Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

40η εβδομάδα - ζητείται γιατρός στο Έλενα


bluepoppy

Recommended Posts

Γειά σας,

Έχω φτάσει στην 40η εβδομάδα και πάω προς 41η. Ως τώρα είχα αρνηθεί 2 φορές από τον γιατρό που με παρακολουθούσε στο Έλενα να πάμε για καισαρική. Την πρώτη φορά μου το πρότεινε ενώ ήμουν στην 38η εβδομάδα, και την δεύτερη φορά στην 39η. Δεν υπήρχε σοβαρός ιατρικός λόγος, πέρα του ότι το μωρό δεν είχε πάρει θέση με το κεφάλι κάτω, και την 2η φορά μας είπε οτι υπήρχε μονή περιτύλιξη ομφάλιου λώρου. Εγώ τότε του είπα οτι προτιμώ να περιμένω να συμπληρώσει και τις 39 εβδομάδες και μετά βλέπουμε. Μετά όμως έφυγε διακοπές και για ένα διάστημα πήγαινα μόνη μου στα εξωτερικά και έκανα υπέρηχο και nst. Σήμερα, 2 εβδομάδες μετά την τελευταία μας συνάντηση, του τηλεφώνησα καθώς πίστευα οτι επέστρεφε ώστε να με δει και να συζητήσουμε πώς προχωράμε. Ήμουν έτοιμη να δεχτώ αυτή τη φορά το ενδεχόμενο της καισαρικής ή της πρόκλησης τοκετού σε κανονισμένο ραντεβού, ειδικά αν το μωρό είναι σε ισχιακή προβολή και δεδομένου οτι μπαίνω στην 41η εβδομάδα. Αλλά μου απάντησε οτι θα απουσιάζει για άλλες δύο εβδομάδες, κι εφόσον θέλω φυσιολογικό τοκετό να συνεχισω να το παρακολουθώ στα εξωτερικά και μου εύχεται το καλύτερο!

Οπότε η κατάστασή μου είναι η εξής: μπαίνω στις 41 εβδομάδες, πιθανως με ισχιακό μωρό (όπως έδειχναν κάποιοι τελευταίοι υπέρηχοι) και δεν έχω γιατρό!

Ξέρω οτι δύσκολο να με δεχτεί κάποιος τώρα, αλλά θα μπορούσε κάποια να με μου στείλει σε προσωπικό μήνυμα τηλέφωνο και κάποιες πληροφορίες για γιατρούς στο Έλενα, που να είναι υπέρ του φυσιολογικού, φτάνοντας βεβαίως στην καισαρική όταν κριθεί απαραίτητο και να μην ζητούν παράλογα ποσά.

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ! Περιμένω απαντήσεις!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Στα εξωτερικα δ σου κανουν υπερηχο;ειναι ισχιακο;αρα θα σε βαλουν για καισαρικη,δ μπορουν να κανονισουν αυτοι;πχ εισαι ηδη 41εβδ.κανοε χειρουργεια παρασκευη,ειναι ο ταδε γιατρος.οποτε δ θα πληρωσεις κ τπτ

Μπορει αυτο που λεω να μην εχει σχεση με την πραγματικοτηρα γτ μενω επαρχια

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου! Σου εύχομαι να πάνε όλα τέλεια! 

 

Εγω θα σου έλεγα να ρωτήσεις στην ομάδα φεισμπουκ για vbac γιατί οι γιατροί αυτοί έχουν μεγαλύτερη εμπειρία στην προσπάθεια σε φυσικό τοκετό και τέτοιες περιπτώσεις. 

 Δεν είναι εγγύηση όμως, 

εκεί όμως θα σου πούν σίγουρα ονόματα. 

Διάβασε πάντως και τα θέματα τα άλλα εδώ- για το έλενα- έχει πολλά και σε κάποια εχει και για γιατρους.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω είναι αργά να ψάξεις για γιατρό πλέον. Δεν έχει νόημα. Για μένα κάνε αυτό που σου είπε. Πήγαινε κάθε 2 μέρες στα επείγοντα για υπέρηχο και NST και όποτε σου πουν μπες για καισαρική ή αν σε πιάσουν πόνοι και τα καταφέρεις με φυσιολογικό. Να προσέχεις να ακούς το μωρό τακτικά. 

Εναλλακτικά ζήτα το γραφείο το μαιών και πήγαινε και πες τους ότι θες να σε αναλάβει μία από αυτές ή να σου προτείνουν γιατρό της τελευταίας στιγμής. 

