Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Β'επιπέδου-αυχενική πτυχή 6.7


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους, ήθελα να μοιραστώ την εμπειρία μου μαζί σας...

Μετά από δύο γερά αγοράκια, 3ών κ 1,5 ετών αποφασίσαμε με τον άντρα μου ότι θέλουμε ακόμα ένα παιδάκι..κ ήρθε!!! 

Όλα ήταν καλά, μέχρι τον υπέρηχο β επιπέδου που ο γιατρός τα βρήκε όλα φυσιολογικά..εκτός...από την αυχενική πτυχή που με όριο το 6.00 ήταν 6.3, έτσι μας σύστησε 2η υπερηχογραφική εξέταση μετά από 4εις μέρες μήπως υποχωρήσει μόνος του ο δείκτης κ αιματολογικές εξετάσεις για μόλυνση από μεγαλοκυτταροϊό. Οι εξετάσεις δεν έδειξαν μόλυνση, όμως στο 2ο υπέρηχο βρήκε την αυχενική πτυχή 6.7 κ σύστησε αμνιοπαρακέντηση με στόχο αν υπάρχουν ευρήματα χρωμοσωμικής ανωμαλίας τη διακοπή της κύησης..εγώ δε μπορούσα να το κάνω αυτό..κι ο άντρας μου συμφώνησε. Έτσι δεν κάναμε αμνιοπαρακέντηση. Πλέον διανύω την 28η εβδομάδα κύησης, όλα βαίνουν καλώς, κι ακόμα κ η γυναικολόγος μου πιστεύει πως το μωρό μου είναι υγιές. 

Δε μπορώ να γνωρίζω ποια θα είναι η εξέλιξη..παρ'όλα αυτά θέλω να σκέφτομαι θετικά. 

Υπάρχει κάποια παρόμοια εμπειρία;; πώς το αντιμετωπίσατε;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ο γιατρός ανέφερε ότι η αμνιοπαρακέντηση αποτελεί διαγνωστικό μέσο και καλύπτει μεγαλύτερο φάσμα ανωμαλιών οι οποίες δε διαγιγνώσκονται με το μη επεμβατικό τεστ. Η αμνιοπαρακέντηση, αποτελεί επεμβατικό έλεγχο και ενέχει ένα ποσοστό αποβολής, ωστόσο, η απόφασή μας δε θα άλλαζε και δε θα μπαίναμε ούτε στη διαδικασία του μη επεμβατικού ελέγχου σε αυτή την ηλικία κύησης, καθώς δε θα τη σταματούσαμε στην 23η-24η εβδομάδα (μπορώ μόνο να φανταστώ πόσο δύσκολο ήταν για όσες γυναίκες μπήκαν σε αυτή τη διαδικασία). Τέλος, μετά από δύο γερά παιδιά και επειδή εργαζόμαστε στο χώρο της ειδικής αγωγής και εγώ αλλά και ο σύζυγός μου, ελπίζουμε ότι θα καταφέρουμε να μεγαλώσουμε ένα παιδί με δυσκολίες εφόσον αυτό έρθει στην οικογένειά μας..Ένιωθα, όμως, την ανάγκη να το μοιραστώ και με άλλες γυναίκες και θα ήθελα να μάθω αν κάποια είχε παρόμοια εμπειρία. Vicky86 ευχαριστώ πολύ για την ευχή σου!

Link to comment
Share on other sites

Ναι γνωριζω τα διαδικαστικα.ο μονος λογος που θα το εκανα ακομη κ την αμνιο ειναι για να ξερω στα σιγουρα κ να ειμαι προετοιμασμενη αν υπαρχει καποιο θεμα

Κ την αμνιο αναλογως τα ποσοστα θα εκρινα αν την κανω

Πολυ σπουδαια η αποφαση που πηρατε,ευχομαι τα καλυτερα.να χαιρεστε την οικογενεια σας

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
On 9/6/2017 at 6:18 ΠΜ, Anniek είπε:

Καλημέρα σε όλους, ήθελα να μοιραστώ την εμπειρία μου μαζί σας...

Μετά από δύο γερά αγοράκια, 3ών κ 1,5 ετών αποφασίσαμε με τον άντρα μου ότι θέλουμε ακόμα ένα παιδάκι..κ ήρθε!!! 

Όλα ήταν καλά, μέχρι τον υπέρηχο β επιπέδου που ο γιατρός τα βρήκε όλα φυσιολογικά..εκτός...από την αυχενική πτυχή που με όριο το 6.00 ήταν 6.3, έτσι μας σύστησε 2η υπερηχογραφική εξέταση μετά από 4εις μέρες μήπως υποχωρήσει μόνος του ο δείκτης κ αιματολογικές εξετάσεις για μόλυνση από μεγαλοκυτταροϊό. Οι εξετάσεις δεν έδειξαν μόλυνση, όμως στο 2ο υπέρηχο βρήκε την αυχενική πτυχή 6.7 κ σύστησε αμνιοπαρακέντηση με στόχο αν υπάρχουν ευρήματα χρωμοσωμικής ανωμαλίας τη διακοπή της κύησης..εγώ δε μπορούσα να το κάνω αυτό..κι ο άντρας μου συμφώνησε. Έτσι δεν κάναμε αμνιοπαρακέντηση. Πλέον διανύω την 28η εβδομάδα κύησης, όλα βαίνουν καλώς, κι ακόμα κ η γυναικολόγος μου πιστεύει πως το μωρό μου είναι υγιές. 

Δε μπορώ να γνωρίζω ποια θα είναι η εξέλιξη..παρ'όλα αυτά θέλω να σκέφτομαι θετικά. 

Υπάρχει κάποια παρόμοια εμπειρία;; πώς το αντιμετωπίσατε;;;

Θα ήθελα πολύ να μάθω πως είσαι και πως είναι και το υπέροχο μωράκι σου!!! έχω σχεδόν την ίδια περίπτωση με εσένα... με ακριβώς την ίδια Αυχενική πτυχή...πριν 2 εβδομάδες έκανα β επιπέδου... Κ εγω έχω άγχος αν και με καθησύχασε ο γιατρός μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα. Ειχα κι εγω παρόμοια εμπειρια. Αυξημενη αυχενικη πτυχη στη β επιπεδου. Ειχαμε αποφασισει οτι θα κρατουσαμε το μωρο ετσι κι αλλιως. Οποτε δεν καναμε απολυτως τιποτα παραπανω. Το μωρο γεννηθηκε υγιέστατο. Ειναι τωρα 7 μηνων, ζωηρη και χαρουμενη. Βολικη και κοινωνικη. Δεν απολαυσα καθολου την εγκυμοσυνη μου Και τελικα ηταν ενα μωρο καλυτερο απο οσο φανταζομασταν.

Μολις ειδα οτι η αναρτηση ηταν απο σεπτεμβριο. Μου εμφανισε το τελευταίο σχολιο και νομιζα οτι ηταν πιο προσφατη. Επομενως θα ήθελα να μαθω κι εγω πως πηγαν τελικα τα πραγματα αν και ειμαι σιγουρη οτι ολα πηγαν καλα.

Επεξεργάστηκαν by Mmer
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...