Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αρνειται το δεξια στηθος


Recommended Posts

1 hour ago, Δωρα είπε:

περιεργος περπατωντας μπορω να την θηλαζω και απο τις 2 πλευρες εκει δεν εχει προβλημα η ατιμουλα, αρκει να την πεισω να πιασει την θηλη. λογικα πιανει καλα την θηλη αλλιωςδεν θα επερνε τσο καλα βαρος τις προηγουμενες μηνες. η ροη ειναι κανονικη αν και απο την λαιμαργια της πνηγεται αρκετες φορες την ημερα. για χαλινο κοιταξαμε ολλα καλα εκει.

την διετα την εχω δοκημασει παλιοτερα με τους κολικους αλλα δεν ειχε διαφορα. το μπιμπερο δεν το θελει στα συγουρα γυνται μαχη καθε φορα που την ταιζω με αυτο....οποιαδηποτε γαλα και να εχει μεσα.

Aυτό που ονομάζεις "από τη λαιμαργία της" είναι εντονη ροή. Δεν μπορεί το παιδί να επιταχύνει τη ροή στο στήθος, δεν είναι μπουκάλι. Βγάζε την από το στήθος μετά από 2-3 γουλιές και ξαναβάλε την όταν σταματά να τρέχει το γάλα. Μπορεί το περπατώντας να βοηθά γιατί την σηκώνεις πάνω από το στήθος περπατώντας και σε βοηθά η βαρύτητα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 108
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, ΑΡΓΚ said:

Aυτό που ονομάζεις "από τη λαιμαργία της" είναι εντονη ροή. Δεν μπορεί το παιδί να επιταχύνει τη ροή στο στήθος, δεν είναι μπουκάλι. Βγάζε την από το στήθος μετά από 2-3 γουλιές και ξαναβάλε την όταν σταματά να τρέχει το γάλα. Μπορεί το περπατώντας να βοηθά γιατί την σηκώνεις πάνω από το στήθος περπατώντας και σε βοηθά η βαρύτητα.

οταν ομως την βγαζω απο το στηθος δεν πεταγεται το γαλα μονο σταζει, αυτο ειναι η εντονη ροη;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Δωρα είπε:

οταν ομως την βγαζω απο το στηθος δεν πεταγεται το γαλα μονο σταζει, αυτο ειναι η εντονη ροη;

Πρεπει να πεταγεται το γαλα σαν πιδακας. Αλλα νομιζω ειναι φυσιολογικο οταν νιωθεις το μουδιασμα που κατεβαινει το γαλα να πεταγεται ετσι. Επισης, το θεωρω φυσιολογικο που πνιγεται καποιες φορες. Ειναι ακομη στην εκμαθηση της καταποσης, μετα τους 3-4 μηνες θα γινει εξπερ και θα το ελεγχει καλυτερα.

 
Link to comment
Share on other sites

δεν εχουμε καινουργειες εξεληξεις, το δεξη στηθος ακομα αρνειται μονο τη νυχτα το δεχεται μισωκοιμησμενη, οποτε την ταιζω στην ουσια μονο απο το αλλο, η ποσοτητα προφανως δεν της αρκει. δησκολευει την κατασταση οτι ειναι και λιγο τεμπελουλα και πιπιλαει κυριως (ακομα και αν δεν κοιμαται), αμα της ερθει το γαλα τα το πει αλλα κατα τα αλλα δεν προσπαθει και πολυ και εκνευρηζεατι μονο. το μπιμπερο δεν το δεχεται για συμπλησωσουμε με αυτο που εχω αντλησει, ουτε ποτηρακι, κουταλακι, συρηγα. πως να την πεισω να θηλαζει αποτελεσματικα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

νομηζω οτι εχουν πολυ μικρη ροη ετσι δεν ειναι, για να το προοθουν για προωρα... βρηκα παντως καποιο κολπο αλλα μπορει να κανω και μεγαλητερο κακο ετσι δεν ξερω.

ξεκηναμε με το στηθος, την αφηνω να πινει / πιπιλαει και μετα αντικαθηστω το στηθος με το μπιμπερο με μητρικο γαλα μεσα, μισοκοιμησμενη δεν το καταλαβαινει... τουλ ετσι τρωει μια καλη ποσοτητα... ελπιζω μονο να μην μου γυρησει μπουμερανγ και να αρνειται και στηθος και μπιμπερο μετα και μενω ξεκρεμαστη...

