Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους! Ειμαι καινουρια στο φορουμ κ ζητω τη συμβουλη σας σε μια πολυ δυσκολη φαση της ζωης μου. Ειμαι 37 ετων κ ειμαι εγκυος. Με τον πατερα του παιδιου δεν ειμασταν σε σχεση,ειχαμε ομως εδω κ χρονια μια στενη/φιλικη σχεση που κατεληγε κ στο κρεβατι οταν ειμασταν κ οι δυο ελευθεροι. Μιλαμε συνεπως για μια εγκυμοσυνη απροσμενη (δε μου αρεσει να τη χαρακτηρισω ανεπιθυμητη). Εκεινος οταν εμαθε για την εγκυμοσυνη σοκαριστηκε αρκετα,χειριστηκε ομως το ζητημα με αξιοπρεπεια κ μου δηλωσε πως εαν τελικα κρατησω το μωρο ειναι προθυμος να συμμετεχει στο μεγαλωμα του,παρολο που δεν ηταν επιλογη του να γινει πατερας. Εγω ειμαι σε μια σχετικα καλη οικονομικη κατασταση (εχω δουλεια κ σπιτι) αλλα φοβαμαι πααααααρα πολυ να πρεπει να μεγαλωσω ενα παιδι μονη μου. Κανω συνεχεια κακες σκεψεις,μ εχει κυριευσει ενα απιστευτο αγχος κ δεν μπορω να παρω αποφαση. Κ αν με τον πατερα του αρχισουμε τους τσακωμους; κ αν εκεινος παντρευτει κ κανει οικογενεια κ παψει ν ασχολειται με το παιδι; κ αν οι γονεις μου αντιδρασουν ασχημα σε ενα παιδι εκτος γαμου; θα μπορεσω ποτε να κανω μια κανονικη οικογενεια; απο την αλλη μερια μηπως αυτη ειναι η ευκαιρια της ζωης μου να κανω ενα μωρακι; ολα αυτα με κρατανε αυπνη μερες τωρα. Θα ηθελα μια κουβεντα κ απο εσας γιατι καταλαβαινω οτι δεν μπορω να σκεφτω καθαρα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 ώρες πρίν, Evk είπε:

Καλησπερα σε ολους! Ειμαι καινουρια στο φορουμ κ ζητω τη συμβουλη σας σε μια πολυ δυσκολη φαση της ζωης μου. Ειμαι 37 ετων κ ειμαι εγκυος. Με τον πατερα του παιδιου δεν ειμασταν σε σχεση,ειχαμε ομως εδω κ χρονια μια στενη/φιλικη σχεση που κατεληγε κ στο κρεβατι οταν ειμασταν κ οι δυο ελευθεροι. Μιλαμε συνεπως για μια εγκυμοσυνη απροσμενη (δε μου αρεσει να τη χαρακτηρισω ανεπιθυμητη). Εκεινος οταν εμαθε για την εγκυμοσυνη σοκαριστηκε αρκετα,χειριστηκε ομως το ζητημα με αξιοπρεπεια κ μου δηλωσε πως εαν τελικα κρατησω το μωρο ειναι προθυμος να συμμετεχει στο μεγαλωμα του,παρολο που δεν ηταν επιλογη του να γινει πατερας. Εγω ειμαι σε μια σχετικα καλη οικονομικη κατασταση (εχω δουλεια κ σπιτι) αλλα φοβαμαι πααααααρα πολυ να πρεπει να μεγαλωσω ενα παιδι μονη μου. Κανω συνεχεια κακες σκεψεις,μ εχει κυριευσει ενα απιστευτο αγχος κ δεν μπορω να παρω αποφαση. Κ αν με τον πατερα του αρχισουμε τους τσακωμους; κ αν εκεινος παντρευτει κ κανει οικογενεια κ παψει ν ασχολειται με το παιδι; κ αν οι γονεις μου αντιδρασουν ασχημα σε ενα παιδι εκτος γαμου; θα μπορεσω ποτε να κανω μια κανονικη οικογενεια; απο την αλλη μερια μηπως αυτη ειναι η ευκαιρια της ζωης μου να κανω ενα μωρακι; ολα αυτα με κρατανε αυπνη μερες τωρα. Θα ηθελα μια κουβεντα κ απο εσας γιατι καταλαβαινω οτι δεν μπορω να σκεφτω καθαρα. 

Καταρχήν, θα σου ευχηθώ να έχεις μια καλή εγκυμοσύνη! Δεν υπάρχει λόγος να σε "κρίνουμε" λέγοντάς σου για την αντισύλληψη κλπ γιατί τώρα ό,τι έγινε έγινε! Εγώ θεωρώ ότι είσαι ικανή να τα καταφέρεις εφ' όσων έχεις και την οικονομική δυνατότητα και την υποστήριξη του πατέρα!! Βλέπω επίσης ότι καταβάθος το θες το παιδί και πιστεύω ότι θα το μετανιώσεις πάρα πολύ αν το ρίξεις...!!! Σκέψου το πώς θα νιώθεις όταν βγεις από το νοσοκομείο.. :-\ :-\ :-\

Link to comment
Share on other sites

Σου γράφω αυθόρμητα την πρώτη σκέψη που έκανα διαβάζοντας το μήνυμά σου: αν θέλεις να γίνεις μητέρα (όχι επειδή είσαι 37 ή για κοινωνικούς λόγους κλπ), να γίνεις.. Το να μεγαλώνεις μόνη σου ένα παιδί, να τσακωθείς με τον πατέρα του, να κάνει εκείνος άλλη οικογένεια και να αδιαφορεί, δεν είναι κάτι που δυνητικά θα μπορούσε να συμβεί σε κάθε μητέρα; 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Evk είπε:

Καλησπερα σε ολους! Ειμαι καινουρια στο φορουμ κ ζητω τη συμβουλη σας σε μια πολυ δυσκολη φαση της ζωης μου. Ειμαι 37 ετων κ ειμαι εγκυος. Με τον πατερα του παιδιου δεν ειμασταν σε σχεση,ειχαμε ομως εδω κ χρονια μια στενη/φιλικη σχεση που κατεληγε κ στο κρεβατι οταν ειμασταν κ οι δυο ελευθεροι. Μιλαμε συνεπως για μια εγκυμοσυνη απροσμενη (δε μου αρεσει να τη χαρακτηρισω ανεπιθυμητη). Εκεινος οταν εμαθε για την εγκυμοσυνη σοκαριστηκε αρκετα,χειριστηκε ομως το ζητημα με αξιοπρεπεια κ μου δηλωσε πως εαν τελικα κρατησω το μωρο ειναι προθυμος να συμμετεχει στο μεγαλωμα του,παρολο που δεν ηταν επιλογη του να γινει πατερας. Εγω ειμαι σε μια σχετικα καλη οικονομικη κατασταση (εχω δουλεια κ σπιτι) αλλα φοβαμαι πααααααρα πολυ να πρεπει να μεγαλωσω ενα παιδι μονη μου. Κανω συνεχεια κακες σκεψεις,μ εχει κυριευσει ενα απιστευτο αγχος κ δεν μπορω να παρω αποφαση. Κ αν με τον πατερα του αρχισουμε τους τσακωμους; κ αν εκεινος παντρευτει κ κανει οικογενεια κ παψει ν ασχολειται με το παιδι; κ αν οι γονεις μου αντιδρασουν ασχημα σε ενα παιδι εκτος γαμου; θα μπορεσω ποτε να κανω μια κανονικη οικογενεια; απο την αλλη μερια μηπως αυτη ειναι η ευκαιρια της ζωης μου να κανω ενα μωρακι; ολα αυτα με κρατανε αυπνη μερες τωρα. Θα ηθελα μια κουβεντα κ απο εσας γιατι καταλαβαινω οτι δεν μπορω να σκεφτω καθαρα. 

 

Στα 37 σου ενα μωρο ειναι δώρο ζωής, δεν εισαι παιδούλα ώστε να σκεφτείς οτι τα όνειρα για το μέλλον σου καταστρέφονται. Δουλειά και σπίτι εχεις πολυ σημαντικά!

τωρα αν απο την άλλη μας έλεγες οτι δεν νιώθεις έτοιμη ή δεν επιθυμείς ενα παιδί θα σου ελεγα οτι δεν πρεπει να το φέρεις στον κόσμο γιατι ουτε εσυ θα ήσουν ευτυχισμένη ουτε κι αυτο.

 Με τον πατέρα του παιδιού θεωρώ οτι πρεπει να ξεκαθαρίσετε το μοντέλο της οικογένειας που θα εχετε, για χάρη του παιδιού. Θα μπορούσατε ισως να κάνετε μια προσπαθεια να μείνετε μαζι έστω στην αρχη και αν δεν σας βγαίνει θα ειστε οπως τόσα αλλα ζευγάρια απλα χωρισμένοι. Θεωρείς οτι με αυτόν τον άνθρωπο δεν θα μπορούσατε να συνυπάρχετε ως τυπικό ζευγάρι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Evk μου,εγώ δεν μπορώ να σου δώσω τη λύση στο πρόβλημά σου...Όμως θα ήθελα να σου πω ότι σίγουρα ένα παιδί θα φέρει μεγάλες αλλαγές στη ζωή σου.Το βασικό είναι να είσαι εσυ έτοιμη να το διαχειριστείς..Προσωπική μου άποψη είναι ότι όταν κάνεις παιδί και ασχολείσαι  ουσιαστικά μαζί του (όχι σαν επισκέπτης,δλδ το βλέπω 10 λεπτά)δε γίνεται ξαφνικά μια μέρα να πεις οτι επειδή άλλαξαν τα δεδομένα της ζωής μου το παρατάω.Εκτός απο την οικονομική κατάσταση που αναφέρεις έχεις κάποιον δικο σου κοντά που θα μπορεί να σε βοηθήσει;Το πρώτο χρονικό διάστημα το μωρό έχει πολλές απαιτήσεις κ χρειάζεσαι βοήθεια όσο δεν πάει!Όταν εννοεί ότι είναι διατεθειμένος να βοηθήσει στο μεγάλωμα πώς το εννοεί;Θα είσαστε σαν εν διαστάσει σύζυγοι;δλδ ο καθένας το σπίτι του,τη ζωή του ή υπάρχει το ενδεχόμενο να μείνετε μαζί;(για μπορει να συμμετέχει τουλάχιστον στην αρχή).Οι γονείς σου θα το αποδεχτούν και θα σε βοηθήσουν κιόλας είναι το τελευταίο που θα πρέπει να σκεφτείς,τα υπόλοιπα είναι πιο σοβαρά θέματα.Εννοείται ότι ενα παιδί δεν μπορεί να σε εμποδίσει να κάνεις μελλοντικά οικογένεια (πχ βλέπε χωρισμένοι) απλά σίγουρα θα αντιμετωπίσεις δυσκολίες.Και ναι ένα παιδί σε ολοκληρώνει σαν άνθρωπο!Επίσης να αναφέρω εδώ χωρις να γίνομαι επικριτική ότι αν δε θέλεις να γίνεις πατέρας (δεν είναι επιλογή σου απλά παίρνεις προφυλάξεις)...Δεν το λέω για να σε στεναχωρήσω απλά με νευριάζει αυτή η φράση απο πλευράς του.Στο δια ταυτα λοιπόν...Πιστεύω ότι αν μπορείς να λύσεις θέματα τύπου,ποιός θα με βοηθάει(ουσιαστικά και συνέχεια), πόσο καιρό μπορώ να απέχω απο τη δουλειά μου,τι θα κάνει το παιδί όσο εγω θα δουλεύω,πόσο σταθερή είναι η δουλειά μου (σχετικό αυτό) και αν πάει κατι στραβά τι επιλογές έχω για να εξασφαλίσω τα βασικά για το παιδί μου τότε για εμένα να βλέπεις θετικά τα πράγματα. (Εδω να πω οτι έχω ενα μωράκι 4 μηνών οπότε ίσως δεν τα βλέπω αντικειμενικά τα πράγματα).Νομίζω όμως οτι οι ερωτήσεις που σου εχω θέσει είναι βασικές

