλλο παιδι που δεν θηλασα επισης ηταν πολυ αυστηρη η παιδατρος. Οχι νωριτερα απο 2.50ωρες. Ας εκλαιγε οχι γαλα. Ειχε περισσοτερους κολικους και προσπαθουσα πολυ να τηρησω το προγραμμα. Αλλα η γιατρος ηταν απολυτη και ειχει δικιο τελικα. 

 

 

 

 

 

 

Επεξεργάστηκαν by ΛΕΜΟΝΙΑ2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , ΛΕΜΟΝΙΑ2 είπε:

. Ειναι μεγαλος μυθος οτι το παιδι που θηλαζει δεν εχει προγραμμα και πρεπει να βρισκεται σχεδον ολοκληρη ημερα πανω στο στηθος. Ειναι   οτι χειροτερο και γιαυτο το καημενο επειδη δεν χορταινει, δεν ηρεμει και  ταλαιπωρειται αλλα και για την μητερα που στενοχωριεται διπλά γιατι  νιωθει ανυμπορη να το βοηθησει και οπως ειναι φυσικο επομενο μετα απο συνεχομενες μερες αυπνιας οι δυναμεις της την εγκαταλειπουν . Δυστυχως αυτο κυκλοφορει και αποθαρρυνει πολλες γυναικιες απο το θηλασμο. Η λεχωνα  καθεται στο σπιτι 40 μερες γιατι ειναι αδυναμη και ευαλωτη σε μικροβια και εχει αναγκη ο οργανισμος  την ξεκουραση. 

 

 

Με συγχωρείς, αλλά καθόλου μύθος δεν είναι! Δεν αμφιβάλλω πως μπορεί να λειτούργησε μια χαρά σε σένα όμως επί το πλείστον τα παιδιά που θηλάζουν τρώνε ΚΑΤΑ ΑΠΑΙΤΗΣΗ και όχι βάση προγράμματος. Το μωρό αν είναι όλη μέρα στο στήθος δεν σημαίνει καθόλου πως δεν χορταίνει, αλλά ότι ρυθμίζει την παραγωγή της μαμάς, νιώθει ζεστασιά, παρηγορείται. Όλα αυτά περιγράφονται αναλυτικότατα στο βιβλίο της Πατσούρου η οποία είναι παιδίατρος και πιστοποιημένος σύμβουλος θηλασμού (και μαμά η ίδια που έχει θηλάσει για χρόνια). Κανένας πιστοποιημένος σύμβουλος θηλασμού δεν πρόκειται να προτείνει πιπίλα σε θηλάζων μωρό, ειδικά μέχρι να εδραιωθεί ο θηλασμός, ούτε και πρόγραμμα λες και πίνει φόρμουλα. Οι συμβουλές της παιδιάτρου σου είναι για μένα παραπληροφόρηση, όσο αφορά τα περί να ξεγελιέται το μωρό (!!!) να μη μάθει να παρηγορείται στο στήθος, λες κι ο θηλασμός καλύπτει μόνο διατροφικές ανάγκες. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

marakiz, δεν  με ενδιαφερει να πεισω κανεναν ουτε εχω το χρονο και τη διαθεση για αντιπαραθεσεις. Απλα εγραψα  την εμπειρια μου με δυο παιδια, με θηλασμο και χωρις, και την αποψη δυο διαφορετικων παιδιατρων. Η αποψη της παιδιατρου μου  εχει  πολυ μεγαλυτερη βαρυτητα απο οποαδηποτε αλλη παιδιατρο συγγραφεα βιβλιου γιατι σε αυτην οφειλω   οτι θηλασα, αποκλειστικα και για πολυ μεγαλο διαστημα  χωρις κουραση και χωρις προβληματα του παιδιου μου. Δυστυχως ειδα πολλες φιλες μου να ταλαιπωρουνται με αυτη τη νοοτροπια του συνεχομενου θηλασμου και στο τελος να καταληγουν  σε θηλαστρο,   απογοητευση, αποθηλασμο,  αγανακτηση και νευρα ακομα και καταθλιψη. Αλιμονο εαν ολες οι παλιες μητερες πολυτεκνες που θηλαζαν  ειχαν το βρεφος μονιμα στο στηθος!!!!  

