Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αυστηρός γυναικολόγος με τα κιλά


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. 

Είμαι μια νεα έγκυος 16 εβδομάδων  1.69 77κιλά. Μόλις πήγα στον γυναικολόγο της αδερφής μου ο οποίος είναι πολύ αυστηρός με τα κιλά που θα πάρει μια έγκυος. Για την ακρίβεια ήμουν πάντα 72-77 κιλά. Την εγκυμοσύνη την ξεκίνησα στα 77. Προχτές που έκλεισα τον τέταρτο μήνα έχω πάρει 1 κιλό δηλαδή 78, (πηγαινω και σε διαιτολόγο)και πήγα στο ιατρείο και έγινε χαμός για το 1 κιλο Γιατί λέει οι δικές του εγκυμονούσες δεν παίρνουν Ούτε ενα κιλο και γεννούν στα κιλά τους. Ειλικρινά φοβήθηκα με την αυστηρότητα του και σκέφτομαι δυστυχώς τον επόμενο μήνα που έχω ραντεβού. Με έχει στοιχειώσει το θέμα του κανένα κιλού και αισθάνομαι απαίσια. Δεν ξέρω τι να κάνω. Κανείς δεν με περνάει για έγκυο και φοράω τα ρούχα μου Ακόμα. Είμαι σε απόγνωση...

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Υπερβολικός μου φαίνεται φιλη,  εμενα ο δικός δικος μου δε με ζύγιζε καν να φανταστείς, με ρώταγε απλώς και ήταν πολυ cool με το θεμα. Οι γιατροί γενικά εχουν την τάση να τα ριχνουν ολα στα παραπάνω κιλα αλλα στην εγκυμοσύνη τουλάχιστον δεν ισχύει αυτό. Υπάρχουν κοπέλες με κανονικό βάρος και προβληματική εγκυμοσύνη και υπερβαρες με μια χαρα εγκυμοσύνη. Οχι οτι αυτό βέβαια είναι δικαιολογία να παίρνουμε όσα κιλα θέλουμε!  Και φυσικα το βαρος που περιγράφεις δεν είναι κάτι τρομερό . Εγω στη θεση σου αν με έκανε να μη νιώθω καλα θα άλλαζα γιατρο. Γενικά εμενα οι πολυ αυστηροί γιατροί ποτε δεν ηταν στο στυλ μου,  τωρα εξαρτάται αλλα λες 'ειμαι σε απόγνωση ' και κανείς δεν πρεπει να σε κάνει να νιώθεις έτσι σε αυτη τη φάση της ζωής σου! 

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη πως το σκεφτηκε εκεινος παιρνοντας υποψη οτι το μωρο ειναι 3 κιλα, συν η πλακουντα, το αυξημενη ογκο αιματος, το αμνιακο υγρο, το στηθος που εχει αυξηθει, αυτα απο μονο τους ειναι τουλ 5-6 κιλα, η περισσοτερη μο  τοσα λιγοτερα κιλα φευγουμε απο το μαευτηριο. εγω για παραδειγμα πηρα 12 κιλα περιπου (ξεκηνωντας απο το 65, εχω υψος 1,64), και μεχρη να σαραντησω τα εχασα ολλα, και χωρις διετα (εκτος  και αν το μετρας σαν διετα οτι δεν προλαβαινεις να τρως 5 γευματα ημεριως και θηλαζεις). και η δικια μου γυναικολογο ηταν καπως αυστηρη αλλα μεσα σε λογικα πλαισια. (8-10 κιλα μου εχει πει τοτε)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Δωρα είπε:

δηλαδη πως το σκεφτηκε εκεινος παιρνοντας υποψη οτι το μωρο ειναι 3 κιλα, συν η πλακουντα, το αυξημενη ογκο αιματος, το αμνιακο υγρο, το στηθος που εχει αυξηθει, αυτα απο μονο τους ειναι τουλ 5-6 κιλα, η περισσοτερη μο  τοσα λιγοτερα κιλα φευγουμε απο το μαευτηριο. εγω για παραδειγμα πηρα 12 κιλα περιπου (ξεκηνωντας απο το 65, εχω υψος 1,64), και μεχρη να σαραντησω τα εχασα ολλα, και χωρις διετα (εκτος  και αν το μετρας σαν διετα οτι δεν προλαβαινεις να τρως 5 γευματα ημεριως και θηλαζεις). και η δικια μου γυναικολογο ηταν καπως αυστηρη αλλα μεσα σε λογικα πλαισια. (8-10 κιλα μου εχει πει τοτε)

 Και εγώ έτσι φαντάζομαι οτι 8-10 κιλά μπορεί να είναι νορμάλ.. μιας και απο μόνη μου ειμαι σε διαιτολόγο απο την αρχή για να με κραταει σε ενα λογικό.βάρος...  Ευχαριστώ πολύ πάντως.. με είχε στοιχειώσει αυτή η καταπίεση σε φάση που σκεφτόμουν ότι θα γίνω σαν βόδι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

9 ώρες πρίν, Sunshine8 είπε:

Υπερβολικός μου φαίνεται φιλη,  εμενα ο δικός δικος μου δε με ζύγιζε καν να φανταστείς, με ρώταγε απλώς και ήταν πολυ cool με το θεμα. Οι γιατροί γενικά εχουν την τάση να τα ριχνουν ολα στα παραπάνω κιλα αλλα στην εγκυμοσύνη τουλάχιστον δεν ισχύει αυτό. Υπάρχουν κοπέλες με κανονικό βάρος και προβληματική εγκυμοσύνη και υπερβαρες με μια χαρα εγκυμοσύνη. Οχι οτι αυτό βέβαια είναι δικαιολογία να παίρνουμε όσα κιλα θέλουμε!  Και φυσικα το βαρος που περιγράφεις δεν είναι κάτι τρομερό . Εγω στη θεση σου αν με έκανε να μη νιώθω καλα θα άλλαζα γιατρο. Γενικά εμενα οι πολυ αυστηροί γιατροί ποτε δεν ηταν στο στυλ μου,  τωρα εξαρτάται αλλα λες 'ειμαι σε απόγνωση ' και κανείς δεν πρεπει να σε κάνει να νιώθεις έτσι σε αυτη τη φάση της ζωής σου! 

Αχ ρε κορίτσι Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου... ήδη έκλεισα ραντεβού με άλλον την Δευτέρα! Συνειδητά προσέχω για να.μην ξεφυγω πηγαίνοντας σε διαιτολόγο.. δεν είπα ααα οκ είμαι έγκυος να η ευκαιρία μου για φαγητό.. Ευχαριστώ πολύ πάντως

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, ΙωάνναΦ είπε:

Καλησπέρα σε όλους. 

Είμαι μια νεα έγκυος 16 εβδομάδων  1.69 77κιλά. Μόλις πήγα στον γυναικολόγο της αδερφής μου ο οποίος είναι πολύ αυστηρός με τα κιλά που θα πάρει μια έγκυος. Για την ακρίβεια ήμουν πάντα 72-77 κιλά. Την εγκυμοσύνη την ξεκίνησα στα 77. Προχτές που έκλεισα τον τέταρτο μήνα έχω πάρει 1 κιλό δηλαδή 78, (πηγαινω και σε διαιτολόγο)και πήγα στο ιατρείο και έγινε χαμός για το 1 κιλο Γιατί λέει οι δικές του εγκυμονούσες δεν παίρνουν Ούτε ενα κιλο και γεννούν στα κιλά τους. Ειλικρινά φοβήθηκα με την αυστηρότητα του και σκέφτομαι δυστυχώς τον επόμενο μήνα που έχω ραντεβού. Με έχει στοιχειώσει το θέμα του κανένα κιλού και αισθάνομαι απαίσια. Δεν ξέρω τι να κάνω. Κανείς δεν με περνάει για έγκυο και φοράω τα ρούχα μου Ακόμα. Είμαι σε απόγνωση...