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Δωρα είπε:

νομηζω οτι εχουν πολυ μικρη ροη ετσι δεν ειναι, για να το προοθουν για προωρα... βρηκα παντως καποιο κολπο αλλα μπορει να κανω και μεγαλητερο κακο ετσι δεν ξερω.

ξεκηναμε με το στηθος, την αφηνω να πινει / πιπιλαει και μετα αντικαθηστω το στηθος με το μπιμπερο με μητρικο γαλα μεσα, μισοκοιμησμενη δεν το καταλαβαινει... τουλ ετσι τρωει μια καλη ποσοτητα... ελπιζω μονο να μην μου γυρησει μπουμερανγ και να αρνειται και στηθος και μπιμπερο μετα και μενω ξεκρεμαστη...

Ετσι θα αποθηλάσεις. 

Πρεπει να βρεις παιδιατρο και να μετρησεις ποσο τρωει το παιδι με καταλληλη ζυγαρια. Εχω αρχισει να αναρρωτιεμαι μηπως απλα το μωρο εχει γινει πιο αποτελεσματικο στο θηλασμο; Ερχεται στιγμη που μπορει ενα μωρο να τρωει πληρες γευμα στα 5 λεπτα. Δε νομιζω οτι ο ενας μου γιος θηλασε πανω απο 5 λεπτα μετα τους 3 μηνες, και δεν πηρε σταγονα ξενο και ηταν και "μοσχαρακι".

Link to comment
Share on other sites

Φανταζομαι εχουν μικρη ροη γτ ετσι πρεπει αν θες να θηλασεις.κ. γι αυτο το συστηνουν κ για προωρα

Εγω παλι φοβαμαι οτι το κολπο αυτο θα σε οδηγησει σε μονο αντληση,αφου μισοκοιμισμενη θηλαζει καλα κ απο τα δυο οι προσπαθειες με το μπιμπερο ας γινουν μερα

Εχουν περασει αρκετες μερες που δ τρωει;το εμβολιο ποτε ηταν;απο πανες ποσες βρεχει;

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, ΑΡΓΚ said:

Ετσι θα αποθηλάσεις. 

Πρεπει να βρεις παιδιατρο και να μετρησεις ποσο τρωει το παιδι με καταλληλη ζυγαρια. Εχω αρχισει να αναρρωτιεμαι μηπως απλα το μωρο εχει γινει πιο αποτελεσματικο στο θηλασμο; Ερχεται στιγμη που μπορει ενα μωρο να τρωει πληρες γευμα στα 5 λεπτα. Δε νομιζω οτι ο ενας μου γιος θηλασε πανω απο 5 λεπτα μετα τους 3 μηνες, και δεν πηρε σταγονα ξενο και ηταν και "μοσχαρακι".

Υποθετω πρεπει να παρω καμια συγαρια για βγαλω ακρη, ειλικρηνα δεν ξερω ποσο τρωει. Παντως το αριστερο στηθος εχει ελαχιστο γαλα με βαση στο θηλαστρο, μετα απο 2 ωρες εβγαλα 15 μλ, σαν να εχει μειωθει δραματικα η παραγωγη. Η μικρη ειναι ιακνο να καθεται στο στηθος (αριστερο) ακομα και 2 ωρες και να πιπιλαει κοιμησμενη και οταν ξυπναει δειχνει να πειναει.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Δωρα είπε:

Υποθετω πρεπει να παρω καμια συγαρια για βγαλω ακρη, ειλικρηνα δεν ξερω ποσο τρωει. Παντως το αριστερο στηθος εχει ελαχιστο γαλα με βαση στο θηλαστρο, μετα απο 2 ωρες εβγαλα 15 μλ, σαν να εχει μειωθει δραματικα η παραγωγη. Η μικρη ειναι ιακνο να καθεται στο στηθος (αριστερο) ακομα και 2 ωρες και να πιπιλαει κοιμησμενη και οταν ξυπναει δειχνει να πειναει.

 

Μην αφήνεις το παιδί να κρέμεται στο στήθος. Αν τρώει 2 ώρες, τέλεια. Αν όμως απλά κάθεται, κάνεις  μαλάξεις και συχνές εναλλαγές στήθους. Μπορεί και 100 σε ένα μαραθώνιο θηλασμού. Να τρέχει γάλα και το μωρό να τρώει πραγματικά. Αλλιώς απλά κουράζεται και δεν τρώει. Ψάξε στο Internet βιντεάκια για breast compressions.