Καλή τύχη, με το καλό το μωράκι σου. 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν το μωρό σου είναι ακόμα σε ισχιακη προβολή, πρέπει να κάνεις κτ άμεσα αν θέλεις να αποφύγεις έναν πολύ δύσκολο και επικίνδυνο τοκετό, τόσο για εσένα όσο και για το μωρό σου. Πήγαινε στα εξωτερικά ιατρεία και εφόσον σου επιβεβαιωσουν ότι είναι ισχιακο, θα σε βάλουν άμεσα χειρουργείο με τον γιατρό εφημερίας. Αν έχει πάρει θέση (σπάνιο και θα το ειχες καταλάβει) ανάλογα με την συνολική σου εικόνα (κατάσταση μωρού, πλακουντα κλπ) είτε θα σου προτείνουν πρόκληση, είτε αναμονή. Πάντα οι γιατροί εφημερίας. Μη το καθυστερείς άλλο, δε χρειάζεται προσωπικό γιατρό, οι γιατροί εφημερίας είναι ικανοτατοι. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 10 λεπτά , vtgian είπε:

Αν το μωρό σου είναι ακόμα σε ισχιακη προβολή, πρέπει να κάνεις κτ άμεσα αν θέλεις να αποφύγεις έναν πολύ δύσκολο και επικίνδυνο τοκετό, τόσο για εσένα όσο και για το μωρό σου. Πήγαινε στα εξωτερικά ιατρεία και εφόσον σου επιβεβαιωσουν ότι είναι ισχιακο, θα σε βάλουν άμεσα χειρουργείο με τον γιατρό εφημερίας. Αν έχει πάρει θέση (σπάνιο και θα το ειχες καταλάβει) ανάλογα με την συνολική σου εικόνα (κατάσταση μωρού, πλακουντα κλπ) είτε θα σου προτείνουν πρόκληση, είτε αναμονή. Πάντα οι γιατροί εφημερίας. Μη το καθυστερείς άλλο, δε χρειάζεται προσωπικό γιατρό, οι γιατροί εφημερίας είναι ικανοτατοι. 

 

Βασικά και εγώ κάτι τέτοιο ήθελα να της απαντήσω άλλα έλεγα να μην την αγχώσω. 

 

Όντως πήγαινε στο Έλενα στα επείγοντα που βλέπουν τις ετοιμόγεννες. Αν τους πεις το ιστορικό σου και σε ποια εβδομάδα είσαι το πιθανότερο είναι να σε κρατήσουν για καισαρική. Μην φοβάσαι, δεν θα σε αφήσουν να κινδυνεύσεις, αρκεί να κάνεις ότι σου πουν. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Mary1976 είπε:

 

Βασικά και εγώ κάτι τέτοιο ήθελα να της απαντήσω άλλα έλεγα να μην την αγχώσω. 

 

Όντως πήγαινε στο Έλενα στα επείγοντα που βλέπουν τις ετοιμόγεννες. Αν τους πεις το ιστορικό σου και σε ποια εβδομάδα είσαι το πιθανότερο είναι να σε κρατήσουν για καισαρική. Μην φοβάσαι, δεν θα σε αφήσουν να κινδυνεύσεις, αρκεί να κάνεις ότι σου πουν. 

Συμφωνώ με Mary1976 και vtgian- η ισχιακή προβολή αποτελεί απόλυτη ένδειξη για καισαρική τομή. 

Διακινδυνεύεις τη ζωή και την ακεραιότητα και των δύο.

Ο φ.τ. είναι ο σωστός τρόπος, όταν οι συνθήκες είναι σωστές. Δεν πρέπει να είναι αυτοσκοπός. 

Και είναι μακράν καλύτερη μία καισαρική "προγραμματισμένη", από μία εντελώς έκτακτη λόγω επιπλοκών. 

 

Link to comment
Share on other sites

Τα λέω εκ πείρας, και εγώ μωρό σε ισχιακη είχα, στο Έλενα γέννησα. Όπως ειπώθηκε πιο πάνω, η ισχιακη προβολή είναι η απόλυτη ένδειξη για κτ και η περίπτωση στη οποία αποδεικνύεται σωτήρια. 

