Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν κοιμαται στη κουνια τη ημερα


Δωρα

Recommended Posts

Μερικες φορες τρωμε στο κρεβατι αλλα σηνηθως δεν θελει με τιποτα, θελει να τρωει μονο στη κλασσικη σταση. Την νυχτα δεν εχουμε προβλημα συνηθως μαλλον επειδη δεν ξυπναει τελειως για να φαει, εχουμε κολλησει την κουνια διπλα στο κρεβατι μας οποτε τη καταλαβαινω αμεσως αν ξυπναει. Αφου εφαγε (τη νυχτα παντα) την ξαπλωνω σχεδον αμεσως και ετσι μπορει και να κοιμηθει αρκετα... Που και που εχουμε μεχρη και 4ωρα (ενα μονο τη νυχτα τα υπολοιπα ειναι 2ωρα). Επησης τη νυχτα φαι και υπνο υπαρχει μονο, ουτε πανες αλλαζω (αν εχει μονο τσισα), ουτε παιχνιδακια, ουτε της μιλαω. Αντιθετα τη μερα προσπαθω να τηρω καποιο προγραμμα, αυτο ειναι το πιο δυσκολο για καποιο λογο.

Ισως τη νυχτα κοιμαται πιο καλα επειδη με καταλαβαινει οτι ειμαι κοντα (σε αποσταση μισο μετρο το πολυ), δεν ξερω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 102
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γιατι ειναι τοσο κακο να σε εχει σαν πιπιλα; Το στηθος παρηγορει, ανακουφιζει, χαλαρωνει. Αν την βλεπεις να σταματαει τις θηλαστικες κινησεις, βγαλ'την απ'το στηθος αλλα αν δυσαρεστειται βαλ'την παλι. Θα εχει τους λογους της. Το στηθος ειναι η μονη γεφυρα με το περιβαλλον που γνωριζε στη μητρα. Οι θηλες λεγεται οτι μυριζουν σαν το αμνιακο υγρο και αυτο το πιπιλισμα ειναι μεγαλη ανακουφιση απο το σοκ της αλλαγης περιβαλλοντος. Εμενα οποτε με ρωτουσαν αν του εδωσα πιπιλα, παντα απαντουσα οτι εγω ειμαι μια γιγαντια πιπιλα:-P. Το στηθος σε αντιθεση με την πραγματικη πιπιλα δεν ειναι "ταπα" (συγνωμη αλλα ετσι το βλεπω), αλλα μια φυσικη λειτουργια που το μωρο μας μπορει να θηλαζει για ωρες, χωρις να τιθεται θεμα εξαρτησης.

 

To βραδυ και εγω ετσι τον εκανα. Μονο βυζι, ουτε λογακια, ουτε φως, ουτε πανες (μονο στα κακα). Αλλα και παλι μετα το 6 μηνο μπορω να πω οτι ψιλοξεκολλησε απο πανω μου την νυχτα. Βεβαια, ακομη και τωρα (18μην) και μπορει να θηλαζει συνεχεια, αλλα τουλαχιστον στους βραδυνους υπνους μπορει να αφησει το βυζι μονος του και να γυρισε πλευρο να κοιμηθει. Σπανιο...αλλα συμβαινει! Υπομονη βρε Δωρα! Ειναι πολυ μωρουλι. Μετα θα τα νοσταλγεις! Συμφωνω με την @ΑΡΓΚ, παρ'ολο που ηταν κουραστικη περιοδος και εμενα μου λειπει καποιες φορες που δεν ξεκολλουσε απ'την  αγκαλια και το στηθος...

