Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σημαία


Recommended Posts

On 10/20/2017 at 4:08 PM, ΑΡΓΚ said:

 

Αν και φεύγουμε τελείως από το θέμα, το πρόβλημα είναι ένας συνδυασμός παντελούς έλλειψης επαγγελματικού προσανατολισμού από το σχολείο και το κράτος (π.χ. κάθε χωριό και τμήμα ΑΕΙ/ΤΕΙ χωρίς καμία λογική στο τι πτυχιούχοι όντως χρειάζονται) αλλά και από τους γονείς, που σπρώχνουν το παιδί να γίνει φοιτητής σε μία σχολή με κριτήριο το πού θα μπορέσει να περάσει με βάση τις επιδόσεις του στο σχολείο και όχι οτι το έχει ψάξει και επιλέξει με κριτήτια ενήλικια (επαγγελματικά, από πλευράς ενδιαφέροντος, έστω γενικής καλλιέργειας).

Κι εγώ είμαι λίγο εκτός κλίματος της συζήτησης τώρα, απλά ήθελα να σου γράψω επειδή τώρα το είδα! Συμφωνώ 100% και εννοείται πως ισχύουν όλα αυτά για τους γονείς. Αλλά βλέπεις και νέους που πραγματικά τους άρεσε αυτό που σπούδασαν και ήθελαν να κάνουν κάτι επαγγελματικό πάνω σε αυτό, να μην μπορούν γιατί απλώς δεν υπάρχουν θέσεις. Σε αυτό φταίει το άλλο που λες, ότι χωρίς να υπάρχει η ανάλογη ζήτηση, υπάρχει μεγάλη προσφορά πτυχιούχων (πολλών βέβαια χωρίς να θέλουν να το αξιοποιήσουν επαγγελματικά επειδή ακριβώς μπήκαν στις σχολές με τον τρόπο που είπες, αλλά και ήδη οι "συνειδητοποιημένοι" είναι τόσοι πολλοί που είναι αδύνατον να βρουν κάτι). Αλλά όπως είπες, ξεφύγαμε από το θέμα, και έχουν κάποιες κοπέλες πιο σχετικό thread με τίτλο "απαγορευμένη εκπαίδευση", σε αυτό εδώ συζητούν άλλα τώρα και απάντησα κάπως άσχετα αλλά τώρα είδα το μήνυμά σου! Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 237
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, Lisbet είπε:

 

Εγώ που το είχα, πιάνομαι; Ή πρέπει να συμπληρωθεί εικοσάδα για να μετρήσει;

 

 

Σκεφτόσουν εκεί στα 11-12 "τι να κάνω τώρα για να τιμήσω τους νεκρούς του 1821; Α ναι, θα παρελασω;" Οχι αν εκ των υστέρων ως ενήλικας το σκέφτεσαι έτσι, αλλά έκανες αυτό το συλλογισμό τότε; Οχι σου τον είπαν, το είδες σαν χρέος, τιμή κλπ, αλλά ειδικα συνέδεες ως παιδί την παρελαση με τους πεσόντες των πολέμων;

Και ήρθε τώρα το παιδί σου και είπε "μαμά νομίζω ως σημαιοφόρος θα τιμήσω τους πεσόντες των απελευθερωτικών πολέμων, και καλύτερα να είμαι εγώ γιατί η συμμαθήτριά μου δεν θα τους τιμήσει εξίσου";

 

Τώρα να πω ότι τα πιστεύω όλα αυτά, δε θέλω να πω και ψέματα...

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Lisbet είπε:

 

Εγώ που το είχα, πιάνομαι; Ή πρέπει να συμπληρωθεί εικοσάδα για να μετρήσει;

 

Υπάρχουν μαθητές δεξιοί κι αριστεροί; Δεν το είχα υπόψιν.

