Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Iλαρά


ΑΡΓΚ

Recommended Posts

Τις τελευταίες μέρες βλέπω και στις ειδήσεις και στα φαρμακεία με αφίσες, προειδοποίηση του ΚΕΛΠΝΟ για επιδημία ιλαράς. Βλέπω σήμερα ότι οι οδηγίες είναι όλοι οι ενήλικες γεννημένοι μετά το 70 που δεν έχουν κάνει αναμνηστική δόση του εμβολίου (σίγουρα τη δεκαετία του 1970 δεν συστήνοταν αναμνηστική δόση, οπότε αυτό πιάνει όλους τους σημερινους 40ρηδες) να κάνουν τώρα ην αναμνηστική, μιας και ο μεγάλος κίνδυνος της ιλαρας είναι για τους ενήλικες.

Προσωπικά σκέφτομαι να πάω να μετρήσω αντισώματα άμεσα και αν είναι να κάνω το εμβόλιο. Τα παιδιά μου μεν είναι εμβολιασμένα, αλλά πολύς κόσμος γύρω μας σίγουρα όχι.

Εχει κανείς άλλος σκεφτεί το θέμα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ έχω περάσει την ιλαρά και πολύ βαριά μάλιστα, οπότε δε νομίζω να έχω θέμα. Τα παιδιά είναι εμβολιασμένα κανονικά. 

 

To ερώτημά μου είναι, υπάρχει χωριστό εμβόλιο μόνο για την ιλαρά; Γιατί τόσο το MMR, όσο και το Priorix, καλύπτουν ιλαρά-παρωτίτιδα-ερυθρά, το δε Priorix tetra και την ανεμοβλογιά. 

 

Πάντως η επιδημία της ιλαράς είναι γεγονός, 150 κρούσματα μέχρι σήμερα λέει το ΚΕΕΛΠΝΟ and counting και ήταν θέμα χρόνου να συμβεί, όπως εξάλλου και για όλες τις υπόλοιπες "εξαφανισμένες", σύμφωνα με τους αντιεμβολιαστές, ασθένειες. 

Επεξεργάστηκαν by Lisbet
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Lisbet είπε:

Εγώ έχω περάσει την ιλαρά και πολύ βαριά μάλιστα, οπότε δε νομίζω να έχω θέμα. Τα παιδιά είναι εμβολιασμένα κανονικά. 

 

To ερώτημά μου είναι, υπάρχει χωριστό εμβόλιο μόνο για την ιλαρά; Γιατί τόσο το MMR, όσο και το Priorix, καλύπτουν ιλαρά-παρωτίτιδα-ερυθρά, το δε Priorix tetra και την ανεμοβλογιά. 

 

Πάντως η επιδημία της ιλαράς είναι γεγονός, 100 κρούσματα μέχρι σήμερα λέει το ΚΕΕΛΠΝΟ and counting και ήταν θέμα χρόνου να συμβεί, όπως εξάλλου και για όλες τις υπόλοιπες "εξαφανισμένες", σύμφωνα με τους αντιεμβολιαστές, ασθένειες. 

 

Καλό ερώτημα. Για ερυθρα ειχα εμβολιαστεί πριν τις εγκυμοσυνες και παρωτίτιδα έχω περάσει όπως και ανεμοβλογιά. Μόνο η ιλαρά μου λείπει. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 6 λεπτά , vicky86 είπε:

Οπως η οστρακια.τουλ εδω στα μερη μου εχει εμφανιστει ξανα με αρκετα περιστατικα ηδη

Από όσο γνωρίζω - και από όσα μου έχει πει η παιδίατρος - για την οστρακιά δεν υπάρχει εμβόλιο. Πρόκειται για τον κοινό στεπτόκοκκο, ο οποίος σε άλλα παιδιά κάνει αμυγδαλίτιδα (πιο ελαφριές περιπτώσεις) και σε άλλα οστρακιά. Περάσανε στρεπτόκοκκο και τα 2 παιδιά μου πέρυσι, το ένα οστρακιά το άλλο αμυγδαλίτιδα, και στα δύο η αγωγή ήταν η ίδια (αντιβίωση amoxil), μάλιστα μετά από ένα 48ωρο αντιβίωσης, ο ασθενής παύει να είναι μεταδοτικός και εφόσον δεν έχει πυρετό και είναι καλά μπορεί να επιστρέψει κανονικά σε όλες τις δραστηριότητές του.