 

Εγω το μονο που θα εκανα θα ηταν μην θηλαζω αν εχει αποκοιμηθει. Με εξαιρεση τους πρωτους μηνες που λογω κουρασης αρκετες φορες με πηρε ο υπνος και ξυπνησα μετα απο 2 ωρες κι ακομη πιπιλουσε, δεν τον αφηνω να κοιμαται και να θηλαζει. Η μαλλον καλυτερα, οταν αποκοιμηθει (με το στηθος στο στομα) περιμενω λιγο (μπορει να ειναι 5' ή 10' η 20' αναλογως)  και του το βγαζω. Αν ξυπνησει του το ξαναδινω και συνηθως στην 2η προσπαθεια συνεχιζει να κοιμαται. Μπορει να περασουν και 3-4 προσπαθειες. Αλλα στην ηλικια σας μπορει να ηταν και 10

 

Διαβασε κι αυτα

http://www.thilasmos.com/me-ehei-gia-pipila/

http://www.mitrikosthilasmos.com/2013/03/yparxei-tropos-na-min-theorei-to-stithos-pipila-kai-tropo-gia-na-koimithei.html

 

 

 

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Δωρα είπε:

Τοτε τετοια δεν ειχαμε μεχρη τωρα, απλα τρωει παρα πολυ συχνα, για παραδειγμα ξεκηναει να τρωει στης 12 τελειωνει παρα τεταρτο κοιμαται κανα 20' και ξανα τα ιδια... Αλλα αυτο το κανει μερικες φορες την εβδομαδα. Ισως κανω το λαθος να την κοιμησω με το στηθος αλλα αλλιως δεν η πολυ δυσκολα αποκοιμιεται. Και μερικες φορες οταν αποκοιμηθει ετσι ξυπναει μολης την ξεκολαω απο το στηθος, δεν τρωει τοτε πια ουτε πιπιλαει παντα απλα θελει την θυλη στο στομα της σαν πιπιλα δηλ... Εκει τη να κανω;

Τουλ για μενα το να κοιμηθει με το στηθος δ ειναι λαθος.αλλα εξαρταται απο τα κουραγια σου.η κορη μου αρχισε να το αποσυνδεει στο χρονο.μετα τα 1,5τελειως.ο μικρος πιο συχνα εκει που θηλαζει αλλαζει πλευρο κ κοιμαται μονος

Κ στο θεμα της θηλης πιπιλας απο σενα εξαρταται κατα ποσο θες να ισχυει αυτο.με την προυποθεση οτι εχει φαει καλα,αλλιως το ξυπνας να φαει.αν καπου γινοταν ενοχλητικο τοσο πιπιλισμα για μενα προσπαθουσα να αποδεσμευτω,η ξαπλωτη σταση θα σας σωσει.στα 1,5που αποθηλαζε ναι της ελεγα λιγο γαλα κ μετα αγκαλια νανι,αλλα ημουν κ εγκυος κ ηταν ενοχλητικο λιγο

Γενικως εγω το επετρεπα.ετσι κ αλλιως εξω ξεχνιουνταν,κ κοιμοντουσαν κ στη βολτα ειτε με αμαξι,ειτε καροτσι,ειτε μαρσιποι.ειδικα σε αυτη την ηλικια απλα ξαπλωνω κ γω κ ξεκουραζομουν,στο δευτερο οχι τοσο

Λογικο να κοιμαται με σενα διπλα,σε μυριζει

Ολο αυτο ηταν συχνο τον πρωτο-δευτερο μηνα.στον τεταρτο πιο σπανια,μετα τον 6ο πιο σπανιο.φυσικα υπαρχουν μερες που μπορει να μην ξεκολλαει κ μεγαλυτερο.πριν 2βδομαδες κοιμηθηκε ο μικρος μου δυο ωρες απογευμα με τη θηλη στπ στομα,απλα να την εχει

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Δωρα είπε:

Μερικες φορες τρωμε στο κρεβατι αλλα σηνηθως δεν θελει με τιποτα, θελει να τρωει μονο στη κλασσικη σταση. Την νυχτα δεν εχουμε προβλημα συνηθως μαλλον επειδη δεν ξυπναει τελειως για να φαει, εχουμε κολλησει την κουνια διπλα στο κρεβατι μας οποτε τη καταλαβαινω αμεσως αν ξυπναει. Αφου εφαγε (τη νυχτα παντα) την ξαπλωνω σχεδον αμεσως και ετσι μπορει και να κοιμηθει αρκετα... Που και που εχουμε μεχρη και 4ωρα (ενα μονο τη νυχτα τα υπολοιπα ειναι 2ωρα). Επησης τη νυχτα φαι και υπνο υπαρχει μονο, ουτε πανες αλλαζω (αν εχει μονο τσισα), ουτε παιχνιδακια, ουτε της μιλαω. Αντιθετα τη μερα προσπαθω να τηρω καποιο προγραμμα, αυτο ειναι το πιο δυσκολο για καποιο λογο.

