Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λάθος οδηγία από Κέντρο Μάνας Παιδιού σε 11μηνών μωρό


Recommended Posts

Τουλάχιστον σε ξεαγχωσε η γιατρός σου! Τώρα με τη ζέστη τα περισσότερα μωράκια τρώνε λιγότερο μη σε ανησυχει αυτό, δες το και από τον εαυτό σου. Οταν αποθηλασέτε δε χρειάζεται να πίνει το γάλα απτό μπουκαλι, μπορείς να της το δίνεις από ποτηράκι ή με καλαμάκι και σιγά σιγά θα μάθει! Καλή συνέχεια! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Θηλαστρο εχω το swing της medela. Σκεφτομαι όμως και εχω απορια πως ειναι δυνατο με το ιδιο θηλαστρο πριν μερικους μήνες να βγαζω 100 ml απο το 1 στηθος και τωρα 30-40 ml και απο τα 2 στηθη?

Σε ευχαριστω  lenia μου. Το εχω υποψιν οτι θα τρωει λιγοτερο καποιες μερες, αλλα η μπουμπου μου δεν τρωει ευκολα το κοτοπουλακι, ψαρακι, μοσχαρακι με λαχανικα αλλα αν της δωσεις φρουτακια σκετα ή με βρωμη καθαριζει 1 πιατο...

Οσο γιαυτο που λετε οτι ηθελε να αυξησει τις θερμιδες το δεχομαι, αλλα οχι με λαθος τροφες που μου προτεινε....μπισκοτοκρεμα, φαριν λακτε και επιδορπια γιαουρτιου! Τα αποφυγαμε, σε συνεννοηση με την παιδιατρο μου, μεχρι τωρα και δε θα τα βαλω στη διατροφη του απο τη στιγμη που τρωει αβοκάντο με καρπουζακι-πεπονακι το απογευμα ή μπανάνα βανιλια-αχλαδι με βρωμη!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Alexandra1975 είπε:

Θηλαστρο εχω το swing της medela. Σκεφτομαι όμως και εχω απορια πως ειναι δυνατο με το ιδιο θηλαστρο πριν μερικους μήνες να βγαζω 100 ml απο το 1 στηθος και τωρα 30-40 ml και απο τα 2 στηθη?

Σε ευχαριστω  lenia μου. Το εχω υποψιν οτι θα τρωει λιγοτερο καποιες μερες, αλλα η μπουμπου μου δεν τρωει ευκολα το κοτοπουλακι, ψαρακι, μοσχαρακι με λαχανικα αλλα αν της δωσεις φρουτακια σκετα ή με βρωμη καθαριζει 1 πιατο...

Κοινώς εχει προτίμηση για τα γλυκά :) Και επειδή τα φρούτα πόσες θρμίδες να έχουν πια, δεν πολυπαίρνει και βάρος. Δοκιμασε κανένα στραγγιστό γιαούρτι με φρουτα αν σε αγχώνει το βάρος. Η και κανένα αβοκάντο μέσα σε κρέμα με φρούτα.

Τα κρεατικά κλπ πώς τις τα δίνεις; Της δίνεις κανονικό φαγητό; Εχει το λεμονάκι του, τη σάλτσα ντομάτα, , τα μπαχαρικα του, τα μυρωδικά του;

Link to comment
Share on other sites

πολυ ευκολες τις εχετε τις καταγγελιες μερικες ρε κοριτσια!!

 

ισως θα ηταν καλυτερα να επικοινωνουσες με τον δικο σας παιδιατρο απο την αρχη...που ξερει το παιδακι,την αναπτυξη του κτλ...αν ανυσυχησει αυτος τοτε θα εχεις και εσυ λογο να ανηχυσεις...τωρα να πας σε ενα κεντρο παιδιου καπου αλλου για να ψαξουν γιατι το παιδι δεν παιρνει βαρος, τυχερη ησουν που απλα σου ειπε να δωσεις σκονη και δεν αρχισαν να τρυπανε το μωρο για να βρουν τι εχει!!

 

οσο για την οδηγια της φορμουλας, απλα την πετας...και οταν αποθηλασεις οτι γαλα αποφασισεις να της δωσεις, θα μπορει να το πινει με το καλαμακι απο ενα ποτηρακι...

 

καλο υπολοιπο των διακοπων σας

 

 

 

 

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Κάθε επαγγελματίας υγείας έχει υποχρέωση να ενημερώνεται και να προσφέρει στον ασθενή την αγωγή που συμβαδίζει με την τελευταία επιστημονική γνώση.Όταν, δε, ο επαγγελματίας εργάζεται σε πλαίσιο που δηλώνει ακόμα μεγαλύτερη εξειδίκευση (όπως το Κέντρο Μάνας-Παιδιού, στην προκειμένη περίπτωση), πρέπει να είναι διπλά προσεκτικός, γιατί τα λεγόμενά του έχουν ακόμα μεγαλύτερο αντίκτυπο ("μα μου του είπαν από το Κέντρο Μάνας-Παιδιού,όχι από το ιατρείο της γειτονιάς!"). 