 

Χρυσα επισης βοηθαει πολυ το "φασκιωμα", ξεχασα να στο πω. Μπορει να γινει με πανουλα και μια παραμανα η με μια φλυς μαλακη κουβερτουλα μεσα σε πορτ μπεμπε και οχι κουνια. . Τους αρεσει πολυ γιατι νιωθουν ασφαλεια. Μου το ειχε προτεινει η πρωτη γιατρος και το εφαρμοσα και στο δευτερο παιδι,που ακομα εχει την κουβερτουλα μαζι της οταν κοιμαται. 

 

 

 

 

 

 

 

Επεξεργάστηκαν by ΛΕΜΟΝΙΑ2
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει να κάνει με αντιπαράθεση, δεν γράφω αντίθετη άποψη για να έρθω σε αντιπαράθεση -δεν μου αρέσει άλλωστε- έχει να κάνει με την αλήθεια. Εγώ αν άκουγα τον παιδίατρο μου περί θηλασμού μπορεί να είχα αποθηλάσει τώρα, παρότι κι αυτός είναι υπέρ του θηλασμού, μάλιστα το γάλα το λέει βασιλικό. Τον ακούω φυσικά σε όλα τα ιατρικά θέματα, περί θηλασμού όμως είναι άσχετος. Μπορεί εσύ να (λες ότι) το οφείλεις στην παιδίατρο σου το ότι θήλασες, οι συμβουλές τις όμως που μεταφέρεις θα μπορούσαν να οδηγήσουν σε αποθηλασμό κάποια άλλη μαμά. Επίσης το φάσκιωμα που προτείνεις (από συμβουλή παιδιάτρου πάλι) είναι παλιά τακτική απαγορευμένη πλέον μιας και σχετίζεται με αιφνίδιο βρεφικό θάνατο. Ας ακούγονται λοιπόν όλες οι απόψεις, ας φιλτράρονται κι ας ψάχνονται από τον καθένα που διαβάζει.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το φασκιωμα εαν το προσεξες ειναι μεσα σε εισαγωγικα. Φασκιωμα χαλαρο. Απεχει πολυ απο τον  παλιο τροπο που εχει ενοχοποιηθει. 

 

Πολυ σωστα, συμφωνω,   πρεπει να φιλτραρονται αυτα που διαβαζουμε εδω, οχι βασιζομενοι σε γνωμες αλλων μητερων  μεσω forum και διαδικτυου, αλλα αποκλειστικα και μονο στον  παιδιατρο μας.  

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , ΛΕΜΟΝΙΑ2 είπε:

Το φασκιωμα εαν το προσεξες ειναι μεσα σε εισαγωγικα. Φασκιωμα χαλαρο. Απεχει πολυ απο τον  παλιο τροπο που εχει ενοχοποιηθει. 

 

 

Αφενός αυτό και αφετέρου εννοείται ότι δε φασκιώνεις παιδί που μπορεί να γυρίσει μπρούμυτα μόνο του. Δε θα τυλίξεις πχ μωρό 3-4 μηνών με αυξημένη κινητικότητα, αυτό είναι σίγουρα άκρως επικίνδυνο. Κοινή λογική.

Από την ιστοσελίδα της Αμερικανικής Ακαδημίας Παιδιατρικής:

Unfortunately, we have no evidence to recommend swaddling as a strategy to reduce SIDS. We do know the baby is at a very high risk if the baby is swaddled and then placed prone or rolls into the prone position. The swaddle restricts their movement, and it is difficult for them to get out of the stomach position when they are swaddled. For that reason, the Task Force on SIDS recommends once the baby is starting to roll, swaddling be stopped.

https://www.aap.org/en-us/about-the-aap/Committees-Councils-Sections/Child-Death-Review/Pages/Safe-Sleep.aspx

(Frequently Asked Questions--> What are the safety implications of swaddling and sleep? )

 

Δεν είναι απαγορευμένη τακτική το φάσκιωμα, απλώς πρέπει να το κάνεις σωστά, να μην τυλίγεις δηλαδή σφιχτά το μωρό και βέβαια να το κάνεις μέχρι μια ορισμένη ηλικία.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο που εδώ συμμετέχουμε με την ιδιότητα της μητέρας, αν είναι να μην μετράει η γνώμη μας γιατί να την γράφουμε..

