Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

όταν το υπέροχο ταξίδι του θηλασμού φτάνει στο τέλος του.


Recommended Posts

Είναι δύσκολο να περιγράψεις με λόγια τα συναισθήματα που νιώθεις όταν έμμεσα αναγκάζεσαι να διακόψεις τον θηλασμό , την στιγμή μάλιστα που στη περίπτωση μας αποτέλεσαι το καλύτερο "φάρμακο" .

Παρόλο που η καινούρια εγκυμοσύνη είναι πολύ ευχάριστο γεγονός , έλπιζα ότι όταν θα συνέβαινε θα κατάφερνα να τη θηλάσω παράλληλα μέχρι να αποφασίσει μόνη της να αποθηλάσει. Δυστυχώς όμως οι συσπάσεις της μήτρας από τόσο νωρίς μας επέβαλαν τον αποθηλασμό.

Μου λείπει αφάνταστα η επαφή που είχα κατά το θηλασμό με την μικρούλα μου και ξέρω οτι και σε εκείνη λείπει όταν θέλει γάλα και έρχεται ακόμα και προσπαθεί να μου σηκώσει τη μπλόυζα ή όταν βλέπει το στήθος μου και σκάει ένα χαμόγελο όλο ελπίδα και χαρά.

13 μήνες θηλάσαμε και μου φαίνεται λίγο αλλά από την άλλη εύχομαι να τα καταφέρουμε και με το δέυτερο τόσο καλά .

 

Σας ευχαριστώ όλες για τη βοήθεια και τη συμπαράσταση σας ιδιαιτερα τις δυσκολες στιγμές που περάσαμε με την αλλεργία . Είσασταν εκει συμπαραστάτες αν και άγνωστες μεταξύ αγνώστων .

Περισσότερο φυσικά οφείλω να ευχαριστήσω μέσα από την καρδιά μου την αγλαία και τη felinidoc που με τις γνώσεις τους με βοήθησαν πολλες φορές περισσότερο από τους καλύτερους γιατρούς.

 

Εύχομαι σε όσες συνεχίζεται να θηλάζετε να απολαύσετε καθε στιγμή αυτής της υπέροχης επαφής .

 

Στις εγκυμονούσες με ένα πόνο και με το καλό να θηλάσουν τα μωράκια τους για όσο καιρό επιθυμούν.

 

Καλημέρα και καλή συνέχεια

 

Φιλικά

 

Ιωάννα

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ιωάννα, τα νέα σου είναι υπέροχα! Με το καλό να υποδεχτείς το νέο σου μωράκι :)

 

Η μικρή σου είναι ήδη ευλογημένη για ο,τι κατάφερες μέχρι τώρα να της προσφέρεις και η σχέση σας θα είναι πάντα ιδιαίτερη - ο αποθηλασμός δεν θα την επηρεάσει, είμαι σίγουρη.

 

Ήσουν από τα πρώτα posts που διάβαζα όταν μπήκα ως ψάρι-συναγρίδα στο φόρουμ και εύχομαι να μας επισκέφτεσαι συχνά για να μας μοιράζεις την πολύτιμη εμπειρία σου...

 

Να είσαι καλά!

 

Φιλικά,

Ηρώ

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Ιωάννα μου,με το καλό το καινουργιο μωρακι,δεν το ήξερα! Συγχαρητήρια!!! :D

 

 

όσο για τον αποθηλασμό,δεν έχω τίποτα να πώ-θήλασες το μωράκι σου με πολλή αγάπη και μόνο περήφανη μπορείς να νοιώθεις :D

 

όλα τα καλά σας εύχομαι!!!

Link to comment
Share on other sites

Ιωάννα καλή συνέχεια, να έχεις μια χαλαρή εγκυμοσύνη σου εύχομαι!

Καμιά φορά, η ζωή δε μας τα φέρνει όπως τα θέλουμε, αλλά ποτέ μη ξεχνάς να κοιτάς πίσω σου, γιατο τι έχεις καταφέρει.

 

Μια ερώτηση: μήπως θα μπορούσες να δώσεις περισσότερες πληροφορίες για τις συσπάσεις? ο γιατρός σου συνέστησε τον αποθηλασμό?Είδες καθόλου καφέ εκκρίσεις/αίμα?

