Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φόβος για ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη


Recommended Posts

Καλησπέρα. Με το αγόρι μου δεν έχουμε προχωρήσει ακόμα και ούτε με πιέζει. Στις 4 Ιουνίου μου έρχεται περίοδος με φρικτό πόνο στο κοιλιά. Έχω κύκλο 35 μέρες περίπου. Στις 17 Ιουνίου βρισκόμαστε με το αγόρι μου και δεν υπάρχει σεξουαλική επαφή αλλά ούτε και εκσπερμάτιση διότι τον ρώτησα και γνωρίζω πως όταν υπάρχει εκσπερμάτιση πάει και σκουπίζεται στο μπάνιο. Υπήρξαν μόνο χάδια με τα χέρια.(Συγγνώμη). Από εκείνη τη μέρα και μετά μου έχει σφηνωθει στο μυαλό ότι ενδεχομένως να έχω μείνει έγκυος. Μιλάω στην μαμά μου κατευθείαν διότι της έχω απεριόριστη εμπιστοσύνη και με βοηθάει πάντα πολύ. Στις 1 Ιουλίου μου έρχεται περίοδος. Στις 28 μέρες. Εγώ ακόμα πιο πανικοβλημενη.. Μου εξηγεί η μητέρα μου πως με αυτόν τον τρόπο δεν μπορώ να μείνω έγκυος αλλά εάν θέλω να με πάει στο γυναικολόγο της για να με δει. Πάμε λοιπόν στις 3 Ιουλίου(2 εβδομάδες μετά το περιστατικό). Ο γιατρός μου κάνει υπέρηχο και μου εξηγεί πως το ενδομήτριο μου είναι 4mm φυσιολογικό, δεδομένου ότι ημουν στην 3η μέρα περιόδου μου. Μου εξηγεί επίσης πως ο κύκλος μου ως τα 23 θα παίζει και πολύ πιθανόν να είναι άστατος. Στις 3 Αυγούστου ξανά περίοδος. Και τις δύο περιόδους μου με κράτησε 5 μέρες το αίμα. Το αίμα ήταν και φωτεινό κόκκινο αλλά και σκούρο κόκκινο. Εμένα από τότε δεν μου φεύγει από το μυαλο η εγκυμοσύνη. Φοβάμαι πως αν το αφήσω λίγο ακόμα δε θα μπορώ να κάνω κάτι. Έχω τρομερό άγχος, η κοιλιά μου κοντεύει να σπάσει από το τόσο άγχος. Έχω χάσει 3 κιλά Επειδή δε μπορώ να φάω από το άγχος, δεν εχω ορεξη. Τα βραδια δεν μπορω να κοιμηθω. Εχω αυπνιες. Σας παρακαλώ μπορεί κάποια να με βοηθήσει;; Μπορείτε να μου προτεινετε κατι;; Σας παρακαλώ.. Εύχομαι να είστε όλες καλά και πάντα υγιείς όλες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


γειά σου, δεν καταλαβαίνω όμως γιατί έχεις αυτό το άγχος εφόσον έχει περάσει ήδη μια περίοδος... το πρόβλημά σου ειναι περισσότερο το πως θα το διαχειριστείς συναισθηματικά?  αφού σου είπε ο γυναικολόγος ότι δεν έχεις κίνδυνο. 

Στην θέση σου θα έπαιρνα τον γυναικολόγο για να μου εξηγήσει λιγο καλυτερα τι σημαίνει περίοδος για να ξέρεις και εσύ .  Στη μητέρα σου ξαναμίλησες για το άγχος σου ? Λογικά θα πρέπει να σε καθησυχάσει και να σε βοηθήσει να καταλάβεις καλύτερα, και εκείνη. 

Είσαι τυχερή που μπορείς να μιλήσεις με εκείνη, σίγουρα θα σου κάνει καλό.  Εάν αισθάνεσαι τέτοιο άγχος, πρέπει ίσως να ενημερωθείς καλύτερα για τις μεθόδους αντισύλληψης που υπάρχουν έτσι ώστε να είσαι καλά προετοιμασμένη. 

Εάν αισθάνεσαι το πρόβλημα να είναι το υπέρμετρο 'άγχος και ότι δεν μπορείς να το κοντρολάρεις, αναρρωτήσου μήπως το έχεις αυτό και με άλλες καταστάσεις που σε πειράζουν, τότε σε πιάνει κάτι που δεν μπορείς μετά να το ελέγξεις τόσο καλά  και σε παρασύρει, ενδεχομένως με ψυχοσωματικά,  κλπ.?

