Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

γάλα σκόνη + γάλα φρέσκο


Recommended Posts

Η μπέμπα μου είναι σχεδόν 18 μηνών και εδώ και πολύ καιρό δεν δίνω μητρικό αλλά γάλα σκόνη (βιολογικό).

Επειδή θα "έπρεπε" ήδη να μπορεί να πίνει φρέσκο γάλα αλλά 1-2 φορές που προσπάθησα δεν ήθελε

ήθελα να ρωτήσω αν νομίζετε ότι, για την μετακύλιση της μπέμπας από το σκόνη στο φρέσκο, 

αν γίνεται να βάλω στο μπιμπερό 2/3 γάλα σκόνη και 1/3 φρέσκο έτσι ώστε να αρχίζει να αλλάζει η γεύση του

σιγά σιγά μήπως και κάποια στιγμή τη βάλω μόνο στο φρέσκο.  Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 10 λεπτά , my1stbaby είπε:

Αυτό με το μπιμπερό πρώτη φορά το ακούω. Γιατί δεν επιτρέπεται; 

Για λόγους ανάπτυξης των δοντιών, καλό είναι κάπου στο χρόνο, πολλοί γιατροί λένε και από τους 6-7 μήνες σταδιακά, να μπαίνει ποτηράκι.

Link to comment
Share on other sites

Φανταζομαι στα πλαισια της πιπιλας κ το μπιμπερο οσον αφορα ορθοδοντικα θεματα.γενικα  κατα τη γνωμη μου οσο πιο νωρις τα κοβεις τοσο το καλυτερο αλλα κ πιο ευκολο για το παιδι.συνηθως μετα το γαλα απο το μπιμπερο δ θα πλυνει καποιο παιδακι τα δοντια κ αυτο σιγουρα δημιουργει πρβλμ.το ιδανικο ειναι κατευθειαν αππ ποτηρακι,για ευκολια εμεις χρησιμοποιουμε καλαμακι που κ παλι δ ειναι το ιδανικο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλώς ή κακώς ένα μωρό που μέχρι 18 μηνών πίνει γάλα από μπιμπερό, έχει ήδη εδραιώσει μια ρουτίνα που πολύ δύσκολα αλλάζει. Το ιδανικό είναι να προσφέρουμε άλλο τρόπο να πίνει υγρά με την εισαγωγή του νερού (μετά τους 6 μήνες δλδ) και ιδανικά με εκπαιδευτικό ποτηράκι χωρίς στόμιο (πλέον κυκλοφορούν στην ελληνική αγορά) που είναι και από οδοντιατρικής άποψης η καλύτερη επιλογή. 

Προσωπικά το θεωρώ αδύνατο να αλλάξει τώρα τη συνήθεια του το μωρό και είναι ακόμα αρκετά μικρό για να ρισκάρεις να μη πιει καθόλου. Η δικιά μου ακόμα με μπιμπερό πίνει το γάλα της, ενώ όλα τα άλλα με κανονικό ποτήρι, παγούρι, καλαμάκι. Όσες φορές προσπάθησα κάτι διαφορετικό στο γάλα, απλά αρνείται να το πιει. Τουλάχιστον δεν το κρατάει πολύ ώρα και πλένουμε δόντια μετά.

Γενικά πάντως σωστά το σκέφτεσαι για την μετάβαση σε φρέσκο, μπορείς να μειώνεις λίγο την ποσότητα της σκόνης και να αντικαθιστάς με φρέσκο και σιγά σιγά να κάνεις πλήρη αντικατάσταση. Το 1/3 όμως είναι μεγάλη διαφορά, θα ξεκινούσα με ένα δάχτυλο μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά με βοήθησε στην μετάβαση να περάσω πρώτα από την σκόνη στο υγρό βρεφικό γάλα (π.χ. almiron 1+, frezylac 3) το οποίο και αναμιγνυόταν πιο εύκολα.

 

Και εμένα δυστυχώς η κόρη μου μόνο με μπιμπερό θα πιει αρκετό γάλα, ενώ όλα τα υπόλοιπα υγρά με καλαμάκι, ακόμα και με κανονικό ποτήρι. Τώρα τελευταία τείνω προς την ιδέα να της δίνω το γάλα σε ποτήρι με καλαμάκι και όσο πιει (ήδη το βραδυνό γάλα το έχει κόψει), γιατί μου την δίνει το μπιμπερό, κοντεύει και 3 ετών. Είμαι όμως σίγουρη ότι με το που σταματήσει το μπιμπερό, σύντομα θα κόψει και το γάλα.

