Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κοιμάται σε αγκαλιά


Recommended Posts

Βοήθεια! Δυστυχώς κακομαθαμε με.τις.αγκαλιές το μικρό μας (2 εβδομάδων) και τώρα δεν κοιμάται σρο καλαθάκι του, κοιμάται πρώτα σε αγκαλιά, αλλιώς κλαίει πάρα πολύ!!! Πώς μπορώ να του το κόψω;; δοκιμασα να τον αφήσω στο καλάθι κι ας κλάψει, αλλά άρχισε να γκαρίζει απο το κλάμα και κοκκίνισε ολοκληρος....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 105
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Να σου ζησει! Μην αγχωνεσαι οτι θα κακομαθει, δεν κακομαθε απ΄την αγκαλια κανενας! Αυτες ειναι παλιες αντιληψεις που δυστυχως μεταφερονται απο γενια σε γενια και συνεχιζουν να υπαρχουν ακομη, χωρις να εχουν ιχνος επιστημονικης αληθειας. Η αγκαλια ειναι ζωτικης σημασιας για τα μωρα, ειδικα τα νεογεννητα. Εχει δικιο σε ολα αυτα που γραφει η @vtgian. Διαβασε κι αυτα τα αρθρα για να καταλαβεις γιατι ειναι σημαντικη η αγκαλια και γιατι ειναι λογικο να κλαιει οταν το αφηνεις στην κουνια 

http://pediatros-thes.gr/άρθρα/πάρτε-τα-βρέφη-σας-αγκαλιά/

http://www.mitrikosthilasmos.com/2016/07/to-4o-trimino.html

 

Δες και εδω

 

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ βρε @ΧρύσαΜ διάβαζα τα σχόλια σου όταν ήσουν έγκυος, να σου ζήσει το μωράκι σου! Πάρτο αγκαλιά κοπέλα μου, 15 μέρες ζει σ αυτόν τον κόσμο, δεν ξέρει τπτ άλλο το κακόμοιρο μόνο εσένα. Δε βλέπει καλά καλά, για φαντάσου το! Δεν κακομαθαινουν τόσο μικρά μην ανησυχείς. Όσο πιο χορτασμένα από αγκαλιά όταν είναι μικρά τόσο πιο ανεξάρτητα μετά. Εμένα η δικιά μου κοιμόταν ΜΟΝΟ πάνω μας. Δοκίμασε να την πάρεις τώρα αγκαλιά κ να ξαπλώσετε. Κ μόνο που το λεω μου φαίνεται αστείο κ τότε έλεγα τα ίδια με σένα. Καταλαβαίνω ότι κουράζεσαι κ δεν έχεις χρόνο ούτε για τουαλέτα που λέει ο λόγος αλλά σε λίγο καιρό θα είναι όλα καλύτερα. Υπομονή κ πολλές αγκαλίτσες!

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ γενικά το παίρνω συνέχεια αγκαλιά όταν είναι ξύπνιος και παίζουμε, απλά όταν είναι να κοιμηθεί θέλει μόνο αγκαλιά. Όχι μόνο από εμένα, από τον οποιοδήποτε. Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τα κορίτσια! Ένα μωρό ημερών δεν πιστεύω πως κακομαθαινει και πόσο μάλλον να κλαίει για να καταφέρει το δικό του! Καποια ανάγκη θα έχει, υλική (ζεσταίνεται, κρυώνει, πειναει κτλ) ή συναισθηματική.  Εχε το μωρό σου στην αγκαλιά σου οσο επιθυμείς. Εμένα είναι 10 μηνών και ειλικρινά δεν χορταινω να τον έχω στα χέρια!

 

Στην ερώτηση σου δεν γνωρίζω να απαντήσω γιατί και ο δικός μου κοιμόταν πρώτα αγκαλιά και μετα τον έβαζα στην καλαθουνα. Αν κατάλαβα καλά θέλεις να κοιμάται από μόνος του? 

