Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν κοιμαται στη κουνια τη ημερα


Δωρα

Recommended Posts

Καλημερα σε ολλους, επανερχομαι με νεο προβλημα. Το θεμα του θηλασμου σχεδον το λυσαμε καθε 3-4ημερες δινω μονο ενα γευμα ξενο και ακομα τοτε μπορει να μην χρειαστει. Οποτε παμε καλα με αυτο. Αλλα εχουμε προβλημα με τον υπνο, συγκεκρημενα με τον υπνο στη διαρκεια τηης ημερας. Κοιμαται μονο στο ριλαξ η στη ακγαλια μου η στο μαρσιπο (σλινγ), και μολης προσπθω να την βαζω στη κουνια ξυπναει αμεσως. επησης αποκοιμιεται μονο με την κουνιμα (αγκαλια). Αντιθετα τη νυχτα δεν εχουμε κανενα προβλημα κοιμαται ανετα 3ωρα στη κουνια. Τοτε ουτε κουνιμα χρειαζεται.

Πως μπορω να την ξανασυνηθησω να κοιμαται στο κρεβατι της και την ημερα (στην τελευταια εβδομαδα ξεκηνησε πιο εντονα το προβλημα); Και σε ηλικια 2 μηνων ποσες ωρες υπνο χρειαζεται στην διαρκεια της ημερας; Τη νυχτα κοιμαται 8-10 ωρες το πολυ και ξυπναει ανα 3ωρο περιπου, την ημερα θα κοιμοταν και μετα απο καθε γευμα αλλα οχι στο κρεβατι, και αν δεν κοιμηθει εχει πολα γκρινια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 102
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Θα σου δωσω μια συμβουλη που μου ειπαν κι εμενα απο αυτο εδω το φορουμ κι ειλικρινα μ εσωσε. Δοκιμασε να την τυλιξεις με ενα ελαφρυ σεντονακι οταν την εχεις στην αγκαλια σου και τη νανουριζεις. (Επειδη ειναι και καλοκαιρι, ακομα και να μην την τυλιξεις κι απλα να την κρατας με το σεντονι πιστευω το ιδιο κανει).  Ετσι οταν θα την αφησεις στην κουνια, δεν θα αισθανθει τη διαφορα θερμοκρασιας απο την αγκαλια σου στην κουνια της και μπορει να μην ξυπνησει. Επισης, μπορεις να κοιμηθεις ενα βραδυ με το σεντονι η την κουβερτα της για να αποκτησει τη μυρωδια σου και να μην αισθανεται ανασφαλεια στην κουνια. Οποτε και να ξυπνησει λιγο θα μυρισει τη μαμα της κι ετσι εχεις περισσοτερες πιθανοτητες να μην ξυπνησει τελειως. 

Το οτι αποκοιμιεται με κουνημα, δεν ξερω κατα ποσο μπορεις να το αποφυγεις (προσωπικα ειμαι κατα των τακτικων "ασε το παιδι να κλαιει στην κουνια μεχρι να κοιμηθει") γιατι ειναι κατι που το εχει συνηθισει αρκετο καιρο πριν γεννηθει, μεσα απο την κοιλια σου ακομα. Δεν το βρισκω απαραιτητα κακο, αρκει να καταφερει να να το συνδυασει με την μεταβαση της στην κουνια. 2 μηνων παντως ο δικος μου αποκοιμιοταν και με μασαζ στα ποδαρακια του. Δοκιμασε κι αυτο.

Νομιζω 2 μηνων χρειαζονται περιπου 18-20 ωρες υπνο μεσα στο 24ωρο... διορθωστε με αν κανω λαθος...

Link to comment
Share on other sites

αυτο με το σεντονακι το εχω δοκημασει αλλα δεν πιανει. επησης σε δυσκολες στειγμες θελει και τη αποφοφητηρα (τη κουναω εκει μπροστα) για να αποκοιμηθει

επησης εχει κατι φασεις οταν δεν κοιμηθηκε μετα απο το γευμα να γρηνιαζει μεχρη να ξαναπεινασει αλλα να μην μπορει να φαει απο τη νυστα αλλα ουτε να κοιμηθει. εκει τη να κανω ; να την ταιζω με το ζορι;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου. Κ η δικη μου δε κοιμόταν αλλού μόνο πάνω μ. 

Απλώς την είχα συνέχεια στο μάρσιπο αλλα να ξέρεις χρειάζεται άλλος αν ειναι πολύ ώρα μέσα το μωρό. 