Γενικά παρουσιάζεις δύο λίγο αντικρουόμενα θέματα, από την μία ότι δε θέλει να φάει και από την άλλη ότι κάθεται ώρες. Μήπως απλά έχεις αρχίσει να το υπεραναλύεις λόγω κούρασης; Εχει το παιδί αρκετές πάνες; Αν ναι, χαλάρωσε και άσε το να θέσει τους ρυθμούς για λίγο.

Μην κρίνεις από θήλαστρο, απλά θα τρελαθείς. Με νοσοκομειακό θήλαστρο ούτε 30 ml και από τα δύο δεν έβγαζα αλλά  δεδομένου ότι τα παιδιά μεγάλωναν και ανέβαιναν σε καμπύλες, προφανώς έτρωγαν αρκετά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

14 hours ago, vicky86 said:

Φανταζομαι εχουν μικρη ροη γτ ετσι πρεπει αν θες να θηλασεις.κ. γι αυτο το συστηνουν κ για προωρα

Εγω παλι φοβαμαι οτι το κολπο αυτο θα σε οδηγησει σε μονο αντληση,αφου μισοκοιμισμενη θηλαζει καλα κ απο τα δυο οι προσπαθειες με το μπιμπερο ας γινουν μερα

Εχουν περασει αρκετες μερες που δ τρωει;το εμβολιο ποτε ηταν;απο πανες ποσες βρεχει;

ακρηβως 18 ημερες πριν καναμε το εμβολιο απο οτι διαβασα οι παρενεργιες μπορουν να κρατανε ακομα και 3 εβδομαδες. ανα 24ωρο εχουμε 4-6 βαριες πανες, λογικα αυτο αρκει.... κακα κανει ανα 2-3 ημερες.

 

για να αυξησω την παραγωγη μου πρεπει να κανω αντληση 8-10φορες ανα 24ωρο και για 20΄ ετσι δεν ειναι. για να κρατησω την παραγωγη;;; εχω νοσοκομειακο θηλαστρο...

Link to comment
Share on other sites

Λογικα πλεον θα εχει περασει η επιρρεια του εμβολιου

Απο πανες φαινεται οτι τρωει

Για την αντληση δ ειμαι σιγουρη αν πρεπει συνολο 20'η 20'απο το καθε στηθος

Δ ειναι σιγουρο οτι με τη ζυγαρια θα καθυσηχαστεις,το ζυγισμα πριν κ μετα τον θηλασμο δ ειναι αξιοπιστο μετρο για να δεις ποσο τρωει

Τωρα αν μειωθηκε κ με το θηλαστρο,δ ξερω τι μπορεις να κανεις.να ξαναρχιζες το τσαι;η μαγια;

Μηπως να μιλησεις τηλ με παιδιατρο πιστοποιημενο στη λαρισα να σου προτεινει εστω καποιον στον βολο που να ξερει δυο πραγματα;

Link to comment
Share on other sites

το θηλαστρο φαινεται οτι δεν θα με βγαζει πουθενα, βγαζω ολλο και λιγοτερη ποσοτητα και απο το δεξια στηθος.... αν η μικρη ειναι προθημη θα ηταν καλητερο να την βαζω να πινει πιπιλαει κανα μισαωρο στο καθε ενα στηθος, και να το κανουμε αυτο ανα 2ωρο; και αν δεν θελει; τοτε τι;

Link to comment
Share on other sites

Στο στηθος θα την αφηνεις οσο θελει

Η κορη μου 3μηνων μπορει να επινε κ 45'

Μπορει να θελει ανα μια ωρα,ανα δυο,ανα 3.4ωρο μερα στην ηλικια σας δ θα αφηνα

Εφοσον ομως θηλασει τουλ 8φορες τη μερα θα την αφηνα να κοιμηθει το βραδυ,αν ξυπνησει φυσικα θα της εδινα

Αν πιπιλαει κ αποκοιμιεται την ξυπνας να φαει

Αν απλα πιπιλαει χωρις να τρωει κ δ εχει πιει κ αρκετα,αλλαζεις στηθος,σταση θηλασμου,οτιδηποτε να την κανεις να πιει

Αν εχει πιει κ συνεχιζει το πιπιλισμα σαν πιπιλα εξαρταται κ απο το τι θες εσυ να κανεις.προσωπικα το δεχομουν,δ εδινα πιπιλα,κοιμομασταν αγκαλια να πιπιλανε οσο θελανε

 

