Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός και γκρίνια!!


Recommended Posts

Καλησπέρα σας! Είμαι νέα μαμά κ χρειάζομαι τη βοήθειά σας! Ο μπεμπάκος μου είναι 27 ημερών σήμερα κ θηλάζουμε αποκλειστικά απ'την πρώτη στιγμή!! Σε γενικές γραμμές νομίζω ότι τα πάμε πολύ καλά. Βγήκαμε απ'το μαιευτήριο 2810 κ σήμερα είμαστε 3970. Αυτό που με μπερδεύει είναι το εξής: Την προηγούμενη εβδομάδα μέχρι προχθές πέρασε ένα "άλμα ανάπτυξης", όπως μου το είπαν, και από χθες θηλάζει κάθε 1.30 ώρα για 5'-10' τα πρωινά και κάθε 3-3.30 ώρες τα βράδια!! Δείχνει πολύ ικανοποιημένος και κοιμάται καλά, αλλά μερικές φορές κατά την ώρα του θηλασμού ενώ κρατάει τη θηλή αρχίζει κ γκρινιάζει, πάω να τραβηχτώ κ ρουφάει πιο πολύ, εν τέλει τον βγάζω μετά από λίγο κ στο ρέψιμο μ βγάζει γουλίτσες κ μετά κοιμάται! Γιατί συμβαίνει αυτό; Θέλει πιπίλα κ τον ενοχλεί το γάλα; Έχω πολύ γάλα; Μήπως τον άφηνα πολύ στο στήθος την προηγούμενη βδομάδα κ έχω παραπάνω γάλα; Κ άμα δ θέλει άλλο γτ δ αφήνει τη θηλή; Επίσης, είναι φυσιολογικό να τρώει τόσο λίγη ώρα από τόσο μικρός; Ευχαριστώ εκ των προτέρων, αναμένω τη βοήθειά σας!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αν τον τραβήξεις από το στήθος εκείνη τη στιγμή πετάγεται γάλα; Αν ναι, άσε το να τρέξει μέχρι να πέσει η ροή και θήλασε πάλι τότε. Για να αφήσει τη θηλή, βάλε ένα δάχτυλο στο στόμα του, μην τραβηχτείς.

Με το βάρος που εχει πάρει, μην ανησυχείς πάντως, ακολούθησε το ρυθμό του.

Link to comment
Share on other sites

Ολα φυσιολογικα μου φαινονται αυτα που περιγραφεις και το βαρος ειναι μια χαρα. Αφου παιρνει βαρος και δεν φαινεται να τον ενοχλει κατι ιδιαιτερα, μην αγχωνεσαι. Μια χαρα τα πας! Συνεχισε ετσι!

 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , marianito είπε:

Καλησπέρα σας! Είμαι νέα μαμά κ χρειάζομαι τη βοήθειά σας! Ο μπεμπάκος μου είναι 27 ημερών σήμερα κ θηλάζουμε αποκλειστικά απ'την πρώτη στιγμή!! Σε γενικές γραμμές νομίζω ότι τα πάμε πολύ καλά. Βγήκαμε απ'το μαιευτήριο 2810 κ σήμερα είμαστε 3970. Αυτό που με μπερδεύει είναι το εξής: Την προηγούμενη εβδομάδα μέχρι προχθές πέρασε ένα "άλμα ανάπτυξης", όπως μου το είπαν, και από χθες θηλάζει κάθε 1.30 ώρα για 5'-10' τα πρωινά και κάθε 3-3.30 ώρες τα βράδια!! Δείχνει πολύ ικανοποιημένος και κοιμάται καλά, αλλά μερικές φορές κατά την ώρα του θηλασμού ενώ κρατάει τη θηλή αρχίζει κ γκρινιάζει, πάω να τραβηχτώ κ ρουφάει πιο πολύ, εν τέλει τον βγάζω μετά από λίγο κ στο ρέψιμο μ βγάζει γουλίτσες κ μετά κοιμάται! Γιατί συμβαίνει αυτό; Θέλει πιπίλα κ τον ενοχλεί το γάλα; Έχω πολύ γάλα; Μήπως τον άφηνα πολύ στο στήθος την προηγούμενη βδομάδα κ έχω παραπάνω γάλα; Κ άμα δ θέλει άλλο γτ δ αφήνει τη θηλή; Επίσης, είναι φυσιολογικό να τρώει τόσο λίγη ώρα από τόσο μικρός; Ευχαριστώ εκ των προτέρων, αναμένω τη βοήθειά σας!!