Πολλές φορές ακούμε για μωρά που γυρίζουν τελευταία στιγμή. Ναι συμβαίνει αλλά σπάνια. Αν όμως ο τοκετός ξεκινήσει σε ισχιακη θέση, το πιο πιθανό είναι να μην ολοκληρωθεί φυσικά ο τοκετός και λόγω πόνου, λόγω ανεπιτυχων παρεμβάσεων, να στρεσαριστει το μωρό και να οδηγηθεί η μαμά σε έκτακτη καισαρική (που είναι σαφως πιο δυσαρεστη από την προγραμματισμένη που γίνεται με μερική αναισθησία). Οπότε better safe than sorry. 

Συγνώμη αν τα γράφω κάπως απόλυτα, νομιζω καλό είναι να ακούγονται τα πράγματα ως έχουν και ας είναι και ευχάριστα. 

Link to comment
Share on other sites

Κάνε αυτό που σου λένε τα κορίτσια χωρίς καθυστέρηση, έχουν απόλυτο δίκιο. Μη μπεις στη διαδικασία έναρξης φυσιολογικού που θα καταλήξει σε καισαρική, εγώ το βίωσα γιατί δεν άκουγα τον γιατρό μου και το μετάνιωσα πικρά. Καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχω την εντυπωση πως δεν ανηκει στις απολυτες ενδειξεις, γι'αυτο και αν ειναι "ιδανικες" συνθηκες δινεται η επιλογη για φυσιολογικο, κατι που δεν ισχυει στα εγκαρσια μωρα η στα μετωπικα. Σιγουρα, @vtgian το εχεις ψαξει αρκετα μιας που σε αφορουσε κιολας, αλλα εχω δει (και διαβασει) πολλες περιπτωσεις παιδιων που γεννηθηκαν με φτ. Νομιζω πως συνυπολογιζεις διαφορες παραμετρους, οπως την ακριβη ισχιακη θεση του εμβρυου, την γενικη εικονα της εγκυου, την εμπειρια του γιατρου σε ισχιακους τοκετους κα. Ειδικα για το τελευταιο εχω την εντυπωση οτι παιζει πολυ σημαντικο ρολο στην συγκεκριμενη περιπτωση.

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

Είμαι έξω και δεν μπορώ εύκολα να το δω, μήπως υπάρχουν κάπου κατευθυντήριες οδηγίες από rcog κλπ για αυτό το θέμα; θα ήταν ενδιαφέρον.

όπως και να έχει ότι κατευθυντήριες και να υπάρχουν , εάν δεν έχεις γιατρό που να τις ακολουθεί, /ξέρει, δεν έχει νόημα. 

!!

Αναγκαστικά εφόσον δεν έχεις ομάδα που να προτείνει εναλλακτική, θα πας με την πιο ασφαλή για αυτό το σενάριο λύση που μάλλον είναι η κτ.(;)

γενικα θα σου πω το εξης: πολλά δεν ακούγονται, για κακούς φτ ή και θνησιμότητα από αποτυχημένες προσπάθειες για φτ. Ή λανθασμένες καθοδηγήσεις (με αποτέλεσμα θνησιμότητα βρέφους ή άλλα κακά). 

Δεν ακούγονται γιατί οι γιατροί προστατεύονται από νόμους περί δυσφήμισης.

θα τα διαβασεις οταν γινουν και μετά ποτέ ξανά. 

Ή και μητέρες που δεν θα έλεγαν εύκολα ότι εκείνες πίεζαν για φτ κ είχε κακό αποτέλεσμα στο βρέφος τους.

δεν θα το διαβάσεις εύκολα, οπότε δεν έχεις την σωστή εικόνα.

δεν υπάρχουν μόνο οι καλές ιστορίες για καλούς φτ.

Οπότε, εάν όλοι λένε κτ, πραγματικά μην το καθυστερείς γιατί δεν είναι καλό να έχεις εσύ

την ευθύνη. 

Επειδή κανένας άλλος δεν θα έχει το βάρος τέτοιων αποφάσεων ακόμα και ο γιατρός την επομένη συνεχίζει τη ζωή του σα να μην έγινε τιποτα,  σκέψου το. 

 

 

 

 

Επεξεργάστηκαν by belleblue
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , belleblue είπε:

Είμαι έξω και δεν μπορώ εύκολα να το δω, μήπως υπάρχουν κάπου κατευθυντήριες οδηγίες από rcog κλπ για αυτό το θέμα; θα ήταν ενδιαφέρον.