Link to comment
Share on other sites

Στην τελευταία επίσκεψη στον παιδίατρο λόγω της έξαρσης κάναμε το εμβόλιο της ιλαράς αντί για κάποιο άλλο. Επίσης μας είπε πως καλό θα ήταν να το κάνουμε κι οι ίδιοι οι γονείς. Εγώ είχα ρωτήσει τη μητέρα μου και μου είπε ότι μου είχε κάνει. Ο παιδίατρος μου είπε πως αν δεν έχω κάνει αναμνηστική δόση είναι σαν να μην μετράει. Το σκέφτομαι σοβαρά να κάνω. 

Κι ο Παπαβέντσης μιλάει μέσω της σελίδας του στο fb πολύ συχνά για αυτήν την έξαρση και προσωπικά σέβομαι πολύ τη γνώμη του.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Προβληματίστηκα κι εγώ και αναζήτησα το βιβλιάριό μου, δεν έχω κάνει αναμνηστική δόση (γεννημένη την δεκαετία του 1980). Τα παιδιά είναι φυσικά εμβολιασμένα και ο άντρας μου επίσης (και με αναμνηστική). Με βλέπω κι εμένα για εξετάσεις για να τσεκάρω αντισώματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτή την εξέταση για αντισώματα ποιος τη γράφει ξέρετε? Το εμβόλιο για τους ενήλικες πληρώνεται κανονικά να φανταστώ? Που μπορούμε να μάθουμε κόστος κι αν κυκλοφορεί μόνο του (όπως αναρωτιέστε παραπάνω)? Εν τω μεταξύ, στη σελίδα του Παπαβέντση διάβασα μεταξύ άλλων πως υπάρχει σε κάποιες περιοχές έλλειψη ήδη?

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , marakiz είπε:

Αυτή την εξέταση για αντισώματα ποιος τη γράφει ξέρετε? Το εμβόλιο για τους ενήλικες πληρώνεται κανονικά να φανταστώ? Που μπορούμε να μάθουμε κόστος κι αν κυκλοφορεί μόνο του (όπως αναρωτιέστε παραπάνω)? Εν τω μεταξύ, στη σελίδα του Παπαβέντση διάβασα μεταξύ άλλων πως υπάρχει σε κάποιες περιοχές έλλειψη ήδη?

H εξέταση δεν καλύπτεται απο ταμεία και κάνει γύρω στα 15-20 ευρώ. Το εμβόλιο από όσο μου ειπαν στο φαρμακείο κυκλοφορεί και μόνο του και ειναι πολύ οικονιμικό.

Link to comment
Share on other sites

Τα αντισωματα που ελεγχουν κ οταν εισαι εγκυος δ ειναι;

Απλα προβλατιζομαι να το κανω στα παιδια πιο γρηγορα.στην ιδια σελιδα υπαρχει κ αλλο θεμα για το μμρ κ ειναι αρκετα "τρομακτικο"

Δ εχω δει ακομη αν το εχουμε κανει εμεις.για τα παιδια θα ρωτησω νοεμβρη που θα κανει ο μικρος,η μεγαλη του χρονου ειναι να κανει κ λογικα θα εκανε αυτο

Αν κανουμε μαλλον δ θα ναι το τριπλο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ανησυχώ πολύ με το θέμα που έχει προκύψει με την ιλαρά. Εννοείται έχω κάνει το εμβόλιο στα παιδιά μου, αλλά δεν ξέρω αν το έχω κάνει εγώ. Επίσης διαβάζω ότι ανάμεσα και σε όσους έχουν κάνει το εμβόλιο, ένα 3% περίπου δεν καλύπτεται και μπορεί να νοσήσει. 

