Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν αντέχω άλλο αυτή τη συχνοουρία'


Recommended Posts

Καλησπέρα σας!!! 

Είναι η 2η φορά που γράφω και ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση!

 

βρισκομαι στη 18η εβδομάδα, και από την 15η περίπου έχω μια πολύ έντονη συχνοουρία.

 

Ξεκινησε με ένα αίσθημα βάρους κάτω χαμηλά στην ουροδόχο κύστη, το οποίο δεν μπορούσα να εξηγήσω και με έντονη συχνουρία κυρίως το βράδυ ( να σημειώσω πως πίνω πολύ νερο το βράδυ).

Ο γιατρός φοβήθηκε ουρολοίμωξη και μου έγραψε καλλιέργεια. Βγήκε στείρα αλλά μου έδωσε 4 μέρες προληπτικά αντιβίωση για ουρολοίμωξη. Δεν ένιωσα καμία διαφορά, δεν με βοήθησε κάπως. 

Το βάρος αυτό το νιώθω κάποιες φορές ακόμα, συνοδεύεται από συχνοουρία, και μετά από λίγο φεύγει το βάρος  και η συχνοουρία εξακολουθεί αλλά όχι στον ίδιο βαθμό.

Αυτη τη στιγμή, εδώ και 1 ώρα, ξαπλωμένη, έχοντας πιει ελάχιστο νερό και όχι καφέ, έχω πάει στη τουαλέτα ήδη 5 φορές! 

Ειναι δυνατόν βρε κορίτσια μια φορά ανα τέταρτο ;;;;;

δεν είναι νωρίς για τέτοια συχνοουρία ;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πριν πήγαινες συχνά τουαλέτα; νομίζω ότι δεν έχει να κάνει η εβδομάδα κύησης, άλλες έχουν συχνοουρία από την αρχή κι άλλες (όπως εγώ) έχουν τον τελευταίο μήνα.

Επειδή έχω περάσει ουρολοίμωξη, όταν πηγαίνεις τουαλέτα έχεις κανονική ροή ή ελάχιστα έως καθόλου;

Από την άλλη, θεωρώ φυσιολογικό να έχεις συχνοουρία από τη στιγμή που πίνεις πολύ νερό.

Προοληπτικά, για αποφυγή ουρολοίμωξης, θα σου πρότεινα να φοράς βαμβακερά εσώρουχα, να μη χρησιμοποιείς σερβιετάκια και οπωσδήποτε να μην κρατιέσαι όταν σου έρχεται τουαλέτα!

Νιώθεις μήπως καθόλου βάρος στα νεφρά σου;;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου κ εύχομαι με το καλό να υποδεχτεί το μωράκι σου στην αγκαλιά σου... Είναι απολυτα φισιολοφικο να έχεις συχνοουρια γιατί όσο μεγαλώνει η μήτρα πιέζει την ουροδόχο κύστη κ δεν τη βοηθάει να αδειάσει σε λίγες εβδομάδες υπάρχει περιπτώσει να έχεις κ ακράτεια ... Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα συχνοουρια σε όλη την εγκυμοσύνη... Και αυτή την περίοδο διανύω την 8 εβδομάδα της εγκυμοσύνης μου και στην 4 εβδομάδα που επεινα κ αντιβίωση για ουρολοίμωξη το κατάλαβα ότι μπορεί να είμαι έγκυος γιατί έγινε ποιο έντονη η συχνοουρια....Είναι πολύ εκνευριστικο αλλα γερά να είναι τα μωρακια μας κ τα υπόλοιπα θα τα αντέξουμε κ στο μέλλον θα τα ξεχάσουμε...!!! Με το καλό...!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω ειχα συχνοουρια απο την αρχη της εγκυμοσυνης, αλλα το τελευταιο τριμηνο υπηρχαν μερες που πηγαινα ανα 10' και το περιεργο ειναι οτι ειχα ποσοτηταες λες και ειχα να αδειασω 15 ωρες! Τα νεφρα υπερλειτουργησαν 9 μηνες:-D..Υπομονη! Προσπαθησε να μην πινεις πολυ νερο πριν πας για υπνο (αν σε ενοχλει να σηκωνεσαι, αλλιως πιες!).

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...