 

 

Επειδή έχω την αίσθηση ότι γράφεις σε πρώτο πληθυντικό, αλλά μας απευθύνεσαι σε δεύτερο, θα μπορούσες να μας πεις τι κάνεις εσύ για όλα αυτά;

 

 

1)Ποια η προβληματική διάσταση του θεσμού των μαθητικών παρελάσεων, κατά την άποψή σου;

 

2)Ποιες οι δικές σου ενέργειες ή, έστω, προτάσεις, για να επιτευχθούν αυτοί οι ευγενείς και ανώτεροι στόχοι (δεν ειρωνεύομαι) που θέτεις; Όταν εσύ, προσωπικά, μπαίνεις "στη θέση του πολίτη, του κοινωνού που ενδιαφέρεται για το συνολικό καλό της κοινωνίας στοχεύοντας στο συνανήκειν, όχι μόνο στην εξέλιξη και πρόοδο του παιδιού σου", όπως πολύ ωραία το έθεσες, τι ακριβώς κάνεις γι' αυτό; Επαναλαμβάνω πως ρωτάω με ειλικρινές ενδιαφέρον, 

 

3)Σε τι θα βοηθήσει η κατάργηση του θεσμού της μαθητικής παρέλασης, στην κακή συμπεριφορά των σημερινών μαθητών; Πώς ακριβώς μια τέτοια κίνηση θα συμβάλλει θετικά στη βελτίωση του ήθους τους;

 

1)Έχω ήδη απαντήσει στο πρώτο ποστ.

 

2)Σκοπός μου δεν είναι να αναθρέψω ένα παιδί διδάσκοντάς του τις δικές μου αντιλήψεις και ιδεολογίες αλλά να φροντίσω να του δώσω τα εφόδια δια μέσου της συμπεριφοράς μου ώστε να αποκτήσει το δικό του άξονα και να δημιουργήσει τη δική του προσωπικότητα. Η συνεκτικότητα των διαφορετικών απόψεων και πεποιθήσεων (όπως καλή ώρα συζητάμε), η ειλικρίνεια, το δικαίωμα της αποφασιστικότητας, το δικαίωμα στην αποτυχία, ακόμα και το δικαίωμα στη δυστυχία,  είναι μερικά από τα εφόδια που θα ήθελα να προσφέρω στο παιδί μου. Είναι επίσης χαρακτηριστικά στοιχεία των περισσότερων ανθρώπων και η ταυτοποίηση τους δηλώνει και την αναγνώριση αυτών των στοιχείων. Κατά αυτό το τρόπο αν η κόρη μου είναι καλή, μέτρια ή κακή μαθήτρια να είναι σε θέση να αναγνωρίζει τόσο τις επιτυχίες όσο και τις αποτυχίες είτε είναι δικές της είτε των άλλων παιδιών, ώστε να μη κρίνει εκ του ασφαλούς. Αυτό αγαπητή Lisbet είναι για μένα το συνανήκειν μία σφαιρική προσέγγιση της γονεϊκότητας που δίνει έμφαση στην συναισθηματική νοημοσύνη και έχω πολύ δρόμο ακόμα να διανύσω μέχρι να καταφέρω να πω ότι βρίσκομαι στη σωστή κατεύθυνση.

 

3)Εγώ δεν είπα οτί η κατάργηση των μαθητικών παρελάσεων θα συμβάλει στη βελτίωση του ήθους των μαθητών, αλλά ότι δεν προσφέρουν τίποτα σε σχέση με την τιμή, το σεβασμό και την αξία  του εορτασμού και εξήγησα και τους λόγους.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, krakenaki είπε:

 

1)Έχω ήδη απαντήσει στο πρώτο ποστ.