Link to comment
Share on other sites

On ‎21‎/‎9‎/‎2017 at 2:52 ΜΜ, vicky86 είπε:

Τα αντισωματα που ελεγχουν κ οταν εισαι εγκυος δ ειναι;

Απλα προβλατιζομαι να το κανω στα παιδια πιο γρηγορα.στην ιδια σελιδα υπαρχει κ αλλο θεμα για το μμρ κ ειναι αρκετα "τρομακτικο"

Δ εχω δει ακομη αν το εχουμε κανει εμεις.για τα παιδια θα ρωτησω νοεμβρη που θα κανει ο μικρος,η μεγαλη του χρονου ειναι να κανει κ λογικα θα εκανε αυτο

Αν κανουμε μαλλον δ θα ναι το τριπλο

Λογικά η μεγάλη σου την πρώτη δόση την έχει κάνει, γίνεται νομίζω λίγο πριν τους 18 μήνες (με την επαναληπτική 4-6 ετών), βάσει του επισήμου προγράμματος εμβολιασμού, σε περιπτώσεις όμως πανδημίας - όπως τώρα - αλλάζουν οι οδηγίες, νομίζω ότι ήδη προτείνεται να γίνεται νωρίτερα και η πρώτη δόση και η επαναληπτική.

 

Πάρε ένα τηλέφωνο τον παιδίατρο, η δικιά μου θα κάνει στην κόρη μου (3 ετών) τώρα την επαναληπτική, ενώ είχαμε προγραμματίσει για του χρόνου. Ο μεγάλος (5 ετών) έχει κάνει και τις 2, το ίδιο και ο μπαμπάς του χρόνια πριν. Εγώ δεύτερη δόση δεν έχω κάνει μάλλον, σε λίγες μέρες θα εξεταστώ για αντισώματα και βλέπουμε.

5 ώρες πρίν, erin0000 είπε:

Ανησυχώ πολύ με το θέμα που έχει προκύψει με την ιλαρά. Εννοείται έχω κάνει το εμβόλιο στα παιδιά μου, αλλά δεν ξέρω αν το έχω κάνει εγώ. Επίσης διαβάζω ότι ανάμεσα και σε όσους έχουν κάνει το εμβόλιο, ένα 3% περίπου δεν καλύπτεται και μπορεί να νοσήσει. 

 

Αυτό ισχύει για όλα τα εμβόλια, για αυτό είναι σημαντικό να είναι όσο το δυνατόν περισσότεροι άνθρωποι εμβολιασμένοι, για να μειώνεται το ρίσκο να νοσήσει είτε αυτό το μικρό ποσοστό ανθρώπων που δεν τους "πιάνει" το εμβόλιο, είτε όσοι δεν μπορούν να εμβολιαστούν αν και θέλουν.

Link to comment
Share on other sites

Ο ενας μου γιος...λογω καποιου προβλήματος υγειας που παρουσιασε μετα από καποιο εμβολιο διεκοψε τον εμβολιασμο όταν ηταν 20 μηνων.Εχει προλαβει να κανει μονο την πρωτη δοση.Σημερα εκανα μια μεγαλη κουβεντα με το γιατρο μας για να δουμε τι θα κανουμε.Μου ειπε πως γενικα τ απαιδια που δεν εμβολιάζονται στην Ελλαδα δεν είναι πολλα...αρα από εκει δε θα προκυψει επιδημια.Το θεμα όμως είναι στους ενηλικες.Αν οι ενηλικες δεν πανε να εμβολιαστουν τοτε μετα θα εχουμε πρόβλημα.Επισης μου ειπε ότι η ιλαρα είναι πιο επικινδυνη στους ενηλικες.Οτι όλα αυτά που ακούγονται είναι και λιγο υπερβολες...υπο την εννοια ότι τα περισσοτερα κρουσαματ είναι σε Ρομα που ετσι κι αλλιως ειχαν θεμα και τα προηγουμενα χρονια.Εννοειται οποιο παιδακι μπορει να εμβολιαστεί αλλα κυριως οι ενηλικες.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι τα ειχα λιγο μπερδεμενα στο μυαλο μου ντινα

