Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ο γιος μου 4 βαριέται πολύ!


Recommended Posts

Καλησπέρα στην ομάδα...τελειώνει το καλοκαίρι και ο γιος μου που σε λίγο καιρό γίνεται 4 έχει αλλάξει..βαριέται μου λέει συναιχεια ..βασικά από μικρός ήταν πολύ ζωηρό παιδάκι...και τώρα που τον βλέπω ήσυχο  μου κακό φενεται. Δεν ξέρω τι φταίει..η ηλικία,η ζέστη, δεν θέλει να πηγαίνουμε πολλές βόλτες...δεν θέλει να παίζει στο μπαλκονι ...του αρέσει να βλέπει τηλεωραση και να κάθεται μέσα στην δροσιά...όταν του προτείνω να παίξουμε μαζί.,έρχεται παίζουμε λίγο και φεύγει  ...μου λέει δεν θέλω άλλο. Φυσικά και δεν τον αφήνω και πολύ να δει τηλεωραση..αλλά δεν ξέρω και πως να τον απασχολησω..καλά που έχω και τον μικρό 2 ετών και τον προκαλεί  για κυνηγητό  ...μπάλα...περασατε τέτοια φαση; βαριέται επίσης να περπατήσει άλλο τούτο και φέτος...το καλοκαίρι.!Μου λένε ότι τα ζωηρά παιδιά ηρεμουν ...αλλά Τόσο απότομα;Επίσης θέλω να πω ότι τα παιδιά από τότε που γεννήθηκαν εγώ τα έχω 24 ώρες το 24 ...δηλ..δεν μένουν πουθενά αλλού σε γιαγιάδες κτλ 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δ ξερω αν ειναι ακριβως αυτο το θεμα σας γτ μπορει εσας να ειναι περαστικο.αλλα εχουμε στον κυκλο παιδακι λιγο μεγαλυτερο που προτιμα να μεινει σπιτι παρα να παει βολτα.κ φυσικα μπροστα σε μια οθονη.οποτε απλα την κλεινετε,τον προκαλειτε για παιχνιδια,κ οσο γινεται πιο πολυ εξω

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ότι αν συμβαίνει για λίγο καιρό, τώρα τελευταία, δεν νομίζω ότι πρέπει να ανησυχείς. Βαρεμάρα και ζέστη θα είναι. Κατα τα άλλα είναι ευδιάθετος? Τρώει αρκετά, κοιμάται καλά? Αν ναι είναι μια χαρά. 

Link to comment
Share on other sites

νομιζω αλλο ειναι το ηρεμει ενα ζωηρο παιδι και αλλο η δικη σου περιγραφη... συμφωνω με την Mary1976...προτεινω να παρατηρησεις το χρονικο διαστημα αυτης της αλλαγης του,αν συνοδευεται και απο αλλες αλλαγες σε οποιονδηποτε τομεα και να επικοινωνησεις με τον παιδιατρο σου...ελπιζω να ειναι κατι παροδικο και να οφειλεται στην ζεστη που μας εχει εξοντωσει ολους

 

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως περνανε φασεις βαρεμαρας. Δεν ειναι απαραιτητα κακο αυτο, δεν ειμαστε μηχανες και παιζουν κι αλλα ρολο (πχ ζεστη, οπως προαναφερθηκε).

Η βαρεμαρα βοηθαει τα παιδια να γνουν δημιουργικα, δεν χρειαζεται να κανεις κατι, εκτος απ'το να κλεισεις τις οθονες οπως ειπε η @vicky86 γιατι ενθουσιαζουν με τις ψηφιακες και συχνα εναλασσομενες εικονες και επιτεινουν την βαρεμαρα για οτιδηποτε πραγματικο. Πατε βολτες, μπανια και μην προσπαθεις να κανεις δομημενες δραστηριοτητες. Θα ξεβαρεθει μονος του με ελευθερη και δημιουργικη απασχοληση (και με μικρη αλλα σημαντικη βοηθεια απ΄τον αδερφο).

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτο με το παραηρεμησε μου θυμισε κ την περιπτωση του αντρα μου.παρα πολυ ζωηρο νηπιο.ιστοριες για αγριους πραγματικα.στο σχολειο τον μαλωσαν αρκετα κ εγινε πολυ ησυχος.βεβαια μιλαμε κ για 30χρονια πριν,αλλες παιδαγωγικοι μεθοδοι.δ εχει καποια σχεση με το θεμα βεβαια

Link to comment
Share on other sites

εμένα η κοράκλα μου δεν αντέχει χωρίς παρέα συνομήλικων παιδιών. βαριέται τραγικά και δεν θέλει να κάνει κάτι μόνη της.   όταν δηλαδή δεν έχει παρέα... δύσκολα τα πράγματα. έχει μοιάσει στον πατέρα της πολύ, κ για μένα είναι αρκετά δύσκολο γιατί είμαι πολύ πιο ήρεμος τύπος!  κανονίζω λοιπόν συνέχεια ασταμάτητα με πρόγραμμα playdates!  

αν είναι κοινωνικό το παιδί σου, υποφέρει χωρίς παρέα. .... σκέψου το! 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...