 

2)Σκοπός μου δεν είναι να αναθρέψω ένα παιδί διδάσκοντάς του τις δικές μου αντιλήψεις και ιδεολογίες αλλά να φροντίσω να του δώσω τα εφόδια δια μέσου της συμπεριφοράς μου ώστε να αποκτήσει το δικό του άξονα και να δημιουργήσει τη δική του προσωπικότητα. Η συνεκτικότητα των διαφορετικών απόψεων και πεποιθήσεων (όπως καλή ώρα συζητάμε), η ειλικρίνεια, το δικαίωμα της αποφασιστικότητας, το δικαίωμα στην αποτυχία, ακόμα και το δικαίωμα στη δυστυχία,  είναι μερικά από τα εφόδια που θα ήθελα να προσφέρω στο παιδί μου. Είναι επίσης χαρακτηριστικά στοιχεία των περισσότερων ανθρώπων και η ταυτοποίηση τους δηλώνει και την αναγνώριση αυτών των στοιχείων. Κατά αυτό το τρόπο αν η κόρη μου είναι καλή, μέτρια ή κακή μαθήτρια να είναι σε θέση να αναγνωρίζει τόσο τις επιτυχίες όσο και τις αποτυχίες είτε είναι δικές της είτε των άλλων παιδιών, ώστε να μη κρίνει εκ του ασφαλούς. Αυτό αγαπητή Lisbet είναι για μένα το συνανήκειν μία σφαιρική προσέγγιση της γονεϊκότητας που δίνει έμφαση στην συναισθηματική νοημοσύνη και έχω πολύ δρόμο ακόμα να διανύσω μέχρι να καταφέρω να πω ότι βρίσκομαι στη σωστή κατεύθυνση.

 

3)Εγώ δεν είπα οτί η κατάργηση των μαθητικών παρελάσεων θα συμβάλει στη βελτίωση του ήθους των μαθητών, αλλά ότι δεν προσφέρουν τίποτα σε σχέση με την τιμή, το σεβασμό και την αξία  του εορτασμού και εξήγησα και τους λόγους.

 

1)Με συγχωρείς, δεν το είδα. Θα πάω πίσω να ξαναδιαβάσω.

 

2)Επομένως, ό,τι προσπαθείς να κάνεις, το προσπαθείς μέσω του δικού σου παιδιού. Το λέω αυτό, γιατί έτσι όπως τα γράφετε, εσύ, η @Sentir...natureza και μερικές ακόμα, δίνετε την εντύπωση ότι παλεύετε νυχθημερόν για τη βελτίωση του κοινωνικού συνόλου με έναν άλλο τρόπο κι αναρωτιόμουν ποιος μπορει να είναι αυτός (και μάλιστα εισέπραττα ταυτόχρονα τη μομφή ότι το ίδι θα έπρεπε να κάνουμε όλοι, αλλά δεν το κάνουμε, γιατί επιλέγουμε να ασχολούμαστε με πιο επουσιώδη κι ευτελή θέματα).

 

Όπως πχ η @erin0000 που μας καλούσε σε ξεσηκωμό για την αξιολόγηση, το εργασιακό περιβάλλον των δασκάλων, το σχολικό περιβάλλον των μαθητών κλπ (όλα δίκαια και λογικά αιτήματα, με τα οποία συμφωνώ απόλυτα) κι όταν τη ρώτησα τι κανει η ίδια γι' αυτά (γιατί εγώ θεωρώ πως ό,τι περνούσε από το χέρι μου το έκανα, μέσω του συλλόγου γονέων και κηδεμόνων, αλλά μπορεί κάτι να μου διαφευγει), μου απάντησε "Προσπαθώ να αφυπνίζω τους γύρω μου"...το οποίο και άφησα ασχολίαστο. 

 

3)ΟΚ σεβαστή η άποψή σου, με την οποία, όμως, διαφωνώ. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Lisbet είπε:

2)Επομένως, ό,τι προσπαθείς να κάνεις, το προσπαθείς μέσω του δικού σου παιδιού.