Κι εγώ το είχα αυτό το θέμα και ασφαλές συμπέρασμα δεν έβγαλα. Μέχρι και τον 3ο μήνα συχνά ήταν γκρινιαρούλα στο στήθος, σα να το ήθελε, σα να μην το ήθελε, μια παράξενη συμπεριφορά. Με το βάρος δεν είχαμε θέμα. Δεν ξέρω τι ήταν. Ισως προσπαθούσε να κοιμηθεί διότι σε φάση νύστας ήταν έτσι. Μετά από 20-30' δηλαδή κοιμόταν πάνω μου. Ποιός ξέρει...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sentir...natureza είπε:

Ολα φυσιολογικα μου φαινονται αυτα που περιγραφεις και το βαρος ειναι μια χαρα. Αφου παιρνει βαρος και δεν φαινεται να τον ενοχλει κατι ιδιαιτερα, μην αγχωνεσαι. Μια χαρα τα πας! Συνεχισε ετσι!

Σε ευχαριστω για την απαντηση!! Απλα με προβληματιζει αυτο π κανει με την γκρινια, αλλα μαλλον ειναι αυτο π νομιζω, γτ οταν τον βγαζω απ το στηθος μολις το κανει μετα κοιμαται ησυχος κ χωρις γουλιες!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εδώ θα δεις για τα άλματα ανάπτυξης, για να τα έχεις στο μυαλό σου: http://www.mitrikosthilasmos.com/2011/11/blog-post_9583.html

 

Όσο για το θέμα που περιγράφεις, προφανώς χαλαρώνει πιπιλίζοντας το στήθος σου και παράλληλα ρουφάει γάλα, γεγονός φυσιολογικότατο. Η μυρωδιά σου, ο χτύπος της καρδιάς σου και το στήθος σου του είναι τα μόνα οικεία πράγματα σ'αυτόν τον τόσο μεγάλο κόσμο!!!

 

Μην του δώσεις πιπίλα από τόσο μικρή ηλικία, μπορεί να πάθει σύγχυση θηλών. Το πιπίλισμα αυτό είναι φυσιολογικό και στην παρούσα φάση είναι επίσης φυσιολογικό το να έχεις πολύ γάλα, μιας και εδραιώνεται ο θηλασμός. Το να σου βγάλει λίγες γουλίτσες δεν είναι θέμα με το μητρικό γάλα.

 

Κι από βάρος είναι μια χαρά ο μικρούλης σου, άρα όλα καλά και μην αγχώνεσαι!!! Να σου ζήσει!!!

9maTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησει το μωρακι σου! Από το βάρος φαίνεται πως τα πάτε μία χαρά! Οι γουλιες είναι φυσιολογικές. Και μένα ο γιος μου πριν σαραντησει ετρωγε στο πεντάλεπτο και απορουσα. Βέβαια θήλαζε κάθε μία ώρα. Τώρα για την γκρινια δεν μπορω να σε συμβουλεψω. Ο δικός μου όμως θήλαζε πιο λαιμαργα και ανήσυχα όταν ήθελε να ρευτει για να συνεχίσει το γεύμα του. 

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, nat2308 είπε:

Εδώ θα δεις για τα άλματα ανάπτυξης, για να τα έχεις στο μυαλό σου: http://www.mitrikosthilasmos.com/2011/11/blog-post_9583.html

 

Όσο για το θέμα που περιγράφεις, προφανώς χαλαρώνει πιπιλίζοντας το στήθος σου και παράλληλα ρουφάει γάλα, γεγονός φυσιολογικότατο. Η μυρωδιά σου, ο χτύπος της καρδιάς σου και το στήθος σου του είναι τα μόνα οικεία πράγματα σ'αυτόν τον τόσο μεγάλο κόσμο!!!