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα κ να το κρατησεις δεν εισαι μικρο κοριτσακι!εχεις μεσα σου το παιδι σου κ πρεπει να το προστατευσεις κ οχι να του κανεις κακο εσυ η ιδια.με το καλο!

Link to comment
Share on other sites

@Evk εγώ πάντως αυτό που σου λέω δε στο λέω λόγω της ηλικίας σου. Απλά επειδή πολλές γυναίκες που σκέφτονται την έκτρωση το κάνουν επειδή:

1) δεν έχουν οικονική ανεξαρτησία ή δεν είναι σε καλή οικονομική κατάσταση

2) ο πατέρας του παιδιού κάνει την πάπια

3) είναι πολύ μικρές ηλικιακά (15-20) κςι σκέφτονται ότι θέλουν πρώτα να τελειώσουν κάποια σχολή.

Εσύ, δόξα τω Θεώ, δε φαίνεται να έχεις κάποιο τέτοιο πρόβλημα, ίσα ίσα, σου ξαναλέω ότι μου φαίνεσαι πολύ δυνατή και πραγματικά πιστεύω ότι θα τα καταφέρεις!!!

Επιπλέον, κανείς δε θα μπορούσε να σου εγγυηθεί ότι αν γεννιόταν αυτό το παιδί εντός γάμου θα είσασταν για πάντα μια ευτυχισμένη οικογένεια. Μακάρι να γίνει και να ευτυχίσετε αλλά θέλω να σου πω ότι τα ενδεχόμενα είναι ισοπίθανα, καλώς ή κακώς.. Μερικές φορές οι ξεκάθαρες σχέσεις είναι πολύ καλύτερες τόσο για την ισορροπημένη συναισθηματική ανάπτυξη των παιδιών όσο και για τους ίδιους τους γονείς.

Δεν ξέρω τι απόφαση θα πάρεις, αλλά όποια κι αν είναι αυτή μακάρι να μην το μετανιώσεις :-)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μην είστε έτσι απόλυτες και εννοείται κανένας (νορμάλ στα μυαλά) δε θέλει να κάνει κακό στο παιδί του.Όμως η κοπέλα απ ότι κατάλαβα είναι μπερδεμένη γιατί ενώ κατα βάθος θέλει το παιδί δεν ξέρει αν θα μπορέσει να ανταπεξέλθει στις απαιτήσεις..Τα παιδιά δεν

είναι έτσι άντε τα κάναμε..θέλουν φροντίδα...Προφανώς και η Evk είναι υπεύθυνο άτομο κ καταλαβαίνει τη σοβαρότητα της κατάστασης οπότε αυτό τη διχάζει..Πάντα έλεγα ότι αν έρθει "με το καλο" δε θα το σκεφτόμουν σαν επιλογή,για μένα ήταν μονόδρομος..Όμως έχοντας αποκτήσει παιδί καταλαβαίνω τι σημαίνει να είσαι γονιός κ αν κάποιος δεν μπορεί να το καταλάβει και να πάρει τις ευθύνες του καλύτερα απλά να μη φέρει στον κόσμο ένα παιδί το οποίο δεν μπορεί να προσέξει κ να φροντίσει!Τώρα εννοείται οτι αν έχει βοήθεια και σε ολα τα ερωτήματα που έθεσα παραπάνω έχει μια λύση τότε με το καλό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, Evk είπε:

Κοριτσια μου καλημερα κ σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις κ το ενδιαφερον. Χθες το βραδυ ειδα καφε υγρα κ ειχα πονους (ειμαι στην 7η εβδομαδα). Πηρα τον πατερα του μωρου κ πηγαμε νοσοκομειο. Τελικα δεν ηταν τπτ,ηταν παλιο αιμα περιοδου κ οι πονοι ηταν απο τη μητρα οπως μεγαλωνει κ μου εδωσαν προγεστερονη κ μαγνησιο. Το περιστατικο αυτο με εκανε να καταλαβω 1.οτι δε θελω να χασω αυτο το μωρο, 2. Οτι ειμαι τυχερη που ο πατερας του ειναι ενας υπευθυνος ανθρωπος στον οποιο μπορω να στηριχτω (δεν ξερω για ποσο αλλα τουλαχιστον προς το παρον μπορω). Δε νομιζω πως θα κανουμε προσπαθεια να μεινουμε μαζι η να ειμαστε ζευγαρι βεβαια. θα προσπαθησουμε να βρουμε μια αλλη μορφη σχεσης. Ισως να μενει σ εμενα 1-2 φορες την εβδομαδα. Θα δουμε... εν τω μεταξυ λογω του.νοσοκομειου χθες αναγκαστηκε να πει κ στους γονεις του για το μωρο. Οι οποιοι με πηραν πριν λιγο τηλ κ μου ειπαν να υπολογιζω κ στη δικη τους βοηθεια. Ειναι μεγαλοι κ ανημποροι βεβαια αλλα για μενα ειναι σημαντικο μονο κ μονο που προθυμοποιηθηκαν. Με τους δικους μου να δω τι θα κανουμε... ειλικρινα σας ευχαριστω πολυ για το χρονο κ το ενδιαφερον σας κ ευχομαι το καλυτερο σε ολες εσας κ στα μπεμπακια σας! 

Μπράβο κορίτσι μου!!!!Τελικά σε βοήθησε κάποιος άλλος!!!Να σου πάνε όλα καλά κ με το καλό να κρατάς το μωράκι σου στην αγκαλια σου!!!Χαίρομαι πραγματικά που οι γονείς του πατέρα είναι μαζί σου!!Να το κρατήσεις αυτό!!! Καλή κ τελειομηνη εγκυμοσύνη!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακια καλημερα!!! Χθες το βραδυ ενημερωσα τους γονεις μου για την εγκυμοσυνη. Η αντιδραση τους ηταν η χειροτερη που θα μπορουσα να φανταστω. Ειδικα η μητερα μου ξεστομισε πραγματα οπως"τι να το κανεις το μπασταρδο", "οι φιλες σου χαιρονται με την καταντια σου γιατι παντα σε ζηλευαν" "αυτος μολις δει τα ζορια θα σε παρατησει" "θα ντρεπομαστε να σε εμφανισουμε στον κυκλο μας", κ αλλα τετοια ομορφα... πληγωθηκα κ πικραθηκα παρα πολυ. Δεν θελω να ξαναμιλησω μαζι τους μεχρι να γεννησω. Κ μετα... υπο προυποθεσεις. Ειναι κριμα γιατι θα ηθελα να τους εχω διπλα μου κ συναισθηματικα κ πρακτικα. στον μπαμπα του μωρου ειπα οτι δεν αντεδρασαν καλα αλλα χωρις λεπτομεριες. Δε χρειαζεται να πυροδοτησω καταστασεις σ αυτη τη φαση. Ειμαι υπερβολικη ρε κοριτσια; ειναι δυνατον να λενε τετοια πραγματα σε μια τετοια κατασταση; ουτε λεφτα ζητησα ουτε βοηθεια. Μονο μια καλη κουβεντα, λιγη υποστηριξη, η εστω κ αδιαφορια. Αλλα αυτο το δηλητηριο δεν το αντεχω...

Link to comment
Share on other sites

Να μη στεναχωριέσαι για τίποτα κοπέλα μου, το μωράκι αυτό ήθελε να έρθει στη ζωή σας και σίγουρα έχει κάποιο σκοπό!!! Σου εύχομαι όλα να πάνε καλά στην διάρκεια της εγκυμοσύνης και να είσαι σίγουρη πως όταν το κρατήσεις στην αγκαλιά σου θα ξεχάσεις όλα όσα σε πίκραναν, απ' όποιους και να προέρχονται!!!

 

Ακόμα κι αν οι δικοί σου δεν είναι εκεί για να σε στηρίξουν, δεν είναι αυτοί που χρειάζεσαι!!! Κοίτα μέσα σου και θ'ανακαλύψεις πόση δύναμη έχεις για να υπερασπιστείς και να προστατεύσεις αυτό το πλάσμα που μεγαλώνει μέσα σου. Κοίτα τον σύντροφο που έχεις απέναντί σου, κι ας μην είναι η πιο τυπική σχέση που θα μπορούσε, είδες εξαρχής ότι είναι διατεθειμένος να σου σταθεί και να κάνει ό,τι πρέπει!!!

 

Και για να μη στεναχωριέσαι άδικα,  όταν οι δικοί σου αντικρίσουν το πλασματάκι αυτό, να δεις που θ'αλλάξουν εκ διαμέτρου άποψη!

9maTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι πάρα πολύ που ακούω, έναν άνθρωπο, μια γυναίκα, μια μαμά να μιλάει έτσι για την κόρη της! Βασικά σοκάρομαι!! Δυστυχώς αν τα πιστεύει ολα αυτά που είπε σίγουρα δε χωράει στη ζωή σου γιατί δε νοιάζεται για σενα. Δε νοιάζεται για κανέναν αν τολμάει να μιλήσει έτσι για ένα πλασματάκι. Τη λυπάμαι. Μπορεί όμως απλά να χρειάζεται το χρόνο της χωρίς να τη δικαιολογώ σε καμία περίπτωση. 

Είναι η ζωή σου κούκλα μου και κανένας δεν μπορεί να σου πει πως θα τη ζήσεις! Να θωρακίσεις το σώμα σου και το μυαλό σου από τους γύρω σου και να ζήσεις την εγκυμοσύνη σου όπως πρέπει να τη ζήσεις, ηρεμα κ με αγάπη. Σε λίγο θα έχεις σύμμαχο κ το νινάκι σου, τη δική σου οικογένεια. 