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Κ γω διαφωνω οτι πρεπει να ακουμε τον παιδιατρο μας τυφλα για θεματα θηλασμου,αν δ ειναι πιστοποιημενος συμβουλος

Φυσικα δ χρειαζεται καποια να ακουσει εμας,αλλα να απευθυνθει σε συμβουλο θηλασμου

Ο παιδιατρος ειναι για τα ιατρικα

Τουλ εγω γραφω σαν μαμα τις εμπειριες μου,δ το επαιξα αυθεντια,απλα ισως κατι απο αυτα που εζησα να θυμιζουν κ τα βιωματα καποιας αλλης η κτ που εκανα να τη βοηθησει

Link to comment
Share on other sites

Πχ πολλα μωρα θηλαζουν κ εχουν κ πιπιλα,η κορη μου εχανε γευματα,οποτε εμεις οχι

Καθε δυαδα μωρου κ μαμας ειναι διαφορετικη κ θα βρουν τι ταιριαζει σε αυτους

Κ η μαμα μου μας θηλαζε καθε 3ωρες 10' στο ενα κ 10στο αλλο κ στο ενδιαμεσο πιπιλα που δ περναμε,κ τσαι που δ πιναμε,κ μας θηλασε 9-12μηνες 3διαφορετικα παιδια,εγω με αυτες τις οδηγιες δ υπηρχε περιπτωση να καταφερω να θηλασω.της εχω πει οτι ηταν πολυ τυχερη που παιρναμε βαρος κ δ γκρινιαζαμε πολυ στο ενδιαμεσο.25-30χρονια πριν αυτα

Επισης προσωπικα δ θελω να "ξεγελασω" τα παιδια μου για κανενα λογο.κ προτιμησα να κανουν πιπιλα εμενα παρα κτ πλαστικο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η αλήθεια είναι πως στο θέμα του θηλασμού, επειδή η δυάδα μητέρα - παιδί είναι μοναδική, δεν υπάρχουν σαφείς κανόνες. Κι εγώ θα μπορούσα να παραθέσω αρκετά παραδείγματα θηλαζόντων που διαφέρουν αρκετά έως και τελείως μεταξύ τους.

 

Το πρώτο ερώτημα είναι αν επιθυμείς τον αποκλειστικό θηλασμό. Εάν η απάντηση είναι θετική, τότε θα σε ωφελούσε μια συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού, με την οποία θα καταρισετε από κοινού εξατομικευμένο πρόγραμμα.

Όπως και να έχουν σου εύχομαι τα καλύτερα για το μωράκι και την οικογένεια σου και να απολαμβάνεις κάθε δευτερόλεπτο της μητρότητας.

Ο τρόπος που σε αντιμετωπίζει η ζωή είναι ένας ανελέητος καθρέφτης του τρόπου που εσύ αντιμετωπίζεις τη ζωή.

Link to comment
Share on other sites

On 11/1/2017 at 1:44 ΜΜ, vicky86 είπε:

Οπως ειπαν κ τα κοριτσια δ ειναι οτι δ θελει το γαλα σου αλλα προτιμα την ευκολη ροη του μπιμπερο

Ακριβώς συμφνώ και επαυξάνω!   έχει συνηθίσει, και όπως συνήθισε έτσι θα ξεσυνηθίσει εάν μειώσεις το μπιμπερό. εάν δεν το μειώσεις και δεν σου δώσουν οδηγίες πως να θηλάσεις με τρόπο που να είναι αποτελεσματικός, τελικώς αποθηλάζεις. 