 

 

Δύο ξεχωριστά θέματα:

1) Αν ειχες πάρει βαρος σε αυτή τη φάση, θα φαινόσουν παχουλή, όχι έγκυος, δεδομένου ότι ακόμη το μωρό είναι μικρό. Γενικά για να φαίνεσαι έγκυος στον 4ο μήνα, πρέπει να έχεις ξεκινήσει ΠΟΛΥ αδύνατη, οποτε μη σε αγχώνει αυτό

2) Ενα κιλό μπορεί να το παρει ή να το χάσει κανείς επειδή 2 μέρες δεν πήγε στην τουαλέτα ή πήγε παραπάνω. Δεδομένου ότι πας και σε διαιτολόγο, η αντίδραση του γιατρού σου είναι απλά παράλογη και προσωπικά δε θα ήθελα έναν υστερικό μαιευτήρα

Link to comment
Share on other sites

Noμιζω οτι ειναι παραλογος εκτος να το κανει για να σε κρατησει σε χαμηλα κιλα. Θα μπορουσε ομως να ειναι λιγοτερο αυστηρος γιατι και το αγχος των κιλων δεν κανει καλο στην κατασταση που εισαι. Εγω που ειχα θεματα στις εγκυμοσυνες (δευτερη προεκλαμψια) και λεγαμε να κρατησω χαμηλα τα κιλα μου, ποτε ο γιατρος μου στην τριτη εγκυμοσυνη δεν με αγχωνε. Μαλιστα δεν με ζυγισε (ζυγιζομουν εγω απο το σπιτι) γιατι ειχα θεμα με την πιεση και απο το αγχος ανεβαινε. Πραγματικα δεν το καταλαβαινω ολο αυτο. Μαλιστα, αφου σε αγχωνει και δεν νιωθεις καλα με αυτον τον γιατρο, μηπως πρεπει να βρεις καποιον αλλον?

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξε τον κοπέλα μου που σου έβαλε χέρι για το ένα κιλό που έχεις πάρει μόνο στον 4ο μήνα! Η εγκυμοσύνη θέλει την προσοχή της αλλά είναι και από τις ωραιότερες περιόδους στη ζωή μιας γυναίκας. Πολύ κρίμα να αγχώνεσαι και μάλιστα για λάθος πράγματα!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ νόμιζα ότι ήταν αυστηρός ο δικός μου που πήρα συνολικά 12-13 κιλά και ήταν ευχαριστημένος αλλά οριακά έλεγε! 

Σίγουρα δεν είναι καλό να πάρεις πολλά κιλά στην εγκυμοσύνη, και για λόγους υγείας δικούς σου αλλά και για το μωρό. Ωστόσο, νομίζω όλοι λένε ότι ένα αποδεκτό φάσμα είναι τα 8-12 κιλά, ξεκινώντας με 1 κιλό το μήνα και παίρνοντας περισσότερα προς το τέλος. Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω που βασίζεται και σε τρόμαξε τόσο πολύ, οκ δεν είσαι κοκκαλιάρα αλλά δεν είσαι και παχύσαρκη! Οφείλει να σου δώσει μια κατεύθυνση για έναν υγιεινό τρόπο διατροφής και να σε παρακολουθεί αλλά παράλληλα να σε ηρεμεί και να μη σε αγχώνει άνευ λόγου.

Το αν θα φαίνεται η εγκυμοσύνη σου δεν είναι μόνο θέμα κιλών. Σε κάποιες κοπέλες ακόμα και λεπτές που παίρνουν βάρος, δε φαίνεται πριν τον 5ο μήνα. Εγώ ξεκίνησα 69 κιλά με ύψος 165 και δεν καταλαβαίνες ότι είμαι έγκυος παραμόνο από τα τέλη του 5ου και μετά.