Τώρα γενικα ποσα συμβαίνουν στα σπίτια και στα ζευγάρια το γνωρίζεις, ούτε για τον ίδιο σου τον εαυτό δν μπορείς να εγγυηθείς. Μπορεί να συμβεί το οτιδήποτε οποιαδήποτε στιγμή στον καθένα.

Το μωράκι σου, ο εαυτός σου, ο μπαμπάς του παιδιού κ όλοι όσοι σας δέχονται και σας αγαπάνε οπως είστε! Καλή τύχη!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Evk καλησπέρα! (και στα υπόλοιπα κορίτσια φυσικα) 

Θέλω να σου εξομολογηθώ ότι ενώ διαβάζω πληροφοριακά διάφορες συζητήσεις (ειμαι βλέπεις στην 14η εβδομαδα), έκανα εγγραφή μόνο και μόνο από την ανάγκη μου να σου απαντήσω...

Αρχικά να σου πω πως το πρώτο μήνυμα σου με έκανε να πιστεύω πως αυτό το μωρό το επιθυμείς, σαν να ήθελες να ακούσεις αυτό που άκουσες... "κράτα το". Εγώ προσωπικά σου βγάζω το καπέλο, θα χαιρόμουν να ήμουν φίλη σου και να μου έλεγες ότι θα κρατήσεις ενα μωρό Όχι για να διεκδικήσεις τον πατέρα (το βρίσκω θλιβερο) Αλλά επειδή το θες εσύ. Και ξέρεις κάτι? Είναι αρκετό... 

Για τον φίλο που κάνατε τρυφερότητες ώρες -ώρες τσέκαρε να δεις καλύτερα το συναίσθημα σου... αλλά και Α ακόμα δεν σας βγει, υπάρχουν πολλές πιθανότητες να βρεις στην συνέχεια έναν άντρα να αγαπήσει εσενα και αυτό το μωρό.. Για τους γονείς... το δυσκολότερο κομμάτι... Λοιπόν, αν έχεις αποφασίσει να κρατήσεις το μωράκι ,κόψε την παρεα μαζι τους για την ωρα γιατί σε στεναχωρουν και δεν κανει καλο στο μωρακι. Επιλεξε ανθρωπους ανοιχτομυαλους και στην αναγκη βρες διαφορευικες παρεες. Προφανως οι γονεις σου μεταφέρουν- Όχι εκούσια - έναν συντηρητισμό και φόβο που και σε εκείνους φορτώσανε οι παππούδες κοκ... Πιστεύω πως θα καταλάβουν γλυκιά μου αλλά μέχρι τότε βάλτους στο freeze.

Να ξέρεις πως η αγάπη στο τέλος νικα☺ Πότε δεν ήμουν γλυκανάλατη.. Λίγο η εγκυμοσύνη λίγο Εσύ ...

Με αγαπη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσι μου μη στεναχωριέσαι στην κατάσταση σου..Οι μαμάδες πάντα έχουν την τάση να ειναι επικριτικες..Δώσε λίγο χρόνο κ ια δεις που ολα θα πάνε καλά...Δεν αντιδρούν όλοι με τον ίδιο τρόπο..Στο κάτω κάτω μάνα είναι αν δει οτι δεν επικοινωνείς εσύ θα ηρεμήσει κ θα σε πάρει εκείνη ή θα βάλει τον μπαμπά σου (εμένα έτσι κάνουν).Τώρα αν οι γυρω γύρω δλδ αυτές που οι μαμά σου λεει "φίλες σου" έχουν κάτι να πουν κ δε σε στηρίξουν απλά δεν είναι φίλες σου κ μην ξανασχοληθεις μαζί τους.Μη στεναχωριέσαι στην κατάσταση σου.Απόλαυσε την εγκυμοσύνη σου,η καθε στιγμή είναι μοναδική.Όλα θα πάνε καλά!ο χρόνος είναι ο καλύτερος γιατρός

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Evk είπε:

Κοριτσακια καλημερα!!! Χθες το βραδυ ενημερωσα τους γονεις μου για την εγκυμοσυνη. Η αντιδραση τους ηταν η χειροτερη που θα μπορουσα να φανταστω. Ειδικα η μητερα μου ξεστομισε πραγματα οπως"τι να το κανεις το μπασταρδο", "οι φιλες σου χαιρονται με την καταντια σου γιατι παντα σε ζηλευαν" "αυτος μολις δει τα ζορια θα σε παρατησει" "θα ντρεπομαστε να σε εμφανισουμε στον κυκλο μας", κ αλλα τετοια ομορφα... πληγωθηκα κ πικραθηκα παρα πολυ. Δεν θελω να ξαναμιλησω μαζι τους μεχρι να γεννησω. Κ μετα... υπο προυποθεσεις. Ειναι κριμα γιατι θα ηθελα να τους εχω διπλα μου κ συναισθηματικα κ πρακτικα. στον μπαμπα του μωρου ειπα οτι δεν αντεδρασαν καλα αλλα χωρις λεπτομεριες. Δε χρειαζεται να πυροδοτησω καταστασεις σ αυτη τη φαση. Ειμαι υπερβολικη ρε κοριτσια; ειναι δυνατον να λενε τετοια πραγματα σε μια τετοια κατασταση; ουτε λεφτα ζητησα ουτε βοηθεια. Μονο μια καλη κουβεντα, λιγη υποστηριξη, η εστω κ αδιαφορια. Αλλα αυτο το δηλητηριο δεν το αντεχω...

