Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επιλογή λογοθεραπευτή


Recommended Posts

Με τι κριτήρια επιλέγουμε με ποιον θα συνεργαστούμε;

Εχω το μικρό μου 4 ετών που έχει ένα θεματάκι με την άρθρωση του και με τις ατσούμπαλες κινήσεις του. Θεωρώ οτι χρειάζεται βοήθεια. Πως θα επιλέξω τον κατάλληλο επαγγελματία και που να απευθυνθώ;

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


23 ώρες πρίν, manoulina είπε:

Με τι κριτήρια επιλέγουμε με ποιον θα συνεργαστούμε;

Εχω το μικρό μου 4 ετών που έχει ένα θεματάκι με την άρθρωση του και με τις ατσούμπαλες κινήσεις του. Θεωρώ οτι χρειάζεται βοήθεια. Πως θα επιλέξω τον κατάλληλο επαγγελματία και που να απευθυνθώ;

καταρχην μπορεις να απευθυνθεις σε καποιο κεντρο λογοθεραπειας, εργοθεραπειας, ειδικης αγωγης. Δεν ξερω που μενεις αλλα στο διαδικτυο μπορεις να βρεις αρκετα. Προτιμησε αυτα που ειναι κοντα σας και να μπορεις να παρκαρεις ευκολα γιατι ειναι κουραστικη η μετακινηση.

Σε ότι αφορα λογοθεραπευτες ζητησε να εχουν πτυχιο απο ΤΕΙ (προσοχη υπάρχουν απο ΙΕΚ, εμπειρικές, απο εξωτερικο κλπ) και να εχουν μια εμπειρια. Σε εμας πχ μας ειχανε τυχει απειρες θεραπευτριες που μολις ειχαν παρει πτυχιο! Θα ελεγα 4-5 χρονια εμπειρια ελαχιστη. Σα τιμες τωρα εχουμε δει να κυμαινονται απο 30-40 ευρω το 45λεπτο με αποδειξη φυσικα. Εχω δωσει και 45 αλλα και 55 ευρω στις αρχες που τα θεωρω υπερβολικα εως κλεψιά. Μαλλον θα σου πουνε 2 φορες λογοθεραπεια την εβδομαδα.

Πολυ σημαντικο να συζητησεις τι γινεται με τις αναπληρωσεις οταν πχ το παιδι ειναι αρρωστο. Πολλά κεντρα θεωρουν ότι έγινε η συνεδρεια και δεν την αναπληρωνουν!!!

Επισης σημαντικο ειναι να ζητας δουλεια/συμβουλες για το σπιτι και να σου τα δινουν (καποιες σημειωσεις) γιατι η καλη δουλεια γινεται και στο σπιτι.

Να βαζετε στοχους 3,6 μηνου και να βλεπεις εαν υλοποιουνται, αλλιως το παιδι δεν κερδιζει κατι. Μερικά κεντρα επιτρεπουν στο γονεα να ειναι μέσα ώστε να βλεπει πως δουλευει ο θεραπευτης ενω αλλα αρνουνται.

Επισης να ζητας γραπτη εκθεση προοδου  ωστε να τη δειχνεις στο γιατρο που θα σε παρακολουθει και θα σουγραψεις θεραπειες για αποζημιωση απο ΕΟΠΥΥ 

 

Αυτα σε γενικες γραμμες

 

Γιωργος

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις συμβουλές.  Βρήκα ένα κέντρο το οποίο αναφέρει ότι λειτουργεί 17 χρόνια.  Αυτό ήταν το κριτήριο για να πάρω τηλέφωνο.  Επίσης επειδή δούλευα εκεί κοντά έβλεπα πολύ κόσμο να πηγαίνει εκεί.  

Μίλησα με κάποια υπεύθυνη στο τηλέφωνο και μου μίλησε πολύ ωραία.  Μου ζήτησε σαν πρώτο ραντεβού να είμαστε όλη η οικογένεια μαζί. Θα κρατήσει μια ώρα είπε και από εκεί θα μαςπουν τι και πως. Και κοστίζει  40€ αυτή η επίσκεψη.  