Link to comment
Share on other sites

Και ο δικός μου γιατρός ήταν αυστηρός με το θέμα των κιλών, με εκείνες όμως που θεωρούσε ότι δεν παίρνουν το θέμα στα σοβαρά (έτσι μου έλεγε τουλάχιστον). Μήπως όταν σου είπε για το κιλό η αντίδρασή σου ήταν "άντε καλέ, ένα κιλάκι είναι μόνο;" ή κάτι τέτοιο;

Τα 8-12 κιλά που λέει η vtgian δεν είναι κανόνας. Μια γνωστή μου ξεκίνησε με παραπανίσια κιλά και όταν γέννησε είχε χάσει κιόλας.

(βρε κορίτσια δεν αλλάζουμε γιατρό επειδή μπορεί να ήταν λίγο απότομος με το θέμα των κιλών...)

 

Ιωάννα εφόσον βλέπεις και διαιτολόγο είσαι σε πολύ καλό δρόμο. Μην αγχώνεσαι αν ο γιατρός ήταν ίσως λίγο πιο αυστηρός από ό,τι έπρεπε. Του είπες ότι προσπαθείς και βλέπεις διαιτολόγο;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν θα τον άλλαζα επειδή μπορεί να ήταν αυστηρός με τα κιλά, θα τον άλλαζα όμως αν φοβόμουν κάθε φορά την προγραμματισμένη επίσκεψη!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις υπερέμεση, ακόμα και αν είσαι λεπτή μπορεί να χάσεις πολλά κιλά στην αρχή, να τα αναπληρώσεις στη συνέχεια και να γεννήσεις με τα κιλά που ξεκίνησες. Ή αν είσαι παχύσαρκη και μπεις σε πρόγραμμα διατροφής, και κιλά θα χάσεις και υγιές μωρό θα έχεις. Δε μιλάμε γι'αυτό νομίζω. Μία μέση γυναίκα σε μία φυσιολογική εγκυμοσύνη παίρνει κιλά. 

 

Μιλάμε για μια νορμάλ κοπέλα, με μερικά παραπάνω κιλά, χωρίς κάποιο πρόβλημα υγείας που πήρε μόλις ένα κιλό στους 4 μήνες. Ε δεν το βρίσκω λογικό να την τρομοκρατεί έτσι! Εκτός και αν, ξαναλέω, υπάρχει κάποιο ιστορικό, κληρονομικότητα κλπ και το κρίνει όντως απαραίτητο.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , marakiz είπε:

Εγώ δεν θα τον άλλαζα επειδή μπορεί να ήταν αυστηρός με τα κιλά, θα τον άλλαζα όμως αν φοβόμουν κάθε φορά την προγραμματισμένη επίσκεψη!

Συμφωνώ κ εγώ..Στο κάτω κάτω θα μπορουσατε να μιλήσετε κ να βάλετε μαζί ενα όριο το οποίο να είναι αποδεκτό κ απο τους 2.Και Εγώ στα ιδια κιλα με εσένα ξεκίνησα κ να μη σου πω καλύτερα που έφτασα..(σταμάτησα να ζυγιζομαι όταν μπήκα στο μηνα μου κ είχα περάσει τα 94..)Σε 3 μήνες τα είχα χάσει όλα..Μη σε αγχώνει αυτό..Αν σε όλα τα άλλα σε καλύπτει μιλά του ξεκάθαρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κ εμενα ο γιατρος μου δεν ηθελε να παρω πολλα κιλα και τελικα πηρα 22:-D