 

Μην του δώσεις πιπίλα από τόσο μικρή ηλικία, μπορεί να πάθει σύγχυση θηλών. Το πιπίλισμα αυτό είναι φυσιολογικό και στην παρούσα φάση είναι επίσης φυσιολογικό το να έχεις πολύ γάλα, μιας και εδραιώνεται ο θηλασμός. Το να σου βγάλει λίγες γουλίτσες δεν είναι θέμα με το μητρικό γάλα.

 

Κι από βάρος είναι μια χαρά ο μικρούλης σου, άρα όλα καλά και μην αγχώνεσαι!!! Να σου ζήσει!!!

Σε ευχαριστω πολυ!! Κ συ ο,τι επιθυμεις!! Η αληθεια ειναι πως οσο περνανε οι μερες κ αρχιζουμε κ γνωριζομαστε καλυτερα, ηρεμω κ εγω!! Οσο για πιπιλα, φυσικα κ δ σκοπευω να δωσω!! Θελω να θηλασω οσο πιο πολυ μπορω!! Να σε ρωτησω κατι ακομα; Με τον ορο "αδραιωνεται ο θηλασμος" τι ακριβως εννοουμε;;

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Να σου ζησει το μωρακι σου! Από το βάρος φαίνεται πως τα πάτε μία χαρά! Οι γουλιες είναι φυσιολογικές. Και μένα ο γιος μου πριν σαραντησει ετρωγε στο πεντάλεπτο και απορουσα. Βέβαια θήλαζε κάθε μία ώρα. Τώρα για την γκρινια δεν μπορω να σε συμβουλεψω. Ο δικός μου όμως θήλαζε πιο λαιμαργα και ανήσυχα όταν ήθελε να ρευτει για να συνεχίσει το γεύμα του. 

Σε ευχαριατω κ σενα να σου ζησει! Μετα το σαραντισμο αλλαζει κατι στο προγραμμα; Ή καθε 1-1.30 ωρα θα τρωμε;;

Link to comment
Share on other sites

Περιπου οταν θα σαραντησεις θα εδραιωθει ο θηλασμος

Στην ουσια θα προσαρμοστει καλα η παραγωγη σου στις αναγκες του μωρου

Αν πχ τωρα τρεχει σχεδον συνεχεια το στηθος σου γαλα,η γενικα πρηζεται πολυ μην ανησυχισεις αν μετα ειναι μαλακο,θα εχει γαλα οταν θα ζηταει το μωρο

Καθως θα μεγαλωνει θα τρωει πιο γρηγορα κ αποτελεσματικα,κ θα μεγαλωνουν τα ενδιαμεσα διαστηματα

Αν οχι στο διμηνο στο τριμηνο σιγουρα θα δεις οτι δ εχεις αυτο το ολοημερο με το μωρο στο στηθος κ ισως εχει καποιο υποτυπωδες προγραμμα

Επεξεργάστηκαν by vicky86
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, marianito είπε:

Σε ευχαριατω κ σενα να σου ζησει! Μετα το σαραντισμο αλλαζει κατι στο προγραμμα; Ή καθε 1-1.30 ωρα θα τρωμε;;

Κάθε μωρό έχει διαφορετικές ανάγκες. Εγώ ποτέ δεν προσπάθησα να βάλω πρόγραμμα στο δικό μου και ακολουθώ τους ρυθμούς του. Δεν έχει και δεν είχε σταθερες ώρες που θήλαζε. Ποτε κάθε μία ποτε κάθε δύο ώρες άντε δύο μισή  ποτέ  παραπάνω! Το βράδυ όμως έτρωγε κάθε τρεις ή τεσσερεις ώρες! Πρόσφερε οπότε θέλει το μωρο και μην ανησυχείς.

