Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρώτη φορά (επαφής) 17 ετών - θα με επηρεάσει στις πανελλαδικές?


apefan

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του φορουμ.Είμαι η Δήμητρα και είμαι 17 χρονών.Είμαι σε σχέση με ένα παιδί εδώ και κάποιο χρονικό διάστημα και αποφάσισα να προχωρήσω μαζί του.Αρχικά,για να σας προλάβω,δεν έχω νιώσει πίεση ούτε απο το αγόρι μου,ούτε από τις φίλες μου,είναι καθαρά δική μου απόφαση!Ο λόγος που κάνω το θέμα είναι οι γονείς μου και ο μαθητικές μου επιδόσεις.Αναλυτικότερα,οι γονείς μου,ειδικά ο πατέρας μου, είναι πάρα πολύ αυστηροί με τέτοια ζητήματα.Από τη μία μπορώ να τους καταλάβω επειδή φοβούνται μην πληγωθώ,και αυτό είναι απόλυτα λογικό αλλά από την άλλη μεριά στεναχωριέμαι που δεν μου έχουν εμπιστοσύνη.Εγώ,μέσα μου,νιώθω έτοιμη να το κάνω και στο παιδί έχω εμπιστοσύνη αλλά δυστυχώς εκείνοι δεν μπορούν να το καταλάβουν αυτό.Ετσι,δεν μπορώ να τους μιλήσω γιατί κατά πάσα πιθανότητα και οι δύο θα αντιμετωπίσουν την κατάσταση με πολύ άσχημο τρόπο.Ήδη μπορώ να φανταστώ το πρόσωπο του πατέρα μου αν το μάθει και τα λόγια που θα πει(πχ μας ντρόπιασες,τι πράγματα είναι αυτά κτλ).Επίσης,μιας και πολλές από εδώ είστε ενήλικες και γνωρίζετε,πιστεύετε οτι το ξεκίνημα στην ερωτική μου ζωή θα επηρεάσει τις επιδόσεις μου στο σχολείο;Φέτος,δυστυχώς ή ευτυχώς δίνω πανελλήνιες και έχω σκοπό να γράψω έναν ικανοποιητικό βαθμό.Έχω ακούσει πάρα πολλές γνώμες πάνω σε αυτό το θέμα και αυτό που παρατηρώ είναι πως οι απόψεις διϊστανται.Εσείς τι απόψεις έχετε;Πιστεύετε οτι η ηλικία μου είναι ιδανική για κάτι τέτοιο;Αυτά από εμένα.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On Wednesday, August 02, 2017 at 2:53 ΜΜ, apefan είπε:

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του φορουμ.Είμαι η Δήμητρα και είμαι 17 χρονών.Είμαι σε σχέση με ένα παιδί εδώ και κάποιο χρονικό διάστημα και αποφάσισα να προχωρήσω μαζί του.Αρχικά,για να σας προλάβω,δεν έχω νιώσει πίεση ούτε απο το αγόρι μου,ούτε από τις φίλες μου,είναι καθαρά δική μου απόφαση!Ο λόγος που κάνω το θέμα είναι οι γονείς μου και ο μαθητικές μου επιδόσεις.Αναλυτικότερα,οι γονείς μου,ειδικά ο πατέρας μου, είναι πάρα πολύ αυστηροί με τέτοια ζητήματα.Από τη μία μπορώ να τους καταλάβω επειδή φοβούνται μην πληγωθώ,και αυτό είναι απόλυτα λογικό αλλά από την άλλη μεριά στεναχωριέμαι που δεν μου έχουν εμπιστοσύνη.Εγώ,μέσα μου,νιώθω έτοιμη να το κάνω και στο παιδί έχω εμπιστοσύνη αλλά δυστυχώς εκείνοι δεν μπορούν να το καταλάβουν αυτό.Ετσι,δεν μπορώ να τους μιλήσω γιατί κατά πάσα πιθανότητα και οι δύο θα αντιμετωπίσουν την κατάσταση με πολύ άσχημο τρόπο.Ήδη μπορώ να φανταστώ το πρόσωπο του πατέρα μου αν το μάθει και τα λόγια που θα πει(πχ μας ντρόπιασες,τι πράγματα είναι αυτά κτλ).Επίσης,μιας και πολλές από εδώ είστε ενήλικες και γνωρίζετε,πιστεύετε οτι το ξεκίνημα στην ερωτική μου ζωή θα επηρεάσει τις επιδόσεις μου στο σχολείο;Φέτος,δυστυχώς ή ευτυχώς δίνω πανελλήνιες και έχω σκοπό να γράψω έναν ικανοποιητικό βαθμό.Έχω ακούσει πάρα πολλές γνώμες πάνω σε αυτό το θέμα και αυτό που παρατηρώ είναι πως οι απόψεις διϊστανται.Εσείς τι απόψεις έχετε;Πιστεύετε οτι η ηλικία μου είναι ιδανική για κάτι τέτοιο;Αυτά από εμένα.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Γεια σου Δήμητρα. Θεωρώ πως δε θα σε επηρεάσει το ξεκίνημα στην ερωτική σου ζωή στις Πανελλαδικές εξετάσεις εφόσον όμως εσύ δεν το επιτρέψεις. Μπορείς και να διαβάζεις για να περάσεις εκεί όπου επιθυμείς και να γίνεις πλέον ανεξάρτητη και επίσης θα έχεις και χρόνο να βγεις με το αγόρι σου ή η μιλάτε. Ενδεχομένως λίγο λιγότερο από όσο είχατε αλλά σκέψου πως είναι ένας χρόνος θα περάσει και μετά θα περνάς όμορφα με το αγόρι σου χωρίς να σου λέει κανείς τίποτα. Επειδή είμαι κι εγώ 17 και έχω σχέση 4 Χρόνια σχεδόν(δεν έχω προχωρήσει) σου λέω πως αυτό δεν έχει ηλικία θεωρώ.Ούτε πρέπει να πεις ααα τα έχω καιρό μαζί του πρέπει οπωσδήποτε να προχωρήσω.