 

Για να αλλάξουμε τον κόσμο πρέπει να ξεκινήσουμε από τον εαυτό μας πρώτα. :)

  • Μου αρέσει 2

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 6 λεπτά , marakiz είπε:

 

Για να αλλάξουμε τον κόσμο πρέπει να ξεκινήσουμε από τον εαυτό μας πρώτα. :)

 

Δεν διαφωνώ καθόλου. Έτσι ακριβώς είναι. Αυτό κάνω κι εγώ. Κι οι υπόλοιπες, όποια άποψη κι αν έχουν για τις παρελάσεις, το ίδιο, τολμώ να πω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα, εγω απαντησα στο σχολιο της @ΛΕΜΟΝΙΑ2, οσον αφορα την "τιμη στου πεσουντες που αγωνιστηκαν για την ελευθερια και την δημοκρατια" και εξεφρασα την αποψη μου για ουσιαστικο σεβασμο της ελευθεριας, πρωτα απ'ολα των παιδιων μας που ειναι οι μελλοντικοι κατοικοι αυτου του πλανητη. Χρησιμοποιησα το πρωτο πληθυντικο προσωπο, ακριβως γιατι βαζω ολους μας μεσα (και εμενα). Δεν εχει αξια για μενα να κατσω να διαδιδω τι εχω και τι δεν εχω κανει. Ο καθενας γνωριζει για τον εαυτο του και μονο, τι προσπαθειες κανει για να βελτιωθει ο κοσμος μας. O τροπος που εκλαμβανονται καποιες παραθεσεις κανοντας καποιους να νιωθουν προσβεβλημενοι, ειναι αποτελεσμα προσωπικων ανασφαλειων και αδυναμια αποδοχης της διαφορετικης αποψης. Αυτη η ανταγωνιστικοτητα που βγαινει απο καποια σχολια ειναι δυστυχως αποτελεσμα της κοινωνιας που ζουμε και της ανεπαρκειας που υπαρχει οσον αφορα στις αρετες που προειπα. Φυσικα, ξεκιναμε απο τα παιδια μας, και πρεπει να γνωριζουμε οτι πλαθουμε ανθρωπους και η αναζητηση, ο πειραματισμος, η εξελιξη, ο προβληματισμος θα πρεπει να ειναι εννοιες που υπαρχουν στην καθημερινοτητα μας.

  • Μου αρέσει 3
 
Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε κορίτσια.. Πολύ ένθερμο το κλίμα, πολύ τσατίλα. Εγώ για αυτό δεν συμμετέχω στη συζήτηση, γιατί ακριβώς έχει σταματήσει να είναι συζήτηση και είναι κάτι που αποφεύγω στο real life, όχι τώρα να κάτσω να πλακωθώ σε ένα φόρουμ..

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και εγώ με την marakiz ο,τι προσπαθούμε να αλλάξουμε δεν το κάνουμε δια μέσου των παιδιών αλλά του εαυτού μας. Τη δική μας συμπεριφορά μιμούνται τα παιδιά μας. Για το συγκεκριμένο θέμα αυτό που θέλω να τονίσω και τελειώνω εδώ, είναι ότι η σημαία όπως και όλα τα σύμβολα υπάρχουν μέσα μας, η τιμή, η πίστη, η αγάπη για τη χώρα είναι αισθήματα που νιώθουμε ούτως ή άλλως ανεξάρτητα από το μορφωτικό επίπεδο. Με το να προσφέρεις τη σημαία μόνο στους αριστούχους είναι σαν θεωρείς ότι οι υπόλοιποι είναι είτε ανάξιοι να τα νιώσουν είτε ότι δεν υπάρχουν γι 'αυτούς. Και όταν μιλάμε για εντεκάχρονα απλά δεν μπορούν να τα κατανοήσουν.

 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 47 λεπτά , Lisbet είπε:

 

Όπως πχ η @erin0000 που μας καλούσε σε ξεσηκωμό για την αξιολόγηση, το εργασιακό περιβάλλον των δασκάλων, το σχολικό περιβάλλον των μαθητών κλπ (όλα δίκαια και λογικά αιτήματα, με τα οποία συμφωνώ απόλυτα) κι όταν τη ρώτησα τι κανει η ίδια γι' αυτά (γιατί εγώ θεωρώ πως ό,τι περνούσε από το χέρι μου το έκανα, μέσω του συλλόγου γονέων και κηδεμόνων, αλλά μπορεί κάτι να μου διαφευγει), μου απάντησε "Προσπαθώ να αφυπνίζω τους γύρω μου"...το οποίο και άφησα ασχολίαστο. 