Link to comment
Share on other sites

Ιωάννα μου, λυπάμαι που αναγκάστηκες να αποθηλάσεις πριν να είστε κι οι δύο έτοιμες.

Κατάφερες όμως να τη φτάσεις 13 μηνών, κι αυτό δεν είναι λίγο!

 

Με το καλό να φέρεις στον κόσμο ένα υγιέστατο μωράκι, και να το θηλάσεις κι αυτό για όσο επιθυμείς.

 

Καλή λευτεριά, και μ'εναν πόνο. :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με το καλο το νεο μωράκι και ολα καλα να πανε :D

 

Αν σου λεγαν πριν μερικους μηνες οτι θα φτανες μεχρι εδω δεν θα το πιστευες . Εχεις πετυχει το στοχο σου με το παραπάνω μην το σκεφτεσαι :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα!

 

σας ευχαριστω ολες πολυ για τις ευχες! :oops::oops::D

 

ειναι αληθεια οτι καποια στιγμη ημουν σε τετοιο αδιεξοδο με την αλλεργια που το να συνεχισουμε το θηλασμο εστω και μια μερα ακομα φανταζε πολυ ριψοκινδυνο.... αλλα τελικα ηταν το μονο αυτονοητο. :roll:

 

iro μου δεν θα προκειτε να φυγω απο τη παρεα μας & φυσικα felinidoc πολυ θα ηθελα να τα ξαναπουμε απο κοντα. :D

 

dooo σχετικα με τις συσπασεις δεν ειδα αιμα ευτυχως... η κοιλια μου με ποναγε και παρατηρουσα οτι οταν τη θηλαζα ενιωθα ενα σφιξιμο χαμηλα που μου θυμιζε εκεινο τον πονο μετα τη γεννα οταν θηλαζαμε , που η μητρα επανερχεται στο φυσιολογικο της μεγεθος. φυσικα δεν εδωσα σημασια και τη θηλαζα μερα νυχτα. τη δευτερη ομως φορα που πηγα στο γιατρο , ενω μου εκανε τον υπερηχο η μητρα εκανε συσπασεις. αρχισε ο γιατρος να μου λεει οτι πρεπει να ξεκουραζομαι, να μη σηκωνω το παιδι, φυσικα οχι επαφες. ειχε ξεχασει οτι θηλαζω. οταν του το θυμισα μου ειπε οτι καλο ειναι να το κοψω αμεσα για να μη ρισκαρουμε τη καινουρια εγκυμοσυνη.

πως να αντεπεξελθω στο διλημμα;;; :? ειλικρινα ενιωσα απογνωση. :cry:

 

το καλο ειναι οτι αν και σταματησα να θηλαζω πριν 8 μερες η αγαπη μας τα παει πολυ καλα με το καινουριο της γαλα, της δινω παντα οταν ερχεται και με ψαχνει και δεν διαμαρτυρεται. το βραδυ ξυπναει 2-3 φορες , κοιμαται στο κρεββατι της οποτε κοιμαται κι ο μπαμπας της.

 

τωρα πια ευχομαι να ολοκληρωθει η εγκυμοσυνη φυσιολογικα και να καταφερω να θηλασω και παλι.

 

φιλια

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

Ιωαννα μου,μια χαρα τα πηγατε παρολο που ειχατε την αλλεργια.....

τοσους μηνες που ετρωγες ελαχιστα αξιζε αλλα σου αξιζουν συγχαρητηρια!!!

ελπιζω να μην φυγεις απο την παρεα μας εδω!!

φιλακια στην αγαπη σας!! :)

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

πως να αντεπεξελθω στο διλημμα;;; :? ειλικρινα ενιωσα απογνωση. :cry:

 

μερικές φορές δεν υπάρχει δίλλημα, είναι μονόδρομος. Αν θυμάσαι σου έγραψα ότι ο θηλασμός επιτρέπεται όταν επιτρέπονται και οι σεξουαλικές επαφές, αν υπάρχει αντέδειξη γι αυτό, το ίδιο ισχύει και για το θηλασμό.