 

Η δήλωση ότι το μητρικό δεν προσφέρει τίποτα μετά τους 6 μήνες και η απευθείας σύσταση για χορήγηση τεχνητού γάλακτος είναι το ίδιο ανυπόστατες και απαράδεκτες με τη δήλωση, για παράδειγμα, ότι δεν είναι όλα τα εμβόλια απαραίτητα ή ότι, αντί για αντιβίωση, στη μικροβιακή πνευμονία, ας κάνουμε λίγη ομοιοπαθητική. Εκτός αν δε σκεφτόμασταν την καταγγελία ούτε για αυτά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, magdoulini είπε:

πολυ ευκολες τις εχετε τις καταγγελιες μερικες ρε κοριτσια!!

H συγκεκριμενη γιατρος βρισκεται σε μια δημοσια υπηρεσια που εχει σκοπο να διαφυλαξει την υγεια του βρεφους (και της μαμας). Εκτος του οτι πληρωνεται απο το δημοσιο (δηλαδη απο εμας) και θα επρεπε να μας δινει τις σωστες υπηρεσιες, φαντασου αν προτεινει να δωσεις σκονη στο 11μηνο μωρο τι θα εχει προτεινει σε μικροτερα και πιο ευαλωτα μωρακια. Επιπλεον, μην γνωριζοντας για τον θηλασμο και δινοντας λαθος οδηγιες, οδηγουνται μητερες που επιλεγουν να την επισκεφτουν σε λαθος γνωσεις για το θεμα. Ας αφησουμε λοιπον στην ακρη οτι στο ποστο που βρισκεται και οι συμβουλες που δινει (που εχουν βαρυτητα λογω κεντρου Μανας και Παιδιου) εχουν αποτελεσμα να δημιουργειται ενας φαυλος κυκλος παραπληροφορησης ο οποιος επεκτεινεται σε πολλες μαμαδες. Αλλα ας σταθουμε λιγο στο οτι η ιδια η γιατρος αποτελει κινδυνο για την δημοσια υγεια, εχοντας οδηγησει-ειμαι σιγουρη- σε αποθηλασμο πολλα μωρακια και μητερες με οτι συνεπαγεται αυτο, οπως αυξημενες πιθανοτητες για διαφορες παθολογικες καταστασεις. Εχει υποχρεωση να ενημερωνεται σωστα για να πληροφορει καταλληλα τις μητερες που επισκεπτονται το Κεντρο...αλιμονο αν αυτη ειναι ευκολη καταγγελια!

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

On ‎10‎/‎8‎/‎2017 at 8:40 ΠΜ, Mary1976 είπε:

Η γιατρός από ότι κατάλαβα δεν έδωσε οδηγία για το νερό. Μόνη της η Alexandra θεώρησε καλό να το αντικαταστήσει με γάλα για να αυξήσει τη θερμιδική πρόσληψη του μωρού. Φυσικά δεν είναι σωστό. Το παιδί σε αυτή την ηλικία τρώει στέρεες τροφές και φυσικά πρέπει να πίνει νερό. Πόσο μάλλον με τέτοια ζέστη.

Επίσης, αν και είμαι άσχετη με το θηλασμό γιατί θήλασα μόνο 2 μήνες, δεν είναι λίγο μεγάλο το παιδί βρε κορίτσια για 4-5 θηλασμούς (δλδ γάλα) την ημέρα? Αφού φαντάζομαι τρώει και άλλα γαλακτοκομικά. Εμένα νομίζω σε εκείνη την ηλικία έπινε γάλα πλέον πρωί – βράδυ μόνο και λίγες φορές, κατ’ εξαίρεση, ενδιάμεσα. Δεν ξέρω μπορεί και να θυμάμαι λάθος,  η αλήθεια είναι ότι είναι λίγο μεταβατική αυτή η ηλικία. Απλά το λέω γιατί, τονίζοντας πάλι ότι είμαι άσχετη με το θηλασμό, μου φαίνεται άκυρο να χρειάζεται να αυξήσει την παραγωγή της η κοπέλα. Δεν νομίζω ότι έχει πάθει κάτι η παραγωγή της. Μια ανησυχία για το βάρος του παιδιού έχει, όπως οι περισσότερες μαμάδες. Το βάρος το παιδί θα το παίρνει άλλωστε από τις στέρεες τροφές από εδώ και πέρα γιατί να κάνει και άλλους θηλασμούς? Αντιθέτως τώρα το γάλα πρέπει να μειωθεί σταδιακά.

Για το γάλα σκόνη που της σύστησε δεν ξέρω τι να πω. Έχω ξανακούσει ότι μετά τους 6 μήνες - 1 χρόνο το μητρικό δεν επαρκεί σε σύσταση αλλά όπως είπα θήλασα λίγο οπότε δεν έφτασα ποτέ στο στάδιο να προβληματιστώ για κάτι τέτοιο. Πάντως και εγώ αν δεν είχα θέμα με το θηλασμό (που η Alexandra φυσικά δεν έχει αφού ήδη θηλάζει σχεδόν 1 χρόνο) δεν θα έβαζα παράλληλα άλλο γάλα. Μόνο αν ήθελα να αποθηλάσω. Τότε ναι θα έβαζα σταδιακά σκόνη γάλα (η σκόνη φόρμουλα είναι καλύτερη για τόσο μικρά παιδιά και περισσότερο εμπλουτισμένη από τα άλλα γάλατα του εμπορίου και κυρίως από τα γάλατα που πίνουμε εμείς οι μεγάλοι). 

