Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σημαία


Recommended Posts

20 minutes ago, zaxaroulini said:

 

Αχ βρε κοπέλα μου, μου αρέσει που λες ότι ήσουν και σημαιοφόρος, καλέ μήπως μας κοροιδεύεις? :confused:

Αν όντως ήσουν σημαιοφόρος όλα αυτά τα χρόνια, που σημαίνει ότι συμμετείχες, θα ήξερες ότι η παρέλαση δεν είναι απλώς μία παρέλαση και τίποτε άλλο. Και γιορτή γίνεται, και ποιήματα ή αποσπάσματα από δοκίμια διαβάζονται και ανάλογα το τι έχει κανονιστεί κάθε φορά στο σχολείο μπορεί να γίνει και θεατρική παράσταση (σκετς) και χοροί και όσα παιδιά θέλουν να συμμετάσχουν συμμετάσχουν σε όλα. Αυτά για το τι γίνεται σε μία εθνική εορτή!

Από εκεί και πέρα κανείς δεν είπε ότι η σημαία συνδέεεται με το παιδί που θα έχει τον ύψιστο πατριωτισμό. Όλα αυτά τα χρόνια ήταν μία θετική επιβράβευση προς τους άριστους μαθητές με την λογική ακριβώς επειδή η σημαία είναι το ύψιστο ιδανικό μιας χώρας οι καλύτεροι μαθητές επιβραβεύονταν καθώς αποτελούσε τιμή!

Με την αλλαγή του Νόμου (στο ευρύτερο πλαισιο που ζούμε όλα τα σφάζω όλα τα μαχαιρώνω) από ότι κατάλαβα γίνεται μία κλήρωση και σε όποιον έτυχε η σημαία, δεν βαριέσαι! αυτά έχουν να κάνουν όμως με γενικότερες πολιτικές που θέλουν να ισοπεδώσουν και να καταστρέψουν ότι μας έχει απομείνει σε αυτή την χώρα!

Εγώ λέω στην lisbet να είναι υπερήφανη για το παιδί της, είναι άξιο συγχαρητηρίων που είναι άριστος μαθητής και η ζήλεια που ανέφερα αφορά αυτό που δεν μπορούμε να φτάσουμε (για τις άλλες μαμάδες το λέω), ελπίζω να έγινα κατανοητή αυτή την φορά!

Επίσης αυτό που λες "τι στους μισούς τι σε όλους" δηλώνει μία ισοπέδωση, που εγώ προσωπικά απεχθάνομαι, την ισοπέδωση εννοώ!

Αφου ειπαμε...Η αριστεια είναι ρετσινια.Εκει φτασαμε.

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 237
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

4 minutes ago, Niki81 said:

Αφου ειπαμε...Η αριστεια είναι ρετσινια.Εκει φτασαμε.

 

Και που είμαστε ακόμη να λες, αυτό το να πρέπει να γίνουμε όλοι μέτριοι είναι κάτι που με ξεπερνά, ίσως όμως είναι στα όρια της ισοπέδωσης! :)

  • Μου αρέσει 1

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites

Oταν πηγαινε η κορη μου εκτη δημοτικου,ηταν 3 κοριτσια αριστουχα και εγινε η κληρωση αναμεσα σε αυτα τα 3 για την 25η Μαρτιου. Για την 28η Οκτωβριου, σημαιοφόρος ηταν απο το δευτερο τμημα. Το τι περασε η μικρη δεν περιγραφεται!!! Το ενα απο τα δυο κοριτσια μαζι με την μανα της μας εκαναν τον βιο αβίωτο. Να λεει η μανα οτι η κορη μου πηρε χαριστικούς βαθμους επειδη την συμπαθουν. Να πηγαινει και να κανει φασαρια στους δασκαλους γιατι η κορη της διαβαζε ολη μερα ενω η κορη μου οχι και επαιρνε καλυτερους βαθμους. (Τι να κανουμε αφου η δικια μου προσεχε στο μαθημα οποτε εβγαζε την μιση υλη, αλλα γενικα τα πιανει ευκολα και χρειαζεται τον μισο χρονο?). Να λεει οτι οι αξιες των παιδιων θα φανουν στο γυμνασιο που δεν θα μπορει να χει συμπαθειες απο ολους τους καθηγητες. Φανηκε η αξια της.. αφου ολα τα χρονια εβγαζε μεσο ορο 18 και 19 :) . Μαλλον καναμε καλο PR με τους καθηγητες. Ε κατι θα καναμε και για να μπει στο πανεπιστήμιο. Πραγματικα , ολη αυτη η κατινια που εβγαζε αυτη και η κορη της δεν υπηρχε!!!! Η κορη μου εκλεισε τα αυτια (οσο μπορει να τα κλεισει ενα 11χρονο) ,κρατησε την σημαια και συνεχισε κανονικα τις σχολικες της επιδόσεις. Ειναι κρίμα μαμαδες με απωθημένα να δημιουργούν προβληματα στα υπολοιπα παιδια. 

πρίν από 6 λεπτά , zaxaroulini είπε:

 

Και που είμαστε ακόμη να λες, αυτό το να πρέπει να γίνουμε όλοι μέτριοι είναι κάτι που με ξεπερνά, ίσως όμως είναι στα όρια της ισοπέδωσης! :)

Κι εμενα επισης. Ειδικα το καλοκαιρι που εδιναν τα παιδιά Πανελληνιες (ας μην μιλησουμε καθολου για την διαδικασια), εβγαινε ο καθε κατακαημένος και εβγαζε τα δικα του απωθημενα. Λυπαμαι παρα πολυ που προσπαθουμε να μειωσουμε ανθρωπους που προσπαθουν να μορφωθουν και να καλυτερευσουν τους ευαυτους τους και την ζωη τους.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, zaxaroulini είπε:

....εγώ απορώ πως κάποιοι που δεν ενδιαφέρονται υποτίθεται για την σημαία, πρωτοστατούν για να καταργηθούν παρελάσεις και τείνουν συνεχώς να υποτιμούν τις εθνικές μας εορτές και επετείους! και είναι οι ίδιοι που θα σου κάνουν και μάθημα ηθικής για ιδέες και ιδανικά! :)

 

Αν ειχα τη  δυνατοτητα θα σου εκανα πολλα like!!!  Τα ειπες ολα.    Υποκρισια,  μηδενισμος, ισοπεδωση και ηθικολογια. 

 

Η σημαια ειναι εθνικο συμβολο και ειχε καθιερωθει να την κραταει  ο πρωτος μαθητης, σαν  ο πιο ικανος και αξιος εφοσον ηταν  και ο πιο συνεπης στις υποχρεωσεις του. 

 

Επεξεργάστηκαν by ΛΕΜΟΝΙΑ2
  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, ΛΕΜΟΝΙΑ2 said:

Αν ειχα τη  δυνατοτητα θα σου εκανα πολλα like!!!  Τα ειπες ολα.    Υποκρισια,  μηδενισμος, ισοπεδωση και ηθικολογια. 

 

Η σημαια ειναι εθνικο συμβολο και ειχε καθιερωθει να την κραταει  ο πρωτος μαθητης, σαν  ο πιο ικανος και αξιος εφοσον ηταν  και ο πιο συνεπης στις υποχρεωσεις του. 