Εγω ειχα mei tai. 

Οι ring sling δε με βολεψαν πολυ αλλά και κρατάνε το μωρό αν είναι μικρό με ίσια τα πόδια στο πλάι (οι περισσότερες έτσι ξέρουν να βάζουν το μωρό, θέλω να πω)

 

που και αυτο δεν ειναι καλο για τα ισχία. 

 

Να ξέρεις ότι είναι περαστικό το διάστημα..υπάρχουν μωρά που έχουν αυξημένη εκγρήγορση κ καταλαβαίνουν όταν τα αφήσεις. 

 

Κλασική μουσική για υπνο για μωρα δοκίμασες;

 

ή μια μεγάλη μπάλα γυμναστικης (όπου κάνεις κ εσύ καλο στον εαυτό σου). 

 

Κάθεσαι κ κάνεις bounce με το μωρό- κοιμάται υποτίθεται πιο βαρια:-)

Επεξεργάστηκαν by belleblue
Link to comment
Share on other sites

Το παραγειλα και εγω το mei tai πιστευω οτι θα μας βολεψει και πιο καλα μιας και η μπεμπα ειναι ηδη βαρια (και στο σλινγ με τα ποδια εξω την ειχα αλλα δεν μας βολευει οποτε το αλλαζουμε), ειναι πανω απο 6 κιλα. Δοκημασα την μουσικη αλλα δεν ειχε αποτελεσμα. Το αποροφητηρα την ηρεμει οταν εχει γρηνια, μαζι με το κουνημα. Επησης αν αποκοιμηθει στο θηλασμο τοτε εχω ελπιδες οτι παραμενει κοιμησμενη και στη κουνια εκτος και αν ξυπνησει απο κανενα ρεψημο η αναγωγη η κατι αλλο μετα δεν θα μπορεσει να ξανακοιμηθει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πηγαινε παρε μια μπαλα απο την ιντερσπορτ- τις μεγάλες. Ειναι καλη κ για μετα οταν μεγαλωσει το παιδι δες στο youtube excercise ball toddler

 

Αυτης τα βιντεο ειναι τελεια.

 

 

 

Επισης να ξερεις υπαρχει στο ιντερνετ κ στο κινητο ιστοσελιδα με δωρεαν ασπρο ηχο 

google:

Free white noise

 

(Διαλεγεις αν θες κυμματα αερα ποταμι κλπ)

 

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με αυτα που ειπωθηκαν και θελω να προσθεσω να περιμενεις κανενα 15-20λεπτο πριν την αφησεις στην κουνια για να πεσει σε βαθυ υπνο. Ειναι πολυ λογικο να ξυπναει οταν την αφηνεις ή να θελει κουνημα...εχεις ακουσει για το 4ο τριμηνο; Αν το γκουγκλαρεις θα καταλαβεις τι εννοω. Εισαι τυχερη που κοιμαται 3ωρο τη νυχτα. Ο δικος μου οπως της @belleblue κοιμοταν μονο πανω μου. Στους 3 μηνες που δοκιμασα να τον αφηνω να κοιμαται στο κρεβατι την μερα, οι υπνοι του ηταν 15 λεπτα και οπως καταλαβαινεις μετα ηταν γκρινιαρης γιατι ηθελε κι αλλο...οποτε ο μαρσιπος μας ελυσε κι αυτο το θεμα! Μετα τους 5 μηνες αρχισε να κοιμαται 45λεπτα σε ημερησιους υπνους χωρις να κοιμαμαι διπλα του. Υπομονη...μικρουλα ειναι ακομη...

 

Επισης, ο υπνος που χρειαζονται τα μωρα το 24ωρο σε αυτη τη φαση κυμαινεται απο 12-20, με μεσο ορο τις 16 ωρες. Καποια κοιμουνται 12, αλλα 15 και αλλα 20 ωρες. Μην ασχολεισαι με τον αριθμο ωρων απλα να κοιτας εαν χορταινει υπνο και δεν φαινεται ταλαιπωρημενη και αυπνη.

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

Ευτηχως τη νυχτα κοιμαται ακομα και στα ασχημα της παλι θα κοιμηθει 45' αλλα και 2ωρα η 3ωρα, το ρεκορ ειναι 4,5 ωρες αλλα 2 φορες εγυνε μονο... Δοκημασα να την κραταω για 20-30' μετα απο το κουνημα αλλα με το που την αφησα παλι ξυπνησε. Δοκημασα και να ξαπλωνω μαζι της, μερικες φορες μπορει να κοιμηθει σαν συνεχεια του θηλασμου (τελειωνουμε το γευμα ξαπλωτα).