Ποτε δεν ηταν επικριτικος μαζι μου και ποτε επισης δε μου εκανε παρατηρηση με τετοι τροπο.Ξεκινησα κ εγω στα 77 κιλα και 1.69.Σιγουρα τα κιλα που πηρα ηταν πολλα αλλα ευχαριστηθηκα την εγκυμοσυνη μου γιατι μια ζωη προσεχω και κανω διαιτα.Παντα με συμβουλευε με πολυ ομορφο τροπο για τα αρνητικα των πολλων κιλων αν και τα ξερουμε ολες μας.ΑΛΛΑΞΕ ΤΟΝ....κ εμενα αυτη ειναι η γνωμη μου...Σιγα μην εισαι με το αγχος για το πως θα πας στο ραντεβου σου να δεις το παιδακι σου μη τυχον και σε "μαλωσει"

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν είναι αυτό που της είπε, είναι ο τρόπος. Κι εμένα ο γυναικολόγος μου, ήθελε να πάρω ως 12 κιλά. Ο εμβρυολόγος δε, (με έβλεπε τακτικά λόγω ενός θέματος που είχα με τον τράχηλο) μου έκανε συχνά παρατηρησούλες παρότι δεν ξέφυγα και ποτέ (πήρα τελικά 13-14 κιλά). Είχε όμως τον τρόπο του. Ούτε εγώ ήθελα να πάρω πολλά, δεν βοηθάνε, το αντίθετο θα έλεγα. Να της κάνει ολόκληρο θέμα όμως για ΕΝΑ κιλό στον 4ο μήνα εγκυμοσύνης, έλεος.

 

Σχολιάζουμε βέβαια πάντα με τα δεδομένα που δίνει η θεματοθέτρια. Αν δεν  ήταν τόσο αυστηρός όσο να τον φοβάται ή αν έχει σοβαρό ιατρικό θέμα (όπως γράφει η vtgian) και πρέπει να είναι τόσο αυστηρός, είναι κάτι που δεν μπορούμε να το ξέρουμε.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 49 λεπτά , vtgian είπε:

Αν έχεις υπερέμεση, ακόμα και αν είσαι λεπτή μπορεί να χάσεις πολλά κιλά στην αρχή, να τα αναπληρώσεις στη συνέχεια και να γεννήσεις με τα κιλά που ξεκίνησες. Ή αν είσαι παχύσαρκη και μπεις σε πρόγραμμα διατροφής, και κιλά θα χάσεις και υγιές μωρό θα έχεις. Δε μιλάμε γι'αυτό νομίζω. Μία μέση γυναίκα σε μία φυσιολογική εγκυμοσύνη παίρνει κιλά. 

 

Μιλάμε για μια νορμάλ κοπέλα, με μερικά παραπάνω κιλά, χωρίς κάποιο πρόβλημα υγείας που πήρε μόλις ένα κιλό στους 4 μήνες. Ε δεν το βρίσκω λογικό να την τρομοκρατεί έτσι! Εκτός και αν, ξαναλέω, υπάρχει κάποιο ιστορικό, κληρονομικότητα κλπ και το κρίνει όντως απαραίτητο.

Σκέψου οτι δεν υπάρχει κανένα ιστορικό και ολες οι εξετάσεις μου Δόξα το Θεό είναι άριστες.. καταλαβαίνω να μην πάρουμε πολλά κιλά έτσι και αλλιώς πήγα σε διαιτολόγο συνειδητά από την αρχή. Σκέψου ο άντρας μου.μου είπε "την επόμενη φορά που θα πάμε εαν έχεις παρει 2 κιλά θα σε δείρει ο γιατρός"

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια γιατρός είναι ο άνθρωπος, γυναικολόγος όχι ψυχολόγος, δεν ξέρουμε τι έχει συμβεί για να λέμε άλλαξέ τον! εμένα μία ξαδέρφη μου ξεκίνησε με πολλά κιλά, από την αρχή την είχε σε διατροφή, ανέβασε μετά και ζάχαρο, να μην τα πολυλογώ γέννησε έχοντας χάσει κιλά και όχι έχοντας πάρει. Κάθε περίπτωση είναι και διαφορετική, κοπέλα μου από την στιγμή που έχει και η αδελφή σου αυτόν τον γιατρό, είσαστες ευχαριστημένες? είναι καλός επιστήμων? αυτό έχει σημασία.