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ κοπέλα μου, χαίρομαι πραγματικά που υπάρχουν τόσες πολλές μανούλες που έχουν την ίδια άποψη, αυτό από μόνο του δείχνει ότι υπάρχει ελπίδα σε τούτον εδώ τον τόπο! :)

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Έσπερος είπε:

Επιχειρήματα υπέρ και κατά των διαφόρων μέτρων επιβράβευσης στο σχολείο μπορεί να βρει κανείς ποικίλα, και από ψυχολόγους, και από παιδαγωγούς, και από την απλή εμπειρία των εκπαιδευτικών αλλά και από την εμπειρία των γονιών. Μία επισήμανση θέλω να κάνω μόνο, προς όλους τους γονείς. Σας φαίνεται τυχαίο ότι ενώ η εκπαίδευση έχει τόσα προβλήματα, σκάει ένα ωραίο θέμα όπως η κλήρωση για να ασχοληθούν όλοι οι γονείς με αυτό; Η μόνη σκοπιμότητα που κρύβεται πίσω από αυτό είναι ακριβώς ο αποπροσανατολισμός της κοινής γνώμης. Πέρσι τέτοια εποχή υπήρχε η φημολογία περί δήθεν κατάργησης της πρωινής προσευχής, φέτος βρήκαν κάτι πιο αποτελεσματικό γιατί η συζήτηση τραβάει από το καλοκαίρι και θα συνεχίσει μέχρι την παρέλαση.

 

Δεν αμφιβάλλω ότι ο κάθε γονιός θέλει να επιβραβευτεί το παιδί του για την προσπάθειά του. Κι εγώ σαν εκπαιδευτικός θέλω να επιβραβεύονται όσοι μαθητές προσπαθούν και διακρίνονται σε κάτι, απλώς θα ήθελα αυτό να μην περιλαμβάνει μόνο τα μαθήματα, ή μόνο τις άριστες επιδόσεις, αλλά πχ  και τη βελτίωση ενός μέτριου μαθητή, την οργανωτικότητα κάποιου στην επίλυση προβλημάτων της τάξης, τις καλλιτεχνικές επιδόσεις κλπ. Αυτό είναι μια ευρύτερη συζήτηση. Επί της ουσίας όμως, ας δούμε τι συμβαίνει στην εκπαιδευτική πραγματικότητα: τα σχολεία έχουν πολλά κενά. Στα δημοτικά έγινε προσπάθεια να μη φανεί το πρόβλημα φέτος γιατί η έλλειψη ενός δασκάλου γίνεται ευκολότερα αντιληπτή από τους γονείς, όμως για να γίνει αυτό στερήθηκαν καθηγητές τα παιδιά της δευτεροβάθμιας. Εδώ και χρόνια ο αριθμός των μαθητών ανά τάξη είναι υπερβολικά μεγάλος, με σοβαρές επιπτώσεις στην παρεχόμενη ποιότητα διδασκαλίας. Τα προγράμματα σπουδών, δηλαδή το τι μαθήματα θα κάνουν τα παιδιά, κόβονται και ράβονται ανάλογα με τη διαθεσιμότητα εκπαιδευτικών σε ώρες. Η επιλογή δεύτερης ξένης γλώσσας ουσιαστικά έχει καταργηθεί. Μαθητές καλούνται να αλλάξουν σχολείο για να πάνε κάπου όπου υπάρχει τμήμα ένταξης. Μαθητές ΕΠΑΛ καλούνται να αλλάξουν πόλη για να πάνε στην ειδίκευση που θέλουν να ακολουθήσουν. Να μην μιλήσουμε για την αντιμετώπιση που επιφυλάσσει η ελληνική κοινωνία στους μορφωμένους νέους, οι οποίοι τελικά αναγκάζονται να μεταναστεύσουν στο εξωτερικό ή να δουλεύουν σε χώρους άσχετους με το αντικείμενό τους για εξευτελιστικές αμοιβές. 

 

Αυτά όλα δεν πρόκειται να λυθούν τα επόμενα χρόνια, οι γενιές αυτών των παιδιών δηλαδή έχουν στερηθεί απίστευτες μορφωτικές και επαγγελματικές ευκαιρίες. Μπροστά σε αυτό, το ποιος θα παίρνει τη σημαία ή αν θα δίνονται αριστεία και βραβεία είναι αστείο. Ένα παιδάκι δημοτικού φυσικά δεν μπορεί να το αντιληφθεί αυτό, ούτε χρειάζεται να του καλλιεργήσουμε από τώρα μια απογοήτευση που μπορεί να τον οδηγήσει σε αδιαφορία για τη γνώση και την πρόοδο. Ως μεγάλοι όμως, καλό είναι να τα θυμόμαστε αυτά κάθε φορά που διογκώνουμε τριτεύοντα θέματα της εκπαίδευσης ενώ αγνοούμε τα πρωτεύοντα. 

 

Έχεις δίκιο, κι εγώ θεωρώ το θέμα που δημιουργήθηκε με την κλήρωση προβοκατόρικο και μεθοδευμένο. Μπαίνω όμως στη διαδικασία να ασχοληθώ γιατί το παιδί μου κι εγώ γινόμαστε αντικείμενο αρνητικού σχολιασμού άνευ λόγου και αιτίας και μάλιστα από άτομα από τα οποία θα περίμενες ένα κάποιο επίπεδο.

 

Να σημειώσω εδώ ότι η μαμά της αναπληρώτριας δεν έχει ασχοληθεί καθόλου με το θέμα, προς τιμήν της. Ελπίζω να μη με εκπλήξει δυσάρεστα μετά την 1η παρέλαση.

 

Πάντως σίγουρα δε θα έμπαινα στη διαδικασία να ασχοληθώ, αν το παιδί μου, παρότι άριστο, δεν είχε κληρωθεί, γιατί οι περισσότεροι γι' αυτό φωνάζουν. 

 

Θέλω να πω κάτι όμως για τα πρωτεύοντα ζητήματα της εκπαίδευσης: αισθάνομαι ότι έχουμε πέσει σε μια αδράνεια, γιατί βλέπουμε ότι οι όποιες αντιδράσεις πέφτουν στο κενό. Με τι διάθεση να ασχοληθείς, όταν ξέρεις ότι άλλοι παίρνουν τις αποφάσεις κι ότι η γνώμη σου δε μετράει πουθενά;

 

1 ώρα πρίν, Niki81 είπε:

Αφου ειπαμε...Η αριστεια είναι ρετσινια.Εκει φτασαμε.

 

Και η καριέρα χολέρα. Αυτές είναι οι αξίες και τα ιδανικά μας σήμερα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά, είναι υπερβολικό να λέμε ότι οι αξίες σήμερα είναι αυτές ή εκείνες και ότι οι αξίες παλαιότερα ήταν καλύτερες. Μην ξεχνάμε ότι στις μέρες μας τα ανθρώπινα δικαιώματα, τα δικαιώματα των παιδιών, η οικολογία, η προστασία των ζώων είναι τομείς που προστατεύονται πολύ περισσότερο από παλαιότερα.

Άλλος είναι του πατρίς, θρησκεία, οικογένεια, άλλος θεωρεί ότι όπου γης και πατρίς και ότι οι θρησκείες χωρίζουν τους ανθρώπους. Όλες οι απόψεις πρέπει να είναι σεβαστές, εκτός και αν πρόκειται για απόψεις που κηρύττουν το μίσος ή οδηγούν σε εγκληματικές ενέργειες.