όπως και να έχει ότι κατευθυντήριες και να υπάρχουν , εάν δεν έχεις γιατρό που να τις ακολουθεί, /ξέρει, δεν έχει νόημα. 

!!

Αναγκαστικά εφόσον δεν έχεις ομάδα που να προτείνει εναλλακτική, θα πας με την πιο ασφαλή για αυτό το σενάριο λύση που μάλλον είναι η κτ.(;)

γενικα θα σου πω το εξης: πολλά δεν ακούγονται, για κακούς φτ ή και θνησιμότητα από αποτυχημένες προσπάθειες για φτ. Ή λανθασμένες καθοδηγήσεις (με αποτέλεσμα θνησιμότητα βρέφους ή άλλα κακά). 

Δεν ακούγονται γιατί οι γιατροί προστατεύονται από νόμους περί δυσφήμισης.

θα τα διαβασεις οταν γινουν και μετά ποτέ ξανά. 

Ή και μητέρες που δεν θα έλεγαν εύκολα ότι εκείνες πίεζαν για φτ κ είχε κακό αποτέλεσμα στο βρέφος τους.

δεν θα το διαβάσεις εύκολα, οπότε δεν έχεις την σωστή εικόνα.

δεν υπάρχουν μόνο οι καλές ιστορίες για καλούς φτ.

Nαι εχεις δικιο, τα ασχημα δεν θα ακουστουν. Για αυτο νομιζω οτι ειναι λιγες οι περιπτωσεις που ολες οι παραμετροι ειναι ιδανικοι για να πετυχει ο φτ. Και εγω δεν ξερω αν θα το ρισκαρα.

 
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!

 

θα συμφωνησω με τα κορίτσια ότι δεν εχει νοημα να ψαξεις τωρα για γιατρο. Μην το αφηνεις και κανε αυτό που σου προτειναν τα κορίτσια! 

Επισης και χωρις θελω να σε τρομοκρατησω η κυηση μετα τις 40 εβδομάδες θελει πολύ συχνη παρακολουθηση. Μην το αφηνεις ετσι κοριτσι μου.

 

Με το καλο!

πρίν από 35 λεπτά , Sentir...natureza είπε:

Nαι εχεις δικιο, τα ασχημα δεν θα ακουστουν. Για αυτο νομιζω οτι ειναι λιγες οι περιπτωσεις που ολες οι παραμετροι ειναι ιδανικοι για να πετυχει ο φτ. Και εγω δεν ξερω αν θα το ρισκαρα.

 

Επειδή κι εγω το εψαξα καθως το δευτερο μωρο μου ηταν ισχιακο μεχρι σχεδόν το τελος, σπανια εως ποτε σε πρωτοτοκη επιχειρείται φ.τ.. Ο δικος μου ο γυναικολόγος μου ειπε ότι μονο σε δευτερότοκες κτλ δεν εχει σημασια η θεση του μωρου και αν  ο γιος μου παρεμενε ισχιακος θα επιχειρούσαμε φτ και όχι καισαρικη εφόσον όμως εχω ειχα ηδη γεννησει μια φορα φυσιολογικα.

Επεξεργάστηκαν by iouliana

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κινητοποιηθήκαμε άμεσα και πήγαμε στα επείγοντα όπου μας είπαν για καισαρική "από χθες" λόγω εβδομάδων και ισχιακής προβολής. Θα μπούμε αύριο πρωί πρωί!! Πραγματικά δεν είχε νόημα η αναζήτηση νέου γιατρού, ούτε η προσπάθεια για φτ. Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

12 hours ago, bluepoppy said:

Γειά σας,

Έχω φτάσει στην 40η εβδομάδα και πάω προς 41η. Ως τώρα είχα αρνηθεί 2 φορές από τον γιατρό που με παρακολουθούσε στο Έλενα να πάμε για καισαρική. Την πρώτη φορά μου το πρότεινε ενώ ήμουν στην 38η εβδομάδα, και την δεύτερη φορά στην 39η. Δεν υπήρχε σοβαρός ιατρικός λόγος, πέρα του ότι το μωρό δεν είχε πάρει θέση με το κεφάλι κάτω, και την 2η φορά μας είπε οτι υπήρχε μονή περιτύλιξη ομφάλιου λώρου. Εγώ τότε του είπα οτι προτιμώ να περιμένω να συμπληρώσει και τις 39 εβδομάδες και μετά βλέπουμε. Μετά όμως έφυγε διακοπές και για ένα διάστημα πήγαινα μόνη μου στα εξωτερικά και έκανα υπέρηχο και nst. Σήμερα, 2 εβδομάδες μετά την τελευταία μας συνάντηση, του τηλεφώνησα καθώς πίστευα οτι επέστρεφε ώστε να με δει και να συζητήσουμε πώς προχωράμε. Ήμουν έτοιμη να δεχτώ αυτή τη φορά το ενδεχόμενο της καισαρικής ή της πρόκλησης τοκετού σε κανονισμένο ραντεβού, ειδικά αν το μωρό είναι σε ισχιακή προβολή και δεδομένου οτι μπαίνω στην 41η εβδομάδα. Αλλά μου απάντησε οτι θα απουσιάζει για άλλες δύο εβδομάδες, κι εφόσον θέλω φυσιολογικό τοκετό να συνεχισω να το παρακολουθώ στα εξωτερικά και μου εύχεται το καλύτερο!

Οπότε η κατάστασή μου είναι η εξής: μπαίνω στις 41 εβδομάδες, πιθανως με ισχιακό μωρό (όπως έδειχναν κάποιοι τελευταίοι υπέρηχοι) και δεν έχω γιατρό!

Ξέρω οτι δύσκολο να με δεχτεί κάποιος τώρα, αλλά θα μπορούσε κάποια να με μου στείλει σε προσωπικό μήνυμα τηλέφωνο και κάποιες πληροφορίες για γιατρούς στο Έλενα, που να είναι υπέρ του φυσιολογικού, φτάνοντας βεβαίως στην καισαρική όταν κριθεί απαραίτητο και να μην ζητούν παράλογα ποσά.

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ! Περιμένω απαντήσεις!!!

bluepoppy θα συμφωνησω κι εγω με αυτο που σου ειπαν τα κοριτσια, πηγαινε αυριο κιολας στο Ελενα, κάνε υπερηχο και ρωτα να σου πουν οι γιατροί τι θα κανεις. οντως δεν εχει νοημα να ψαξεις δικό σου γιατρό τώρα, θα γεννησεις μια χαρα με τον γιατρό και τις μαιες της εφημερίας. αν εισαι πρωτότοκη και το μωρο σε ισχυακή προβολή να είσαι έτοιμη για καισαρική ειναι σαφώς ασφαλέστερο και στο λέω εγώ που ειμαι φουλ υπέρ το φυσιολογικού τοκετού. αλλά κι εγω καισαρική θα έκανα στην θέση σου, δεν το συζητάω. απλώς μην το αφήσεις αλλο γιατί τα μωρά μετά την 40η εβδομάδα θέλουν καθημερινη σχεδόν παρακολουθηση. σου εύχομαι όλα να πάνε καλά και να κρατάς πολύ σύντομα ένα υγιές μωράκι!! ενημερωσε μας για τις εξελίξεις!

Link to comment
Share on other sites

Θα με βρείτε κάθετη στο θέμα γιατί πραγματικά το έψαξα όσο περισσότερο μπορούσα μήπως και καταφέρω φτ. Πχ στο Αρεταιειο υπήρχε έρευνα για την συμβολή της ομοιοπαθητικης στην αλλαγή θέσης του εμβρύου. Βρήκα τον γιατρό που έκανε την έρευνα και επικοινώνησα μαζί του και ακόμα και αυτός ήταν της άποψης ότι καλύτερα κτ. Χαρακτηριστικά μου είπε ότι εκπαιδευονται όλοι οι μαιευτηρες σε ισχιακο φυσιολογικο τοκετό αλλά είναι ένας δύσκολος και ριψοκινδυνος δρόμος με αυξημένες πιθανότητες για επιπλοκές. 

Προσωπικά βρίσκω τα οφέλη του φτ ασύγκριτα περισσότερα αλλά σε αυτή την περίπτωση επιμένω στην κτ. 

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, bluepoppy είπε:

Τελικά κινητοποιηθήκαμε άμεσα και πήγαμε στα επείγοντα όπου μας είπαν για καισαρική "από χθες" λόγω εβδομάδων και ισχιακής προβολής. Θα μπούμε αύριο πρωί πρωί!! Πραγματικά δεν είχε νόημα η αναζήτηση νέου γιατρού, ούτε η προσπάθεια για φτ. Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι!