Με το ριλαξ τι να κανω; Εκει δεν ξυπναει αν την βαζω μετα απο το κουνημα, μπορει να κοιμηθει και 1,5 ωρα εκει. Αν προσπαθω να την μεταφερω σε καποιο φαση παλι ξυπναει. Επησης ειναι πιθανο να αρνηθει να κοιμηθει και την νυχτα στη κουνια, να θελει τοτε το ιδιο οπως την ημερα;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Δωρα είπε:

Επησης ειναι πιθανο να αρνηθει να κοιμηθει και την νυχτα στη κουνια, να θελει τοτε το ιδιο οπως την ημερα;

Ο δικος μου παντως που ειναι 1,5 χρ, μεχρι τους 6 μηνες κοιμομασταν στο διπλο (πρωι-βραδυ). Απο τους 6 μηνες κοιμαται το βραδυ στο κρεβατι του (στο δωματιο μας) αλλα την ημερα κοιμαται στο κρεβατι μας η στον καναπε. Δεν φαινεται να τον ενοχλει που το βραδυ ειναι στο κρεβατι του, εκτος απο καποια βραδια που περναει δοντια ή θελει αγκαλιτσα ή ειμαι πολυ κουρασμενη για να ξυπναω καθε 2 ωρες να τον ξανακοιμιζω (παρομοιως με στηθος ακομη), οποτε συνεχιζουμε το υπολοιπο της νυχτας στο διπλο.  Ειχα κι εγω αυτην την απορια, αλλα μεχρι στιγμης δεν δειχνει να δυσαρεστειται οταν τον βαζω στο κρεβατι του.

 
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως τον γιο μου στους υπνους κατά τη διάρκεια της ημέρας τον κοιμιζα στο ριλαξ μετά τους πέντε με έξι μήνες που δε βολευοταν. Πλέον εκεί τον έβαζα  στην κούνια του στους ενδιάμεσους υπνους..!!!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το πραγμα χειροτερεψε, δεν κοιμαται καλα ουτε τη νυχτα, ξυπναει ανα μισα ωρο η το πολυ ανα ωρα, την ημερα μπορει να κοιμηθει για κανενα 20' και θελει κουνιμα, επειδη ειναι και βρια την ξαπλωσα στο μαρσιπο αλλα κλαψουρηζει ακομα και στον υπνο της.... δεν ξερω για ποσο θα βγαλουμε περα ετσι. καμια ιδεα;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Δωρα είπε:

το πραγμα χειροτερεψε, δεν κοιμαται καλα ουτε τη νυχτα, ξυπναει ανα μισα ωρο η το πολυ ανα ωρα, την ημερα μπορει να κοιμηθει για κανενα 20' και θελει κουνιμα, επειδη ειναι και βρια την ξαπλωσα στο μαρσιπο αλλα κλαψουρηζει ακομα και στον υπνο της.... δεν ξερω για ποσο θα βγαλουμε περα ετσι.

Μηπως περναει κολικους; Εμεις παντως πολλα βραδια τα περασαμε κλαψουριζοντας και ηρεμουσε μονο οταν κοιμοταν πανω μου και τον εσφιγγα λιγο. Παντως ειναι πολυ λογικο να σε ζηταει ακομη ολη την μερα (και τη νυχτα), εχει αναγκη την αγκαλια σου!

2 ώρες πρίν, Δωρα είπε:

καμια ιδεα;

Αφου δοκιμασες τον μαρσιπο...μονο υπομονη να μεγαλωσει λιγο!

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

εχει ηπιουσ κολικους, και εχει και μετριο προς μεγαλο ομφαλοκηλη. μπορει να την ενοχλει αυτο; την τρητη θα τη δει ενας παιδοχερουργος....μας εστειλε η παιδιατροσ...

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Δωρα είπε:

εχει ηπιουσ κολικους, και εχει και μετριο προς μεγαλο ομφαλοκηλη. μπορει να την ενοχλει αυτο; την τρητη θα τη δει ενας παιδοχερουργος....μας εστειλε η παιδιατροσ...

Ναι, μπορει να την ενοχλει. Αλλα αφου θα δειτε γιατρο, αν ειναι απο αυτο θα ανακουφιστει γρηγορα.