Το να μην συμφωνεί κάποιος με τις μαθητικές παρελάσεις ή να θεωρεί ότι κάθε παιδάκι στο δημοτικό θα μπορούσε να γίνει σημαιοφόρος, ανεξαρτήτως βαθμού, δεν σημαίνει ότι δεν αγαπάει την πατρίδα του. Απλά έχει άλλες απόψεις για κάποια θέματα. Εντάξει ως τώρα η σημαία δινόταν στον καλύτερο/η μαθητή/τρια. Ήταν και αυτός ένας τρόπος επιλογής και ένας τρόπος επιβράβευσης του καλύτερου. Ο τρόπος άλλαξε, δεν έγινε και τίποτα τρομερό. Η άποψη ότι όλα τα παιδάκια δικαιούνται να φέρουν τη σημαία του τόπου που γεννήθηκαν ή που ζουν δεν είναι παράλογη. Όπως δεν ήταν και η άποψη ότι οι καλύτεροι μαθητές θα επιλέγονται για τη σημαία. Απλά είναι διαφορετική άποψη.

Άλλωστε βρε κορίτσια για παιδιά του δημοτικού μιλάμε. Παιδιά από 6 έως 12 χρονών. Έχουν χρόνια μπροστά τους και για ανταγωνισμούς και για επιβραβεύσεις και για όλα.

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Έσπερος said:

Επιχειρήματα υπέρ και κατά των διαφόρων μέτρων επιβράβευσης στο σχολείο μπορεί να βρει κανείς ποικίλα, και από ψυχολόγους, και από παιδαγωγούς, και από την απλή εμπειρία των εκπαιδευτικών αλλά και από την εμπειρία των γονιών. Μία επισήμανση θέλω να κάνω μόνο, προς όλους τους γονείς. Σας φαίνεται τυχαίο ότι ενώ η εκπαίδευση έχει τόσα προβλήματα, σκάει ένα ωραίο θέμα όπως η κλήρωση για να ασχοληθούν όλοι οι γονείς με αυτό; Η μόνη σκοπιμότητα που κρύβεται πίσω από αυτό είναι ακριβώς ο αποπροσανατολισμός της κοινής γνώμης. Πέρσι τέτοια εποχή υπήρχε η φημολογία περί δήθεν κατάργησης της πρωινής προσευχής, φέτος βρήκαν κάτι πιο αποτελεσματικό γιατί η συζήτηση τραβάει από το καλοκαίρι και θα συνεχίσει μέχρι την παρέλαση.

 

Δεν αμφιβάλλω ότι ο κάθε γονιός θέλει να επιβραβευτεί το παιδί του για την προσπάθειά του. Κι εγώ σαν εκπαιδευτικός θέλω να επιβραβεύονται όσοι μαθητές προσπαθούν και διακρίνονται σε κάτι, απλώς θα ήθελα αυτό να μην περιλαμβάνει μόνο τα μαθήματα, ή μόνο τις άριστες επιδόσεις, αλλά πχ  και τη βελτίωση ενός μέτριου μαθητή, την οργανωτικότητα κάποιου στην επίλυση προβλημάτων της τάξης, τις καλλιτεχνικές επιδόσεις κλπ. Αυτό είναι μια ευρύτερη συζήτηση. Επί της ουσίας όμως, ας δούμε τι συμβαίνει στην εκπαιδευτική πραγματικότητα: τα σχολεία έχουν πολλά κενά. Στα δημοτικά έγινε προσπάθεια να μη φανεί το πρόβλημα φέτος γιατί η έλλειψη ενός δασκάλου γίνεται ευκολότερα αντιληπτή από τους γονείς, όμως για να γίνει αυτό στερήθηκαν καθηγητές τα παιδιά της δευτεροβάθμιας. Εδώ και χρόνια ο αριθμός των μαθητών ανά τάξη είναι υπερβολικά μεγάλος, με σοβαρές επιπτώσεις στην παρεχόμενη ποιότητα διδασκαλίας. Τα προγράμματα σπουδών, δηλαδή το τι μαθήματα θα κάνουν τα παιδιά, κόβονται και ράβονται ανάλογα με τη διαθεσιμότητα εκπαιδευτικών σε ώρες. Η επιλογή δεύτερης ξένης γλώσσας ουσιαστικά έχει καταργηθεί. Μαθητές καλούνται να αλλάξουν σχολείο για να πάνε κάπου όπου υπάρχει τμήμα ένταξης. Μαθητές ΕΠΑΛ καλούνται να αλλάξουν πόλη για να πάνε στην ειδίκευση που θέλουν να ακολουθήσουν. Να μην μιλήσουμε για την αντιμετώπιση που επιφυλάσσει η ελληνική κοινωνία στους μορφωμένους νέους, οι οποίοι τελικά αναγκάζονται να μεταναστεύσουν στο εξωτερικό ή να δουλεύουν σε χώρους άσχετους με το αντικείμενό τους για εξευτελιστικές αμοιβές. 

 

Αυτά όλα δεν πρόκειται να λυθούν τα επόμενα χρόνια, οι γενιές αυτών των παιδιών δηλαδή έχουν στερηθεί απίστευτες μορφωτικές και επαγγελματικές ευκαιρίες. Μπροστά σε αυτό, το ποιος θα παίρνει τη σημαία ή αν θα δίνονται αριστεία και βραβεία είναι αστείο. Ένα παιδάκι δημοτικού φυσικά δεν μπορεί να το αντιληφθεί αυτό, ούτε χρειάζεται να του καλλιεργήσουμε από τώρα μια απογοήτευση που μπορεί να τον οδηγήσει σε αδιαφορία για τη γνώση και την πρόοδο. Ως μεγάλοι όμως, καλό είναι να τα θυμόμαστε αυτά κάθε φορά που διογκώνουμε τριτεύοντα θέματα της εκπαίδευσης ενώ αγνοούμε τα πρωτεύοντα. 

 

Πολύ ενδιαφέροντα αυτά που λέτε κυρία δασκάλα, μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα να τα συζητήσετε, εδώ συζητάμε κάτι άλλο!

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites

@Mary1976 δεν τα είπαμε εμείς αυτά τα περί αριστείας-ρετσινιάς, αξιότιμος κος Μπαλτάς τα είπε. Όταν λοιπόν ξεστομίζει τέτοια κουβέντα ο Υπουργός Παιδείας της χώρας, από το βήμα της Βουλής, μπορούμε να μιλάμε για αξίες και ιδανικά στην Ελλάδα του 2017; Σαφώς και υπάρχει τάση ισοπέδωσης και αποδόμησης των πάντων! Ειδικά σε ευαίσθητους χώρους, όπως η παιδεία. Τα έγραψε και η @Έσπερος παραπάνω.10 χρόνια πριν, ποιος θα τολμούσε να υπαινιχθεί έστω κάτι τέτοιο, χωρίς να σκάψει τον πολιτικό του λάκκο; Ενώ αυτός θα βγει και θα ξαναβγεί και κανείς δε θα το θυμάται. Ήδη το έχουμε ξεχάσει. 

 

Το θέμα ανθρωπίνων δικαιωμάτων κλπ δε θα το θίξω, για να μην αποπροσανατολιστεί εντελώς η κουβέντα, πάντως διαφωνώ στο ότι διανύουμε μια περίοδο καλή, ως προς αυτό το θέμα.

 

Λες: "Το να μην συμφωνεί κάποιος με τις μαθητικές παρελάσεις ή να θεωρεί ότι κάθε παιδάκι στο δημοτικό θα μπορούσε να γίνει σημαιοφόρος, ανεξαρτήτως βαθμού, δεν σημαίνει ότι δεν αγαπάει την πατρίδα του."