 

Μary μη φανταστείς ότι ένα παιδακι που θηλαζει πινει πολύ περισσοτερο γαλα από ένα που δε θηλαζει, απλα συνηθως χρειαζετα ι πολλους θηλασμούς για να  εξισορροπησει την ποσοτητα που χρειαζεται περα από τα υπολοιπα που προαναφερθηκαν.

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, magdoulini είπε:

τωρα να πας σε ενα κεντρο παιδιου καπου αλλου για να ψαξουν γιατι το παιδι δεν παιρνει βαρος, τυχερη ησουν που απλα σου ειπε να δωσεις σκονη και δεν αρχισαν να τρυπανε το μωρο για να βρουν τι εχει!!

Δεν καταλαβαινω το σκεπτικο για το Κεντρο παιδιου. Το κεντρο της πολης μου ειναι πολυ ενημερωμενο σε θεματα θηλασμου και κανει και ημεριδες ανα διαστηματα. Δεν ειναι υποδυεστερο απο εναν ιδωτικο παιδιατρο, απλα ειναι που θα πεσεις και στη συγκεκριμενη περιπτωση επεσε στη χειροτερη που θα μπορουσε να πεσει...Επιπλεον, υπαρχουν και οι ιδιωτικοι γιατροι που θα σου προτειναν αυτα που της προτειναν και απ'το κεντρο...Το θεμα ειναι να ειναι σωστος ενημερωμενος επιστημονας για το ποστο που υπηρετει, οπου κι αν δουλευει...

 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 48 λεπτά , iouliana είπε:

Να ρωτησω κατι ασχετο? τι είναι το κεντρο μανας και υγειας παιδιου?

Υπαγεται στις υπηρεσιες του ΙΚΑ. Προστατευει και συμβουλευει εγκυους (παρακολουθησης εγκυμοσυνης, μαθηματα τοκετου, θηλασμο, φροντιδα νεογνου κα). Εμβολιαζει παιδια και εφηβους. Εχει γυναικολογο, μαια, παιδιατρο και καποια εχουν και οδοντιατρο.

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 51 λεπτά , Sentir...natureza είπε:

Υπαγεται στις υπηρεσιες του ΙΚΑ. Προστατευει και συμβουλευει εγκυους (παρακολουθησης εγκυμοσυνης, μαθηματα τοκετου, θηλασμο, φροντιδα νεογνου κα). Εμβολιαζει παιδια και εφηβους. Εχει γυναικολογο, μαια, παιδιατρο και καποια εχουν και οδοντιατρο.

 Α δεν το γνωριζα! Σε ευχαριστω για την απαντηση!

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αλεξανδρα καλυτερα αφηστε τη σκονη κ αφου χρονισει δωσε κατσικισιο.εγω δινω κ αγελαδας δ εχει προτιμηση.κ θα μπορει να πιει με καλαμακι(βαζουμε κ μελι)η δημητριακα

Link to comment
Share on other sites

@vicky86 δεν βάζουμε μέλι κάτω των 12 μηνών, έτσι δεν είναι; @ΑΡΓΚ ;

 

Θα συμφωνήσω με όλα αυτά :

 

 

10 ώρες πρίν, Scratée είπε:

Κάθε επαγγελματίας υγείας έχει υποχρέωση να ενημερώνεται και να προσφέρει στον ασθενή την αγωγή που συμβαδίζει με την τελευταία επιστημονική γνώση.Όταν, δε, ο επαγγελματίας εργάζεται σε πλαίσιο που δηλώνει ακόμα μεγαλύτερη εξειδίκευση (όπως το Κέντρο Μάνας-Παιδιού, στην προκειμένη περίπτωση), πρέπει να είναι διπλά προσεκτικός, γιατί τα λεγόμενά του έχουν ακόμα μεγαλύτερο αντίκτυπο ("μα μου του είπαν από το Κέντρο Μάνας-Παιδιού,όχι από το ιατρείο της γειτονιάς!"). 

 

Η δήλωση ότι το μητρικό δεν προσφέρει τίποτα μετά τους 6 μήνες και η απευθείας σύσταση για χορήγηση τεχνητού γάλακτος είναι το ίδιο ανυπόστατες και απαράδεκτες με τη δήλωση, για παράδειγμα, ότι δεν είναι όλα τα εμβόλια απαραίτητα ή ότι, αντί για αντιβίωση, στη μικροβιακή πνευμονία, ας κάνουμε λίγη ομοιοπαθητική. Εκτός αν δε σκεφτόμασταν την καταγγελία ούτε για αυτά...