Ισως τη νυχτα κοιμαται πιο καλα επειδη με καταλαβαινει οτι ειμαι κοντα (σε αποσταση μισο μετρο το πολυ), δεν ξερω...

 

Θα πρότεινα δύο πράγματα:

1) Ξέχνα το πρόγραμμα. Δεν είναι η ηλικία για πρόγραμμα και δε βοηθά πουθενά μεγαλώνοντας, απλά ακολούθα τους ρυθμούς της.

2) Δοκίμασε μάρσιπο για να κοιμάται πάνω σου και δοκίμασε να την έχεις έτσι κι αλλιώς κοντά σου. Ξάπλωσε κι εσύ να κοιμηθείς το μεσημέρι, άσε την σε ένα καλάθι ή σε ρηλάξ δίπλα σου όταν κάνεις δουλειές κλπ. Γενικά το να κοιμάται στο κρεβάτι της σε ένα δωμάτιο μόνη τόσο μικρή μπορεί να ακούγεται θεωρητικά ωραίο, αλλά στην πράξη να σημαίνει ότι και το μωρό δεν κοιμάται και εσύ απλά περνάς τη μέρα προσπαθώντας να την κοιμίσεις. Μην ανησυχείς για "κακές" συνήθειες. Ειτε αγκαλιά την έχεις τον πρώτο χρόνο είτε όχι, όταν μεγαλώσει αρκετά θα αυτονομηθεί, δεν θα κοιμάται μόνο με εσένα στο δωμάτιο στο Λύκειο :)

Link to comment
Share on other sites

Για να διευκρινισω, το να κοιμαται με το στήθος ασφαλώς δεν είναι κακό, μην πω είναι και αδύνατο να το αποφύγεις. Αλλα το να χαζοκοιμάτα-χαζοπιπιλάει μπορεί να καταλήξει στο να μην πίνει αρκετα και απλά να κουράζεται και να μην τρώει όσο θα έπρεπε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οταν πειναει τρωει μια χαρα η μαλλον θα ετρωγε αν θα ειχα αρκετο γαλα. Ετσι που τρωει τοσο συχνα δεν προλαβαινω να παραγω μια καλη ποσοτητα για να χορτασει και για αυτο συνεχηζει να πιπιλαει για ωρα μεχρη να την παιρνει ο υπνος... Αν και ολο αυτο πιπιλισμα αυξανει την παραγωγη μου ετσι δεν ειναι...οχι πως βλεπω διαφορα αλλα λεμε τωρα.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Δωρα είπε:

Οταν πειναει τρωει μια χαρα η μαλλον θα ετρωγε αν θα ειχα αρκετο γαλα. Ετσι που τρωει τοσο συχνα δεν προλαβαινω να παραγω μια καλη ποσοτητα για να χορτασει και για αυτο συνεχηζει να πιπιλαει για ωρα μεχρη να την παιρνει ο υπνος... Αν και ολο αυτο πιπιλισμα αυξανει την παραγωγη μου ετσι δεν ειναι...οχι πως βλεπω διαφορα αλλα λεμε τωρα.

Oχι ακριβως. Ο ενεργός θηλασμός αυξάνει την παραγωγή σου. Το να κρέμεται το μωρό στη θηλή απλά σε εξοντώνει και το μωρό δεν τρώει σωστά.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Δωρα είπε:

Οταν πειναει τρωει μια χαρα η μαλλον θα ετρωγε αν θα ειχα αρκετο γαλα. Ετσι που τρωει τοσο συχνα δεν προλαβαινω να παραγω μια καλη ποσοτητα για να χορτασει και για αυτο συνεχηζει να πιπιλαει για ωρα μεχρη να την παιρνει ο υπνος... Αν και ολο αυτο πιπιλισμα αυξανει την παραγωγη μου ετσι δεν ειναι...οχι πως βλεπω διαφορα αλλα λεμε τωρα.