Link to comment
Share on other sites

Eιναι και στο ταπεραμεντο του μωρου να μην το ενοχλει να κοιμαται μονο του, αλλα η συντριπτικη πλειοψηφια αποζηταει την ασφαλεια, τη θαλπωρη της αγκαλιας, του ζεστου σωματος. Γι'αυτο κοιμαται στον οποιονδηποτε οπως λες. Μιας φιλης μου η κορη, απο τοτε που γεννηθηκε δεν ειχε προβλημα να την θηλαζει για να κοιμηθει και να συνεχιζει τον υπνο της στο κρεβατακι της (διπλα της).Την αφηνε απο τα χερια και δεν ξυπνουσε. Κοιμοταν 2ωρα, 3ωρα και 4ωρα,οταν ο δικος μου ακομη και 3 μηνων δεν εκλεινε τεταρτο στο κρεβατακι του. Ειδικα τους πρωτους 2 μηνες κοιμοταν μονο πανω μου. Δεν ειναι καθολου περιεργο να χρειαζεται την αγκαλια σου στον υπνο του, αφου μονο εκει νιωθει ασφαλεια. Οσο μεγαλωνει, θα ειναι πιο ευκολο να κοιμαται, αλλα και παλι ο θηλασμος τα κανει ολα ευκολοτερα. Οποτε αν θηλαζεις, θα μπορεις να τον κοιμιζεις ξαπλωτη και οταν αποκοιμιεται να σηκωνεσαι. Διαφορετικα ειναι λιγο προκληση να τον αφηνεις κοιμισμενο στην κουνια απ΄την αγκαλια, γιατι το καταλαβαινουν αμεσως και ξυπνανε. Το μονο που εχω να σου πω ειναι να δεις τι σου λεει το δικο σου μωρο, αν σε εχει αναγκη και κλαιει οταν τον αφηνεις ,τοτε προσφερε του την σιγουρια που ζηταει..κοιμηθειτε αγκαλιτσα...υπομονη και καλη δυναμη!

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οταν λένε - και συμφωνώ, για αγκαλιά, εννοούνε ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ να  προσφέρεις το σώμα σου, σαν να ήταν ακόμη μέσα σου. Κι αυτό δεν εξαιρεί τον ύπνο. Ισα ίσα που στον ύπνο, μπορεί να το αποζητά ακόμη περισσότερο.

 

Είναι δύσκολο και κουραστικό. Προσωπικά κουράστηκε πολύ το σώμα μου, ήμουν συνεχώς πιασμένη, κι ενίοτε ακόμη είμαι. Αυτό που άργησα να καταλάβω, είναι ότι η αφιέρωση αυτή προς το βρεφικά, δεν τελειώνει από την μια μέρα στην άλλη και υπερεκτίμησα τις αντοχές μου.  Βρες χρόνο να κοιμάσαι και να ξεκουράζεσαι όσο μπορείς, ώστε να μπορείς όλη την υπόλοιπη ώρα, να αφιερώνεσαι ψυχή και σώμα στο μικρό σου. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

On 25/10/2017 at 10:55 ΜΜ, kine είπε:

Οταν λένε - και συμφωνώ, για αγκαλιά, εννοούνε ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ να  προσφέρεις το σώμα σου, σαν να ήταν ακόμη μέσα σου. Κι αυτό δεν εξαιρεί τον ύπνο. Ισα ίσα που στον ύπνο, μπορεί να το αποζητά ακόμη περισσότερο.

 

Είναι δύσκολο και κουραστικό. Προσωπικά κουράστηκε πολύ το σώμα μου, ήμουν συνεχώς πιασμένη, κι ενίοτε ακόμη είμαι. Αυτό που άργησα να καταλάβω, είναι ότι η αφιέρωση αυτή προς το βρεφικά, δεν τελειώνει από την μια μέρα στην άλλη και υπερεκτίμησα τις αντοχές μου.  Βρες χρόνο να κοιμάσαι και να ξεκουράζεσαι όσο μπορείς, ώστε να μπορείς όλη την υπόλοιπη ώρα, να αφιερώνεσαι ψυχή και σώμα στο μικρό σου. :rolleyes:

Το θεμα ειναι ότι δεν είναι σαν κάτι άλλα μωρά ππυ τρωνε και κοιμούνται. Αυτός είναι συνέχεια ξύπνιος κι όταν είναι ξύπνιος θέλει μονο αγκαλιά, αλλιώς κλαίει. Επομένως δεν υπαρχει χρόνς για ξεκούραση! Κι όταν κοιμάται, κοιμάται μονο στην αγκαλιά κι όταν πας να τον αφήσεις στο καλάθι ξυπνάει και κλαίει! Εγω δε μπορώ να κοιμηθώ αν τον έχω αγκαλιά γιατί φοβάμαι μην κάνω καμιά κινηση και τον πλακώσω στον ύπνο μου. Άρα δε μπορω να κοιμηθώ. Όσο για το πιάσιμο είναι γεγονός....

Link to comment
Share on other sites

 

πρίν από 11 λεπτά , ΧρύσαΜ είπε:

Κι όταν κοιμάται, κοιμάται μονο στην αγκαλιά κι όταν πας να τον αφήσεις στο καλάθι ξυπνάει και κλαίει! Εγω δε μπορώ να κοιμηθώ αν τον έχω αγκαλιά γιατί φοβάμαι μην κάνω καμιά κινηση και τον πλακώσω στον ύπνο μου. Άρα δε μπορω να κοιμηθώ. Όσο για το πιάσιμο είναι γεγονός....

Για το πιασιμο σου εχω λυση: υφασματινος μαρσιπος αγκαλιας! Κρατα το μωρο ησυχο, τα χερια σου ελευθερα και δεν πιανεσαι ουτε κουραζεσαι οπως οταν το κρατας αγκαλια. Οσο για τον υπνο μην αγχωνεσαι οτι θα τον πλακωσεις, δεν τιθεται τετοιο ζητημα εκτος αν εχεις θεμα με αλκοολ η/και ναρκωτικα. Εγω τους πρωτους μηνες, αν δεν κοιμοταν ουτε καν πλαι μου και ηθελε αγκαλια, τοτε κοιμομουν ημικαθιστη με το μωρο στην αγκαλια, ενα μαξιλαρι κατω απο τον αγκωνα για στηριγμα και στη μεση του κρεβατιου, ετσι αν σου πεσει απλα θα κατρακυλησει στο στρωμα. Κανε δοκιμες για να δεις τι σας βολευει.

πρίν από 11 λεπτά , ΧρύσαΜ είπε:

Επομένως δεν υπαρχει χρόνς για ξεκούραση!

Ο πρωτος καιρος ειναι μια προκληση. Θα νιωθεις συνεχως κουρασμενη.Ειναι λογικο! Ειστε ακομη στην αρχη και η φροντιδα του μωρου απαιτει απο μερους σας πολλη ενεργεια. Προσπαθησε να κοιμηθειτε μαζι μηπως ξεκουραστεις. Και υπομονη! Δεν ειναι το μωρακι σου παραπανω απαιτητικο απο αλλα, ζηταει τα αυτονοητα για αυτο.

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

Μήπως καταλαβαίνει πως τον αφήνεις  από την αλλαγή θερμοκρασίας? Δοκίμασε να τον κοιμηζεις τυλιγμένο με μία κουβερτουλα κ να τον βάζεις έτσι στην κούνια. Επίσης βοηθούν πολύ καποια μωρά οι  λευκοι ήχοι,  σκούπα ή πιστολάκι. Ο δικός μου κοιμάται πιο βαθιά με τον απορροφητηρα κ αποκοιμιεται σχεδόν αμέσως. :cool:

 

   Κι εγώ δεν μπορούσα και δεν μπορώ ακόμα να κοιμηθω αγκαλιά με το μωρό γιατί φοβάμαι. :-(

 

  Ο μάρσιπος είναι τέλειος! Αν σε βολεψει θα σου λυσει τα χέρια. Εμένα αν και δέκα μηνών τρελενεται για κείνον!:-D

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, ΧρύσαΜ είπε:

Το θεμα ειναι ότι δεν είναι σαν κάτι άλλα μωρά ππυ τρωνε και κοιμούνται. Αυτός είναι συνέχεια ξύπνιος κι όταν είναι ξύπνιος θέλει μονο αγκαλιά, αλλιώς κλαίει. Επομένως δεν υπαρχει χρόνς για ξεκούραση! Κι όταν κοιμάται, κοιμάται μονο στην αγκαλιά κι όταν πας να τον αφήσεις στο καλάθι ξυπνάει και κλαίει! Εγω δε μπορώ να κοιμηθώ αν τον έχω αγκαλιά γιατί φοβάμαι μην κάνω καμιά κινηση και τον πλακώσω στον ύπνο μου. Άρα δε μπορω να κοιμηθώ. Όσο για το πιάσιμο είναι γεγονός....

Ξαπλωσε διπλα του

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Sentir...natureza για το μάρσιπο το έχω σκεφτεί να πάω να πάρω.. Σε ευχαριστώ πολύ, είναι πολύ χρήσιμα αυτά που μου είπες!!!

@Mama_Anesti_ κάποιες φορές ηρεμεί με τους λευκούς ήχους ενώ κάππιες όχι... Η αλήθεια είναι ότι προτιμά τα τραγούδια, οπότε πολλές φορές του βάζω λίγο ραδιόφωνο για να τον ξεγελάσω, όμως όταν τον έχει πιάσει το πολύ το κλάμα δεν ηρεμεί με τίποτα...

@ΑΡΓΚ το έχω δοκιμάσει. Επίσης έχω δοκιμάσει να του κρατάω τα χεράκια για να νιώθει ότι είμαι κοντά του, αλλά δεν πιάνει τίποτα από τα δύο δυστυχώς...

Link to comment
Share on other sites

 Ξεκίνησαν  οι κολικοι? Μήπως τον ενοχλεί η κοιλιτσα του κ κλαίει?  Πότε τον  πιάνει το κλάμα? 

  Σε ρωταω γιατί εγώ στην αρχή νόμιζα πως είχα δύσκολο παιδί στον ύπνο αλλά τελικά ευθύνονταν οι κολικοι. 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, ΧρύσαΜ είπε:

Το θεμα ειναι ότι δεν είναι σαν κάτι άλλα μωρά ππυ τρωνε και κοιμούνται. Αυτός είναι συνέχεια ξύπνιος κι όταν είναι ξύπνιος θέλει μονο αγκαλιά, αλλιώς κλαίει. Επομένως δεν υπαρχει χρόνς για ξεκούραση! Κι όταν κοιμάται, κοιμάται μονο στην αγκαλιά κι όταν πας να τον αφήσεις στο καλάθι ξυπνάει και κλαίει! Εγω δε μπορώ να κοιμηθώ αν τον έχω αγκαλιά γιατί φοβάμαι μην κάνω καμιά κινηση και τον πλακώσω στον ύπνο μου. Άρα δε μπορω να κοιμηθώ. Όσο για το πιάσιμο είναι γεγονός....

Χρύσα αν θηλάζεις, θήλασε τον ξαπλωμένη, θα σας πάρει κ τους δύο ο ύπνος κ αποκλείεται να το πλακώσεις. Σκεπαστείτε κ με μια κουβερτουλα που θα πάρει τη μυρωδιά σου. Αν δε θηλάζεις, δοκίμασε να πάρεις ένα μαξιλάρι θηλασμού, να ξαπλώσεις ημικαθιστη στο κρεβάτι με αυτό στα πόδια σου κ το μωρό πανω κ να το ταισεις εκεί για να το πάρει ο ύπνος έτσι κ μετά να το ακουμπήσεις διπλα σου. Πάντως, όσο περνάει ο καιρός θα κοιμάται πιο εύκολα, αυτό είναι σίγουρο. 

Link to comment
Share on other sites

Μπορει ν να εχετε κολικους...ετσι ακουγεται.

