Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συσπάσεις κ αίμα στην 21 βδομάδα


Recommended Posts

Κοπέλες Καλημέρα.

 

Είμαι κι εγώ μετά από πολλές προσπάθειες κ άγχος(λόγω ψηλής  FSH ) αισίως να φθάσουμε στο 5ο μήνα. Με το τώρα Όλα πήγαιναν καλά... Είχα λίγο αιματακι στις αρχές αλλά με προγεστερόνη που μου έδωσε ο γιατρός μου όλα καλά. 

 

Μόλις μπήκα Στην 20 βδομάδα άρχισαν τα προβλήματα. Είχα πάλι αιματακι Μέσα στα υγρά μου,ροζ,  κ ο γιατρος μου είπε ότι παρατήρησε κ συσπάσεις. Μου έδωσε προγεστερόνη 400mg Και συνέχισα να πηγαίνω στη δουλειά...ωστόσο μετά από 5 μέρες ξανά ειδα αίμα πιο πολυ Και νιώθω πλέον τις συσπάσεις πιο έντονα. Ο γιατρός δε μου έδωσε κάτι άλλο μου είπε μόνο ξεκούραση. Αυτά χθες Σήμερα έχω πάλι πιο πολύ αιμα και πιο καθαρό (δεν είναι με υγρα αλλά είδα και Μικρά κομματάκια)  παραμένει ροζ ωστόσο  και έχω συσπάσεις από το πρωί Συνέχεια ενώ μέχρι τώρα είχα κυρίως το απόγευμα. Να συμπηρωσω ότι ο τράχηλος μου την πρώτη φορά που πήγα ήταν 4.5 κ χθες, μέσα σε 4 μέρες έγινε 3...

 

Με αγχώνει ότι παρά την προγεστερόνη δε έχει σταματήσει το αίμα αλλά μάλλον αυξάνετε και το ίδιο κ οι συσπάσεις αυξάνονται...

 

Σας φαίνονται γνώριμα όλα αυτά; εσείς τι αγωγή ακολουθήσατε;  έχω διαβάσει κι άλλα ποστ που μιλούσαν για συσπάσεις αλλά δεν ανέφεραν κάτι Για αίμα.

 

Σάς ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Mariacy νομίζω πως πρέπει να πάρεις πάλι το γιατρό σου ένα τηλέφωνο τώρα. Ενημέρωσέ τον πως έχουν γίνει πιο έντονες οι συσπάσεις και το αίμα, μπορεί να θέλει να σε δει κι από κοντά πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Του μίλησα ήδη το πρωί και μου είπε να μιλήσουμε ξανά απόγευμα. Να ξεκουραζομαι κ να σηκώνομαι μόνο για τουαλέτα... Κ μάλλον θα με δει αύριο πρωί... αλλά εγώ ανησυχώ...με έχει δει κ χθες το πρωί που είχα αιμα... Δε φαίνεται να ανησυχεί κ δε ξέρω αν πρέπει κι εγώ να ηρεμήσω... 

Link to comment
Share on other sites

Απολυτη ξαπλα,ουτε καν καθιστη

Φανταζομαι θα σταματησεις δουλεια.μαγνησιο παιρνεις;

Αν συνεχιζονται μην περιμενεις το απογευμα,παρε αμεσα η πανε σε ενα νοσοκομειο κ για μια δευτερη γνωμη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικά δε τη γλυτώσαμε... Ήρθα μέσα στη κλινική ψες κατά τις 10 με συσπάσεις πόνους... Μου έδωσε αντιβίωση κ κάτι αλλά για τις συσπάσεις κ σημεραωπου με είδε άνοιξε πάρα πολύ ο τράχηλος κ πρέπει

 να κάνουμε περιδεση.... 

 

Το φοβόμουν αυτό γιατί το είχε κ η μσνα μου.... Έχασε 2 μωρά λόγω ανεπάρκειας τραχήλου κ μετά στις 2 τις γέννες την εραβαν... 

 

Ελπίζω να πάνε όλα καλά. Με αγχώνει κάπως η όλη διαδικασία κ έχω ακόμη 4μήνες .... 4 μηνες έμειναν ελπίζω να όλα καλά... 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mariacy είπε:

Τελικά δε τη γλυτώσαμε... Ήρθα μέσα στη κλινική ψες κατά τις 10 με συσπάσεις πόνους... Μου έδωσε αντιβίωση κ κάτι αλλά για τις συσπάσεις κ σημεραωπου με είδε άνοιξε πάρα πολύ ο τράχηλος κ πρέπει

 να κάνουμε περιδεση.... 