 

Είναι, πιστεύω, να αρέσει και στο παιδί το γάλα, η κόρη μου ποτέ δεν το αγάπησε και ιδιαίτερα, όταν ανακάλυψε τις στέρεες έκανε φιλότιμες προσπάθειες να σταματήσει να πίνει :):):) Ο γιος μου από την άλλη που το λατρεύει πέρασε και από την σκόνη στο φρέσκο σε μια μέρα χωρίς αναμίξεις και κόλπα και από το μπιμπερό στο ποτήρι νωρίς-νωρίς και ανώδυνα.

Link to comment
Share on other sites

εγω του το εκανα αυτο με τα φρεσκα γαλατα τα παιδικα του εβαζα μισο παιδικο και μισο κανονικο φρεσκο και το επινε μια χαρα υποθετω πως το ιδιο μπορει να γινει και με την σκονη..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

;Είμαστε σχεδόν έντεκα μηνών , σε ένα μήνα χρονιζουμε και λίγο αργότερα ξεκινάω δουλειά. Δε σκοπεύω να αποθηλασω, εύχομαι να συνεχίσουν να πηγαίνουν όλα καλά όπως πηγαίνουν μέχρι και τώρα . Ωστόσο, επειδή θα λείπω και νύχτα όπως έχω γράψει , θα ήθελα να αρχίσω το ξένο γάλα με σκοπό να το συνηθίσει αρχικά η μικρή και σε βάθος μηνών να αποθηλασω( που δε ξέρω πόσο θέλω να πάρει , ίσως και ολόκληρο το δεύτερο έτος ή λιγοι μήνες, ανάλογα με τις αντοχές μου στα δύσκολα μου ωράρια παράλληλα με το θηλασμό) . 

Διαβάζω εδώ ότι πολλές έχετε δώσει φρέσκο γάλα στα παιδιά σας. Όλες οι μαμάδες που έχω ρωτήσει στο κοντινό περιβάλλον δίνουν γάλα τρίτης βρεφικής ηλικίας. Η παιδίατρος μου είπε απλώς να θηλάζω όταν είμαι εκεί, αλλά όταν της είπα ότι θα λείπω και νύχτα, μου πρότεινε γάλα τρίτης βρεφικής ηλικίας . Οπωσδήποτε λέει γάλα τη νύχτα γιατί χορταινει, ξέχασα όμως να τη ρωτήσω για φρέσκο.  Μητρικό γάλα δεν παίζει να αποθηκεύω για κανένα λόγο, μου φαίνεται πυρηνική επιστήμη το θηλαστρο ( συγχαρητήρια σε όσες αντλούν και χαρά στο κουράγιο σας,). 

Πάντως κ εγώ απλώς να θηλάζω όταν είμαι εκεί θέλω, απλώς αγχώνομαι με το ότι μπορεί να θέλει γάλα τη νύχτα. Προς το παρόν, μόνο νεράκι σε ποτήρι έχει πιει και αυτό ελάχιστο ( δε πίνει ποσότητα μεγάλη, μέχρι πρόσφατα το έφτυνε και γινόταν μούσκεμα, τώρα πίνει από 10 έως 50 ml ,τη φορά).

Οι ερωτήσεις που θέλω να κάνω είναι: αυτές που δώσατε γάλα τρίτης βρεφικής ηλικίας είχατε θέμα μετά να συνηθίσει το κανονικό γάλα; Αποθηλασατε πιο εύκολα δίνοντας ξένο γάλα; Πόσο γάλα πίνανε τα μωρά σας σε ml, δηλαδή τι θεωρείται οκ σε ποσότητα; Γιατί κάποιοι γιατροί λένε φρέσκο γάλα και κάποιοι λένε τρίτης βρεφικής ηλικίας; Το φρέσκο γάλα λένε κάποιοι ότι πριν τους 18 μήνες είναι βαρύ και κάνει κακό στα νεφρά; Υπάρχει κάποια επίσημη οδηγία όπως και για την εισαγωγή των άλλων τροφών; Το γάλα τρίτης βρεφικής ηλικίας το φοβάμαι γιατί νομίζω ότι είναι πολύ γλυκό και μετά δε θα παίρνει το κανονικό, από την άλλη το φρέσκο μήπως κάνει όντως κακό στα νεφρά;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ότι έχει να κάνει με τον αποθηλασμο δεν ξέρω να σου πω αν είναι πιο εύκολος με το ξένο γάλα γιατι δεν εχω θηλάσει,σε εμάς η μετάβαση από το γάλα τρίτης βρεφικής σε φρέσκο ήτανε πανεύκολη  το ήπιε όπως έπινε και το άλλο από την πρώτη στιγμή,11 μηνών νομίζω έπινε 270 με 300 ml

Link to comment
Share on other sites

Just now, Annitamik είπε:

;Είμαστε σχεδόν έντεκα μηνών , σε ένα μήνα χρονιζουμε και λίγο αργότερα ξεκινάω δουλειά. Δε σκοπεύω να αποθηλασω, εύχομαι να συνεχίσουν να πηγαίνουν όλα καλά όπως πηγαίνουν μέχρι και τώρα . Ωστόσο, επειδή θα λείπω και νύχτα όπως έχω γράψει , θα ήθελα να αρχίσω το ξένο γάλα με σκοπό να το συνηθίσει αρχικά η μικρή και σε βάθος μηνών να αποθηλασω( που δε ξέρω πόσο θέλω να πάρει , ίσως και ολόκληρο το δεύτερο έτος ή λιγοι μήνες, ανάλογα με τις αντοχές μου στα δύσκολα μου ωράρια παράλληλα με το θηλασμό) . 

Διαβάζω εδώ ότι πολλές έχετε δώσει φρέσκο γάλα στα παιδιά σας. Όλες οι μαμάδες που έχω ρωτήσει στο κοντινό περιβάλλον δίνουν γάλα τρίτης βρεφικής ηλικίας. Η παιδίατρος μου είπε απλώς να θηλάζω όταν είμαι εκεί, αλλά όταν της είπα ότι θα λείπω και νύχτα, μου πρότεινε γάλα τρίτης βρεφικής ηλικίας . Οπωσδήποτε λέει γάλα τη νύχτα γιατί χορταινει, ξέχασα όμως να τη ρωτήσω για φρέσκο.  Μητρικό γάλα δεν παίζει να αποθηκεύω για κανένα λόγο, μου φαίνεται πυρηνική επιστήμη το θηλαστρο ( συγχαρητήρια σε όσες αντλούν και χαρά στο κουράγιο σας,). 

Πάντως κ εγώ απλώς να θηλάζω όταν είμαι εκεί θέλω, απλώς αγχώνομαι με το ότι μπορεί να θέλει γάλα τη νύχτα. Προς το παρόν, μόνο νεράκι σε ποτήρι έχει πιει και αυτό ελάχιστο ( δε πίνει ποσότητα μεγάλη, μέχρι πρόσφατα το έφτυνε και γινόταν μούσκεμα, τώρα πίνει από 10 έως 50 ml ,τη φορά).

Οι ερωτήσεις που θέλω να κάνω είναι: αυτές που δώσατε γάλα τρίτης βρεφικής ηλικίας είχατε θέμα μετά να συνηθίσει το κανονικό γάλα; Αποθηλασατε πιο εύκολα δίνοντας ξένο γάλα; Πόσο γάλα πίνανε τα μωρά σας σε ml, δηλαδή τι θεωρείται οκ σε ποσότητα; Γιατί κάποιοι γιατροί λένε φρέσκο γάλα και κάποιοι λένε τρίτης βρεφικής ηλικίας; Το φρέσκο γάλα λένε κάποιοι ότι πριν τους 18 μήνες είναι βαρύ και κάνει κακό στα νεφρά; Υπάρχει κάποια επίσημη οδηγία όπως και για την εισαγωγή των άλλων τροφών; Το γάλα τρίτης βρεφικής ηλικίας το φοβάμαι γιατί νομίζω ότι είναι πολύ γλυκό και μετά δε θα παίρνει το κανονικό, από την άλλη το φρέσκο μήπως κάνει όντως κακό στα νεφρά;

Κι εμάς για τρίτης βρεφικής μας είπε τουλάχιστον μέχρι 1,5-2 ετών κ ο λόγος που μας το πρότεινε είναι ότι έχει περισσότερο σίδηρο κι επίσης ότι είναι κάπως πιο πιστοποιημένο για τον τρόπο παρασκευής του. Τώρα για το πώς θα δεχτεί το φρέσκο όταν έρθει η ώρα... Θα δείξει, κι εγώ το έχω απορία! :)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Νεκταρινακι είπε:

Κι εμάς για τρίτης βρεφικής μας είπε τουλάχιστον μέχρι 1,5-2 ετών κ ο λόγος που μας το πρότεινε είναι ότι έχει περισσότερο σίδηρο κι επίσης ότι είναι κάπως πιο πιστοποιημένο για τον τρόπο παρασκευής του. Τώρα για το πώς θα δεχτεί το φρέσκο όταν έρθει η ώρα... Θα δείξει, κι εγώ το έχω απορία! :)

πραγματικα δ θελω να κρινω αυτα που σας ειπε,αλλα εχω καποιες αποριες

δλδ ολα τα γαλατα απο μικροτερες η μεγαλυτερες φαρμες,που πινει τοσος κοσμος,δ εχουν αρκετες πιστοποιησεις;

