Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αυπνια και πολλά νευρα!!


dora1982

Recommended Posts

16 hours ago, mamakias said:

ok, με συγχωρείς αν ήμουν λίγο απότομος.

Η μητέρα μου είναι σίγουρο ότι τις επισκέψεις τις βλέπει ως πρόβλημα με τη σύζυγο. Πάει κάτι να μου πετάξει πού και πού κι εγω κάνω το κορόιδο. Αλλά δεν είναι η μητέρα μου το πρόβλημα, μην επικεντρώνεστε σε αυτό.

Το πρόβλημα, για παράδειγμα, είναι ότι ενώ πάω κρυφά για φαγητό, επιστρέφω και η γυναίκα μου ούτε που αναρωτιέται αν έφαγα και τι έφαγα. Και θα τ'ακούσω κι από πάνω αν πω ότι πέρασα από τη μητερα μου. Μάλλον πρέπει να τη βγάζω με ψωμοτύρι για να είναι ευχαριστημένη; Τώρα που γράφω φεύγω από το γραφείο, και ένα πιάτο φαγητό έστω δεν μπορώ να περιμένω στο σπίτι μου. Και το βράδυ, ο καναπές, καναπές....

Κάπως με παρηγορεί που τα λέω εδώ βέβαια, οι φίλοι μου θα με είχαν κράξει.

 

Αχ βρε mamakia, πολύ στενοχωριέμαι με αυτά που διαβάζω. Πολλές φορές όμως παίζει και η ιδιοσυγκρασία μας και ο χαρακτήρας μας το ρόλο του στο πως αντιμετωπίζουμε τα πράγματα στην ζωή μας, σε όλους τους τομείς!

Εγώ όπως σου είπα και πιο πάνω θα προχωρούσα σε πράξεις, όχι μόνο για να αισθανθεί και η σύζυγος καλά αλλά και εσύ.

Για παράδειγμα, εφόσον λες ότι στα πεθερικά τα δικά σου πας που και που τότε να πεις στην σύζυγό σου ότι την τάδε Κυριακή θα πάτε όλοι μαζί να φάτε στην μητέρα σου, αν δεν θέλει η ίδια να έρθει να πάρεις το παιδί και να πας μόνος σου. Άλλη Κυριακή να μαζέψετε πεθερικά και την μητέρα σου και να φάτε σπίτι σας. Δηλαδή προχώρα σε πράξεις, η σύζυγος θα ξεκουνηθεί άμα δει ότι παίρνεις λίγο τα πάνω σου.

Και φύγε από τον καναπέ!

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 159
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

γειά σου Μαμάκιας. 

σκέφτηκες να βρείς κάποιον ειδικό θεραπευτή για να πάτε? 

να λυθούν τα πράγματα από εδώ μη το περιμένεις.... 

 η γυναίκα σου, μπορεί να φαίνεται να είναι καλά, ακριβώς επειδή μπορεί να κρύβει μέσα της καλά τα δικά της προβλήματα. 

Άνθρωπος που δεν έχει κάνει για τον εαυτό του κάτι, τόσο καιρό, δεν είναι καλά. πως αλλιώς να το πω.. . 

  αν ως γυναίκα αγαπάς το συζυγο, τότε είσαι καλά μαζί του και νοιάζεσαι. εάν κάτι έχει πάει γενικά στραβά,.... τότε... ναι ΄χει φύγει το τρένο από τις ράγες και ή δε σε νοιάζει ή κάνεις ότι δε σε νοιάζει! 

ούτε εγώ ήξερα ότι δεν ήμουν καλά. ο σύζυγος νόμιζε΄οτι όλα καλά. εγώ συνέχιζα το ρόλο μου προσπαθώντας να υπάρχω καλά. 

ε, όταν θες να "υπάρχεις καλά" ... είναι κατάντια.  κανένας άνθρωπος δε μπορεί να σκέφτεται εκείνη τη στιγμή  το τι θέλει κάποιος άλλος. 

Η κατάντια ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΠΕΞΩ.  ... είναι εσωτερική. έχω βίντεο που επιφανειακά φαίνομαι οκ. Μπορεί με άτομα που ήταν εκτός της κατάστασης , να ήμουν οκ, στην συνομιλία.  Δεν σημαίνει αυτό απολύτως τίποτα.... 

.. και ΦΥΣΙΚΑ και τότε ΔΕΝ με ενδιέφερε να κάνω τίποτε άλλο για κανέναν, πόσο μάλλον φαγητά για τον συζυγο. Βέβαια ο δικός μου ήταν και απών παντελώς, δηλαδή ούτε αγκαλιά δεν είχε μάθει να το παίρνει το παιδί, και δεν έλεγε να καταλάβει αυτά που του λεγα οπότε η σκέψη ήταν αυτή: 

"σιγά όταν εκείνος δεν καταλαβαίνει αυτά οπυ του λέω, και δεν κάνει προσπάθεια να ικανοποιήσει αυτές τις προσδοκίες, μη με νοιάζει τι θα φάει! ας παραγγείλει απέξω, μαμά του δεν είμαι. "   Έτσι σκέφτεται κάποιος που έχει έχθρικότητα και θυμό...  

"πήγαινε στη μανούλα σου εσύ να σε ταίσει" μπορεί να σκέφτεται και για αυτό να κάνει ότι δεν ξέρει που τρώς. 

 

Τώρα πάντα φροντίζω να υπάρχει μια μερίδα φαγητού στο ψυγείο, πχ, απλά πράγματα, καθώς ποτέ δεν ήμουν τύπου μαγείρισσα. Αφού φτιάχνω για μένα φτιάχνω για αυτόν και είναι πια αυτόματο. Τότε εγώ το έβλεπα ως αντίδραση στην δική του απουσία.  

 

..για μένα αν δε πάς σ ειδικό και κανονίσεις με κάποιο τρόπο να μπορεί να έρθει η σύζυγος ( πρέπει σε κάποιον να μείνει το παιδί για λίγο! πρέπει να το έχεις κανονίσει.... )

δε πρόκειται να λυθεί το πρόβλημα σου και αργά η γρήγορα, αυτά που λες ότι σου λείπουν θα θεωρήσεις ότι παγιώθηκαν, οπότε ανάλογα θα στρέψεις το ενδιαφέρον σου αλλού ή θα απομονωθείς κάνοντας την πάπια όντας δυστυχισμένος.

Πολλοί άντρες το έκαναν αυτό, και έμειναν παντρεμένοι... .Άλλοι πάλι απατούσαν ή χώριζαν. 

Την σήμερον εποχή υπάρχει η λύση του ειδικού που προσφέρει σε όσους θέλουν κ μπορούν οικονομικά   (βέβαια υπάρχουν και στον δήμο ψυχολόγοι, δωρεάν... πάρε τηλ΄στην πρόνοια του δήμου σου, πρόσφατα πήγα για άλλο θέμα σε δήμο της περιοχής μου και υπήρχε δυνατότητα!) .

just do it :wink: 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Κορίτσια καλησπέρα.Στο ξαναγράψει σε άλλο ποστ για τον ύπνο. 9 μηνών σημςρα κ πάμε απ το κακό στο χειρότερο. Ανησυχία, ξύπνημα κάθε μία ώρα.. Κ το χειρότερο πολύ συχνά ξυπνάει κ μένει για ώρες ξύπνια. Τώρα ας πούμε ξύπνησε 4 παρα Είναι  5 κ δεν κοιμάται με τίποτα. Εχουμς βγάλει 4 δόντια. Δν δείχνει να εννοείται από κάτι Δεν κλαίει. Τι είναι αυτό;;; αϋπνία; Δεν μπορούσα να φανταστώ ότι θα μεγαλώνει κ αντί να στρώνει θα χαλάει. Πολύ δύσκολα ρε παιδιά. Όλη μέρα αϋπνία κ νεύρα κ είμαστε έναν μήνα έτσι 

Link to comment
Share on other sites

Just now, despoina34 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα.Στο ξαναγράψει σε άλλο ποστ για τον ύπνο. 9 μηνών σημςρα κ πάμε απ το κακό στο χειρότερο. Ανησυχία, ξύπνημα κάθε μία ώρα.. Κ το χειρότερο πολύ συχνά ξυπνάει κ μένει για ώρες ξύπνια. Τώρα ας πούμε ξύπνησε 4 παρα Είναι  5 κ δεν κοιμάται με τίποτα. Εχουμς βγάλει 4 δόντια. Δν δείχνει να εννοείται από κάτι Δεν κλαίει. Τι είναι αυτό;;; αϋπνία; Δεν μπορούσα να φανταστώ ότι θα μεγαλώνει κ αντί να στρώνει θα χαλάει. Πολύ δύσκολα ρε παιδιά. Όλη μέρα αϋπνία κ νεύρα κ είμαστε έναν μήνα έτσι 

Πιθανότατα περνάει άλμα, και τα δύο μου παιδιά 8-9 μηνών έκαναν τους χειροτερους υπνους. Ετοιμάζεται να κάνει σπουδαία πράγματα το μωρό σου και ο εγκέφαλος του βρίσκεται σε υπερδιέγερση. Μπορεί να είναι και δόντια, δεν χρειάζεται να κλαίει. Σε θέλει δίπλα του, θέλει να νιώσει ασφάλεια και επιβεβαιωση. Κάνετε συγκοιμηση η κοιμάται μονο του; Μήπως να κοιμηθείτε μαζί όσο περνάει τέτοια φάση. Ξέρω ότι σου φαίνεται απίστευτο στη παρουσα φάση αλλά δεν θα είναι πάντα ετσι :) Προσπάθησε να κοιμάσαι όταν κοιμάται την μέρα. Ξερω είναι δύσκολη η μέρα με τόση αϋπνία, νεύρα κλπ αλλά προσπάθησε να μπεις στη θέση του, είναι δύσκολο να μεγαλώνεις :)