Εμεις παντως, λογω παρατεταμενης αυπνιας, ξαπλωναμε ανασκελα και τον βαζαμε μπρουμυτα πανω μας, στον μπαμπα του βολευε περισσοτερο γιατι ηταν σαν διπλο κρεβατι!

Η αληθεια ειναι πως τελικα μας επαιρνε ολους ο υπνος.

Το αλλο ειναι με το θηλασμο, επι της ουσιας ειναι σαν αγκαλια, ξαπλωνεις διπλα του, το αγκαλιαζεις με το χερι και το στηθος εξω διαθεσιμο!

Να τον κρατας αγκαλια ξυπνια, καθιστη, τοσες ωρες, απλα ειναι ανεφικτο απο αποψη σωματικης κουρασης. Στην αδερφη μου επιανε το αυτοκινητο, εκει ηρεμουσε απο το κλαμα.

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, ΧρύσαΜ είπε:

 για το μάρσιπο το έχω σκεφτεί να πάω να πάρω..

Δες αυτα για να μην κανεις λαθος αγορα

και

https://www.parentscafe.gr/forum/topic/993-poio-marsipo-na-paro-gia-to-moro-moy/

 

Φυσικα υπαρχουν κι αλλες μαρκες εκτος απ΄το AsterakiSlings. Σε καποια βρεφικα καταστηματα πουλανε και μαρσιπους αγκαλιας (συνηθως Mei tai) εκτος απ΄τους συμβατικους. 

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

Όταν κλαίει ένα βρεφάκι χρειάζεται οπωσδήποτε αγκαλιά!Εμένα ο γιος μου υπέφερε από κολικους και φυσικά μέσα στο 24ωρο κοιμόταν ελάχιστα. Θυμάμαι τότε  ήταν κυριολεκτικά κολλημένος πάνω μου, εγώ όταν ένιωθα πως κουραζόμουν πολύ τον έβαζα στον μάρσιπο και ήμουν έτσι μέσα στο σπίτι, η αλήθεια είναι πως μόνο έτσι ηρεμούσε, μπορούσαμε να περάσουμε έτσι όλη την ημέρα.....Τώρα πλεόν δεν κάθεται δευτερόλεπτο στην αγκαλιά!!!

Link to comment
Share on other sites

 Δεν έχει στάνταρ ώρες που κλαίει, σχεδόν όποτε είναι ξύπνιος κλαίει. Πολύ σπάνια τον θηλάζω, κυρίως πρωινές ώρες, γιατί τον παίρνει ο υπνος, δεν τρώει όσο του χρειάζεται για να χορτάσει και ξαναξυπνάει σε λιγότερο από μια ώρα. Αφενός δε γινεται να τον αφήσω να με πηγαίνει τραίνο όλο το βράδυ, κι αφετέρου η παιδίατρος μου είπε να αφήνω τουλάψιστον μιάμιση δυο ώρες απ0 κάθε γεύμα για να μην τον πιάσουν κολικοί. Του βγάζω γάλα με το θήλαστρο. Όμως ρε κορίτσια δε μπορώ να είμαι σίγουρη για το αν μπορώ να τον κρατήσω χωρίς να μου πέσει γιατί όταν θήλαζα και με έπαιρνε ο ύπνος είχε πάει πολλές φορές να μου φύγει από τα χέρια. 

@Sentir...natureza το μάρσιπο σιγουρα δε θα μου επιβαρύνει τη μέση;; γιατί ζωή να έχει το αντράκι μου, γεννήθηκε 4,420 κιλά κι εγώ δεν ήμουν μαθημένη να σηκώνω πάνω από δυο κιλά. Θεωρείς ότι θα μπορέσω να ανταπεξέλθω;;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , ΧρύσαΜ είπε:

 η παιδίατρος μου είπε να αφήνω τουλάψιστον μιάμιση δυο ώρες απ0 κάθε γεύμα για να μην τον πιάσουν κολικοί.