 Ο θηλασμός είναι μία υπέροχη εμπειρία!

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Κάθε μωρό έχει διαφορετικές ανάγκες. Εγώ ποτέ δεν προσπάθησα να βάλω πρόγραμμα στο δικό μου και ακολουθώ τους ρυθμούς του. Δεν έχει και δεν είχε σταθερες ώρες που θήλαζε. Ποτε κάθε μία ποτε κάθε δύο ώρες άντε δύο μισή  ποτέ  παραπάνω! Το βράδυ όμως έτρωγε κάθε τρεις ή τεσσερεις ώρες! Πρόσφερε οπότε θέλει το μωρο και μην ανησυχείς.

 Ο θηλασμός είναι μία υπέροχη εμπειρία!

Εννοειται οτι οποτε θελει ο μικρος του δινω κ φυσικα χαιρομαι πολυ γτ πηρα κ συγχαρητηρια απ τον παιδιατρο χθες γ το θηλασμο μ! Απλα, δ προλαβαινω να κανω τπτ ρε γαμωτο κ το σπιτι ειναι χαλια! Εσυ πως τα καταφερνες που ετρωγε τοσο συχνα;;

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, marianito είπε:

Εννοειται οτι οποτε θελει ο μικρος του δινω κ φυσικα χαιρομαι πολυ γτ πηρα κ συγχαρητηρια απ τον παιδιατρο χθες γ το θηλασμο μ! Απλα, δ προλαβαινω να κανω τπτ ρε γαμωτο κ το σπιτι ειναι χαλια! Εσυ πως τα καταφερνες που ετρωγε τοσο συχνα;;

Στη αρχή είναι δυσκολα. Φαντάζομαι σχεδον όλες είχαμε ένα αναστατωμένο σπιτι μέχρι να μπούμε σε σειρα.:-D Οσο ήταν μικρουλης τον  εβαζα στο ρηλαξ στο πάτωμα ή ξαπλωμενο στο καροτσι και μαγειρευα. Όταν γκρινιαζε σταματούσα και τον έπαιρνα για λίγο. Τις δουλειές τις έκανα όταν κοιμόταν. Νεογέννητος κοιμόταν κάθε δύο ωρες. Μετά τους έξι μηνες τον έβαζα στην περπατούρα, στο πάρκο ή  στο καθίσματακι φαγητου. Αν και είναι μωρό που δεν κάθεται για πολύ μόνος του. Αν έχεις κάποια βοήθεια από μαμά ή πεθερά θα είναι πιο εύκολο για σένα να ασχοληθεις μόνο με το μωρό ή να κάνεις κάποιες δουλειές όσο το κρατάνε.  Εγώ προτιμουσα να συμμαζευω το βράδυ και την μέρα όταν έβρισκα ευκαιρία  εκανα ότι προλαβαινα μέχρι να ξυπνήσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

marianito εμενα οταν γκρινιαζει τον βαζω να ρεφτει και ησυχαζει και αν θελει μετα τον θηλαζω λιγο ακομα..καμια φορα ξεχνιεμαιβκαι οταν γκρινιαζειβτον θηλαζω κ αλλο κ αν δεν τον βαλω να ρεφτει τον ενοχλει το στομαχι του και επειδη τρωει πιο πολυ μετα βγαζει γουλιες..δοκιμασε να τον βαλεις σε μια σωστη πιο ορθια σταση για να ρεφτει και ελαφρια να του χτυπας την πλατουλα του για μερικα λεπτα ..ισως και παλι να βγαλει γουλια αν εχει φαει αρκετα μην ανησυχησεις ..να θυμασαι το ρεψιμο ειναι πολυ σημαντικο στα βρεφη αν δεν βγαλουν τον αερα που καταπινουν ειναι πιο πιθανο να εχουν και κολικους

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, MarinaIwn είπε:

 

Σε ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια. Το παρατηρησα αυτο με το ρεψιμο κ εγω κ οντως τωρα εχει ηρεμησει!! Απλα δυσκολευεται πολυ να ρευτει κ γ αυτο τον πιανει τετοια γκρινια. Πολλες φορες κοιμαμαι κ δυσανασχετει στον υπνο τ. Παντως κολικους ευτυχως δ εχουμε αλλο.. Στις αρχες λιγους ειχαμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σε όλους!!