 

Κανείς δεν είπε, δεν υπαινίχθηκε καν, κάτι τέτοιο, ούτε κατά διάνοια. Σεβαστή απόλυτα η αντίθετη άποψη. Διάλογο κάνουμε. Ευελπιστώ να μην έχω προσβάλλει κανέναν, ούτε αισθάνθηκα προσβεβλημένη από κάποιον. 

 

Ούτε λέω ότι είναι κάτι τρομερο η κλήρωση μεταξύ όλων των μαθητών. Τρομερό δεν είναι...άδικο είναι, κατά τη γνώμη μου και προκαλεί περισσότερα προβλήματα, αν υποθέσουμε ότι η αλλαγή έγινε για να λύσει κάποια του παρελθόντος.

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Mary1976 said:

Καλά, είναι υπερβολικό να λέμε ότι οι αξίες σήμερα είναι αυτές ή εκείνες και ότι οι αξίες παλαιότερα ήταν καλύτερες. Μην ξεχνάμε ότι στις μέρες μας τα ανθρώπινα δικαιώματα, τα δικαιώματα των παιδιών, η οικολογία, η προστασία των ζώων είναι τομείς που προστατεύονται πολύ περισσότερο από παλαιότερα.

Άλλος είναι του πατρίς, θρησκεία, οικογένεια, άλλος θεωρεί ότι όπου γης και πατρίς και ότι οι θρησκείες χωρίζουν τους ανθρώπους. Όλες οι απόψεις πρέπει να είναι σεβαστές, εκτός και αν πρόκειται για απόψεις που κηρύττουν το μίσος ή οδηγούν σε εγκληματικές ενέργειες.

Το να μην συμφωνεί κάποιος με τις μαθητικές παρελάσεις ή να θεωρεί ότι κάθε παιδάκι στο δημοτικό θα μπορούσε να γίνει σημαιοφόρος, ανεξαρτήτως βαθμού, δεν σημαίνει ότι δεν αγαπάει την πατρίδα του. Απλά έχει άλλες απόψεις για κάποια θέματα. Εντάξει ως τώρα η σημαία δινόταν στον καλύτερο/η μαθητή/τρια. Ήταν και αυτός ένας τρόπος επιλογής και ένας τρόπος επιβράβευσης του καλύτερου. Ο τρόπος άλλαξε, δεν έγινε και τίποτα τρομερό. Η άποψη ότι όλα τα παιδάκια δικαιούνται να φέρουν τη σημαία του τόπου που γεννήθηκαν ή που ζουν δεν είναι παράλογη. Όπως δεν ήταν και η άποψη ότι οι καλύτεροι μαθητές θα επιλέγονται για τη σημαία. Απλά είναι διαφορετική άποψη.

Άλλωστε βρε κορίτσια για παιδιά του δημοτικού μιλάμε. Παιδιά από 6 έως 12 χρονών. Έχουν χρόνια μπροστά τους και για ανταγωνισμούς και για επιβραβεύσεις και για όλα.

 

Δεν είναι τόσο υπεραπλουστευμένα όσο τα παρουσιάζεις, και θα σου πω την δική μου λογική. Σαφώς και η άποψη ότι όλα τα παιδάκια μπορούν να φέρουν την σημαία δεν είναι παράλογη. Ωστόσο όμως, αφαιρείς το κίνητρο, ένας άριστος μαθητής πέρα από την σημαία, στο παρεθλόν έπαιρνε και επαίνους, ακόμη θυμάμαι πόσο υπερήφανη αισθανόμουν όταν έπαιρνα έναν έπαινο (περιττό να σου πω ότι τα έχουν κορνιζώσει όλα οι δικοί μου). Στο πλαίσιο αυτό λοιπόν της επιβράβευσης υπάρχει και το κίνητρο σε ένα παιδί για να γίνει καλύτερο σε ότι αφορά τις επιδόσεις. Τώρα όμως πάμε στο άλλο άκρο, δηλαδή ότι δεν χρειάζεται να προσπαθήσεις για το καλύτερο, μείνε μέτριος μία ζωή! αυτό θέλω να πω, ότι μας σπρώχνουν προς την μετριότητα την οποία πρέπει να αποδεχτούμε γιατί δεν μπορούμε να γίνουμε καλύτεροι! Και δεν μιλάω για ανταγωνισμό βρε κορίτσια, μιλάω για το να προσπαθείς στην ζωή σου για το καλύτερο όχι για το χειρότερο.

Δυστυχώς στην χώρα που ζούμε όταν μας κυβερνούν άεργοι αυτά είναι τα αποτελέσματα!

  • Μου αρέσει 1

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 3 λεπτά , Lisbet είπε:

@Mary1976 δεν τα είπαμε εμείς αυτά τα περί αριστείας-ρετσινιάς, αξιότιμος κος Μπαλτάς τα είπε. Όταν λοιπόν ξεστομίζει τέτοια κουβέντα ο Υπουργός Παιδείας της χώρας, από το βήμα της Βουλής, μπορούμε να μιλάμε για αξίες και ιδανικά στην Ελλάδα του 2017; Σαφώς και υπάρχει τάση ισοπέδωσης και αποδόμησης των πάντων! Ειδικά σε ευαίσθητους χώρους, όπως η παιδεία. Τα έγραψε και η @Έσπερος παραπάνω.10 χρόνια πριν, ποιος θα τολμούσε να υπαινιχθεί έστω κάτι τέτοιο, χωρίς να σκάψει τον πολιτικό του λάκκο; Ενώ αυτός θα βγει και θα ξαναβγεί και κανείς δε θα το θυμάται. Ήδη το έχουμε ξεχάσει. 

 

Το θέμα ανθρωπίνων δικαιωμάτων κλπ δε θα το θίξω, για να μην αποπροσανατολιστεί εντελώς η κουβέντα, πάντως διαφωνώ στο ότι διανύουμε μια περίοδο καλή, ως προς αυτό το θέμα.

 

Λες: "Το να μην συμφωνεί κάποιος με τις μαθητικές παρελάσεις ή να θεωρεί ότι κάθε παιδάκι στο δημοτικό θα μπορούσε να γίνει σημαιοφόρος, ανεξαρτήτως βαθμού, δεν σημαίνει ότι δεν αγαπάει την πατρίδα του."

 

Κανείς δεν είπε, δεν υπαινίχθηκε καν, κάτι τέτοιο, ούτε κατά διάνοια. Σεβαστή απόλυτα η αντίθετη άποψη. Διάλογο κάνουμε. Ευελπιστώ να μην έχω προσβάλλει κανέναν, ούτε αισθάνθηκα προσβεβλημένη από κάποιον. 

 

Ούτε λέω ότι είναι κάτι τρομερο η κλήρωση μεταξύ όλων των μαθητών. Τρομερό δεν είναι...άδικο είναι, κατά τη γνώμη μου και προκαλεί περισσότερα προβλήματα, αν υποθέσουμε ότι η αλλαγή έγινε για να λύσει κάποια του παρελθόντος.