Όποτε νιώσεις Εσύ έτοιμη. Μην σε πιέσει κανείς. Ούτε φίλες ούτε το αγόρι σου. Να προχωρήσεις όποτε εσυ νιώσεις έτοιμη διότι τότε θα το ευχαριστηθείς κιόλας. Πάντα με προσοχή όμως ξέρεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Δήμητρα, μου ακούγεσαι πολύ ώριμη και συνειδητοποιημένη και σου έχω εμπιστοσύνη να κάνεις αυτό που νιωθεις! Όσο για τους γονείς, δε νομίζω ότι πολλές απο εμάς τους ανακοίνωσαν την πρώτη τους φορά ;) Εννοώ, δεν χρειάζεται να πας να τους το πεις με τη μία, η προσωπική ζωή είναι προσωπική ζωή και οι γονείς ειναι γονείς, δεν χρειάζεται να τα ανακατεύουμε πολύ. Εφόσον εσύ θέλεις να προχωρήσεις με αυτόν τον σύντροφο, θα σου ελεγα απλά follow your heart (και προσοχή βέβαιως). Σου εύχομαι καλή επιτυχία στις Πανελλήνιες και φυσικά με το αγόρι χεχε

Link to comment
Share on other sites

On 8/2/2017 at 2:53 ΜΜ, apefan είπε:

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του φορουμ.Είμαι η Δήμητρα και είμαι 17 χρονών.Είμαι σε σχέση με ένα παιδί εδώ και κάποιο χρονικό διάστημα και αποφάσισα να προχωρήσω μαζί του.Αρχικά,για να σας προλάβω,δεν έχω νιώσει πίεση ούτε απο το αγόρι μου,ούτε από τις φίλες μου,είναι καθαρά δική μου απόφαση!Ο λόγος που κάνω το θέμα είναι οι γονείς μου και ο μαθητικές μου επιδόσεις.Αναλυτικότερα,οι γονείς μου,ειδικά ο πατέρας μου, είναι πάρα πολύ αυστηροί με τέτοια ζητήματα.Από τη μία μπορώ να τους καταλάβω επειδή φοβούνται μην πληγωθώ,και αυτό είναι απόλυτα λογικό αλλά από την άλλη μεριά στεναχωριέμαι που δεν μου έχουν εμπιστοσύνη.Εγώ,μέσα μου,νιώθω έτοιμη να το κάνω και στο παιδί έχω εμπιστοσύνη αλλά δυστυχώς εκείνοι δεν μπορούν να το καταλάβουν αυτό.Ετσι,δεν μπορώ να τους μιλήσω γιατί κατά πάσα πιθανότητα και οι δύο θα αντιμετωπίσουν την κατάσταση με πολύ άσχημο τρόπο.Ήδη μπορώ να φανταστώ το πρόσωπο του πατέρα μου αν το μάθει και τα λόγια που θα πει(πχ μας ντρόπιασες,τι πράγματα είναι αυτά κτλ).Επίσης,μιας και πολλές από εδώ είστε ενήλικες και γνωρίζετε,πιστεύετε οτι το ξεκίνημα στην ερωτική μου ζωή θα επηρεάσει τις επιδόσεις μου στο σχολείο;Φέτος,δυστυχώς ή ευτυχώς δίνω πανελλήνιες και έχω σκοπό να γράψω έναν ικανοποιητικό βαθμό.Έχω ακούσει πάρα πολλές γνώμες πάνω σε αυτό το θέμα και αυτό που παρατηρώ είναι πως οι απόψεις διϊστανται.Εσείς τι απόψεις έχετε;Πιστεύετε οτι η ηλικία μου είναι ιδανική για κάτι τέτοιο;Αυτά από εμένα.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Εχεις το γυναικολόγο σου; Εχεις μιλήσει για σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα, για αντισύλληψη και για τα βήματα που μπορείς/θέλεις να κάνεις σε περίπτωση ατυχήματος; Αν όχι, τότε δεν είσαι έτοιμη. Αν ναι, είσαι σε ώριμη φάση να προχωρήσεις όπως και όποτε πιστεύεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα Δημητρα..Στη δικη σου ηλικια προχωρησα κ εγω με το τοτε αγορι μου.Θα συμφωνησω ομως με την ΑΡΓΚ οτι θα πρεπει να εισαι ενημερωμενη για τα αντισυλληψη,νοσηματα κτλ και φυσικα να εχεις το γυναικολογο σου.Αν γινουν ολα οπως πρεπει και εισαι πραγματικα ετοιμη γι αυτο φυσικα δεν θα σε επηρεασει τις επιδοσεις σου στο σχολειο.Οσο για τους γονεις σου για τον πατερα σου μπορω να το καταλαβω οτι ισως δεν μπορει να δεχτει πως η κορη του μεγαλωσε και θα γινει πλεον γυναικα η μητερα σου ομως οφειλει να σε καταλαβει και να σε ενημερωσει για καποια πραγματα.Αν νιωθεις οτι πρεπει και θελεις να της μηλισεις καν το για να εισαι ενταξει εσυ ακομη και αν αντιδρασει.Αν θες τη γνωμη μου η ηλικια σου δεν ειναι απαγορευτικη για να ξεκινησεις την ερωτικη σου ζωη παντα ομως με γνωση και προσοχη για να ειναι κατι που θα μεινει ομορφο στη μνημη σου .

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...