Επεξεργάστηκαν by vicky86
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για το ροταιο δ ειναι της γαστρεντεριτιδας το ποσιμο;αυτο το κανουν με αλλα μαζι

Εμεις παλι δ το καναμε σε κανενα απο τα δυο

Αλλα πραγματι μαζι εξαπλο κ πνευμονιοκοκκου;μπορει κ γι αυτο να ηταν τοσο ανησυχη η να ειχε θεμα με το φαι

Του πνευμονιοκοκκου τουλ απο την εμπειρια μου ειναι αυτο που περνανε τα πιο πολλα ζορια.κ τα δυο πολυ γκρινια κ ο μικρος πρηστηκε κ το σημειο

Ασχετο:Ετσι την επαθε κ η αδερφη μου.της λεω την ημερα που θα κλεινει τον 6ο κ θα κανετε εμβολιο,μην του δωσεις κ στερεα,ασε να περασουν λιγες μερες μην εχει καμια παρενεργεια.ενα παιδι που ειχε κατα καιρους θεμα με δυσκοιλιοτητα,κ πολυ λαιμαργο.οποτε την ιδια μερα του δινει μηλο.εφαγε ενα ολοκληρο κ για μια μερα δ δεχτηκε γαλα.πανω που θα πηγαιναν γιατρο να του δωσει με συριγγα να δουν μην αφυδατωθηκε κ πανε νοσοκομειο,ηπιε με ποτηρακι.βεβαια πολλα παιδακια δ εχουν κανενα θεμα

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Για το ροταιο δ ειναι της γαστρεντεριτιδας το ποσιμο;αυτο το κανουν με αλλα μαζι

Εμεις παλι δ το καναμε σε κανενα απο τα δυο

Αλλα πραγματι μαζι εξαπλο κ πνευμονιοκοκκου;

Το ροταιο ούτε εμείς το κάναμε. ναι πόσιμο είναι. Κ εμένα λίγο υπερβολικό μου φάνηκε κ σαν πρώτη φορά. Εγώ κ ψυχολογικά δε θα μπορούσα να διαχειριστώ πρώτη φορά για εμβόλιο, εις τριπλούν!!

 

3 ώρες πρίν, Δωρα είπε:

τα καναμε ολλα μαζι γιατι  εμπιστευτηκαμε την παιδιατρο.... 

Κάποιοι γιατροί το συνηθίζουν για να μην τρυπάνε τα παιδιά κάθε μήνα. Εγώ δεν συμφωνώ μ αυτό.

 

3 ώρες πρίν, Δωρα είπε:

τωρα μου κανει παλι απεργια πεινας, δεν θελει να φαει καθολου...

Έχει πολλές ώρες να φάει; 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Δωρα είπε:

τα καναμε ολλα μαζι γιατι  εμπιστευτηκαμε την παιδιατρο.... τωρα μου κανει παλι απεργια πεινας, δεν θελει να φαει καθολου...

Ποσες φορές τη μέρα τρώει; Βλέπεις το μέσο όρο. Αν μία μέρα για 5 ώρες δε φάει, δεν έγινε τίποτα, όπως και αν μία μέρα τρώει επί 20 ώρες σερί. 

Link to comment
Share on other sites

Ναι πραγματι υπαρχουν γιατροι που το προτεινουν,αλλα προτιμω καθε μηνα παρα δυο μαζεμενα

Τωρα αν τα μικρα εχουν αλλη αποψη δ θα το μαθουμε,προς το παρον το αποφασιζουμε εμεις

Για μενα ιδιο ειναι το κοστος,για το μωρο εξαρταται.υπαρχουν παιδια που δ εχουν καμια παρενεργεια.αλλα ειδικα το πρεβαναρ εμας μας εφερνε πολυ γκρινια.ειδικα στη δευτερη δοση

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Vasilo said:

Το ροταιο ούτε εμείς το κάναμε. ναι πόσιμο είναι. Κ εμένα λίγο υπερβολικό μου φάνηκε κ σαν πρώτη φορά. Εγώ κ ψυχολογικά δε θα μπορούσα να διαχειριστώ πρώτη φορά για εμβόλιο, εις τριπλούν!!

 

Κάποιοι γιατροί το συνηθίζουν για να μην τρυπάνε τα παιδιά κάθε μήνα. Εγώ δεν συμφωνώ μ αυτό.