 

Ζητώ συγγνώμη αν δεν έπρεπε να γράψω εδώ αλλα είμαι καινούρια στο φόρουμ κ λόγω του μωρού δεν έχω την πολυτέλεια να ψάξω πολύ τους κανόνες σχετικά με το που πρέπει να απευθύνω τον προβληματισμό μου!

 

Έχω ένα αγοράκι 33 ημερών και θηλάζουμε αποκλειστικά! Είμαστε πολυ καλά σε βάρος και σε πάνες κ δεν εχω δώσει ποτέ συμπλήρωμα! Πιπίλα έδωσα τις τελευταίες 3 ημέρες γιατί ενώ κοιμόταν στο στήθος και στην αγκαλιά μόλις τον έβαζα στο κρεβάτι ξυπνούσε και δεν καθόταν ήρεμος! Αυτό γινόνταν καμιά δεκαριά φορές μέσα στη μέρα και δεν το άντεχα να τον βλέπω να ταλαιπωρείται! Την πιπίλα δεν του τη δίνω πάντα παρα μόνο όταν πάει να γκρινιάξει αφού τον βάλω στο κρεβάτι του.

 

Στο θηλασμό δεν έχουμε ιδιαιτερο πρόγραμμα μιας κ νιώθω ότι κάθε μέρα ξυπνάει αλλο μωρό και προσπαθώ να πηγαίνω όπως με οδηγεί αυτός! Το βράδυ κοιμάται αρχικά για 3 ώρες κ μετά ξυπνάει ανα δίωρο! 

 

Το πρόβλημά μου είναι το εξής: Τις τελευταίες 4-5 μέρες εχει μια έντονη ανησυχία κάποιες φορές που θηλάζει. Δηλαδή θηλάζει για 5 λεπτά και μετά αρχίζει η γκρίνια. Κλαίει με τη θηλή στο στόμα κλαίει κ άμα του τη βγάλω. Σα να μην ξέρει τι θελει! Τα γεύματα του συνήθως ειναι 10-15 λεπτά. Παράλληλα αυτές τις μέρες τρώει πιο συχνά και ειδικά απο τα ξημερώματα σήμερα. Επίσης έχει αέρια, όχι όπως πριν 1-2 εβδομάδες αλλά σημερα έχει πολύ έντονη ανησυχία και κάνει ήχους σαν να ζορίζεται για κάτι.

 

Γουλίτσες δε μου βγάζει και εμετό έχει κάνει 3 φορες απο τοτε που γεννήθηκε αλλά ήταν σε φάσεις που είχε φάει παραπάνω. 

 

Οι απορίες μου είναι οι εξής:

1) Υπάρχει περίπτωση να είμαστε πάνω σε άλμα κ γι αυτο να εχει ανησυχία κ να μην ξέρει τι θέλει κ να ζητάει το στήθος πιο συχνά;

2)Για τα αέρια και τον πόνο κ την εικόνα που δείχνει να ζορίζεται υπάρχει περίπτωση να είναι ΓΟΠ ή να φταίει η διατροφή μου; ( διαβάζω διάφορα για τα γαλακτοκομικά κλπ κ ότι μπορεί να έχουν αλλεργία στο γάλα) και

3) Τι μπορει να ειναι αυτή η γκρίνια στο στήθος;; Τον σηκώνω να ρευτεί ( αν κ εμένα δε ρεύεται συχνά), του αλλάζω στάση θηλασμού, του αλλάζω στήθος αλλα αυτό συνεχίζει.