 

9 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

H συγκεκριμενη γιατρος βρισκεται σε μια δημοσια υπηρεσια που εχει σκοπο να διαφυλαξει την υγεια του βρεφους (και της μαμας). Εκτος του οτι πληρωνεται απο το δημοσιο (δηλαδη απο εμας) και θα επρεπε να μας δινει τις σωστες υπηρεσιες, φαντασου αν προτεινει να δωσεις σκονη στο 11μηνο μωρο τι θα εχει προτεινει σε μικροτερα και πιο ευαλωτα μωρακια. Επιπλεον, μην γνωριζοντας για τον θηλασμο και δινοντας λαθος οδηγιες, οδηγουνται μητερες που επιλεγουν να την επισκεφτουν σε λαθος γνωσεις για το θεμα. Ας αφησουμε λοιπον στην ακρη οτι στο ποστο που βρισκεται και οι συμβουλες που δινει (που εχουν βαρυτητα λογω κεντρου Μανας και Παιδιου) εχουν αποτελεσμα να δημιουργειται ενας φαυλος κυκλος παραπληροφορησης ο οποιος επεκτεινεται σε πολλες μαμαδες. Αλλα ας σταθουμε λιγο στο οτι η ιδια η γιατρος αποτελει κινδυνο για την δημοσια υγεια, εχοντας οδηγησει-ειμαι σιγουρη- σε αποθηλασμο πολλα μωρακια και μητερες με οτι συνεπαγεται αυτο, οπως αυξημενες πιθανοτητες για διαφορες παθολογικες καταστασεις. Εχει υποχρεωση να ενημερωνεται σωστα για να πληροφορει καταλληλα τις μητερες που επισκεπτονται το Κεντρο...αλιμονο αν αυτη ειναι ευκολη καταγγελια!

 

εννοείται ότι δημιουργείται παραπληροφόρηση. 

Θυμάμαι και εγώ όταν πήγαινα σε ένα κέντρο μάνας παιδιού, που όπως προανάφερα, είχε ραφάκια με δειγματάκια. Έχουν καθήκον να μην τα δεχτούν, θα έπρεπε να απαγορεύεται, ίσως απαγορεύεται ήδη.  

Η σύσταση για σκόνη γάλα στον 11 μήνα για μένα είναι 100% προιόν  προηγούμενης εκπαίδευσης της γιατρού από  "επισκέπες" των εταιρειών (εάν όχι από δωράκια) 

αντί από διάβασμα βιβλιογραφίας για το επάγγελμα που λειτουργεί!

 

μου θυμίσατε τώρα πως η κοπέλα σε υποχρέωνε για να κάνει το εμβόλιο να ξαπλώσεις το μωρό στο στρωματάκι και να του κρατάς το μπούτι σαν να είναι μια κούκλα. (σε ηλικία που καταλάβαινε) .. την ηρεμούσα εγώ κ δεν αντιστεκόταν, αλλά δεν είναι αυτό τρόπος.. 

Ευτυχώς πήγα μετά σε γιατρό ιδιώτη (μέσω εοππυ δηλ δεν πληρωνα) όπου έκανε τα εμβόλια στην αγκαλιά. .....   σορρυ για το οφφ τοπικ, δεν άντεξα! 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, belleblue είπε:

@vicky86 δεν βάζουμε μέλι κάτω των 12 μηνών, έτσι δεν είναι; @ΑΡΓΚ ;

 

Θα συμφωνήσω με όλα αυτά :

 

 

 

 

εννοείται ότι δημιουργείται παραπληροφόρηση. 

Θυμάμαι και εγώ όταν πήγαινα σε ένα κέντρο μάνας παιδιού, που όπως προανάφερα, είχε ραφάκια με δειγματάκια. Έχουν καθήκον να μην τα δεχτούν, θα έπρεπε να απαγορεύεται, ίσως απαγορεύεται ήδη.  

Η σύσταση για σκόνη γάλα στον 11 μήνα για μένα είναι 100% προιόν  προηγούμενης εκπαίδευσης της γιατρού από  "επισκέπες" των εταιρειών (εάν όχι από δωράκια) 

αντί από διάβασμα βιβλιογραφίας για το επάγγελμα που λειτουργεί!

 

μου θυμίσατε τώρα πως η κοπέλα σε υποχρέωνε για να κάνει το εμβόλιο να ξαπλώσεις το μωρό στο στρωματάκι και να του κρατάς το μπούτι σαν να είναι μια κούκλα. (σε ηλικία που καταλάβαινε) .. την ηρεμούσα εγώ κ δεν αντιστεκόταν, αλλά δεν είναι αυτό τρόπος.. 

Ευτυχώς πήγα μετά σε γιατρό ιδιώτη (μέσω εοππυ δηλ δεν πληρωνα) όπου έκανε τα εμβόλια στην αγκαλιά. .....   σορρυ για το οφφ τοπικ, δεν άντεξα! 

Αφου χρονισει γραφω

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Alexandra1975 είπε:

Θηλαστρο εχω το swing της medela. Σκεφτομαι όμως και εχω απορια πως ειναι δυνατο με το ιδιο θηλαστρο πριν μερικους μήνες να βγαζω 100 ml απο το 1 στηθος και τωρα 30-40 ml και απο τα 2 στηθη?