 

Τι άλλο θα ακούσουμε. Χρύσα μου, αν στην έδωσε σχετικά με το θηλασμό, είναι λάθος αυτή η οδηγία! Ο θηλασμός βοηθάει στους κολικούς των μωρών. Επίσης το να δίνεις γάλα με μπιμπερό σε τόσο μικρούλι μπορεί να οδηγήσει σε σύγχυση θηλών κάτι που δεν θες (αν θέλεις να συνεχίσεις το θηλασμό). 

 

Μωρέ τι να κακομάθει λίγων ημερών πλάσμα? Είναι δυνατόν? Άσε τι σου λένε, σε έχει απόλυτη ανάγκη! Είναι δύσκολα στην αρχή, αλλά φτιάχνουν τα πράγματα. Δεν έχεις βοήθεια να το κρατήσει κανείς να κοιμηθείς λίγο?

 

Ο μάρσιπος θα σε βοηθήσει με τη μέση, σε κάθε περίπτωση δεν θα σε επιβαρύνει.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , ΧρύσαΜ είπε:

 Δεν έχει στάνταρ ώρες που κλαίει, σχεδόν όποτε είναι ξύπνιος κλαίει. Πολύ σπάνια τον θηλάζω, κυρίως πρωινές ώρες, γιατί τον παίρνει ο υπνος, δεν τρώει όσο του χρειάζεται για να χορτάσει και ξαναξυπνάει σε λιγότερο από μια ώρα. Αφενός δε γινεται να τον αφήσω να με πηγαίνει τραίνο όλο το βράδυ, κι αφετέρου η παιδίατρος μου είπε να αφήνω τουλάψιστον μιάμιση δυο ώρες απ0 κάθε γεύμα για να μην τον πιάσουν κολικοί. Του βγάζω γάλα με το θήλαστρο. Όμως ρε κορίτσια δε μπορώ να είμαι σίγουρη για το αν μπορώ να τον κρατήσω χωρίς να μου πέσει γιατί όταν θήλαζα και με έπαιρνε ο ύπνος είχε πάει πολλές φορές να μου φύγει από τα χέρια. 

@Sentir...natureza το μάρσιπο σιγουρα δε θα μου επιβαρύνει τη μέση;; γιατί ζωή να έχει το αντράκι μου, γεννήθηκε 4,420 κιλά κι εγώ δεν ήμουν μαθημένη να σηκώνω πάνω από δυο κιλά. Θεωρείς ότι θα μπορέσω να ανταπεξέλθω;;

1) Bρες αλλη παιδίατρο

2) Παράτα το θήλαστρο, κλείδωσε το κάπου να μην το βλέπεις καν, και άρχισε να θηλάζεις ΟΣΟ θέλει το παιδί. Σε αυτή την ηλικία περιμένεις μεταξύ γευμάτων το πολύ δύο ώρες όχι τουλάχιστον 2 ώρες. Και με το μπιμπερό να του δίνεις μητρικό με πρόγραμμα είναι λογικό να κλαίει.

3) Κόψε μαχαίρι γαλακτοκομικά και σόγια και περίμενε 2 βδομάδες να δεις αν θα υπαρχει βελτίωση

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 36 λεπτά , marakiz είπε:

 

Τι άλλο θα ακούσουμε. Χρύσα μου, αν στην έδωσε σχετικά με το θηλασμό, είναι λάθος αυτή η οδηγία! Ο θηλασμός βοηθάει στους κολικούς των μωρών

Έχω μπερδευτεί πολύ κορίτσια!!!! Άλλοι μου λένε όποτε πεινάει να του δίνω στήθος, άλλοι να μην του δίνω, άλλοι να μην το αφήνω πάνω από δέκα λεπτα στον κάθε μαστό, άλλοι να το αφήνω όσο θέλει, άλλοι να μη θηλάζω αποκλειστικά για να μπορώ να κοιμάμαι κι εγώ κάποιες ώρες, άλλοι να τον θηλάζω συνέχεια!!!! Και όλοι αυτοί δεν είναι άκυροι αλλά γιατροί και μαίες. Εγώ τι πρέπει να κάνω τελικά μου λέτε;;; πώς ξέρω ότι αυτά που κάνω είναι σωστά;; κι αν όχι, τότε ποιο είναι το σωστό;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...