 

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Πιθανότατα περνάει άλμα, και τα δύο μου παιδιά 8-9 μηνών έκαναν τους χειροτερους υπνους. Ετοιμάζεται να κάνει σπουδαία πράγματα το μωρό σου και ο εγκέφαλος του βρίσκεται σε υπερδιέγερση. Μπορεί να είναι και δόντια, δεν χρειάζεται να κλαίει. Σε θέλει δίπλα του, θέλει να νιώσει ασφάλεια και επιβεβαιωση. Κάνετε συγκοιμηση η κοιμάται μονο του; Μήπως να κοιμηθείτε μαζί όσο περνάει τέτοια φάση. Ξέρω ότι σου φαίνεται απίστευτο στη παρουσα φάση αλλά δεν θα είναι πάντα ετσι :) Προσπάθησε να κοιμάσαι όταν κοιμάται την μέρα. Ξερω είναι δύσκολη η μέρα με τόση αϋπνία, νεύρα κλπ αλλά προσπάθησε να μπεις στη θέση του, είναι δύσκολο να μεγαλώνεις :)

 

Μαζί κοιμόμαστε 9 μήνες. Εμένα γενικά κάνει ανήσυχο ύπνο. Τώρα όμως ξυπνάει κ πολύ συχνά. Κ μένει ξύπνια. Πολύ ζόρικη η κατάσταση. Ελπίζω να πέρασςι σύντομα γιατί ξέρω ότι κ κοντά στο χρόνο πάλι έχουν φάσεις που μένουν για ώρες ξύπνια 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, despoina34 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα.Στο ξαναγράψει σε άλλο ποστ για τον ύπνο. 9 μηνών σημςρα κ πάμε απ το κακό στο χειρότερο. Ανησυχία, ξύπνημα κάθε μία ώρα.. Κ το χειρότερο πολύ συχνά ξυπνάει κ μένει για ώρες ξύπνια. Τώρα ας πούμε ξύπνησε 4 παρα Είναι  5 κ δεν κοιμάται με τίποτα. Εχουμς βγάλει 4 δόντια. Δν δείχνει να εννοείται από κάτι Δεν κλαίει. Τι είναι αυτό;;; αϋπνία; Δεν μπορούσα να φανταστώ ότι θα μεγαλώνει κ αντί να στρώνει θα χαλάει. Πολύ δύσκολα ρε παιδιά. Όλη μέρα αϋπνία κ νεύρα κ είμαστε έναν μήνα έτσι 

Δεν είσαι μόνη! Η δικιά μου οκτώ μηνών, το πιο ήσυχο νεογέννητο του κόσμου τώρα κάνει το χειρότερο ύπνο ever!!!! Ξυπνά ανά μία ώρα ( κάποιες φορές και ανά μισή ώρα) τη βάζω μόλις κοιμηθεί στην κούνια και αμέσως ξυπνά! Αναγκαστικά , τη βάζω ξανά στο κρεβάτι και κοιμόμαστε τρεις στο κρεβάτι. Η δικιά μου κανένα δόντι προς το παρόν, μπορεί να θηλάζει κι όλο το βράδυ , δε ξέρω αν το κάνει γιατί την πονάνε τα ούλα ή απλά έχει άγχος αποχωρισμού. Νομίζω ότι είναι πιο πολύ το δεύτερο. Είναι σίγουρα μια δύσκολο φάση για όλους μας. Δεν με πειράζει τόσο η συγκοιμηση, με αγχωνει όμως που κοιμάται μόνο θηλάζοντας! Δε ξέρω και δε μπορώ να βρω άλλο τρόπο να την κοιμησω. Πόσο διαρκεί αυτό το στάδιο με τον ύπνο; Ας μας διαφωτίσει μια πιο έμπειρη μαμά. Όταν θα γίνει δώδεκα μηνών γυρνάω στη δουλειά, η οποία δυστυχώς είναι με βάρδιες ακόμα και βραδινές. Έχουμε χρόνο βέβαια, αλλά πώς θα μάθει να κοιμάται με τον μπαμπά της; Ειλικρινά δε με πειράζει που δεν κοιμάμαι καλά τώρα, με αγχωνει όμως που το παιδί μου δεν θα βρίσκει τρόπο να κοιμηθεί εκτός του θηλασμού. Εσένα θηλάζει η μπέμπα σου; Πώς κοιμάται; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Annitamik είπε:

Δεν είσαι μόνη! Η δικιά μου οκτώ μηνών, το πιο ήσυχο νεογέννητο του κόσμου τώρα κάνει το χειρότερο ύπνο ever!!!! Ξυπνά ανά μία ώρα ( κάποιες φορές και ανά μισή ώρα) τη βάζω μόλις κοιμηθεί στην κούνια και αμέσως ξυπνά! Αναγκαστικά , τη βάζω ξανά στο κρεβάτι και κοιμόμαστε τρεις στο κρεβάτι. Η δικιά μου κανένα δόντι προς το παρόν, μπορεί να θηλάζει κι όλο το βράδυ , δε ξέρω αν το κάνει γιατί την πονάνε τα ούλα ή απλά έχει άγχος αποχωρισμού. Νομίζω ότι είναι πιο πολύ το δεύτερο. Είναι σίγουρα μια δύσκολο φάση για όλους μας. Δεν με πειράζει τόσο η συγκοιμηση, με αγχωνει όμως που κοιμάται μόνο θηλάζοντας! Δε ξέρω και δε μπορώ να βρω άλλο τρόπο να την κοιμησω. Πόσο διαρκεί αυτό το στάδιο με τον ύπνο; Ας μας διαφωτίσει μια πιο έμπειρη μαμά. Όταν θα γίνει δώδεκα μηνών γυρνάω στη δουλειά, η οποία δυστυχώς είναι με βάρδιες ακόμα και βραδινές. Έχουμε χρόνο βέβαια, αλλά πώς θα μάθει να κοιμάται με τον μπαμπά της; Ειλικρινά δε με πειράζει που δεν κοιμάμαι καλά τώρα, με αγχωνει όμως που το παιδί μου δεν θα βρίσκει τρόπο να κοιμηθεί εκτός του θηλασμού. Εσένα θηλάζει η μπέμπα σου; Πώς κοιμάται; 

εχουμε περασει απο ολα τα σταδια...καποτε αγκαλια με πιπιλα,τωρα θηλαζοντας ,κ πλεον οπως κ εσυ,,δεν κοιμαται με κανεναν αλλο τροπο ουτε φυσικα με αλλο προσωπο..Δεν ξερω τι θα κανουμε,ετσι μαθανε.Να πω την πικρη αληθεια,αν τα ηξερα αυτα δεν θα θηλαζα τοσο,ισως κ καθολου..

Link to comment
Share on other sites

Just now, despoina34 είπε:

εχουμε περασει απο ολα τα σταδια...καποτε αγκαλια με πιπιλα,τωρα θηλαζοντας ,κ πλεον οπως κ εσυ,,δεν κοιμαται με κανεναν αλλο τροπο ουτε φυσικα με αλλο προσωπο..Δεν ξερω τι θα κανουμε,ετσι μαθανε.Να πω την πικρη αληθεια,αν τα ηξερα αυτα δεν θα θηλαζα τοσο,ισως κ καθολου..

Μη σε παίρνει από κάτω για το θέμα θηλασμός, εγώ πιστεύω ακράδαντα ότι πάλι θα ξυπνούσαν ακόμα και αν δε θήλαζαν , είναι στο παιδί. Φίλη μου που δε θηλάζει, πάλι ξυπνά το μωρό της. Η δυσκολία σε εμάς όμως, είναι τα κορίτσια μας μάθανε να κοιμούνται μόνο με στήθος. Ίσως αυτό ήταν το λάθος από την αρχή όχι γενικά ότι θήλασαν. Έπρεπε να βρεθεί κι άλλος τρόπος. Χθες την άφησα στη μάνα μου για να λείψω για κάτι εκτός σπιτιού και το παιδί ενώ έτριβε τα μάτια και νυσταζε , δε μπορούσε να κοιμηθεί, με περίμενε να έρθω να τη κοιμησω. Αν τα πράγματα ήταν διαφορετικά και δεν έπρεπε κάποια στιγμή να γυρίσω στη δουλειά, δε θα είχα θέμα, αλλά υπάρχουν κι άλλες υποχρεώσεις, δυστυχώς μια γυναίκα δεν είναι μόνο μάνα , είναι και εργαζόμενη. Επίσης, σε καταλαβαίνω, ναι νορμάλ είναι να θες να κοιμηθείς σαν άνθρωπος μια νύχτα και να τη κοιμήσει κάποιος άλλος, όπως ο μπαμπάς της. Γιατί δεν πεινάει τη νύχτα, απλά θέλει να σε αισθανθεί. Έχεις δοκιμάσει να τη κοιμήσει ο μπαμπάς της; Εγώ μου φαίνεται θα το δοκιμάσω σιγά σιγά. Σκέφτηκα να το κάνω σταδιακά, να πηγαίνει ο μπαμπάς τα πρώτα πέντε λεπτά που κλαίει και να προσπαθήσει να τη νανουρισει και μετά αν δούμε τα σκούρα να πάω εγώ. Χθες ψιλοκοιμηθηκε μια φορά με τον μπαμπά , εγώ ήμουν στο μπάνιο, αλλά βέβαια μετά ξαναξυπνησε και επειδή πλέον ήμουν διαθέσιμη τη θήλασα. Το θέμα όμως είναι ότι νανουριστηκε. Αν έχει κανένας άλλος γονιός άλλη ιδέα ας μας πει. Θα μας βοηθήσει! Πάντως σου ξαναλέω ότι και να κόψεις το θηλασμό, πάλι θα ξυπνάει, δεν έχει να κάνει με αυτό, θα ξυπνάνε ούτως ή άλλως που να τραβάμε τα μαλλιά μας χαχαχαχα :-D . Το θέμα είναι να βρούμε άλλο τρόπο να κοιμούνται, γιατί πρέπει και συ να ξεκουραστεις όπως και εγώ και επίσης εγώ έχω το θέμα με τις βραδινές βάρδιες δυστυχώς...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Annitamik said:

Δεν είσαι μόνη! Η δικιά μου οκτώ μηνών, το πιο ήσυχο νεογέννητο του κόσμου τώρα κάνει το χειρότερο ύπνο ever!!!! Ξυπνά ανά μία ώρα ( κάποιες φορές και ανά μισή ώρα) τη βάζω μόλις κοιμηθεί στην κούνια και αμέσως ξυπνά! Αναγκαστικά , τη βάζω ξανά στο κρεβάτι και κοιμόμαστε τρεις στο κρεβάτι. Η δικιά μου κανένα δόντι προς το παρόν, μπορεί να θηλάζει κι όλο το βράδυ , δε ξέρω αν το κάνει γιατί την πονάνε τα ούλα ή απλά έχει άγχος αποχωρισμού. Νομίζω ότι είναι πιο πολύ το δεύτερο. Είναι σίγουρα μια δύσκολο φάση για όλους μας. Δεν με πειράζει τόσο η συγκοιμηση, με αγχωνει όμως που κοιμάται μόνο θηλάζοντας! Δε ξέρω και δε μπορώ να βρω άλλο τρόπο να την κοιμησω. Πόσο διαρκεί αυτό το στάδιο με τον ύπνο; Ας μας διαφωτίσει μια πιο έμπειρη μαμά. Όταν θα γίνει δώδεκα μηνών γυρνάω στη δουλειά, η οποία δυστυχώς είναι με βάρδιες ακόμα και βραδινές. Έχουμε χρόνο βέβαια, αλλά πώς θα μάθει να κοιμάται με τον μπαμπά της; Ειλικρινά δε με πειράζει που δεν κοιμάμαι καλά τώρα, με αγχωνει όμως που το παιδί μου δεν θα βρίσκει τρόπο να κοιμηθεί εκτός του θηλασμού. Εσένα θηλάζει η μπέμπα σου; Πώς κοιμάται; 

Πιο έμπειρη μαμά εδώ :p που περνάει όμως ακριβώς τα ίδια για δεύτερη φορά!! Λοιπόν ας τα πάρουμε με την σειρά. Το παιδί θα μάθει να κοιμάται χωρίς στήθος, αφού αναγκαστικά θα λείπεις τα βράδια, αλλά το πιο πιθανό είναι ότι θα κλάψει λιγο τα πρώτα βράδια. Δεύτερον αυτό το στάδιο με τον ύπνο διαρκεί διαφορετικά σε κάθε παιδί, τα περισσότερα όμως αρχίζουν να κοιμούνται καλύτερα γύρω στον 1,5 χρόνο. Η πρώτη μου κόρη κοιμήθηκε για πρώτη φορά σερί μετά τα 2 βέβαια. Από 1,5 μέχρι 2 ξυπνάγε περίπου 4-5 φορές. Μέχρι το έτος κοιμόταν μόνο με στήθος και περάσαμε τουλάχιστον 4 φάσεις που κράτησαν περίπου 1 μήνα η καθεμία όπου ξυπνάγε τα βράδια και εμένε ξύπνια για 1 - 2 ώρες. Η μικρή είναι τώρα 13 μηνων, απόθηλασε κι αυτή 11 μηνών, μέχρι τότε μονο με στήθος κοιμόταν και ενώ περασε ένα μήνα που κοιμόταν οκ και ξυπνάγε μόνο 3 φορές τώρα κάνει πάλι χάλια ύπνο με prime time μεταξύ 3 - 5 που μένει ξύπνια για 1 - 2 ώρες κι αυτή. 

 

Just now, despoina34 said:

εχουμε περασει απο ολα τα σταδια...καποτε αγκαλια με πιπιλα,τωρα θηλαζοντας ,κ πλεον οπως κ εσυ,,δεν κοιμαται με κανεναν αλλο τροπο ουτε φυσικα με αλλο προσωπο..Δεν ξερω τι θα κανουμε,ετσι μαθανε.Να πω την πικρη αληθεια,αν τα ηξερα αυτα δεν θα θηλαζα τοσο,ισως κ καθολου..

Αχ αυτό με τον θηλασμο δεν ισχύει απαραίτητα. Δεν σημαίνει ότι αν δεν θηλάζες θα κοιμόταν. Αν διαβάσεις πιο πάνω κανένα από τα 2 μου παιδιά δεν κοιμήθηκε καλύτερα αφότου αποθηλασαν. Απλά δεν το έχουν με τον ύπνο. Δεν το είχαν μάλλον, η μεγάλη πλέον κοιμάται μια χαρά. Η μόνη συμβουλή που έχω να σου δώσω είναι αποδεξού το και προχώρα. Είναι ο μόνος τρόπος να φτιάξει κάπως η ψυχολογία σου. Με την πρώτη μετραγα τους μηνες αϋπνίας και περίμενα πως και πως ποτέ επιτέλους θα κοιμηθεί. Όλο αυτό ήταν πολύ ψυχοφθορο. Πολλά νεύρα. Στο τέλος το είδα αλλιώς και ήταν όλα πολύ καλύτερα. Με την δεύτερη τώρα καμία σχέση, η αϋπνία είναι η ίδια, αλλά δεν το σκέφτομαι πια, ξέρω ότι κάποια στιγμή θα κοιμηθεί και μέχρι τότε απλά κάνω υπομονή χωρίς όμως να κάνω αυτό το countdown που έκανα με την πρώτη. Και πίστεψε με, αφού κοιμήθηκε η πρώτη μου κόρη που μέχρι 8 μηνών ξυπνάγε 10 - 16 φορές το βράδυ, μπορούν να κοιμηθουν όλα τα παιδιά. Είναι απλα θέμα χρόνου. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Πιο έμπειρη μαμά εδώ :p που περνάει όμως ακριβώς τα ίδια για δεύτερη φορά!! Λοιπόν ας τα πάρουμε με την σειρά. Το παιδί θα μάθει να κοιμάται χωρίς στήθος, αφού αναγκαστικά θα λείπεις τα βράδια, αλλά το πιο πιθανό είναι ότι θα κλάψει λιγο τα πρώτα βράδια. Δεύτερον αυτό το στάδιο με τον ύπνο διαρκεί διαφορετικά σε κάθε παιδί, τα περισσότερα όμως αρχίζουν να κοιμούνται καλύτερα γύρω στον 1,5 χρόνο. Η πρώτη μου κόρη κοιμήθηκε για πρώτη φορά σερί μετά τα 2 βέβαια. Από 1,5 μέχρι 2 ξυπνάγε περίπου 4-5 φορές. Μέχρι το έτος κοιμόταν μόνο με στήθος και περάσαμε τουλάχιστον 4 φάσεις που κράτησαν περίπου 1 μήνα η καθεμία όπου ξυπνάγε τα βράδια και εμένα ξύπνια για 1 - 2 ώρες. Η μικρή είναι τώρα 13 μηνων, απόθηλασε κι αυτή 11 μηνών, μέχρι τότε μονο με στήθος κοιμόταν και ενώ περασε ένα μήνα που κοιμόταν οκ και ξυπνάγε μόνο 3 φορές τώρα κάνει πάλι χάλια ύπνο με prime time μεταξύ 3 - 5 που μένει ξύπνια για 1 - 2 ώρες κι αυτή. 

Ευχαριστώ για την απάντηση! Θα προσπαθήσω να βάλω και τον μπαμπά στο παιχνίδι από τώρα, όπως έγραψα και πιο πάνω,γιατί δεν θα θελα να λείψω το πρώτο βράδυ και να γίνει χαμός. Και να φανταστείς ότι είχα το πιο εύκολο νεογέννητο του κόσμου, τη ξυπνούσα για να φάει, μέχρι που η γιατρός μου είπε πώς δε χρειάζεται πλέον, και δύο μηνών έφτασε να κάνει έντεκα ώρες ύπνο σερί. Φαίνεται μου τα φυλούσε όλα για μετά χαχα :-D ! Από τέσσερα έως έξι μηνών θα ξυπνούσε από καμία φορά και μετά πάλι στο κρεβάτι της, αλλά αυτό το χάλι μας το τωρινό όχι. Για αυτό και εγώ πιστεύω ότι δε φταίει ο θηλασμός, γιατί μέχρι τώρα το παιδί κοιμόταν. Εύχομαι σε μας να μη κρατήσει πολύ αυτό το στάδιο. Το αστείο είναι ότι εδώ και μια βδομάδα δεν έχει κοιμηθεί καθόλου στην κούνια, στο τέλος θα μας διώξει εμάς από το κρεβάτι . Εσύ στην φάση αποθηλασμου, πώς τις κοιμιζες; Συμμετείχε ο πατέρας τους ή τις κοιμιζες εσύ;  Δίνεις γάλα ας πούμε; Αυτό κάνει μια φίλη μου που δε θήλασε καθόλου και το μωρό της κοιμάται με πιπιλισμα του μπιμπερο. Εμένα η δικιά μου εν τω μεταξύ δε ξέρει πως να πιει κάτι άλλο, ούτε νερό πίνει καλά καλά, της το δίνω με το ποτηράκι nuk που έχω πάρει και ενώ τραβάει νερό το φτύνει. Να πεις ότι θα έδινε ο μπαμπάς της γάλα όταν λείπω, δε νομίζω να γίνει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχεις δοκιμάσει να του δωσεις λιγο ντεπον πριν τον ύπνο? Σιγουρα παντως κατι φταιει, δόντια, αγχος αποχωρισμού,  η κοιλιά του,  πειναει, διψαει. Χωρις λογο δεν κάνουν παντως ετσι. Κάνε πειραματα και θα το βρεις και υπομονη...