 

 

Και εγώ έχω σταματήσει να συμμετέχω στο θέμα, αλλά επειδή αναφέρθηκες σε εμένα θα ήθελα να απαντήσω.

 

Δεν κάλεσα κανέναν σε ξεσηκωμό. Είπα ότι με την ίδια θέρμη που κάποιος υπερασπίζεται (ή το αντίθετο) την κλήρωση ή μη σχετικά με την επιλογή σημαιοφόρου στο Δημοτικό, θα μπορούσε να ασχοληθεί με άλλα θέματα, πιο σημαντικά. Κάποιος που ξεσηκώνεται λοιπόν για κάτι τέτοιο, ας χρησιμοποποιήσει την ενέργειά του ή τους πόρους του για κάτι σημαντικότερο. Αν θεωρείτε ότι ο τρόπος επιλογής του σημαιοφόρου στο δημοτικό είναι μείζον θέμα, πάω πάσο.

 

Αν υπήρχε τέτοιος σύλλογος που να ασχολείται με όλα τα λογικά και δίκαια αιτήματα που ανέφερα και με τα οποία συμφωνείς, φυσικά και θα συμμετείχα ενεργά. Όμως ο δικός μας σύλλογος τουλάχιστον, ασχολείται με γιορτές και πανηγύρια, με το πως θα προωθήσουν τα παιδιά τους στα μάτια της δασκάλας και όλα τα συναφή. Εκεί έγκειται και η αφύπνιση των γύρω μου όπως προείπα και δεν καταδέχτηκες να σχολιάσεις.  

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

26 minutes ago, Sentir...natureza said:

Αρχικα, εγω απαντησα στο σχολιο της @ΛΕΜΟΝΙΑ2, οσον αφορα την "τιμη στου πεσουντες που αγωνιστηκαν για την ελευθερια και την δημοκρατια" και εξεφρασα την αποψη μου για ουσιαστικο σεβασμο της ελευθεριας, πρωτα απ'ολα των παιδιων μας που ειναι οι μελλοντικοι κατοικοι αυτου του πλανητη. Χρησιμοποιησα το πρωτο πληθυντικο προσωπο, ακριβως γιατι βαζω ολους μας μεσα (και εμενα). Δεν εχει αξια για μενα να κατσω να διαδιδω τι εχω και τι δεν εχω κανει. Ο καθενας γνωριζει για τον εαυτο του και μονο, τι προσπαθειες κανει για να βελτιωθει ο κοσμος μας. O τροπος που εκλαμβανονται καποιες παραθεσεις κανοντας καποιους να νιωθουν προσβεβλημενοι, ειναι αποτελεσμα προσωπικων ανασφαλειων και αδυναμια αποδοχης της διαφορετικης αποψης. Αυτη η ανταγωνιστικοτητα που βγαινει απο καποια σχολια ειναι δυστυχως αποτελεσμα της κοινωνιας που ζουμε και της ανεπαρκειας που υπαρχει οσον αφορα στις αρετες που προειπα. Φυσικα, ξεκιναμε απο τα παιδια μας, και πρεπει να γνωριζουμε οτι πλαθουμε ανθρωπους και η αναζητηση, ο πειραματισμος, η εξελιξη, ο προβληματισμος θα πρεπει να ειναι εννοιες που υπαρχουν στην καθημερινοτητα μας.