  είναι λάθος οι οδηγίες της παιδιάτρου σου για το θέμα του θηλασμού. 

οι περισσότεροι παιδίατροι είναι ανεπαρκώς ενημερωμένοι και οδηγούν τις μητέρες σε αποθηλασμό χωρίς να το ξέρουν. εκατοντάδες μητέρες το υπογράφουν εδώ και αλλού συνέχεια.... εχει και θέματα, ένα λέγεται  οδηγίες παιδιάτρων προς αποφυγή? καπως έτσι δε λέγεται ? 

αν τυχον θελεις να θηλάσεις, σταματάς αμέσως να ακούς αυτή τη παιδίατρο και παίρνεις άλλη, πιστοποιημένη συμβουλο παιδίατρο, υπάρχουν ψάξε το.  λίστα παιδιάτρων που είναι ταυτόχρονα πιστοποιημένοι σύμβουλοι...!!! 

Επεξεργάστηκαν by belleblue
Link to comment
Share on other sites

Τελικά άρχισα να του δίνω με το ζόρι στήθος και σιγά σιγά το συνήθισε. Το πιάνει από μόνος του τώρα... Όσο πάει κι ελαττώνουμε το γάλα σκόνη... Τώρα, με το θέμα ύπνου, η παιδίατρος μού σύστισε κι εκείνη μάρσιπο αγκαλιάς. Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Τελικά το πρόβλημα παραμένει και μεγαλώνει... Από εκεί που έτρωγε στήθος μόνο περίπου κάθε δύο ώρες, τώρα δε το θέλει και πλέον δεν κοιμάται. Για την ακρίβεια χαζοκοιμάται λίγο μόνο όταν τον έχω αγκαλιά ακουμπώντας το μάγουλό μου πάνω στο δικό του ή λίγο στο ριλάξ. Στην κούνια κάθεται 1-2 λεπτά και μετά κλαίει. Πολύ κλάμα όλη μέρα. Άκουσα τη συμβουλή της μαμάς μου ότι και καλά πεινάει γι' αυτό δεν κοιμάται, ότι δεν τον "πιάνει" το δικό μου και να του δίνω σκόνη συμπλήρωμα 60μλ και να τονταΐζω όποτε πεινάει. Αποτέλεσμα, έχασε το πρόγραμμά του και μπορεί να τρώει για 5-10 λεπτά και να κλαίει πολύ, έπαθε πάλι σύγχηση θηλών και δε θέλει το στήθος, κάνει εμετούς και εξακολουθεί να μην κοιμάται.... Τι μου προτείνετε εσείς οι πιο έμπειρες;

Link to comment
Share on other sites

Ή άρνηση για να φάει, οι εμετοί, ή αϋπνία, το συνεχές κλάμα είναι συμπτώματα που πρέπει να απευθυνθείς στον παιδίατρο. Δεν φαίνεται να μην χορταινει ούτε για σύγχιση θηλών αλλά να ταλαιπωρείται από κάτι άλλο. Μίλησε σύντομα μαζί του. 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, ΧρύσαΜ είπε:

Τελικά το πρόβλημα παραμένει και μεγαλώνει... Από εκεί που έτρωγε στήθος μόνο περίπου κάθε δύο ώρες, τώρα δε το θέλει και πλέον δεν κοιμάται. Για την ακρίβεια χαζοκοιμάται λίγο μόνο όταν τον έχω αγκαλιά ακουμπώντας το μάγουλό μου πάνω στο δικό του ή λίγο στο ριλάξ. Στην κούνια κάθεται 1-2 λεπτά και μετά κλαίει. Πολύ κλάμα όλη μέρα. Άκουσα τη συμβουλή της μαμάς μου ότι και καλά πεινάει γι' αυτό δεν κοιμάται, ότι δεν τον "πιάνει" το δικό μου και να του δίνω σκόνη συμπλήρωμα 60μλ και να τονταΐζω όποτε πεινάει. Αποτέλεσμα, έχασε το πρόγραμμά του και μπορεί να τρώει για 5-10 λεπτά και να κλαίει πολύ, έπαθε πάλι σύγχηση θηλών και δε θέλει το στήθος, κάνει εμετούς και εξακολουθεί να μην κοιμάται.... Τι μου προτείνετε εσείς οι πιο έμπειρες;