 

Κάθε μέρα που ξημερώνει όλο κ κάτι καινούριο παρουσιάζεται κ έχω πελαγώσει λίγο! Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων κ πάλι συγγνώμη αν δεν έπρεπε να τα γράψω εδώ(αν πρέπει να απευθυνθώ αλλού ας με καθοδηγήσει κάποιος).

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, mikrosloukoumas είπε:

Καλησπέρα σε όλους!!

 

Ζητώ συγγνώμη αν δεν έπρεπε να γράψω εδώ αλλα είμαι καινούρια στο φόρουμ κ λόγω του μωρού δεν έχω την πολυτέλεια να ψάξω πολύ τους κανόνες σχετικά με το που πρέπει να απευθύνω τον προβληματισμό μου!

 

Έχω ένα αγοράκι 33 ημερών και θηλάζουμε αποκλειστικά! Είμαστε πολυ καλά σε βάρος και σε πάνες κ δεν εχω δώσει ποτέ συμπλήρωμα! Πιπίλα έδωσα τις τελευταίες 3 ημέρες γιατί ενώ κοιμόταν στο στήθος και στην αγκαλιά μόλις τον έβαζα στο κρεβάτι ξυπνούσε και δεν καθόταν ήρεμος! Αυτό γινόνταν καμιά δεκαριά φορές μέσα στη μέρα και δεν το άντεχα να τον βλέπω να ταλαιπωρείται! Την πιπίλα δεν του τη δίνω πάντα παρα μόνο όταν πάει να γκρινιάξει αφού τον βάλω στο κρεβάτι του.

 

Στο θηλασμό δεν έχουμε ιδιαιτερο πρόγραμμα μιας κ νιώθω ότι κάθε μέρα ξυπνάει αλλο μωρό και προσπαθώ να πηγαίνω όπως με οδηγεί αυτός! Το βράδυ κοιμάται αρχικά για 3 ώρες κ μετά ξυπνάει ανα δίωρο! 

 

Το πρόβλημά μου είναι το εξής: Τις τελευταίες 4-5 μέρες εχει μια έντονη ανησυχία κάποιες φορές που θηλάζει. Δηλαδή θηλάζει για 5 λεπτά και μετά αρχίζει η γκρίνια. Κλαίει με τη θηλή στο στόμα κλαίει κ άμα του τη βγάλω. Σα να μην ξέρει τι θελει! Τα γεύματα του συνήθως ειναι 10-15 λεπτά. Παράλληλα αυτές τις μέρες τρώει πιο συχνά και ειδικά απο τα ξημερώματα σήμερα. Επίσης έχει αέρια, όχι όπως πριν 1-2 εβδομάδες αλλά σημερα έχει πολύ έντονη ανησυχία και κάνει ήχους σαν να ζορίζεται για κάτι.

 

Γουλίτσες δε μου βγάζει και εμετό έχει κάνει 3 φορες απο τοτε που γεννήθηκε αλλά ήταν σε φάσεις που είχε φάει παραπάνω. 

 

Οι απορίες μου είναι οι εξής:

1) Υπάρχει περίπτωση να είμαστε πάνω σε άλμα κ γι αυτο να εχει ανησυχία κ να μην ξέρει τι θέλει κ να ζητάει το στήθος πιο συχνά;

2)Για τα αέρια και τον πόνο κ την εικόνα που δείχνει να ζορίζεται υπάρχει περίπτωση να είναι ΓΟΠ ή να φταίει η διατροφή μου; ( διαβάζω διάφορα για τα γαλακτοκομικά κλπ κ ότι μπορεί να έχουν αλλεργία στο γάλα) και

3) Τι μπορει να ειναι αυτή η γκρίνια στο στήθος;; Τον σηκώνω να ρευτεί ( αν κ εμένα δε ρεύεται συχνά), του αλλάζω στάση θηλασμού, του αλλάζω στήθος αλλα αυτό συνεχίζει.

 

Κάθε μέρα που ξημερώνει όλο κ κάτι καινούριο παρουσιάζεται κ έχω πελαγώσει λίγο! Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων κ πάλι συγγνώμη αν δεν έπρεπε να τα γράψω εδώ(αν πρέπει να απευθυνθώ αλλού ας με καθοδηγήσει κάποιος).