 

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vtgian είπε:

Σημασία έχει οτι απο τώρα σκέφτομαι την επόμενη επίσκεψη με άγχος.απλά ήθελα να δω πως σας φαίνεται ο τρόπος και η απαίτηση του γιατρού... Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Αλλες θέλουν γιατρό-ψυχολόγο  αλλες γιατρο-σωστο επιστημων χωρις να τις νοιάζουν οι κομψοι τρόποι κλπ κλπ.  Η προσωπική μου οπτική ειναι πως οσο σωστος και να ναι ο γιατρός που εχεις απεναντι σου θα πρέπει να μην γινεται αγενής και να κάνει την έγκυο να νιώθει ανετα, ξαναλέω η προσωπική μου αποψη. Αλλο αυστηρός αλλο αγενής.  Υπάρχουν πολλοι τρόποι να πεις ακριβως το ιδιο πράγμα. Και φυσικα σε μια φαση εγκυμοσύνης μια γυναίκα χρειάζεται και ψυχολογικη στήριξη,  κι αυτο αλίμονο αν καταργούσε την ιδιότητα του σωστού επιστήμονα. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν πάει καλά ο γιατρός σου...δεν είναι τρόπος αυτός να αντιμετωπίσεις μία έγκυο. Εμένα ο δικός μου γυναικολόγος δεν με ζύγιζε. Στην πρώτη εγκυμοσύνη πήρα συνολικά 19 κιλά, κάποια στιγμή τον ρώτησα μόνη μου και μου είπε πως δεν πιστεύει στην αύξηση βάρους παρά μόνο όταν υπάρχει κάτι παθολογικό (πχ πίεση, ζάχαρο κλπ). Μόνο προς το τέλος μου είπε πως επειδή και το παιδί ήταν πολύ μεγάλο, καλύτερα να μαζευτώ λίγο γιατί έτσι αυξάνω τις πιθανότητες να πάω για καισαρική. Τελικά γέννησα φυσιολογικά ένα μωρό 4 κιλά και 53 εκ ύψος...Τώρα αν σε ανησυχεί το πώς θα τα χάσεις μετά, αυτό είναι άλλο θέμα!

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, erin0000 είπε:

Και ο δικός μου γιατρός ήταν αυστηρός με το θέμα των κιλών, με εκείνες όμως που θεωρούσε ότι δεν παίρνουν το θέμα στα σοβαρά (έτσι μου έλεγε τουλάχιστον). Μήπως όταν σου είπε για το κιλό η αντίδρασή σου ήταν "άντε καλέ, ένα κιλάκι είναι μόνο;" ή κάτι τέτοιο;

Τα 8-12 κιλά που λέει η vtgian δεν είναι κανόνας. Μια γνωστή μου ξεκίνησε με παραπανίσια κιλά και όταν γέννησε είχε χάσει κιόλας.

(βρε κορίτσια δεν αλλάζουμε γιατρό επειδή μπορεί να ήταν λίγο απότομος με το θέμα των κιλών...)

 

Ιωάννα εφόσον βλέπεις και διαιτολόγο είσαι σε πολύ καλό δρόμο. Μην αγχώνεσαι αν ο γιατρός ήταν ίσως λίγο πιο αυστηρός από ό,τι έπρεπε. Του είπες ότι προσπαθείς και βλέπεις διαιτολόγο;