 
Link to comment
Share on other sites

Λοιπων την νυχτα κοιμηθηκε καπως καλητερα αφου μας εβγαλε τη ψυχη ολλη τη μερα, και απο το πρωι ειμαστε αυτοκολλητη, την εχω ξαπλωσει στο σλινγ τωρα (ειναι αρκετα στημωγμενα) και αφου εφαγε κοιμηθηκε. Θα δω ποσο θα κοιμηθει ετσι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δώρα το μωρό είναι πολύ μικρό, προτεραιότητα έχει να κοιμάται όσο χρειάζεται, όπου κι αν γίνεται αυτό. Εννοώ ότι αν κοιμάται στο ρηλάξ με απορροφητήρα, δεν έγινε και τίποτα να την αφήνεις να κοιμάται εκεί μέσα στην ημέρα, από την αγκαλιά μια φορά είναι προτιμότερο.

 

Όσο καλύτερα κοιμάται μέσα στην ημέρα, τόσο καλύτερα θα κοιμάται και τη νύχτα.

 

Και ο γιος μου πάντως έφτασε περίπου 7-8 μηνών να κάνει ημερήσιο ύπνο στην κούνια, μόνο στο ρηλάξ κάτω από τον απορροφητήρα και με σχετικό σκοτάδι.

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 19/8/2017 at 8:01 ΜΜ, Sentir...natureza είπε:

Ο δικος μου παντως που ειναι 1,5 χρ, μεχρι τους 6 μηνες κοιμομασταν στο διπλο (πρωι-βραδυ). Απο τους 6 μηνες κοιμαται το βραδυ στο κρεβατι του (στο δωματιο μας) αλλα την ημερα κοιμαται στο κρεβατι μας η στον καναπε. Δεν φαινεται να τον ενοχλει που το βραδυ ειναι στο κρεβατι του, εκτος απο καποια βραδια που περναει δοντια ή θελει αγκαλιτσα ή ειμαι πολυ κουρασμενη για να ξυπναω καθε 2 ωρες να τον ξανακοιμιζω (παρομοιως με στηθος ακομη), οποτε συνεχιζουμε το υπολοιπο της νυχτας στο διπλο.  Ειχα κι εγω αυτην την απορια, αλλα μεχρι στιγμης δεν δειχνει να δυσαρεστειται οταν τον βαζω στο κρεβατι του.

Να σε ρωτήσω, δε στριφογυριζει στο κρεβατι σου; Εγώ εκεί την εβαζα για τους ημερησιους υπνους μέχρι που άρχισε να γυρίζει και να καθεται και να κατεβαίνει και πλέον τη βάζω στην κούνια. Όμως στο δικό μου κοιμόταν 2ώρα ενώ στην κούνια 35λεπτά. Το έχεις διαμορφώσει καπως; Γιατί η δικιά μου ακόμα και τα μεγάλα μαξιλάρια του καναπέ τα πιάνει με πόδια και χέρια και τα σηκώνει ή τα σκαρφαλώνει. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , Lenia16 είπε:

Να σε ρωτήσω, δε στριφογυριζει στο κρεβατι σου; Εγώ εκεί την εβαζα για τους ημερησιους υπνους μέχρι που άρχισε να γυρίζει και να καθεται και να κατεβαίνει και πλέον τη βάζω στην κούνια. Όμως στο δικό μου κοιμόταν 2ώρα ενώ στην κούνια 35λεπτά. Το έχεις διαμορφώσει καπως; Γιατί η δικιά μου ακόμα και τα μεγάλα μαξιλάρια του καναπέ τα πιάνει με πόδια και χέρια και τα σηκώνει ή τα σκαρφαλώνει. 

Βασικα δεν του εχω κουνια, αλλα προεφηβικο κρεβατι. Εχω βγαλει απ'τη μια μερια το καγκελο και εχω βαλει μπαρα προστασιας και δεν ειχα ποτε θεμα. Αν ηθελε να κατεβει υπαρχει ενα κομματι στα ποδια που ειναι ακαλυπτο και κατεβαινει απο εκει, χωρις να σκαρφαλωνει την μπαρα. Την ιδια μπαρα την χρησιμοποιουσα στο διπλο οταν κοιμομασταν μαζι, αλλα ετσι κι αλλιως η μια μερια του κρεβατιου ακουμπαει τον τοιχο, οποτε ειμαι καλυμμενη και απο εκει. Πλεον, οταν κοιμαται στο διπλο απλα του βαζω ενα μαξιλαρι (του υπνου) πισω απ΄την πλατη αν κοιμαται πλαγια ή απλα στην ακρη του κρεβατιου και ποτε δεν ετυχε να πεσει...Βεβαια, το βραδυ προτιμαω να τον βαζω απο την μερια του τοιχου. Οταν μπουσουλουσε ειχα συνεχως τον νου μου αν δεν κοιμομουν κι εγω μαζι του, γιατι μπορει να εφευγε και να μην τον ακουγα αλλα απο τοτε που του εμαθα να κατεβαινει απ΄το κρεβατι σταματησα να ανησυχω.