 

Το φοβόμουν αυτό γιατί το είχε κ η μσνα μου.... Έχασε 2 μωρά λόγω ανεπάρκειας τραχήλου κ μετά στις 2 τις γέννες την εραβαν... 

 

Ελπίζω να πάνε όλα καλά. Με αγχώνει κάπως η όλη διαδικασία κ έχω ακόμη 4μήνες .... 4 μηνες έμειναν ελπίζω να όλα καλά... 

Πάλι καλά που το πρόλαβες και δεν είχες άλλα χειρότερα!!!! Προσπάθησε να ηρεμήσεις και υπομονή!!!! Είναι για το καλό σας... Μακάρι να πάνε όλα καλά :-\ :-\ :-\ 

Link to comment
Share on other sites

Ξερω παρα πολλες περιπτωσεις με περιδεση που ολα πηγαν καλα μεχρι τελους.με τελειομηνα μωρακια.ολα καλα θα πανε κ για σας.τουλ εισαι στην κλινικη κ ξερεις οτι σε προσεχουν

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δε τη γλυτώσαμε τη μικρή μου....

Η περιδεση έγινε τη Παρασευη και μάλιστα την επόμενη μέρα ο τράχηλος ήταν ήδη 3 εκατοστά.... 

Το πρόβλημα Είναι ότι ο γιατρός παρατήρησε μειωμένα υγρά στον αμνιακό σακο... Οι καλιεργιες που είχαμε ήδη κάνει δεν έδειξαν κάτι... Μονο η εξέταση αίματος έδειξε ψηλά λευκά. Έτσι κι αλλιώς ήδη από τη μέρα που πήγαμε μέσα, Την Πέμπτη βράδυ, ο γιατρός μου είχε δώσει αντιβίωση (2 μάλιστα ενδοβλεβειες) ωστόσο τα λευκά άρχισαν να υποχωρούν τη Κυριακή αλλά μέχρι τότε το υγρό είχε μειωθεί σημαντικά και το απογευμα της Κυριακής δεν υπήρχαν σχεδόν καθόλου με αποτέλεσμα να πρέπει να προχωρήσουμε σε αποβολή. 

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω υπήρχε κάτι που μπορούσαμε να κάνουμε κ δεν κάναμε; Υπάρχει κάποια άλλη θεραπεία που θα βοηθούσε να κρατηθεί το υγρο; 

 

Και το άλλο που θέλω να ρωτήσω αν εντιμετοποιζαμε το πρόβλημα πιο νωρίς δλδ το αμνιακό υγρο, θα μπορούσαμε να το σωζαμε; 

 

Σας ευχαριστω

Επεξεργάστηκαν by Mariacy
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λυπαμαι πολυ κοριτσακι μου

Δ το εχω περασει αλλα δ νομιζω να μπορουσες να κανεις κτ αλλο.ειδικα για τα υγρα αφου το ειδατε στην κλινικη μονο απολυτη ξαπλα κ πολυ νερο

Ειχες διαρροη απο το σακο;

Απλα μαλλον σε επομενη εγκυμοσυνη θα κανεις περιδεση,προληπτικα πολυ ξεκουραση κ καλλιεργειες ετσι ωστε αν βρεθει κτ να το προλαβετε

Παρε το χρονο σου να ηρεμησεις,ρωτα κ γιατρους κ σου ευχομαι μια νεα τελειομηνη κυηση

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!

 

Λυπάμαι πολύ για την απωλεια σου και ευχομαι να εχεις γρηγορα μια τελειομηνη εγκυμοσυνη!

 

Και στις δυο εγκυμοσύνες μου ειχα προωρες συσπασεις και στη δευτερη υψηλη ρηξη του σακου στις 28 εβδομάδες. Η ρηξη του σακου ενεργοποιεί τον τοκετο και δυσκολα η πορεια αναστρέφεται. Αν το ειχατε καταλαβει νωρίτερα θα εκανε τη διαφορα μονο αν η ρηξη δεν ηταν ολικη (όπως η δικη μου περιπτωση).Η ρηξη του σακου γινεται από διαφορες αιτιες πχ μικροβια, συσπασει, πιο λεπτα τοιχώματα σε καποια σημεια του και κανενας δεν μπορει να πει με σιγουρια. Αυτό που μου εκανε εντυπωση είναι το γιατι δεν ανησυχησε ο γιατρος με το αιμα και τις συσπασεις,,,συνηθως το αιμα είναι το νο1 σύμπτωμα που τους ανησυχει παρα παρα πολύ. Οι συσπασεις σε καμμια περιπτωση δεν αντιμετωπίζονται με μαγνησιο, το μαγνησιο είναι κυριως για το κυκλοφορικο  και βοηθα σε ένα πολύ πολύ μικρο ποσοστο στο να χαλαρωσει την μητρα. Στις προωρες συπασεις δινουν παντα προγεστερονη και τοκολυτικα ειτε ενδοφλεβια ειτε με χαπια.