Εμετός + χορταίνει εύκολα (δεν είναι συνηθισμένο το 10 λεπτά τόσο νωρίς) + αερια + κλάμα = έντονη ροή.

Θήλασε όσο να πιει 2-3 γουλιές να κατέβει γάλα, βγάλε τον από το στήθος, άσε το γάλα να τρέξει όσο να μην πετάγεται πια σαν συντριβάνι, και μετά θήλασε. Ειναι συνηθισμένο και περνά με τον καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησει το μωρακι! 

 

 

Για το άλμα ανάπτυξης που ρωτας κοίτα αυτό το σάιτ θα σε βοηθήσει να έχεις μία εικόνα. Αν ειναι πέντε εβδομάδων ναι περνα άλμα! 

http://www.mitrikosthilasmos.com/2011/11/blog-post_9583.html?m=1

 

Για την ΓΟΠ δυστυχώς δεν ξέρω καθόλου για να σε βοηθήσω. 

 

Τώρα όσο αφορά την γκρίνια μήπως είναι ή κοιλιτσα του? Κάθε πότε κάνει κακά? Τότε ζοριζεται ? Ή γκρίνια τον πιάνει όλες τις φορές που θηλάζει ή συγκεκριμένες? 

 

 

Link to comment
Share on other sites

@mikrosloukoumas Καλησπερα και να σου ζησει το παιδακι σου! Επειδη κ εγω νεα μανουλα ειμαι, 53 ημερων σημερα, νομιζω οτι ειστε σε αλμα. Σου προτεινω να κοψεις την πιπιλα επειγοντως γτ μπορει να προκαλεσεις συγχυση θηλων. Το μωρακι σ πιπιλαει ολο κ περισσοτερο γ να αυξησει το γαλα σου. Αν εσυ τ δινεις πιπιλα, το γαλα δ αυξανεται, αρα οδευεις στον αποθηλασμο. Εμεις τωρα περναμε το 3ο μας αλμα και σημερα θηλαζε 50' απ το καθε στηθος. Ειναι φυσιολογικο κ διαρκει 1-3 μερες. Τωρα γ τον Γοπ, αν διαβασεις ειναι κατι πολυ φυσιολογικο στα μωρα λογω ανατομιας. Προσπαθησε να τον ρευεις κι ας αργει, και ο δικος μ αργει πολυ, οποτε 2 μηνες τωρα ειμαστε συνεχεια αγκαλια. Κ να τον βαζεις με κλιση οταν θηλαζει. Η γκρινια ειναι φυσιολογικη λογω τ αλματος.

Ααα τα γαλακτοκομικα τα εκοψα κ εγω. Οχι γτ ειχα ενδειξη γ κατι, αλλα γτ διαβασα κ εψαξα κ ειδα οτι δ ειναι καλα γ μικρους κ μεγαλους.. Εξαλλου, ειμαστε το μονο θηλαστικο που συνεχιζει το γαλα κ μετα τον απογαλακτισμο τ.

Να θυμασαι οτι καθε αλμα αναπτυξης επιφυλλασει και ενα κατορθωμα, αρα ειναι μια περιοδος ανησυχιας γ τα μωρακια μας, εξου κ η γκρινια. Εμας σε αυτο το αλμα εκλαιγε με το π ξυπνουσε, αλλα εχει αρχισει κ σκαει τα χαμογελακια του!!

Link to comment
Share on other sites

@ΑΡΓΚ Το έχω δοκιμάσει αυτό αλλά ποτέ δεν είδα να βγαίνει σαν συντριβάνι το γάλα! Το έκανα και χθες το βραδυ για να το τσεκάρω ξανά αλλα τίποτα.