Θα πάμε και αν νιώσω οτιδήποτε άβολο σκέφτομαι ότι ίσως χρειαστεί και μια δεύτερη γνώμη .

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα να δείτε αλλο ένα ή δυο ακόμη κεντρα για να σχηματίσετε καλύτερη εικόνα. Μη ξεχνάτε ότι τα κέντρα σκέφτονται πρώτα σαν επιχειρήσεις γι αυτό κι έχουν ξεφυτρώσει τόσα πολλά.  

Link to comment
Share on other sites

Έχω περάσει από αυτήν την διαδικασία κ θα σου πρότεινα αρχικά να πας μόνη σου (χωρίς το παιδί εννοώ) γιατί μπορεί να χρειαστεί να δεις κ αλλα κέντρα. Πρώτα πρέπει να σε εμπνεύσει ΕΣΕΝΑ το κέντρο. Και το να πηγαίνεις με το παιδί σε διάφορα ραντεβού - συνεντεύξεις, δεν το θεωρώ κ ό,τι καλύτερο. Εφόσον βέβαια έχεις την δυνατότητα να το αφήσεις κάπου. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυστυχώς δεν έχω που να το αφήσω και όσοι έχω πάρει μου λένε πως θέλουν να δουν όλη την οικογένεια μαζί. 

Το πρώτο που πήγα το απέρριψα. Εκτός ότι ένιωσα ότι με βλέπουν σαν πορτοφόλι δε μου άρεσε το γεγονός ότι αν κάποια συνεδρία έπεφτε σε αργία δε την αναπλήρωναν άλλη μέρα αλλά τη χάνει το παιδί, αλλά εγώ την πληρώνω κανονικά. Συν ότι δεν έχει σημασία πόσες θα κάνει γιατί ημερολογιακά δεν βγαίνουν όλοι οι μήνες το ίδιο . Άλλους θα κάνει όσες πρέπει και άλλους λιγότερες.  Για περισσότερες κουβέντα,  αλλά εγώ θα τις πληρώνω το ίδιο ποσό πάντα. 

Δεν έχω διάθεση να πιαστώ κορόιδο. Επίσης μας είδε μια ψυχολόγος μόνο και αυτή έβγαλε το πόρισμα ότι θέλει και λογοθεραπείες και εργοθεραπείες αλλά χωρίς να μας εξηγήσει τίποτα. 

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , manoulina είπε:

Δυστυχώς δεν έχω που να το αφήσω και όσοι έχω πάρει μου λένε πως θέλουν να δουν όλη την οικογένεια μαζί. 

Το πρώτο που πήγα το απέρριψα. Εκτός ότι ένιωσα ότι με βλέπουν σαν πορτοφόλι δε μου άρεσε το γεγονός ότι αν κάποια συνεδρία έπεφτε σε αργία δε την αναπλήρωναν άλλη μέρα αλλά τη χάνει το παιδί, αλλά εγώ την πληρώνω κανονικά. Συν ότι δεν έχει σημασία πόσες θα κάνει γιατί ημερολογιακά δεν βγαίνουν όλοι οι μήνες το ίδιο . Άλλους θα κάνει όσες πρέπει και άλλους λιγότερες.  Για περισσότερες κουβέντα,  αλλά εγώ θα τις πληρώνω το ίδιο ποσό πάντα. 

Δεν έχω διάθεση να πιαστώ κορόιδο. Επίσης μας είδε μια ψυχολόγος μόνο και αυτή έβγαλε το πόρισμα ότι θέλει και λογοθεραπείες και εργοθεραπείες αλλά χωρίς να μας εξηγήσει τίποτα. 

Το θέμα με τις αναπληρώσεις έχει καταντήσει κοροιδία. Φερειπείν σε ενα κέντρο που πηγαιναμε κι επρεπε να κανουμε οκτω συνεδρειες το μηνα η θεραπευτρια αρρωστενε ξαφνικα στην 9 συνεδρεια εαν τυχαινε ο μηνας! Σε αλλο κεντρο μας ειπαν ότι θα μας χρεωνουν την μιση τιμη εαν τους ειδοποιουμε την προηγουμενη μερα για ακυρωση αλλά εαν ακυρωθει την ιδια ημερα θα το πληρωναμε ολο. Σε αυτο που έχουμε ξεκινησει μας ειπανε ότι δικαιουμαστε να ακυρωσουμε μεχρι 3 συνεδρειες ανα θεραπευτη τον χρονο, που βγαινει 9 φορες. Νομιζω ότι ειναι πιο εντιμο.