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρος την πρώτη φορά που πήγα πριν μια βδομάδα που είχα δει ελάχιστο αίμα στη βλεννα παρατήρησε τις συσπάσεις και μου έδωσε προγεστερόνη αμεσως. Μέχρι τότε εγώ δεν τις είχα προσέξει. Απλά στις 5 μέρες ξαναπηγα με αίμα και μου είπε κάθομαι σπίτι και να ξεκουράζομαι. Αυτή τη μέρα παρατηρήσαμε και μείωση του τραχήλου από 4.5 εκατοστά σε 3. Κάναμε καλλιέργεια υγρών αλλά δεν έδειξε τπτ και  Μου σύστησε ξεκουραση και ξαπλα. Την επόμενη μέρα οι συσπασεις εντάθηκαν παρά πολύ, ο τράχηλος πήγε στο μηδέν και κάναμε ραφή. Μετά μειώθηκε το υγρό στο σάκο. 

 

Μαγνήσιο δε μου έδωσε. 

 

Σε ευχαριστώ πολύ για Την απάντηση σου. Ίσως έπρεπε κι εγώ να δώσω πιο πολύ σημασία στα υγρά. Μια μέρα μετά το πρώτο αίμα ένιωσα υγρά να φεύγουν νόμισα πως ήταν αίμα αλλά όταν κοίταξα ήταν σαν νερο λευκά και αοσμα. Εκείνη τη μέρα έπρεπε ίσως να επερνα ξανά το γιατρό τηλέφωνο. Ίσως το προλαβαιναμε...

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

Ετσι οπως τα περιγραφεις ειχες ρηξη απο την δευτερη ημερα. Κατα τα αλλα θα  συμφωνησω με την Ιουλιανα,  οτι  η ρηξη του σακου οφειλεται σε μικροβιο η σε συσπασεις.

 

Ομως, για να μην στενοχωριεσαι ακομα πιο πολυ,  στην περιπτωση ρηξη υμενος πριν την 26η εβδομαδα, που το εμβρυο δεν  ειναι  βιωσιμο,   οι γιατροι δεν  κανουν κατι.  Ειναι πολυ νωρις . Ο τοκετος ερχεται γρηγορα αλλα ακομα και να καταφερουν να τον καθυστερησουν το εμβρυο θα  παρει γρηγορα μικροβιο  

Ειχα και εγω ,   ευτυχως πολυ αργοτερα.  Μαλιστα   με τα καλυτερα  τοκολυτικα που κυκλοφορουν στην αγορα  και με συνεχη παρακολουθηση συνδεδεμενη με τοκογραφο,  μεσα σε νοσοκομειο,   ουτε καν 2 24-ωρα δεν καταφεραμε να καθυστερησουμε τον τοκετο.

Ασε μην το ψαχνεις!   Πιο πολυ θα βασανιζεσαι. 

Link to comment
Share on other sites

Αχ συγνωμη νομιζα ότι σου εδωσε μαγνησιο για τις συσπασεις και ότι γενικοτερα δεν τον ανησυχησαν. 

 

Στην πρωτη εγκυμοσυνη παντα αργεις να τις καταλάβεις τις συσπασεις. Τα υγρα δεν τα καταλαβαίνεις ευκολα και εγω εντελως τυχαια τα παρατηρησα γιατι φορουσα χρωματιστο εσωρουχο και αρχικα νομιζα ότι ιδρωσα και ηταν και το δευτερο. Οποτε μην

κατηγορεις τον εαυτο σου, ηταν να γινει δυστυχως....αν η διαδικασια του τοκετου αρχισει δεν αναστρέφεται.Την επομενη θα ερθει για να μεινει το μωρο σου!! αλλα καλυτερα να πηγαίνεις στο εφημερεύον και να εισαι σιγουρη και ας ταλαπωρεισαι λιγο (γενικα το λεω). Καλη δυναμη κοπελα μου!! 

 

 

 

 

 

Επεξεργάστηκαν by iouliana

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...