 

Να είστε όλοι καλά! :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

bonbon εχω διαβασει πολλες οπο τις δημοσιευσεις σου, μου ελυσες πολλες αποριες αλλα μου εδωσες και πολλες ιδεες για την βαφτιση της μικρης μου!!! Θελω να σου πω οτι με συγκινησες μ'αυτα που εγραψες και μ'εβαλες σε σκεψη! Κι εγω μαλλον ετσι θα νιωσω οταν θα τελειωσει αυτο το "υπεροχο ταξιδι".Με χαρα ομως θα περιμενω το επομενο!!!!!!!!! Νεες εμπειριες!

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό το καινούριο μωράκι!!

Με συγκίνησες με αυτά που έγραψες...

Μη στενοχωριέσαι, κάνεις το καλύτερο και για τα δυο σου παιδάκια.

Εξάλλου, το ταξίδι θα ξαναρχίσει και με το καινούριο μωράκι, έτσι; :wink:

bV9Yp3.png

Mr42p3.png

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια! :oops::oops:

 

πλεον μου κοπηκε και το γαλα, και η μικρη πινει μονο ξενο. :roll:

 

ευχομαι σε ολες το καλυτερο.! :D

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο βρε Ιωαννα που τα πηγατε τοσο καλα με τον αποθηλασμο. Ενας λογος παραπανω να μην αισθανεσαι ασχημα που η Θεοδωρα το πηρε τοσοσ ομαλα. Σημαινει οτι δεν την ενοχλησε και πολυ. Εκτιμαει φαινεται οτι θα της χαρισεις το αδερφακι της!!!

Τωρα πονας καθολου???

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό το δεύτερο Bonbonaki

κοίτα να ξεκουραστείς για να έχεις τη δύναμη να θηλάσεις και το νέο μέλος. Έκανες το καλύτερο δώρο στο μωράκι σου, με υγεία και το δεύτερο...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

γεια σας κοριτσια! και μας τελειωσε αυτο το υπεροχο ταξιδι λιγο αποτομα στον ογδοο μηνα χωρις καμια αποτις δυο να το θελει λογω αλλαργειων,τα συναισθηματα ειναι αναμεικτα, απο τη μια σκεφτομαι οτι εκανα οτι καλυτερο μπορουσα γιατι εκανα πολυ αυστηρη διαιτα και απο την αλλη στεναχωριεμαι οταν την βλεπω να ψαχνει το στηθος μου για να φαει,αλλα σκεφτομαι οτι αλλες δεν θηλαζουν καθολου απο επιλογη και μου φευγουν οι τυψεις

:evil:
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Έχω πλαντάξει στο κλάμα...

Εδώ και καιρό μου έλεγαν ότι πρέπει να αποθηλάσω γιατί κάνει κακό στο μωρό η τόση επαφή που έχει μαζί μου, ότι θα πάει φαντάρος και εγώ ακόμα θα τον θηλάζω κτλ.

Η αλήθεια είναι ότι επηρεαζόμουν και έλεγα ότι πρέπει να σταματήσω γιατί ο μικρός θήλαζε και όλη τη νύχτα (κοιμόμασταν μαζί) και δεν κοιμόμουν ούτε εγώ ούτε ο μικρός σωστά.

Όμως αναγκαστικά την Κυριακή έπρεπε να πάρω αντιφλεγμονώδη χάπια γιατί απο μια τενοντίτιδα πονούσα τόσο πολύ που κούτσενα. Ο παιδίατρος μου είπε ότι δεν είναι συμβατά με τον θηλασμό και έτσι έπρεπε να διαλέξω ή να συνεχίσω το υπέροχο ταξίδι του θηλασμού ή να αρχίζω να περπατάω ξανά και να σταματήσουν οι πόνοι.

Διάλεξα το δεύτερο. Πήρα το μωρό μου αγκαλιά που μόλις είχε ξυπνήσει απο τον πρωϊνό του υπνάκο και τον έβαλα στο στήθος μου. Έκλαιγα γιατί ήξερα ότι μόλις θα τον έβγαζα θα έπαιρνα το φάρμακο οπότε δεν θα τον ξαναθήλαζα.