 

Επιπλεον πολλά κεντρα χρεωνουν την πρωτη επισκεψη 60 ευρω (συνηθως). Καποια σου λενε να το πληρωσεις εκειενη τη στιγμη κι εαν ξεκινησεις μαζι τους σου αφαιρουν το ποσο αυτο απο την 1η πληρωμη. Στο κεντρο που ξεκινησαμε τωρα η 1η επισκεψη ειναι δωρεαν.

 

Επισης τα κεντρα σε στελνουν σε γνωστους ιατρους σε δημοσια νοσοκομεια για να παρετε γνωματευση (αλλο κυκλωμα κι αυτο). Ενα μας εστειλε σε γνωστη ιδιωτη γιατρο αλλα θελω να πω καλυτερα να πατε σε δημοσιο νοσοκομειο για να παρετε την γνωματευση και να αποζημιωνεστε απο τον ΕΟΠΥΥ (......οταν θα εχουν λεφτα γιατι καθυστερουν πανω απο 9 μηνες τωρα σε εμας). Σε μια περιπτωση το κεντρο εκανε τη γνωματευση και η γιατρος του δημοσιου την αντεγραψε σα δικη της για να ειναι επισημο!! 

Link to comment
Share on other sites

Αν σας εξυπηρετεί να είναι στα Νοτια προαστια...μπορω να σας συστησω μια πολύ καλη λογοθεραπευτρια.Εχει δουλεψει και με τα 2 μου παιδια και είμαι πολύ ευχαριστημενη.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω τι ισχύει τώρα με τις γνωματεύσεις κλπ, αλλά εγώ τότε είχα πάρει γνωμάτευση από το Τζανείο κ μου είχαν καλύψει σχεδόν όλο το ποσό (πριν από 3 χρόνια,  νομίζω ότι τώρα έχουν αλλάξει τα πράγματα).

manoulina το έχεις ψάξει καθόλου ? 

Link to comment
Share on other sites

Σε εμας καλυπτουν γυρω στα 240 ευρω το μηνα.Προπερσι που εκανε ο μεγαλος μου γιος τα πηραμε αμεσα πισω...τωρα ο μικρος κανει από το μαιο και ακομα δεν εχουμε παρει τπτ.Επισης ως προς τις γνωματεύσεις να πω κατι που νομιζω ότι πολλες μαμαδες δε το γνωριζουν.Γνωματευση για λογοθεραπεια μπορει να δωσει και παιδονευρολογος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δε με βολεύει στα νότια προάστια. ..

Επίσης λόγω του ότι είμαστε ασφαλισμένοι στην πρόνοια,  κοινώς ανασφάλιστοι,  καλούμαστε να πληρώσουμε όλο το ποσό από την τσέπη μας!  Η πρόνοια δυστυχώς δεν αποδέχεται αυτού του είδους τις θεραπείες και συνεπώς δεν τις καλύπτει...