Στεναχωρηθηκα πολυ με αυτα που εγραψεσ πωσ ξεστομισε η μητερα σου..πιο πολυ ομωσ την λυπαμαι να σου πω την αληθεια...

παρολαυτα θεωρω πωσ παιζει ρολο και η απογοητευση τησ κ το σοκ τησ....αλλιωσ θα ηθελε να σε δει..αλλιωσ τα ονειρευοταν..δυστυχωσ στη ζωη μασ δεν ερχονται ολα οπωσ θελουμε..εισαι τυχερη που θα κανεισ μωρακι..αλλεσ προσπαθουν κ δεν τα καταφερνουν ποτε..μπορει οι συνθηκεσ να μην ειναι οι ιδανικές αλλα θα αποκτησεισ εναν ανθρωπο κατα δικο σου...

Μην στεναχωριεσαι..ειχα κ εγω εναν παρορμητικο πατερα που πανω στα νευρα ξεστομιΖε κ αυτοσ κατι διαμαντια εν θερμω..αλλσ παντα μετα καταλαβαινε το  λαθοσ του.. κ με τον τροπο του επανορθωνε..να δεισ πωσ θα το μετανιωσει κ η  μαμα σου..

Μη σταθεισ σ αυτο το συμβαν..ειναι μεγαλοι ανθρωποι αλλιωσ τα σκεφτονται..μην επηρεαστεισ απο αυτο...να σκεφτεσαι το μωρο σου.. εχεισ καθηκον να το προστατευσεισ και να το φερεισ στον κοσμο..ολα για καποιο λογο γινονται...

Να κοιτασ το μωρο σου..

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Evk είπε:

Κοριτσακια καλημερα!!! Χθες το βραδυ ενημερωσα τους γονεις μου για την εγκυμοσυνη. Η αντιδραση τους ηταν η χειροτερη που θα μπορουσα να φανταστω. Ειδικα η μητερα μου ξεστομισε πραγματα οπως"τι να το κανεις το μπασταρδο", "οι φιλες σου χαιρονται με την καταντια σου γιατι παντα σε ζηλευαν" "αυτος μολις δει τα ζορια θα σε παρατησει" "θα ντρεπομαστε να σε εμφανισουμε στον κυκλο μας", κ αλλα τετοια ομορφα... πληγωθηκα κ πικραθηκα παρα πολυ. Δεν θελω να ξαναμιλησω μαζι τους μεχρι να γεννησω. Κ μετα... υπο προυποθεσεις. Ειναι κριμα γιατι θα ηθελα να τους εχω διπλα μου κ συναισθηματικα κ πρακτικα. στον μπαμπα του μωρου ειπα οτι δεν αντεδρασαν καλα αλλα χωρις λεπτομεριες. Δε χρειαζεται να πυροδοτησω καταστασεις σ αυτη τη φαση. Ειμαι υπερβολικη ρε κοριτσια; ειναι δυνατον να λενε τετοια πραγματα σε μια τετοια κατασταση; ουτε λεφτα ζητησα ουτε βοηθεια. Μονο μια καλη κουβεντα, λιγη υποστηριξη, η εστω κ αδιαφορια. Αλλα αυτο το δηλητηριο δεν το αντεχω...

Ήταν πολύ άσχημη η αντίδρασή τους και σίγουρα θα στενοχωρήθηκες πολύ!!! Δε θέλω να πιστεύω ότι τα εννοούν αυτά που λένε, απλά ίσως να ήταν από το σοκ. Αν μπεις στη θέση τους νομίζω ότι μπορείς να καταλάβειε το πόσο σοκαρίστηκαν! Αλλά δε μου άρεσε που σου μίλησαν λεε και είσαι ανήλικη και εξαρτάσαι απο εκείνους!!! Γενικά έτσι σου φέρονται; σα να είσαι παιδάκι; μην ακούς κανέναν, κοίτα τη ζωή σου! Κακοπροαίρετοι και δικαστές θα υπάρχουν σε όλη σου τη ζωή για κάθε τι που κάνεις, να μην ασχολείσαι με το τι θα λέει ο καθένας αλλά με το τι θες εσύ να κάνεις από τη στιγμή που η επιλογές σου ΔΕΝ ενοχλούν τους άλλους.. Με το "κακοπροαίρετοι" δεν εννοώ τους γονείς σου. Χαίρομαι που τελικά αποφασίσατε να το κρατήσετε και συγχαρητήρια στο "συνυπεύθυνο" και στους γονείς του!!! Κοίτα να είσαι όσο το δυνατόν περισσότερο ήρεμη!! Όσο για τα καφέ που είδες είναι πολύ συχνό φαινόμενο! Τα είχα εμφανίσει κι εγώ. Θέλει όμως ξεκούραση!!! Να προσέχεις!! Εύχομαι να έχεις μια υγιής εγκυμοσύνη :-):-):-):-)

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι πολυ που βλεπω οτι πηρες τη σωστη αποφαση για το μωρακι σου!μπραβο κ στον πατερα του παιδιου κ στους γονεις του.οσο για τους δικους σου γονεις θελω να πιστευω χωρις να τους ξερω οτι σε αγαπανε αλλα τους πειραξε γιατι περιμεναν κατι αλλο απο σενα.θα το ξεπερασουν ομως κ θα δουν τα πραγματα διαφορετικα!δωσε τους χρονο κ απομακρυνσου αυτο το διαστημα.