σιγουρα τα γαλατα σκονη ειναι πιο εμπλουτισμενα.αλλα αυτο ειναι απαραιτητα καλο;με μια ισορροπημενη διατροφη,κ αν δ εχεις καποια ελλειψη σε τι αποσκοπει;ειδικα για τον σιδηρο.αν καποιος θελει να λαμβανει περισσοτερο σιδηρο υπαρχουν επιλογες.κ μαλιστα θα πρεπει να μην καταναλωνει πηγες ασβεστιου με σιδηρο

@Annitamik δ ξερω να υπαρχουν αποδειξεις οτι το φρεσκο γαλα ειναι πιο βαρυ,σε καποιον που δ εχει θεμα με αλλεργιες κ δυσανεξια.ειδικα για τα νεφρα,λενε κ για το γαλα σκονη

καποιοι γιατροι λενε για τριτης βρεφικης ηλικιας,κ καποιοι για φρεσκο οπως κ εχουν διαφορες αποψεις για αλλα πραγματα στην διατροφη των μωρων

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

πραγματικα δ θελω να κρινω αυτα που σας ειπε,αλλα εχω καποιες αποριες

δλδ ολα τα γαλατα απο μικροτερες η μεγαλυτερες φαρμες,που πινει τοσος κοσμος,δ εχουν αρκετες πιστοποιησεις;

σιγουρα τα γαλατα σκονη ειναι πιο εμπλουτισμενα.αλλα αυτο ειναι απαραιτητα καλο;με μια ισορροπημενη διατροφη,κ αν δ εχεις καποια ελλειψη σε τι αποσκοπει;ειδικα για τον σιδηρο.αν καποιος θελει να λαμβανει περισσοτερο σιδηρο υπαρχουν επιλογες.κ μαλιστα θα πρεπει να μην καταναλωνει πηγες ασβεστιου με σιδηρο

@Annitamik δ ξερω να υπαρχουν αποδειξεις οτι το φρεσκο γαλα ειναι πιο βαρυ,σε καποιον που δ εχει θεμα με αλλεργιες κ δυσανεξια.ειδικα για τα νεφρα,λενε κ για το γαλα σκονη

καποιοι γιατροι λενε για τριτης βρεφικης ηλικιας,κ καποιοι για φρεσκο οπως κ εχουν διαφορες αποψεις για αλλα πραγματα στην διατροφη των μωρων

 

Έχεις δίκιο κι εγώ έχω απορίες επ'αυτου. Περίμενα και μάλιστα με σιγουρια να μας πει "ναι παιδιά δώστε φρέσκο" αλλά όχι... Μας είπε αυτά που έγραψα. Φυσικά μας ενημέρωσε ότι δεν υπάρχει θέμα να πιει κ φρέσκο, για την ακρίβεια "αν σου τελειώσει η σκόνη κ έχεις φρέσκο στο ψυγείο, δε χάθηκε ο κόσμος, μπορείς να δώσεις κανονικά". Αλλά η πρόταση ήταν να συνεχίσουμε με σκόνη... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Νεκταρινακι είπε:

Έχεις δίκιο κι εγώ έχω απορίες επ'αυτου. Περίμενα και μάλιστα με σιγουρια να μας πει "ναι παιδιά δώστε φρέσκο" αλλά όχι... Μας είπε αυτά που έγραψα. Φυσικά μας ενημέρωσε ότι δεν υπάρχει θέμα να πιει κ φρέσκο, για την ακρίβεια "αν σου τελειώσει η σκόνη κ έχεις φρέσκο στο ψυγείο, δε χάθηκε ο κόσμος, μπορείς να δώσεις κανονικά". Αλλά η πρόταση ήταν να συνεχίσουμε με σκόνη... 

αρα δ πειραζει αν δ αγορασεις ποτε την σκονη κ δωσεις κατευθειαν το φρεσκο;)

σαν να προσπαθουσε να δικαιολογησει το σκονη μετα τον χρονο με οχι πειστικα επιχειρηματα μου φανηκε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Annitamik και @Νεκταρινακι δεν ξέρω αν θα βοηθήσω, απλώς σας γράφω τι κάναμε εμείς.