@Mama_Anesti_ Τον πιάνει 2-3 φορές τη μέρα! Για δυο τρεις μέρες τον έπιανε το βραδυ ενώ τις τελευταίες τον πιάνει μέσα στη μέρα! Κακά του κάνει κανονικά αλλά δυο μέρες τώρα μάλλον έχει και έντονα πονάκια στην κοιλίτσα γιατι «μουγκρίζει» και όταν τρώει κάποιες φορές αλλά και στον ύπνο του!

@marianito Να σου ζήσει και σένα το μωράκι σου! Και εγώ άλμα θεωρώ πως είναι μαζί με κολικούς απλα σκέφτηκα μήπως έχει ΓΟΠ και τον καίει ο οισοφάγος του και γι αυτό γκρινιάζει και «μουγκρίζει». Όμως δεν έχω αλλα σημάδια για ΓΟΠ. Γαλακτοκομικά έκοψες κρυφά και φανερά;; Εγω ας πούμε γάλα δεν πίνω έτσι κι αλλιώς οπότε απο γαλακτοκομικά καταναλώνω μόνο καμιά φορά τυρί του τοστ ή φέτα και ότι υπάρχει μέσα σε κανέναν γλυκό αν φάω! 

 

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας!!

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα κι εγώ να κόψεις την πιπίλα, είναι πολύ νωρίς ακόμα και μπορεί να πάθετε σύγχυση θηλών. Είναι πολύ πιθανό η γκρινίτσα να οφείλεται και εκεί. Για τις απορίες σου περί ΓΟΠ μίλα με τον παιδίατρο σου να σε καθοδηγήσει για επιπλέον συμπτώματα. Αν αποφασίσεις να απέχεις από τα γαλακτοκομικά θα πρέπει να είναι φανερά και κρυφά και να περιμένεις μερικές εβδομάδες για να δεις τυχόν αλλαγή. Από την άλλη, μπορεί να είναι απλοί συνηθισμένοι κολικοί που κρατάνε ως τους 3 μήνες συνήθως.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Εμεις το περνουσαμε αυτο μεχρι τους 3-4 μηνες. Αφου απεκλεισα ολα τα υπολοιπα (ΓΟΠ, υπερπαραγωγη κα) κατεληξα στο οτι νιωθει πιο εντονα το γαστροκολικο αντανακλαστικο. Καποια μωρα τους πειραζει περισσοτερο απο αλλα. Μετα απο 1-2 λεπτα γευματος αρχιζει η γκρινια και τον βγαζεις, συνεχιζει να κλαιει τον ξαναβαζεις κοκ

Δες κι εδω http://www.mitrikosthilasmos.com/2012/05/blog-post_7226.html

Αν καταληξεις κι εσυ σ'αυτο..υπομονη... μετα τους 3 μηνες θα ηρεμησει.

 
Link to comment
Share on other sites

Για την βραδυνή γκρίνια πιθανόν να είναι κολικοι και μάλλον αφού δεν κλαίει σπαρακτικά τους περνάει πιο ελαφρά. 

Θυμάμαι ο δικός μου περίπου στην ηλικία σας είχε γκρίνια με αερια και την ημέρα γιατι τον πονουσε ή κοιλιτσα του από μία μπανάνα που έφαγα για πρωινό! Τσεκαρε μηπως εφαγες κάτι για πρώτη φορά και τον ενόχλησε. Ο παιδίατρος μου είχε πει πως δεν υπάρχουν στάνταρ τροφές (εκτός απ τα πράσινα) που φέρνουν κολικους και να τρώω κάθε τρεις μέρες κάτι νέο και να παρατηρώ τις αντιδράσεις του. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, εμενα μου κάνει για κρυφή ΓΟΠ όπως τα διαβασα. Είχα ακριβώς ίδια συμπτώματα. Μόλις εγινε 2 μην'ων και εκοψα ολα τα αγελαδινά (κσι το κρέας που μου το ειπε η παιδίατρος), η κατασταση 'εφτιαξε αρκετα. αποφευγω να τη θηλάζω ξαπλα, την εχω σε όλες τις στάσεις αρκετα όρθια. Και αφου φαει την εχω όρθια να ρευτεί.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...