Απο οσο ξερω δ ισχυει αυτο.δ χρειαζεται να περασουν 1-2ωρες για να γεμισει το στηθος γαλα για να χορτασει.οσο συχνα θηλαζει τοσο συχνα παραγεται το γαλα εκεινη τη στιγμη

Πιθανον απλα πιπιλαει μεχρι να κοιμηθει οπως αλλα μωρακια εχουν την πιπιλα

Κ γω αυτο εχω διαβασει,οτι με το πιπιλισμα αυξανεται η παραγωγη

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Εχω μια καινουργια αποριαα, δεν εχει και πολυ σχεση με τον υπνο αλλα σκεφτηκα να το γραψω εδω... Τωρα που παει να δροσαηζει ο καιρος πως πρεπει να δυσω την μπεμπα, συγκεκρημενα την νυχτα... Αν ασ πουμε στο δωματιο εχει 24 βαθμους να της φοραω κοντομανηκο φανελακι ακομα η το μακρη. Απο σκεπασματα βαζω μια λεπτη βαμβακερη κουβερτουλα και μια πικε αλλα καπως πιο χοντρο. Ειναι καλα ετσι η να την σκεπασω πιο καλα. Τα χερακια της δεν μοιαζουν κρυα αλλα ουτε πολυ ζεστα. Και κατι ακομα πως το καταλαβαινω οτι κρυωνει;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς είχαμε σε αυτη την ηλικια αλλα κ πιο μετα ενα καρότσι-πορτ Μπεμπέ στο σαλόνι κ κοιμόταν εκει την ημερα. Μονο βραδυ στην κουνια. Νομιζω ετσι συνδυαζε το βραδινο υπνο με την κουνια κ κοιμοταν πιο πολυ τη νυχτα . Το οτι κοιμοταν στο καροτσι στο σαλονι με ολους τους θορυβους της μερας τον βοηθησε να καταλαβει την διαφορα μερας-νυχτας νομιζω. Γενικα δε θελει πιεση νομιζω καποια στιγμη βρισκουν το ρυθμο τους ειναι ακομα πολυ μικρούλα. 

Link to comment
Share on other sites

24βαθμους ακομη δ το βρισκω κρυο.εμεις τωρα βαλαμε μακρυ στον υπνο,αλλα εχουμε πιο κρυο,αλλα τα παιδια μου ξεσκεπαζονται.απο σκεπασματα αν δ ξεσκεπαζεται καλο προς ζεστο μου ακουγεται.μεχρι τωρα εμεις οι μεγαλοι δ ειχαμε ουτε σεντονι.τα χερακια λογικο να ειναι κρυα γτ λογικα δ τα κραταει μεσα.εγω πιο μεσα το σωματακι επιανα για να δω αν ειναι κρυα

Εννοεις με κοντο φανελακι σκετο η κοντο φανελακι κ μακρυ φορμακι;

Επεξεργάστηκαν by vicky86
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Δωρα είπε:

Εχω μια καινουργια αποριαα, δεν εχει και πολυ σχεση με τον υπνο αλλα σκεφτηκα να το γραψω εδω... Τωρα που παει να δροσαηζει ο καιρος πως πρεπει να δυσω την μπεμπα, συγκεκρημενα την νυχτα... Αν ασ πουμε στο δωματιο εχει 24 βαθμους να της φοραω κοντομανηκο φανελακι ακομα η το μακρη. Απο σκεπασματα βαζω μια λεπτη βαμβακερη κουβερτουλα και μια πικε αλλα καπως πιο χοντρο. Ειναι καλα ετσι η να την σκεπασω πιο καλα. Τα χερακια της δεν μοιαζουν κρυα αλλα ουτε πολυ ζεστα. Και κατι ακομα πως το καταλαβαινω οτι κρυωνει;

Της φορας ο,τι φορας κι εσύ. Αν ιδρώνει, βγάζεις κάτι. Αν τη βλέπεις και ξυπνάει συνεχεις, δοκιμαζεις ένα ρουχαλάκι παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, vicky86 said:

24βαθμους ακομη δ το βρισκω κρυο.εμεις τωρα βαλαμε μακρυ στον υπνο,αλλα εχουμε πιο κρυο,αλλα τα παιδια μου ξεσκεπαζονται.απο σκεπασματα αν δ ξεσκεπαζεται καλο προς ζεστο μου ακουγεται.μεχρι τωρα εμεις οι μεγαλοι δ ειχαμε ουτε σεντονι.τα χερακια λογικο να ειναι κρυα γτ λογικα δ τα κραταει μεσα.εγω πιο μεσα το σωματακι επιανα για να δω αν ειναι κρυα

Εννοεις με κοντο φανελακι σκετο η κοντο φανελακι κ μακρυ φορμακι;

τωρα την εχω με κοντο φανελακι σκετο, σεντονακι και κουβερτα πικε και εχουμε 24-25 βαθμους και δεν μπορει ευκολα να ξεσκεπαστει. και να τα χερακια δεν ειναι σκεπασμενα. αν πεσει και αλλο η θερμοκρασια σκεφτομαι για φανελακι μακρη σκετο σεντονακι κουβερτα πικε..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υπαρχουν καποια παιδακια που δε το εχουν με τον υπνο.Ετσι ηταν και ο μεγαλος μου γιος.Τη μερα κοιμοταν κατι δεκάλεπτα,με το που τον εβαζα κατω ξυπναγε.Το τι ξενυχτι εχω ριξει δε λεγεται.Καθε μια ωρα ξυπναγε.Αυτη τη στιγμη είναι σχεδόν 7 χρονων και ακομα με τον υπνο δεν τα παει καλα.Ξυπναει από τις 6.30 κάθε μερα και τη νυχτα σπανια κοιμαται σερι ολη νυχτα.Του πρωτους μηνες κι εγω τρελλαινομουν τι του φταιε,γιατι δεν κοιμαται,αλλαζα το ένα αλλαζα το άλλο.Οταν το πηρα αποφαση ότι το παιδι απλα δεν είναι του υπνου ηρεμησα κιολας.και ο παιδίατρος οταντου το ελεγα και γκρινιαζα γιατι εννοείται ειχα εξουθενωθεί από τη νυστα...γελαγε και μου ελεγε δε θελει να κοιμηθεί...δεν πειραζει,δεν παθαινει τπτ.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ήταν κι ο αδερφός μου! Δεν κοιμόταν ποτέ! Και όταν κοιμόταν ξυπνούσε κατά τις 5-6 το πρωί, το πολύ. Αργότερα στο σχολείο, ήταν ο μόνος που δεν είχε πρόβλημα να ξυπνήσει πρωί και να ετοιμαστεί κτλ. (σε αντίθεση με εμένα που χρειάζομαι τουλάχιστον 10-12 'ωρες για να ξεκουραστώ, το ελάχιστο και το πρωινό κύπνημα είναι ο μόνιμος εχθρός μου).

 

Αλλά έχει ο καιρός γυρίσματα κι άρχισε κι ο αδερφός μου να κοιμάται πολύ εύκολα και ανά πάσα στιγμή. Ξέρεις πότε; Οταν πήγε φαντάρος :lol: . Από τότε και μετά, είναι λες και έξαντλήθηκαν όλες του οι μπαταρίες και χρειάζεται μονίμως επαναφόρτιση-δηλαδή ύπνο! Και η μάνα μου είδε με έκπληξη τον γιο της (στα 30 του πια), να κοιμάται εκεί που τον αφήνεις. χαχαχαχα.... Υπομονή!

Link to comment
Share on other sites

Ναι μονο που αν δεν κοιμαται 3-4ωρες στη διαρκεια της ημερας και κανενα 8-10 ωρες την νυχτα εχει παρα πολυ γρινια η μπεμπα... Οποτε το χρειαζεται αυτο ειναι συγουρο. Τωρα τελευταια το παει ολο και πιο νωρις το πρωινο ξυπνημα, αρχικα κοιμοταν μεχρι τις 7 τωρα ξυπναει πια στης 5 και χωρις να κοιμαται νωριτερα το βραδυ. Επησης εχει δυσκολια να αποκοιμηθει και τη νυχτα (μετα απο το ταιζμα), μπορει να θελει και μια ωρα νανουρισμα. Δεν ξερω τι να την κανω πια...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , Δωρα είπε:

Ναι μονο που αν δεν κοιμαται 3-4ωρες στη διαρκεια της ημερας και κανενα 8-10 ωρες την νυχτα εχει παρα πολυ γρινια η μπεμπα... Οποτε το χρειαζεται αυτο ειναι συγουρο. Τωρα τελευταια το παει ολο και πιο νωρις το πρωινο ξυπνημα, αρχικα κοιμοταν μεχρι τις 7 τωρα ξυπναει πια στης 5 και χωρις να κοιμαται νωριτερα το βραδυ. Επησης εχει δυσκολια να αποκοιμηθει και τη νυχτα (μετα απο το ταιζμα), μπορει να θελει και μια ωρα νανουρισμα. Δεν ξερω τι να την κανω πια...

To μωρό είναι φυσιολογικό. Εσύ πρέπει να μάθεις να έχεις λιγότερο φιλόδοξες απαιτήσεις, ώστε να μην τρομάζεις ότι κάτι δεν πάει καλά :)

Μην περιμένεις πρόγραμμα σταθερό, και το φαγητό και ο ύπνος αλλάζουν. Κάνε ο,τι σε βολεύει ανά πάσα στιγμή και ό,τι ταιριάζει στο μωρό, και αν σε μία βδομαδα δουλεύει κάτι άλλο, έτσι είναι η ζωή...

 

Link to comment
Share on other sites

Υπομονή Δώρα.

Θα βρεις κάποια μικρά πραγματάκια που θα κάνουν ενίοτε την καθημερινότητα σας καλύτερη, αλλά σε γενικές γραμμές, θα κάνεις απλώς υπομονή και θα προσπαθήσεις να αποδεχτείς ότι "έτσι έχουν τα πράγματα" κι άρα, να προσαρμοστείς όσο μπορείς εσύ, προκειμένου να ξεκουράζεσαι και να μπορείς να συνεχίζεις το δύσκολο έργο σου.

 

Η κόη μου είναι 16μηνών και ενδεικτικά, εχθές το βράδυ με είχε ξυπνήσει και θηλάσει 5 φορές, μέχρι τις 2 τη νύχτα. Μετά δεν κοιμόταν καθόλου και ήθελε να φύγει από το κρεβάτι ώστε μέχρι τις 4 περίπου, της έλεγα "έλα εδώ, είναι νύχτα ακόμη, έλα και ξάπλωσε". Κοιμήθηκε τελικά άλλες 3 ωρίτσες με ενδιάμεσα ξυπνήματα και 7 το πρωί ανοίγει το μάτι και ο πρώτο πράγμα που λέει είναι : "κούουουουυνια-μπέεεεεελα''. ουτε φαί, ούτε χουζούρι, ούτε παιχνίδι, ούτε τίποτα. Υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, ΑΡΓΚ said:

Της φορας ο,τι φορας κι εσύ. Αν ιδρώνει, βγάζεις κάτι. Αν τη βλέπεις και ξυπνάει συνεχεις, δοκιμαζεις ένα ρουχαλάκι παραπάνω.

Δηστηχως τον εαυτο μου δεν μπορω να παρω για μετρο, εγω ηδη κοιμαμαι με χειμερινο παπλωμα και ασ εχει μονο 24 βαθμους

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, ΑΡΓΚ said:

To μωρό είναι φυσιολογικό. Εσύ πρέπει να μάθεις να έχεις λιγότερο φιλόδοξες απαιτήσεις, ώστε να μην τρομάζεις ότι κάτι δεν πάει καλά :)

Μην περιμένεις πρόγραμμα σταθερό, και το φαγητό και ο ύπνος αλλάζουν. Κάνε ο,τι σε βολεύει ανά πάσα στιγμή και ό,τι ταιριάζει στο μωρό, και αν σε μία βδομαδα δουλεύει κάτι άλλο, έτσι είναι η ζωή...