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλησπέρα, θα ήθελα παρακαλώ την γνώμη σας για το θέμα του κατάλληλου λογοθεραπευτή αλλά και των κέντρων γενικότερα. Έχω θέμα με το κέντρο στο οποίο πηγαίνει ο μικρός μου, 4 ετών σχεδόν. Έχει αναπτυξιακή ανωριμότητα, ή καθυστέρηση (δεν ξέρω), και πηγαίνει εργοθεραπεία. Πριν μερικούς μήνες μας είπε η αναπτυξιολόγος που τον παρακολουθεί να κάνει και λογοθεραπεία. Μόλις ξεκίνησε, το παιδί άρχισε να τραυλίζει! Σημειωτέον ότι από 2 ετών περιστασιακά τραυλίζει, όταν κάτι τον αγχώνει. Εκεί στο κέντρο, μας είπαν ότι ήταν τυχαίο (άντε να το πιστέψω εγώ). Αποφάσισα να διακόψω την λογοθεραπεία με δική μου απόφαση. Δεν είπαν κάτι. Όταν  'ομως είχα μια συνάντηση με την ψυχολόγο του κέντρου μου μίλησε αυστηρά, ότι έκανα μια σπασμωδική κίνηση που έφερε πίσω την εξέλιξη του παιδιού, κλπ. Μα γιατί δεν μου το είπατε πιο νωρίς αυτό;  Πλέον, θέλω να αλλάξω κέντρο γιατί η ψυχολογία μου έχει καταρρακωθεί. Μίλησα με κάποια κέντρα της περιοχής μου, αλλά διστάζω τόσο πολύ, δεν έχω καμιά εμπιστοσύνη! Ειλικρινά, έφτασα να χρειάζομαι εγώ ψυχολόγο! Επισκέφτηκα μια παιδοψυχολόγο της περιοχής, που με άκουσε με προσοχή, "έφριξε" με όσα της είπα και μου συνέστησε να ψάξω άλλο κέντρο. 

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν επελεξα ενα κεντρο που εχει ολους τους θεραπευτες... απο την μια πλευρα ειναι βολικο που μπορεις να κανεις ολα στο ιδια μερος και εννοω λογο , εργο θεραπεια η ψυχολογο... θα σου προτεινα να  βρεις μια λογοθεραπευτρια-τη που να δουλευει μονη της δηλαδη να ασχολειται μονο με αυτο...να εχει δικο της γραφειο... καλα εννοειται να εχει τα απαραιτητα πτυχια...και αυτο γιατι στα κεντρα αλλος κανει τις θεραπειες αλλος ειναι ιδιοκτητης ..δηλ δεν ξερεις τι πιεσεις μπορει να δεχεται 'η και να μπορει να φυγει ανα πασα στιγμη ενω το παιδι δεθει μαζι του....

Τωρα οσο αφορα το παιδι εννοειται οτι πιεζεται και αγχωνεται με την δαιαδικασια ....τι να πω αφου εφυγες απο εκει ψαξε κατι αλλο παρε συστασεις, μιλησε με τον θεραπευτη να δεις αν σε εμπνεει...οτι αλλο ρωτα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τα σχόλιά σου, αυτό μου πρότεινε και η ψυχολόγος, μια λογοθεραπεύτρια που να έρχεται στο σπίτι. Το παιδί χρειάζεται 2 εργοθεραπείες και μία λογοθεραπεία, αυτό μου είπαν. Πήγα σε μια λογοθεραπεύτρια που έχει το κέντρο και δικές της υπαλλήλους, εργοθεραπεύτριες. Αυτή μας έκανε κάποια καλή εντύπωση, αλλά και πάλι όποιος καεί από τον χυλό... Εξάλλου, είναι και το θέμα της απόστασης. Μια κοπέλα μού σύστησε ένα κέντρο στον Βύρωνα, ενώ εγώ μένω πολύ μακριά.... Αυτό ότι το παιδί πιέζεται, μας το είπε η λογοθεραπεύτρια που είδαμε, ότι δεν είναι μια απλή διαδικασία, ενώ αυτές εκεί που πηγαίναμε επέμεναν ότι απλώς παίζουν και δεν τρέχει τίποτα... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα!!!!!!

 εννοειται οτι πρωτα θα πηγαινεις μονη σου για να δεις τι παιζει...ασε το τι σου λενε , σε δευτερη φαση θα πας με το παιδι... θα τουσ λες να περασω να μιλησουμε να γνωριστουμε...

 σε ποια περιοχη ενδιαφερεσαι?

να σκεφτεσαι οτι αυτεσ οι θεραπειες θελουν χρονο, και αφου ο μικρος σου αντιδραει μαλλον θα πρεπει ο θεραπευτης να το παει πολυ σιγα σιγα...για να μην αγχωνεται...