 

Καλά οι πολιτικοί, διαχρονικά, πετάνε διάφορα άκυρα και μετά από λίγους μήνες κανείς δεν τα θυμάται. Έχουμε ακούσει διάφορα μαργαριτάρια κατά καιρούς! Πάντως όσο θυμάμαι τον εαυτό μου όλο για κρίση αξιών ακούω. Νομίζω ότι όλοι έχουμε μια τάση να εξιδανικεύουμε λίγο το παρελθόν. Σε κάποια πράγματα όμως υπάρχει αδιαμφισβήτητη πρόοδος (σε επίπεδο ιδεών μιλάω), σίγουρα όμως άλλα τα πράγματα είναι χειρότερα. Άλλωστε είναι και τι θεωρεί ο καθένας αποδόμηση και ισοπέδωση. Πχ εγώ θεωρώ πρόβλημα αξιακό το ότι σήμερα όλοι είναι με ένα κινητό στο χέρι και δεν κοιτάζονται πια μεταξύ τους, ότι ενημερώνονται από το internet και όχι από βιβλία, ότι εκθέτουν τα προσωπικά τους σε κοινή θέα στο fb και δεν ξέρουν τι γίνεται μέσα στο σπίτι τους την ίδια ώρα.  Επίσης να μην μιλήσω για το ότι θεωρούμε την πορνογραφία και τη βία ως μέρος της καθημερινότητάς μας. 

Lisbet φυσικά δεν πρόσβαλες κανέναν, είσαι κυρία :) ! κουβέντα κάνουμε. 

πρίν από 5 λεπτά , zaxaroulini είπε:

 

Δεν είναι τόσο υπεραπλουστευμένα όσο τα παρουσιάζεις, και θα σου πω την δική μου λογική. Σαφώς και η άποψη ότι όλα τα παιδάκια μπορούν να φέρουν την σημαία δεν είναι παράλογη. Ωστόσο όμως, αφαιρείς το κίνητρο, ένας άριστος μαθητής πέρα από την σημαία, στο παρεθλόν έπαιρνε και επαίνους, ακόμη θυμάμαι πόσο υπερήφανη αισθανόμουν όταν έπαιρνα έναν έπαινο (περιττό να σου πω ότι τα έχουν κορνιζώσει όλα οι δικοί μου). Στο πλαίσιο αυτό λοιπόν της επιβράβευσης υπάρχει και το κίνητρο σε ένα παιδί για να γίνει καλύτερο σε ότι αφορά τις επιδόσεις. Τώρα όμως πάμε στο άλλο άκρο, δηλαδή ότι δεν χρειάζεται να προσπαθήσεις για το καλύτερο, μείνε μέτριος μία ζωή! αυτό θέλω να πω, ότι μας σπρώχνουν προς την μετριότητα την οποία πρέπει να αποδεχτούμε γιατί δεν μπορούμε να γίνουμε καλύτεροι! Και δεν μιλάω για ανταγωνισμό βρε κορίτσια, μιλάω για το να προσπαθείς στην ζωή σου για το καλύτερο όχι για το χειρότερο.

Δυστυχώς στην χώρα που ζούμε όταν μας κυβερνούν άεργοι αυτά είναι τα αποτελέσματα!

 

Δεν ξέρω, δεν έχω εμπειρία από επαίνους και τέτοια γιατί δεν ήμουν άριστη μαθήτρια ποτέ. Δεν είχα πάρει καν χαμπάρι ότι δίνονταν έπαινοι. Το άκουσα πριν λίγα χρόνια από μία φίλη! Τελείως ούφο δηλαδή από αυτά. Ούτε ποτέ με ενδιέφεραν οι βαθμοί. Μου άρεσε όμως το διάβασμα για αυτό και σπούδασα. Οπότε θεωρώ το προσωπικό κίνητρο καθενός, την ανάγκη για αυτοβελτίωση και εξέλιξη, την περιέργεια, τη φιλομάθεια, σπουδαιότερο κίνητρο. Βέβαια αυτό δεν σημαίνει ότι αυτό λειτουργεί για όλους. Σαφώς κάποιοι άνθρωποι χρειάζονται επιβεβαίωση, ένα μπράβο για τις προσπάθειές τους, ειδικά τα μικρά παιδιά, οπότε καταλαβαίνω πως το λες. Απλά καταλαβαίνω και την άλλη άποψη που λέει ότι μερικές φορές αυτός ο διαχωρισμός καλών και κακών μαθητών στις μικρές ηλικίες μπορεί να κολλήσει μια "ρετσινιά", δανειζόμενη τη φράση του αξιότιμου κου Υπουργού (βεβαίως - βεβαίως :) ), στα παιδάκια που για τον α ή β λόγο δεν είναι καλοί μαθητές, να τα απογοητεύσει. Δηλαδή να αποδεχτούν ότι δεν μπορούν να προσπαθήσουν για κάτι καλύτερο γιατί ήδη τους έχουν χαρακτηρίσει κακούς μαθητές. 

 

Βρε τι έπαθα σήμερα, είπα να πάρω άδεια να κάτσω σπίτι για να κάνω καμια δουλειά και εγώ έστειλα το παιδί παιδικό και κόλλησα με τη συζήτηση εδώ!!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, vtgian said:

@Lisbet συμφωνώ ότι ο γιος σου δεν θα πρέπει να κάνει καμία υποχώρηση, αυτός είναι ο κανονισμός, αυτός ακολουθείται. Πόσο μάλλον όταν ο ίδιος δεν θέλει να υποχωρήσει. Και δεν είναι θέμα αν το εν λόγω κορίτσι πρέπει κάποτε να ακούσει κανά όχι από άντρα (τι εννοείς @ΑΝΝΑ24; γιατί αυτή η φυλετική διαφοροποίηση; ελπίζω χιούμορ μόνο), όσο το ότι θα πρέπει γενικά να σέβεται κάποιους κανόνες. Στις μαμάδες μη δίνεις σημασία, από "καλοπροαίρετες" άλλο τίποτα!

 

Επειδή πολλά αναφέρθηκαν περι αριστείας κλπ να ρωτήσω κάτι με το κοντό μου το μυαλό; Κάποια στιγμή, με πολύ διαφορετικές συνθήκες από τις σημερινές, αποφασίστηκε ότι μόνο ο άριστος μαθητής έχει δικαίωμα να κρατά σημαία. Να σημειώσω ότι τότε η διαγωγή ενός μαθητή έπαιζε πολύ μεγάλο ρόλο στην αξιολόγησή του. Τι σημαίνει αυτό, ότι είναι απαράβατος κανόνας εφ'όρου ζωής; Δεν αλλάζουν οι συνθήκες; Στη δική μας ταξή στο δημοτικό σημαιοφόρος επιλέχθηκε η κόρη της κολλητής της δασκάλας, καλή μαθήτρια αλλά με μια δασκάλα που δείχνει την προτίμησή της στο παιδί και κάνει τα στραβά μάτια σε πολλά θέματα, ξεκάθαρα. Επίσης, με κριτήριο μόνο την απόδοση ο σημαιοφόρος θα μπορούσε ταυτόχρονα να είναι και πολύ κακός χαρακτήρας, αγενής, ειρωνικός, μη συμμετοχικός. Το να σηκώσει ένα εθνικό σύμβολο ένας τέτοιος χαρακτήρας το θεωρείτε σεβασμό προς την ιστορία; Τι μας ενδιαφέρει περισσότερο, οι τύποι ή η ουσία; το παιδί που είναι πραγματικά παράδειγμα χαρακτήρα σε σχέση με την τάξη αλλά και με τους συμμαθητές του αλλά όχι άριστο, θα προσβάλει τη σημαία αν την κληρωθεί, ενώ το κακότροπο άριστο όχι; (δεν υποστηρίζω ότι η κλήρωση λύνει το θέμα, καθώς και πάλι μπορεί να μη σημαίνει τίποτα στα χέρια αυτού που θα κληρωθεί. Αλλά ούτε η αριστεία στα μαθήματα ως μοναδικό κριτήριο δίνει στο σύμβολο με τον σεβασμό που του οφείλεται νομίζω. Εφόσον μας ενδιαφέρει πραγματικά το νόημα πίσω από το σύμβολο. Το κίνητρο για την αριστεία είναι η αγάπη για την μάθηση και την προσωπική εξέλιξη, όχι ένα σύμβολο.