Αυτός με κοίταζε και μου γέλαγε για το ωραίο δωράκι που του είχα κάνει να τον βάλω στο στήθος ενώ είχε μόλις ξυπνήσει...που να ήξερε...

Κατάφερα αβίαστα να τον θηλάσω για 12 μήνες. Όταν τον έβαζα πάνω μου ένιωθα τη μοναδικότητα του ότι κάνω το καλύτερο για το μωράκι μου σε διατροφικό αλλά και συναισθηματικό επίπεδο.Γελούσα που μου κατέβαζε τη μπλούζα και που μόλις έβλεπε να βγάζω τη μπλούζα μου μου έριχνε ένα τόσο αθώο αλλά και πονηρό χαμόγελο. Τον θήλασα παντού σε καφετέριες, στη θάλασσα, ακόμα και στο νηπιαγωγείο παρακολουθώντας τη χριστουγεννιάτικη γιορτή που συμμετείχε η μεγάλη μου κόρη.

Πραγματικά το υπέροχο ταξίδι του θηλασμού τέλειωσε...για πάντα...

EVvep3.png6SUnp3.png

 

 

Αγάπες μου σας λατρεύω!

30.06.2011: Το αδελφάκι σας, το αστεράκι μου, πήγε στον ουρανό πριν ακόμα γεννηθεί...

Link to comment
Share on other sites

Έχω πλαντάξει στο κλάμα...

Εδώ και καιρό μου έλεγαν ότι πρέπει να αποθηλάσω γιατί κάνει κακό στο μωρό η τόση επαφή που έχει μαζί μου, ότι θα πάει φαντάρος και εγώ ακόμα θα τον θηλάζω κτλ.

Η αλήθεια είναι ότι επηρεαζόμουν και έλεγα ότι πρέπει να σταματήσω γιατί ο μικρός θήλαζε και όλη τη νύχτα (κοιμόμασταν μαζί) και δεν κοιμόμουν ούτε εγώ ούτε ο μικρός σωστά.

Όμως αναγκαστικά την Κυριακή έπρεπε να πάρω αντιφλεγμονώδη χάπια γιατί απο μια τενοντίτιδα πονούσα τόσο πολύ που κούτσενα. Ο παιδίατρος μου είπε ότι δεν είναι συμβατά με τον θηλασμό και έτσι έπρεπε να διαλέξω ή να συνεχίσω το υπέροχο ταξίδι του θηλασμού ή να αρχίζω να περπατάω ξανά και να σταματήσουν οι πόνοι.

Διάλεξα το δεύτερο. Πήρα το μωρό μου αγκαλιά που μόλις είχε ξυπνήσει απο τον πρωϊνό του υπνάκο και τον έβαλα στο στήθος μου. Έκλαιγα γιατί ήξερα ότι μόλις θα τον έβγαζα θα έπαιρνα το φάρμακο οπότε δεν θα τον ξαναθήλαζα.

Αυτός με κοίταζε και μου γέλαγε για το ωραίο δωράκι που του είχα κάνει να τον βάλω στο στήθος ενώ είχε μόλις ξυπνήσει...που να ήξερε...

Κατάφερα αβίαστα να τον θηλάσω για 12 μήνες. Όταν τον έβαζα πάνω μου ένιωθα τη μοναδικότητα του ότι κάνω το καλύτερο για το μωράκι μου σε διατροφικό αλλά και συναισθηματικό επίπεδο.Γελούσα που μου κατέβαζε τη μπλούζα και που μόλις έβλεπε να βγάζω τη μπλούζα μου μου έριχνε ένα τόσο αθώο αλλά και πονηρό χαμόγελο. Τον θήλασα παντού σε καφετέριες, στη θάλασσα, ακόμα και στο νηπιαγωγείο παρακολουθώντας τη χριστουγεννιάτικη γιορτή που συμμετείχε η μεγάλη μου κόρη.

Πραγματικά το υπέροχο ταξίδι του θηλασμού τέλειωσε...για πάντα...

 

Βρε κορίτσι γιατι για πάντα; Τα παίρνεις ακόμα τα χάπια; Ειναι σίγουρα μη συμβατά;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...