Συγνωμη αλλα σε λάθος ποστ απάντησα μαλλον αυτο του '17

.....

 

:D

Link to comment
Share on other sites

Just now, diane2020 said:

Έχεις δοκιμάσει να του δωσεις λιγο ντεπον πριν τον ύπνο? Σιγουρα παντως κατι φταιει, δόντια, αγχος αποχωρισμού,  η κοιλιά του,  πειναει, διψαει. Χωρις λογο δεν κάνουν παντως ετσι. Κάνε πειραματα και θα το βρεις και υπομονη...

Κάνουν και χωρίς λόγο έτσι! Εκτός κι αν 2 χρόνια κάθε μα κάθε βράδυ είχε κάτι η κόρη μου και δεν το κατάλαβα ποτέ. Και πίστεψε με είχα δοκιμάσει ΤΑ ΠΑΝΤΑ! Και αν κρυώνει, κι αν ζεσταίνεται και you name it, ολα όμως τα είχα δοκιμάσει. Καλό θα είναι να μην δώσει ντεπον χωρίς λόγο. Θα δίνει δηλαδή για 3 βδομάδες (γιατί αν όντως είναι sleep regression που τόσο κρατάνε) ντεπον σε ένα μωρακι που δεν έχει γίνει κάν ενός; Και βασικά αυτό το να ξυπνανε συνέχεια και να μένουν και ξύπνια ανα περίοδους ειναι κάτι πολύ συνηθισμένο, δεν είναι επειδή απαραίτητα κάτι έχουν. Ας μην τις γεμίζουμε με έξτρα άγχος ότι κάτι δεν πάει καλά και ότι ουσιαστικά είναι κάτι που δεν το έχουν βρει ακόμα γι αυτό και ξυπνάνε τα παιδιά. 

Just now, Annitamik said:

Ευχαριστώ για την απάντηση! Θα προσπαθήσω να βάλω και τον μπαμπά στο παιχνίδι από τώρα, όπως έγραψα και πιο πάνω,γιατί δεν θα θελα να λείψω το πρώτο βράδυ και να γίνει χαμός. Και να φανταστείς ότι είχα το πιο εύκολο νεογέννητο του κόσμου, τη ξυπνούσα για να φάει, μέχρι που η γιατρός μου είπε πώς δε χρειάζεται πλέον, και δύο μηνών έφτασε να κάνει έντεκα ώρες ύπνο σερί. Φαίνεται μου τα φυλούσε όλα για μετά χαχα :-D ! Από τέσσερα έως έξι μηνών θα ξυπνούσε από καμία φορά και μετά πάλι στο κρεβάτι της, αλλά αυτό το χάλι μας το τωρινό όχι. Για αυτό και εγώ πιστεύω ότι δε φταίει ο θηλασμός, γιατί μέχρι τώρα το παιδί κοιμόταν. Εύχομαι σε μας να μη κρατήσει πολύ αυτό το στάδιο. Το αστείο είναι ότι εδώ και μια βδομάδα δεν έχει κοιμηθεί καθόλου στην κούνια, στο τέλος θα μας διώξει εμάς από το κρεβάτι . Εσύ στην φάση αποθηλασμου, πώς τις κοιμιζες; Συμμετείχε ο πατέρας τους ή τις κοιμιζες εσύ;  Δίνεις γάλα ας πούμε; Αυτό κάνει μια φίλη μου που δε θήλασε καθόλου και το μωρό της κοιμάται με πιπιλισμα του μπιμπερο. Εμένα η δικιά μου εν τω μεταξύ δε ξέρει πως να πιει κάτι άλλο, ούτε νερό πίνει καλά καλά, της το δίνω με το ποτηράκι nuk που έχω πάρει και ενώ τραβάει νερό το φτύνει. Να πεις ότι θα έδινε ο μπαμπάς της γάλα όταν λείπω, δε νομίζω να γίνει

Στην πρώτη μου κόρη, δεν ήθελε καθόλου να κοιμηθει με τον μπαμπά της, βασικά μέχρι 1,5 δεν ήθελε καν να είναι με κάποιον άλλον γενικά εκτός από εμένα, οπότε την κοιμίζα εγώ και δεν της έδινα στήθος. Δεν έπαιρνε μπουκάλι οπότε, απλά δεν της έδινα το στήθος. Εννοείται ότι τα πρώτα 3 βράδια ξύπνουσε και έκλαιγε, κάπου κατά τις 4 η ώρα που δεν άντεχα αλλο την θήλασα τα 2 πρώτα βράδια. Το τρίτο βράδυ όταν ξύπνουσε την επαιρνα αγκαλιά και κοιμοταν, δεν ζήτησε να θηλάσει ξανα. Και μετά έτσι γινόταν κάθε βράδυ, την έπαιρνα αγκαλιά και συνέχιζε να κοιμάται. Στην δεύτερη κόρη έπαιρνε μπουκάλι και ήθελε και τον μπαμπά της, οπότε τα πρώτα 2 βράδια τα μοιρασαμε στα 2. Πήρε μπουκάλι με τον μπαμπά της στο κρεβάτι, μετά φυσικά έκλαιγε λίγο γιατί έψαχνε το στήθος, ξύπνουσε μέσα στο βράδυ και έκλαιγε για κανένα 10λεπτο, αλλά δεν της έδωσα καθόλου στήθος, θεώρησα ότι απλά θα μπερδευτεί αν την μια της το δίνω και την άλλη όχι, ήμουν και πιο ξεκούραση γιατί είχα κοιμηθει μέχρι τις 3 που την είχε ο μπαμπάς της. Το τρίτο βράδυ έκανε κι αυτή το ίδιο, ξύπνησε την πήρα αγκαλιά και απλά κοιμήθηκε, δεν ζήτησε να θηλάσει. Καλή τύχη εύχομαι ότι κι αν αποφασίσεις να κάνεις :) ναι είναι καλό να έχει μάθει να κοιμάται χωρίς στήθος πριν χρειαστεί να λείψεις για πρώτη φορά. 

Ααα και καμιά βδομάδα μετά τον αποθηλασμο η πρώτη μου κόρη πήρε μπουκάλι. Της το έδινα κάθε βράδυ από τότε που αποθηλασε μπας και, και ενώ στην αρχή ούτε να το φτύσει, μετά το πήρε και από τότε έπαιρνε κανονικά μπουκάλι. 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο γιος μου είναι 15 μηνών,έχουμε περάσει από διάφορες φάσεις ύπνου η χειρότερη ήτανε όταν έγινε ενός έτους κάθε μια ώρα ξυπναγε για να πιεί γάλα,μιλάμε για παιδί που δεν θηλασε ποτέ,τώρα ξυπνάει δυο φορές για γάλα δεν μπορούμε να το κόψουμε με τίποτα.το μόνο καλό είναι ότι πίνει το γάλα με κλειστά μάτια και κοιμάται αμέσως 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Annitamik είπε:

Μη σε παίρνει από κάτω για το θέμα θηλασμός, εγώ πιστεύω ακράδαντα ότι πάλι θα ξυπνούσαν ακόμα και αν δε θήλαζαν , είναι στο παιδί. Φίλη μου που δε θηλάζει, πάλι ξυπνά το μωρό της. Η δυσκολία σε εμάς όμως, είναι τα κορίτσια μας μάθανε να κοιμούνται μόνο με στήθος. Ίσως αυτό ήταν το λάθος από την αρχή όχι γενικά ότι θήλασαν. Έπρεπε να βρεθεί κι άλλος τρόπος. Χθες την άφησα στη μάνα μου για να λείψω για κάτι εκτός σπιτιού και το παιδί ενώ έτριβε τα μάτια και νυσταζε , δε μπορούσε να κοιμηθεί, με περίμενε να έρθω να τη κοιμησω. Αν τα πράγματα ήταν διαφορετικά και δεν έπρεπε κάποια στιγμή να γυρίσω στη δουλειά, δε θα είχα θέμα, αλλά υπάρχουν κι άλλες υποχρεώσεις, δυστυχώς μια γυναίκα δεν είναι μόνο μάνα , είναι και εργαζόμενη. Επίσης, σε καταλαβαίνω, ναι νορμάλ είναι να θες να κοιμηθείς σαν άνθρωπος μια νύχτα και να τη κοιμήσει κάποιος άλλος, όπως ο μπαμπάς της. Γιατί δεν πεινάει τη νύχτα, απλά θέλει να σε αισθανθεί. Έχεις δοκιμάσει να τη κοιμήσει ο μπαμπάς της; Εγώ μου φαίνεται θα το δοκιμάσω σιγά σιγά. Σκέφτηκα να το κάνω σταδιακά, να πηγαίνει ο μπαμπάς τα πρώτα πέντε λεπτά που κλαίει και να προσπαθήσει να τη νανουρισει και μετά αν δούμε τα σκούρα να πάω εγώ. Χθες ψιλοκοιμηθηκε μια φορά με τον μπαμπά , εγώ ήμουν στο μπάνιο, αλλά βέβαια μετά ξαναξυπνησε και επειδή πλέον ήμουν διαθέσιμη τη θήλασα. Το θέμα όμως είναι ότι νανουριστηκε. Αν έχει κανένας άλλος γονιός άλλη ιδέα ας μας πει. Θα μας βοηθήσει! Πάντως σου ξαναλέω ότι και να κόψεις το θηλασμό, πάλι θα ξυπνάει, δεν έχει να κάνει με αυτό, θα ξυπνάνε ούτως ή άλλως που να τραβάμε τα μαλλιά μας χαχαχαχα :-D . Το θέμα είναι να βρούμε άλλο τρόπο να κοιμούνται, γιατί πρέπει και συ να ξεκουραστεις όπως και εγώ και επίσης εγώ έχω το θέμα με τις βραδινές βάρδιες δυστυχώς...