Πραγματι η μεγαλη ειχε κανει την πρωτη δοση κ λογικα θα καναμε τη δευτερη του χρονου.δ πηρα να δω αν θα το κανουμε αμεσα γτ τπν νοεμβριο εχει εμβολιο ο μικρος κ θα το δω τοτε

Ο μικρος θα εκανε την πρωτη δοση σε κανενα εξαμηνο,φανταζομαι θα την κανει αμεσα κ συντομα κ τη δευτερη

Εγω λογικα ειμαι καλυμμενη,εχω κανει δευτερη δοση το 1999,αλλα θα ρωτησω κ την οικογενειακη γιατρο καποια στιγμη για εξεταση αντισωματων.λογω θηλασμου δ ξερω αν μπορω να εμβολιαστω

Για το συζηγο εχω αμφιβολιες μια κ δ ξερει,ουτε η πεθερα θυμαται,κ το βιβλιαριο δ γραφει σχεδον τπτ.κ εχει περασει μια παιδικη αρρωστια με σημαδια αλλα δ θυμουνται ποια

Link to comment
Share on other sites

8Αυτό με το θηλασμό δεν το είχα σκεφτεί. . Από που να το μαθαίναμε αν μπορούμε?  Γιατί είμαστε κ εμείς σε φάση που λέμε να δούμε αντισώματα για αρχή.

 

Νίκη υπάρχουν πολλοί και δυστυχώς στην Ελλάδα που δεν εμβολιάζουν τα παιδιά τους εκτός των Ρομά.  Μια ματιά στη σελίδα του Παπαβέντση τι του απαντάνε από κάτω αυτοί οι μοντέρνοι πολύ μπροστά αντιεμβολιστές είναι ικανή για να σε φρίξει.  

 

Εγώ πάντως φρικάρω ρε κορίτσια!  Τόση ανευθυνότητα?  Τόση ψευδαίσθηση παντοδυναμίας κ συνομωσιολογίας! ?!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, marakiz said:

8Αυτό με το θηλασμό δεν το είχα σκεφτεί. . Από που να το μαθαίναμε αν μπορούμε?  Γιατί είμαστε κ εμείς σε φάση που λέμε να δούμε αντισώματα για αρχή.

 

Νίκη υπάρχουν πολλοί και δυστυχώς στην Ελλάδα που δεν εμβολιάζουν τα παιδιά τους εκτός των Ρομά.  Μια ματιά στη σελίδα του Παπαβέντση τι του απαντάνε από κάτω αυτοί οι μοντέρνοι πολύ μπροστά αντιεμβολιστές είναι ικανή για να σε φρίξει.  

 

Εγώ πάντως φρικάρω ρε κορίτσια!  Τόση ανευθυνότητα?  Τόση ψευδαίσθηση παντοδυναμίας κ συνομωσιολογίας! ?!