Καλησπέρα.. του το εχω πει απο την αρχή για διαιτολόγο και προχθές μου είπε ή κάνει λάθος ο διαιτολόγος ή τρως εσύ... η οποία πραγματικά κάνω κόπο και Διατροφή και πηρα ενα κιλό. Αλλά εχω τρομοκρατηθει με αυτό το ύφος. Δηλαδή εαν πάρω την επόμενη φορά θα με δείρει??? Δεν είναι σωστό αυτό.... χανω την ζωη μου και την εγκυμοσύνη μου για να μην τυχόν πάρω ενα κιλό.... 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Sunshine8 είπε:

Αλλες θέλουν γιατρό-ψυχολόγο  αλλες γιατρο-σωστο επιστημων χωρις να τις νοιάζουν οι κομψοι τρόποι κλπ κλπ.  Η προσωπική μου οπτική ειναι πως οσο σωστος και να ναι ο γιατρός που εχεις απεναντι σου θα πρέπει να μην γινεται αγενής και να κάνει την έγκυο να νιώθει ανετα, ξαναλέω η προσωπική μου αποψη. Αλλο αυστηρός αλλο αγενής.  Υπάρχουν πολλοι τρόποι να πεις ακριβως το ιδιο πράγμα. Και φυσικα σε μια φαση εγκυμοσύνης μια γυναίκα χρειάζεται και ψυχολογικη στήριξη,  κι αυτο αλίμονο αν καταργούσε την ιδιότητα του σωστού επιστήμονα. 

Ακριβώς αυτό... εαν εξαντλεί σε έμενα την αυστηρότητα του για να κάνει ιατρική θα με στείλει σε ψυχίατρο απο το άγχος μην παρω ενα κιλό...

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Eleni-thess είπε:

Κ εμενα ο γιατρος μου δεν ηθελε να παρω πολλα κιλα και τελικα πηρα 22:-D

Ποτε δεν ηταν επικριτικος μαζι μου και ποτε επισης δε μου εκανε παρατηρηση με τετοι τροπο.Ξεκινησα κ εγω στα 77 κιλα και 1.69.Σιγουρα τα κιλα που πηρα ηταν πολλα αλλα ευχαριστηθηκα την εγκυμοσυνη μου γιατι μια ζωη προσεχω και κανω διαιτα.Παντα με συμβουλευε με πολυ ομορφο τροπο για τα αρνητικα των πολλων κιλων αν και τα ξερουμε ολες μας.ΑΛΛΑΞΕ ΤΟΝ....κ εμενα αυτη ειναι η γνωμη μου...Σιγα μην εισαι με το αγχος για το πως θα πας στο ραντεβου σου να δεις το παιδακι σου μη τυχον και σε "μαλωσει"

 

Μα τα πολλά κιλά στην εγκυμοσύνη, ειδικά όταν ξεκινάς με ήδη παραπανίσια κιλά, είναι παράγοντας κινδύνου. Γι΄αυτό επιμένουν οι γιατροί, όχι για λόγους αισθητικής. Όπως βλέπεις ο δικός σου γιατρός που το έλεγε ευγενικά και με πολύ όμορφο και διακριτικό τρόπο, δεν τα κατάφερε να σε πείσει... Ούτε πάμε στο ιατρικό ραντεβού για να "δούμε το μωρό". Πηγαίνουμε για να δούμε την εξέλιξη της εγκυμοσύνης (από ιατρικής απόψεως). 

 

Οπότε @ΙωάνναΦ δες το λίγο από την πλευρά του γιατρού. Στο λέει για να σε πείσει και να σε προστατεύσει και να προστατεύσει το μωρό σου. Θα μπορούσε ίσως να το πει πιο ευγενικά, αλλά δεν ξέρεις τι έχουν δει και τα δικά του μάτια. Οπότε κράτα την ουσία της υπόθεσης, ότι δεν πρέπει να πάρεις κιλά, όχι για να ευχαριστήσεις τον γιατρό, αλλά για να αποκλείσεις έναν παράγοντα κινδύνου. Το συγκεκριμένο περνάει από το χέρι σου, οπότε βάλτο ως στόχο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...