Η απώλεια όρεξης, ύπνου, είναι σημαντικό πράγμα και σημαίνει ότι είσαι κλονισμένη από αυτά σου τα συναισθήματα. Να ξέρεις υπάρχουν τεχνικές και τρόποι με τους οποίους μπορεί να μάθει κάποιος να ελέγχει τέτοιου είδους συναισθηματικές αναταράξεις που επηρεάζουν αρνητικά, αλλά ειδικοί για αυτό είναι οι ψυχολόγοι. Βοηθούν πάρα πολύ αν δεν ξέρεις τι να κάνεις με τέτοια συναισθήματα... !

Σημείωσε να δείς κάθε πότε συμβαίνει το να αισθάνεσαι τόσο έντονο άγχος..... μήπως δεν είναι μόνο αυτό το περιστατικό ? 

Εάν αισθάνεσαι ότι σε ξεπερνάει κάπως αυτό το άγχος προσπάθησε να καταλάβεις ότι μήπως τελικά το συναίσθημα αυτό δεν έχει να κάνει με κάτι πραγματικό, αλλά φουσκώνει κάπως μόνο του, από μονο του;  

λέω τώρα, μπορει και να είμαι εντελώς λάθος.... ?

Επεξεργάστηκαν by belleblue
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, belleblue είπε:

γειά σου, δεν καταλαβαίνω όμως γιατί έχεις αυτό το άγχος εφόσον έχει περάσει ήδη μια περίοδος... το πρόβλημά σου ειναι περισσότερο το πως θα το διαχειριστείς συναισθηματικά?  αφού σου είπε ο γυναικολόγος ότι δεν έχεις κίνδυνο. 

Στην θέση σου θα έπαιρνα τον γυναικολόγο για να μου εξηγήσει λιγο καλυτερα τι σημαίνει περίοδος για να ξέρεις και εσύ .  Στη μητέρα σου ξαναμίλησες για το άγχος σου ? Λογικά θα πρέπει να σε καθησυχάσει και να σε βοηθήσει να καταλάβεις καλύτερα, και εκείνη. 

Είσαι τυχερή που μπορείς να μιλήσεις με εκείνη, σίγουρα θα σου κάνει καλό.  Εάν αισθάνεσαι τέτοιο άγχος, πρέπει ίσως να ενημερωθείς καλύτερα για τις μεθόδους αντισύλληψης που υπάρχουν έτσι ώστε να είσαι καλά προετοιμασμένη. 

Εάν αισθάνεσαι το πρόβλημα να είναι το υπέρμετρο 'άγχος και ότι δεν μπορείς να το κοντρολάρεις, αναρρωτήσου μήπως το έχεις αυτό και με άλλες καταστάσεις που σε πειράζουν, τότε σε πιάνει κάτι που δεν μπορείς μετά να το ελέγξεις τόσο καλά  και σε παρασύρει, ενδεχομένως με ψυχοσωματικά,  κλπ.?

Η απώλεια όρεξης, ύπνου, είναι σημαντικό πράγμα και σημαίνει ότι είσαι κλονισμένη από αυτά σου τα συναισθήματα. Να ξέρεις υπάρχουν τεχνικές και τρόποι με τους οποίους μπορεί να μάθει κάποιος να ελέγχει τέτοιου είδους συναισθηματικές αναταράξεις που επηρεάζουν αρνητικά, αλλά ειδικοί για αυτό είναι οι ψυχολόγοι. Βοηθούν πάρα πολύ αν δεν ξέρεις τι να κάνεις με τέτοια συναισθήματα... !

Σημείωσε να δείς κάθε πότε συμβαίνει το να αισθάνεσαι τόσο έντονο άγχος..... μήπως δεν είναι μόνο αυτό το περιστατικό ? 

Εάν αισθάνεσαι ότι σε ξεπερνάει κάπως αυτό το άγχος προσπάθησε να καταλάβεις ότι μήπως τελικά το συναίσθημα αυτό δεν έχει να κάνει με κάτι πραγματικό, αλλά φουσκώνει κάπως μόνο του, από μονο του;  

λέω τώρα, μπορει και να είμαι εντελώς λάθος.... ?