 

Έχει πολλές ώρες να φάει; 

Την επομενη δοση δεν θα το κανουμε ουτε εμεις. Και σοβαρα σκεφτομαι να αλλαξουμε παιδιατρο παλι επειδη δεν μας τα ειπε αυτα απο πριν, παρουσιαζε τα εμβολια σαν αθοα τσιμπιματακια.

Εκανε ενα 4ωρο απεργια και αφου κοιμηθηκε εξαντλημενη θηλασε στον υπνο της... Δεν ειναι πολλες ωρες απλα επειδη δεν παιρνει βαρος για αυτο ανησηχω.

15 minutes ago, vicky86 said:

Ναι πραγματι υπαρχουν γιατροι που το προτεινουν,αλλα προτιμω καθε μηνα παρα δυο μαζεμενα

Τωρα αν τα μικρα εχουν αλλη αποψη δ θα το μαθουμε,προς το παρον το αποφασιζουμε εμεις

Για μενα ιδιο ειναι το κοστος,για το μωρο εξαρταται.υπαρχουν παιδια που δ εχουν καμια παρενεργεια.αλλα ειδικα το πρεβαναρ εμας μας εφερνε πολυ γκρινια.ειδικα στη δευτερη δοση

Μαλιστα μπορει να μας φταιει και αυτο τελικα.... Ποσο κρατησε η γρινια;

Link to comment
Share on other sites

Οχι τοσο πολυ.2 24ωρα οπως ολα που περιμενεις να δεις υπνηλια,αφαγια,πυρετο

Ποσο ακριβως ειναι η μικρη;3μηνων;

Γραψε λιγο ζυγισεις

Παντως το 4ωρο δ ειναι απεργια,κ αν βρεχει πανες μια χαρα τρωει κ κανεις το κακο εσυ υπεραναλυοντας τα παντα

Ακομη κ να ειναι μαλακο το στηθος κ το νιωθεις αδειο,φυσιολογικο ειναι

Οσο για τα εμβολια,δ ειμαι κατα,ακολουθουμε το προγραμμα εθνικου εμβολιασμου αλλα δ ειναι σαν να σε τσιμπαει κουνουπι,που κ αυτο εχει τα θεματα του

Link to comment
Share on other sites

Ειναι σχεδον 3ων μηνων... Το βαρος της στις τελευταιες μερτησεις.

05/08    5,551 κιλα

26/08    6,41κιλα

11/09    6,47 κιλα

Τωρα δεν ξερω ποσο ειναι γιατι δεν εχω βρεφοζυγο...οποτε φανταζομαι τα χειροτερα... Υποθετω μεχρη να τη δω να παιρνει βαρος δεν θα ηρεμησω.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Δωρα είπε:

Την επομενη δοση δεν θα το κανουμε ουτε εμεις. 

Πολλά παιδάκια το έχουν κάνει  (ροταιο) χωρίς κανένα πρόβλημα. Εγώ δεν το έκανα γιατί οταν μας είπε πρέπει να γίνεται πριν το ταδε μήνα γιατί μετά στριφογυρνάνε τα έντερα. Εκεί έπαθα ένα σοκ. Φυσικά στην ώρα του ειναι οκ γι αυτό φτιάχτηκε. Αλλά εμένα δε μου κατσε καλά. Κ οι μισές φρεσκομαμάδες γνωστές μου δεν το ήξεραν καν. Τώρα φεύγω απ'το θέμα.

Αν δεν αλλάξεις παιδίατρο μπορείς απλά να της πεις πως θέλει μια μία τη δόση από τα εμβόλια.

πρίν από 12 λεπτά , Δωρα είπε:

 παρουσιαζε τα εμβολια σαν αθοα τσιμπιματακια

Κανένα τσίμπημα δεν είναι αθώο. Απαραίτητο ίσως ναι αθώο σίγουρα όχι.

 

πρίν από 14 λεπτά , Δωρα είπε:

Εκανε ενα 4ωρο απεργια και αφου κοιμηθηκε εξαντλημενη θηλασε στον υπνο της... Δεν ειναι πολλες ωρες απλα επειδη δεν παιρνει βαρος για αυτο ανησηχω.

Ρώτησα μήπως απλά έφαγε καλύτερα πριν και δεν πεινούσε όντως. Δεν είναι κ λίγες αν σου συνήθιζε να τρώει συχνά. 

Υπάρχει το 10525 είναι τηλεφωνική γραμμή υποστήριξης θηλασμού. Μήπως να έπαιρνες ένα τηλέφωνο;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...