Σε ευχαριστω  lenia μου. Το εχω υποψιν οτι θα τρωει λιγοτερο καποιες μερες, αλλα η μπουμπου μου δεν τρωει ευκολα το κοτοπουλακι, ψαρακι, μοσχαρακι με λαχανικα αλλα αν της δωσεις φρουτακια σκετα ή με βρωμη καθαριζει 1 πιατο...

Οσο γιαυτο που λετε οτι ηθελε να αυξησει τις θερμιδες το δεχομαι, αλλα οχι με λαθος τροφες που μου προτεινε....μπισκοτοκρεμα, φαριν λακτε και επιδορπια γιαουρτιου! Τα αποφυγαμε, σε συνεννοηση με την παιδιατρο μου, μεχρι τωρα και δε θα τα βαλω στη διατροφη του απο τη στιγμη που τρωει αβοκάντο με καρπουζακι-πεπονακι το απογευμα ή μπανάνα βανιλια-αχλαδι με βρωμη!

Αλεξανδρα  το παιδι σου αν δεν τρωει κοτοπουλο, μοσχαρι και ελαχιστο  γαλα απο εσενα (οπως λες)  τοτε δεν παιρνει πρωτεινη. Το κυριο συστατικο της αναπτυξης. 

Με βρωμη και φρουτακια  υποσιτιζεται και λογικο ειναι να μην παιρνει βαρος. Πρεπει οπωσδηποτε πρωτεινη και τροφες πλουσιες σε θερμιδες για  να αυξησει το βαρος του. Γιαυτο η γιατρος  σου προτεινε εστω τα επιδορπια γιαουρτιου, το ξενο γαλα και τις μπισκοτοκρεμες. Εχουν πρωτεινη,  θερμιδες και κυριως ειναι ευγευστα,  εφοσον το παιδι σου ειναι δυσκολο στις γευσεις. Αν σε ειδε και εσενα αγχωμενη με τον θηλασμο προσπαθησε να σε καθησυχασει. 

 

Εμενα προσωπικα θα με ανησυχουσε πολυ το σταθερο βαρος 1,50 μηνα και θα εκανα τα παντα να αυξησω τις θερμιδες . Εαν μεσα σε καποιο διαστημα δεν ειχε αυξηθει το βαρος ειμαι σιγουρη οτι η παιδιατρος μου  δεν θα το προσπερνουσε ετσι απλα γιατι η αυξηση βαρους στα βρεφη εινα δεικτης καλης υγειας. 

 

Στο πρωτο μου παιδι προωρο, νεογεννητο οι νεογνολογοι του εδιναν γαλα με αυξημενες θερμιδες μονο και μονο για το βαρος. 

Η παιδιατρος μου οταν τα παιδια ειναι αρρωστα,  τα ζυγιζει και στην επανεξεταση μετα απο μια εβδομαδα για να δει πως παει το βαρος τους. 

 

Καλος ο θηλασμος, πολυ οφελιμος αλλα μην μας γινεται και εμμονη!!!   Δεν μπορω να καταλαβω τις φοβιες πολλων κορτισιων σε αυτο το forum με τα ξενα γαλατα και τις κρεμες.  Ας αφησουμε τους παιδιατρους να κανουν τη δουλεια τους και το οτι μεγαλωνουμε και θηλασαμε δεν γιναμε ξαφνικα αυθεντιες στην παιδιατρικη.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οσο γιαυτο που λετε οτι ηθελε να αυξησει τις θερμιδες το δεχομαι, αλλα οχι με λαθος τροφες που μου προτεινε....μπισκοτοκρεμα, φαριν λακτε και επιδορπια γιαουρτιου! Τα αποφυγαμε, σε συνεννοηση με την παιδιατρο μου, μεχρι τωρα και δε θα τα βαλω στη διατροφη του απο τη στιγμη που τρωει αβοκάντο με καρπουζακι-πεπονακι το απογευμα ή μπανάνα βανιλια-αχλαδι με βρωμη!

Το κρεατακι μας το φτιάχνουμε με ντοματουλα και κρεμμυδακι και ρίχνω αρκετό λαδακι παραγωγης μας. Δεν βαζω μπαχαρικα και λεμονι σπανια για να μην της ξινιζει.  Της περισσότερες φορες βαζω και 1 δαμασκηνακι αποξηραμενο που το έχω μουλιασει για γευση που της αρεσει!

Link to comment
Share on other sites

να σου πω, Alexandra υπάρχει και κάτι άλλο. απλώς κρέμα με αυγό γάλα και οτι άλλο θές ως υδατάνθρακα. 

βαζεις σε κατσαρολάκι ωμό αυγό , γάλα και   οτι άλευρο θελεις  (κριθάρι? βρώμη ?ντινκελ?) ανακατεύεις με αναδευτήρα πολύ καλά και ανακατεύοντας με ξύλινη κουτάλα βράζεις σε "πουτίγκα". Υπαρχει συνταγή στο parents  στην αρχή, νομίζω λέγεται γλυκιά κρέμα με βρώμη? 

αυτό ως πρώτη ύλη, μετά το βάζεις στο ψυγείο. παίρνεις μια ποσότητα και το βάζεις στο μπλέντερ με φρούτο ή οτι άλλο θες  

και έχεις μια κρέμα,  γεμάτη πρωτείνες, + όλα τα άλλα ιχνοστοιχεία που μάλιστα είναι πολύ βολική και κρατάει και 2 μέρες... 