 

Δεν μιλάμε για δικαιώματα, αυτό δεν μπορεί να γίνει κατανοητό, πως να το γράψω καλέ να το καταλάβετε? :)

μιλάμε για μία τιμή και μία επιβράβευση στον καλύτερο, για αυτό μιλάμε! Και για πολλά άλλα που κρύβονται από πίσω αλλά θα ξεφύγουμε από το θέμα!

Απλώς ο καλύτερος, ο άριστος ενοχλεί, αυτό λέμε!

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Lisbet είπε:

 

Έχεις δίκιο, κι εγώ θεωρώ το θέμα που δημιουργήθηκε με την κλήρωση προβοκατόρικο και μεθοδευμένο. Μπαίνω όμως στη διαδικασία να ασχοληθώ γιατί το παιδί μου κι εγώ γινόμαστε αντικείμενο αρνητικού σχολιασμού άνευ λόγου και αιτίας και μάλιστα από άτομα από τα οποία θα περίμενες ένα κάποιο επίπεδο.

 

Να σημειώσω εδώ ότι η μαμά της αναπληρώτριας δεν έχει ασχοληθεί καθόλου με το θέμα, προς τιμήν της. Ελπίζω να μη με εκπλήξει δυσάρεστα μετά την 1η παρέλαση.

 

Πάντως σίγουρα δε θα έμπαινα στη διαδικασία να ασχοληθώ, αν το παιδί μου, παρότι άριστο, δεν είχε κληρωθεί, γιατί οι περισσότεροι γι' αυτό φωνάζουν. 

 

Θέλω να πω κάτι όμως για τα πρωτεύοντα ζητήματα της εκπαίδευσης: αισθάνομαι ότι έχουμε πέσει σε μια αδράνεια, γιατί βλέπουμε ότι οι όποιες αντιδράσεις πέφτουν στο κενό. Με τι διάθεση να ασχοληθείς, όταν ξέρεις ότι άλλοι παίρνουν τις αποφάσεις κι ότι η γνώμη σου δε μετράει πουθενά;

 

 

 

Προς θεού, δεν είπα ότι κάνετε λάθος να προβληματίζεστε φια τη συμπεριφορά απέναντι στο παιδί σας, αυτό είναι ένα πολύ σοβαρό θέμα. Είναι από τα θέματα για τα οποία θα έπρεπε να ενημερωθούν οι δάσκαλοι και να κάνουν μια συζήτηση στα παιδιά για το τι σημαίνει ανταγωνισμός, άμιλλα, ήθος και ποιο είναι το νόημα του να κρατάς το σύμβολο της χώρας σου και τι ευθύνες φέρνει, όπως και για το τη σημασία του να είναι κανείς άριστος στο ήθος. Κανονικά βέβαια αυτά θα έπρεπε να λέγονται πριν και όχι μετά το οποιοδήποτε συμβάν. 

 

Την παρένθεση που έκανα, η οποία θεωρήθηκε και ενοχλητική και περιττή οπότε ζητώ συγγνώμη, την έκανα γιατί ούτως ή άλλως η κουβέντα είχε πάει και σε άλλα θέματα πέραν του συγκεκριμένου περιστατικού.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Mary1976 said:

 

Καλά οι πολιτικοί, διαχρονικά, πετάνε διάφορα άκυρα και μετά από λίγους μήνες κανείς δεν τα θυμάται. Έχουμε ακούσει διάφορα μαργαριτάρια κατά καιρούς! Πάντως όσο θυμάμαι τον εαυτό μου όλο για κρίση αξιών ακούω. Νομίζω ότι όλοι έχουμε μια τάση να εξιδανικεύουμε λίγο το παρελθόν. Σε κάποια πράγματα όμως υπάρχει αδιαμφισβήτητη πρόοδος (σε επίπεδο ιδεών μιλάω), σίγουρα όμως άλλα τα πράγματα είναι χειρότερα. Άλλωστε είναι και τι θεωρεί ο καθένας αποδόμηση και ισοπέδωση. Πχ εγώ θεωρώ πρόβλημα αξιακό το ότι σήμερα όλοι είναι με ένα κινητό στο χέρι και δεν κοιτάζονται πια μεταξύ τους, ότι ενημερώνονται από το internet και όχι από βιβλία, ότι εκθέτουν τα προσωπικά τους σε κοινή θέα στο fb και δεν ξέρουν τι γίνεται μέσα στο σπίτι τους την ίδια ώρα.  Επίσης να μην μιλήσω για το ότι θεωρούμε την πορνογραφία και τη βία ως μέρος της καθημερινότητάς μας. 

Lisbet φυσικά δεν πρόσβαλες κανέναν, είσαι κυρία :) ! κουβέντα κάνουμε. 

 

Αχ μην πιάσουμε την κουβέντα για τα κινητά :) για μέσα στο σχολείο μιλάω, αλλά και εκεί θα μας μιλήσουν κάποιοι για δικαιώματα, λες και η μανούλα μου δεν με έβρισκε εμένα όποτε ήθελε να με βρει, έπρεπε να έχω το iphone, αυτά όμως τον κύριο Μπαλτά δεν τον πειράζουν στο σχολείο το ποιος θα σηκώνει την σημαία λόγω ιδεοληψίας έβαλε προτεραιότητα. Και για να μην νομίσετε ότι είμαι και κατά της τεχνολογίας (πως δεν γίνομαι κατανοητή δεν μπορώ να καταλάβω) μιλάω για τα γυμνασιόπαιδα που χρησιμοποιούν το κινητό στο σχολείο για άλλους λόγους και όχι για να τους βρίσκουν οι γονείς.

Τεσπα ξεφύγαμε από το θέμα, lisbet εγώ σου είπα την άποψή μου για το θέμα σου!

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 24 λεπτά , Αννα 35 είπε:

 

ο σοβαρότερα θέματα που διαπραγματεύεται, κατά τη δική μου γνώμη, η παρούσα ανάρτηση είναι: α) η αυτοπεποίθηση και το θάρρος που πρέπει να έχει το παιδί προκειμένου να υποστηρίζει τη γνώμη του και β) το πως καλλιεργείται από το σχολείο και την οικογένεια η αξία της ευγενούς άμιλλας.

 

Προφανώς και όλοι οι γονείς επιθυμούμενα βλέπουμε τα παιδιά μας να διακρίνονται και να επιτυγχάνουν τόσο ακαδημαϊκά, όσο και σε λοιπές δραστηριότητες. Καθήκον μας, ωστόσο δεν είναι μόνο το να συγχαίρουμε και να συγκινούμαστε, αλλά και να τα βοηθούμε να διαχειρίζονται αποτυχίες και να τα παροτρύνουμε μέσα από αυτές να γίνονται καλύτερα. Θέλει μεγάλο μεγαλείο ψυχής να χαίρεσαι με την επιτυχία του άλλου και νομίζω, ότι η βοήθεια στην κατάκτηση αυτής της ικανότητας είναι ένα από τα μεγαλύτερα δώρα που μπορούμε να κάνουμε στα παιδιά μας, τόσο οι γονείς, όσο και οι εκπαιδευτικοί.