Μια χαρα τα λες

Κ θα συμφωνήσω με την chryssoum

Το παιδι θα μαθει με τον φροντιστή να κοιμαται

8-10μ είναι η χειρότερη φάση υπνου

Ο ανηψιος μου δ θήλασε κ ξυπνουσε ως τα δυο για γαλα

Τα δικα μου άρχισαν να κοιμούνται καλά μετά τους 18μ. Δλδ πρώτα άρχισαν να κοιμούνται "σερί" κ μετα απο 6-12μ αποθηλασαν

Αυτό που βοηθάει στην αποσύνδεση υπνου-θηλασμου είναι η ηπια απομάκρυνση της θηλης. Δλδ εκεί που έχει τελειώσει με το να πιει γαλα κ απλα πιπιλαει, αφού έχει γλαρωσει, βγάζεις την θηλή από το στόμα. Αρχικά θα χρειαστεί να το κάνεις πολλές φορές. Προσωπικά το εκανα αρκετά αργότερα, μετα τον χρονο

Φτιάξτε μια ρουτίνα που αργότερα θα μπορεί να ακολουθεί κ ο φροντιστής χωρίς το στηθος. Νανούρισμα, κάποιο κουκλακι-νανι

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέει η @diane2020 μη σας κάνει εντύπωση, μου το έχει προτείνει και η παιδίατρος. Ίσως σε κάποια παιδιά πιάνει. Γιατί ίσως είναι όντως τα δόντια. Και το άκουσα και από φίλες, που τις το πρότειναν οι παιδίατροι Στη δική μου το δοκίμασα δύο φορές αλλά δεν έκανε κάτι. Νομίζω ότι ξυπνά επειδή μεγαλώνει και περνά φάσεις. Θα δοκιμάσω όλα αυτά που είπατε για να αποσυνδεσω το θηλασμό με τον ύπνο. Αυτό σε μένα είναι το βασικό θέμα, νομίζω ότι γενικά για το ξύπνημα, απλά πρέπει να αποδεχτώ ότι θα ξυπνά .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Annitamik said:

Αυτό που λέει η @diane2020 μη σας κάνει εντύπωση, μου το έχει προτείνει και η παιδίατρος. Ίσως σε κάποια παιδιά πιάνει. Γιατί ίσως είναι όντως τα δόντια. Και το άκουσα και από φίλες, που τις το πρότειναν οι παιδίατροι Στη δική μου το δοκίμασα δύο φορές αλλά δεν έκανε κάτι. Νομίζω ότι ξυπνά επειδή μεγαλώνει και περνά φάσεις. Θα δοκιμάσω όλα αυτά που είπατε για να αποσυνδεσω το θηλασμό με τον ύπνο. Αυτό σε μένα είναι το βασικό θέμα, νομίζω ότι γενικά για το ξύπνημα, απλά πρέπει να αποδεχτώ ότι θα ξυπνά .

Καλά δεν μου κάνει εντύπωση ούτε που το είπε παιδίατρος. Εδώ μιλάμε ότι υπάρχουν παιδίατροι που λένε ότι το μωρό δεν χορταινει γι αυτό και ξυπνάει, άρα να σταματήσει η μαμά να θηλάζει τα βράδια και να δώσει συμπλήρωμα, στο ντεπον θα κολλούσαν; αν και δεν φταίνε απαραίτητα οι γιατροί, φταίμε και εμείς που περιμένουμε από τον παιδίατρο μια λύση για όλα, και φυσικά και η φαρμακομανια που έχουμε, ακόμα και στην ίωση θέλουμε κάτι να μας δώσει αλλιώς δεν είναι καλός ο γιατρός (άλλο θέμα βέβαια αυτό). 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Chrysoum είπε:

Κάνουν και χωρίς λόγο έτσι! Εκτός κι αν 2 χρόνια κάθε μα κάθε βράδυ είχε κάτι η κόρη μου και δεν το κατάλαβα ποτέ. Και πίστεψε με είχα δοκιμάσει ΤΑ ΠΑΝΤΑ! Και αν κρυώνει, κι αν ζεσταίνεται και you name it, ολα όμως τα είχα δοκιμάσει. Καλό θα είναι να μην δώσει ντεπον χωρίς λόγο. Θα δίνει δηλαδή για 3 βδομάδες (γιατί αν όντως είναι sleep regression που τόσο κρατάνε) ντεπον σε ένα μωρακι που δεν έχει γίνει κάν ενός; Και βασικά αυτό το να ξυπνανε συνέχεια και να μένουν και ξύπνια ανα περίοδους ειναι κάτι πολύ συνηθισμένο, δεν είναι επειδή απαραίτητα κάτι έχουν. Ας μην τις γεμίζουμε με έξτρα άγχος ότι κάτι δεν πάει καλά και ότι ουσιαστικά είναι κάτι που δεν το έχουν βρει ακόμα γι αυτό και ξυπνάνε τα παιδιά. 

Συμφωνω απολυτα σε ο,τι παρεθεσες, ηθελα μονο να σχολιασω πανω στο "χωρις λογο". Πιστευω πως ουσιαστικα, τιποτα δεν γινεται "χωρις λογο". Ακομη κι αν εχουν ελεγχθει ολα τα υπολοιπα (ζεστη/κρυο, δοντια, αλμα αναπτυξης, αναζητηση ασφαλειας κλπ) τοτε ο λογος ειναι απλα η νευρολογικη ανωριμοτητα πολλων παιδιων να αποκοιμηθουν μονα τους. Ειναι κατι τελειως φυσιολογικο για τον εγκεφαλο τους και γι'αυτο μεγαλωνοντας που ωριμαζουν, κοιμουνται ξανα ανεπαισθητα σε καθε ξυπνημα οπως οι ενηλικες (οι οποιοι επισης ξυπνανε μετα απο καθε κυκλο υπνου αλλα δεν το θυμουνται). 

 
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Chrysoum είπε:

Κάνουν και χωρίς λόγο έτσι! Εκτός κι αν 2 χρόνια κάθε μα κάθε βράδυ είχε κάτι η κόρη μου και δεν το κατάλαβα ποτέ. Και πίστεψε με είχα δοκιμάσει ΤΑ ΠΑΝΤΑ! Και αν κρυώνει, κι αν ζεσταίνεται και you name it, ολα όμως τα είχα δοκιμάσει. Καλό θα είναι να μην δώσει ντεπον χωρίς λόγο. Θα δίνει δηλαδή για 3 βδομάδες (γιατί αν όντως είναι sleep regression που τόσο κρατάνε) ντεπον σε ένα μωρακι που δεν έχει γίνει κάν ενός; Και βασικά αυτό το να ξυπνανε συνέχεια και να μένουν και ξύπνια ανα περίοδους ειναι κάτι πολύ συνηθισμένο, δεν είναι επειδή απαραίτητα κάτι έχουν. Ας μην τις γεμίζουμε με έξτρα άγχος ότι κάτι δεν πάει καλά και ότι ουσιαστικά είναι κάτι που δεν το έχουν βρει ακόμα γι αυτό και ξυπνάνε τα παιδιά. 

Στην πρώτη μου κόρη, δεν ήθελε καθόλου να κοιμηθει με τον μπαμπά της, βασικά μέχρι 1,5 δεν ήθελε καν να είναι με κάποιον άλλον γενικά εκτός από εμένα, οπότε την κοιμίζα εγώ και δεν της έδινα στήθος. Δεν έπαιρνε μπουκάλι οπότε, απλά δεν της έδινα το στήθος. Εννοείται ότι τα πρώτα 3 βράδια ξύπνουσε και έκλαιγε, κάπου κατά τις 4 η ώρα που δεν άντεχα αλλο την θήλασα τα 2 πρώτα βράδια. Το τρίτο βράδυ όταν ξύπνουσε την επαιρνα αγκαλιά και κοιμοταν, δεν ζήτησε να θηλάσει ξανα. Και μετά έτσι γινόταν κάθε βράδυ, την έπαιρνα αγκαλιά και συνέχιζε να κοιμάται. Στην δεύτερη κόρη έπαιρνε μπουκάλι και ήθελε και τον μπαμπά της, οπότε τα πρώτα 2 βράδια τα μοιρασαμε στα 2. Πήρε μπουκάλι με τον μπαμπά της στο κρεβάτι, μετά φυσικά έκλαιγε λίγο γιατί έψαχνε το στήθος, ξύπνουσε μέσα στο βράδυ και έκλαιγε για κανένα 10λεπτο, αλλά δεν της έδωσα καθόλου στήθος, θεώρησα ότι απλά θα μπερδευτεί αν την μια της το δίνω και την άλλη όχι, ήμουν και πιο ξεκούραση γιατί είχα κοιμηθει μέχρι τις 3 που την είχε ο μπαμπάς της. Το τρίτο βράδυ έκανε κι αυτή το ίδιο, ξύπνησε την πήρα αγκαλιά και απλά κοιμήθηκε, δεν ζήτησε να θηλάσει. Καλή τύχη εύχομαι ότι κι αν αποφασίσεις να κάνεις :) ναι είναι καλό να έχει μάθει να κοιμάται χωρίς στήθος πριν χρειαστεί να λείψεις για πρώτη φορά. 

Ααα και καμιά βδομάδα μετά τον αποθηλασμο η πρώτη μου κόρη πήρε μπουκάλι. Της το έδινα κάθε βράδυ από τότε που αποθηλασε μπας και, και ενώ στην αρχή ούτε να το φτύσει, μετά το πήρε και από τότε έπαιρνε κανονικά μπουκάλι. 