 
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Βασικα δεν του εχω κουνια, αλλα προεφηβικο κρεβατι. Εχω βγαλει απ'τη μια μερια το καγκελο και εχω βαλει μπαρα προστασιας και δεν ειχα ποτε θεμα. Αν ηθελε να κατεβει υπαρχει ενα κομματι στα ποδια που ειναι ακαλυπτο και κατεβαινει απο εκει, χωρις να σκαρφαλωνει την μπαρα. Την ιδια μπαρα την χρησιμοποιουσα στο διπλο οταν κοιμομασταν μαζι, αλλα ετσι κι αλλιως η μια μερια του κρεβατιου ακουμπαει τον τοιχο, οποτε ειμαι καλυμμενη και απο εκει. Πλεον, οταν κοιμαται στο διπλο απλα του βαζω ενα μαξιλαρι (του υπνου) πισω απ΄την πλατη αν κοιμαται πλαγια ή απλα στην ακρη του κρεβατιου και ποτε δεν ετυχε να πεσει...Βεβαια, το βραδυ προτιμαω να τον βαζω απο την μερια του τοιχου. Οταν μπουσουλουσε ειχα συνεχως τον νου μου αν δεν κοιμομουν κι εγω μαζι του, γιατι μπορει να εφευγε και να μην τον ακουγα αλλα απο τοτε που του εμαθα να κατεβαινει απ΄το κρεβατι σταματησα να ανησυχω.

Αχ εμένα δεν κάθεται ήσυχη μπουσουλαει σε όλο το κρεβάτι κάθεται σηκώνεται σκαρφαλώνει στο κεφαλάρι δεν ξέρω τι να την κάνω! Να την αφήσω με μαξιλάρι δεν παίζει, μια μέρα τη βρηκα στο χείλος του κρεβατιου και από τότε μόνο κουνια και ακόμα δεν ξερει να κατεβαίνει καλα μόνη της είναι μικρη -8 μηνων- πάρα μόνο πέφτοντας! Όσο για τη θεματοθετρια, μην ανησυχείς καθόλου, αν έμαθε το δικό μου παιδί να κοιμάται στην κούνια θα κοιμηθούν όλα! Εμένα κοιμόταν πάνω μου στο θηλασμό και όταν έκανα να κουνηθω πχ για να ξεπιαστω, ξυπναγε. Όσο μεγαλώνει θα βελτιωνεται η κατάσταση, σε νιώθω αλλα κάνε υπομονη. Ορισμένα είναι δύσκολα στον ύπνο αλλά πιο ευκολα. Εγώ δεν το τηρησα αλλά λένε ότι αν μάθουν με κούνημα μετά δεν κοιμούνται αλλιώς. Μου λένε φιλες μου ότι τα ταΐζουν και τα αφήνουν στην κούνια και κοιμούνται μόνα τους και θέλω να κλάψω! Το δικό σου είναι μικρούλι ακόμα και σε έχει αναγκη, με τον καιρό θα μπείτε σε πρόγραμμα. 

Link to comment
Share on other sites

Δώρα το μωράκι σου είναι ακόμα πολύ κούτσικο. Μη βιάζεσαι να το κάνεις να κοιμηθεί μόνο του κτλ. Δεν είναι η ώρα του ακόμα και μη το παίρνεις σαν αγγαρεία, δες το σαν μια περίοδο που θα περάσει και δεν θα την ζήσεις ποτέ ξανά (τουλάχιστον με το ίδιο μωρό).

Ξέρω η κούραση είναι τεράστια, μερικές φορές θες να λιποθυμήσεις από την αϋπνία. Όμως με τον καιρό τα πράγματα βελτιώνονται. Όσο περνούν οι μήνες θα βλέπεις τεράστιες διαφορές. Θα δεις θα ξανακοιμηθείς κάποτε!!! Μόνο υπομονή, χαρά και ηρεμία!