 

summer vine η υγιεινή  διατροφή είναι κάτι πολύ συγκεκριμένο.  ένας παιδίατρος οφείλει να προτείνει το πρώτο πιο υγιεινό και όχι το  δεύτερο. καμιά εμμονή  δεν είναι... είναι απλώς η επιθυμία να δώσεις το καλύτερο που μπορείς , στο παιδί σου. 

είναι καλύτερη η πρωτείνη που έχει φτιάξει η ίδια η μανούλα , παρά η αγοραστή σε σκόνη.  

εσύ επιθυμείς να δικαιολογείς τις λανθασμένες επιλογές μιας παιδιάτρου, την στιγμή που η επιστήμη τα λέει αυτά όχι εμείς. 

 

με προβληματίζει ιδιαίτερα να σημειώνεις ότι είναι εμμονή,  η επιθυμία ενός γονιού ( και της επιστήμης ) να διερευνά τι είναι καλύτερο ένα βρέφος. 

 

δηλαδή θέλεις να πεις ότι μια παιδίατρος δεν ξέρει να δώσει οδηγία πως μπορεί μια μάνα να φτιάξει μια πρωτεινούχο κρέμα υψηλής θρεπτικής αξίας από φυσικά προιόντα ;

 

μπορεί εσύ να θεωρείς ότι δεν θα έπρεπε να ξέρει?  διαφωνούμε τότε σε αυτό. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, summer wine είπε:

Εμενα προσωπικα θα με ανησυχουσε πολυ το σταθερο βαρος 1,50 μηνα και θα εκανα τα παντα να αυξησω τις θερμιδες . Εαν μεσα σε καποιο διαστημα δεν ειχε αυξηθει το βαρος ειμαι σιγουρη οτι η παιδιατρος μου  δεν θα το προσπερνουσε ετσι απλα γιατι η αυξηση βαρους στα βρεφη εινα δεικτης καλης υγειας. 

 

Στο πρωτο μου παιδι προωρο, νεογεννητο οι νεογνολογοι του εδιναν γαλα με αυξημενες θερμιδες μονο και μονο για το βαρος. 

Η παιδιατρος μου οταν τα παιδια ειναι αρρωστα,  τα ζυγιζει και στην επανεξεταση μετα απο μια εβδομαδα για να δει πως παει το βαρος τους. 

 

Καλος ο θηλασμος, πολυ οφελιμος αλλα μην μας γινεται και εμμονη!!!   Δεν μπορω να καταλαβω τις φοβιες πολλων κορτισιων σε αυτο το forum με τα ξενα γαλατα και τις κρεμες.  Ας αφησουμε τους παιδιατρους να κανουν τη δουλεια τους και το οτι μεγαλωνουμε και θηλασαμε δεν γιναμε ξαφνικα αυθεντιες στην παιδιατρικη.

Δεν ειναι και τοσο τραγικη η απωλεια βαρους του μωρου. Εξαλλου δεν μιλαμε για ενα βρεφος 3-4-5 μηνων (η προωρο οπως το δικο σου) που οντως εναμισι μηνας ειναι πολυ για να μην βαλει ουτε γραμμαριο. Μιλαμε για 11 μην και οπως εχει προαναφερθει ο καθε παιδιατρος το αντιμετωπιζει διαφορετικα. Ο ενας μπορει να ειναι πιο αγχωτικος και να της πει να δωσει ακομη και φαριν λακτε για να μην "λιμοκτονησει" και ενας αλλος να ειναι πιο χαλαρος και να την ηρεμησει, να της πει απλα να δινει περισσοτερες ευκαιριες για φρουτα και φαγητο να αυξησει τις θερμιδες και την παραγωγη. Νομιζω οτι εκφραστηκε απ'την γιατρο χωρις αγχος για το τιποτε και οι οδηγιες της ηταν τραγικες.

 

 

 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , belleblue είπε:

να σου πω, Alexandra υπάρχει και κάτι άλλο. απλώς κρέμα με αυγό γάλα και οτι άλλο θές ως υδατάνθρακα. 

βαζεις σε κατσαρολάκι ωμό αυγό , γάλα και   οτι άλευρο θελεις  (κριθάρι? βρώμη ?ντινκελ?) ανακατεύεις με αναδευτήρα πολύ καλά και ανακατεύοντας με ξύλινη κουτάλα βράζεις σε "πουτίγκα". Υπαρχει συνταγή στο parents  στην αρχή, νομίζω λέγεται γλυκιά κρέμα με βρώμη? 

αυτό ως πρώτη ύλη, μετά το βάζεις στο ψυγείο. παίρνεις μια ποσότητα και το βάζεις στο μπλέντερ με φρούτο ή οτι άλλο θες  

και έχεις μια κρέμα,  γεμάτη πρωτείνες, + όλα τα άλλα ιχνοστοιχεία που μάλιστα είναι πολύ βολική και κρατάει και 2 μέρες... 