Καλα βρε κοριτσι μην κάνεις ετσι, ντεπον της είπα να δώσει και όχι 3 βδομάδες προς θεου, δοκιμαστικά μπας και ποναει πουθενα κ χαλαρωσει. Αλλα οκ εγω προσωπικα δεν πιστεύω πως τα παιδια κανουν ετσι χωρις λογο αν και πολλοι ισχυριζονται αυτο που εσυ γράφεις.. η πείρα μου τουλ με δυο παιδια με έχει διδάξει πως οταν κανουν ετσι, κατι τους συμβαινει εκτος τι να πω αν έτυχε και τα δυο μου παιδια να ναι ήρεμα με τον υπνο. Εκαναν μπαχαλο οταν κατι τους συνέβαινε.

Γιαυτο κι ακουω ιστορίες τετοιες και δυσκολεύομαι να τις πιστέψω, λεω δεν γίνεται κατι συμβαινει. Αλλα οκ συ ειπας συ ξερεις ! Αλλα εγω δεν το ασπάζομαι...:) με το συμπαθειο

Κι επισης δε πιστεύω την αγχωνω εγω,  ειναι ηδη αγχωτική αυτη η κατασταση απο μόνη της κι εγω οσες φορες το εζησα (καλα οχι 3 βδομάδες)ειδα μετα πως ποναγαν η κατι απο ολ αυτα.... τα δικα μου. Εμπειρικά μιλαω  δεν είμαι και γιατρος αλλα να παρακατω γραφει η κοπέλα το πε και ο γιατρος της.

Επίσης να θιξω και το κομματι ψυχολογίας των παιδιων. Μπορεί κατι να μην τους αρεσει στη καθημερινότητα τους κατι να τα καταπιεζει, κατι να μη γουστάρουν κατι να τους κουραζει(οπως και εμεις δηλαδη τα ψυχολογικα και οι πονοι οι εντονοι και οι αναγκες μας κυριως σωματικής και ψυχολογικής φυσης τη νύχτα βγαινουν πιο έντονα) και να το βγάζουν τη νύχτα που χαλαρωνουν.  Αλλα εμπειρικα παλι μιλαω

Just now, Sentir...natureza είπε:

Συμφωνω απολυτα σε ο,τι παρεθεσες, ηθελα μονο να σχολιασω πανω στο "χωρις λογο". Πιστευω πως ουσιαστικα, τιποτα δεν γινεται "χωρις λογο". Ακομη κι αν εχουν ελεγχθει ολα τα υπολοιπα (ζεστη/κρυο, δοντια, αλμα αναπτυξης, αναζητηση ασφαλειας κλπ) τοτε ο λογος ειναι απλα η νευρολογικη ανωριμοτητα πολλων παιδιων να αποκοιμηθουν μονα τους. Ειναι κατι τελειως φυσιολογικο για τον εγκεφαλο τους και γι'αυτο μεγαλωνοντας που ωριμαζουν, κοιμουνται ξανα ανεπαισθητα σε καθε ξυπνημα οπως οι ενηλικες (οι οποιοι επισης ξυπνανε μετα απο καθε κυκλο υπνου αλλα δεν το θυμουνται). 

Μα ολα τα παιδια ειναι ανωριμα στον εγκέφαλο ,σιγα σιγα ωριμάζουν, γιατι δεν τα πιάνουν αυτες οι κρισεις ολα τα μωρα? Τελοσπαντων για να γράφετε αυτα κατι θα έχετε διαβάσει δεν εχω λογο να σας αμφισβητησω απλως δυσκολεύομαι να το κατανοήσω .

Καθε αποψη δέκτη! 

Καλο βράδυ! Εύχομαι ολα καλα στο μωρακι και οντως να μην ειναι τιποτα!!

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, diane2020 said:

Καλα βρε κοριτσι μην κάνεις ετσι, ντεπον της είπα να δώσει και όχι 3 βδομάδες προς θεου, δοκιμαστικά μπας και ποναει πουθενα κ χαλαρωσει. Αλλα οκ εγω προσωπικα δεν πιστεύω πως τα παιδια κανουν ετσι χωρις λογο αν και πολλοι ισχυριζονται αυτο που εσυ γράφεις.. η πείρα μου τουλ με δυο παιδια με έχει διδάξει πως οταν κανουν ετσι, κατι τους συμβαινει εκτος τι να πω αν έτυχε και τα δυο μου παιδια να ναι ήρεμα με τον υπνο. Εκαναν μπαχαλο οταν κατι τους συνέβαινε.

Γιαυτο κι ακουω ιστορίες τετοιες και δυσκολεύομαι να τις πιστέψω, λεω δεν γίνεται κατι συμβαινει. Αλλα οκ συ ειπας συ ξερεις ! Αλλα εγω δεν το ασπάζομαι...:) με το συμπαθειο

Κι επισης δε πιστεύω την αγχωνω εγω,  ειναι ηδη αγχωτική αυτη η κατασταση απο μόνη της κι εγω οσες φορες το εζησα (καλα οχι 3 βδομάδες)ειδα μετα πως ποναγαν η κατι απο ολ αυτα.... τα δικα μου. Εμπειρικά μιλαω  δεν είμαι και γιατρος αλλα να παρακατω γραφει η κοπέλα το πε και ο γιατρος της.

Επίσης να θιξω και το κομματι ψυχολογίας των παιδιων. Μπορεί κατι να μην τους αρεσει στη καθημερινότητα τους κατι να τα καταπιεζει, κατι να μη γουστάρουν κατι να τους κουραζει(οπως και εμεις δηλαδη τα ψυχολογικα και οι πονοι οι εντονοι και οι αναγκες μας κυριως σωματικής και ψυχολογικής φυσης τη νύχτα βγαινουν πιο έντονα) και να το βγάζουν τη νύχτα που χαλαρωνουν.  Αλλα εμπειρικα παλι μιλαω

Μα ολα τα παιδια ειναι ανωριμα στον εγκέφαλο ,σιγα σιγα ωριμάζουν, γιατι δεν τα πιάνουν αυτες οι κρισεις ολα τα μωρα? Τελοσπαντων για να γράφετε αυτα κατι θα έχετε διαβάσει δεν εχω λογο να σας αμφισβητησω απλως δυσκολεύομαι να το κατανοήσω .

Καθε αποψη δέκτη! 

Καλο βράδυ! Εύχομαι ολα καλα στο μωρακι και οντως να μην ειναι τιποτα!!

Αρχικά να ξεκαθαρίσω ότι πραγματικά δεν έχω καμία διαθέση αντιπαράθεσης, ίσα ίσα το αντίθετο. Αλλά ναι, είχες απλά εύκολα μωρά στον ύπνο, ενώ τα κορίτσια και εγώ όχι. Το μεγαλύτερο πρόβλημα, δικό μου για την προσωπική μου εμπειρία μιλάω φυσικά, ξέρεις ποιο ήταν; όταν μιλαγα με μαμάδες γνωστές μου που είχαν επίσης εύκολα παιδιά και προσπαθούσαν να με πείσουν ότι κάτι έχει το παιδί για να κοιμάται ετσι και να ξυπνάει συνέχεια και από την μία αγχωνομουν, ενώ από την άλλη επειδή και η καθεμία είχε και από μια σύμβουλη που σίγουρα θα βοηθούσε  (προσοχή δε λέω ότι το κάνεις εσύ αυτό στην συγκεκριμένη περίπτωση) γέμιζα και εγώ με ελπίδες ότι αυτό ήταν τώρα την βρήκαμε την λυση, ώσπου μετά το 6μηνο αφού είχα δοκιμάσει τα πάντα τους ζήτησα απλά να μην μιλάμε γι αυτό γιατί απλά δεν καταλάβαιναν και κάπως ηρέμησα. Και όταν κοιμήθηκε η κόρη μου για πρώτη φορά σερί στα 2 και τους το είπα με ρώτησε η μία τι έκανα και κοιμήθηκε για να το κάνω κάθε μέρα. Για τέτοια άγνοια μιλάμε, τι κι αν το λέγαμε και το ξανά λεγαμε στην αρχή, απλά δεν καταλαβαίναν. Για την ιστορία τίποτα δεν έκανα φυσικά. Απλά μεγάλωσε και κατάφερε να αποκοιμάται μόνη της πλέον. Αυτό που θέλω να υπογράμμισω λοιπόν είναι πως σε μωρά που κοιμούνται χάλια και ξυπνανε ανά μια ώρα τα βράδια για μήνες (ή και χρόνο) δεν υπάρχει κάτι που κανουν λάθος οι μαμάδες τους και γίνεται αυτό, οπότε δεν χρειάζεται και να φρικαρουν για να βρουν μια λύση. Εννοείται ότι μπορούν να δοκιμάσουν ότι θέλουν και νομίζουν πως μπορεί να φταίει, αλλά ατομα που δεν έχουν ζήσει την κατάσταση αυτή προφανώς δεν γνωρίζουν οπότε δεν μπορείς να της λες με σίγουρια ότι κάτι έχει. Το είπες και μόνη σου άλλωστε ότι τα δικά σου ποτέ δεν κοιμόταν έτσι χάλια και πίστεψε με αυτό δεν συνέβη επειδή εσύ είχες βρει πως να κοιμούνται καλά ενώ οι άλλες όχι. Και κάτι τελευταίο όσον αφορά τους γιατρούς, επίσης και εμένα οι αλλεργιολογοι και παιδίατροι που την έτρεχα στην αρχή για να τσεκάρουμε οτι υπάρχει σε νεογνικη ασθένεια μου έλεγαν ότι είναι φυσιολογικό όλο αυτό και ότι συμβαίνει σε πολλά παιδιά και πως πρέπει απλά να ηρεμήσω και ότι θα περασει. Δεν τους άκουγα στην αρχή, ήμουν απλά απελπισμένη να κοιμηθω, ότι κι αν της έδωσα (ντεπον, φάρμακα για παλινδρομηση) κάναμε απλά μια τρύπα στο νερό και μετά πηγαίναμε να πάρουμε κι άλλες γνώμες και όλοι αφού την εξεταζαν μου έλεγαν το ίδιο, φυσιολογικό ειδικά σε παιδιά που θηλάζουν. Και ναι όλα έχουν ανώριμο εγκέφαλο, αλλά δεν σημαίνει ότι όλα θα πρέπει να μην κοιμούνται καλά. Αν πάει έτσι τότε όλα έχουν ανώριμο πεπτικό, άρα όλα θα πρέπει να αναπτύσσουν παλινδρομηση ή όλα θα πρέπει να περνάνε κολικούς. 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, diane2020 είπε:

Μα ολα τα παιδια ειναι ανωριμα στον εγκέφαλο ,σιγα σιγα ωριμάζουν, γιατι δεν τα πιάνουν αυτες οι κρισεις ολα τα μωρα? Τελοσπαντων για να γράφετε αυτα κατι θα έχετε διαβάσει δεν εχω λογο να σας αμφισβητησω απλως δυσκολεύομαι να το κατανοήσω .