 

Συμφωνω..Επισης μην αναλώνεσαι ολη μερα να προσπαθεις να την κοιμησεις.Αυτο θεωρω φερνει περισσοτερο εκνευρισμο στο παιδι παρα η ελλειψη υπνου.Αν τη βαλεις για υπνο και ξυπνησει μετα απο ένα τεταρτο μη αρχισεις από την αρχη να τη νανουρίζεις και να προσπαθεις να την ξανακοιμησεις σωνει και ντε.Χιλιες φορες πηγαινε την μια βολτα.Εγω κάθε πρωι τον εβαζα στο καροτσι και πηγαίναμε βολτα .Εγω ψωνιζα,χαζευα βιτρινες κι εκει αυτος κοιμοταν.Στο Σπιτι ουτε λογος για υπνο.Το μεσημερι τον επαιρνα στο κρεβατι μαζι μου και ετσι διπλα μου αυτος κοιμοταν...συνηθως πανω μου δλδ κοιμοταν...κι εγω χαζοκοιμομουν η εβλεπα τηλεοραση...τουλάχιστον ξεκουραζομουν λιγο.

Link to comment
Share on other sites

αν η μικρουλα ξυπναει νωριτερα (4-5) απο το κανονικο της ξυπνημα (6-7) το πρωι για να φαει και μετα δεν λεει να κοιμαται με τιποτα εκει τι να κανω. ξυπναμε κανονικα και ξεκηναμε την ημερα η να την αφηνω μετα απο το γευμα στη κουνια η μαζι μου στο κρεβατι και ασ φωναζει οτι θελει να σηκωθει; δεν θελω να σηνηθηζει το ξυπνημα νωριτερα. το βραδυ κοιμαται απο της 7-8-9 εξερταται απο τη τυχη μας....

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Δωρα said:

αν η μικρουλα ξυπναει νωριτερα (4-5) απο το κανονικο της ξυπνημα (6-7) το πρωι για να φαει και μετα δεν λεει να κοιμαται με τιποτα εκει τι να κανω. ξυπναμε κανονικα και ξεκηναμε την ημερα η να την αφηνω μετα απο το γευμα στη κουνια η μαζι μου στο κρεβατι και ασ φωναζει οτι θελει να σηκωθει; δεν θελω να σηνηθηζει το ξυπνημα νωριτερα. το βραδυ κοιμαται απο της 7-8-9 εξερταται απο τη τυχη μας....

Αν ξυπνησει 4-5 και θεωρεις ότι παιρνοντας τη στο κρεβατι σου πχ θα ξανακοιμηθεί παρτη.Η αν με 10 λεπτα νανουρισμα ξανακοιμάται..κοιμισε τη.Μη κατσει όμως να την κουνας πχ από τις 5 μεχρι τις 6 με την ελπιδα ότι θα ξανακοιμηθεί χωρις αποτέλεσμα.Για μενα το καλυτερο που μπορεις να κανεις το πρωι είναι να την παρεις στο κρεβατι.

 

Οσο για τη συνηθεια τα πμωρα αλλαζουν συνήθειες τοσο συχνα που δεν πρόκειται να συνηθισει τπτ...μην εχεις τέτοιες φοβιες.Παντως αν το βραδυ σου κοιμαται από τις 7 λογικο είναι να ξυπναει στις 4 και στις 5.Κοιμησε τη πιο αργα...7 είναι νωρις.Ειδικα αν βλέπεις ότι το παιδακι δεν είναι πολύ του υπνου μη την κπιμιζεις τοσο νωρις.

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε αν μπορείς να τη ξανακοιμήσεις είτε στην κούνια της είτε στο κρεβάτι σου. Ή έστω για αρχή να καθυστερήσετε την έναρξη της ημέρας, δηλαδή να καθίσετε με ηρεμία, χωρίς φώτα κλπ να δεις πως θα πάει, μπορεί να είναι φάση που περνάει. Πάντως 7 δεν είναι νωρίς, ίσα ίσα είναι η κατάλληλη ώρα για το βραδινό ύπνο των μωρών αν πούμε ότι  αφήνουμε το βιολογικό τους ρολόι να δουλέψει χωρίς να επέμβουμε για τα δικά μας ενήλικα ωράρια. Βιολογικό ρολόι σημαίνει πρωινή αφύπνιση με την ανατολή του ήλιου 6-7 και βραδινός ύπνος με τη δύση του ήλιου 7-8 το χειμώνα, 8-9 το καλοκαίρι.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...