τωρα για θεραπευτρια στο σπιτι καλη ιδεα μου φαινεται, αλλα πρεπει να βρεισ και εργοθεραπευτη...μηπως να κοιταξεισ στο ιντερνετ στους συλλογουσ τους, να τουσ παρεισ τηλεφωνο ...

νομιζω αυτο το κεντρο που ανεφερες οτι το εχει η λογοθεραπευτρια καλη ιδεα φαινεται.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστευω ότι θα πρέπει να δεις εάν το παιδί σου κάθεται και συνεργάζεται με τον/την λογοπεδικο στο νεο κεντρο. Εχει πολύ μεγάλη σημασία αυτό για την μετεπειτα πορεία.  Εμεις ειχαμε δει μια εργοθεραπευτρια που την πηραμε μετα για παράλληλη στηριξη αλλα ο μικρός δεν συνεργάστηκε μαζι της ουτε την πρωτη φορά ουτε στο σχολειο (απλα τον προσεχε). Εχει μεγαλη σημασια να δεις πως προσεγγιζουν το παιδι κι αν αυτο καθεται μαζι τους. Σε αλλο περιστατικό ο μικρος δεν καθησε ουτε στιγμη με καποιον κυριο που ειχαμε παει για αξιολογηση αλλα σε αλλη περιπτωση ο μικρος καθοταν σαν υπάκουο σκυλάκι με μια αλλη κυρια. Δες λιγο πανω παλαιοτερη αναρτηση μου για τα κριτηρια επιλογης θεραπευτων και κεντρου. Κοιτα βασικα να ειστε κοντα στο κεντρο που θα πατε για να μην χανετε χρονο σε μετακινησεις!  

Link to comment
Share on other sites

Yorgos, αυτό ήταν και το δικό μας κριτήριο, να είναι κοντά, δηλαδή να μην θες μισή ώρα να πας με το αυτοκίνητο! Αυτές τις μέρες πήγα σε αυτό το κέντρο που σας έλεγα. Πρώτα πήγα μόνη μου και μετά με το παιδί. Ο μικρός κάθισε μια χαρά μαζί της, αν και στην αρχή ήθελε να πάω μαζί του. Μπορώ όμως να ρισκάρω; Θα μιλήσω με την κυρία στον Βύρωνα, αν και είμαι πολύ μακριά (Δυτικά Προάστια). Ενδιαφέρομαι για Περιστέρι-Ίλιον-Πετρούπολη πρωτίστως Θα αναφέρω και κάτι άλλο. Η λογοθεραπεύτρια-υπεύθυνη του κέντρου, μας είπε ότι για την περίπτωσή του κάνει καλό το κολύμπι. Βρήκα λοιπόν κάποιες εργοθεραπεύτριες που ασχολούνται με την άσκηση στο νερό, για να κάνει κάτι συμπληρωματικά στην εργοθεραπεία. Όταν μπήκα όμως μέσα, κόντεψα να μείνω από το χλώριο! Μαζί τους ο μικρός πραγματικά ήταν ενθουσιασμένος, αλληλεπιδρούσε  τέλεια μαζί τους, ήταν γλυκές και προσιτές. Μπορώ όμως να βάλω το παιδί σε μια τέτοια διαδικασία με το χλώριο, που ενοχοποιείται για καρκίνους; 

julia,  ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου!

Link to comment
Share on other sites

Popi76, σε ότι αφορά την κολύμβηση το ΟΑΚΑ δεν χρησιμοποιεί χλώριο στην πισίνα αλλά όζον. Ρώτησε τους συλλόγους εκεί. Εμείς πηγαιναμε τα Σαββατα.