Φυσικά παίζει ρόλο και το ιδιοσυγκρασιακο κομμάτι, γι'αυτο έγραψα "πολλων" και οχι "όλων". Κάθε παιδί είναι διαφορετικό, άλλα νεογέννητα θηλαζουν ώρες, άλλα τελειώνουν στο 10λεπτο, άλλα κοιμούνται σερί από την αρχή, άλλα ξυπνάνε κάθε μία ώρα. Όλα είναι φυσιολογικά, και αν το αποδεχθει η νέα αγχωμένη μαμά τότε η ζωή της θα κυλάει καλύτερα. Φυσικά δεν λέμε να μην εξετάσει την κατάσταση πρώτα αλλά αν δεν καταλήξει κάπου τότε η αποδοχή ότι η κατάσταση είναι φυσιολογική και ότι απλά το μωρό της περνάει μια φάση θα την κάνει να ηρεμήσει και απλά να περιμένει το μωρό της να μεγαλώσει και να κοιμάται όπως οι ενήλικες. Είναι γενικώς αποδεκτό ότι όλα τα μωρά περνάνε αλματα ανάπτυξης (οι κρίσεις που γράφεις) άλλα εντονότερα άλλα λιγότερο έντονα. Η ηλικία των 8-9 μηνων είναι από όλες τις μαμάδες που γνωρίζω(και από την εμπειρία μου) η χειρότερη περιοδος για τον ύπνο. Γαι την ιστορία, ο μεγάλος μου επίσης μέχρι τα 1,5 ξυπνουσε κάθε 3 ωρες, μετά μέχρι τα 2 ξυπνουσε 3 φορές το βράδυ και ξαφνικά από τα 2 και μετά δεν ξυπνουσε καθόλου ή ξυπνουσε 1 φορα, και θηλαζε ακόμη. Οπότε θα έλεγα ότι είναι και το δικό μου παιδί ένα παράδειγμα της δυσκολίας που έχουν τα βρέφη να αποκοιμούνται ξανα μόνα τους. 

 
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σε συνέχεια του ποστ που έκανα, να σας πω ότι είμαστε πλέον 10 μηνών κ μιας βδομάδας. Τρία βράδια τώρα είναι τόσο τραγικά που απλά δεν μπορώ να το διανοηθώ. Ξυπνάει ακόμη κ στο μισάωρο. Ακόμη κ στους πιο χάλια ύπνους της, δεν μου τα έκανε ποτέ αυτά. Δεν ξέρω τι άλλο να περιμένω. Είμαστε στην 44η βδομάδα, κορύφωση του άλματος 42-47,αολα το αναφέρω γιατί δεν ξέρω αν ισχύουν αυτά, πάντως βλέπω ότι χειροτερευουμε.Το πέμπτο δοντάκι είναι έτοιμο να σκάσει. Εύχομαι να βγει κ να ηρεμήσουμε γτ κάθε πρωί έχω πονοκέφαλο. Ειλικρινά δεν παλεύεται. Κ όταν τυγχάνει να το συζητήσω με καμία μαμά που το παιδί της κοιμάται, με κοιτάει σαν εξωγήινη. Το ποσό με εκνευρίζει αυτό δεν λέγεται.. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,περνάει αλμα σε συνδυασμό με τα δοντάκια είναι λίγο δύσκολη η κατάσταση,και ο γιος μου βγαζει τωρα δυο δόντια ταυτόχρονα  (σχεδον 17 μηνών)παρόλο που είναι ένα παιδί που ο ύπνος του είναι πολύ καλός κάθε φορά που βγάζει δόντια επηρεάζεται εχθές πχ ξύπνησε 3 φορές με κλαματα,εχεις δικαιο η αυπνια ειναι ότι χειρότερο αλλά δεν μπορείς να κάνεις κάτι εκτός αν έχεις κάποιον να σε βοηθάει λιγάκι παράδειγμα ο άντρας σου  κάποια βράδια να κοιμάσαι κάνα τετραωρο σερί και να ξυπνάει αυτός 

Link to comment
Share on other sites

Just now, despoina34 είπε:

Σε συνέχεια του ποστ που έκανα, να σας πω ότι είμαστε πλέον 10 μηνών κ μιας βδομάδας. Τρία βράδια τώρα είναι τόσο τραγικά που απλά δεν μπορώ να το διανοηθώ. Ξυπνάει ακόμη κ στο μισάωρο. Ακόμη κ στους πιο χάλια ύπνους της, δεν μου τα έκανε ποτέ αυτά. Δεν ξέρω τι άλλο να περιμένω. Είμαστε στην 44η βδομάδα, κορύφωση του άλματος 42-47,αολα το αναφέρω γιατί δεν ξέρω αν ισχύουν αυτά, πάντως βλέπω ότι χειροτερευουμε.Το πέμπτο δοντάκι είναι έτοιμο να σκάσει. Εύχομαι να βγει κ να ηρεμήσουμε γτ κάθε πρωί έχω πονοκέφαλο. Ειλικρινά δεν παλεύεται. Κ όταν τυγχάνει να το συζητήσω με καμία μαμά που το παιδί της κοιμάται, με κοιτάει σαν εξωγήινη. Το ποσό με εκνευρίζει αυτό δεν λέγεται.. 

 

Καλημέρα και από εμένα, 

Ως μητέρα 2 παιδιών (ηλικίας Δημοτικού πια), δεν θα σου δώσω συμβουλές κτλ. Το μόνο που θα σου πω είναι υπομονή και όλα κάνουν τον κύκλο τους. Τα παιδιά περνάνε πολλές φάσεις. 

Ο μεγάλος μου, ένα μωρό που ως βρέφος ήταν εντελώς καλόβολο, καλόφαγο, "καλόυπνο" κλπ,  ξαφνικά, όταν ήταν περίπου ενός χρονών ή εκεί γύρω, ξύπναγε κάθε βράδυ στις 3, μέναμε ξύπνιοι κανένα δίωρο και δεν κοιμόταν εάν δεν του έβαζα λίγο τηλεόραση :oops: (μίκυ συγκεκριμένα). Αυτό κράτησε κάποιους μήνες και όπως του ήρθε έτσι και του έφυγε. 

Ο δε μικρός μου, τραβούσαμε περίπου αυτά που τραβάς κ εσύ. Άυπνο μωρό. Μέσα στο 24ωρο κοιμόταν συνολικά 5-6 ώρες με το ζόρι και αυτές σπαστές από δω και από εκεί στη διάρκεια της ημέρας, με πολύ κλάμα, πολύ αγκαλιά κτλ. Συνεχόμενο 6ωρο βραδυνό ύπνο έκανε αφού χρόνισε. Άσε, ακόμα απορώ πώς άντεχα, είχα κ τον μεγάλο και είχα γυρίσει κ γραφείο. Τώρα (Γ Δημοτικού) πάει πρώτος για ύπνο το βράδυ.....

Υπομονή, υγεία και όλα θα γυρίσουν....    