 

Eίστε ψυχολόγος? έχετε εξετάσει όλα τα μέλη που γράφουν σε αυτή την ενότητα και βγάλατε και το πόρισμα? εάν όχι τότε φαντάζομαι ότι και αυτό είναι μία προσωπική θέση / τοποθέτηση / εικασία! Από εκεί και πέρα ο καθένας μπορεί να γράφει και να εκφράζεται ελεύθερα, εφόσον φυσικά δεν προσβάλει υποτιμά τον συνομιλητή του! 

9 minutes ago, erin0000 said:

 

Και εγώ έχω σταματήσει να συμμετέχω στο θέμα, αλλά επειδή αναφέρθηκες σε εμένα θα ήθελα να απαντήσω.

 

Δεν κάλεσα κανέναν σε ξεσηκωμό. Είπα ότι με την ίδια θέρμη που κάποιος υπερασπίζεται (ή το αντίθετο) την κλήρωση ή μη σχετικά με την επιλογή σημαιοφόρου στο Δημοτικό, θα μπορούσε να ασχοληθεί με άλλα θέματα, πιο σημαντικά. Κάποιος που ξεσηκώνεται λοιπόν για κάτι τέτοιο, ας χρησιμοποποιήσει την ενέργειά του ή τους πόρους του για κάτι σημαντικότερο. Αν θεωρείτε ότι ο τρόπος επιλογής του σημαιοφόρου στο δημοτικό είναι μείζον θέμα, πάω πάσο.

 

Αν υπήρχε τέτοιος σύλλογος που να ασχολείται με όλα τα λογικά και δίκαια αιτήματα που ανέφερα και με τα οποία συμφωνείς, φυσικά και θα συμμετείχα ενεργά. Όμως ο δικός μας σύλλογος τουλάχιστον, ασχολείται με γιορτές και πανηγύρια, με το πως θα προωθήσουν τα παιδιά τους στα μάτια της δασκάλας και όλα τα συναφή. Εκεί έγκειται και η αφύπνιση των γύρω μου όπως προείπα και δεν καταδέχτηκες να σχολιάσεις.  

 

Βρε κοπέλα μου τι σε κάνει να πιστεύεις ότι δεν ασχολείται και με πιο σοβαρά πράγματα και εμμένει σε αυτό? με αυτή την λογική όποιο θέμα ανοίγεται εδώ θα έπρεπε να υπάρχει η γενικότερη λογική: καλά εδώ γίνεται χαμός γύρω μας και εσύ ασχολείσαι με αυτό το θέμα? :)

Κάποιοι θέλουν τις παρελάσεις, κάποιοι δεν τις θέλουν, κάποιοι πάνε και ξέρουν γιατί πάνε άλλοι δεν θέλουν να πάνε και καλά κάνουν, γονείς είμαστε όλοι που έχουμε την άποψή μας! τόσο απλό! ούτε σθένος, ούτε θέρμη, ούτε πολύς χαμός για το τίποτε!

Αν και τώρα που αρχίζουν και βγαίνουν και τα ψυχογραφήματα εγώ μάλλον θα πάω σε άλλο θέμα! :)

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Αρχικα, εγω απαντησα στο σχολιο της @ΛΕΜΟΝΙΑ2, οσον αφορα την "τιμη στου πεσουντες που αγωνιστηκαν για την ελευθερια και την δημοκρατια" και εξεφρασα την αποψη μου για ουσιαστικο σεβασμο της ελευθεριας, πρωτα απ'ολα των παιδιων μας που ειναι οι μελλοντικοι κατοικοι αυτου του πλανητη. Χρησιμοποιησα το πρωτο πληθυντικο προσωπο, ακριβως γιατι βαζω ολους μας μεσα (και εμενα). Δεν εχει αξια για μενα να κατσω να διαδιδω τι εχω και τι δεν εχω κανει. Ο καθενας γνωριζει για τον εαυτο του και μονο, τι προσπαθειες κανει για να βελτιωθει ο κοσμος μας. O τροπος που εκλαμβανονται καποιες παραθεσεις κανοντας καποιους να νιωθουν προσβεβλημενοι, ειναι αποτελεσμα προσωπικων ανασφαλειων και αδυναμια αποδοχης της διαφορετικης αποψης. Αυτη η ανταγωνιστικοτητα που βγαινει απο καποια σχολια ειναι δυστυχως αποτελεσμα της κοινωνιας που ζουμε και της ανεπαρκειας που υπαρχει οσον αφορα στις αρετες που προειπα. Φυσικα, ξεκιναμε απο τα παιδια μας, και πρεπει να γνωριζουμε οτι πλαθουμε ανθρωπους και η αναζητηση, ο πειραματισμος, η εξελιξη, ο προβληματισμος θα πρεπει να ειναι εννοιες που υπαρχουν στην καθημερινοτητα μας.