Επεξεργάστηκαν by Yorgos35
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου ελεγα να πας σε δημοσιο φορεα αρχικα για αξιολογηση κ μετα στο κεντρο που θα επιλεξεις. Εχω καει απο ιδιωτικη αναπτυξιολογο που το μονο που την ενδιεφερε ηταν να φουσκωσει η τσεπη της.  Και οπως μου ειχε πει ο τοτε παιδιατρος μου , ο οποιος με ειχε στειλει σε αυτην , γιατι θυμωνεις Ζωη; οι μεγαλοι επιστημονες τα λενε πιο τραγικα απ οτι ειναι για να κανουν θεραπειες κ να καρπωνονται την βελτιωση ειτε χρειαζονται θεραπειες ειτε οχι. Προσοχη λοιπον,

Link to comment
Share on other sites

Yorgos35, σχετικά με την κολύμβηση: βρήκα στο Περιστέρι κολυμβητήριο χωρίς χλώριο (ιδιωτικό, όχι του δήμου), καθαρό και γυμνάστρια με εξειδίκευση στην κολύμβηση. Οπότε, ok. Ήδη ξεκινήσαμε. 

ΖWH, το θέμα με τους μεγαλογιατρούς που τα μεγαλοποιούν για να τα "παίρνουν" είναι γνωστό. Η διάγνωση που έχω είναι από αναπτυξιολόγο δημόσιου νοσοκομείου. Βέβαια, άλλα γράφει στην διάγνωση, και άλλα μας είπε προφορικά. Δηλαδή, προφορικά μίλησε για δυσπραξία, ενώ γραπτά πρόσθεσε και ένα κατεβατό. Εγώ έχω πρόβλημα με την υπεύθυνη εκεί του κέντρου, που δεν δίνει καμία εργασία για το σπίτι, ας αφήσουμε και τα άλλα που γίνονται εκεί... Πήγα και μίλησα με μια εξαιρετική κυρία σε κέντρο στον Βύρωνα, έμεινα εντυπωσιασμένη από τις γνώσεις της. Μου συνέστησε να δει το παιδί οπτομέτρης (πρώτη φορά άκουσα τον όρο) για να αξιολογήσει την λειτουργική όραση του παιδιού. Εν τω μεταξύ εγώ είμαι έξαλλη με όλους και με όλα: με τον σύζυγο που αδιαφορεί, κλπ. κλπ. 

Τώρα προστίθεται και το πρόβλημα με τις ηλεκτρονικές συνταγογραφήσεις που θέλουν να περάσει από 1η Αυγούστου, και πάλι θα αρχίσουμε το τρέξιμο...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα! Επανέρχομαι για να καταθέσω την εμπειρία μου σχετικά με την επιλογή λογοθεραπευτή και εργοθεραπευτή. Πήγαμε τον μικρό σε ένα κέντρο μακριά από το σπίτι μας, στα βόρεια προάστια, γιατί γνωρίζουμε προσωπικά τον ιδιοκτήτη του κέντρου, καθώς έκανε εκεί φυσικοθεραπεία πρίν 2 χρόνια. Αξιολόγησε τον μικρό εργοθεραπευτής (πολύ έμπειρος) και λογοθεραπεύτρια (επίσης έμπειρη). Μας είπαν ότι το παιδί έχει σοβαρά ελλείμματα (ειδικά στην εργοθεραπεία, μας έδωσαν να καταλάβουμε ότι το παιδί δεν έχει δουλευτεί σωστά, όπως θα έπρεπε!!!). Ο υπεύθυνος του κέντρου, αφού μίλησε με τους αξιολογητές, μας παρουσίασε τις δυσκολίες και μας είπε ότι χρειάζεται δύο εργοθεραπείες και 2 λογοθεραπείες την εβδομάδα (δύο 45λεπτα κάθε φορά δηλαδή). Εμείς έχουμε πειστεί για την σοβαρότητα του κέντρου, αλλά το θέμα της απόστασης είναι απαγορευτικό. Κυρίως, η  κούραση του παιδιού με απασχολεί. Αν θέλουμε μισή ώρα να πάμε και μισή ώρα για να γυρίσουμε το λιγότερο, και 90 λεπτά να κάνει τις θεραπείες του, θα μπορέσει να ανταποκριθεί; Ειλικρινά δεν ξέρω. Γι'  αυτό ζητήσαμε κάποια σύσταση, κάποιον γνωστό του, αν έχει. Μας πρότεινε κάποιον εργοθεραπευτή (δίπλα μας σχεδόν), αλλά είπε ότι δεν ξέρει τι δουλειά κάνει. Όντως ο εργοθεραπευτής τον είδε. Μας είπε για τρεις εργοθεραπείες και καμιά λογοθεραπεία προς το παρόν. Είμαι ακόμη σε πλήρη σύγχυση για το τι πρέπει να κάνω...και πού να πάω τον μικρό...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα popi76...