 

summer vine η υγιεινή  διατροφή είναι κάτι πολύ συγκεκριμένο.  ένας παιδίατρος οφείλει να προτείνει το πρώτο πιο υγιεινό και όχι το  δεύτερο. καμιά εμμονή  δεν είναι... είναι απλώς η επιθυμία να δώσεις το καλύτερο που μπορείς , στο παιδί σου. 

είναι καλύτερη η πρωτείνη που έχει φτιάξει η ίδια η μανούλα , παρά η αγοραστή σε σκόνη.  

εσύ επιθυμείς να δικαιολογείς τις λανθασμένες επιλογές μιας παιδιάτρου, την στιγμή που η επιστήμη τα λέει αυτά όχι εμείς. 

 

με προβληματίζει ιδιαίτερα να σημειώνεις ότι είναι εμμονή,  η επιθυμία ενός γονιού ( και της επιστήμης ) να διερευνά τι είναι καλύτερο ένα βρέφος. 

 

δηλαδή θέλεις να πεις ότι μια παιδίατρος δεν ξέρει να δώσει οδηγία πως μπορεί μια μάνα να φτιάξει μια πρωτεινούχο κρέμα υψηλής θρεπτικής αξίας από φυσικά προιόντα ;

 

μπορεί εσύ να θεωρείς ότι δεν θα έπρεπε να ξέρει?  διαφωνούμε τότε σε αυτό. 

 

 

 

Δυστυχώς οι γιατροί σε πολλά πράγματα κρίνουν εξ ιδίων. Ένας γιατρός καπνιστής (ο πατέρας μου) δε θα τονίσει σε έναν ασθενή γιατί πρέπει να κόψει το τσιγάρο. Θα το πει, αλλά όχι πολύ φανατικά. Ενας γιατρος που τρέφεται ο ίδιος με junk food αποκλειστικά, είτε δεν ξέρει είτε δεν τον νοιάζει τι είναι η υγιεινή διατροφή για να δώσει και συμβουλές. Πήγα προ καιρού σε διάφορους ορθοπεδικούς που δεν καταλάβαιναν γιατί μου είναι πρόβλημα το ότι λόγω αρθρίτιδας δεν μπορώ να τρέξω πια, αφού και αυτοί δεν τρέχουν, και μόνο όταν βρήκα ορθοπεδικό πρώην αθλητή κατάφερα να βγάλω άκρη. Και μία παιδίατρος που έχει μεγαλώσει η ίδια και τα παιδιά της με γάλα σκόνη, ή που δεν μαγειρεύει η ίδια και 9 στις 10 παίρνει delivery, απίθανο το κόβω να θεωρεί σημαντική την υγιεινή διατροφή.

Eιχα την τύχη να έχω παιδίατρο υπέρ του θηλασμού, κατά του οτιδήποτε βγαίνει σε σκόνη ή από κονσέρβα, που έδινε λεπτομερείς οδηγίες διατροφής, μαζί με δείγματα συνταγών. Αλλά υποθέτω ότι η συγκεκριμένη τα ίδια εφαρμόζει και στην οικογενειακή της ζωή, οπότε νομίζω ότι κυριολεκτικά είναι θέμα τύχης. Αν με το πρώτο μου παιδί μου είχε πει να αγοράσω φαριν λακτέ, μπορεί και να μην το ειχα αμφισβητήσει.

Link to comment
Share on other sites

Οσπρια,ψαρι,αυγο τρωτε αλεξανδρα;της αρεσουν;

Εγω δ εχω εμμονη με το να μη θηλασει μια μαμα,αλλα οχι κ να αποθηλαζει ενα μωρο 11μηνων γτ η παιδιατρος δ εχει ιδεα απο θηλασμο κ διατροφη

Κ ναι εχω εμμονη,δ μ αρεσουν οι ετοιμες κρεμες,προτιμω να φτιαχνω εγω

Αν δλδ το τριχρονο δ θελει να φαει ψαρι,κρεας η λαχανικα θα του παραγγελνω πιτσες η θα το ταιζω τουρτα;

 

Επισης δ εχασε βαρος,εμεινε σταθερη.σε μια ηλικια που περπατανε καινε πολλες θερμιδες κ θελουν να εξερευνουν.οχι να καθονται να τρωνε.ειδικα με αυτη τη ζεστη.επισης ψηλωσε

Link to comment
Share on other sites

Ενδεικτικά, ανα 100 gr:

μητρικο γάλα 70 θερμίδες

στραγγιστο γιαούρτι πλήρες 96 θερμίδες

κασέρι 390 θερμίδες

ανθότυρο 370 θερμίδες

αβοκάντο 160 θερμίδες

αχλάδι 57 θερμίδες

ροδάκινο 40 θερμίδες

μπανάνα 90 θερμίδες

ρύζι βρασμένο 130 θερμιδες

μακαρόνι βρασμένο 160 θερμίδες

μοσχαρίσιος κιμάς (όχι απαχος) 330 θερμίδες

φακές βρασμένες 110 θερμίδες

και 1 κ.σούπας λάδι 160 θερμίδες

 

Οπότε, όσο και αν αρεσουν στο παιδί τα φρούτα, αν τίθεται θέμα βάρους, δεν είναι ο,τι πιο κατάλληλο δυστυχώς

Δίνε τα ως επιδόρπιο, μετά από φαγητό ή θήλαζε πρώτα, ή πρόσθεσε κομματακια σε πλήρες γιαούρτι, αφού της αρέσουν ή σερβίρισε τα μαζί μα μπαστουνάκια τυρί ή μπαλάκια  ανθότυρο.