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω κάτι,εσύ κατά βάθος θα ήθελες να είναι κοντά σου τις πρώτες μέρες;Το ρωτάω γτ 1ον θα έχεις λογικά βοήθεια απο τη στιγμή που το πρότεινε ο ίδιος

2ον θα δει απο κοντά πως είναι να είσαι γονιός και θα έρθει κ εκείνος κοντά με το μωρό

3ον (ίσως αν το θέλεις κ εσύ να είναι μια ευκαιρία να έρθετε πιο κοντά)

Για μένα μην τον αποκλείεις έτσι,σκέψου οτι κ εκείνος θα έχει την ανάγκη να είναι κοντά με το μωρό.ΚΑΙ βασικό σκέψου κ τη δική σου ευτυχία!!!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Evk είπε:

Κοριτσακια μου το ευχαριστω ειναι λιγο για το ενδιαφερον κ την υποστηριξη που μου δειξατε καθεμια με τον τροπο της. Διαβαζοντας τα μνμ σας δακρυσα πολλες φορες βλεποντας τελικα π ο σ η τρυφεροτητα υπαρχει μεταξυ γυναικων που δεν γνωριζονται καν στον πραγματικο κοσμο. Ευτυχως κ οι υπολοιπες φιλες μου αντεδρασαν το ιδιο θετικα με εσας!!! Ο μπαμπας του μωρου μου προτεινε να ερθει να μεινουμε μαζι οσο θα ειμαι εγκυος κ μεχρι να μεγαλωσει λιγο το μωρο για να διευκολυνθουμε στη φροντιδα του κ να περιορισουμε τα εξοδα. Η αληθεια ειναι οτι θα με γαληνευε πολυ να μενουμε μαζι κ σιγουρα οικονομικα θα βοηθουσε αλλα ξερω οτι θα ειναι πιο ευτυχισμενος αν μεινει στο σπιτι του. Οποτε του ειπα να αφησουμε την κατασταση ως εχει κ να κοιμομαστε μαζι μερικες μερες την εβδομαδα μονο. δεν ξερω αν εκανα καλα αλλα δεν θελω να κανει τπτ αναγκαστικα. Μπορει αργοτερα να νιωσω οτι το θελει,προς το παρον ομως το καταλαβαινω οτι το κανει απο υπευθυνοτητα κ οχι επειδη το θελει πραγματικα. Οσο για τους γονεις μου εχουν τρελαθει να με παιρνουν τηλ κ να μου στελνουν μνμ οτι ανησυχουν κ οτι θα ειναι παντα διπλα μου σε ολα. Δεν εχω απαντησει ακομα. Τους αφηνω λιγο να ψηθουν... κ η ζωη συνεχιζεται με τρομερη κουραση, υπνηλια κ ελαφρες ανακατωσουρες.

Εγώ συγκινήθηκα διαβάζοντας όλο αυτό..

Όλα θα γίνουν όπως "πρέπει" και σωστά πράττεις!! Άφησε τα και θα έρθουν από μόνα τους όσα είναι να ρθούν. Χωρίς πίεση.

Εύχομαι ολόψυχα να πάρεις όση αγάπη και φροντίδα αξίζεις και να περιμένεις ήρεμη το νινάκι σου.. 

 

Υ.Γ. κοιμήσου!

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Evk είπε:

Κοριτσακια μου το ευχαριστω ειναι λιγο για το ενδιαφερον κ την υποστηριξη που μου δειξατε καθεμια με τον τροπο της. Διαβαζοντας τα μνμ σας δακρυσα πολλες φορες βλεποντας τελικα π ο σ η τρυφεροτητα υπαρχει μεταξυ γυναικων που δεν γνωριζονται καν στον πραγματικο κοσμο. Ευτυχως κ οι υπολοιπες φιλες μου αντεδρασαν το ιδιο θετικα με εσας!!! Ο μπαμπας του μωρου μου προτεινε να ερθει να μεινουμε μαζι οσο θα ειμαι εγκυος κ μεχρι να μεγαλωσει λιγο το μωρο για να διευκολυνθουμε στη φροντιδα του κ να περιορισουμε τα εξοδα. Η αληθεια ειναι οτι θα με γαληνευε πολυ να μενουμε μαζι κ σιγουρα οικονομικα θα βοηθουσε αλλα ξερω οτι θα ειναι πιο ευτυχισμενος αν μεινει στο σπιτι του. Οποτε του ειπα να αφησουμε την κατασταση ως εχει κ να κοιμομαστε μαζι μερικες μερες την εβδομαδα μονο. δεν ξερω αν εκανα καλα αλλα δεν θελω να κανει τπτ αναγκαστικα. Μπορει αργοτερα να νιωσω οτι το θελει,προς το παρον ομως το καταλαβαινω οτι το κανει απο υπευθυνοτητα κ οχι επειδη το θελει πραγματικα. Οσο για τους γονεις μου εχουν τρελαθει να με παιρνουν τηλ κ να μου στελνουν μνμ οτι ανησυχουν κ οτι θα ειναι παντα διπλα μου σε ολα. Δεν εχω απαντησει ακομα. Τους αφηνω λιγο να ψηθουν... κ η ζωη συνεχιζεται με τρομερη κουραση, υπνηλια κ ελαφρες ανακατωσουρες.

Κατσε να δεισ πωσ θα κανουν κ οταν δουν το εγγονι...