 

Ειναι οντως απο τα μεγαλυτερα  δωρα που δεν καλλιεργουνται ευκολα με λογια αλλα μεταφερονται απο την δικη μας σταση ζωης και τις  δικες μας  εμπειριες. 

 

Μονο ετσι   θα δημιουργησουμε πετυχημενους και  κυριως ευτυχισμενους ενηλικες.

 

Επεξεργάστηκαν by ΛΕΜΟΝΙΑ2
  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Vgtian, βρες μου ένα λογικό λόγο που θα έκανα φυλετική διαφοροποίηση, όσο βλήμα κι αν ήμουν. Εννοείται ήταν πλάκα!

  • Μου αρέσει 1

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΝΝΑ24 είπε:

Vgtian, βρες μου ένα λογικό λόγο που θα έκανα φυλετική διαφοροποίηση, όσο βλήμα κι αν ήμουν. Εννοείται ήταν πλάκα!

 

Ουφ, ευτυχώς! Σκιάχτηκα για μια στιγμή :-D :-D :-D 

 

(δε σε είχα βρε Άννα για εκεί αλλά με τόσα που γράφονται ποτέ δεν ξέρεις...)

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, πολλά έχουν δει τα μάτια μου...

 

Για να μη βγω και off topic, αν και δεν έχω προλάβει να διαβάσω όλα τα παραπάνω, θέλω να πω ότι καλό είναι οι μαμάδες φέτος συμφωνούν/διαφωνούν να σταθούν λίγο διακριτικά. Από τη στιγμή που αυτή είναι η οδηγία του Υπουργείου (το οποίο προσπαθώ να δω μόνο σα θεσμό, ξενχώντας ποιοί έχουν περάσει από κει μέσα :mad:) δεν υπάρχει λόγος να στριφογυρίζουν γύρω από το θέμα και να πληγώνουν παιδάκια. Όποιος κληρώθηκε, θα πάρει τη σημαία, τέλος.

 

*Όταν ήμουν Πέμπτη Δημοτικού κάναμε κλήρωση για τη σημαία και τους παραστάτες μέσα στην τάξη, δεν ξέρω γιατί. Αφού βγήκαν όποιοι βγήκαν, ο δάσκαλος ξύνισε και διέδιδε (το είπε και μέσα στην τάξη) ότι δεν ήταν ευχαριστημένος με τα αποτελέσματα :confused::confused:. Έδωσε φυσικά και τροφή στις αιώνιες μαμάδες για τα γνωστά. Σας πληροφορώ, ακόμα δεν μου έχουν περάσει τα νεύρα για την αδικία, μαράθηκαν τα παιδιά που κληρώθηκαν. Δεν ήμουν ανάμεσα, αλλά ήταν άσχημο, άδικο και άγριο.

Στο όνομα λοιπόν του Λευτέρη, του Μιχάλη, της Μαρίας και των άλλων 3 συμμαθητών μου που δε θυμάμαι πια, σας εκλιπαρώ, αν τύχει στο σχολείο σας γκρίνια και κουτσομπολιό, μη συμβάλλετε. Είναι πολύ κρίμα!

  • Μου αρέσει 3

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, zaxaroulini είπε:

 

Δεν μιλάμε για δικαιώματα, αυτό δεν μπορεί να γίνει κατανοητό, πως να το γράψω καλέ να το καταλάβετε? :)

μιλάμε για μία τιμή και μία επιβράβευση στον καλύτερο, για αυτό μιλάμε! Και για πολλά άλλα που κρύβονται από πίσω αλλά θα ξεφύγουμε από το θέμα!

Απλώς ο καλύτερος, ο άριστος ενοχλεί, αυτό λέμε!

 

Εγώ δεν κατάλαβα κάτι τέτοιο. Αυτό που εγώ διάβασα ήταν ότι έγινε μία κλήρωση. Ενα από τα παιδιά που έτυχε να είναι και καλος μαθητής (δηλαδή ένα από αρκετά παιδάκια) έγινε σημαιοφόρος για 2 παρελάσεις. Ενα άλλο παιδάκι του ζήτησε να κρατήσει και αυτό τη σημαία.

Αντί οι γονείς (και του σημαιοφόρου και των άλλων μαθητών) να δουν πώς θα διδάξουν τα παιδιά να διαχειρίζονται τέτοιες καταστάσεις μεταξύ τους και να τα βοηθήσουν να γίνουν λίγο πιο υπέυθυνα και ώριμα (π.χ να τα παροτρύνουν να συζητήσουν μεταξύ τους και με το δάσκαλο) το όλο σκηνικό πήρε διαστάσεις κουτσομπολιού, που αν μη τι άλλο και τη σημαία και την παρέλαση προσβάλουν.

Αν έπρεπε κάτι να με ανησυχήσει αν ήμουν εμπλεκόμενος γονιός σε αυτη τη διαδικασία, θα ήταν γιατί να υπάρχει ένα "κύμα" διαμαρτυριών "εναντίον" του παιδιού μου και μάλιστα από απλούς παρατηρητές. Η απάντηση γιατί "όλοι ζηλεύουν" σίγουρα δεν είναι η σωστή. Επίσης θα με ανησυχούσε προσωπικά αν το παιδί μου τελειώνοντας το Δημοτικό πια δεν είχε την ωριμότητα να διαχειριστεί μία τέτοια κατάσταση, με οποιοδήποτε τρόπο επέλεγε το ίδιο.

 

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Μπηκα στον πειρασμο να απαντησω, ουσα κι εγω σημαιοφορος, πριν καποια χρονια, ποσα δε λεμε...:-)

Κακα τα ψεμματα η σημαια τοτε- δεν ξερω αν αλλαξαν τοσο τα πραγματα- ηταν θεμα γοητρου, εφε και καμια σχεση δεν ειχε με επιβραβευση. Οταν ξερεις οτι αυτη η σημαια εχει κοστισει στους γονεις σου στερησεις για να τα δωσουν σε φροντιστηρια και αλλα, που δε σου τα παρειχε η δημοσια παιδεια- σε αυτη την κατηγορια ανηκα και ανηκω- η σημαια απλα σου φαινοταν μια κοροιδια. Καμια ευγενης αμιλλα δεν καλλιεργουνταν, και ακομη περισσοτερο σημερα, αυτο που καλλιεργειται ειναι ο νομος της ζουγκλας. Οταν γραφετε και αυτα για μαμαδες που ξεκατινιαζονται και επικαλουνται συμπαθεια καθηγητων, καταλαβαινω για τι επιπεδο μιλαμε...

Εγω απλα ειχα την παροτρυνση να κανω ο,τι καλυτερο μπορω και τελος. Δεν κυνηγαμε τη φιλοφρονηση, την επιδειξη και ολα αυτα- το κανουμε για να γινουμε καλυτεροι εμεις, να εχουμε οσο πιο ολοπλευρη μορφωση γινεται. Αυτη την αφελη διαπαιδαγωγηση ειχα και ομολογω μου εμεινε ως τωρα.

Αλλα. Φυσικα πηρα τη σημαια γιατι καταρχας ημουν κοντη και αν εμπαινα με το "πληθος", θα ημουν τελευταια σειρα! Χι χι.

Περυσι που ηταν η ανιψια μου σημαιοφορος- ψηλη αυτη- ενιωθε το ιδιο, δεν τρελαθηκε κιολας, αλλα απο το να ειναι πισω, καλυτερα να ειναι μπροστα.