Γεια σας. Καταρχάς σας ευχαριστώ πάρα πολύ που μου απαντήσατε. Έχω περάσει 2 περιόδους από τότε. Επιπλέον αυτό με το άγχος που αναφέρετε το νιώθω με αρρώστιες και θέματα υγείας κυρίως.. να σας δώσω να καταλάβετε!! Τον Φεβρουάριο κάνω εμετό 5 φορές μέσα σε μια ώρα και με πηγαίνει η μαμά μου στο νοσοκομείο Γιατί ανησύχησε. Μετά με πονούσε η κοιλια μου χαμηλά δεξιά!! Όλο το βράδυ δεν έκλεισα μάτι Γιατί φοβόμουν ότι έχω σκωληκοειδητη. Τι άλλο πρωί πάμε για εξετάσεις αίματος με τη μητέρα μου εφόσον την είχα πρήξει με τη φοβία μου όλο το βράδυ. Γνωρίζουμε πως αν είναι ανεβασμένα τα λευκά αιμοσφαίρια τότε υπάρχει κίνδυνος σκωληκοειδητης! Τι όριο στα λευκά 11 εγώ είχα 11.4! Καταρρακωμενη εγώ.. η σκωληκοειδητη όλο και μου ερχόταν στο νου μίας και είχα κάνει και εμετό είχα και πόνο στην κοιλιά! Τι απόγευμα πάμε στον γιατρό για να με εξετάσει για να αποκλείσει το ενδεχόμενο αυτό 100%. Μου λέει πως δεν είναι σκωληκοειδητη απλά τροφική δηλητηρίαση. Να μην σας πολυλογώ από τότε έχω κάνει 3 φορές εξετάσεις αίματος και πήγα στον γιατρό διότι πονούσε η κοιλιά μου χαμηλά και φοβόμουν για σκωληκοειδητη. Εγώ ανησυχώ διότι διάβασα εδώ στο forum περιπτώσεις που είχαν κανονικά περίοδο τους 2 πρώτους μήνες.. Κι έτσι ανησύχησα πολύ.. Γενικά όμως το παθαίνω αυτό το άγχος με προβλήματα υγείας κυρίως. Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι που με βοηθήσατε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σου, δοκίμασε (μετά τον γυναικολόγο και εάν αισθάνεσαι ακόμα άγχος) να μιλήσεις με επαγγελματία ψυχολόγο για να σε βοηθήσει να καταλάβεις ότι αυτά τα συναισθήματα του άγχους που σε κουράζουν , εάν δεν υπάρχει πραγματικός λόγος ανησυχίας, είναι κάτι που θα σου προκαλεί πρόβλημα και σε άλλες καταστάσεις...- αν δεν τα αντιμετωπίσεις , θα σου κανουν τη ζωη δύσκολη! 

Δεν έχει νόημα να σε κατακλύζει κάτι που δεν έχει λογική βάση.

Όλα έχουν μια εξήγηση, (το γιατί κατακλύζεσαι από αρνητικά συναισθήματα)

εάν σε βοηθήσει κάποιος/κάποια θεραπεύτρια θα δεις τι φταίει που έχεις τόσο άγχος κλπ. 

Να ξέρεις δεν είσαι η μόνη, συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες;-)

 

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, belleblue είπε:

Γειά σου, δοκίμασε (μετά τον γυναικολόγο και εάν αισθάνεσαι ακόμα άγχος) να μιλήσεις με επαγγελματία ψυχολόγο για να σε βοηθήσει να καταλάβεις ότι αυτά τα συναισθήματα του άγχους που σε κουράζουν , εάν δεν υπάρχει πραγματικός λόγος ανησυχίας, είναι κάτι που θα σου προκαλεί πρόβλημα και σε άλλες καταστάσεις...- αν δεν τα αντιμετωπίσεις , θα σου κανουν τη ζωη δύσκολη! 

Δεν έχει νόημα να σε κατακλύζει κάτι που δεν έχει λογική βάση.

Όλα έχουν μια εξήγηση, (το γιατί κατακλύζεσαι από αρνητικά συναισθήματα)

εάν σε βοηθήσει κάποιος/κάποια θεραπεύτρια θα δεις τι φταίει που έχεις τόσο άγχος κλπ. 

Να ξέρεις δεν είσαι η μόνη, συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες;-)

 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ που μου απαντήσατε. Ναι σκέφτομαι πολύ σοβαρά να επισκεφθώ έναν ψυχολόγο προκειμένου να με βοηθήσει και να απολαμβάνω κάθε στιγμή της ζωής μου. Έχετε δίκιο. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...