μιλα στον παιδιατρο σου υπαρχει περιπτωση να εχει παλινδρομηση η κ αλλεργια

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τα κορίτσια πρέπει να απευθυνθείς άμεσα στο γιατρό σας. Όλες οι ενδείξεις δείχνουν να έχει ΓΟΠ ή και αλλεργία στο αγελαδινό αυτά τα δύο συνήθως συνδυάζονται. Από τη στιγμή που το μωρό δεν μπορεί να κοιμηθεί ούτε στην αγκαλιά σου και κλαίει όλη μέρα, κάνει και εμετό πιθανόν να πονάει καθώς του ανεβαίνει το γάλα. Πολύ κακώς που άκουσες τη μητέρα σου για το συμπλήρωμα, το αγελαδινό είναι πολύ βαρύ και δύσπεπτο γάλα, αντίθετα το μητρικό είναι πολύ ελαφρύ και το πρόβλημα λύνεται πολύ απλά κόβοντας κυρίως τα γαλακτοκομικά. 

Ακόμα και έτσι ελπίζω να ακολουθείς κάποιες βασικές οδηγίες όταν δίνεις ξένο, όπως το να το βάζεις να ρεύεται στα μισά ml και μετά αφού πιεί το υπόλοιπο και ρευτεί ξανά, το κρατάς περίπου 30 λεπτά όρθιο στην αγκαλιά σου ώστε να γίνει η πέψη. Αν δεν τηρήσεις αυτές τις απλές οδηγίες και το ξαπλώσεις αμέσως το μωρό, ακόμα και να έχει ρευτεί θα του ανέβει το γάλα και θα του κάψει τον οισοφάγο. Τόσο σοβαρό είναι το πρόβλημα και τόσο ανίδεοι είναι ορισμένοι άνθρωποι ειδικοί και μη, που αφενός σου δίνουν λανθασμένες ή επιτηδευμένες οδηγίες για το θηλασμό, αφετέρου δεν κατευθύνουν σωστά για το ξένο. Έλεος δηλαδή ελλιπής ενημέρωση παντού! Συγνώμη Χρύσα συγχύστηκα λίγο.

 

Link to comment
Share on other sites

ΕΜΕΝΑ ΟΤΑΝ ΤΑ ΕΚΑΝΕ ΑΥΤΑ ...ΗΤΑΝ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΑΛΛΕΡΓΙΑ ..ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΦΗΣΕΙΣ ..ΚΑΙ ΜΙΛΑ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΣΟΥ...ΒΓΑΖΕΙ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΚΟΚΚΙΝΑ ΣΗΜΑΔΙΑ ???  ΚΑΙ ΠΡΟΣΕΧΕ ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΤΟ ΓΑΛΑ Η ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΟΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΙΩΣΗ ..ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΛΟΓΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΩΣΗ ΖΗΤΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙ ΓΙΑ ΑΛΛΕΡΓΙΑ ...ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΑΛΛΕΡΓΙΑ ΕΧΩ ΔΥΟ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΥΣ Ο ΕΝΑΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΝΟΝΙΚΟΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΣΥΧΝΑ ΕΠΙΚΕΙΝΩΝΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΠΑΙΔΟΓΑΣΤΡΕΝΤΕΡΟΛΟΓΟ ΠΟΥ ΠΑΜΕ ΚΑΙ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΛΛΕΡΓΙΑ ΠΩΣ ΠΑΕΙ ...ΕΝΩ Ο ΠΡΩΤΟΣ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ Μ ΕΛΕΓΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΛΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΑΖΕΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΛΙΜΑ ΚΑΙΡΟΥ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΕΣ Μ@@@@ΕΙΕΣ....ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΛΛΑΞΑ ...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...