  Η παρελαση , η κατεθεση στεφανου, η μεσιστια σημαια ειναι κινησεις με συμβολισμο και ειναι ελαχιστος φορος τιμης στους πεσοντες ηρωες, απο εμας τους απλους πολιτες.  Αν δεν μπορουμε να το αντιληφθουμε αυτο και να πραξουμε τα στοιχειωδη δεν μπορουμε να λεμε οτι θα καλλιεργησουμε  ουσιαστικο σεβασμο στα παιδια μας.  Ο σεβασμος στα παιδια μεταδιδεται απο εμας τους γονεις με τις πραξεις μας.

 

Επισης ο κοσμος δεν βελτιωνεται με ισοπεδωση των αξιων και  καταργηση της ιστοριας του καθε εθνους στοχευοντας  στην ομογενοποιηση των λαων για καλυτερο ελεγχο της μαζας, αλλα με την αποδοχη και το σεβασμο στις ιδιαιτεροτητες τους. Σε αυτη την περιοδο που διανυουμε με τα μνημονια, θα επρεπε να ειμαστε πιο ευαισθητοι σε εθνικα θεματα και οχι τοσο απλα και ευκολα να υιοθετουμε αποψεις περι καταργηση των μαθητικων παρελασεων επειδη δεν μας αρεσε το κριτηριο της αριστειας για την επιλογη σημειοφορου. Και εγω πιστευω οτι εχουμε μια μορφη οικονομικης δικτακτοριας και   αρκετοι  πολιτικοι πλεον παραδεχονται  δημοσια  οτι δεν εχουμε εθνικη κυριαρχια.

 

Sentir...natureza εαν πραγματικα σε ενδιαφερει να βελτιωθει ο κοσμος και ασχολεισαι με αυτο οπως λες, ξεκινα πρωτα  απο τον εαυτο σου. 

Ο κοσμος θα βελτιωθει εαν βελτιωσουμε ολοι  τον εαυτο μας.

 

 

Επεξεργάστηκαν by ΛΕΜΟΝΙΑ2
  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Θα θέλαμε να υπενθυμίσουμε σε μέλη που ήδη έχουν ενημερωθεί με κάρτες ειδοποίησης στο παρελθόν,

εκ νέου, το γεγονός ότι δεν είναι επιθυμητή η χρήση ειρωνίας στις συζητήσεις, όπως επίσης και οι λέξεις που περιέχουν @#& χαρακτήρες (υβριστικές λέξεις), ή ο σχολιασμός συμπεριφοράς των μελών ("σε συμβουλεύω να κάνεις το ένα και όχι το άλλο" ).

 

Μέλη που παρότι έχουν ενημερωθεί στο παρελθόν δεν αποφεύγουν την χρήση αυτών, θα τοποθετούνται σε ομάδα προέγκρισης δημοσιεύσεων, δηλαδη δημοσιεύσεις τους δεν θα εγκρίνονται/δεν θα εμφανίζονται εάν περιέχουν τα παραπάνω. Η συμμετοχή κατά τα άλλα γίνεται κανονικά εφόσον το κείμενο πληροί τους κανόνες. 

Το θέμα κλειδώνεται προσωρινά.  

 

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...