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Μου λένε φιλες μου ότι τα ταΐζουν και τα αφήνουν στην κούνια και κοιμούνται μόνα τους και θέλω να κλάψω! 

 

Έχω ΤΟΣΟ μεγάλη απορία όταν το λένε αυτό! Νομίζω πως ΑΝ συμβαίνει έτσι απλά όπως το λένε κι εξαιρώντας κάποια υπναρούδικα μωρά από γεννησιμιού, τα έχουν αφήσει να κλάψουν. Άραγε πόσες φορές χρειάστηκε για να μάθουν να κοιμούνται μόνα? Άραγε έχουν ενημερωθεί για τις πιθανές συνέπειες στη ψυχή ενός μωρού?

 

Δώρα υπομονή, είναι πολύ μικρούλι το μωράκι σου και σε έχει απόλυτη ανάγκη. Ίσως να μην το πιστεύεις τώρα αλλά στ' αλήθεια η κατάσταση θα βελτιωθεί και θα αρχίσεις να κοιμάσαι περισσότερο. Όπως παλιά ίσως όχι ξανά, όμως σίγουρα όχι όπως τώρα. :) Όλες το περάσαμε, καμιά δεν στο λέει τυχαία. Κοιμήσου όταν κοιμάται, εν ανάγκη αγκαλίτσα. Δέξου ότι βοήθεια μπορείς να δεχτείς, ένα φαγητό κάτι, μην πολυασχολείσαι με δουλειές. Είναι πολύ μικρό για να σκέφτεσαι αν θα κακομάθει ή μάθει έτσι ή αλλιώς και πως θα ξεμάθει. Σημασία έχει το τώρα, πρωτεύει ο ύπνος σας, η όσο γίνεται ξεκούραση σου. Κράτα το πολύτιμο σου πλάσμα στην αγκαλιά σου με υπομονή και αυταπάρνηση και ο καιρός θα σε δικαιώσει, να είσαι σίγουρη. Περνάει τόσο γρήγορα που μέσα σε λίγους μήνες θα αναρωτιέσαι πότε μεγάλωσε αυτό το λεχουδάκι που ηρεμούσε μόνο πάνω σου κι έτσι απλά αρχίζει ξαφνικά να ανακαλύπτει τον κόσμο.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

 

Δωρα κι εγω εφαρμοζα αυτό με το τύλιγμα (το φάσκιωμα που λεμε) και με εσωσε.  Επισης τους εδινα και ενα μικρο πανακι και τους αρεζε να τρίβονται με αυτό (και τωρα δηλαδή), α και η πιπιλα. Το βραδυ σε εκεινη την ηλικια κοιμομασταν αγκαλια η ο μικρος κοιμοταν επανω στην κοιλια μου και το ιδιο εκανα το μεσημερι αν ηθελα να ξεκουραστω. Αλλιως σε καλαθουνα η ριλάξ...στην κουνια η κορη μου πηγε γυρω στους τρεις μηνες αλλα  κοιμοταν πολύ καλα και ο γιος μου γυρω στους 7 μηνες όταν αραιωσαν τα βραδυνα ξυπνήματα.

 

Παντως είναι πολύ μικρο για να συνηθισει σε οτιδήποτε (αν αυτό σε ανησυχει).......να φανταστεις εγω ειχα αυτό το ριλάξ που κουνιεται μονο του και εχει και λευκους θορυβους και μετα από ένα διάστημα και τα δυο κοιμοντουσαν και κοιμούνται ολομόναχα χωρις να τα βασανισω:cool:.  Με τη μεγαλη λεμε παραμυθια και ο μικρος γαλα και νανι με το πανακι του.

 

 

Να σου πω αυτή η φαση της αγκαλίτσας περναει πολύ γρηγορα........ευχαριστησου την οσο μπορεις...........χρονισε ο μικρος μου προχθες και νοσταλγω εκεινες τις στιγμες....τωρα τον κυνηγαω ......... 

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

το μεγαλητερο προβλημα το εχουμε οταν δεν μπορει να αποκοιμηθει πουθενα και ακομα και το κανει κοιμαται κανενα τεταρτο μονο, και μετα δεν μπορει να φαει καλα και παει λεγωντας....αυτο συμβαινει σημερα.... προσπαθω να την κρατω κοιμησμενη με καθε τροπο....αλλα δεν...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...