εγω τον πηγαινω σε μια λογοθεραπευτρια στο κορυδαλλο εχει και εργοθεραπευτη....δεν ειναι ακριβως κεντρο. ειναι η ιδιοκτητρια λογοθεραπευτρια, και εχει εργοθεραπευτη πολυ καλο...

ο γιοσ μου ξεκινησει 4,5 χρονων με δυο εργοθεραπειες για περιπου εξι μηνες κυριως για τα γραφοκινητικα, τον βοηθησε αρκετα, αλλα δεν ειχε και πολυ μεγαλο προβλημα...μετα ψαχνοντας για το τι εχει πηγαμε σε αναπτυξιολογουσ και παιδοψυχιατρο, καταληξαμε οτι χρειαζεται βοηθεια στο ψυχολογικο- συναισθηματικο κομματι. οποτε κανουμε μια λογοθεραπεια ανα βδομαδα εδω και τρεις μηνες για να βοηθηθει στο θεμα διαλογο, αφηρημένες εννοιες και αλλα τετοια....και αλλου ψυχολογικη παρεμβαση. σταματησα εργο

αν θελεισ να σου στειλω στοιχεια  σε καποιo mail... 

εγω ειμαι ευχαριστημενη, δεν ξερω ομως ακριβως τι ψαχνεις...

η λογοθεραπευτρια εχει εμπειρια, δηλαδη αυτα που μου ελεγε για το παιδι τα εβλεπα και εγω αλλα εκεινη τα εθετε με επιστημονικους ορους. γενικα ειναι πολυ προσιτη και ο εργοθεραπευτης συμπαθεστατοσ, πολυ συγκεντρωμενοσ σε αυτο που κανει... ηταν ο μονος που ο μικροσ τον ζητουσε να παει...και γενικα τον κερδισε απο την πρωτη στιγμη...

οσο για την αποσταση εχεις δικαιο, ειναι κουραστικο για ολους και πρεπει να το συνυπολογίσεις 

 

Link to comment
Share on other sites

julia 1980, ευχαριστώ, αν θες, στείλε μου π.μ.. Ναι, η απόσταση με προβληματίζει... είμαι ακόμη στο ψάξιμο για κέντρο κοντά σε εμάς...Οι μόνοι που με ικανοποίησαν ως προσέγγιση του θέματος βρίσκονται σε Βύρωνα! και Μαρούσι!!! Και εγώ είμαι στα Δυτικά...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας κα Popi76

Καλυτερα να προτιμησετε ένα κοντινο κεντρο που να είναι αξιολογο. Κι εμεις πηγαιναμε σε ένα μακρινο κεντρο και κουραζομασταν τοσο εμεις όσο και το παιδι. Εχουμε αλλαξει 5 κεντρα σε διαστημα 3,5 χρονων για διαφορους λογους και καταληξαμε σε ενα κεντρο κοντα στην Κατεχακη (10 λεπτα με το αμαξι) οπου κανουμε 3 συνεδρειες λογο και 2 συνεδρειες εργο. Πιστευω ότι πρεπει να κανετε οπωσδηποτε λογο (πολλές φορές δεν είναι λογοθεραπεια αλλα συνδυαζεται με παιχνιδι, με μουσικη ή με άλλη δραστηριοτητα). Θα ελεγα ότι τουλαχιστον 2 λογο και 2 εργο είναι απαραιτητα ( η 3 λογο και 1 εργο).

Κοιταξτε να βρειτε ένα κοντινο κεντρο με εμπειρους θεραπευτες πανω από όλα. Και θα προτεινα επειδή εχω τυχει να κανουν λογοθεραπεια ατομα οπως ψυχολογοι, ειδικοι παιδαγωγοι ή νηπιαγωγοι να προτιμησετε ακεραια λογοπεδικους (από τα ΤΕΙ) με πτυχιο (υπάρχει διαφορα).

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...