Δε συμφωνω με την κληρωση, αλλα μην παρουσιαζουμε και το προηγουμενο συστημα οπως θελουμε, υπηρξατε κι εσεις παιδια και θυμοσαστε.

Την πραγματικη σημαια τη σηκωνουμε στην καθημερινοτητα, βοηθωντας εναν ανθρωπο, ενα παιδι, εναν απληρωτο εργαζομενο, διεκδικωντας κατι για ολους τους συμπατριωτες μας, αφου ειμαστε τοσο πατριωτες.

Και στην προκειμενη περιπτωση, δεν τιθεται θεμα να δωσει το παιδακι τη σημαια, αφου κληρωθηκε, εκτος αν επικαλεστει ασθενεια εκεινη τη μερα και την παρει η αναπληρωτρια.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, ΑΡΓΚ said:

Αν και οι περισσότερες χώρες δεν εχουν μαθητικές παρελάσεις, αυτή είναι παρέλαση από τη Νορβηγία:

Related image

 

Related image

 

Δε ξέρω για εσάς, αλλά εμένα αυτή η εικόνα των μικρών παιδιών που παρελαύνουν όλα με μία σημαία, μου άρεσε πάρα πολύ. Οπως και η χαρά και η περηφάνια στα πρόσωπά τους, που εδώ νομίζω τόσο μαζικά δεν την έχω δει ποτέ.

Στο θέμα των μαθητικών επιδόσεων, σε παγκόσμιο επίπεδο οι μικροί Νορβηγοί κατατάσσονται στη θέσε 22 στην κατανόηση κειμένου και στην 30η στα μαθηματικά, όταν τα Ελληνόπουλα αντίστοιχα στην 40η στην κατανόηση κειμένου και δεν εμφανίζονται καν στο top-40 παγκοσμίως στα μαθηαμτικά. Αρα ό,τι και αν είναι αυτό που μας λείπει στην παιδεία, δεν έχει να κάνει σίγουρα με το ποιος θα κρατά τη σημαία ως κινητρο.

Η σημαια δεν είναι ουτε δειγμα πατριωτισμου ουτε κινητρο για να διαβαζουν οι μαθητες.ειναι ένα ειδος επιβράβευσης του σχολειου απέναντι στους καλους μαθητες....που μη γελιομαστε ...στο 99% είναι και παιδια με σωστη συμπεριφορά.Δεν εχω συναντησει παιδι αριστο στα μαθηματα με ασχημη συμπεριφορά.

 

ΤΣαφεστατα φαινεται η χαρα στα προσωπα των παιδιων...είναι εξαλλου παιδακια μικρης ηλικιας.Και στην Ελλαδα τα νηπιακια που κανουν παρελαση στην αυλη του σχολειου και κρατανε όλα σημαιουλες το ιδιο χαρούμενα είναι.Το να λεμε όμως το πως φαινεται από τη φωτογραφια η περηφανια τους που μαζικα δε την εχουμε ξαναδει λιγο υπερβολικο μου κανει.Και στις δικες μας παρελασεις υπαρχουν μαθητες που παρελαυνουν λες και βαριούνται που ζουν..στην πλειοψηφια του μαθητες με κακες επιδοσεις οι οποιοι μη σου πω το θεωρουν και ντροπη να κανουν παρελαση.Υπαρχουν όμως και πολλοι μαθητες οι οποιοι παρελαύνων και περήφανοι και καμαρωτοι.και δε μιλαω για πενταχρονα και εξαχρονα όπως αυτά της φωτογραφια .Τα πενταχρονα ειτε σημαια τους εδιναν να κρατησουν ειτε μπαλονι τον ιδιο ενθουσιασμο θα εδειχναν.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , Niki81 είπε:

Η σημαια δεν είναι ουτε δειγμα πατριωτισμου ουτε κινητρο για να διαβαζουν οι μαθητες.ειναι ένα ειδος επιβράβευσης του σχολειου απέναντι στους καλους μαθητες....που μη γελιομαστε ...στο 99% είναι και παιδια με σωστη συμπεριφορά.Δεν εχω συναντησει παιδι αριστο στα μαθηματα με ασχημη συμπεριφορά.

 

ΤΣαφεστατα φαινεται η χαρα στα προσωπα των παιδιων...είναι εξαλλου παιδακια μικρης ηλικιας.Και στην Ελλαδα τα νηπιακια που κανουν παρελαση στην αυλη του σχολειου και κρατανε όλα σημαιουλες το ιδιο χαρούμενα είναι.Το να λεμε όμως το πως φαινεται από τη φωτογραφια η περηφανια τους που μαζικα δε την εχουμε ξαναδει λιγο υπερβολικο μου κανει.Και στις δικες μας παρελασεις υπαρχουν μαθητες που παρελαυνουν λες και βαριούνται που ζουν..στην πλειοψηφια του μαθητες με κακες επιδοσεις οι οποιοι μη σου πω το θεωρουν και ντροπη να κανουν παρελαση.Υπαρχουν όμως και πολλοι μαθητες οι οποιοι παρελαύνων και περήφανοι και καμαρωτοι.και δε μιλαω για πενταχρονα και εξαχρονα όπως αυτά της φωτογραφια .Τα πενταχρονα ειτε σημαια τους εδιναν να κρατησουν ειτε μπαλονι τον ιδιο ενθουσιασμο θα εδειχναν.

 

Eξαρτάται πώς ορίζεται η καλή συμπεριφορά. Εχω συναντήσει μαθητές εξυπνότατους (και δικούς μου και των παιδιών μου) που επειδή ήταν "άτακτοι" αυτό κατεβαζε τους βαθμούς του από πολλούς καθηγητές, μιας και απλά δεν τους συμπαθούσαν. Συχνά αυτό που το σχολείο επιβραβεύει είναι η ήσυχη και μελετηρή μετριότητα και ο παπαγαλισμος. Οχι πάντα, αλλά συμβαίνουν και αυτά. Πολλοί καθηγητές και δάσκαλοι ένα παιδί εξυπνότερο από τους ίδιους ή με κριτική σκέψη δεν εχουν ιδεά πως να το χειριστούν, οπότε απλά το τιμωρούν.

 

Πάντως αυτό που λες με τα μικρά παιδάκια και τον ενθουσιασμό, συμφωνώ μεν, αλλά από την άλλη είναι κρίμα σιγά σιγά να τον σκοτώνει το σύστημα ακόμα και σε θέματα της αγάπης για την πατρίδα τους. Ειναι μεγάλη κουβέντα το πώς λύνεται μεν, αλλά από τα 6-7 και μετά οι περισσότερες εκδηλώσεις για τις εθνικές γιορτές για τα περισσότερα παιδιά ειναι απλά βαρετή αγγαρεία. Καμιά φορά βρίσκεται και ένας φωτισμένος δάσκαλος να τους βαλει να κάνουν κάτι δημιουργικό και να συμμετάσχουν όλοι, και εκεί είναι πραγματικά εντυπωσιακή η αλλαγή. Πέρσι στο σχολείο της κόρης μου ανέβασαν ένα έργο το οποίο προετοίμαζαν μήνες, και είναι η πρωτη φορά που είδα 13χρονα να δείχνουν ενθουσιασμό σα σύνολο για εθνική γιορτή, αντί απλά να παρελαύνουν βαριεστημένα. Να επισημάνω ότι και παλιά και τώρα, αν δεν υπήρχε η απειλή των απουσιών, μπορεί στα γυμνάσια και λύκεια ούτε οι παραστάτες να μην πήγαιναν.

 

 

 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...