Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΠΑΙΔΙΟΥ- ΑΛΛΑΓΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ


kathreengr

Recommended Posts

Καλησπέρα!

Έχω ενα παιδί 5 χρονων....με τον πατέρα του εχουμε χωρισει περιπου 2 χρονια τωρα.... Φετος το καλοκαιρι τον πηρε 3 εβδομαδες σχεδον και εχει γυρισει το παιδι τελειως διαφορετικο. 

Οι τροποι του ειναι πως να το πω? οχι οπως του ειχα μαθει εγω. Μολις του πει καποιος οχι, βαζει τα κλαμματα...Αντιμιλαει ,μολις του πεις κατι που δεν του αρεσει...Μολις περναει καλα, στο επομενο λεπτο βουρκωνει οτι του λειπει ο μπαμπας του....Βαραει γροθιες,κλωτσαει και σου λεει απλα κανει εξασκηση....Προσπαθω να του μιλησω,αλλα δεν καταφερνω τιποτα. Μου λεει οτι προτιμαει να μεινει με μενα,αλλα του λειπει ο μπαμπας του. Επισης, να πω οτι ο μπαμπας του δεν ειναι κοντα δηλ χρειαζεται μια μερα ταξιδι και κατι.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εσύ που ξέρεις καλύτερα το παιδάκι σου και τον πατέρα του, που αποδίδεις την αλλαγή συμπεριφοράς ? Είναι γιατί του λείπει ο μπαμπάς του? Είναι γιατί του έκανε όλα τα χατίρια? Κάτι άλλο? Τον βλέπει συχνά? Πχ ΣΚ, γιορτές κτλ?  Μιλάνε στο τηλέφωνο, στο skype κάθε μέρα? Κάνουν σχέδια μαζί πχ για εκδρομές, δραστηριότητες κτλ? Ξέρει ο μικρός κάθε πότε θα βλέπει τον πατέρα του ώστε να έχει να περιμένει? Του μιλάς θετικά για τον μπαμπά του (έστω και αν σου γυρνάνε τα άντερα :) ) ? Μήπως χρειάζεται να έχει μεγαλύτερη επαφή μαζί του? Δεν ξέρω τι σχέσεις έχεις με τον πρώην σου (ελπίζω τουλάχιστον τυπικά ευγενική) και πόσο ασχολείται με το παιδί ο ίδιος αλλά νομίζω ότι μετά τα 5 -7  τα παιδιά (και κυρίως τα αγόρια) πρέπει να έχουν όλο και μεγαλύτερη επιρροή από τον πατέρα.  

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Mary1976 said:

Εσύ που ξέρεις καλύτερα το παιδάκι σου και τον πατέρα του, που αποδίδεις την αλλαγή συμπεριφοράς ? Είναι γιατί του λείπει ο μπαμπάς του? Είναι γιατί του έκανε όλα τα χατίρια? Κάτι άλλο? Τον βλέπει συχνά? Πχ ΣΚ, γιορτές κτλ?  Μιλάνε στο τηλέφωνο, στο skype κάθε μέρα? Κάνουν σχέδια μαζί πχ για εκδρομές, δραστηριότητες κτλ? Ξέρει ο μικρός κάθε πότε θα βλέπει τον πατέρα του ώστε να έχει να περιμένει? Του μιλάς θετικά για τον μπαμπά του (έστω και αν σου γυρνάνε τα άντερα :) ) ? Μήπως χρειάζεται να έχει μεγαλύτερη επαφή μαζί του? Δεν ξέρω τι σχέσεις έχεις με τον πρώην σου (ελπίζω τουλάχιστον τυπικά ευγενική) και πόσο ασχολείται με το παιδί ο ίδιος αλλά νομίζω ότι μετά τα 5 -7  τα παιδιά (και κυρίως τα αγόρια) πρέπει να έχουν όλο και μεγαλύτερη επιρροή από τον πατέρα.  

 

 

ειχε επιρροη τωρα απο το υπολοιπο περιβαλλον του πατερα του(δηλ τα παιδια της κοπελας του- πολυ μεγαλυτερα του) και οι κουβεντες που λεει το μονο που μπορω να φανταστω ειναι απο εκει(γιατι πλεον λεει και ασχημες κουβεντες).... ο ιδιος λεει οτι του λειπει ο μπαμπας του,το λεει ομως μονο οταν πχ του πω οτι ειναι ωρα να μαζεψει τα παιχνιδια ή κατι που δεν του αρεσει.....λογω αποστασης οπως ειπα, βλεπονται Γιορτες και καλοκαιρι...μιλανε σε καμερα 2 φορες την εβδομαδα.....η αληθεια ειναι οτι απο τοτε που γυρισε πριν λιγες μερες , εχω σταματησει απλα να μιλαω για τον πατερα του(μεχρι δηλ αρχες καλοκαιριου μπορει και να τον δικαιολογουσα σε καταστασεις....τωρα απλα οχι)....το μονο που του ειπα αν θα ηθελε μηπως να παει εκει και οτι εγω παλι θα τον αγαπαω και τετοια αλλα λεει οχι θελει εμενα.....οι σχεσεις που εχω εγω με τον πρωην ειναι καθαρα τυπικες ....οσες φορες το εχει παρει το παιδι παντως κοιταει παντα καπου να τον αφηνει...ειτε ειναι τα παιδια της κοπελας του, ειτε στους γονεις του και απλα ειναι εκει γυρω

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...