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Evk είπε:

Κοριτσακια μου το ευχαριστω ειναι λιγο για το ενδιαφερον κ την υποστηριξη που μου δειξατε καθεμια με τον τροπο της. Διαβαζοντας τα μνμ σας δακρυσα πολλες φορες βλεποντας τελικα π ο σ η τρυφεροτητα υπαρχει μεταξυ γυναικων που δεν γνωριζονται καν στον πραγματικο κοσμο. Ευτυχως κ οι υπολοιπες φιλες μου αντεδρασαν το ιδιο θετικα με εσας!!! Ο μπαμπας του μωρου μου προτεινε να ερθει να μεινουμε μαζι οσο θα ειμαι εγκυος κ μεχρι να μεγαλωσει λιγο το μωρο για να διευκολυνθουμε στη φροντιδα του κ να περιορισουμε τα εξοδα. Η αληθεια ειναι οτι θα με γαληνευε πολυ να μενουμε μαζι κ σιγουρα οικονομικα θα βοηθουσε αλλα ξερω οτι θα ειναι πιο ευτυχισμενος αν μεινει στο σπιτι του. Οποτε του ειπα να αφησουμε την κατασταση ως εχει κ να κοιμομαστε μαζι μερικες μερες την εβδομαδα μονο. δεν ξερω αν εκανα καλα αλλα δεν θελω να κανει τπτ αναγκαστικα. Μπορει αργοτερα να νιωσω οτι το θελει,προς το παρον ομως το καταλαβαινω οτι το κανει απο υπευθυνοτητα κ οχι επειδη το θελει πραγματικα. Οσο για τους γονεις μου εχουν τρελαθει να με παιρνουν τηλ κ να μου στελνουν μνμ οτι ανησυχουν κ οτι θα ειναι παντα διπλα μου σε ολα. Δεν εχω απαντησει ακομα. Τους αφηνω λιγο να ψηθουν... κ η ζωη συνεχιζεται με τρομερη κουραση, υπνηλια κ ελαφρες ανακατωσουρες.

Να είσαι σίγουρη ότι οποιαδήποτε γυναίκα εδώ μέσα, είτε έχει περάσει το στάδιο της εγκυμοσύνης και είναι τώρα μαμά, είτε προσπαθεί, μπορεί να καταλάβει την αγωνία σου!!! Είμαστε όλες δίπλα σου κι ας μη γνωριζόμαστε προσωπικά!!!

 

Μην αποκλείεις ακόμα τίποτα, άσε τις καταστάσεις να κυλήσουν χαλαρά και να δεις ότι όλα θα πάνε καλά με τον μπαμπά, σύντομα θα μοιράζεστε τον ενθουσιασμό και την αγάπη σας γι'αυτό το πλασματάκι! Μην κάνεις πράγματα που να σε πιέζουν ψυχολογικά, αλλά μην υποτιμάς και τη θέληση του μπαμπά να συμμετέχει σε όλη τη διαδικασία της εγκυμοσύνης και φυσικά στις μαγικές στιγμές που θα έρθουν μετά!

 

Χαίρομαι που έχεις την υποστήριξη που χρειάζεσαι από το φιλικό σου περιβάλλον! Όλες μα όλες νιώσαμε χαμένες στις αρχές, και πάντα χρειάζεσαι ανθρώπους να σε αγκαλιάσουν και να νιώσεις ότι είναι εκεί για σένα!

 

Όσο για τους γονείς σου... Θεωρώ ότι καλά κάνεις, τους αξίζει μια ψυχρολουσία για να καταλάβουν πόσο άδικοι ήταν μαζί σου και πόσο λάθος έκαναν στη συμπεριφορά τους. 

 

Η κούραση θα κοπάσει σταδιακά, οι πρώτες εβδομάδες είναι λίγο ζόρικες, στο δεύτερο τρίμηνο θα πετάς. Η υπνηλία θα είναι μόνιμος σύντροφος για τους επόμενους μήνες, εκμεταλλεύσου την για να ξεκουράσεις τον οργανισμό σου, μετά τη γέννα αρχίζουν οι αϋπνίες :) Για τις ανακατωσούρες, σου εύχομαι να είναι παροδικές! 

9maTp3.png

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Elfer είπε:

Να σε ρωτήσω κάτι,εσύ κατά βάθος θα ήθελες να είναι κοντά σου τις πρώτες μέρες;Το ρωτάω γτ 1ον θα έχεις λογικά βοήθεια απο τη στιγμή που το πρότεινε ο ίδιος

2ον θα δει απο κοντά πως είναι να είσαι γονιός και θα έρθει κ εκείνος κοντά με το μωρό

3ον (ίσως αν το θέλεις κ εσύ να είναι μια ευκαιρία να έρθετε πιο κοντά)

Για μένα μην τον αποκλείεις έτσι,σκέψου οτι κ εκείνος θα έχει την ανάγκη να είναι κοντά με το μωρό.ΚΑΙ βασικό σκέψου κ τη δική σου ευτυχία!!!

Αχ βρε φιλεναδα σ αυτη τη φαση ειμαι τοσο ευαλωτη κ κουρασμενη που κ εσυ αν μου εκανες προταση συγκατοικησης η γαμου ναι θα σου ελεγα!!! Φυσικα θα τον ηθελα κοντα μου κ κοντα στο μωρο,αλλα θελω να το κανει απο την καρδια του οταν θα το κανει, οχι επειδη με λυπαται στο χαλι που με βλεπει η για οικονομικους λογους. Οχι οτι ειμαστε τοσο ανετοι οικονομικα αλλα προτιμω να περιορισω αλλες δαπανες παρα να πιεστει αυτος να μεινει μαζι μου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...