Η μεγάλη αποθήλασε 13 μηνών, εν μια νυκτί. Με πρωτοβουλία δική μου (για προσωπικούς λόγους). Λίγο πριν αποθηλάσει (με οδηγία παιδιάτρου φυσικά) ξεκινήσαμε φρέσκο γάλα. Είχαμε το ελεύθερο να δοκιμάσουμε και να δούμε τι θα αρέσει στο παιδί. Από τις πρώτες προτάσεις είναι το κατσικίσιο ως πιο αγνό-λιγότερες παρεμβάσεις στα ζώα. Δεν τρελάθηκε, δεν επιμείναμε (δεν το πίνουμε κι εμείς). Συνεχίσαμε με αγελαδινό βιολογικό. Σιγά σιγά, με συνοδεία φρυγανιάς να κρατάει-βουτάει στο ποτηράκι, ψωμιού με άλειμμα, κάτι τελοσπάντων στο χέρι. Στην αρχή έπινε ελάχιστα. Σταδιακά σε βάθος χρόνου αύξησε ποσότητα. Το έπινε και σκέτο στο ποτηράκι με στόμιο. Στο τσεκ-απ στο 1μισι έτος είχε χαμηλό σίδηρο. Μας πρότεινε η γιατρός αν θέλουμε να δώσουμε εμπλουτισμένο φρέσκο ρόφημα γάλακτος. Δώσαμε ένα από τα γνωστά - βιολογικό. Έως περίπου 3ετών. Όχι εννοείται αυστηρά μόνο αυτό. Όταν δεν είχαμε δίναμε όποιο γάλα είχαμε. Τώρα 5ετών πίνει το γάλα που υπάρχει στο ψυγείο.

 

Στην μικρή 2ετών (βρίσκεται τώρα σε περίοδο αποθηλασμού @Νεκταρινακι τα συζητάγαμε σε άλλο topic ήσουν πολύ κατατοπιστική) από έτος έως και σήμερα δίνουμε βιολογικό αγελαδινό. Οι εξετάσεις της ήταν καλές και στον σίδηρο. Δεν δώσαμε κάτι άλλο. Η διαδικασία ίδια με την μεγάλη. Σιγά σιγά στην αρχή. Με κάτι στο χέρι μαζί. Λίγη ποσότητα έπινε. Και σταδιακά αύξησε.

 

Η παιδίατρος μας είναι της άποψης (σωστή κατά την άποψη μου) να αποφεύγουμε τα επεξεργασμένα-εμπλουτισμένα τρόφημα-ροφήματα εάν δεν υπάρχει ανάγκη. Όχι ότι το εμπλουτισμένο θα βλάψει. Αλλά όπως και να έχει δεν είναι γάλα. Είναι ρόφημα γάλακτος. Αν δεν έχει το παιδί έλλειψη σε κάτι για ποιο λόγο να μην καταναλώσει το πιο αγνό; Βέβαια το εμπλουτισμένο φρέσκο ρόφημα μας το πρότεινε όπως σου στο πρώτο παιδί για τον λόγο που προείπα. Έτσι σαν ένα boost. Στο δεύτερο δεν υπήρχε λόγος.

 

Σε κανένα από τα δύο παιδιά δεν δώσαμε μπιμπερό. Ούτε δώσαμε γάλα (πλην του θηλασμού) στις νυχτερινές αφυπνήσεις. Ούτε κατέβασαν ποτέ τις απίστευτες ποσότητες γάλακτος. Δεν μέτρησα ποτέ ml. Δεν ξέρω πόσο έπιναν ή πόσο πίνουν ακριβώς. Με το μάτι ένα σχεδόν γεμάτο παιδικό ποτηράκι. Κι αν θέλουν συμπληρώνω. Από 1μισι περίπου ζητούσαν και μόνες τους όποτε ήθελαν.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mamaloulou είπε:

Σε ότι έχει να κάνει με τον αποθηλασμο δεν ξέρω να σου πω αν είναι πιο εύκολος με το ξένο γάλα γιατι δεν εχω θηλάσει,σε εμάς η μετάβαση από το γάλα τρίτης βρεφικής σε φρέσκο ήτανε πανεύκολη  το ήπιε όπως έπινε και το άλλο από την πρώτη στιγμή,11 μηνών νομίζω έπινε 270 με 300 ml

Τόσο πολύ αποκλείεται να πιεί, αλλά ότι και να πιει καλό είναι. Το νερό και δυσκολεύεται... φαντάσου το γάλα. Πάντως χαίρομαι που ήταν εύκολη η μετάβαση. Πόσο είναι τώρα το παιδάκι σου; Πίνει με μπιμπερο ή με ποτήρι;

Just now, Νεκταρινακι είπε:

Κι εμάς για τρίτης βρεφικής μας είπε τουλάχιστον μέχρι 1,5-2 ετών κ ο λόγος που μας το πρότεινε είναι ότι έχει περισσότερο σίδηρο κι επίσης ότι είναι κάπως πιο πιστοποιημένο για τον τρόπο παρασκευής του. Τώρα για το πώς θα δεχτεί το φρέσκο όταν έρθει η ώρα... Θα δείξει, κι εγώ το έχω απορία! :)