Το ξερω ότι υπαρχουν αλλα σαν ποσοστο δεν είναι τοσοι πολλοι.Οι περισσοτεροι γονεις εμβολιαζουν τα παιδια τους.τα τελευταια στοιχεια μου ειπε δειχνουν ότι το 87% τττων παιδιων είναι εμβολιασμένα.Εγω εκει στηρίζομαι.Ευελπιστω ότι τα υπολοιπα παιδια στο σχολειο του γιου μου είναι εμβολιασμένα και ότι μονο οδικος μου είναι ανεμβολιαστος.Ομοιως εχω στειλει ολους οσοι ερχονται σε επαφη με το παιδι να βεβαιωσουν οτι εχουν εμβολιαστεί.Ειμαι μπρος γκρεμος και πισω ρεμα αυτή τηστιγμη δυστυχως.Τωρα ως προς την ανευθυνοτητα που λες...είναι μεγαλη κουβεντα αυτή και την εχουμε κανει πολλακις εδώ μεσα χωρις αποτέλεσμα.Γιατι και τα εμβολια ακίνδυνα δεν είναι.Εγω να πω την αληθεια δενηξερα ότι η ιλαρα είναι τοσο σοβαρη ασθενεια.

Επισης δεν εχω καταλαβει.Λενε οσοι είναι μετα το 70 να βεβαιωσουν ότι εχουν κανει και τις 2 δοσεις.Για οσους είναι πριν το 70 δλδ...αππουδογιαγιαδες κλπ με αυτους τι γινεται?Αυτοι τι πρεπει να κανουν?

 

Link to comment
Share on other sites

350.000 παιδια υπολογιζεται οτι δεν ειναι εμβολιασμενα για ιλαρα..... Δεν τα λες και λιγα.....

 

Εγω παντως το εκανα το εμβολιο, παρολο που μαλλον ειχα κανει 2 δοδεις

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Niki81 είπε:

Το ξερω ότι υπαρχουν αλλα σαν ποσοστο δεν είναι τοσοι πολλοι.Οι περισσοτεροι γονεις εμβολιαζουν τα παιδια τους.τα τελευταια στοιχεια μου ειπε δειχνουν ότι το 87% τττων παιδιων είναι εμβολιασμένα.Εγω εκει στηρίζομαι.Ευελπιστω ότι τα υπολοιπα παιδια στο σχολειο του γιου μου είναι εμβολιασμένα και ότι μονο οδικος μου είναι ανεμβολιαστος.Ομοιως εχω στειλει ολους οσοι ερχονται σε επαφη με το παιδι να βεβαιωσουν οτι εχουν εμβολιαστεί.Ειμαι μπρος γκρεμος και πισω ρεμα αυτή τηστιγμη δυστυχως.Τωρα ως προς την ανευθυνοτητα που λες...είναι μεγαλη κουβεντα αυτή και την εχουμε κανει πολλακις εδώ μεσα χωρις αποτέλεσμα.Γιατι και τα εμβολια ακίνδυνα δεν είναι.Εγω να πω την αληθεια δενηξερα ότι η ιλαρα είναι τοσο σοβαρη ασθενεια.

Επισης δεν εχω καταλαβει.Λενε οσοι είναι μετα το 70 να βεβαιωσουν ότι εχουν κανει και τις 2 δοσεις.Για οσους είναι πριν το 70 δλδ...αππουδογιαγιαδες κλπ με αυτους τι γινεται?Αυτοι τι πρεπει να κανουν?

 

Το 87% δυστυχώς ειναι τραγικά μικρό,  Το όριο ασφαλείας για μία τόσο μεταδοτική νόσο είναι το 95% του πληθυσμού. Μετά μπορεί να ξεκινησει πλέον επιδημία. 

Link to comment
Share on other sites

Πρώτο βήμα είναι το τεστ αντισωμάτων, εμείς γεννημένοι κι οι 2 το 70 ο ένας και μέσα 80 ο άλλος και έχουμε επαρκή αντισώματα, παρ' ότι δεν θυμόμαστε να κάναμε δεύτερη δόση ή τουλάχιστον δεν το έγραψε κανείς στο παιδικό βιβλιάριο όταν ήμασταν λύκειο. Αλλά και μεγάλη εγώ κανένα εμβόλιο δεν θυμάμαι και νομίζω θα το θυμόμουν. 

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...