 

Xαίρομαι. Ελπίζω να πήγαν όλα καλά και να κρατάς ήδη το μωρό σου γερό στην αγκαλιά σου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχομαι κι εγω να εχεις στην αγκαλιτσα σου ενα υγιες μωρακι! 

 

@vtgian Δεν ειναι προτιμοτερο να περιμενεις να ξεκινησει ο τοκετος ακομη κι αν ξερεις οτι θα κανεις καισαρικη ή λογω ισχιακου μωρου υπαρχει καποιος λογος βιασυνης;

 
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά στην προγραμματισμένη κτ είναι καλύτερα η ψυχολογία της μαμάς και λόγω μερικής αναισθησιας βιώνεις καλύτερα τον τοκετό (πχ μπορείς να θηλασεις άμεσα). Αν περιμένεις να ξεκινήσει ο τοκετός, ξέρεις εκ των προτέρων οτι θα δυσκολευτείς και εσύ και το μωρό και η κτ θα είναι έκτακτη που πάει να πει ολική ανασθησια (δυσκολότερη ανάρρωση, βαριά φάρμακα που φέρνουν νωθροτητα στο μωρό. Γνωρίζοντας λοιπον ότι οι πιθανότητες να γεννησεις φυσιολογικά ενα ισχιακο μωρό είναι μηδαμινές και ότι αν το πετύχεις και το μωρό θα ταλαιπωρηθει (με πιθανότητες για μόνιμες βλάβες ιδιαίτερα αυξγμενες) και η μήτρα και ο κολπος, να μη πω πόσα ράμματα θα χρειαστείς στο περινεο(και πόσο θα δυσκολευτεις μετά), καταλαβαίνεις προς τα που πέφτει η ζυγαριά. 

 

@bluepoppy ελπίζω όλα καλά, να χαίρεσαι το μωρό σου. 

Link to comment
Share on other sites

@vtgian γιατί η έκτακτη καισαρική σημαίνει και ολική νάρκωση? Ρωτώ γιατί εγώ ξεκίνησα για φυσιολογικό τοκετό, είχα κάνει και επισκληρίδιο και λόγω αποκόλλησης πλακούντα έκανα έκτακτη καισαρική χωρίς ολική νάρκωση και θήλασα επιτόπου στο χειρουργείο όσο με έραβαν. Αφορά τακτική του δημοσίου ή ότι δεν προηγείται επισκληρίδιος στο δημόσιο?

 

bluepoppy εύχομαι όλα καλά και να σου ζήσει.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται κάθε φορά από την περίπτωση και το διαθέσιμο χρόνο. Στους τοκετους ισχιακων μωρών που ξεκινάνε φυσιολογικά τα πράγματα είναι απρόβλεπτα και εύκολα το μωρό στρεσαρεται. Η επισκληριδιος (ή η ραχιαια) θέλουν χρόνο και κυρίως συνεργασία από μια μαμα που εκείνη τη στιγμή υποφέρει (πράγμα δύσκολο). Κάτι ακόμα που λαμβάνουμε υπόψη είναι ότι με μερική αναισθησία, ο μαιευτηρας πρέπει να ολοκληρωσει γρήγορα. Ενα ισχιακο μωρό όμως μπορεί να προκαλέσει ζημιά στη προσπάθεια για φτ οπότε ο μαιευτηρας χρειάζεται τον χρόνο της ολικής για να έκτιμησει και αποκαταστησει τις βλάβες. Στα λέω όπως μου τα είπε ο γιατρός μου, δεν είναι θέμα τακτικής νοσοκομείου. 

Link to comment
Share on other sites

Άρα, εξαρτάται από την περίπτωση, δεν είναι απαραίτητο πως έκτακτη καισαρική σημαίνει και ολική νάρκωση. Το σωστότερο είναι να πούμε πως μια έκτακτη καισαρική ΜΑΛΛΟΝ θα οδηγήσει σε ολική νάρκωση, ειδικά αν δεν έχει προηγηθεί επισκληρίδιος.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοω να ξεκινησει φυσιολογικα και να γινει εκτακτη κτ. Το λεω γιατι αν ξερεις οτι θα κανεις καισαρικη και απλα περιμενεις να δωσει το μωρο το σημα εναρξης στην ουσια δεν ειναι εκτακτη κτ αλλα προγραμματισμενη. Και αν γινει στην αρχη δεν θα υποφερει τοσο η μαμα για να της κανουν την τοπικη. 

 

 
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...