Αυτό ακριβώς μου είπανε και οι άλλες μαμάδες στον κύκλο μου για το σίδηρο και τις βιταμίνες έναντι του φρέσκου. Εγώ ακόμα θηλάζω, όποτε δε θα έχω θέμα σε αυτό. Εμένα η απορία μου αν είναι πιο βαρύ γάλα και δεν κάνει για μωρά το φρέσκο, και δυστυχώς μου έχει κολλήσει στο μυαλό επειδή μπήκα στην παγίδα να ψάξω στο ίντερνετ για περισσότερες πληροφορίες επί του θέματος. Φυσικά δεν περιμένω από τη κάθε μαμά να γνωρίζει, αλλά ρωτάω μήπως σας ανέφεραν κάποια τέτοιου είδους αιτιολογία οι δικοί σας παιδίατροι. Βλακωδως δε ρώτησα τη δικιά μας, θα το κάνω όταν ξαναπάμε.

 

Just now, vicky86 είπε:

πραγματικα δ θελω να κρινω αυτα που σας ειπε,αλλα εχω καποιες αποριες

δλδ ολα τα γαλατα απο μικροτερες η μεγαλυτερες φαρμες,που πινει τοσος κοσμος,δ εχουν αρκετες πιστοποιησεις;

σιγουρα τα γαλατα σκονη ειναι πιο εμπλουτισμενα.αλλα αυτο ειναι απαραιτητα καλο;με μια ισορροπημενη διατροφη,κ αν δ εχεις καποια ελλειψη σε τι αποσκοπει;ειδικα για τον σιδηρο.αν καποιος θελει να λαμβανει περισσοτερο σιδηρο υπαρχουν επιλογες.κ μαλιστα θα πρεπει να μην καταναλωνει πηγες ασβεστιου με σιδηρο

@Annitamik δ ξερω να υπαρχουν αποδειξεις οτι το φρεσκο γαλα ειναι πιο βαρυ,σε καποιον που δ εχει θεμα με αλλεργιες κ δυσανεξια.ειδικα για τα νεφρα,λενε κ για το γαλα σκονη

καποιοι γιατροι λενε για τριτης βρεφικης ηλικιας,κ καποιοι για φρεσκο οπως κ εχουν διαφορες αποψεις για αλλα πραγματα στην διατροφη των μωρων

 

Αυτό το ξέρω με τις διαφορετικές απόψεις των παιδιάτρων . Εγώ πέφτω στην παγίδα της υπερπληροφορησης ( λανθασμένα το ξέρω) , ενώ μου έχει πει κάτι η δική μου γιατρός ( ναι δε κάθομαι ήσυχα στα αυγά μου, το παραδέχομαι , από την εγκυμοσύνη ακόμα ότι και να μου έλεγαν το έψαχνα:-P) . Βασικά δε ρώτησα κιόλας τη γυναίκα, γιατί εμένα ο σκοπός είναι να το πίνει αρχικά σαν ρόφημα για να συνηθίσει , όχι σαν βασικό γάλα. Η ερώτηση για να μη σας κουράσω παραπάνω αν ακούσατε από τους δικούς σας παιδιάτρους ότι δεν κάνει πριν τον ενάμιση χρόνο το φρέσκο επειδή είναι βαρύ ( όχι επειδή η σκόνη έχει έξτρα βιταμίνες και σίδηρο γιατί ούτως ή άλλως προς το παρόν μητρικό γάλα δίνω)

Just now, samsympan είπε:

@Annitamik και @Νεκταρινακι δεν ξέρω αν θα βοηθήσω, απλώς σας γράφω τι κάναμε εμείς.

Η μεγάλη αποθήλασε 13 μηνών, εν μια νυκτί. Με πρωτοβουλία δική μου (για προσωπικούς λόγους). Λίγο πριν αποθηλάσει (με οδηγία παιδιάτρου φυσικά) ξεκινήσαμε φρέσκο γάλα. Είχαμε το ελεύθερο να δοκιμάσουμε και να δούμε τι θα αρέσει στο παιδί. Από τις πρώτες προτάσεις είναι το κατσικίσιο ως πιο αγνό-λιγότερες παρεμβάσεις στα ζώα. Δεν τρελάθηκε, δεν επιμείναμε (δεν το πίνουμε κι εμείς). Συνεχίσαμε με αγελαδινό βιολογικό. Σιγά σιγά, με συνοδεία φρυγανιάς να κρατάει-βουτάει στο ποτηράκι, ψωμιού με άλειμμα, κάτι τελοσπάντων στο χέρι. Στην αρχή έπινε ελάχιστα. Σταδιακά σε βάθος χρόνου αύξησε ποσότητα. Το έπινε και σκέτο στο ποτηράκι με στόμιο. Στο τσεκ-απ στο 1μισι έτος είχε χαμηλό σίδηρο. Μας πρότεινε η γιατρός αν θέλουμε να δώσουμε εμπλουτισμένο φρέσκο ρόφημα γάλακτος. Δώσαμε ένα από τα γνωστά - το βιολογικό. Έως περίπου 3ετών. Όχι εννοείται αυστηρά μόνο αυτό. Όταν δεν είχαμε δίναμε όποιο γάλα είχαμε. Τώρα 5ετών πίνει το γάλα που υπάρχει στο ψυγείο.