Link to comment
Share on other sites

Δέσποινα είναι αστείο γιατί μαζί τα περνάμε :-D Είναι απίστευτο και μένα τις τελευταίες τρεις μέρες κάνει το πιο χάλια ύπνο που έκανε ποτέ, βέβαια είναι και ένα μήνα μικρότερη από τη δικιά σου. Δεν σου κάνω πλάκα τις ίδιες τρεις μέρες και εμένα. Σεληνιαστηκαν;

Και εννοείται όλη νύχτα στο στήθος, όλη τη νύχτα όμως. Αφού σκέφτηκα να κόψω και το θηλασμό και να την παρηγορήσει ο άντρας μου για να κοιμηθώ και εγώ επιτέλους, που δεν το σκεφτόμουν καν. Δεν αντέχω άλλο αυτό το πιπίλισμα όλη τη νύχτα. Μου την έδωσε στα νευρα.Πάνω στην απελπισία μου τα σκέφτηκα αυτά, δεν σκέφτομαι ακόμα να το κάνω εννοείται γιατί δεν είμαι έτοιμη. Έχω διαβάσει ότι ποστ θες για τον ύπνο. Τώρα έχω στα σκαριά το no cry sleep solution. Προς το παρόν δεν έχω αποτέλεσμα ίσα-ίσα χειρότερα. Αυτό με τους ημερήσιους ύπνους το έχεις κοιτάξει πόσους κάνει τη μέρα; Εμένα από πολύ μικρή έκανε μόνο έναν δηλαδή από 7,5 μηνών. Δεν ξέρω αν παίζει αυτό ρόλο και είναι κουρασμένη τη νύχτα και ξυπνάει πάρα πολύ συχνά. ε

Εμένα κοιμάται πολύ νωρίς τύπου 8:00 το απόγευμα αλλά σίγουρα θα σηκωθεί πάνω στο μισάωρο. Έχω σκεφτεί και το cry out στην απελπισία αλλά είναι πολύ hardcore και δεν νομίζω να το εφαρμόσω. Πρέπει να αλλάξεις κοινωνικό κύκλο. Είμαστε πολλές που τα μωρά ξυπνάνε. Αστειεύομαι φυσικά :-D έχω δοκιμάσει κούνημα νανούρισμα ότι μπορείς να φανταστείς.... Απελπισία.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Annitamik είπε:

Δέσποινα είναι αστείο γιατί μαζί τα περνάμε :-D Είναι απίστευτο και μένα τις τελευταίες τρεις μέρες κάνει το πιο χάλια ύπνο που έκανε ποτέ, βέβαια είναι και ένα μήνα μικρότερη από τη δικιά σου. Δεν σου κάνω πλάκα τις ίδιες τρεις μέρες και εμένα. Σεληνιαστηκαν;

Και εννοείται όλη νύχτα στο στήθος, όλη τη νύχτα όμως. Αφού σκέφτηκα να κόψω και το θηλασμό και να την παρηγορήσει ο άντρας μου για να κοιμηθώ και εγώ επιτέλους, που δεν το σκεφτόμουν καν. Δεν αντέχω άλλο αυτό το πιπίλισμα όλη τη νύχτα. Μου την έδωσε στα νευρα.Πάνω στην απελπισία μου τα σκέφτηκα αυτά, δεν σκέφτομαι ακόμα να το κάνω εννοείται γιατί δεν είμαι έτοιμη. Έχω διαβάσει ότι ποστ θες για τον ύπνο. Τώρα έχω στα σκαριά το no cry sleep solution. Προς το παρόν δεν έχω αποτέλεσμα ίσα-ίσα χειρότερα. Αυτό με τους ημερήσιους ύπνους το έχεις κοιτάξει πόσους κάνει τη μέρα; Εμένα από πολύ μικρή έκανε μόνο έναν δηλαδή από 7,5 μηνών. Δεν ξέρω αν παίζει αυτό ρόλο και είναι κουρασμένη τη νύχτα και ξυπνάει πάρα πολύ συχνά. ε

Εμένα κοιμάται πολύ νωρίς τύπου 8:00 το απόγευμα αλλά σίγουρα θα σηκωθεί πάνω στο μισάωρο. Έχω σκεφτεί και το cry out στην απελπισία αλλά είναι πολύ hardcore και δεν νομίζω να το εφαρμόσω. Πρέπει να αλλάξεις κοινωνικό κύκλο. Είμαστε πολλές που τα μωρά ξυπνάνε. Αστειεύομαι φυσικά :-D έχω δοκιμάσει κούνημα νανούρισμα ότι μπορείς να φανταστείς.... Απελπισία.

Εντάξει ταυτιζομαστε απόλυτα. Αυτά που γράφεις θα μπορούσα να τα έχω γράψει εγώ. Εμένα κάνει κάτι τρελά εν τω μεταξύ. Όταν πρόκειται να ξυπνήσει αρχίζει κ κουνιέται. Ανάσκελα, μπρούμυτα, με τον πωπο τούρλα, αλλάζει στάσεις σαν να μην βολεύεται πουθενά κ το κορυφαίο, δθο μήνες τώρα, μόλις ξυπνήσει σηκώνεται κ κάθεται στον πωπο της. Το κάνει κάθε φορά που ξυπνάει. Το μισό βράδυ το τρώμε έτσι, ανήσυχα με σβούρες. Μόνο στο στήθος θα χαλαρώσει αλλά κ πάλι δν την παίρνει τόσο εύκολα ο ύπνος. Τα τελευταία τρία βραδιά ξυπνάει στη μία ώρα ακόμη κ στη μισή μου ξύπνησε εχθές. Όσο γι αυτό το ανελέητο πθπιλισμα, τι να πω... Με πιάνουν κ μένα τα νεύρα μου. Ακόμη κ ο ήχος μου χτυπάει στα μηνιγγια. Δεν παλεύεται άλλο χωρίς ύπνο. Κ ξέρεις ε, ως τα 3 μπορεί να μας πάει έτσι. Διάβασα κ γω ότι υπάρχει κ δεν υπάρχει. Θεέ μου τι θα κάνουμε;;;; 

πρίν από 3 λεπτά , Annitamik είπε:

Δέσποινα είναι αστείο γιατί μαζί τα περνάμε :-D Είναι απίστευτο και μένα τις τελευταίες τρεις μέρες κάνει το πιο χάλια ύπνο που έκανε ποτέ, βέβαια είναι και ένα μήνα μικρότερη από τη δικιά σου. Δεν σου κάνω πλάκα τις ίδιες τρεις μέρες και εμένα. Σεληνιαστηκαν;

Και εννοείται όλη νύχτα στο στήθος, όλη τη νύχτα όμως. Αφού σκέφτηκα να κόψω και το θηλασμό και να την παρηγορήσει ο άντρας μου για να κοιμηθώ και εγώ επιτέλους, που δεν το σκεφτόμουν καν. Δεν αντέχω άλλο αυτό το πιπίλισμα όλη τη νύχτα. Μου την έδωσε στα νευρα.Πάνω στην απελπισία μου τα σκέφτηκα αυτά, δεν σκέφτομαι ακόμα να το κάνω εννοείται γιατί δεν είμαι έτοιμη. Έχω διαβάσει ότι ποστ θες για τον ύπνο. Τώρα έχω στα σκαριά το no cry sleep solution. Προς το παρόν δεν έχω αποτέλεσμα ίσα-ίσα χειρότερα. Αυτό με τους ημερήσιους ύπνους το έχεις κοιτάξει πόσους κάνει τη μέρα; Εμένα από πολύ μικρή έκανε μόνο έναν δηλαδή από 7,5 μηνών. Δεν ξέρω αν παίζει αυτό ρόλο και είναι κουρασμένη τη νύχτα και ξυπνάει πάρα πολύ συχνά. ε

Εμένα κοιμάται πολύ νωρίς τύπου 8:00 το απόγευμα αλλά σίγουρα θα σηκωθεί πάνω στο μισάωρο. Έχω σκεφτεί και το cry out στην απελπισία αλλά είναι πολύ hardcore και δεν νομίζω να το εφαρμόσω. Πρέπει να αλλάξεις κοινωνικό κύκλο. Είμαστε πολλές που τα μωρά ξυπνάνε. Αστειεύομαι φυσικά :-D έχω δοκιμάσει κούνημα νανούρισμα ότι μπορείς να φανταστείς.... Απελπισία.

Εμένα κοιμάται στις 8μιση για βράδυ εδώ και 6 μήνες. Κ τη μέρα κοιμάται 3 φορές περίπου. Συνήθως μισαωρα η κ παραπάνω καμία φορά. Ότι κ αν έχω δοκιμάσει δεν πιάνει. 

πρίν από 13 λεπτά , annoulen είπε:

 

Καλημέρα και από εμένα, 

Ως μητέρα 2 παιδιών (ηλικίας Δημοτικού πια), δεν θα σου δώσω συμβουλές κτλ. Το μόνο που θα σου πω είναι υπομονή και όλα κάνουν τον κύκλο τους. Τα παιδιά περνάνε πολλές φάσεις. 

Ο μεγάλος μου, ένα μωρό που ως βρέφος ήταν εντελώς καλόβολο, καλόφαγο, "καλόυπνο" κλπ,  ξαφνικά, όταν ήταν περίπου ενός χρονών ή εκεί γύρω, ξύπναγε κάθε βράδυ στις 3, μέναμε ξύπνιοι κανένα δίωρο και δεν κοιμόταν εάν δεν του έβαζα λίγο τηλεόραση :oops: (μίκυ συγκεκριμένα). Αυτό κράτησε κάποιους μήνες και όπως του ήρθε έτσι και του έφυγε. 

Ο δε μικρός μου, τραβούσαμε περίπου αυτά που τραβάς κ εσύ. Άυπνο μωρό. Μέσα στο 24ωρο κοιμόταν συνολικά 5-6 ώρες με το ζόρι και αυτές σπαστές από δω και από εκεί στη διάρκεια της ημέρας, με πολύ κλάμα, πολύ αγκαλιά κτλ. Συνεχόμενο 6ωρο βραδυνό ύπνο έκανε αφού χρόνισε. Άσε, ακόμα απορώ πώς άντεχα, είχα κ τον μεγάλο και είχα γυρίσει κ γραφείο. Τώρα (Γ Δημοτικού) πάει πρώτος για ύπνο το βράδυ.....

Υπομονή, υγεία και όλα θα γυρίσουν....    

Μόνο αυτή η σκέψη με παρηγορεί. Ότι όλο αυτό είναι προσωρινό. Βέβαια μπορεί να το ζήσω για έναν ή κ δύο ακόμη χρονιά γιατί ο ύπνος στρώνει μέχρι τα τρία. Έχω διαβάσει άπειρες περιπτώσεις. Είναι κρίμα να μαστε όλη μέρα τόσο κουρασμένες κ να μη μπορούμε να ευχαριστηθουμε την καθημερινότητα με τα μωράκια μας. Μεγάλο ζόρι αυτό το θέμα. Εσένα άρχισε σταδιακά να ξυπνάει λιγότερο ή μια μέρα ξαφνικά κοιμήθηκε 6 ώρες; 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...