 

Link to comment
Share on other sites

On 12/8/2017 at 0:15 ΜΜ, Alexandra1975 είπε:

Οσο γιαυτο που λετε οτι ηθελε να αυξησει τις θερμιδες το δεχομαι, αλλα οχι με λαθος τροφες που μου προτεινε....μπισκοτοκρεμα, φαριν λακτε και επιδορπια γιαουρτιου! Τα αποφυγαμε, σε συνεννοηση με την παιδιατρο μου, μεχρι τωρα και δε θα τα βαλω στη διατροφη του απο τη στιγμη που τρωει αβοκάντο με καρπουζακι-πεπονακι το απογευμα ή μπανάνα βανιλια-αχλαδι με βρωμη!

Το κρεατακι μας το φτιάχνουμε με ντοματουλα και κρεμμυδακι και ρίχνω αρκετό λαδακι παραγωγης μας. Δεν βαζω μπαχαρικα και λεμονι σπανια για να μην της ξινιζει.  Της περισσότερες φορες βαζω και 1 δαμασκηνακι αποξηραμενο που το έχω μουλιασει για γευση που της αρεσει!

 

δεν βαζεις πατατουλα ή καποιο λαχανικο στις κρεατοσουπες σας??αν οχι, πολυ πιθανο για αυτο να μην της πολυαρεσει, το κρεατακι οταν λιωνεται στο μουλτι με πατατα και πχ κολοκυθι, διαλυεται και χανεται πιο ευκολα και ετσι ισως ειναι πιο γευστικο για τα μωρακια...συμφωνω να μην δωσεις φαριν λακτε καλυτερα τα φρουτακια, αλλα δυστυχως το παιδι χρειαζεται πρωτεινες για να αναπτυχθει...εκει πρεπει να εστιασεις και οχι τοσο στο οτι τρωει αβοκαντο και βρωμη...ενα παιδι 11 μηνων πρεπει να παιρνει βαρος,το οτι κινειτε συνεχως δεν ειναι ανταπαντηση στο οτι ειναι στασιμο στα κιλα του...πιθανον να πρεπει να ενταξεις και αλλες τροφες στην διατροφη του μωρου σου αν εξακολουθησει να παραμενει στασιμο στο βαρος...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Τωρα αρχίζω να σκέφτομαι ότι το μωρό ίσως τρώει ακόμη κρέμες; Αν στα δικα μου είχε βγάλει κρεατόσουπα στο μπλεντερ σε αυτές τις ηλικίες, θα μου την είχαν φτύσει στα μούτρα. Δίνεις κανονικό φαγητό; Σε μπουκιές και με παρουσίαση κανονικού πιάτου, όπως το δικό σας;

Link to comment
Share on other sites

Κ μενα το ιδιο.κρεμα ουτε 8μηνων.κ μαλιστα τρωνε χωρια το κρεας χωρια την πατατα,οπως εγω

Νομιζω οτι το παιδακι 1,5μηνα εμεινε στασιμο,κ πηρε κ υψος .γιαουρτι,τυρι κοτατζ,βρωμη κ κινοα εχουν πρωτεινη.δ ειπαμε να μην τρωει κρεας.σε μας παντα αγαπημενα ηταν τα κεφτεδακια κ μακαρονια με κιμα,η σε πιτα.κ το αβοκαντο πρωταθηκε για τα καλα λιπαρα κ τις θερμιδες

Επεξεργάστηκαν by vicky86
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που σου λένε για το μπουκάλι ισχύει!

και εμείς δεν πήραμε/δεν χρησιμοποιήσαμε ποτέ μπουκάλι!

Καναμε θηλασμό - και όταν πήρε άλλα υγρά στον 6ο μηνα ήταν με αυτά τα "ποτήρια" με το ειδικό στόμιο να μην χύνεται το υγρό. (Εκεί έβαζα μόνο νερό). 

Το γάλα το φρέσκο ή κατσικίσιο παστεριωμένο, επινε πολυ λίγο αλλα το έβαζα σε μικρό ποτηράκι (του κρασιού πχ), και το έδινα εγώ - δηλαδή όχι να το πίνει μόνη της όποτε ναναι.

Ίσως να το ειχα βάλει και σε σφηνοπότηρο:-) τις πρώτες φορές που δοκίμαζε, τόσο λίγο ήθελε! 

Χωρίς άγχος, κάποια στιγμή το συνήθιζε κ ζήταγε περισσότερο. 

 

Για τα φαγητα, βάλε κολοκύθα, για να νοστιμίσει το κρέας.

με το αλεσμένο κρέας κ λαχανικά φτιάξε μπιφτεκάκια τηγανίτες προσθέτοντας λιγο αλευράκι και ένα αυγό.

τα πιάνει με το χεράκι και τέλος& πανεύκολα για τις μετακινήσεις!

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...