 

Στην μικρή 2ετών (βρίσκεται τώρα σε περίοδο αποθηλασμού @Νεκταρινακι τα συζητάγαμε σε άλλο topic ήσουν πολύ κατατοπιστική) από έτος έως και σήμερα δίνουμε βιολογικό αγελαδινό. Οι εξετάσεις τις ήταν καλές και στον σίδηρο. Δεν δώσαμε κάτι άλλο. Η διαδικασία ίδια με την μεγάλη. Σιγά σιγά στην αρχή. Με κάτι στο χέρι μαζί. Λίγη ποσότητα έπινε. Και σταδιακά αύξησε.

 

Σε κανένα από τα δύο παιδιά δεν δώσαμε μπιμπερό. Ούτε δώσαμε γάλα (πλην του θηλασμού) στις νυχτερινές αφυπνήσεις. Ούτε κατέβασαν ποτέ τις απίστευτες ποσότητες γάλακτος. Δεν μέτρησα ποτέ ml. Δεν ξέρω πόσο έπιναν ή πόσο πίνουν ακριβώς. Με το μάτι ένα σχεδόν γεμάτο παιδικό ποτηράκι. Κι αν θέλουν συμπληρώνω. Από 1μισι περίπου ζητούσαν και μόνες τους όποτε ήθελαν.

Πολύ βοηθητικό αυτό που μου λες, ούτε εγώ θα μετράω ml γιατί αποκλείεται να πίνει πολύ... μάλλον θα αποθαρρυνθω αν το κάνω...και γενικά οι συμβουλές σου για το γάλα , πώς το βάλατε στη διατροφή.

Πώς κατάφερες να αποθηλασεις εν μια νυκτί; Πώς το δέχτηκε το παιδί; Απίστευτο μου φαίνεται. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Annitamik είπε:

Τόσο πολύ αποκλείεται να πιεί, αλλά ότι και να πιει καλό είναι. Το νερό και δυσκολεύεται... φαντάσου το γάλα. Πάντως χαίρομαι που ήταν εύκολη η μετάβαση. Πόσο είναι τώρα το παιδάκι σου; Πίνει με μπιμπερο ή με ποτήρι;

Τώρα είναι 18 μηνών,ξεκινήσαμε φρεσκο πριν 1,5 μήνα. Δυστυχώς το γάλα το πίνει ακόμη από το μπιμπερό 

Link to comment
Share on other sites

Κι η δική μας παιδίατρος φρέσκο μας είπε.

 

Πάντως δεν είμαι καν σίγουρη ότι αυτό με το γάλα που χορταίνει θα ισχύει απαραίτητα και για το δικό σου μωρό. Αν φάει καλό βραδινό καμιά ώρα πριν κοιμηθεί, είναι πολύ πιθανό να μην πεινάσει το βράδυ. Και γενικά αν τρώει τυρί και γιαούρτι μέσα στη μέρα, θα παίρνει τις απαραίτητες ποσότητες ασβεστίου και χωρίς το γάλα. Θέλω να πω, και να μην της αρέσει το φρέσκο ή η σκόνη μην τρελαίνεσαι ότι το παιδί δεν πίνει πολύ γάλα και θα πάθει κάτι. Μπορείς να προσφέρεις ανά τακτά χρονικά διαστήματα κι αργότερα να το δεχτεί.

Link to comment
Share on other sites

εμας παντως δυο παιδιατροι μας ειπαν φρεσκο μετα τον χρονο

κ πραγματι το εισηγαγα,αλλα μεχρι τον 1,5χρ δ μπορω να πω οτι επιναν πολυ

στην καλυτερη ενα φλυτζανακι του ελληνικου με δημητριακα

κ επιναν το ιδιο ευκολα κατσικισιο κ αγελαδινο

το εδωσα οχι κυριως για να αποθηλασω,αλλα για να το χρησιμοποιω σε συνταγες

μετα τα 1,5 πινανε.μια κουπα 1-2φορες την ημερα

βοηθησε λιγο στον αποθηλασμο με την μεγαλη,για κανενα τριμηνο της εδωσα κ κατα τη διαρκεια της νυχτας σε κουπα,δ ηξερε πως να διαχειειστει τα ξυπνηματα,πεινουσε κιολας η τουλ ετσι νομιζε.ηταν σχεδον 2οποτε δ κρατησε για πολυ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε θήλασα τα παιδιά μου, όταν έκλεισαν τους 12 μήνες ξεκινήσαμε φρέσκο γάλα, η παιδίατρος μας είχε δώσει τρεις επιλογές η το φρέσκο που είναι για παιδιά το υποκατάστατο η το κανονικό η το τρίτης ηλικίας ανάλογα τι αρέσει στο παιδί, στον μεγάλο έδινα το υποκατάστατο κ γύρο στους 15 μήνες μισό υποκατάστατο μισό φρέσκο μέχρι να συνηθίσει τη γεύση που τη συνήθισε κατευθείαν  κ στον μικρό ξεκίνησα με μισό, μισό μέσα σε ένα μήνα έπινε το φρέσκο το κανονικό. 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας κ συγγνώμη που άργησα να απαντήσω εγώ. @Ilaeira με ξεαγχωνεις πολύ αυτή την στιγμή! Ναι η αλήθεια είναι ότι αν τρώει καλά στερεές και είναι χορτατη , τι να το κάνει όντως το γάλα ;  Η αλήθεια είναι ότι βλέπω το δέντρο και χάνω το δάσος κι όλα αυτά από το άγχος μου ότι δε θα είμαι κοντά στο παιδί αν με χρειάζεται. @vicky86 όντως αν μπει σε συνταγές όπως ρυζόγαλο κτλ , δε βρίσκω καμία λογική να δώσω σκόνη σαν άλλο γάλα. Ομολογώ δεν το σκέφτηκα έτσι, ευχαριστώ πολύ!!! @xaroumenh mama δεν ήξερα ότι υπάρχει και υποκατάστατο ,( τρίτη επιλογή δηλαδή) αλλά ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Από ότι φαίνεται θα κάνω δοκιμές με φρέσκο γάλα κ όπως μας βγει

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα στην παρέα!

@Annitamik ήθελα να σε ρωτήσω, τελικά τι κάνατε με το φρέσκο γάλα; Ποιο διαλέξατε; με συγχωρείς αν έχει αναφερθεί σε άλλο θέμα κ μου διαφεύγει. 

Σήμερα το συζήτησα με την παιδίατρο κ μου είπε να πάρω οποίο θέλω, ούτε για κατσικίσιο/αγελαδινό μου είπε κάτι.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Νεκταρινακι είπε:

Καλησπέρα στην παρέα!

@Annitamik ήθελα να σε ρωτήσω, τελικά τι κάνατε με το φρέσκο γάλα; Ποιο διαλέξατε; με συγχωρείς αν έχει αναφερθεί σε άλλο θέμα κ μου διαφεύγει. 

Σήμερα το συζήτησα με την παιδίατρο κ μου είπε να πάρω οποίο θέλω, ούτε για κατσικίσιο/αγελαδινό μου είπε κάτι.

Δε πίνει γάλα. Δοκίμασα και αγελαδινό κ κατσικίσιο αλλά δε θέλει τίποτα από τα δύο. Προς το παρόν επειδή εμείς πίνουμε αγελαδινό που κ που μπορεί να της δώσω γάλα με δημητριακά μπας κ θελήσει για δοκιμή αλλά μπα. Τώρα μόνο θηλάζει. Το κατσικίσιο πάντως αν και λένε ότι είναι καλύτερο σαν γεύση εγώ δε μπορώ να το ανεχτώ

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Annitamik είπε:

Δε πίνει γάλα. Δοκίμασα και αγελαδινό κ κατσικίσιο αλλά δε θέλει τίποτα από τα δύο. Προς το παρόν επειδή εμείς πίνουμε αγελαδινό που κ που μπορεί να της δώσω γάλα με δημητριακά μπας κ θελήσει για δοκιμή αλλά μπα. Τώρα μόνο θηλάζει. Το κατσικίσιο πάντως αν και λένε ότι είναι καλύτερο σαν γεύση εγώ δε μπορώ να το ανεχτώ

Καταλαβα κορίτσι μου, είστε σε φάση μετάβασης κι εσείς. Πάντως οι προτιμήσεις αλλάζουν μέσα σε μια μέρα από ότι έχω καταλάβει, μπορεί μια μέρα να ξυπνήσει κ να το δεχτεί μια χαρά! Τελικά κ εγώ αγελαδινό πήρα χθες..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...